Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Odlomci iz vama najlepsih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Sledeći
AutorPoruka
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 17693

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:59

Znam da su šanse da pročitaš ovo 1 : 1 000 000, ali to me uopšte neće sprečiti da pišem u ludoj nadi da će ipak svaka reč stići do tebe nošene strujom ovog dana.
NASA je u svemir slala poruke vanzemaljcima, što znači…
I tako, htela sam da ti kažem…
Da ti kažem da si i dalje prisutan u mom životu i da ti hiljadu puta dnevno uputim svoje misli u nadi da će stići do tebe.
Da ti kažem da bez tebe lagano odumirem jer si ti moja jedina tačka oslonca.
Da ti kažem da i dalje čuvam sve što je naše: naš pomešani dah, naše rastanke, našu svetlost’i da sve to leži u meni i truje me kao neka bolest od koje ne želim da ozdravim.
Da ti kažem da sam pokušala da se otrgnem od tebe ali me opet sve vraća tebi.”

Gijom Muso - Vrati mi se
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:59

Ne prepoznamo li glas čuvara praga i ne prepoznamo li kakav je smisao kušnje pred koju nas stavlja, zastat ćemo zastrašeni i nesposobni pomaknuti se, privezani za aveti prošlosti, projicirajući svoj unutrašnji pakao na svijet i ljude oko nas.. Samo oni, koji se usude, mogu ići naprijed. Samo oni koji se usude pogledati u tamu, mogu zaista stići do svjetla. To je jednostavna istina, koju znaju svi posvećeni i svi oni, koji otvorena srca kroče putem istine ne bojeći se rizika, koji donosi novo i nepoznato. Uspijemo li prepoznati i prevladati svoj strah i otpor te, usprkos njima, nastaviti put, uskoro ćemo spoznati da čuvar praga, kojeg smo doživljavali kao zastrašujućeg protivnika, u suštini nije protivnik već zaštitnik, koji nam pomaže da svojim putem ne idemo prebrzo, već svjesno i odgovorno napredujemo korak po korak.

Kad stojimo pred njim, a to se događa u svakoj krizi u kojoj se nađemo, čini nam se, u našem strahu, da znamo odgovore na sva životna pitanja. Ostajemo prikovani pred pragom novog početka, pred novim vratima koja nas čekaju, i možemo za to naći brojna objašnjenja, psihološka, filozofska ili čak religijska, ali - život prolazi mimo nas. Nakon nekog vremena - a katkada može proteći i cijeli jedan ljudski vijek - ponovno ćemo napustiti stavove na koje nas je naveo naš strah i opet početi živjeti. Do nove krize.

Usudimo li se, pak, suočiti se sa svojom tamom i strahom te proći pored "čuvara praga", imat ćemo prilike vidjeti kako se ta tamna zastrašujuća sila najednom transformira u svjetlo koje nas prati dalje na našem putu. Ono što nas je strašilo, bile su samo aveti prošlosti i naša vezanost za stvari koje su morale umrijeti kako bi napravile mjesta nečem novom. Čuvar se praga, od demonskog bića koje nas straši, pretvorio u anđela čuvara.

Samo se nesvjesni i nepažljivi ljudi potpuno identificiraju s događajima i situacijama koje život pred njih donosi. Ljudi koji kroče putem istine i samospoznaje znaju da je sve što se događa i sav materijalni svijet - tek pozornica i šifra kojom se objavljuje ono nevidljivo. Svaka je životna kriza ispit i prilika za predah i pitanja, te korak prema naprijed. Svaka je životna kriza, ma kako bolna i teška bila, prilika za novi početak, za novo rođenje duše; za inicijaciju. Upravo u krizi savršeno smo slobodni budući da sam osjećaj krize znači da je dotičnom odsad zauvijek zatvorena jedna mogućnost, no istovremeno, na jednoj dubljoj razini, pred njim se otvara bitno više mogućnosti no što ih je ikada bio svjestan.

