Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Najave kulturnih desavanja

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:42

U utorak, 24. aprila od 19.00, u Omladinskom pozorištu Dadov biće održana promocija knjige Ivane Lukić „Početak nečeg velikog“.

U sali pozorišta u Desanke Maksimović 6/1, pored autorke knjige, te večeri biće i Hristina Gajović – filološkinja i novinarka RTS-a i Anđelka Ružić – urednica u Kreativnom centru koji je izdavač knjige.

Glumci Dadova čitaće odlomke iz knjige „Početak nečeg velikog“ koju smo nedavno predstavili na našem portalu.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:43

Kreativni centar: Ivana Lukić – Početak nečeg velikog

Izdavačka kuća Kreativni centar objavila je knjigu Ivane Lukić „Početak nečeg velikog“.

Nesigurnost, odustajanje, konflikti s roditeljima, profesori, škola, dosada, prve strasti i ljubavi, skrivena i javna pitanja, životni izbori. Uklapanje, još češće neuklapanje, sukobi sa sobom i svetom oko sebe, jednom rečju – odrastanje. Sve ove teme srećemo u novoj knjizi za mlade „Početak nečeg velikog“ višestruko nagrađivane autorke Ivane Lukić.

Pred polazak u školu sam se obmotala selotejpom. Počela sam od glave, pa onda ka dole. Morala sam neku zaštitu da stavim. Selotejp nije nešto, ali će bar ljudi misliti da sam luda, pa me neće dirati.
Ovako izgleda jutro jedne sasvim obične tinejdžerke. Pored toga što se obmotava selotejpom da bi se zaštitila od drugih, ona ponekad odabere da provede dan kao jezivo čudovište, a ponekad sasvim mirno, kao drvo, povremeno stavlja na sebe bodlje pre nego što izađe iz kuće, a često voli da doručkuje na glečeru.

Naravno, sve su ovo tajne i izmaštane slike njenog unutrašnjeg bića, u kojem su skriveni svi njeni snovi, maštanja, strahovi i radosti.

Ostatak njenog sveta sačinjen je od realnosti, a to su škola, najbolji prijatelji, roditelji i brojni problemi s kojima se susreće i koji joj se čine prilično velikim i strašnim.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:43

Početak nečeg velikog – dva kratka zapisa…
Svet podeljen na te dve stvarnosti Ivana Lukić je prikazala kombinujući dva kratka zapisa: jedan je metaforičan, snen i neuhvatljiv, dok je drugi jasan, „vidljiv“ i sastavljen od slika svakodnevice.

Prožimanjem i preplitanjem nežnog i poetičnog sa običnim i realnim ove dve stvarnosti se dopunjuju, uzajamno objašnjavaju i sklapaju u jedinstvenu sliku, koja nam iz posebne perspektive predstavlja odrastanje mladih u današnje vreme.

Poetične ilustracije Marice Kicušić doprinose neobičnoj atmosferi ove knjige, u kojoj čitalac „plovi“ između sveta stvarnosti i sveta imaginacije.

Poput prethodne knjige Ivane Lukić „(Ne) pitaj me kako sam“, takođe namenjene mladima i ovenčane Nagradom Politikinog Zabavnika za 2015, „Početak nečeg velikog“ pruža mladim čitaocima podršku i otkriva im da nisu jedini, sami i napušteni u svojim borbama u svetu koji ih okružuje.

Autorka nas i ovom knjigom podseća na to da su svakoj mladosti, ma koliko buntovna bila, ipak potrebne podrška i pomoć odraslih na putu sazrevanja.

Baš kao što glavna junakinja poručuje: Smislila sam recept za sebe: pohvali me, potapši me, zagrli me, poljubi me.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:44

Na početku obično ne brilјiram. Moja simpatija još ne zna da mi je simpatija i da će mi biti dečko. Danas sam vežbala svoju fenomenalnost i jedinstvenost. Ne mogu da se odlučim da li sam smorena ili samo polusmorena. Smislila sam recept za sebe:pohvali me, potapši me,zagrli me, poljubi me

Odlomak iz knjige

Ivana Lukić radi kao školski psiholog i profesorka u XIV beogradskoj gimnaziji. Koncipira i vodi kreativno-psihološke radionice, a takođe je edukatorka i organizatorka mnogih dečjih kampova.

Njena knjiga „Igra odrastanja“ dobila je Nagradu Neven za najbolje delo iz oblasti popularne nauke za 2014, a knjiga „(Ne) pitaj me kako sam“ Nagradu Politikinog zabavnika za najbolje književno delo za mlade objavljeno u 2015. godini
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:49

Beogradski noćni market: Život je igra

U petak, 27. aprila od 18.00 do ponoći, pijaca „Zeleni venac“ biće mesto održavanja veoma popularne manifestacije – Beogradski noćni market.

U čast jubileju, stogodišnjici održavanja prve Skupštine piljara Srbije, koja je bila davne 1918. godine na Zelenom vencu, istog dana na istoimenoj pijaci biće organizovana Skupština Udruženja pijaca Srbije, a posle toga i Beogradski noćni market i još jedno veliko okupljanje ljubitelja ove manifestacije.

Beogradski noćni market pod sloganom „Život je igra“ povodom jubileja koji je izuzetno značajan za pijačnu delatnost, okupiće velike šampione pijaca, najbolje dizajnere i najveštije umetnike svog zanata, kao i majstore kulinarstva.

Beogradski noćni market – nezaboravni trenuci
U večernjim časovima, na pijaci „Zeleni venac“, jednoj od najstarijih i najlepših pijaca u gradu, prisetićemo se važnosti okupljanja i druženja, podelićemo pozitivnu energiju i nezaboravne trenutke.

Sve to dogodiće se uz domaću robu, umetnike i proizvođače koji i u ovom, kao i u prošlom veku na pijačnim tezgama sa ponosom predstavljaju svoje najbolje i nakvalitetnije proizvode.

I na ovom marketu posetioce manifestacije očekuje dobra muzika uz fantastičnu DJ ekipu, a za atraktivan program u slavljeničkom raspoloženju biće zadužen Teatar Mimart sa hodačima na štulama, žonglerima i pantomimičarima koji će sigurno obradovati najmlađe sugrađane, a odrasle podsetiti da je život igra!

Na dan održavanja manifestacije, 27. aprila, pijaca „Zeleni venac“ radiće do 12.00, a kapije će ponovo biti otvorene od 18.00. (danubeogradu.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:50

Bečke festivalske nedelje: Moderna scenska umetnost

Jedan od najstarijih evropskih festivala kulture, Bečke festivalske nedelje, otvara se 11. maja 2018. godine, a u centru pažnje je moderna scenska umetnost.

Program čini trideset produkcija iz različitih zemalja u oblasti muzike, pozorišta, performansa i plesa. Svečano otvaranje ovog avangardnog festivala na Trgu ispred Gradske većnice u Beču prenosiće se uživo širom sveta i biće otvoreno za javnost.

U okviru programa neki od umetnika koji će nastupiti na predstojećem događaju u „Muzejskoj četvrti Beča“ biće i holandski umetnik Dris Verhofen. On će na dan otvaranja izvesti svoj provokativni performans „Phobiarama“.

Egipatski umetnik Vael Šavki pevaće dvadeset stihova iz srednjovekovne „Pesme o Rolandu“. Svoj prvi nastup na manifestaciji Bečke festivalske nedelje imaće između ostalih i nemački režiser Ersan Mondtag sa „Orestijom“.

Debitantsko izvođenje imaće i psihodelični komad „Sestre samoubice / Smrt nedužnih“ rediteljke Suzan Kenedi, inspirisan romanom pisca Džefrija Eugenidesa i istoimenim filmom rediteljke Sofije Kopole.

U nekadašnjoj fabrici pogrebnih sanduka, F23, biće postavljena multimedijalna scena „Hyperreality“. Na njoj će biti izvođena eksperimentalna elektronska muzika tri večeri zaredom u kombinaciji sa performansom, vizuelnom i pop umetnošću.

