Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Jostein Gaarder

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:09

Jostein Gaarder
Jostein Gaarder.jpg
Rođenje 8. kolovoza 1952.
Oslo, Norveška
Zanimanje književnik
Nacionalnost Norvežanin
Važnija djela Sakrij
Jostein Gaarder, (Oslo 8. kolovoza 1952.), norveški je pisac i scenarist. Studirao je skandinavske jezike i teologiju a kratko vrijeme podučava filozofiju i religiju.

Poslije tog započinje spisateljsku karijeru. Piše Misterij igraćih karata 1990. a zatim Sofijin svijet 1993., knjiga koja je prevedena na 53 jezika i prodana u nakladi od 26 milijuna primjeraka što ju čini najprodavanijom svjetskom knjigom 1996. godine.

Gaarder 1997. godine zajedno sa svojom suprugom utemeljio je nagradu "Sofija". Nagrada se dodjeljuje osobama koje su bile požrtvovne u zaštiti prirode kao i razvoju.
Dela

Sofijin svijet (1993.)
Božićni misterij (1994.)
U zagonetnom ogledalu (1994.)
Prinz Kristoffer Poffer (1995.)
Halo, je li netko tamo? (1997.)
Vita Brevis. Floria Emilijino pismo Augustinu (1997.)
Maya (2000.)
Kćer direktora cirkusa (2003.)
Pismo sa udaljenosti svjetlosne godine (2004.)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:10

Najpoznatije djelo mu je roman Sofijin svijet. Ovo poznato djelo je prevedeno na pedeset tri jezika i prodano u preko 30 miliona primjeraka
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:10

Kad umrem, prekinuće se jedna srebrna nit s nanizanim glatkim biserima koji će se rasuti po zemlji i otkotrljati, kući, svojim majkama školjkama na dnu mora. Ko će zaroniti za mojim biserima kada mene više ne bude? Ko će znati da su bili moji? Ko će znati da je cio svijet nekada visio oko mog vrata?" (U jednom ogledalu u jednoj zagoneci)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:13

Sophiejev svijet u opasnosti: Živjeti kao da se sve što se usredotočuje na naše vrijeme jednako je naivno kao i misliti da je Zemlja ravna
Prije dva desetljeća, povijest filozofije nepoznatog norveškog učitelja postala je najneobičnija pojava. Ali kako je vrijeme promijenilo pisca? A kako bi sada mogao promijeniti knjigu, ako je mogao? Jostein Gaarder zauzima svoju priču
Da li filozofska pitanja ostaju iste za sva vremena? Da i ne. Mnoga temeljna pitanja o prirodi svemira i našem mjestu u njemu zauzimali su naše misli tisućama godina. Nešto o našem svijetu zahtijeva filozofske istrage. Ljudska bića nikad neće prestati se pitati za svoje postojanje.

Nova pitanja također mogu proizaći iz radikalnih promjena u našoj sredini. Jedan primjer je umjetna inteligencija. Hoće li robot ikada doći do svijesti ili samosvijesti? Kako funkcionira ljudski mozak? Koja je razlika između čovjeka i stroja? Drugi je primjer suvremene prirodne znanosti. Dobra stara pitanja, o tome što su biljke i stvorenja napravljena, dobro su na putu da im se odgovori. Danas pitamo: kakav je bio Big Bang i kako je to dovelo do neophodnih uvjeta za život?

Međutim, daleko najvažnije filozofsko pitanje našeg vremena mora biti ovo: kako ćemo spasiti našu civilizaciju i temelj našeg postojanja?

S vremena na vrijeme postavljam mi pitanje. Da sam danas napisao Sophienov svijet, postoji li nešto važno što bih dodao? Postoji li nešto što bih više naglasila? Odgovor je odjekujući da. Da danas pišem filozofski roman, mnogo bih se više usredotočio na to kako postupamo s našim planetom.

Klimatske promjene dolaze do pohlepe. Uništavanje biološke raznolikosti svodi se na pohlepu. Ali pohlepa ne razbjesni pohlepu

Jostein Gaarder

Čudno je osvrnuti se nakon samo 20 godina i shvatiti da Sophiejev svijet zaista ne odgovara na ovo pitanje. Razlog je možda da smo tijekom ovih 20 godina stekli sasvim novu svijest o klimatskim promjenama i važnosti biološke raznolikosti.

Sveobuhvatno načelo u proučavanju etike bila je zlatna vladavina, inače poznata kao princip reciprociteta: učiniti drugima ono što biste željeli da vam učine. S vremenom smo naučili primijeniti ovo pravilo šire. U šezdesetim i sedamdesetim godinama ljudi su shvatili da se načelo uzajamnosti mora primjenjivati ​​preko državnih granica, kako na sjeveru tako i na jugu.

