Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Odlomci iz vama najlepsih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Sledeći
AutorPoruka
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 13010

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:52

Kad bolje razmislim, koliko god da nam zvezde nisu naklonjene moramo znati da su to samo zvezde i da se pre ili kasnije moraju ugasiti. Dakle, zvezde se gase, ali svemir ostaje. On je beskonačan, nema kraja. Zar nam to ne govori da su naše mogućnosti beskonačne, neograničene, baš kao vasiona?

Slaviša Pavlović, "Uzgred"
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:53

Ne postoji nedostižna ljubav. Nije to zvezda u nekoj drugoj galaksiji, ili pak kapljica vode u nekom dalekom moru. Postoji samo neostvariva. Možda nekad, zbog tih čudnih ljudskih odnosa, ne treba stremiti ka ostvarenju. Ne moramo ubrati ružu da bi osetili njen savršeni miris.

Ljubav je jedini lep teret. Zamislite da na vas legne neko dok spavate. Ne bi mogli da dišete. Ali, ako bi legla voljena osoba, ne bi vam bilo bitno da uopšte dišete.

Ima onih koji daju nepobitne dokaze da mozak i srce ne mogu zajedno. Kod zaljubljenog čoveka, razum je isključen, vođen emocijama, on pravi najveće gluposti, neretko gine, samo da bi osetio malo parčence ljubavi, možda samo naznaku. Ništa više. Sa druge strane, razuman čovek ne dozvoljava srcu da prevagne, već umno korača kroz život. Odmereno, pažljivo, naposletku, postane bogat i uspešan. Obično doživi duboku starost. Nije li onda bolje biti pametan i oslanjati se samo na mozak?
Ali opet, ja ne vidim ništa pametnije nego isključiti mozak i prepustiti se emocijama.

Kаko zа sаmo mаlo vremenа veliki i nаdmeni ljudi mogu postаti tаko mаli, i kаko tаko mаli i neprimetni mogu postаti veliki. Zаprаvo, ti mаli i neprimetni ljudi ne postаju veliki, oni su oduvek tаkvi, sаmo se od gomile korovа ne ističu dok gа neko sličаn njimа, ne poseče. - Slavisa Pavlovic
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Nosio si u sebi jednu sliku o zivotu, jednu veru i zahtev, bio si spreman na dela patnje i zrtve, a postepeno si primecivao da svet od tebe ne trazi ni dela ni zrtve i tome slicno, da zivot nije herojski ep, sa junackim ulogama i ostalim, vec samo gradjanska bolja soba u kojoj su ljudi savrseno zadovoljni jelom i picem, kafom i pletenjem carapa, igranjem taroka i muzikom preko radija. A ko hoce nesto drugo i u sebi nosi nesto drugo, ono junacko i lepo, ko obozava velike pesnike ili svece, taj je budala i Don Kihot. Lepo. Tako sam i ja prosla prijatelju moj! Bila sam darovita devojka i predodredjena da zivim po nekom uzvisenom uzoru, da postavljam velike zahteve prema sebi i da ispunjavam dostojne zadatke. Mogla sam da primim na sebe veliki udes, da budem zena jednoga kralja, ljubavnica jednog revolucionara, sestra jednog genija ili majka jednog mucenika. A zivot mi je, eto, dopustio samo da budem kurtizana sa dosta ukusa - pa i to mi je bilo prilicno otezavano! Tako se to zbivalo sa mnom. Neko vrijeme sam bila neutjesna i dugo sam trazila krivicu u samoj sebi. Mislila sam da zivot, najzad, uvek mora da bude u pravu, a ako se on narugao mojim lepim snovima, tako sam mislila, znaci da su moji snovi bili glupi i da oni nisu bili u pravu. Ali sve to nije pomoglo. A posto sam imala dobre oci i usi, a posto sam bila pomalo radoznala, pocela sam veoma pazljivo da posmatram zivot, svoje poznanike i susede, vise od pedesetoro ljudi i sudbina, i tada sam videla, Hari, da su moji snovi bili u pravu, po hiljadu puta u pravu, isto kao i tvoji. A zivot i stvarnost nisu bili u pravu. Da jedna zena moga kova nema drugi izbor nego da bedno ostari u sluzbi pored pisace masine nekog coveka koji zaradjuje novac, ili da se za takvog jednog coveka uda radi njegovog novca, ili da najzad postane neka vrsta devojcure, isto je tako nepravedno kao i to sto covek kakav si ti, usamljen, povucen u sebe i ocajan, mora da se masi noza za brijanje. Kod mene je beda mozda bila vise materijalna i moralna, kod tebe duhovna – ali je put bio isti. Zar mislis da ne mogu da shvatim tvoj strah od fokstrota, tvoju odvratnost prema barovima i dvoranama za igru i tvoje rogusenje protiv jazza i svih tih drangulija! Shvatila sam sve to isuvise dobro, kao i tvoje gnusanje prema politici, tvoju tugu zbog blebetanja i neodgovornog poslovanja raznih stranaka i stampe, tvoje ocajanje zbog rata, kako proslog tako i buduceg, zbog nacina na koji se danas misli, cita, gradi, svira, proslavlja i stice obrazovanje! U pravu si, stepski vuce, po hiljadu puta u pravu, pa ipak moras da propadnes. Tvoji zahtevi su odvise visoki, tvoja glad prevelika za ovaj jednostavni i nemarni svet, zadovoljan tako sitnim stvarima, koji te odbacuje od sebe jer ti za njega imas jednu suvisnu dimenziju. Ko danas hoce da zivi i da uziva u tome, ne sme da bude kao sto smo ti i ja. Ko umesto ciguljanja trazi muziku, umjesto razonode radost, umjesto novca dusu, ko umesto spekulisanja trazi istinski rad, i umesto igre istinsku strast, tome ovaj lepuskasti svet ne moze biti domovina”

