Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Odlomci iz vama najlepsih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Sledeći
AutorPoruka
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 13262

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:40

Ne znam ko je rekao: “ Pogledaj kakva groblja ima narod, pa ćeš ga prepoznati”. Na Piskarevskom groblju, u Lenjingradu, ja sam video vašu sliku, draga Tanja, video sam vaš dnevnik, jedan od najpotresnijih tekstova u istoriji čovečanstva, i ja vam, evo, pišem ovo sa jednog ugla Nevskog prospekta.
U Lenjingradu je proleće, mila moja. Uskoro počinju bele noći, mostovi se otvaraju kao ruke uperene u nebo… Čekao sam vas sinoć na Fontanki, pre tri dana tražio sam vas sav lud od Ladoge do Finskog zaliva, jurio sam pokraj Neve taksijem osamdeset kilometara.
A vi ste umrli.
Ovo je moj izgubljeni randevu.
Da sam sreo neku ženu kojoj je sada trideset osam godina, a liči na vas, pozvao bih je u „Angleter“ gde je umro moj brat po pesmi Sergej Jesenjin,
obešen o jednom kaminu, poručio bih dve votke od po sto grama i dve kafe.
Vi biste popili kafu, ja obe votke, i ja bih vas voleo. Ljubio bih vam dlanove, mila moja, jer ste me tako rasplakali da nikad neću zaboraviti Lenjingrad.
Počelo je četvrtog septembra 1941. Hitler je štampao pozivnice za bal u „Astoriji“ povodom osvajanja Lenjingrada. A nikad ga nije osvojio: 872 dana trajala je blokada. U vašem dnevniku čitam: Ženja umrla 28. decembra u 12,30 časova 1941. Babuška umrla 25. januara 42. Leka umro 17. marta u pet časova 1942. Ujka Vasja 13. aprila u dva časa noću. Ujka Ljoša je u 4 časa 1942. Mama u 7,30 ujutro 13. maja 1942.
Svi Savićevi su umrli. Ostala samo Tanja. Umrli svi.
Devet listova iskinutih iz notesa. Jedna od najpotresnijih istorija. A na Piskarevskom groblju leži više od milion ljudi zajedno sa vašom mamom,
babuškom, braćom, sestrama, ujacima. Vi ste umrli, kako mi ovde kažu, na Putu života, na ledu Ladoškog jezera, i ja vas uzalud čekam ove noći po ulicama Lenjingrada, tražim vaše oči u očima žena koje prolaze, vaš osmeh u osmehu devojke koja u metrou čita Ljermontova, u gužvi onih što traže kartu više za teatar imena Kirova, gde ne gledam Žizelu nego vas kako se dižete iz groba… Tanja.
Prever je rekao: Rat je zaista jedna velika svinjarija, ali to je najmanje što se o tome može reći. Osećam da bih vas voleo, pio votku, skakao u Nevu,
imao s vama decu, a od svega samo mi u ušima zvone stihovi Olge Bergolc
„Niko nije zaboravljen i ništa nije zaboravljeno“.
Dvadeset šest hektara mrtvih. Ispod zemlje čudna neka muzika koja mi razvija živce i dovodi me do ludila. I jedno srce koje kuca iz zemlje, ljudsko.
Gledam fotografije iz opsade: dečak nalik na skelet, lep kao moj sin, sa očima od neba. Ljudi koji čine poslednje korake na zemlji i umiru od gladi. Deset hiljada i četrdeset tri čoveka u jednom danu.
Tanja, ne mogu da vam opišem kako Lenjingrad izgleda danas.
Ja sam nekad govorio da je Pariz najlepši na svetu, a sad se stidim.
Svaki put kad dođem u Rusiju doneću vam cveće.
I kako je naš jedini randevu izgubljen, propao, nema ga, dajem vam reč da ću svoju decu naučiti da mrze rat i da budu dobri ljudi.
Drugo, sem votke, sem suza, stvarno ne umem.

Mika Antic
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:40

Bilo mi je kojih pet godina kad na moje veliko čudo opazih da mjesec svuda za mnom hodi. Kamo ja, onamo i on!
Pohvalih se prijatelju.
"Ide i za mnom!" - reče on.
Počesmo se svadjati za kim mjesec ide.
"Eh, pak da vidimo! Ajdmo po cesti, jedan gore, drugi dolje - pak ćemo vidjeti koga mjesec voli."
Učinismo tako. Gledajući u mjesec, stupali smo protivnim pravcem.
"Ide li za tobom?"
- "Ide, a za tobom?"
"I za mnom!"
Tome se nisam mogao prečuditi, kako može mjesec - u isto vrijeme - za dvojicom ići?!
Danas se već tome ne čudim. Ta poznam drugu neku Dijanu, koja za trojicom ide, a svaki od njih misli da je on jedini - uz gospodina supruga.
To mi je večeras munulo glavom kad sam - idući kuci - opazio da je mjesec rogat.