20 Iconic Restaurant Chains That No Longer Exist
Definition
Elderly Couple Took The Same Photo Every Season. Don't Cry When You See The Last!
Womens24x7
The biggest payouts on American Pickers
Definition
 by Taboola Sponsored Links
Ali zlatno pravilo se više ne može primjenjivati ​​samo preko svemira. Započeli smo shvaćati da se načelo uzajamnosti također odnosi i na vremensko razdoblje: učinite sljedećoj generaciji ono što bi vam se svidjelo, ako su živjeli na planeti pred nama.

Tako je jednostavno. Ljubite bližnjega kao sebe. Očito je ovo pravilo potrebno primijeniti na sljedeću generaciju i svima koji žive na planeti poslije nas. Oni su također ljudska bića. Stoga ne bismo trebali ostaviti iza sebe planet koji je manje vrijedan od one koju smo uživali. Planeta s manje ribe u moru. Manje vode za piće. Manje hrane. Manje kišne šume. Manje koraljnih grebena. Manje vrsta životinja i biljaka ... Manje ljepote. Manje čudo. Manje sjaj i sreća.

Dvadeseto stoljeće nas je naučilo da ljudi trebaju konvencije i obveze koje nadilaze nacionalne granice. Važan napredak bio je UN-ova Univerzalna Deklaracija o ljudskim pravima 1948, što je možda bio najveći uspjeh svih vremena za filozofiju i etiku. Jer ljudska prava nisu nam dodijeljena od strane viših sila. Niti su bili izvučeni iz tankih zraka. Označili su punu stopu na milenijski dug proces napredovanja - ili možda polu-debelo crijevo.

Pitanje koje smo ostavili na početku 21. stoljeća jest: koliko dugo možemo tvrditi ta prava bez prihvaćanja da dolaze s temeljnim obvezama. Vrijeme je zrelo za Univerzalnu Deklaraciju o ljudskim obvezama. Više nema smisla razmišljati o pravima i slobodama pojedinca, a ne razmišljati o odgovornosti pojedinaca i pojedinih država, a ne najmanje o našoj odgovornosti za zaštitu prava budućih generacija.

pg-31-sophies-world-2-getty.jpg
Sušeni riječni krevet u blizini Lodwar, Kenija (Getty Images)

Upravo u ovom trenutku doživljavamo posljedice klimatskih promjena uzrokovanih čovjekom. Oni su dramatični. Međutim, ankete pokazuju da ljudi ovoga svijeta nisu posebno zabrinuti. Jedan dan u budućnosti, poricanje globalnog zagrijavanja može se smatrati jednim od najvećih zavjera svih vremena.

Vreme u kojem živimo je izuzetna u svakom pogledu. S jedne strane pripadamo trijumfalnoj generaciji koja može istražiti svemir i mapirati ljudski genom. S druge strane, mi smo prva generacija koja ozbiljno stavlja otpad u okoliš. Ljudska aktivnost iscrpljuje resurse i uništava prirodna staništa. Promijenili smo našu okolinu do te mjere da ljudi razmišljaju o našem vremenu kao posve novoj geološkoj eri.

Ogromne količine ugljika sadržane su u biljkama, životinjama, moru, ulju, ugljenu i plinu. Ciklus je samo svrbe da se oksidira i pusti u zrak. Atmosfera na mrtvim planetima poput Venere i Marsa uglavnom je CO2, a to bi također bio slučaj ovdje, ako Zemljini procesi ne bi održavali ugljik. No, s kraja 18. stoljeća, fosilna goriva su nas iskušavali poput genija u Aladinovoj svjetiljci. "Otpustite nas", prošaptali su. I dali smo u iskušenje. Sada pokušavamo natjerati genija natrag u svjetiljku.

Ako se preostalo ulje, ugljen i plin na ovom planetu izvadi i spali, naša civilizacija neće preživjeti. Ali mnogi ljudi i mnoge zemlje to vide kao božansko pravo. Zašto ne bi koristili fosilna goriva na svojoj zemlji? Zašto zemlje sa kišnim šumama ne bi trebale srušiti? Koja je razlika? Kakva će razlika doći do razine CO2 ili biološke raznolikosti ako jedna zemlja prestane dok ostatak nosi?