Sve u prirodi ima svoj tijek i svoje vrijeme, sve je u prirodi podložno kozmičkom zakonima i ciklusima rađanja i umiranja. Sva mudrost svijeta sastoji se u tome da prepoznamo te faze u našim životima i na njih reagiramo na odgovarajući način, odnosno da pustimo neka umre ono što je staro i dotrajalo, kako bismo time napravili mjesta za rođenje nečeg drugog, novog. To je prirodan proces, prirodan tijek stvari. Sva mudrost svijeta sastoji se u tome da prepoznamo glas čuvara praga i osluhnemo, a onda se okrenemo svojoj unutarnjoj mudrosti i zamolimo je za vodstvo i podršku pri prvom koraku te potom, usprkos strahu, usprkos neznanju, krenemo. Svi slijedeći koraci ukazivat će nam se putem.

(iz knjige "Tragajući za sobom")
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 10:00

"Ovako hoću da su muškarac i žena:
Muškarac sposoban za rat, žena za rađanje, a oboje sposobni za igru i glavom i nogama.
I neka nam bude izgubljen dan gde se ni jednom nije igralo! I lažnom zovem svaku istinu uz koju nije bilo bar nešto smeha!"

Tako je govorio Zaratustra..Nice
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

“Tamo gdje misli prestaju počinje užas i ništa osim užasa, nikakva nada ni utjeha više ne postoje. Zato treba zaboravljati, ne osjećati tijelo kao nešto bez čega se ne može, trajati kao list papira, zidni kalendar, kao bilo koja stvar ili biće što ima svoj kraj, ali se nikad ne sretne sa smrću. Što si u tome vještiji, to će ti lakše biti i s drugima i sa samim sobom. Što si sličniji biljki i životinji, ako nisi iskreni vjernik, život će ti biti slađi i s manje pravih briga.”

Miljenko Jergović, “Buick Rivera”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

… Ovdje sam postao, ovdje ću nestati. Ovdje sam ugledao i nebeski beskraj i pučinu na kojoj mi se oko odmara, i ovo ne bih zamijenio ni za jedan kraj na svijetu.
Ljepših možda ima, dražih nigdje.Ovaj kraj, to sam ja, to je moj život i moja ljubav, to je moja kolijevka i moja grobnica, moj početak i moj svršetak.
Znam svaki prevoj, svaki ugib, svako uzvišenje na ovom vidokrugu, znam svaki miris što se javi od proljeća do zimske bure.
Znam svaki preliv svjetla, od ružičastih jutara do crvenih sunčevih zalazaka, od pamučnih oblačića do tmastih oblačina što najavljuju nevrijeme.
A sve je to moje, kao moje vlastito tijelo, i još više i još važnije, jer je to nešto vječno što me je prihvatilo, privezalo, obilježilo, sebe sa mnom, mene sobom.
Zato ne mogu reći: Volim svoj zavičaj. Kao što ne mogu reći: Volim svoje tijelo. Mnogo je tačnije ako kažem: Živim s njim, bez njega moj život ne postoji...”

(Ostrvo, Meša Selimović)
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Kad bi naše prijateljstvo ovisilo o vremenu i prostoru, onda bismo, svladavši vreme i prostor, upropastili i naše bratstvo!
Svladamo li prostor, ostaje nam samo ovde. Svladamo li vreme, ostaje nam samo sada Zar ne misliš da ćemo se na tom putu,
između sada i ovde.. ipak povremeno susretati?

Richard Bach - Galeb Jonathan Livingston
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 10:01

“Moglo bi se reći da sam uvek živeo od sećanja na jedno priviđenje, a sada živim od uspomena na ta svoja sećanja.”

Ivo Andrić, “Jelena, žena koje nema”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Od vatre ne stradaju oni koji se na vatri greju, već oni koji se s vatrom igraju."