Fran Mažuranić, “Dijana”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:41

Sapfo
Starogrcka pesnikinja

Tvorac je samo iz ljubavi stvorio svemir i u njemu sicusnu zemlju,a na njoj cudesno,raznobojno bilje,malenu pticicu kolibri perja zivih boja,pcelu i mrava,dzinovsku kornjacu i surog orla,delfina i tuznog orangutana,i iznad svih zivih bica koja plivaju i lete,mile i trce-coveka i covecicu..''musko i zensko''...ljubavno osecanje-je takva zivotna energija u kojoj pobedjuje princip zivota i razumevanja...

Biljka se izvija prema svetlosti i zedna je vode, mladunce se privija uz majku trazeci od nje toplotu,zastitu i sigurnost..Mladic i devojka hrle jedno drugom u zagrljaj,iz koga kao da ih niko nikada ne moze odvojiti...

Jos ... oko BOJA...

Prava ljubav je aktivna,sveprozimajuca,divna beskrajna,nelimitirana,neprovincijalna u kosmickom smislu.I tako je jednostavna.A mnogima nedostizna.(pitanje je koliko nas je sposobno za ljubav...neverovatno mali broj...mada mi ''sve i svasta'' nazivamo,ljubavlju...)

Ali,i ljubav ima dusu!Ima neki svoj prag tolerancije preko kojega se ne moze.Ne moze izdrzati beskrajna maltretiranja.Svene i osusi se..Svet je pun herbarijuma uvelih ljubavi.(jedino u ljubavi,dusa umire...nema je...nema seljenja...)...

Kako cemo onda...kako cemo slikati...???
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

I, uopšte, pitam se, zašto i po kojoj nedokučivoj zakonitosti pamtimo? Po čemu neka sasvim sitna, tričava stvar u nama probudi neobjašnjiv interes, zašto nam se neizbrisivo ureže u pamćenje? Vreme zbriše i takve stvari koje su bile izuzetno važne, pa i presudne u našem životu. Ili ih se setimo u velikim razmacima, bledo i bez naročitog odjeka u nama, a i to najčešće tek na kakav spoljašnji uticaj. Setimo ih se bezbolno, nezainteresovano, kao da su se desile drugome, a ne nama; često sa prekorom zbog tog zaborava i s grižom savesti zbog te bezbolnosti. Nasuprot tome, neotkupivo pamtimo kakvu beznačajnu tricu – šare tepiha u gluvoj najamnoj sobi po kome smo, neke daleke jeseni zamišljeno gazili, u jednoj od onih “bezizlaznih” situacija što gotovo periodično nastupaju; ili belkasti čuperak dlačica u trepavici noćnog portira zabačenog hotela u kome smo nekad prenoćili samo jednu noć.
Blagodat zaborava i okrutnost pamćenja leže van naše vlasti. Bez naše zasluge i bez naše krivice mi smo njihovi robovi ili njihovi usrećenici. Negde duboko u nama čuči okovan i slep neko, ali na jedan dublji način mudar, mudriji od nas, i on kao da po nekakvim svojim nama neznanim merilima bolje zna šta je značajno a šta beznačajno, te predaje stvari našem pamćenju ili našem zaboravu. Tek, po nekoj neobičnoj čistoti obrisa, po nekoj svirepoj oštrini doživljavanja, mi možemo da naslutimo da li će ono što se u takav čas odigrava po nahođenju onog slepca u nama biti značajno ili nevažno. Takve časove gotovo uvek osetim. Sam sebi reknem: Pazi! Po svemu se čini da će ovo odnekud biti značajno! Ovo ćeš dugo nositi u sebi!

Vladan Desnica, “Proljeća Ivana Galeba”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

I kako tada, tako i do današnjeg dana: stojim raspet između smirene djedove vatrice, koja postojano gorucka u tamnoj dolini, i strašnog blještavog mjesečevog požara, hladnog i nevjernog, koji raste nad horizontom i silovito vuče u nepoznato.
Pa se onda katkad žalovito upitam, kao da sam nagazio na one stričeve vile iz djetinjstva:
- Je li pametnije biti mjesečar ili s mirom sjediti kod svoje kući, pa kad zagusti tješiti se rakijom kao moj strikan?

Branko Ćopić - Pohod na mjesec
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

„Ne znam kakva je sad, ja je pamtim po ljepoti.I po izrazu patnje na licu kakvo nikad više nisam vidio, niti sam dugo mogao da ga zaboravim, jer sam tu patnju ja prouzrokovao.
Zbog te žene, jedine koju sam volio u životu, nisam se oženio. Zbog nje, izgubljene, zbog nje otete, postao sam tvrdji i zatvoreniji prema svakome: osjećao sam se poharan, i nisam davao ni drugima što nisam mogao dati njoj. Mozda sam se svetio sebi i ljudima,nehotice, i ne znajući. Boljela me, odsutna. A onda sam zaboravio, zaista, ali je sve bilo kasno.“

"Derviš i smrt" Meša Selimović
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:42

U našem užurbanom i neosjetljivom životu začuđujuće je malo sati u kojima duša može da bude svijesna sebe, u kojima život ustupa mjesto smislu i duhu, a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savjesti. To se vjerovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, vjerovatno nad kovčegom majke, vjerovatno na bolesničkoj postelji, na kraju nekog dugog usamljeničkog putovanja, u prvim satima ponovnog vraćanja u život, ali to uvijek prate nemiri i mučenja.
Vrijednost ovakvih budnih noći je baš u tome. U njima duša uspijeva da bez snažnih spoljašnjih potresa dođe do onoga što je pravedno, bez obzira da li je to čudno, ili zastrašujuće, da li je za osudu, ili za žaljenje.