Za festivalske nedelje u prodaji će se naći četrdeset hiljada karata, a sam događaj će trajati do 17. juna 2018. godine. (EuroComm)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:52

Prošle su gradske aukcije i razmene, više puta, propuštene su prilike da nepotrebne stvari poklonite nekome, niste ih ponudili na popularnim sajtova namenjenim prodaji…

One i dalje zauzimaju prostor u vašem stanu, garaži, podrumu…

Neke nepotrebne stvari bude uspomene, druge čuvate pošto „možda zaterebaju“, za treće odavno ne znate odakle zapravo potiču, a ima i onih koje su, nove, toliko jeftine u prodavnicama da je prosto neverovatno da i dalje čuvate stare.

Vreme je prolećnog raspremanja, pa evo saveta kako da se konačno rastanete od starih satova i časovnika, igračaka, komada odeće i obuće, bižuterije, kutijica, šnalica, saksijica, prekidača i utičnica, šrafova, blokčića, reklamnih letaka, isečaka iz novina… I jednostavno ih – bacite.

Činjenica da ovaj problem nije samo vaš donekle olakšava stvar.

Kada su nepotrebni predmeti u pitanju, ljudi se vrlo malo razlikuju – širom sveta, od najsiromašnijih do najbogatijih, od dece i tinejdžera do baka i deka, u jednočalanim i višečlanim domaćinstvima… većina čini isto – čuva sitnice i one malo krupnije ali u svakom slučaju beskorisne stvari, i teško se rastaje od njih.

Razvijena je čak i formula koja pomaže u borbi sa pojavom, pa da ukratko prenesemo suštinu.

Šta su nepotrebne stvari
Odgovorite iskreno na sledeća pitanja, ocene možete i da zapišete, i kad nešto bacite sigurno nećete zažaliti.

– Kada sam poslednji put ovo upotrebio?
– Koliko često sam ga koristio nekada, odnosno koliko često bih ga koristio sada ako počnem da ga upotrebljavam?
– Koliko je stvar bila skupa i da li je bilo teško doći do nje?
– Koliko prostora zauzima i koliko vremena i novca je potrebno za održavanje?
– Koliko bi bilo potrebno novca da se popravi i ponovo koristi, ukoliko stvar nije potpuno prevaziđena?

Posle odgovora, čak i najuzdržanijima će postati jasno šta može odmah da se baci. Razlozi da sačuvate nešto što vam ne treba rezultat su samo vašeg pogrešnog odnosa, odnosno nerealne procene sadašnje ili buduće vrednosti.

Čak i ukoliko su u pitanju emocije, razmislite. Poklon koji ste dobili sa nekog davnog putovanja, na primer, samim činom darivanja ispunio je primarni cilj učvršćivanja povezanosti. Par godina kasnije, on je postao je samo običan predmet, a emotivna veza i sećanja ostaju kao vrednost, koju treba održavati i negovati.

Oslobađanje nepotrebnih stvari trebalo bi da vas navede i da, kad pođete u kupovinu razmislite – da li nešto kupujete zato što vam je potrebno, ili samo zato što to želite. Ako je ovo drugo u pitanju – možda baš ta sitnica postane predmet koji će zauzimati vaš životni prostor i biti izvor mentalnog i fizičkog napora. Savet je da kupovinu odložite na nekoliko dana i da, ako ipak odlučite da predmet kupite – u zamenu bacite komad slične veličine i upotrebne vrednosti koji ne koristite.

Pokušajte, dakle, da ne odlažete bacanje nepotrebnih stvari. Odvojite neko vreme i završite sa tim. Postoje mnogo bolji načini da iskoristite svoj dan u Beogradu od čišćenja i raspremanja stana, a ono će biti lakše i brže ako se obavlja redovno, u jednostavnom i funkcionlno opremljenom prostoru.

(danubeogradu.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pon 23 Apr - 10:54

Poznajete li prave ljude

Često se događa da razlika između neuspeha i uspeha nastaje zbog jednog jedinog problema – ne poznajete „prave ljude“. Ili vam se tako čini? Ko su „pravi ljudi“ i kako do njih stići?

Pitanje je, posebno u našim uslovima, opterećeno predrasudama, tabuima, negativnim konotacijama kojima se dovodi u vezu sa korupcijom. Kada se govori o „pravi ljudima“ obično se misli na visoko pozicionirane političare i njima bliske činovnike i biznismene u društvenoj i poslovnoj hijerarhiji, bez kojih se ne može dobiti radno mesto.

Tema upoznavanja i poznavanja ljudi, međutim, mnogo je šira, i dobro je investirati vreme i novac u građenje sopstvene mreže kontakata. Pored zadovoljstva sobom i drugima, lepih iskustava i još lepših dana u Beogradu, poznavanje pravih ljudi može dovesti do nekih sasvim konkretnih ciljeva i, upravo – potencijalni neuspeh pretvoriti u uspeh.

A da bi se to zaista dogodilo, potrebno je, najpre, u potpunosti, otkloniti pogrešan pristup.

Koga poznajete, a koga tek treba da upoznate
Da je poznavanje ljudi i „pravih ljudi“ neophodno setite se, uglavnom, tek kad vam je potrebna pomoć vezana za posao, hitna informacija ili intervencija da se nešto uradi „preko reda“. U tom trenutku, rizik od neuspeha je veliki.

Konkurencija „juri“ iste važne osobe, donosioce odluka… Oni, kako to obično kažemo, i sami „imaju nekoga iznad sebe“ i igraju identičnu igru – poznavanja „pravih ljudi“. Male su šanse da će se baviti vama, a i zbog čega bi? Možda će njihovom egu goditi nakratko priznanje da su važni i traženi – i to je sve.

Rešenje, dakle, nije čekanje da do napred navedenog dođe. Svako od nas je u prilici da zaista upozna ljude koji u nekom trenutku mogu pomoći, u važnim životnim, poslovnim ili privatnim situacijama, odlukama…

Evo nekoliko saveta.

Negovanje poznanstava zahteva posvećenost, razmišljanje, pažnju, strpljenje.

Dobro je provoditi vreme, onoliko koliko to okolnosti dozvoljavaju, sa ljudima sa kojima imate zajednička interesovanja, teme, sa osobama sa čijim se stavovima slažete, ili vam se dopada njihov način razmišljanja.

Oni ne moraju da budu afirmisani i važni, izuzetno pametni i lepi. Odnos sa njima bi trebalo da bude pristojan, prijatan, dovoljno otvoren… takav da dodaje vrednost vašem društvenom i ličnom životu na originalan i jedinstven način, pošto je svaki čovek „priča za sebe“.

Ukoliko su u pitanju kontakti sa uticajnim osobama, potrebno je pronaći meru – treba biti primećen, ali nikako servilan, ne dosađivati i ne demonstrirati napadno bliskost.

Uložite vreme u empatiju i razumevanje ljudi sa kojima dolazite u kontakt. Pokažite da ih cenite, da nastupate prijateljski, da imate poverenja, kada se ne slažete zadržite osmeh na licu. Svi oni su vaše bogatstvo i potencijalna podrška u različitim životnim okolnostima.

Izaberite događaje i manifestacije u Beogradu koji su u skladu sa vašim interesovanjima i posećujte ih redovno – šanse da ostvarite bliska kvalitetna poznanstva sa drugim ljudima u ovakvim prilikama su najveće.

Imajte u vidu i da neke „prave ljude“ sigurno poznajete, tretirali ih tako ili ne, a da mnoge druge tek treba da upoznate. Poklonite im podjednaku pažnju.

(danubeogradu.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Vudu

Član
Član

Muški
Poruka : 208

Godina : 40

Učlanjen : 28.04.2018

Raspoloženje : Bezimeno

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pet 11 Maj - 8:24

Ovogodišnje 11. izdanje Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs domaćoj publici predstaviće čak 98 filmova u 14 programa, u 11 bioskopih sala sa više od 100 gostiju i bogatim programom namenjenim filmskim profesionalcima.