Herman Hese, “Stepski vuk”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Kad li sam ono poslednji put video svice, razmišljao sam. I gde? Sećao sam se tog prizora, ali nikako nisam mogao da se setim ni mesta ni vremena. Mogao sam da čujem šum vode u noćnoj tami i vidim starinska zaštitna vrata brane od opeke. Otvarala su se i zatvarala okretanjem ručke. Reka nije bila velika. Bio je to potok čiju je površinu gotovo skrivala trava obrasla oko njegovih rubova. Unaokolo je bio takav mrkli mrak da ni svoja stopala nisam mogao da vidim kad sam ugasio baterijsku lampu. A iznad jezerceta na kome je stajala brana, letele su stotine svitaca. Poput varnica plamena, njihova svetlost odbijala se o površinu vode.

Zatvorio sam oči i na trenutak utonuo u tu tamu svog sećanja. Čuo sam šum vetra jasnije nego ikad. Nije bio snažan, ali je proleteo pored mene, ostavljajući čudesno živopisan trag. Kada sam otvorio oči, video sam da je tama letnje večeri postala za nijansu dublja.

Otvorio sam poklopac tegle, iz nje izvadio svica i stavio ga na jedva tri centimetra izdignutu ivicu rezervoara. Delovalo je da nije u stanju da shvati gde se nalazi. Posrćući, svitac je napravio jedan krug oko zavrtnja, nogama se hvatajući za skorele ljuspe boje. Jedno vreme je išao nadesno, pa kad se uverio da dalje nema kud, vratio se nalevo. Dugo mu je trebalo da se posle toga popne na glavu zavrtnja. Zatim je ostao tu dugo, više se ne pomerajući, kao da je na izdisaju.

S rukom na priručju, samo sam ga posmatrao. Ostali smo dugo tako nepomični, i svitac i ja. Samo je vetar fijukao pored nas, dok je u mraku šuštalo bezbroj listova na japanskom brestu.

Čekao sam beskonačno dugo.

Svitac je poleteo mnogo kasnije. Kao da mu je nešto sinulo, odjednom je raširio krila i u sledećem trenu već preleteo priručje, ukazavši se u bledoj tami. Hitro je opisao luk oko rezervoara, kao da pokušava da povrati izgubljeno vreme. I onda, pošto je na tren lebdeo u vazduhu kao da pogledom prati kako se linija njegove svetlosti razliva na vetru, konačno je odleteo u pravcu istoka.