Herman Hese, 'Umetnost dokolice''
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Znas u cemu gresimo? Verujemo da je zivot nepromenljiv i da kad uzmemo jedan pravac moramo njime da idemo do kraja. Sudbina, naprotiv, ima mnogo vise maste od nas. Upravo kada poverujes da iz jedne situacije ne postoji izlaz i kada tvoje ocajanje dostigne vrhunac, brzinom iznenadnog udarca vetra sve se promeni i preokrene i sledeceg trenutka shvatis da zivis jedan novi zivot."

"Gresiti je prirodno, ali otici a ne biti svestan svojih gresaka, ponistava smisao jednog zivota. Stvari koje nam se dogadjaju nisu nikada same sebi cilj, i one imaju svoju cenu; svaki susret, svaki, pa i najbeznacajniji dogadjaj, ima neko znacenje. Sebe cemo razumeti i spoznati onoliko koliko smo spremni da ih sve prihvatimo, koliko smo sposobni da u svakom trenutku promenimo pravac i da ostavimo staru kozu kao guster izmedju dva godisnja doba."

"Mozda ces me razumeti tek kada budes starija i kada predjes onaj tajanstveni put koji od nepomirljivosti vodi do samilosti.
Samilost, pazi, ne sazaljenje. Ako me budes sazaljevala, sici cu kao oni zli duhovi i napravicu ti gomilu pakosti. Isto cu uciniti i ako budes stidljiva umesto skromna, ako se budes opijala praznim razgovorima umesto da cutis. Eksplodirace lusteri, poletece tanjiri sa polica, gacice ce zavrsiti na lusteru; od svitanja do duboko u noc necu te ostaviti na miru ni trenutak.
To naravno nije tacno, necu uraditi nista od toga. Ako me bude negde i ako budem mogla da te vidim, bicu samo tuzna, kao sto sam tuzna kad god vidim unisten zivot, jedan zivot u kojem se put ljubavi nije ispunio.

Cuvaj se. Svaki put kada, sazrevajuci, budes htela da promenis nesto sto je pogresno u ono sto je ispravno, ne zaboravi da prvu revoluciju treba izvesti u sebi samoj, prvu i najvazniju. Boriti se za jednu ideju, a nemati ideju o sebi, jedna je od najopasnijih stvari koje mogu da se dogode.

Svaki put kada se osetis izgubljenom i zbunjenom, pomisli na drvece i seti se kako ono raste. Ne zaboravi da jedno drvo sa velikom krosnjom i malim korenjem iscupa prvi nalet vetra, dok kroz drvo sa mnogo zhila i malom krosnjom i sokovi jedva proticu. Korenje i krosnja moraju da rastu zajedno; moras da budes istovremeno u stvarima i iznad njih, samo tako ces moci da ponudis hlad i zaklon, samo tako ces se, kad za to dodje vreme, okititi cvetovima i plodovima. ("Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio... I shvatice, kad-tad, da ne zna sta je hlad." )

I kada se pred tobom otvore mnogi putevi a ti ne budes znala kojim da krenes, nemoj poci bilo kojim, nego sedi i sacekaj. Disi duboko i s poverenjem u sebe, onako kako si disala onog dana kada si dosla na svet; ne dozvoli da ti nesto odvuce paznju; cekaj, i dalje cekaj. Budi mirna, cuti i slusaj svoje srce. Kad cujes njegov glas, ustani i idi kuda te ono vodi."

Suzana Tamaro-Idi kuda te srce vodi
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

''Bogatstvo je kad umeš da se raduješ lepoti sveta oko sebe , sunčevom zraku, kapljici rose, dobroj knjizi, muzici. Bogatstvo je ono što nosiš u sebi i što dok ti stariš ostaje mlado i moćno, greje u studi , blista u tami , kaže kako zbog nečega uvek treba početi ispočetka, kako se treba nadati i verovati u smisao života bez prestanka tragajući za njim, boreći se za njega.”