Milenko Vučetić, "Otimanje sreće"
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Grafike Dalija, Mana Raja, Pikasa i drugih na izložbi u Tihanju. Dugo stojim pred slikom Kaldera. Gore svetla pruga, dole široka crvena pruga preseca sliku na dvoje. Ova slika je pejsaž zemlje, razgoropađeni crveni predeo. Sve duše ljudi odjednom ovde gore.Bez crvene boje ne samo da ne može jedno doba ili jedan stil, nego nijedan čovjek ne može. Slijepi (koji vide boje) najbolje opažaju crvenu. Gete i Iten u knjigama o teoriji boja, prispijevši do crvene, gube objektivni ton i govore kao zarobljenici. Crveno je boja života, zemaljskog postojanja. Boja krvi, mesa, rođenja, strasti, vatre, zore, sutona, istovremeno je uznemiravajuća i smirujuća, razdražuje i greje. Nije o njoj lako govoriti, i Rembo je umeo samo da vrisne kada je stigao do crvene, uzviknuo je: "I!"Jedna boja, kao dijete nepravdu, u stanju je da otkrije jedno cijelo razdoblje. Crveno nije odgovorno za svoju izražajnu snagu, ni za ono što njime izražavaju. Crveno je (u određenom simboličnom smislu) boja grijeha. Krvi. Krv je ono mesto gde živi duša, život. Čovjeku je strogo zabranjeno da pije krv. Krv teče prilikom izmirenja, žrtvovanja, očišćenja. Boja krvi čini jasnim da je život (prvobitno) u grijehu. Crveno je sveta boja. Boja užasa.Purpur je najbliži srodnik crvene. Ljubičastocrvene boje spravljane su od izlučevina jedne vrste puža. Purpurom su bojene zavese u crkvi, odeća sveštenika. Onaj ko umre u vremenu, ne ponese sa sobom crvenu boju, ostavlja je živima."

Lajoš Kesegi "Crveno"
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

“Vrijeme je da se penje, da se napreduje za stepenicu više, iako ni prethodna stepenica nije još potpuno osvojena ni utvrđena kako treba. Govoriti malo, ne govoriti zlo, glupo, površno ni uzaludno, ili čak ne govoriti uopšte. Sve su to stepenice na putu ličnog napretka i usavršavanja koje u toku života, kao teren u ratu, osvajamo, gubimo i ponovo osvajamo. S godinama, tačnije rečeno sa starošću, koja nastupa polako i tiho kao sumrak na zemlju, krv hladni, nagoni odumiru, savlađujemo se i obuzdavamo lakše, tako da i bez svoje velike zasluge govorimo manje,možda razumnije i čovječnije. Ali to nije dovoljno. Vrijeme je da se pređe na postizavanje višeg stepena, a to je: unutarnje ćutanje. Šta vrijedi što mudro držimo jezik za zubima, ako u nama još sve vri od oštrih sudova i brzopletih replika koje ne pokreću naš jezik i ne prelaze preko usana, ali potresaju i paraju našu unutrašnjost? Često mogu da se vide takvi starci koji smireno i prepodobno ćute, ali im se u pogledu i podrhtavanju usnica javlja ponekad odraz unutarnjih kivnih i zloćudnih monologa i dijaloga. Bilo je vrijeme da već naučimo da u sebi ćutimo. Sve nas poziva na to. Priroda sama nam pomaže u tome. Vrijeme je, jer inače će nam se desiti da do kraja zlo živimo i, na kraju, ružno umremo. A to je strašno.”

Ivo Andrić, „Znakovi pored puta“
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 10:02

"Sloboda, slobodni um i nauka zavešće ih u takve prašume i dovesti pred takva čuda i nerješive tajne da će jedni od njih,
nepokorni i svirepi, uništiti sami sebe, drugi - nepokorni, ali slabi, uništavaće jedni druge,
a treći, koji ostanu, slabi i nesretni, dopuzaće do naših nogu i zavapiće:
Da, vi ste bili u pravu, jedino ste vi znali njegovu tajnu, i mi se vraćamo vama, spasite nas od nas samih."
(Braća Karamazovi)
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Ni u kom slučaju Đavo nije najgori stvor koji postoji, radije bih imao posla sa njim nego sa mnogim ljudskim bićima. On se znatno preciznije drži dogovora nego mnoge zemaljske varalice. Istina, kada dođe vrijeme naplate, pojavi se tačno u zakazano vrijeme, upravo kad sat otkuca ponoć, zgrabi dušu koja mu pripada i kao svaki pristojan Đavo, vrati se kući u pakao. Pravi poslovan čovjek."