I kada je svitac nestao, dugo se u meni zadržao trag njegove svetlosti. Te slabašne, blede svetlosti, koja je lebdela dugo, dugo u gustoj tami mojih zatvorenih očiju, poput neke izgubljene duše.

U toj tami, mnogo puta sam pružao ruke. Moji prsti nisu dodirivali ništa. Ta slabašna svetlost uvek je bila tačno izvan mog domašaja."

Haruki Murakami, “Norveška šuma“
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:54

Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

“Možda je točno da zapravo ne postojimo sve dok nas netko ne primjeti, da ne možemo naučiti govoriti dok se ne pojavi netko tko je u stanju razumjeti ono što govorimo, da, u biti, nismo u potpunosti živi sve dok nismo voljeni.”

Alen de Boton, “U biti”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Te noći, u zvonari jedne katedrale, pored gotskih zvona, sedeo je Mefisto bled i nem.Njegove studene oči od čelika bile su uprte na ogromni grad, zaleđen u jednom strašnom snu. Stotine praznih mostova gurili su se nad belom rekom u kojoj je tinjalo nekoliko zvezda. Noć je bila studena i tužna. Mefisto seđaše isto onako grozan i bled kao nekad nad Tebom, nad Vavilonom i Jerusalimom, u sate njihove propasti. U tamnom i nepomičnom vazduhu oko njega stršile su tanke gotske crkve, u kojima je te noći bio utamničen jedan nemoćan Bog. Ali je Mefisto oklevao da učini ikakvo novo zlo. Je li se u njemu prenuo glas nekadašnjeg dobrog heruvima, glas ljubavi? I on, koji je stajao izvan svega i protiv svega, je li osetio sad da se najzad vraća u večitu, tihu i toplu Harmoniju? Ili je, naprotiv, te noći smišljao svoju najstrašniju orgiju, svoju najveličanstveniju poemu Razorenja? Ne, nepomičan i nem, u studenoj noći bez neba, pored zagluvelih zvona, on oseti srce prazno i malo. U njemu ne beše više ni ljubavi ni mržnje; u njemu beše sada samo studena Ravnodušnost, kao zeleno more otrova i žuči. I Mefisto pozna to nepoznato osećanje ravnodušnosti koje nikada nije imao ni Bog ni Satana, i koje je samo osećanje Čovekovo. Tada bog zla uvide svu dubinu poniženja i oseti najsvirepiji od svih bolova.

Jovan Dučić, - Ravnodušnost
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:55

"Slušaj me dobro, slušaj, radosti moja! Ti umiri srce svoje, i nemoj me voleti tako kao što si me sad zavoleo. Biće ti lakše, tvome srcu biće lakše i milije, a sačuvaćeš sebe od ljutoga neprijatelja, a steći ćeš sebi nežnu sestricu. Dolaziću kod tebe, kad hoćeš, milovaću te, i neću se stideti što sam te poznala. Bila sam već dva dana s tobom kad si ležao u zloj bolesti! Primi me kao sestru. Nismo se uzalud ti i ja bratimili, nisam se ja uzalud molila Bogorodici za tebe! Takvu sestru nećeš više steći. Ceo svet ćeš obići, pod nebo otići- nećeš naći bolje ljube, ako baš tvoje srce ljubu želi. Zavoleću te vatreno, volecu te uvek kao sada, i volecu te zato, što ti je duša čista, svetla, sva providna; zato što sam, kad sam te prvi put ugledala, odmah razumela da si ti gost kuće moje, dugo očekivani gost, i da nisi slučajno na nas naišao; voleću te zato, što, kada gledam, tvoje oči vole i o tvome srcu pričaju, a kada nešto kažu, odmah saznam sve što je u tebi, i zato bih i život mogla tebi za ljubav dati, dati i svoju slobodu, zato što bih slatko bila i robinja onome, čije sam srce poznala... ali život moj nije više moj, vec tuđi, a volja mi je vezana! Zato primi sestricu, i budi mi brat, i primi me svom srcu, kad me opet spopadnu tuga i teška nemoć; samo učini to tako, da mogu kod tebe da dođem, i celu noć kao sad s tobom da presedim, a da se toga ne stidim. Da li si me čuo? Jesi li mi otvorio svoje srce? Jesi li razumeo šta sam ti govorila?"