Nada Marinković, “Godišnja doba”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Ja cutim. I to je pesma - Stevan Raickovic

Rasipnici! Trosadzije! Difuzna, nekontrolisana masa sisti i stenje oko mene, ne dajuci mira mom nespokojnom umu.
Slusam te predivne ptice kako izlaze iz njihovih usta. Slusam njihov bajkoviti lepet krila, a oni ih bacaju tek tako, ne mareci, ne birajuci. Padam u agoniju i gledam, na podu, dole, sa mnom leze sve one predivne krilatice, dok ja i dalje cujem kako ih trose uzalud.
Stanite! Budite barem jednom ljudi! Razmisljajte malo, birajte reci, ili makar jednom shvatite da su vas pobedile, da su jace od vas, i cutite. Tisina je lepa, ali vi izgleda nemate dovoljno hrabrosti da joj se prepustite. Radije biste krali, nasumicno birali i pravili se da znate, nego cutali. To je tuzno i tera na plac, jer ste zajedno, zapravo, svi toliko smesni i zalosni.
Ja cutim. "Vecni ne razgovaraju". Nema dovoljno ptica, pa da sve stanu u moje oko, niti ima dovoljno sati, pa da sve budu izgovorene. Ja pobedjujem vreme i letim van prostora, jer zapravo ne postojim. Ja znam sta je govor, a sta buka i znam kako da mi sve ptice padnu pod noge, a da nijedna ne pridje ni blizu mojih usta.
Moje je oruzje razum. Ja sam covek-e, to je pesma!
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:43

Drugi prte za sobom teške kovčege i sanduke; ali moja je prtljaga lakša od paunova perca i sunčane zrake.
Jer nemam ni zlata ni srebra, ni pokućstva ni posuđa ni rublja u pletenim košarama ili izrezanim škrinjama.
Ali moj je Bol, taj mjehur od sapunice, tako gust i težak da nema tezulje na kojoj bih ga mogao vagati. Ali moj je Očaj tako masivan da bi mogao potopiti najčvršću lađu; pa opet valja putovati.

Tin Ujević, “Putovanje”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Nikada se nije potpuno predavao svojim osećanjima, jer je uvek jedan deo, veći, čuvao za sebe, umanjujuci svaku vrednost onim retkim trenucima nežnosti.
Nikada on nije preda mnom sasvim otkrio svoju dušu. Uvek kada bih pomislila da mi je pošlo za rukom da prodrem do srži njegovog bića,
on bi me odgurnuo ili nekom šalom ili pokretom. I tako bi ponovo izmakao mojoj pažnji. Zaista je bio savršeno nepostojan.
Služila sam mu više kao objekat za eksperimentisanje, i možda sam ga baš zato tako pokorno i predano volela.....

Alberto Moravija - Rimljanka
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Jednom u predvečernji čas - dobro se sjećam tog sutona - dok su se topli otkucaji zaljuljanih zvona talasavo razlijegali nad varošicom, a žene po "balaturama" dojile dojenčad na posljednjim, već gotovo vodoravnim zrakama sunca, rodio se u meni prvi put panički osjećaj. Na raskrvavljenom zapadu rumen je stidljivo premirala, razgarala se, sito se gasila, i opet ražarivala u potmulijoj vatri. Tamo kao da se doga?alo neko strasnobolno krvavo nasilje. Golemo crveno sunce tonulo je u more sporo, nekako nepovratno, neopozivo. Po horizontu teturali su teški, pijani oblaci, omoreni o oteščali od orgijanja, odozgo tamni i vunasti, a odozdo jarko zabljesnuti snopovima sunčevih zraka. Valjali su se po tom razbojištu i omašćivali rubove grimizom i žeženim žutilom. Svijet iza mene kao da je opustio: kao da je taj bolni zapad isisao iz njega svu krv i upio u se sve zažagrene oči ljudi. Osjetih da me s lea bije hlad. Osvrnuh se, gotovo sa zebnjom: zemlja je bila poplavljena sutonom i pokrivena dugim sjenkama. Grdna tjeskoba stište mi srce: obuze me osjećaj općeg potonuća. Pomislih da na svijet pada vječna noć.

Vladan Desnica, “Proljeća Ivana Galeba”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:44