J.N. Nestroj, “Đavo”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Zadovoljstvo : To je sok od isceđene sreće.
Sreca : Skup beskonačnog broja malih ništa

Mala ništa :
Jedna mirisna ruža. Osmeh deteta. Jedno zdravo u prolazu. Kafa u krevetu. Jedno jutarnje milovanje. Buđenje. Zbunjiv, nespretan, brz poljubac. Prijateljsko pismo. Jedno drugo ljubavno. Jedna kišna suza. Promašena pesma. Sveća koju palimo. Jedna druga, koju gasimo. Jedno Ne za jedno Da. Požutela slika. Jedan telefonski razgovor. Jedna istinita bajka. Jedan kamenčić, čudna uspomena. Jedan lastavičji prelet. Jedna opomena. Jedno vruće-kuvano vino sa karanfilićem. Stara pesma na harmonici. Jedan izdah između bezobrazne reči. Pramen kose. To jedno nežno jutro. Rana Zora. Noć bez kraja. Slanina i jaja. Isti san. Jedna bombona, mentol. Draž drhtanja. Mali deholte… Strasna zanesenost. Svadba starog prijatelja. Zaboravljena ljubav. Požutela razglednica. Tegla s medom i flašica puna snega. Tvoje večito pitanje: – Gde ode njegova bela boja…? Jedno klizanje. Tvoje ćutanje. Jedna epizoda serije na TV-u. Nezavršen roman. Zvuk violine na staroj ploči. Golub pismonoša. Tvoja nečujna muzika, moja nevidljiva krila. Naša tajna bajka. Tvoja želja, moja pesma. Igra karata. Svađa puna “volim te”. Jedna oproštena greška. Malo soli zaboravljenog. Jedna kašicica meda u šolji mleka. Čaša rozea… Čaša crnog vina i kap koja prekipi. Karmin na košulji. Jedna kockica čokolade i jedan buket ljubičastih ruža. Jedna omiljena knjiga. Flaša neotvorenog šampanjca. Jedna napukla šolja. Jedan egiptski kip. Okret na biciklu. Prvi poljubac u bioskopu i moj ljuti tata. Pozlaćena para ispod jastuka …Kaktus koji raste, na koji si se ubo… Oh, kako si vrisnuo! Neispunjeno obećanje. Prolaz preko zabranjenih staza. Neostvarene reči koje bole. Tvoja olovka koja piše samo istinu… Tajni, crveni, jedan jedini poljubac, jednog 31. decembra… Jedan odlazak. Jedan povratak. Prekid struje, jer nisi platio račun. Popodne na plaži gde smo izgoreli. Ljuti sosovi. Stara teta pokojna. Večere ispred TV-a … Neslana supa. Kašnjenje vozova, izmišljeni razlozi. Jedna suza. Prijatelji, neprijatelji. Pismo loše napisano, koje nisi razumeo. Luda ideja da ti poklonim kompas. Putovanje u Veneciju i gondolijer koji nije hteo da nam naplati. Tvoja večita ljubomora. Probušena guma, rezervna zaboravljena. Plavi suncokret koji više nije žut. Zapušen lavabo. Samo si rekao: “Ma, nije to ništa… baš ništa, sitnica…” i proveo si celu nedelju, uzalud…u ponedeljak si zvao majstora. Sećaš se kako nismo mogli da nađemo kravatu, a imao si sastanak sa bankarom… mislio si da će ga tvoja kravata impresionirati. Naljutio si se zbog neopeglane košulje. Klavir je bio raštimovan. Nisi se oporavio od gripa… tri dana. Jedan promašen sastanak. Odmor na Korzici. Sto od formike koji je još uvek u podrumu. Slike na kojima si video bubamare. Harmonika koja nikada neće sama svirati. Smejanje bez razloga. Bačene papuče. Neplanirano poslepodnevno spavanje kod tvoje mame… i tvoja tri ‘’volim te’’…moje tri tačkice… i naša vecita brbljiva tišina.
I dnevnik sa slikama južne Francuske, koji nikada nisi našao… u kome si napisao velikim, crvenim i debelim slovima: ” …tri tačkice, da ne zaboravim da joj kažem da je volim cele godine, a ne samo prvog maja.”
I ona stara školska sveska koju sam sada pronašla, u kojoj su spavale mnoge od ovih reči, nabačene jednog prvog maja 1968, moje prve godine u Francuskoj. Sa naslovom “beznačajne sitnice ” ili mala ništa …