Dostojevski, Gazdarica
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

“Svaka veza ima svoj početak i kraj. Svako osećanje bledi. Svemu dođe kraj, samo čovek ne razmišlja o tome u početku. Kad bi razmišljao, ne bi bio srećan. Želi da nikad ne dođe kraj, ali kraj je neizbežan. Misli da se to neće njemu desiti.”

Fikret Tekin, “Kad lišće pada”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Tamni cvet

..."Ona se vrati s pregrstima malih karanfila,rasiri ruke i pusti ih da padaju.Cvece mu zasu lice i vrat.Nikada jos nije osetio tako divotan miris,nikada nije imao tako cudno osecanje,kao ovo koje su cvetici u njemu budili.Oni mu prionuse za kosu,za celo,za oci,jedan mu se cak prilepi za usne;i on se zagleda u nju kroz njihove krunice.U njegovim ocima moralo je tada biti neceg divljeg,neceg od onog osecanja sto mu je probadalo srce,jer njen osmeh zamre;ona se odmacei stade okrenuvsi lice od njega.Zbunjen i nesrecan,on sabra rasuto cvece;i tek kad je sve pokupio,ustade i i odnese joj ga postidjen,tamo gde je stajala kao ukopana i netremice gledala u dubine tisove sume..."

..."Zaboravio je da priklopi kapke,,i mesec se provlacio u sobu;ali on je bio sada i suvise lenj,i suvise sanjiv,da ustane pa da ih zatvori.Samo da lezi,da gleda mlaz meseceve svetlosti,da cuje muziku kako drhti tamo dole daleko,i da jos oseca njen dodir kao kad se naslanja na njega u igri i da sve vreme oseca oko sebe miris cveca!Njegove su misli bili snovi,njegovi snovi misli - sve samo dragocena nestvarnost.O,onda mu se cinilo da se mesecina skupila u jednu jedinu bledu traku - nesto je kucalo i drhtalo i meseceva traka mu se sve vise blizila.Najzad dodje tako blizu da oseti njenu toplinu na svom celu;mesecina uzdahnu,zatrepta,besumno se povuce i nestade je.Mora da je utonuo u san bez snova..."

Dzon Golsvordi
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:56

Opet sam te snevao! Kako zalim sto san ode, te i ti s njime! Kako bih voleo da to ne bese samo san, san i nista vise. Ali hvala i snu. Sladje je snevati negoli zbilju gledati i gusiti se od navrelih osecaja, uspomena, i teska, hladna, samotna zivota... Da, sladji je san, san detinjstva i mladosti...
...
Da, bili smo deca. Ali ne! Samo si ti bila dete, a ne i ja. Ja sam bio vec zreo. No ti bese pravo dete. Nikad necu zaboraviti ona nasa milovanja kojima si se ti podavala bezazleno.
...
Znao sam ja da necu naci vernije, istrajnije i ropskije ljubavi od tvoje: znao sam da bi me negovala i cuvala kao ocinji vid... Znao sam ja sve to, pa ipak...
Da, nisi i ti bila bogata, iz znane kuce, i nisi bila visa od mene. Pece me! Boli!
Ali i ja nisam svemu tome bio kriv. Jer, koliko puta, umoren i obuzet sumnjom da mozda necu ono biti cemu tezim, koliko puta, kazem ti, odrekao bih se svega. I da onda, uz tebe, ljubljen, prospavam svoj san.
...
Nisi se udala. Svi su znali zasto neces, i vise ti se svetili nego sto su te sazaljevali. I ja sam znao, ali sam cutao. Nisam znao sta da radim. Nisam hteo da te dam drugome, da tu tvoju lepotu, milinu, ljubav i srecu ima. Bilo mi je tesko i mucno pri pomisli da ce te drugi grliti i ljubiti; da ce drugi piti ljubavi iz tebe, tog cistog, jos neproteklog izvora... A ovamo? Da nije bilo te tvoje slepe predanosti, poverenja i ljubavi, ja bih znao sta da radim.
Ali ti? Nisam te smatrao za visu no ostale, ali ipak si bila nesto drugo, nesto sto me je sprecavalo da postupim kao sa ostalima.
Borio sam se, mucio, lomio, i topio gledajuci te tako lepu, krasnu i razvijenu, tek procvatu...
...
Volim te, volim...volim!... - I sve te vise stiskah, grljah, ljubljah... I, prigrljenu, potpuno pripijenu uza se, drzah te; osecah ti laku trzavicu i toplotu tela... Ah! I, mesto radosti, srece, strasti, mene luda i bedna, obuze beskrajna, velika, teska tuga... Suze mi navrese.
- Da li ce ikada biti duse koja ce me ovako voleti?