Beldocs festival biće održan od 7. do 14. maja u u sledećim dvoranama: Sava centar, Dom omladine Beograda, Dvorana kulturnog centra Beograda, Dom sindikata, Jugoslovenska kinoteka, Muzej jugoslovenske kinoteke, Muzej savremene umetnosti Beograda, bioskop Fontana, Centar za kulturu "Vlada Divljan", Cineplexx Ušće i Art bioskop Kolarac.
Ovogodišnji program Beldoksa u Domu omladine Beograda se sastoji iz četiri selekcije: Međunarodni takmičarski program, Biografski dokumentarci, Muzički dokumentarci i Beldocs Teen, namenjena srednjoškolcima i osnovcima. 

U međunarodnom takmičarskom programu biće prikazano 12 izuzetnih filmova. Ugostićemo i šest autora od kojih je najzvučnije ime svakako Abel Ferrara koji će odgovarati na pitanja publike nakon projekcije svog filma 'Trg Vitorio', koji je u programu 8. maja od 20h. Međunarodni program je raznovrstan i obuhvata sudbine ljudi širom planete. Od afričkih sela (Boli Bana, Živeli bogati), preko budističkih monaha u Mijanmaru (14 jabuka) do izbegličke krize i sukoba u Kurdistanu (Ljudski tok, Meteori).

Za biografske dokumentarce je tradicionalno rezervisan popodnevni termin od 16:00. Specijalna gošća festivala je Rut Bekerman koja će predstaviti svoj novi film 'Valdhajmov valcer' koji je nedavno osvojio nagradu za najbolji dugometražni film na Berlinalu.

U noćnom terminu, publika će imati priliku da uživa u muzičkim dokumentarcima širokog žanrovskog spektra. Pa tako, film 'Koni Plank: Potencijal buke' otkriva život alternativnog muzičara i producenta iz Zapadne Nemačke, zaslužnog za pojavu noisa i scene elektronske muzike 70ih, dok se film 'Festival' bavi koncertom klasične muzike u okviru međunarodnog muzičkog festivala Šopen.

Organizatori su se potrudili da u programu bude filmova za svačiji ukus!

Ulaznice su u prodaji preko na Blagajni Doma omladine Beograda.

Nazad na vrh Ići dole
Vudu

Član
Član

Muški
Poruka : 208

Godina : 40

Učlanjen : 28.04.2018

Raspoloženje : Bezimeno

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pet 11 Maj - 8:26

Izložba Grupa MEČ: Retrospektivna izložba od 1975. do 1990. biće otvorena u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića u petak, 13. aprila u 19 časova i trajaće do 26. maja 2018. godine. Izložba je proistekla je iz temeljnog istraživanja kulturne baštine alternativnih, teorijskih, performativnih i strategijskih pozicija u arhitekturi sedamdesetih i osamdesetih godina i predstavlja povod da se sagleda istorijska uloga i predstavi i afirmiše ova važna pojava u oblasti arhitekture i kulture uopšte. Kustos izložbe je Biljana Tomić.

Prošlo je trideset i sedam godina od otvaranja izložbe Urbana kuća, kada je zvanično objavljena arhitektura Novog pokreta Grupe MEČ: Marjana Čehovina, Dejana Ećimovića, Slobodana Maldinija, Mustafe Musića i Stevana Žutića, u Galeriji SKC, decembra 1981. godine. Takođe, prošlo je četrdeset i tri godine od kada je Čarls Dženks 1975. prvi put upotrebio termin postmoderna arhitektura. To vreme osamdesetih godina obeležila je pojava Novog talasa i uspon Nove arhitekture, kroz intenzivnu komunikaciju u okviru jugoslovenskih i međunarodnih susreta, na relaciji Beograd-Zagreb-Ljubljana.

Arhitekte iz Grupe MEČ započeli su istraživanja tokom sedamdesetih u vremenu otvaranja i značajnih promena u svim oblastima kulture, s radikalizovanim stavovima i anticipacijom novih pojava u arhitekturi. Njihova prva predstavljanja bile su autorske izložbe, koje započinju Marjan Čehovin i Mustafa Musić, s izložbom Alternativna arhitektura u Galeriji SKC, 1975, zatim Dejan Ećimović, s prezentacijom Primarna arhitektura u Galeriji SKC, 1979, i Slobodan Maldini s projektom Misaoni prostori ili prilog grafičkom istraživanju estetike prostora u Galeriji SKC, 1980. godine. Tokom ovih godina oni aktivno izlažu, pojedinačno ili grupno, na izložbama Eksperiment 7. u Muzeju primenjene umetnosti, 1975, Solarna arhitektura, u Salonu Muzeja savremene umetnosti, 1980, Jugoslovenski trijenale ekologije-umetnosti, u Salonu Rotovž u Mariboru, 1980, Sedmi salon arhitekture, MPU, 1980, Arhitektura zemlje, Salon MSU, 1981, Vertikalna umetnost, u Kulturnom centru Beograda, 1981, Terra 2, u Vroclovu, Poljska, na Bijenalu u Veneciji, Parizu...

Grupa je osnovana 1. januara 1980. godine u stanu Mustafe Musića i brojala je tri člana. Naziv je dao Čehovin prema početnim slovima njihovih prezimena, Musić, Ećimović, Čehovin - MEČ. Zatim su se njima pridružili Maldini i Žutić. Zvanično, Grupa MEČ se predstavlja po prvi put na izložbi Urbana kuća, 1981. godine. Grupu MEČ, u punom sastavu i prema abecednom redu čine: Marjan Čehovin, Dejan Ećimović, Slobodan Maldini, Mustafa Musić i Stevan Žutić.

Izložba Urbana kuća, održana je 1981. u Galeriji SKC u Beogradu, na inicijativu autora, zatim u Studiju Galerije suvremene umejtnosti u Zagrebu, na poziv Marjana Susovskog i Društva arhitekata Zagreba, i u Galeriji ŠKUC u Ljubljani, na poziv Marine Gržinić i Saveza arhitekata Slovenije.

Daljnje aktivnosti Grupe MEČ, odvijaju se u okviru pojedinačnih aranžmana članova: Ećimovića, Maldinija, Žutića i Čehovina, ili aranžmana Musić, Maldini, Žutić s profesorom Bogdanovićem, povodom izložbe Tri generacije beogradskih graditelja (Odnos prema nasleđu), posvećene Aleksandru Deroku. Izložba je odražana 1984, u Izložbenom salonu JNA, Zagreb, Umetničkoj galeriji u Kruševcu i u prostoru Sintum u Karađorđevoj ulici u Beogradu.

Izložbu Grupa MEČ: Retrospektivna izložba od 1975. do 1990. prati publikacija u izdanju Muzeja savremene umetnosti koja nudi teoretski osvrt na vreme pojave Grupe MEČ, zatim na njene istorijske relacije, a takođe i osvrte na vreme osamdesetih godina dvadesetog veka.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 13090

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Sub 12 Maj - 12:17

Ексклузивно извођење опере "Тоска" 14. маја у Сава центру, карте у продаји од 25. априла

Ексклузивно извођење опере „Тоска“ Ђакома Пучинија одржаће се 14. маја у Сава центру, поводом обележавања 41. рођендана тог београдског конгресног, културног и пословног центра.

Италијански институт за културу у Београду у сарадњи са Народним позориштем у Београду, Сава центром и Фондацијом Пучинијевог фестивала из места Торе дел Лаго, представља оперу „Тоска“ у години у којој се прославља и 150 година од оснивања Народног позоришта у Београду.

Поводом овог догађаја, 19. априла одржана је конференција за медије на којој су говорили директор Италијанског института за културу у Београду Давиде Скалмани, уредник програма Сава Центра Александар Симић и в.д. директора Опере Народног позоришта у Београду Јанко Синадиновић.