Zorica Sentić
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Markus je znao da je čudan, a znao je da je deo uzroka njegove čudnovatosti to što mu je mama čudna. Njoj ovo jednostavno nije bilo jasno, ništa od ovoga.Stalno mu je govoiila da samo površni Ijudi sude na osnovu garderobe ili kose;nije žeiela da gleda đubre na televiziji, ni da sluša đubre od muzike, ni da igra đubre od kompjuterskih igrica, ona je mislila da su sve igrice dzubre, što jeznačilo da bi, ako bi požeieo da radi bilo šta što druga deca rade, morao prvo snjom da se svađa satima. Obično je gubio, a ona se tako dobro svađala da mu nije bilo teško što gubi. Objasnila mu je zašto je slušanje Džoni Mičel i Boba Marlija slučajno su to njeni omiljeni pevači mnogo bolje za njega nego da sluša Snoop Doggy Dogg i zašto je važnije da se čitaju knjige nego da se igra Gejmbojem koji mu je poklonio tata. Ali on ništa od toga nije mogao da prenese deci u školi. Ako bi pokušao da kaže Liju Hartliju - največem i najgadnijeim od dece koju je upoznao juce da ne odobrava delo Snoop Doggy Dogg zato sto Snoop Doggy Dogg ima pogrešan stav prema ženama, Li Hartli bi ga šutnuo, ili bi ga nazvao imenom kojim ne želi da ga nazivaju. U Kembridžu niie bilo tako loše,zato što je tamo postojala gomila dece koja nije bila baš za škoiu, i gomila mama koja im je u tome pomogla, ali u Londonu je bilo drugačije. Deca su bila tvrđa i pakosnija i imala su manje razumevanja, i činilo mu se da bi njegova mama, kada ga je več naterala da promeni školu samo zato što je dobila bolji posao, mogla bar da ima dovoljno pristojnosti da prekine taj hajde da- popričamo otome nastup.

Nik Honbri Sve o decaku
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Iz jednog francuskog izvora:“Savet starca je kao zimsko sunce: obasipa svetlošću, ali nas ne greje.“
Pošto sam zašao u svoje savetodavne godine, mislim da bi ovo moglo biti tačno."

Džulijan Barns – Nije to ništa strašno
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 10:03

Posrnućete, ali nećete pasti; a ako se i desi – izuzetan slučaj! – baš i da padnete, nećete se povrijediti nego ćete, čim se pridignete, produžiti mirno i bodro svoj put.
Različiti ste od svega oko sebe, sve vam prijeti i sve vas ugrožava, ali vam se ne može ništa zlo i nepopravljivo desiti, jer u vama od začetka vašeg živi skrivena i neuništiva iskra životne radosti koja je moćnija od svega što vas okružuje. Samo ćete cijelog vijeka, sve do poslednjeg daha, patiti zbog svog neprirodnog položaja u svijetu u koji ste bačeni.
Tako se može reći da vam je, kroz sve mene i obrte dugog života, dvoje obezbijeđeno i osigurano: duga patnja i sigurna pobjeda.

Kipling, “Duga patnja”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Svi oni, koji traze nesto vazno, nesto dragoceno, nesto sto su davno izgubili, koracaju na isti nacin. Poznacete iz po tome sto ih na ulici nista drugo ne zanima: samo gledaju ispred sebe, samo gledaju i traze, traze...
A mozda je Sanja jos uvek sa Vanjom? Mozda je toliko sitna, kao najsicusnije zrnce zvezdane prasine zalutalo na planetu Zemlju?
Mozda mu je u kosi, u uhu, mozda mu je u zenici oka, pa mu zato svetle oci; mozda je zaista tamo, samo sto on to ne moze da zna?

Momo Kapor, Sanja
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Jesi li spašen?" upitao me je ortodoksni pop jednom prilikom.
"Spašen od čega?" pitao sam.
Našavši me bezvoljnim da se pridružim njegovoj uskoj interpretaciji istine, povikao je na mene ljutito:
"Ići ćeš u pakao!!"
"Pa što je pakao ako nije mučenje takvim štetnim emocijama kao ljutnjom?" odgovorio sam mu smješeći se, "Ja mogu tamo stići na kraju, ali ti si moj prijatelju već u njemu!"