Uvela ruža - Borisav Stanković
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"…tvoje tvrdo telo hvata se za izvesnost, udaljava požudu, odbija prepuštnje... Pa ipak, kada padne noć, ti drhtiš.
Ne piješ, jer se bojiš; znaš da ti pred svetlucavom neizvesnošću tame žar alkohola donosi slabost,
da raspiruje tvoju neodoljivu potrebu za milovanjem, iščezlom nežnošću, izgubljenim svetom detinjstva, zadovoljstva, smirenosti.

Misliš da žudiš za mojom lepotom, mojim nežnim telom, bleskom mog osmeha, finoćom mojih pokreta,
ali ti zapravo želiš, a da to ne znaš, da nestanu tvoji strahovi, želiš izlečenje, sjedinjenje, povratak, zaborav.
Tvoja moć te izjeda u samoći.
Zato patiš, izgubljen u beskrajnom sutonu, jednom nogom u danu, a drugom u noći."

"Pričaj im o bitkama, kraljevima i slonovima" – Matijas Enar
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"NIsmo uvek u stanju da do dna zagledamo u sebe, sopstveni okviri su tesni, a i perspektiva je nedovoljna. Ali je zato uvek moguće projektovati sebe negde i z v a n, i odande se zabaviti sobom kao bićem koje, ipak, od svih najbolje poznajemo. Tada, gledajući u svoje realne oči onim imaginarnim, zapitajmo se, sa odsustvom rezervi i zaustavljeni u jednom času, u ovom: šta je u nama stvarno, a šta izmišljeno? Koliko istina i koliko iluzija čini naš svet, od koliko smo laži i istina sastavljeni?"

"Biti pošten prema sebi znači biti pošten i prema drugima. To takodje izlazi na to da želeći sebi spokojstvo i radost često znači izgubiti mnoge koristi, previše skupe, preplaćene. To znači uveriti se da istinski mir ne leži u složenosti života već u njegovoj jednostsvnosti, u punom prisustvu života. Odvajanje od svoje prirode uvek komplikuje, zamara, čini nas odsutnim i odbačenim, a venost njoj, saglasje s njom čini život spokojnim i nas u njemu veoma prisutnim."

N. Marinković.. "Igra Ogledala"
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Šta je nesanica?

Pitanje je retoričko; odveć dobro znam odgovor.

To je strahovati i brojati u gluvo doba surove neminovne otkucaje, to je pokušavati, sa bezuspešnom vradžbinom, ravnomerno disanje, to je težina tela koje se naglo prevrće na drugi bok, to je stiskati očne kapke, to je stanje slično groznici i koje svakako nije java, to je izgovarati odlomke paragrafa pročitanih pre mnogo godina, to je znati da ste krivi što ste budni dok drugi spavaju, to je hteti uroniti u san a ne moći uroniti u san, to je užas biti i nastavljati da budete, to je sumnjiva zora.

Šta je dugovečnost?

To je užas biti u ljudskom telu čije se sposobnosti smanjuju, to je nesanica koja se meri desetinama dana, a ne čeličnim kazaljkama, to je teret mora i piramida, drevnih biblioteka i dinastija, zora koje je već video Adam, to je znati da sam osuđen na svoju put, svoj mrski glas, svoje ime, na naviku sećanja, španski jezik, kojim ne umem da baratam, na čežnju za latinskim, koji ne znam, to je želeti da utonem u smrt, i nastaviti da budem.