NEŠTO IZ RANIH SEDAMDESETIH

Sve u svemu,ili kad se sve zbroji,štono biste rekli,nezainteresiranost čitalačke publike
za roman senzibiliteta priličan je.Ili drugačije kazano,ja sam dosta drukčiji od većine vas i što sam stariji,tim mi je to i draže.Trebao sam prispjeti iz neke druge zemlje da vas zabavljam užasima svoje domovine,ali nisam.Ja sam došao pravo iz vaše okoline,ili mogli biste reći: p(r)onikao iz vaše sredine.Jer ja jesam to p(r)onicanje.Ali ne uzbuđujte se;ne nalazite se pred verbalnim žonglerom.Ako mi i pođe za rukom olako zgurati kakvu igru riječi među uzvišenije stvari,to je samo zato što sam na rubu živaca.Ili zato što sam uzeo previše esida,ili zato što sam bio odveć usamljen,ili obrazovan iznad svojih intelektualnih mogućnosti,ili: protumačite me kako god već znate.Žalosno je ako se netko za svekoliki brodolom svojih dana mora tješiti mišlju da njegov glas i njegovo djelo na neki način otjelovljuju najdublju,najopskurniju,najsvježiju i najsiroviju kamenicu stvarnosti u nepojamnom hladnjaku oceana srca,ali ja sam takav,i to vam je to.Zbilja je
nevjerojatno koliko sam slavan u očima nekolicine onih dovoljno pronicljivih da spoznaju o čemu se kod mene zapravo radi.Ja sam Glas Patnje i neutješan sam.Nije da mnogi nisu probali,ali očigledno,milosti hvala,ja sam imun na njihove trošne riječi utjehe.Ja ću vam bez pol muke izvući suzu i uloviti je u prostranu mrežu svog neobaveznog trtljanja.Ispričat ću vam takvu ljubavnu priču koja će vas obveseliti upravo zato jer vi niste ja,ali tko zna,moguće je i da šmrcate s onu stranu svoje ekstaze,kao što sam i naslutio,ili čak obećao.Mislim da je to dobra priča.I mislim da je tvrda.Mislim i da ima štofa.Ispričao sam je mnogima i svima se svidjela.Pa ću je tako ispričati i vama.U moje zasluge upisuje se naime i to da sam izumitelj Crne fotografije.Upitajte bilo kojeg obavještenijeg redovitog putnika podzemne željeznice o tome i on će na taj vaš upit uz prezirno zarežati: ah da,to je onaj što se sav pretrgne dok ne namjesti sliku,da bi zatim pri okidanju dlanom zaklonio objektiv.Doista me zabavlja ovaj razgovor s fiktivnim namjernikom i dozvolit ću da njegov opis stoji za postupak mojeg umjetničkog stvaralaštva.Moja umjetnost,moja vječnost.Ja ću biti radost za buduće oči kad se ova groteskna parodija od humaniteta razvije u nešto nesumnjivo gore.
I ti budući monstrumi iznikli iz još neoplođena sjemena proći će kroz mnoga razdoblja izvanrednog i intenzivnog plandovanja uronjeni u emanacije mojih bezbojnih pravokutnika.Prije nekoliko godina,dok je jedan promućurni njujorški trgovac umjetninama pokušao profitirati na najočevidnijim aspektima moje vječnosti,figurirao sam na Desetoj ulici kao lik sa stanovitom težinom i obožavala me je mala klika vrlo čudne,sitne i suhonjave čeljadi posvećene promicanju –nove- forme ljudskog izražavanja zvane Znanostumjetnosti.Neki od tih fanatika su me pokušali uvjeriti da razumiju to što radim.Izlišno je i napominjati da su lajali,kao i famozni Adam,uz pogrešno drvo.Nikad nizašto što je bilo tko izjavio o Crnoj Fotografiji nisam davao ni pišljiva boba,OSIM NARAVNO,KAD JE RIJEČ O NICO. ONA JE TE FOTOGRAFIJE BILA U STANJU ČITATI. ONA JE ZNALA ŠTA RADIM. ONA JE ZNALA ZNALA TKO SAM.I DAN-DANAS ČEZNEM ZA NJOM.Probit ću se kroz dosadu i beznačajnost posljednih nekoliko desetljeća i ispričati vam o vremenu kad sam uistinu bio živ,u ljudskom smislu,dakako.U onom drugom smislu,u domenu Grčke urne,u analima kristala i neuništivog dijamanta,ostao sam Apsolutni Stvaratelj,život sam u svemu čega se dotakoh,tako neposredan,neodoljiv,divalj i neoporeciv poput ženske ruke na adolescentskom međunožju.Bio sam,jesam i ostat ću Kr-t materije i Iskupitelj Inertnih.Sad je već moguće i da naslućujete taj duh iz kojeg sam sam za sebe iznjedrio izazov Crne fotografije. ALI NICO JE ODMAH PROČITALA SVE MOJE PATETIČNO PRESERAVANJE,KAKO SU GA NEKI S PRAVOM I NAZIVALI. MOJE DJELO JE IZMEĐU OSTALOG i spomenik očima Nico. TO DA JE POSTOJAO PAR TAKVIH OČIJU U MOJE VRIJEME I DA SAM IH SREO,LICEM U LICE; DA JE CRNA FOTOGRAFIJA PJEVALA NEKIM DRUGIM ŠARENICAMA,I DAPAČE,DRUGIM ROŽNICAMA,MREŽNICAMA I OPTIČKIM NERVIMA,SVE DOLJE DO PRLJAVE KOŽNE BISAGE NEMIRNOG SRCA Nico,SRCA drugog ljudskog BIĆA; kao i činjenica da se to uopće dogodilo jedini su u biti ataci Vječnosti na moju samoću; BILA JE TO, DAKLE, ona.
Prema tome,obreo sam se u New Yorku u vrijeme kad se na određenom mjestu dizao zastor.A to mjesto bio je zapravo Hotel Chelsea.I onaj promućurni trgovac umjetninama,nazovimo ga Ahab,uzalud se nadao da ću ja s uživanjem ulaziti i izlaziti kroz to turobno predvorje zatrpan mondenim izmetom preuzetnih muljtora iz gornjih apartmana s enormnim reprodukcijama kutija cigara; jastučastim platnima što izbijaju iz svojih nedužnih okvira poput mnogih pivskih trbušina; infantilnim elektromagnetskim napravicama kao svjedočanstvima o umjetnikovom poznavanju tehnologije; mobilnima tako loše konstruiranim da su svoju psihičku odbojnost nadomještali tek fizičkim hazardom; čašicama za konjak različitih veličina u crveno obojenim i zatvorenim u staklenoj vitrini; a sve u ime neke maglovite promjene perspektive; kao da je to ono što je čovječanstvu potrebno; i svi ti trikovi,svi ti rušni motivi,sav taj otrovni medicinski kabinet Gothama lukav i samoreklamerski što nudio se kao prijeko potrebni melem umirućoj kulturi; sve te profanosti istočene u put; svi ti nabrzinu akumulirani slojevi
kvarnih odbrusina nataloženih po Dvadeset trećoj ulici i niskim nebeskim svodom susjednih četvrti bili su nagovještaj doskora neprimjetnog ukopa tog prljavog blaga pod pješčane humke vremena.U takav me,dakle,moj promicatelj hotel smjestio.Mislio je da sam ja jedan od njih.I Dylan Tomas je otamo odlepršao da natakne oko na ružin trn i otud zadobije svoju zasluženu prenadjevenu fotelju u prenapučenom panteonu bibavog heroizma.Iz svega ovoga lako se dade naslutiti da baš i nisam prijatelj epohe.