Prastanje me je oslobodilo.Ako se stalno prisecate starih rana,time dajete moc i mogucnost onome ko vas je povredio,ali ako mu oprostite time presecate svaku vezu s njim.tada on vise ne moze imati nikakve veze sa vama,.Nemojte misliti da je prastanje neka usluga ljudima kojima ste oprostili,vec to ucinite sebe radi.
Ja sam recimo oprostio onoj deci koja su mi se nekada rugala i zadirkivala me.Nisam im oprostio zato sto sam hteo da ih oslobodim krivice.To sma ucinio samo da bih sebe oslobodio gneva i odbojnosti.Volim sebe,pa sam zeleo da budem slobodniji.
Oprositi sebi vazni je isto koliko i oprostiti drugima..Ja sam gresio i vi ste.Lose smo postupali prema ljudima.Nismo bili pravedni prema njima.Pravili smo zbrku.Treba se osvrnuti i priznati da smo pogresil,izviniti se onima koje smo povredili i obecati da cemo se u budncnosti bolje ophoditi,za tim oproositi sebi i krenuti dalje.
S takvim stavom moze se lepo ziveti.
U Bibliji je receno da zanjenom ono sto smo posejali.Ako ste ogorceni ,besni,puni samosazaljenja i niste nimalo spremni da prastate,sta mislite kuda ce vas do odvesti?Kakvo vam zadovoljstvo moze deoneti takav zivot.Odbacite sva mracna i pesimisticka raspolozenja,ispunite sr optimizmom i budite zahvalni,aktivni,puni saosecanja i prastanja.
Ja sam iskusio takvu promeu zivotnih stavova i mogu vam reci da mi je to promenilo zivot i uznelo me do visina o kojima nisam ni sanjao.To se moze desiti i vama.

Neki ljudi umesto da preuzmu odgovrnost,radije krive sve druge za ono sto ima se dogadja.Ako vam zivot dodeli pogresnu kartu i poremeti planove,mozete za to kriviti svemir,svoje roditelje ili bezobrazno dete koje vam je u trecem razredu osnovne skole ukralo sendvic.Sve to vam nece nimalo pomoci.Jedini nacin je da zavladate preokretima i promenjenim okolnostima i sledite svoju stazu.

Nik Vujicic,Ziveti slobodno.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

I čudo je to blato banatsko. Masno i lepljivo, nimalo se ne opire kada u njega staneš. Ali posle, nogu nikako da izvučeš. Izuje ti i čizmu kaljaču i čarapa ti se svuče do pola pa moraš da skakućeš na drugoj nozi i da je nameštaš, usađen u zemlju kao strašilo. Ponekad ljudi koracima razmere komadić te zemlje pa je onda između dve colove daske nabiju panjevima i naprave zidove , po metar debele. Pa ih pokriju trskom sa kanala i li bare i žive tu iza malih prozorčića dok ne umru.

Kao i sva ravnica Nenad Canak
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 10:04

"Znate...sve dođe kad treba.
Isto je rekao maršal Kutuzov u „Ratu i miru“ knezu Andreji : „Mene su mnogi prekorevali, i zbog rata i zbog mira...
A sve je došlo kad treba...Sve stigne na vreme onom ko ume da čeka.“