Borhes: Dva oblika nesanice
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:57

“Bio jednom jedan dječak koji je volio djevojčicu, njezin je smijeh bio pitanje na koje je on do kraja života htio tražiti odgovor. Kad su imali deset godina, zaprosio ju je. Kad su imali jedanaest, prvi ju je put poljubio. Kad su imali trinaest, posvađali su se i nisu razgovarali tri tjedna. Kad su imali petnaest, pokazala mu je ožiljak na lijevoj dojci. Njihova je ljubav bila tajna koju nisu povjerili nikomu. Obećao joj je da do kraja života neće voljeti nijednu drugu curu. A što ako umrem? pitala je. Čak ni tad, rekao je. Za šesnatesti joj je rođendan dao rječnik engleskog jezika i zajedno su učili riječi. Što je ovo? pitao bi on, kružeći joj prstom oko gležnja i ona bi potražila riječ. A ovo? pitao bi, ljubeći joj lakat. Elbow! Kakva je to riječ! I onda bi ga liznuo, nagnavši je na hihot. A ovo? pitao je, dirajući joj meku kožu iza uha. Ne znam, rekla je, ugasivši džepnu bateriju i uz uzdah se prevalivši na leđa. Kad su imali sedamnaest, prvi su put vodili ljubav, na slamnatom krevetu u štaglju. Kasnije - kad su se događale stvari koje nisu mogli ni naslutiti - poslala mu je pismo, u kojem je napisala: Kad ćeš shvatiti da ne postoji riječ za sve?”

Nicole Krauss, “Povijest ljubavi”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

“Morate samo da shvatite da stvari koje želite nisu obavezno i one koje su vam potrebne.
Mi smo sami sebe toliko pritisnuli da uspemo da smo sreću pretvorili u još jednu stvar koju moramo da imamo. I tako jurimo za njom izjednačavajući je sa bogatstvom ne sgvatajući da ljudi koji već imaju materijalna bogatstva nisu obavezno i srećni.
Tokom godina video sam mnoge ljude koji su pravili istu grešku.”

Serđo Bambaren, “Obala snova”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Setio sam se trenutaka koje sam proveo uz Ewku. Koliko sam se drugačije ja vladao prema njoj. Moj je dodir bio nežan; moje ruke, moja usta, moj jezik, svesno su lebdeli preko nezine puti, meki i lagani kao bablje leto što lebdi u vrelom vazduhu bez pirka vetra. Stalno sam tražio nova osetljiva mesta koja čak ni ona sama nije poznavala, dajući im život svojim dodirom, kao što sunčani zraci oživljavaju leptira koji se smrzao na hladnom zraku jesenje noći. Sećao sam se svojih pomnih nastojanja i kako su ona u devojčinu telu oslobađala neke žudnje i drhtaje koji bi inače ostali zauvek zatvoreni u njemu. Ja sam ih oslobađao, želeći je samo zato da nađe zadovoljstvo u sebi samoj.

Jerzy Kosinski -Obojena ptica
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

“Čak i da sam ga već izgubila, život mi je darovao jedan srećan dan. A kad se ima u vidu kako je sazdan ovaj svet, jedan srećan dan gotovo da je ravan čudu.”

Paulo Koeljo, „Jedanaest minuta“
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:58

Usluga sa osmehom

Neki čovek uputio je pismo jednom malom hotelu u gradu na srednjem zapadu, koji je nameravao da poseti tokom odmora. Glasilo je:

Veoma bih voleo da sa sobom povedem i svoga psa. On je veoma negovan i lepo vaspitan pas. Da li ste spremni da mi dopustite da noću spava u mojoj sobi?

Odmah je od vlasnika hotela primio odgovor, u kome kaže:

“Vodim ovaj hotel već dugi niz godina. Za sve to vreme, nikada mi nijedan pas nije ukrao peškir, posteljinu, srebrno posuđe, niti sliku sa zida. Nikada nijednog psa nisam morao da izbacujem usred noći iz hotela zato što je pijan ili se ne ponaša pristojno. Nikad mi se nije desilo da pas pobegne, a da ne plati hotelski račun. Prema tome, vaš pas je stvarno dobrodošao u moj hotel. A, ako vaš pas može da garantuje za vas, i vi ste isto tako dobrodošli.”