leonard koen –knjiga čežnje-
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:44

Tako to ide: najpre nekome oprostiš nešto, a onda oprostiš sebi što si mu oprostio. Kao vakcina: primiš najpre malu dozu, vrlo malu, koliko može tvoj organizam da podnese i odjednom postaješ imun i na ono najgore. I ne primetiš kada si postao drugi čovek, kako te se neki virusi ne dotiču, kako je neki deo tebe, nežan i osetljiv, nestao zauvek. Kad jednom pomeriš granice svoje tolerancije, onda je besmisleno da ih vraćaš nazad, jer ćeš sam sebi da izgledaš kao budala, što nije nimalo prijatno."

"Surf na Crvenom talasu" Aleksandar Djuricic
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:49

Zamisli život kao igru u kojoj žongliraš sa pet kugli. Kugle predstavljaju rad, porodicu, zdravlje, prijatelje i čestitost. Sve kugle držiš u rukama. Onda jednog dana shvartiš da je rad – gumena kugla. Ako je ispustiš, odskočiće ti natrag. Ostale četiri kugle – porodica, zdravlje, prijatelji i čestitost – napravljene su od stakla. Ako ispustiš neku od njih nepovratno će se okrznuti, izgrebati, možda čak i slomiti. Tek kada istinski pronikneš u suštinu priče o pet kugli, stvorićeš osnovu za životnu ravnotežu.

Dzejms Peterson – Suzanin dnevnik za Nikolasa
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:50

Ono što je prisustvo te žene u meni stišalo, nije putena žeđ neumornog putnika, već moje izvorno očajanje. Rođen sam kao stranac, živeo sam kao stranac i umreću kao još veći stranac. Suviše sam gord da bih govorio o neprijateljstvu, o poniženjima, o srdžbi, o patnjama, ali umem prepoznati poglede i kretnje. Ima ženskih naručja koja su mesto izgnanstva i onih drugih, koja su rodni kraj."

Amin Maluf, “Baldasarevo putešestvije”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Poljubila me u vrat i upitala: Da li znaš da čitaš poljupce?

Poljupci su kao ljubavna pisma. Mogu se pročitati, a mogu se baciti nepročitani.
Poljubac može da znači zdravo! Ili laku noć, zbogom ili dobro jutro!
On znači do viđenja, nosi izdaju i smrt, ili bolest, govori dobro došli, seti me se, ili srećan put!
Poljubac je zalog sreće, sećanje, laž, obećanje,ili dug sa kamatom.
Vesnik radosti ili nesreće. Kroz poljubac jedno naše telo odlazi u naše drugo telo...

Tada sam rekao da sam njeno pismo na mom vratu pročitao...i odveo sam je u krevet..."

Milorad Pavić- „Drugo telo“
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Ceo život provedemo želeći da nešto distignemo, sledeći snove, verujući da ćemo kad to dobijemo postati srećni. ali nije tako. Život je u putu, ne na kraju. Nije važno koliko je lepo produhovljeno je ono čemu težimo. Poslednja stanica je smrt. ako ne umemo da budemo srećni, da budemo bolji, da budemo onakvi kakvi želimo da budemo u putu, nećemo to postići ni na kraju. Život je prepun blaga za kojim ljudi jure to su sve one stvari za koji oni veruju da će im doneti sreću a za koje se uglavnom ispostavi da su varke i ponekad kad dostigne ono za čim je toliko žudeo, čovek se zatekne samo s prazninom u rukama.