Mjuriel Barberi - "Otmenost ježa"
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Nekada davno postojalo je jedno selo gdje je živio veoma mudar starac. Seljani su vjerovali da je on u stanju da odgovori na sva njihova pitanja. Jednoga dana, farmer iz sela ode do mudraca i usplahirenim glasom zavapi:
“Mudri čovječe, pomozi mi. Dogodilo se nešto strašno. Vo mi je uginuo i nemam drugu životinju koja bi mi pomogla da zaorem njivu. Zar to nije nešto najgore što je moglo da mi se desii?” Mudrac je odgovorio:
“Možda jeste, možda nije.”
Čovjek je požurio natrag u selo i svima ispričao kako je mudrac poludio. Sigurno da je to bila najgora stvar koja je mogla da se desi. Zašto on to nije mogao da vidi? Međutim, sljedećeg dana, u blizini kuće farmer ugleda mladog, jakog konja. Pošto više nije imao vola da mu pomogne u obrađivanju zemlje, on riješi da uhvati konja. Tako je i uradio. Kako je farmer bio srećan! Oranje nikada nije bilo lakše. Čovjek se vratio mudracu da se izvini:
“Bio si u pravu, mudri čoveče. Gubitak vola nije bilo najgore što je moglo da se dogodi. To je bila sreća u nesreći! Nikada ne bih imao konja, da se to nije dogodilo. Moraš se složiti da je to najbolja stvar koja se mogla desiti.” Mudrac je još jednom odgovorio:
Ne opet, pomislio je farmer. Mudrac je sada sigurno poludio. Poslije nekoliko dana konj zbaci farmerovog sina dok je jahao. On je povrijedio nogu i nije mogao da pomogne pri žetvi.
“Ooo ne!” pomisli čovjek, “sada ćemo umrijeti od gladi.”
Još jednom, farmer ode do mudraca.
“Kako si znao da nije dobro što sam uhvatio konja? Opet si bio u pravu. Sin mi je povrijeđen i neće moći da mi pomogne. Sad sam siguran da je to najgore što je moglo da se desi. Ovog puta se i ti moraš složiti.” Mudrac je mirno gledao i snishodljivim glasom rekao:
Bijesan što je mudrac tako arogantan, farmer se vratio u selo. Sljedećeg dana u selu je počela mobilizacija zbog rata koji je iznenada buknuo. Farmerov sin bio je jedini koji zbog povrede noge nije morao da ode.

Ričard Karlson, “Ne gubite živce zbog malih stvari”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Svaka biografija je zaludna u istoj meri u kojoj autobiografija polaže pravo na istinu.
Jedan svedok nije dovoljan, a iskaz dva svedoka se nikad neće podudarati.
Prava biografija zahteva ceo život, ili bar onoliki život koliki je subjekt biografije proživeo.
Mereno dimenzijama knjige, bila bi nam potrebna onolika knjiga kakvu još niko od nas nije video,
a ni ona ne bi odgovarala na najjednostavnija pitanja. O složenima i da ne govorimo..."

David Albahari ~ „Cink“
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Nikada ne uspijevaju da shvate ljepotu i čudesnost onoga što nazivamo ljudskom egzistencijom.
Pa ipak, većina ljudi nikada ne uspijeva da shvati kako je sve dobro, jer su utonuli u san.
Žive u košmaru.
Jedan čovjek lupa na vrata sobe svoga sina.
„Čarli“, kaže,“ probudi se!
„Neću da ustanem, tata“, odgovori mu Čarli.
Otac viče: “Ustaj, moraš u školu!“
„Neću da idem u školu!“, kaže Čarli.
Otac ga pita „A zašto nećeš?“
„Iz tri razloga,“, kaže Čarli.
“Kao prvo, škola mi je dosadna;
kao drugo, učenici mi se rugaju;
i kao treće, mrzim školu.”
Otac mu onda uzvrati: „Dobro, sada ću ja tebi reći tri razloga zbog kojih moraš da ideš u školu.
Kao prvo, to je tvoja dužnost;
kao drugo, jer imaš četrdeset pet godina
i kao treće, jer si direktor.“

Probudite se. Probudite se. Odrasli ste. Niste više mali da samo spavate. Prestanite da se zabavljate svojim igračkama. Većina ljudi tvrdi kako hoće da izađu iz dječijeg vrtića, ali ne treba im vjerovati. Ne vjerujte u to. Ljudi samo žele da povrate svoje polomljene igračke.
„Vratite mi moju ženu. Vratite mi moj posao. Vratite mi moj novac. Vratite mi moj ugled, moj uspjeh.“
Buđenje nije prijatno. Čovjek lijepo leži u krevetu, buđenje ga samo uznemiri.
Zato mudrac ne pokušava da probudi ljude oko sebe.
Nadam se da ću umrijeti da budem mudar u ovoj prilici, i ne učinim ni najmanji pokušaj da vas probudim, ako spavate. To se mene ne tiče, i pored toga što vam povremeno kažem: „Probudite se.“ Ja samo treba da produžim naprijed svojim putem, da i dalje igram svoj ples.