Том приликом је, између осталог, указано да ће по први пут маестралне италијанске сценографије, својствене великом театру на отвореном простору, бити употребљене на сцени Сава центра.
Поставка "Тоске" је продукција Пучинијевог фестивала из Торе Дел Лага, места у којем је Пучини живео и које га је инспирисало за многа његова дела.

Овај фестивал је најзначајнији догађај посвећен Пучинију који се одвија сваке године у присуству више хиљада гледалаца. Посебна пажња се посвећује сценографијама које су право уметничко и техничко ремек-дело. Овој продукцији "Тоске" посебан печат дао је редитељ Енрико Ванцина, који је и сам музичар, иначе веома познат и у свету италијанске кинематографије.
Сценографија има фундаменталну улогу у драмском развоју опере чија кулминација се дешава у финалу у којем се истичу визуелност и утисак који сцена оставља на публику. Музика, драма и сценографија стапају се у велики спектакл.

Биће то јединствена прилика да се чују гласови италијанских солиста Паолете Мароку (Тоска), Дарија Ди Вјетрија (Каварадоси) и Алберта Газалеа (Скарпија) под диригентским вођством Алберта Веронезија, председника Фондације Пучинијевог Фестивала из Торе Дел Лага.

Народно позориште у Београду учествоваће са својим солистима, Оркестром и Хором.

На конференцији је речено да гостовање „Тоске“ представља сарадњу која слави културне односе између Италије и Србије, а у знаку великог музичара и оперског композитора 20. Века Ђакома Пучинија.

Улазнице по цени од 600, 900, 1200 и 1500 динара могу да се купе од 25. априла на благајнама Сава центра, Народног позоришта и продајним местима Eventima. .
М.Б.+
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Sub 12 Maj - 12:18

Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Sub 12 Maj - 12:20

Ekskluzivno italijansko izvođenje opere Toska Đakoma Pučinija održaće se 14. maja 2018. u Sava centru od 19.30, povodom obeležavanja 41. rođendana te beogradske dvorane
Tim povodom u Beograd dolaze svetske operske zvezde Paoleta Maroku, Dario di Vjetri i Alberto Gazale. Za ovaj operski spektakl vlada veliko interesovanje publike, karte za parter Sava centra se veoma brzo prodaju.

Po prvi put će na velikoj pozornici Sava centra biti predstavljena i raskošna italijanska scenografija svojstvena velikom teatru na otvorenom. Postavka Toske u Sava centru je produkcija Pučinijevog festivala iz Tore del Laga, mesta u kojem je Pučini živeo i koje ga je inspirisalo za mnoga njegova dela. Ovaj festival je najznačajniji događaj posvećen Pučiniju koji se odvija svake godine u prisustvu na hiljade gledalaca.
Po prvi put će na velikoj pozornici Sava centra biti predstavljena i raskošna italijanska scenografija svojstvena velikom teatru na otvorenom

Biće ovo jedinstvena prilika da se čuju glasovi italijanskih solista, uz dirigentsko vođenje Alberta Veronezija, predsednika Fondacije Pučinijevog festivala iz Tora del Laga. Narodno pozorište u Beogradu učestvuje sa svojim orkestrom i horom. Kostimi su originalne kreacije Festivala. Organizatori događaja su Italijanski institut za kulturu u Beogradu u saradnji sa Narodnim pozorištem u Beogradu, Sava centrom i Fondacijom Pučinijevog festivala iz mesta Tore del Lago.
Podršku projektu pružila je Banca Intesa.

Ulaznice za italijansku postavku opere Toska u prodaji su na blagajnama Eventima, Sava centra i Narodnog pozorišta, kao i na sajtu eventim.rs.
Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 9548

Godina : 29

Učlanjen : 30.04.2018

Raspoloženje : Glas vatre

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pet 18 Maj - 8:33

Ноћ музеја у Народном музеју у Нишу 17. маја 2008. г.
Ноћ музеја је манифестација која се под различитим варијацијама основног назива, и у различитим терминима, понегде и више пута годишње, одржава у више земаља Европе.

Прва ноћ музеја одржана је у Берлину 1997. године под називом „Дуга ноћ музеја“ (немачки Lange Nacht der Museen ) и врло брзо је постала популарна у многим државама. Овакве манифестације су се великом брзином прошириле по Европи, тако да су почеле да се масово организују било као национална, било као регионална и/или локална програмска дешавања, у различитим терминима. Основна идеја Ноћи музеја је да се широком слоју публике, а пре свега младима, омогући да музеје посете ван редовног музејског радног времена, у време које уобичајено посвећују забави. Да би се музејска делатност додатно популаризовала у тим вечерима се за публику, поред отварања врата сталних поставки и повремених тематских изложби, организују и разноврсни едукативни, културни и забавни аниматорски програми. Не ретко се омогућује или потпуно бесплатан улаз, или се улазнице наплаћују по симболичној цени, с тим што важе за све музејске и галеријске институције у граду и његовом окружењу. Пошто су овакве манифестације постале популарне у многим европским градовима, из Француске је 2004. године потекла идеја да се, поред бројних других, националних и локалних, организује и јединствена „Европска Ноћ музеја“, увек у исто време - у суботу која је најближа 18. мају као Мађународном дану музеја, с тим што њено организовање не негира и могућност и потребу организовање националних и локалних манифестација у другим терминима, а под другим, истим и/или сличним називима. Према подацима организатора у организацију Европске Ноћи музеја се 2011. године укључило преко 2000 музеја из 42 земље. У Европској Ноћи музеја 2011, у Србији, учествовало је 65 места са 315 музеја, галерија и других институција културе и више од 400 разноврсних догађаја. У оквиру „Европске Ноћи музеја“ српска манифестација је по броју места, локација и посетилаца на трећем месту, после Француске и Русије. Међутим, поред „Европске Ноћи музеја“ у Србији се, за сада, не организују у континуитету друге сродне националне и/или локалне манифестације.
Прве ноћи музеја су у Србији организоване током првих година овога века у појединим локалним музејима, и то спорадично и без већег медијског одјека, углавном у оквиру других градских манифестација. Тако је Народни музеј Ваљево Ноћ музеја организовао 2002, 2003., 2004. и 2005. године у склопу летње градске манифестације "Тешњарске вечери" (http://www.tesnjarskevaljevo.rs/), последње вечери њеног одржавања, а под називом "Вече музеја". У Београду је „Ноћ музеја“, као самостална манифестација, а уз велике додатне промотивне активности, први пут одржана 17. априла 2005. године. Оснивачи и покретачи ове манифестације су Младен Петровић и Ана Јовановић, који су потом почели и са организацијом „Европске Ноћи музеја“.

Прва „Европска Ноћ музеја“ у Србији, одржана је 19. маја 2007. године, и била је посебно значајна јер се проширила ван Београда. Уз подршку Министарства културе Србије и Француске реализована је у још девет градова, у 80 различитих простора и са посетом од 320.000 посетилаца.

Због велике популарности и интересовања, број градова који учествују у „ Европској Ноћи музеја“ се повећавао из године у годину. Врата својих музеја и галерија, поред Београда, сад већ уобичајено отварају у: Нови Сад, Шабац, Ваљево, Ниш, Панчево, Крагујевац, Краљево, Јагодина, Зрењанин, Сомбор, Кикинда, Пожаревац, Чачак, Суботица, Ужице, Сирогојно, Кладово, Врбас, Зајечар и Врање. У „Ноћи музеја“ 2013. године учествовало је више од 150 институција у 68 градова и места широм Србиј
"Дуга ноћ музеја“ је назив познат у Аустрији, Немачкој, Енглеској (The Long Night of Museums / Die Lange Nacht der Museen), Бугарској и Норвешкој.