Horhe Molist,”Prsten”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Lastavicin dnevnik -Ameli Notomb

Budimo se u tami u potpunom neznanju. Gde smo, šta se događa? U jednom smo trenutku sve zaboravili. Ne znamo jesmo li dete ili odrasla osoba, muškarac ili žena, krivi ili nedužni. Je li to tama tamnice ili noći?
Znamo samo jedno, tim jasnije što nam je to jedina spoznaja: živi smo. Nikada nismo bili toliko živi, i to je sve. Od čega se sastoji život u tom deliću sekunde u kojem imamo retku povlasticu da budemo lišeni identiteta?
Evo od čega: od straha.
No nema veće slobode od tog kratkog zaborava buđenja. Dete smo koje poznaje jezik. Možemo imenovati bezimeno otkriće svog rođenja: gurnuti smo u stravu živog bića.
U tom razdoblju česte teskobe, čak se i ne sećamo da se tako nešto može dogoditi prilikom buđenja. Ustajemo, tražimo vrata, izgubljeni smo kao u hotelu. A nakon sećanja odjednom opet nastane telo i vrate mu ono što služi kao duša. Umireni smo i razočarani: mi smo, dakle, to; mi smo , dakle, samo to.
Odmah potom vrati se spoznaja o geografiji vlastitog zatvora. Moja soba vodi do umivaonika gde se zapljuskujem ledenom vodom. Šta to nastojimo oribati s lica pomoću te energije i hladnoće?
Potom počinje rutina. Svako ima svoju: kafa i cigarete, čaj i tost ili pas i uzica. Svoju smo putanju uredili tako da što više umanjimo strah. Zapravo provodimo vreme u borbi protiv straha življenja. Smišljamo definicije kako bismo ga izbegli: zovem se tako i tako, radim tu i tu, moj se posao sastoji od ovoga i ovoga. No skrovita teskoba nastavlja potkopavanje. Ne možemo potpuno ućutkati njen govor. Jer misliš da se zoveš tako i tako, da se tvoj posao sastoji od ovoga i onoga, ali, kada si se probudio, ništa od toga nije postojalo. Možda zato što i ne postoji.

........................
Kod njuha je divno što ne podrazumeva nikakvo posedovanje. Na ulici se možemo onesvestiti od užitka zbog neznančevog parfema. Nos je idealno čulo, mnogo korisnije od večno zatrpanog uha, mnogo diskretnije od oka koje glumi gazdu, mnogo istančanije od ukusa koji uživa samo dok se jede i pije. Kada bismo dopustili nosu da nam upravlja životom, pretvorio bi nas u aristokrate.

............................
Čovek se ne bi smeo prejedati kada je melanholičan. To uzrokuje romantični zanos, jezovit polet, lirsko očajavanje. Onaj koji samo što nije zapao u elegiju trebalo bi da posti da bi očuvao duh strogim i treznim. Koliko li je Goethe morao da pokrka kupusa i kobasica pre nego što je napisao Jade mladog Werthera? Predsokratski filozofi, koji su živeli od dve smokve i tri masline, podarili su nam tako jednostavnu i lepu misao, lišenu sentimentalnosti. Rousseau, koji je napisao sladunjavu Novu Heloisu tvrdio je da jede "vrlo lagano: izvrsne mlečne proizvode, nemačke poslastice..."
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:51

Bio sam u ratu, zarobiše me Austrijanci, teško ranjenog. Izliječili me, pa zaboravili na mene. Sjekao sam drva u Tirolu. Tri puta sam pokušavao da bježim, pa su me zatvarali u sve dublju tamnicu. Pustiše me poslije punih devet godina. Hajde, vele, i ne pamti nas po zlu. Neću, velim ja, nisam bio u svatovima već u zarobljeništvu.

Došao je kući i ženi, ali u kući i na ženi drugi, i na njegovom imanju. Petoro su djece izrodili, s njim nije imala nijedno. Razumio je, i nije se ljutio: čekala, čekala, pa se udala. Al sad neka mu vrate njegovo, to jest kuću i imanje, a ženu poklanja. Prosto i lako. Al jest, tu sad počinje petljanija, a nizašto. Kako se dugo nije javljao, a neki su vidjeli kad je pao teško ranjen, kadija je izdao potvrdu o njegovoj smrti, i žena je sve naslijedila i donijela drugom mužu. Šta sad da se radi? On traži svoje, nije prodao ni prokockao, već sve ostavio u najboljem redu, a da nije mrtav, eto, svi vide. Kakav tu dokaz treba? Al' muž njegove žene, njegov zamjenik, koji je svoj muški posao dobro obavio, kaže ovako: da je čovjek živ, živ je; da je imanje bilo njegovo, bilo je. Samo, da nije bilo kadijine potvrde o njegovoj smrti, a on je bogme nije pisao, ne bi se ženio njegovom, to jest svojom ženom, niti bi je uzeo da nije imala imetka, jer on svog nema. A i da je poludio, pa i to učinio, ne bi navaljao toliko djece.

I je li on kriv što je čovjek ostao u životu, i što ga je kadija proglasio mrtvim? Pristaje da se nagode, ako već ne može drukčije, da mu vrati ženu i dvoje-troje djece, i da mu ostavi pola imanja. Ili da živi s njima, neće im biti tijesno. A čovjek neće, ni žene, ni djece, traži svoje, ili makar polovinu, jer ni on nije kriv što je ostao u životu i što ga je kadija proglasio mrtvim. I više voli što je tako nego da ga je kadija proglasio živim a on da je mrtav. Sad, eto gleda da bude stalno na očima ovima što rješavaju da se ova nepotrebna zavrzlama raspetlja nekako.