Antoni De Melo, “Buđenje”
Nazad na vrh Ići dole
Kaca1111

Elita
Elita

Ženski
Poruka : 3345

Učlanjen : 28.04.2018

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 16:04

''Mirne jutarnje misli.
Sad uviđam: gubiti je strašno samo tako dugo dok se ne izgubi sve, jer gubiti malo donosi žalost i suze; i dok god možemo na preostalom mjeriti veličinu izgubljenog, teško nam je, ali kad jednom izgubimo sve, onda osjetimo lakoću za koju nema imena, jer to je lakoća prevelikog bola. - Lagan sam, lagan da poletim!
Sve izgubljeno je u mojoj svijesti, samo bez težine i gorkosti zemaljskih stvari; ja imam opet sve što izgubih, preobraženo i uljepšano - u sjećanju. I još: ja imam veliku slobodu onog koji ništa nema i mir onog koji je prežalio i konačno se rastao.''

Ivo Andrić ''Ex Ponto''
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 17:16

Odlomak iz knjige Beton

Idem, rekao sam sebi u tvrdoj fotelji, iz zemlje u kojoj je prognano, uništeno, izbrisano sve što je takozvanom čeveku duha ikad pružalo zadovoljstvo, a ako ne zadovoljstvo, onda bar mogućnost da sledi svoju egzistenciju, iz zemlje u kojoj izgleda vlada još samo najprimitivniji od svih nagona, onaj za održanjem, i u kojoj se i najmanji zahtev takozvanog čoveka duha u začetku guši. U kojoj korumpirana država i isto tako korumpirana Crkva zajedno vuku onaj beskrajan konopac koji su pre više vekova s najvećom bezobzirnošću i u isto vreme sasvim prećutno obavili oko vrata tog slepog i odista glupog naroda koji su njegovi vladari zbilja zatočili u njegovoj gluposti. U kojoj se istina gazi, a laž sa svih zvaničnih mesta uzdiže kao jedino moguće sredstvo za sve ciljeve.

Napuštam zemlju, rekao sam sebi, sedeći u tvrdoj fotelji, u kojoj se istina ne shvata ili sasvim jednostavno ne prihvata, i gde je njena oprečnost jedina valuta. Napuštam zemlju u kojoj je Crkva dvolična i u kojoj socijalizam koji je zavladao izrabljuje, a umetnost govori ono što je po njihovoj volji.

Napuštam zemlju u kojoj narod, vičan stupidnosti, dozvoljava da mu crkva zapuši uši, a država usta, i u kojoj sve što je meni sveto vekovima završava u vladarskim kantama za đubre.

Ako odem, rekao sam sebi u tvrdoj fotelji, samo ću otići iz zemlje u kojoj zapravo nemam više šta da tražim i u kojoj nikada nisam našao svoju sreću. Ako odem, otići ću iz zemlje čiji gradovi smrde, a stanovnici tih gradova su podivljali. Odlazim iz zemlje u kojoj je jezik prost, a oni koji taj prost jezik govore su, sve u svemu, postali duhovno neuračunljivi.

Odlazim iz zemlje, rekao sam sebi u tvrdoj fotelji, u kojoj su takozvane divlje zveri postale jedini uzor. Odlazim iz zemlje u kojoj i u po bela dana vlada najmračnija noć i u kojoj su na vlasti zapravo još samo grlate analfabete.

Ako odem, rekao sam sebi u tvrdoj fotelji, samo ću izaći iz klozeta Evrope, koji se nalazi u odbojno neutešnom i sasvim jednostavno nedopustivo prljavom stanju, rekao sam sebi.

Odlazim, rekao sam sebi sedeći u tvrdoj fotelji, znači, ostavljam za sobom zemlju koja me godinama samo pritiska na najštetniji način i koja samo, u svakoj prilici, svejedno gde i kada, podmuklo i zlobno vrši nuždu po mojoj glavi.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz vama najlepsih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Lav Nikolajevič Tolstoj
» Od književnog dela do filma
» Da li je Šekspir zaista bio autor svojih dela
» Krađe umetničkih remek dela