Karl Albrext i Ron Zenke, Service America
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Na tim stazama koje vjetar mete i kiša pere, a sunce okužuje i raskužuje, na kojima se sreta samo izmučena stoka i ljudi ćutljivi, tvrda lica, tu sam ja zasnovao svoju misao o bogatstvu i ljepoti svijeta. Tu sam, neuk i slab i praznih ruku, bio srećan opojnom srećom do nesvijesti, srećan od svega onoga čega tu nema, ne može da bude i nikad neće biti.
I na svima drumovima i putevima kojima sam docnije u životu prošao, živio sam samo od te uboge sreće, od svoje višegradske misli o bogatstvu i ljepoti stvorenog svijeta. Jer, ispod svih drumova zemlje stalno je tekla samo za mene vidljiva i osjetna oštra višegradska staza, od dana kad sam je napustio pa do danas. U stvari, po njoj sam ja odmjeravao svoj korak i podešavao hod. Cijelog vijeka me nije napuštala.
U trenucima kad me zamarao i trovao svijet u kom sam po zlu slučaju živio i čudom se održavao u životu, kad se mračio vidik i kolebao pravac, ja sam tada pobožno prostirao preda se, kao vjernik molitveni ćilim, tvrdu, ubogu, uzvišenu višegradsku stazu koja liječi svaki bol i potire svako stradanje, jer ih sve sadrži u sebi i sve redom nadvisuje. Tako, po nekoliko puta u danu, koristeći svako zatišje u životu oko sebe, svaki predah u razgovoru, ja sam prelazio po jedan dio tog puta sa koga nikad nije trebalo ni silaziti. I tako ću do kraja života, neviđeno i potajno, ipak prijeći suđenu dužinu višegradske staze. A tada će se sa koncem života prekinuti i ona. I izgubiće se tamo gdje završavaju sve staze, gdje nestaje puteva i bespuća, gdje nema više hoda ni napora, gdje će se svi zemaljski drumovi smrsiti u besmisleno klupko i sagorjeti, kao iskra spasenja, u našim očima koje se i same gase, jer su nas dovele do cilja i istine.

Ivo Andric – Staze, lica, predjeli
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"Setio sam se svojih zaboravljenih mladićkih godina - koliko sam voleo ovakve mračne, mutne večeri u poznu jesen ili zimu, kako sam, opijen, žudno uvlačio u sebe raspoloženje usamljenosti i melanholije kada sam do ponoći, uvijen u svoj kaput, trčao po kiši i vetru kroz neprijateljsku prirodu punu opalog lišća, već i tada usamljen, ali ispunjen dubokim uživanjem i pesmama, koje sam kasnije zapisivao pri svetlosti sveće. To je prošlo, taj pehar je popijen i više se nije punio. Da li je trebalo žaliti za tim? Nije. Ne treba žaliti ni za čim što je prošlo. Žaliti treba za Sada i za Danas, za svim onim nebrojenim danima koje sam izgubio, koji su mi protekli ne donevši mi darove ni uzbudjenja."

Ivo Andrić, “Prokleta avlija”
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

"...Druge ce zene cvetati , nasmejane kao i one koje sam voleo, ali njihov ce osmeh biti drugaciji , a beleg na njihovu obrazu koji me ispunjavao zanosom bice bar za trun pomeren.Druga ce srca pucati pod nepodnosljivim teretom ljubavi , ali njihove suze nece biti nase suze. Ruke vlazne od zelje nastavljace da se spajaju pod bademima u cvatu , ali ista kisa latica ne prosipa se nikada dvaput na istu ljudsku srecu. Ah , osecam se kao covek nosen poplavom , koji bi hteo da nadje bar delic suve zemlje da na njemu ostavi pozutela pisma i lepeze izbledelih boja..."