После настанка у Берлину ноћ музеја се, као својеврстан open sours догађај, врло брзо шири по европским градовима. Организује се у различитим периодима, од стране различитих организатора, и уз различите варијације основног назива: ноћ музеја, дуга ноћ музеја, кратка ноћ музеја, плава ноћ, плава ноћ музеја, ноћ музеја и галерија, ноћ музеја, галерија и цркава, музејска ноћна грозница, ноћ музејског изненађења, музејски ноктурно... Тако се Ноћ музеја у Хрватској организује увек крајем јануара, и то у организацији Хрватског музејског друштва (http://www.nocmuzeja.hr/). У Бриселу се овакве манифестације организују више пута годишње. Тако, током фебруара се организују под називом Museum night fever (http://www.museumnightfever.be/), а крајем септембра и децембра као Brussels museums Nocturnes (http://www.brusselsmuseumsnocturnes.be). Иза обе манифестације, као водећи суорганизатор стоји Савет музеја Брисела ((http://www.brusselsmuseums.be). Само неке од ових манифестација су:

• Lange Nacht der Museen у Берлину и другим градовима у Немачкој, укључујући Келн, Франкфурт, Штудгарт, Дисердолф Минхен, Хамбург, Касел и Хајделберг – Манхајм

• Nuit Blanche у Паризу и La Nuit des Musées u Француској

• Museums-n8 догађај у Амстердаму

• Координиране дуге ноћи музеја у Аустрији, Италији и Лихтенштајну

• У Швајцарској Дуге ноћи одржавају се у Базелу, Берну, Луцерну, Цириху...

• Noc Muzeów у Пољској.

• Múzeumok Éjszakája у Будимпешти и широм Мађарске

• Museums at Night у Великој Британији

• Noć muzeja у Хрватској

• Pražská muzejní noc у Прагу

• Ночь музеев у Русији

• Noaptea muzeelor у Румунији,

• La Noche de los Museos у Буенос Аиресу у Аргентини.

• Gabii sa Kabilin на Филипинима

У појединим државама, али пре свега у Немачкој али и Бугарској, строго се води рачуна да се ноћи музеја у различитим градовима организују у различитим терминима, како би се омогућила флуктуација публике и поспешио уједначен развој културног туризма (http://www.museumsnacht.de/links/?typ=1).

Ноћ музеја која се организује у Србији, у свим градовима истовремено, и увек у истом термину - половином маја, је настала преузимањем права организовања такозване Европске ноћи музеја. Европска ноћ музеја настаје на иницијативу из Француске, да се поред бројних других, локалних, регионалних и националних ноћи музеја, постоји и једно вече у години када ће се ова манифестација истовремено организовати широм Европе.

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Pet 18 Maj - 8:37

Otkrijte kakvog je ukusa 15. Noć muzeja

Ove subote, 19. maja od 17 časova pa sve do sat iza ponoći, širom Beograda posetioce čekaju neispričane priče još jedne Noći muzeja, petnaeste po redu! Samo ove večeri najradoznali posetioci moći će da probaju i posebno osmišljen sladoled sa ukusom Noći muzeja, omiljenog beogradskog prolećnog druženja.

Prvi put u Noći muzeja biće otvoreno šarmantno secesionističko zdanje u srcu grada, Muzej Jovana Cvijića, i to izložbom koja će sve ljubitelje arhitekture bliže upoznati sa nizom pravih beogradskih dragulja, zgradama koje na sebi ponosno nose obeležja secesije. Posetioci ovog muzeja očekuje još jedno slatko-ledeno iznenađenje! Reč je o postavci koja prati istoriju sladoleda, a samo u subotu svi ljubitelji ove poslastice moći će da probaju posebno osmišljen sladoled sa ukusom Noći muzeja!

Ustanova kulture Parobrod ugostiće prošireno izdanje izložbe „Hrabre žene putuju kroz vreme“, koja na originalan i savremen način upoznaje posetioce sa ženama koje su kroz srpsku istoriju rušile granice, borile se za svoja prava i bile pionirke u mnogim oblastima. Ljubitelje modnih ekstravaganci dočekuje izložba koja reinterpretira nasleđe Koko Šanel, kao i postavka nesvakidašnjih fascinatora, modnih šešira koji su simbol za stil, eleganciju, ali i za modni eksperiment koji sve ostavlja bez daha.
Za one koji vole intimne, porodične priče i mala, ali istorijom bogata zdanja, Dom Jevrema Grujića i ove godine biće nezaobilazna stanica u Noći muzeja. Dok će se u prostorijama ovog zdanja obeležiti brojne pobede kulture i nauke kroz srpsku istoriju, u diskoteci Kod Laze Šećera obeležićemo devet decenija od rođenja Endija Vrohola uz nekoliko originalnih Vorholovih iznenađenja. Prvi put u Noći muzeja svoja vrata otvoriće i kuća porodice Veljković koja je kroz vekove za nama bila jedinstveni svedok srpske istorije, a nedaleko odatle posetioce će prvi put ugostiti i legat našeg čuvenog intelektualca Vojislava Jovanovića Maramboa, u čijim su se autentičnim, dobro očuvanim prostorijama snimale brojne serije poput „Ranjenog orla“ ili filmova o Milunki Savić, Lazi Kostiću, Gavrilu Principu...
Hrabre, obrazovane, drugačije, po mnogo čemu zanimljive vladarke i supruge iz dinastija Obrenović i Karađorđević dočekaće posetioce Noći muzeja u Paviljonu Cvijeta Zuzorić, koji će ove večeri biti otvoren kako jedinstveni Viasat History paviljon! Izložbu „Vladarke i supruge“ pratiće i izložba raskošnih kostima našeg poznatog kostimografa Borisa Čakširana. „Kako smo krojili istoriju“ postavka je koja obuhvata kostime istorijskih ličnosti rađene za neke od najpoznatijih domaćih serija i filmova.

Ulaznice za sva dešavanja u Noći muzeja mogu da se kupe po ceni od 450 RSD. Kao i ranijih godina, jedna karta za Noć muzeja važi za po jedan ulazak na sve lokacije u Beogradu. Uz veliku podršku Sekretarijata za javni prevoz, karta Noći muzeja važi kao vozna isprava u Beogradu na svim linijama javnog prevoza 19. maja od 16 časova pa sve do ponoći.

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Ned 20 Maj - 8:45

Gustav Klimt: 100 godina od smrti čuvenog austrijskog slikara

Povodom 100 godišnjice smrti Gustava Klimta ova godina će biti u znaku velikog austrijskog slikara. Danas u Beču možete posetiti njegovu vilu ili u MAK-u prisustvovati izložbenom eksperimentu "Klimtova magična bašta".

Austrijski slikar Gustav Klimt rođen je 14. jula 1862. Bio je umetnik ispred svog vremena, a naročiti uspeh postigao je tokom ’’zlatnog razdoblja’’ koristeći tehniku zlatnih listića. Voleo je žene i slavio ih u svojim slikama, naročito njihovu erotičnost. Gustav Klimt umro je 6. februara 1918. u staroj bolnici AKH u 55 godini života od posledice moždanog udara.

Gde god pogledate, tu je Klimt!
Klimtove slike su među najskupljim umetničkim delima na svetu, ali su isto tako postale inspiracija za mnoge svakodnevne tričarije – od šolja i magneta za frižidere, do privezaka za ključeve, kravatama, torbama za kupovinu i brojnim drugim predmetima za svakodnevnu upotrebu.

Na skoro svakom koraku u Beču mogu se videti originalni radovi Gustava Klimta , posebno oni početni, kao što su oni u zdanjima Secesije, Burgteatra, Prirodnjačkog muzeja , u Muzeju primenjene umetnosti (MAK), i dvorcu Belvedere. U Donjem Belvaderu trenutno se nalaze 24 dela Gustava Klimta. To je ujedno i najveća svetska zbirka ulja na platnu ovog slikara. Poljubac , najpoznatija slika austrijske moderne umetnosti nalazi se Donjem Belvederu ali je zbog specijalne izložbe u ime 100 godišnjice smti Gustava Klimta premeštena u Gornji Belvedere. Izložba će zasigurno izazvati veliku pažnju posetilaca, a zvanično počinje 1. marta 2018.
Obeležavanje 100 godišnjice smrti Gustava Klimta
Cela 2018. godina biće u čast ovog velikog slikara ali i drugih austrijskih umetnika koji su preminuli u istoj godini kao i Klimt: Koloman Moser, Otto Wagner i Egon Schiele.