Meša Selimović - Tvrđava
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Reci mi, ako znaš, koliko je teška jedna snježna pahuljica? - upita sjenica golubicu, dok su zajedno promatrale kako snijeg pomalo sipi i stvara bijelu naslagu.
- Ništa, čak i manje od ništa - odgovori golubica ne premišljajuci previše.
- Čekaj, čekaj malo, pa ćeš vidjeti da i ona ima svoju težinu.
I sjenica ispriča svoju ptičju prispodobu.
- Odmarala sam se na borovoj grančici kad je počeo padati ovaj snijeg. Kao što vidiš, nije bilo vijavice ni vjetra, snijeg je mirno, tiho padao, kao što nam se dogadja u snu. A budući da nisam znala raditi ništa pametnije, počela sam brojati pahuljice, koje su se slagale kraj mene na grančici. Pala je, ako se ne varam, 3.751 pahuljica i sve je bilo savršeno mirno, a kad se spustila 3.752. pahuljica, grančica je pukla, a ja sam morala odlepršati.
- Vidiš da i pahuljica ima svoju težinu - zaključi mudro sjenica.
A golubica, sjećajuci se valjda simbolike mira koja se uz nju vezuje još od Noinih dana, promisli i u sebi promrsi: "Možda nedostaje samo još jedan čovjek da cijeli svijet padne u - mir!"

Ljudevit Anton Matačić, “Priče o pahuljici”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Voleo sam te u vremenskom razmaku koji se ne može odrediti u stvarnosti, možda zato što ni danas ne razumem da li smo se voleli koji mesec ili koju godinu, koji tren ili koju večnost.
Možda si oduvek bila u meni, kao deo mojih najskrivenijih snova i potreba, kao cilj mojih večitih čežnji, kao sećanje na staru maštu mog djetinjstva razočaranog deteta,
koje nije uspevalo da pronadje drugara sa kojim bi podelilo igračke, zajedno ukralo marmeladu od jagoda iz ostave.
Voleo sam te ne samo zbog uzvitlanog bogatstva koje si unela u moj život, ili zbog onog uzbudjujućeg kupanja u duhovnoj čistoti kao kad sam sa tobom podelio tvoj unutrašnji život,
nego i zbog toga što si mi otkrila onaj deo mene koji sam oduvek hteo da upoznam, a za koji sam znao da je zapetljan u mreži moje stidljivosti. Neizbežno te voli svako ko te poznaje iznutra.
Možda je zbog toga nemoguće izbrojati dane kada smo bili zajedno (da li je moguće da osećanja imaju veličinu brojeva na kalendaru?) i ako mislim na tebe dok pišem,
ne znam da li sam te poslednji put video prošle godine, prošlog meseca, ovog jutra ili možda pre samo nekoliko trenutaka.
Nešto od tebe je ostalo unutra, nešto što je neosetljivo na tok vremena, životne dogadjaje koji se utrkuju u nepotrebnoj žurbi.
Nešto što čini tajnim blago unutrašnje lepote za kojom posežem kada imam potrebu za svetlom, u danima kada nebo iznad Jerusalima ostaje daleko i kada mi oblaci svakodnevice prekrivaju boje.
Po neki put, uveče, sa prozora moje sobe podižem oči ka nebu, instinktivno tražeći nebo iz naših dana u Jerusalimu i sanjam da je opet tu.
Želio bih da u tvom životu ima makar deo lepote koju umeš da daš onome ko je pored tebe.
Alberto Moravia "Tajna"
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

- Mnogo samuješ i dugo ćutiš, sine moj, zatravljen si snovima, izmoren putevima duha. Lik ti je pognut i lice blijedo, duboko spuštene vjeđe i glas kao škripa tamničkih vrata. Iziđi u ljetnji dan, sine moj!

- Šta si vidio u ljetnji dan, sine moj?

- Vidio sam da je zemlja jaka i nebo vječno, a čovjek slab i kratkovjek.

- Šta si vidio, sine moj, u ljetnji dan?

- Vidio sam da je ljubav kratka, a glad vječna.

- Šta si vidio, sine moj, u ljetnji dan?

- Vidio sam da je ovaj život stvar mučna, koja se sastoji od nepravilne izmjene grijeha i nesreće, da živjeti znači slagati varku na varku.

- Hoćeš da usniš, sine moj?

- Ne, oče, idem, idem da živim.

Ivo Andrić, “Epilog”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:52

Jednoga dana upoznaću Život unutar sebe,radost koja se krije u mome životu,mada mi dani zapliću put svojom ništavnom prašinom.Letimično ga sagledah, i njegov isprekidan dah nalete na mene,učinivši mi misli miomirisnim na čas.Jednoga dana srešću Radost izvan sebe koja obitava iza zastora od svetla – i stajaću preplavljen samoćom u kojoj su sva stvorenja viđena očima njihovog tvorca.

RABINDRANAT TAGORE
SAKUPLJANJE PLODOVA
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz vama najlepsih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Lav Nikolajevič Tolstoj
» Od književnog dela do filma