Margerit Jursenar / Poslednja ljubav princa Zen -Sija
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

Svaki je poljubac obećanje hiljade novih poljubaca. Ljubimo se u svim godišnjim dobima, u svim generacijama i na svim kontinentima; usnama prinosimo fotografije, uvojke kose, sve setne uspomene na nama dragu osobu. Pućimo usne i šaljemo oproštajne poljupce kroz vazduh, da lete poput Kupidonovih strelica.Osećamo ushićenje kada god usnama dotaknemo ono mesto na čaši koje su predhodno milovale usne drage osobe. Ružem ispisujemo grafite na zamagljenim ogledalima. Nismo mi samo sentimentalisti- ljubimo kockice pre bacanja, ljubimo amjlije za sreću, ljubimo se pod imelom; ljubimo i samo tlo pod nogama.

Džuli Enfild, Intimna istorija poljupca
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:59

Moraću da potražim nešto drugo, ne znam šta, ali ću potražiti. Svijet je širok, mogućnosti bezbroj, a u meni ima dovoljno snage da neuspjeh ne primim sa suviše žalosti. Proživjećemo nekako. I zašto bi se moja budućnost morala vezati baš za smrdljivi dućan pisara Mula Ibrahima? On bi pustio da me talas odnese i kad bi mi bilo teže nego sad, zato je možda bolje što smo se razvezali u času kad ne visim nad ponorom.

Srećan ti ostanak, dobri čovječe, koga strah čini tako nesigurnim prijateljem. Teško tvojim ćosavim pomoćnicima, bićeš nemilosrdan prema njima: oni te nisu izvlačili iz nabujale rijeke. A možda ćete živjeti i dobro, ništa vas ne spaja, ne tičete se jedni drugih, neće te mučiti sjećanje na tuđe požrtvovanje, i nećeš strepjeti od njihove nerazumnosti. Dobro, de, naredili su ti da me istjeraš. I mirno ćeš me grditi, zbog svega što učinim, a sve će biti ludo, drukčije ne može ni da bude, sad to vidiš, mada si se nadao da će me tvoji pametni savjeti odvratiti od pogrešnog puta.

A kad budeš dobro raspoložen, kad pazar bude obilan, kad ne bude straha u tebi, možda ćeš nesigurno šapnuti sam sebi, da su za sve krivi šejtan, rat, i moja prekinuta mladost. I dobro je što tada neću biti blizu, jer bih ti odgovorio štogod ružno, pa bi to bilo naknadno opravdanje za nepravdu koju si mi nanio.

Vidiš, još mislim dobro o tebi, i želim da se ponekad probudiš usred noći, i da dugo sjediš prekrštenih nogu na postelji, mučeći se kajanjem i stidom, zbog mene.

Ali, neka ti je bogom prosto, nisi ti birao svoju sitnu dušu, dali su ti je, ne pitajući, došao si na red kad drugih, boljih, nije više bilo. Alahemanet, čovječe kao i svi ostali, koji čine zlo ali ga ne smišljaju. Od onih drugih, koji zlo smišljaju i određuju, neka bog sačuva i tebe i mene.

Meša Selimović - Tvrđava
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   Pet 25 Maj - 9:59

Pesnici često opisuju ljubav kao osećanje koje ne možemo da savladamo, koje prevazilazi logiku i zdrav razum. Tako je bilo sa mnom. NIsam planirala da se zaljubim u tebe…i sumnjam da si ti planirao da se zaljubiš u mene, ali jednom kada smo se sreli, bilo je jasno da nijedno od nas nije moglo da spreči ono što nam se dešavalo. Zaljubili smo se uprkos razlikama, takva ljubav događa se samo jednom, izato mi se svaki minut koji smo proveli zajedno urezao duboko u pamćenje..nikada neću zaboraviti ni jedan trenutak naše ljubavi.

Nikolas Sparks, “Beležnica”
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Odlomci iz vama najlepsih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Odlomci iz vama najlepsih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Lav Nikolajevič Tolstoj
» Od književnog dela do filma
» Da li je Šekspir zaista bio autor svojih dela
» Krađe umetničkih remek dela
» 10 najlepsih zena na svetu - 2014
Strana 5 od 20Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-