U utorak, na sam dan smrti, Klimtova vila u 13. Bečkom okrugu ( Feldmühlgasse) biće otvorena, specijalno ovim povodom, uz vodiča. Posetioci mogu videti poslednji atelje ovog umetnika gde je stvarao od 1911. do 1918. godine. Razgledanje počinje u 14:00 h , traje sat vremena, uz ulaznicu okoja košta 10 € i koju možete kupiti na licu mesta.

Klimtova magična bašta: Izložbeni eksperiment u MAK FORUMU
Povodom obeležavanja 100. godišnjice smrti MAK stavlja u fokus vrhunac Klimtove umetnosti – mozaik u trpezariji palate “Stoclet” u Briselu, delo pod nazivom „Stokle Friz“. „Klimtova magična bašta“ je eksperiment virtualne stvarnosti inspirisan Klimtovim remek delima „Isčekivanje“ i „Ispunjenje“. Filmski stvaralac Frederik Bejker koristio je digitalni fotografski materijal visoke rezolucije za stvaranje fantastičnog virtuelnog sveta u kome možete započeti interaktivno filmsko putovanje sa delima Gustava Klimta. Svi koji žele da dožive ovaj eksperiment mogu doći u MAK 6.2.2018 U 19:00 h , ulaz slobodan.

Virtuelnu turneju kroz Klimtovu magičnu baštu mogu posetiti istovremeno samo dva lica. Prilikom Kick off-a, 6. Februara ulaznice će dobiti oni koji se prvi budu našli na licu mesta. Ukoliko ne uspete da dobijete priliku da isprobate iskustvo virtuelne realnosti, od 8. februara se možete upisati na listu čekanja na biletarnici MAK-a.
Izložbe datumi: 8. Feb – 22 Apr 2018.

Ostale manifestacije pod nazivom “ Klimtova šetnja kroz Beč” (Ein Klimt-Spaziergang durch Wien)

Da li ste znali :

Na granici dva veka, Beč kao rezidencija Austro-ugarske monarhije, bio duhovno središte Evrope, uz Pariz, Minhen i London. 1910. godine, sa 2 miliona stanovnika, bio je jedan od pet najvećih gradova na svetu. Umetnost, književnost i nauka su doživele u to doba vrhunac, a u tom i takvom Beču, rođen je, stvarao i umro, Gustav Klimt“.

Nije radio samo slike , nego je u saradnji s arhitektima osmišljavao čitave kuće i vile kao umetnička dela. Godine 1894. dobio je narudžbinu za slike na plafonu bečkog univerziteta. Klimtov prikaz pravnog, filozofskog i medicinskog fakulteta izazvao je skandal. 87 članova bečkog Univerziteta protestovalo je protiv murala smartrajući ih previše erotskim. Nikada nisu izložene, a kasnije ih je Klimt uz pomoć svojih mecena otkupio. Već tada su koštali čitavo bogatstvo. Današnji ljubitelji umetnosti mogu ih posmatrati samo na reprodukcijama – originali su uništeni u dvorcu Imendorf u donjoj Austriji, kojeg su nacisti zapalili krajem Drugom svetskog rata.

Godine 1907. nastalo je jedno od njegovih najpoznatijih dela, portret Adele Bloh-Bauer Prve, ćerke jednog bečkog bankara. Kada je 2006. prodata jednom američkom preduzetniku za 135 miliona dolara, postala je najskuplja slika na svetu. Reč je o portretu s vrlo realističnim licem i bogatim zlatnim dekorativnim elementima. Adele je jedina žena koju je Klimt zvanično dvaput slikao portret – Adele Bloh-BauerPrva ( poznat i kao „Žena u zlatnom“) i Adele Bloh-Bauer Druga. Mnogi su nagađali i da su Adel i Klimt imali aferu, mada to nikada nije dokazano.
Nakon što je Austriju stigla aneksija nacista 1938. godine, sve umetnine Bloh-Bauerovih su zaplenjene. Godinama su išle iz ruke u ruku, sve dok na kraju nisu smeštene u bečki muzej Belvedere u posleratnom periodu. Tamo su ostale do 2006. godine kada su napokon vraćene Altmanovoj, jedinom živom potomku Ferdinanda Bloh-Bauera. Marija Altman ih je, međutim, zbog troškova održavanja i skladištenja prodala različitim kupcima, što je glavni razlog zbog kog je i danas retkost da su dve „Adele“ zajedno. O vraćanju Klimtove slike njenim naslednicima snimljen je čak i igrani film “Woman in Gold”.

Tokom svog života, Klimt se bavio raznim kreativnim poslovima, kao što su dizajn tekstila i uređenje enterijera. Za svoju veliku ljubav i životnu saputnicu Emili Flege, dizajnirao je tekstil i haljine koje su se proizvodile u njenom modnom studiju. Klimtova čuvena slika „Poljubac“ predstavlja istinski omaž njihovoj neobičnoj vezi. Emilie se iskazala kao uspešna poslovna žena i vlasnik modnog salona visoke mode Flöge Sisters u Mariahilfer Straße.

Klimt je takođe crtao neku odeću za Salon Flöge koja se nosila bez korzeta i lagano visila sa ramena sa udobnim, širokim rukavima. Poslednje Klimtove reči na samrti su navodno bile „Dovedi te Emilie“. Ona je nasledila polovinu Klimtove imovine, druga polovina je pripala porodici slikara. U poslednjim danima Drugog svjetskog rata, njena kuća u Ungargassu zapaljena je kada su uništeni ne samo njena kolekcija odeće, već i vredne predmeti iz zaostavštine Gustava Klimta.
Klimt je radio opušteno u svom domu, obično je nosio sandale i dugačku haljinu bez garderobe. Njegov jednostavan život bio je donekle zatvoren, posvećen njegovoj umetnosti i porodici i izbegavao je društvo u kafani i društvo drugih umetnika. Njegov slikarski metod je bio mukotrpan, ponekad je tražio dugotrajna poziranja od strane svojih modela. U jednom od svojih retkih zapisa on kaže: „Ja nikad nisam slikao autoportret. Nisam bio zanimljiv sam sebi kao subjekt za slikanje, želeo sam da slikam druge ljude, pre svega žene. Ja sam samo slikar koji svakodnevno slika od jutra do noći. Ako neko ikada poželi da nešto sazna o meni treba samo pažljivo da pogleda moje slike. „

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Ned 20 Maj - 8:48

Dani posvećeni Gustavu Klimtu

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Ned 20 Maj - 8:48

Svet ove godine obeležava 100-godišnjicu smrti slavnog Gustava Klimta, što je i povod za Dane posvećene Klimtu u KC Grad.

Centralni događaj biće specijalna dokumentarna izložba "Gustav Klimt: preteča moderne" koja se otvara 2. aprila (20) i trajaće do 8. aprila, a ispratiće je javni čas crtanja po modelu, "Umetnost za sve", na kojem će inspiracija biti Klimt, a model Maja Atanasijević, i projekcija filma "Klimt" Raula Ruiza, sa Džonom Malkovičem u glavnoj ulozi.

Austrijski umetnik Gustav Klimt (1862-1918) reprezentuje epohu koja odjekuje do današnjeg dana. Njegove slike se s pravom smatraju oličenjem duha optimizma koji je obeležio rađanje doba moderne. Klimtov primarni subjekt bilo je žensko telo, i njegovi radovi su prožeti eroticizmom. Veliki broj njegovih crteža su u privatnim kolekcijama bečkih kolekcionara koji ih čuvaju kao najveće blago.

Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Uto 22 Maj - 16:15

23. Zmajada i prvi Festival za svakog đaka

Na otvorenim sportskim terenima pored SC „Šumice“ (Ulica vojvode Toze), 26. maja od 10.00 do 13.00, biće održana 23. Zmajada i prvi Festival za svakog đaka.Pored takmičenja u puštanju zmajeva, skakanja po peni iz vatrogasnog kamiona, kreativnih radionica, zainteresovane očekuje i takmičenje u orijentiringu, revija kišobrana i đačkih rančeva.

Na programu su i besplatne radionice programiranja i engleskog jezika kao i pregledi fizioterapeuta, dok će nutricionista buduće đake uputiti u tajne zdrave užine.

Prijave za orijentiring putem emaila info@decjisajt.rs (ime, prezime i godište deteta) obavezne su jer je broj učesnika ograničen na trideset.

Zmajada, a samim tim i Festival za svakog đaka, namenjena je deci predškolskog uzrasta, budućim prvacima i osnovcima.

U protekle 22 godine na Zmajadi je učestvovalo oko 32.000 dece koji su za svoj trud i uspeh nagrađeni letenjem avionom i balonom iznad Beograda, „zmajevitim tortama“, majicama, paketima slatkiša, knjigama, a slično će biti i ove godine. Najmaštovitije i najuspešnije takmičare očekuju vredne nagrade.

Festival za svakog đaka organizuje Dečji sajt, a Zmajadu, kao i svih prethodnih godina Prijatelji dece opštine Voždovac. (danubeogradu.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Uto 22 Maj - 16:17

21. Međunarodni viteški turnir Svibor Duhovi 2018
Od 25. do 28. maja na Gornje gradu Beogradske tvrđave i u Beogradskom viteškom parku na Ušću biće održan 21. Međunarodni viteški turnir Svibor Duhovi 2018.
Učestvovaće predstavnici viteških grupa iz Srbije, Rusije, Mađarske, Češke, Slovenije i Republike Srpske.Za dž

Uz viteške borbe i demonstraciju veština, najmlađi posetioci će moći da učestvuju u školi za male vitezove kao i brojnim radionicama starih zanata i srednjovekovne umetnosti.

Turnir se održava četiri dana, od 25. do 27. maja na Gornjem gradu Beogradske tvrđave, i 28. maja u Beogradskom viteškom parku kod Palate Srbija.

Organizator je Udruženje Svibor, uz podršku Turističke organizacije Beograda i Sekretarijata za privredu.

Ulaz na 21. Međunarodni viteški turnir Svibor Duhovi 2018 je besplatan. (danubeogradu.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Uto 22 Maj - 16:18

Festival Pozorišna dugodnevica 2018

U četvrtak, 21. juna, u novobeogradskom Teatru na Savi biće održan jednodnevni festival za decu Pozorišna dugodnevica 2018.
U okviru glavnog programa festivala biće odigrano pet besplatnih predstava za decu, dok će prateći program podrazumevati lutkarske radionice, dramske radionice, radionice za pravljenje scenografije, maskenbal, animacije.

Tog dana, deliće se besplatne ulaznice za 12. Reviju pozorišnih predstava za decu na Teatru na Savi.

Pozorišna dugodnevica 2018 – ciljevi
Prvog dana leta, tokom kog će biti održan festival Pozorišna dugodnevica 2018, cilj organizatora je afirmacija pozorišnog stvaralaštva za decu kao i razvoj kulturnih navika kod dece.

Doprinos razvoju dečije pozorišne publike i afirmacija pozorišta kao važnog kulturnog mesta za edukaciju i vaspitanje najmlađih takođe su ciljevi ove manifestacije.

Festival organizuje udruženje građana Hajde obraduj dan uz podršku grada Beograda – Sekretarijata za kulturu.

Konkurs za učestvovanje na festivalu
U toku je konkurs za učesnike. Na festivalu Pozorišna dugodnevica 2018 mogu da učestvuju profesionalna pozorišta i trupe sa predstavom koja broji do pet glumaca.

Rezultati selekcije biće objavljeni na sajtu www.hajdeobradujdan.org najkasnije do 5. juna 2018.

Na konkurs je potrebno dostaviti: popunjen prijavni obrazac, snimak predstave, pet fotografija predstave, kratak sadržaj predstave, imena autora, izvođača i drugih saradnika i učesnika u predstavi, kratak tekst o pozorištu i logo pozorišta.

Prijavna dokumentacija se može dostaviti elektronski na adresu hajdeobradujdan@gmail.com ili poštom na adresu Ruzveltova 4, 11 000 Beograd.

Program festivala objavićemo posle završenog konkursa. (danubeogradu.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Uto 22 Maj - 16:20

V Festival fantastične književnosti Art-Anima

Od 1. do 3. juna u Beogradu će biti održan V Festival fantastične književnosti Art-Anima i to u Opštini Vračar (Njegoševa 77) i klubu galeriji Polet (Cetinjska 15).

Cilj festivala je promocija kvalitetnih književnih dela u kojima se neguje oneobičajeno i čudesno.
Više od trideset učesnika – među kojima su ugledni i nagrađivani pisci, urednici, izdavači, proučavaoci književnosti, kulturni radnici i naučnici – govoriće o književnoj fantastici, njenom razvoju, društvenom uticaju i važnosti u kulturnom i umetničkom pogledu, osvrćući se kako na klasične autore i dela, tako i na stvaralaštvo savremenih domaćih i stranih pisaca.Za dž

Ove godine u fokusu predavanja i tribina naći će se stvaralaštva Ursule K. Legvin, Artura Klarka, Žila Verna, Dž. R. R. Tolkina, Kazua Išigura, Vilijama Houpa Hodžsona, Filipa K. Dika.

Počasni gost Festivala je prof. dr Sava Damjanov, pisac, esejista, istoričar književnosti i redovni profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu na Odseku za srpsku književnost. Njemu će drugog dana Festivala biti uručena nagrada „Art-Anima“ za dugogodišnji istraživački rad u oblasti fantastike u srpskoj književnoj tradiciji.

Među učesnicima Festivala su i ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade Dejan Atanacković, članica NIN-ovog žirija Tamara Krstić, naučni savetnik Astronomske opservatorije u Beogradu Milan M. Ćirković, glumac i scenarista Dimitrije Vojnov, promoter nauke Slobodan Bubnjević, urednik edicije „Poetika strave“ dr Dejan Ognjanović, urednik u izdavačkoj kući Dereta Aleksandar Šurbatović i mnogi drugi.

V Festival fantastične književnosti Art-Anima organizuju sajt za promociju fantastične književnosti Art-Anima, Kontrast izdavaštvo, Klub za kulturu i umetnost SKAZ i magazin studenata dramaturgije Armaturgija.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Ned 17 Jun - 18:43

Drama "PET ŽIVOTA PRETUŽNOG MILUTINA" Milene Marković, jedne od najznačajnijih autorki Jugoistočne Evrope.

Još jedan komad u nizu realizacije strategije podrške razvoju domaćem dramskom stvaralaštvu kroz mehanizam naručivanja dramskog teksta piscima od strane Pozorišta Atelje 212.

Ovog puta Marković je napisala grotesku o životu glavnog junaka koji putuje kroz vreme, menjajući tako kulturno istorijske kontekste naše (srpske i/ili balkanske) istorije, mitologije, epske poezije, okolnosti političkih promena, od vremena Turaka do našeg doba. Putovanje Milutina u nove životne oblike i okolnosti niže duhovite situacije i obrte u razrađenoj dramaturškoj konstrukciji istraživanja autorki nesvojstvenog žanra komedije.
Rediteljka predstave je Aleknsadra Milavić Davies. Ovo je njena treća režija u Ateljeu 212, nakon što je uspešno režirala predstave Konstalacija (navesti autora teksta) i Moja ti autorke Olge Dimitrijević.

Dramaturg: Dimitrije Kokanov

Scenograf: Jasmina Holbus

Kostimograf: Marija Markovič

Kompozitor: Vladimir Pejaković
Podela:

Jovana Gavrilović

Tamara Dragičević

Uroš Jakovljevič

Ivan Mihailović

Ana Mandić

Mladen Sovilj

Jovana Stojiljković

Miodrag Dragičević
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Sub 23 Jun - 12:41

Prvaci sveta Dance Factory u Sava centru
Jedan od najboljih plesnih klubova naše zemlje, Dance Factory, održaće 23. juna sa početkom u 19h na velikoj sceni Sava centra tradicionalni godišnji plesni koncert.
Ovim koncertom Dance Factory proslavlja kraj do sada najuspešnije plesne sezone. U koreografijama koje su pripremali tokom godine predstaviće se svi članovi iz Beograda i Novog Sada.

"Ovaj koncert je poseban jer ćete videti koreografije koje je naš tim izveo na Svetskom prvenstvu u Poljskoj, na kojem smo Srbiji doneli titulu najtrofejnije reprezentacije, ispred zemalja kao što su Kanada, SAD, Rusija... Sa osvojenih 12 zlatnih medalja postali smo najuspešniji klub u istoriji takmičenja u umetničkom plesu", izjavila je Staša Stanković, predsednica kluba.

Pored vrhunskih rezultata na takmičenjima, Dance Factory je učestvovao na brojnim kulturnim manifestacijama, koncertima, u muzičkim spotovima, reklamama poput Pinkovih zvezdica, događaja Fondacije Novak Đoković, Evrosonga, otvaranja Festa, Sajma turizma u Beogradu...

Njihovi plesni koncerti odavno su postali događaji za koje se traži karta više.

"Upravo zbog toga se ove godine selimo na veliku scenu Sava centra. Smatramo da su naši plesači zajedno sa našom publikom to zaslužili", dodaje Staša.

Plesni spektakl "We are dance factory" ne smete propustiti.

Cene karata su 800 i 1000 dinara, a možete ih kupiti na blagajni Sava centra.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   Sub 30 Jun - 11:26

Narodni muzej ponovo otvoren posle 15 godina
Narodni muzej Srbije u Beogradu otvoren je posle 15 godina rekonstrukcije, a otvaranju su prisustvovale brojne zvanice iz sveta kulture, državni zvaničnici, predstavnici diplomatskog kora i verskih zajednica
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da je Srbija društvo koje ceni stvaralaštvo i kreativnost i da ulaganje u Narodni muzej nije kraj ulaganja Vlade Srbije u kulturu.

"Mi naše poslove koje započinjemo završavamo. Narodnom muzeju treba da se vraćamo i da ga zajedno čuvamo i u njega ulažemo. Danas Narodni muzej vraćamo našem narodu", rekla je Brnabić i dodala da muzej treba da služi mladima i da je njima posvećen veliki broj programa i da su "muzeji vazni, jer spajaju pretke i potomke, mladima daju inspiraciju za ono što mogu stvoriti".

Ona je dodala da je na današnji dan, pre godinu dana, stupajući na premijersku funkciju u Skupštini Srbije obećala da će Vlada Srbije otvoriti Muzej savremene umetnosti i Narodni muzej.

"Dve najznačajnije ustanove kulture u Srbiji bile su zatvorene i zapuštene i simbol vremena političara koji su muzeje zatvarali, a kulturu zaposltavljali. To je sada iza nas", rekla je Brnabić.

Premijerka je rekla da će Srbija ponovo postati centar umetničkog sveta i da svi treba da budu ponosni na "vraćanje kulture u fokus".

"Mi moramo jedni druge da podržavamo, da pokažemo i sebi i svetu ko smo - autentična kreativna i misleća nacija. Nardoni muzej je srž naše kulturne tradicije", rekla je Brnabić.

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević rekao je da Narodni muzej kreće u novi život i da će biti "putokaz u burama ovog ili budućeg vremena".

On je ocenio da je kultura Srbije sticajem nesrećnih okolnosti "kultura diskontinuiteta", ali da je primala i davala uticaje, da je jasno definisana i formatirana, kreativna i vitalna i da Srbija ima razloge da se njome ponosi.

"Ulaganje u kulturu je ulaganje u jednu drzavu. Narednih nekiliko godina naši ciljevi su izgradnja Muzeja Grada Beograda, zavrsetak hrama Svetog Save, rekonstrukcija pozorišta u Vranju. U septembru otvaramo Srpski kulturni centar u Pekingu. Srpski jezik ponovo će zažuboriti u svetskim centrima", rekao je Vukosavljević.

On je rekao i da su ulaganja u kulturu u Srbiji ispod jedan odsto, koliko preporučuje Unesko, a da je kultura "beton koji se uliva u temelje jednog društva". "Kultura je naša hrana i naš život", rekao je Vukosavljević.

Direktorka Muzeja Bojana Borić Brešković rekla je da je zadatak ostvaren i u celosti obnovljena "najstarija i inajznačajnija institucija Srbije".

"Muzej dobija novi vizuelni idnetitet. Ovaj projekat bilo je moguće ostvariti zahvaljujući kontinuitetu zato iznova zahvaljujemo predsedniku Srbije. Bez zajedničkih napora Muzej ne bi mogao sa bude svečano otvoren", rekla je Borić Brešković.

Otvaranju su prisustvovali predstavnici verskih zajednica i diplomatskog kora, kao i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, predsednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević, ministarke pravde, evropskih integracija i građevinarstva, Nela Kuburović, Jadranka Joksimović i zorana Mihajlović, kao i ministri unutrašnjih poslova, rada i energetike, Nebojša Stefanović, Zoran Đorđević i Aleksandar Antić.

Besplatan ulaz prva tri dana
Muzej će naredna 24 sata raditi neprekidno, a ulaz će biti besplatan prva tri dana.

Multimedijalni program počeo je oko 21.00, a prema ranijim najavama on označava trenutak prekretnice i početak sasvim novog poglavlja "u dugoj istoriji jedne od najznačajnijih institucija srpske kulture".

Na početku je prikazan video "Buđenje" u kojem je glavni protagonista baletan Sergej Polunjin i cilj je da se kulturno nasleđe Srbije i Narodni muzej, kao najznačajnija kulturna institucija predstave široj svetskoj publici.

Kulturno blago od paleolita do umetnosti 20. veka
Aktuelna muzejska postavka i programi biće prilagođeni svim generacijama, a sa posebnom pažnjom će se kreirati programi za mladu muzejsku publiku koja tek počinje da se interesuje za institucije kulture, najavljeno je ranije iz Muzeja.

Stalna postavka obuhvata obiman hronološki opseg od paleolita do umetnosti 20. veka. Aktuelnu muzejsku postavku čine eksponati koji svedoče o arheološkim istraživanjima, predstavljanju srpskih vladara u umetnosti, o poklonodavcima i kolekcionarima. Postavka će biti raspoređena na tri nivoa na oko 5.000 kvadratnih metara.

Tokom vikenda, 30. juna i 1. jula Muzej će biti otvoren od 10 do 22 sata. Od 3. jula počinje uobičajeno radno vreme - utorak, sreda, petak i nedelja od 10 do 18 časova, četvrtak i subota od 12 do 20 časova.

Cena pojedinačne ulaznice biće 300 dinara, dok će nedeljom ulaz biti besplatan.

Zgrada u kojoj je Narodni muzej je podignuta 1903. godine prema projektu Nikole Nestorovića i Andre Stevanovića, dograđena 1930. godine, a rekonstruisana posle Drugog svetskog rata i još jednom 1960-ih godina.

Međutim, zbog dotrajalosti zgrade stalna postavka nije bila dostupna posetiocima od 2003. godine, a 2015. godine je Narodni muzej sasvim zatvoren, radi temeljite rekonstrukcije čitavog enterijera i eksterijera, koja je po rečima direktorke Bojane Borić Brešković koštala oko 12 miliona evra.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Najave kulturnih desavanja   

Nazad na vrh Ići dole

Najave kulturnih desavanja
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Beogradski zoološki vrt kroz vreme
» Muzicke novosti i najave!
» MUZICKE NOVOSTI I NAJAVE (2)
» Aktuelna dešavanja u IT svetu