Tijekom proteklih nekoliko stoljeća, većina ljudi ovdje u Norveškoj je izvučena iz siromaštva. Isto vrijedi iu mnogim dijelovima svijeta. Ne bismo to trebali zaboraviti. No taj napredak je došao po visokoj cijeni, dug koji se tek počinjemo isplatiti. Prije industrijske revolucije atmosfera je sadržavala 275 CO2 dijelova na milijun. U trenutku pisanja ta je brojka 400 ppm i još uvijek raste. Ovakva stopa je neizbježna. Prije ili kasnije moramo se pokušati vratiti na predindustrijske razine CO2.
Prema mišljenju dr. Jamesa Hansena, kojeg mnogi smatraju jednim od vodećih svjetskih istraživača klimatskih promjena, moramo - u početku barem - dobiti ovu razinu do 350 ppm. Tek tada se možemo osjećati razumno sigurni da ćemo izbjeći najgore katastrofe za ovaj planet i za našu civilizaciju. Ali lik se ne smanjuje. Ustaje.

Ako želimo spasiti biološku raznolikost, moramo revolucionirati naše razmišljanje. Živjeti kao da se sve što se usredotočuje na naše vrijeme jednako je naivno kao i razmišljanje da je Zemlja ravna. Naše vrijeme nije značajnije od budućih vremena. Jedino je prirodno da je naše vrijeme najznačajnije za nas. Ali ne možemo živjeti kao da je i naše vrijeme najvažnije za one koji dolaze poslije nas. Moramo poštovati buduća vremena kao što poštujemo naše vrijeme.

U odnosima između pojedinaca i među narodima, izašli smo iz naše "prirodne države", koju karakterizira opstanak najsposobnijih. Ali kada je riječ o odnosu između generacija, još uvijek vlada neobuzdanost bezakonja.

Svatko ima pravo vježbati svoja uvjerenja, a svatko ima pravo nadati se da se naš planet može spasiti. Ali to ne jamči da će biti novo nebo i nova zemlja koja nas čeka. Malo je vjerojatno da će nadnaravne sile donijeti Dan suda. Ali neizbježno je da će nas sudbina prosuđivati.

Klimatske promjene dolaze do pohlepe. Uništavanje biološke raznolikosti svodi se na pohlepu. Ali pohlepa ne razbjesni pohlepu. Povijest je naš svjedok. Ali trebamo li živjeti po principu uzajamnosti, koristili bismo samo neobnovljive resurse ako bismo mogli otvoriti put budućim generacijama da imaju istu kvalitetu života bez tih resursa.

Etičko pitanje nije teško odgovoriti - ono što je teško živi po odgovoru. Ali ako zaboravimo naše potomke, nikada nas neće moći zaboraviti.

Pitanje koliko široko trebamo primijeniti načelo uzajamnosti se svodi na identitet. Što je ljudsko biće? Tko sam ja? Da sam samo ja - tj. Tijelo koje ovdje sjedi ovdje - bit ću stvorenje bez nade. Ali moj identitet ide dublje od vlastitog tijela i moje kratko vrijeme na Zemlji. Ja sam dio - i ja sudjelujem - nešto što je veće i veće od mene.

Ljudi imaju tendenciju da imaju lokalni i kratkoročni osjećaj tko su oni. Nekad smo morali skenirati našu okolinu, oprezni od opasnosti i plijena. To nam daje prirodnu tendenciju da se bismo zaštitili i zaštitili svoje. Ali nemamo istu prirodnu tendenciju da zaštitimo svoje potomke, a da ne spominjemo druge vrste osim naše.
Favoriranje vlastitih gena leži duboko u našoj prirodi. Ali nemamo isti instinkt da zaštitimo svoje gene četiri ili osam generacija niz liniju. To je nešto što moramo naučiti - baš kao što smo morali naučiti poštivati ​​ljudska prava.

Otkako se naša vrsta pojavila u Africi, borili smo se za utvrđenu bitku kako bismo izbjegli našu granu evolucijskog stabla. Ta je bitka uspješna, jer smo još uvijek ovdje. Ali postali smo tako uspješni da prijeti temelj našeg preživljavanja. Postali smo tako uspješni da prijeti temelj svake vrste preživljavanja.

Kao pametan, uzaludan i inventivan kao i mi, lako je zaboraviti da smo jednostavno primati. Ali, jesmo li doista toliko pametni ukoliko stavimo svoju pamet i inventivnost ispred naše odgovornosti za budućnost planeta?

Više ne možemo misliti samo o jedni drugima. Planeta na kojoj živimo bitan je dio našeg identiteta. Čak i ako je naša vrsta namijenjena umiranju, još uvijek nosi važnu odgovornost za ovaj jedinstveni planet i za prirodu koju ostavljamo.

Moderni ljudi smatraju da smo gotovo u potpunosti oblikovani u našoj kulturnoj i društvenoj povijesti, civilizacijom koja nas je proizvela. Ali mi smo također oblikovali biološka povijest našeg planeta. Postoji genetska baština kao i kulturna baština. Mi smo primati. Mi smo kralježnjaci.

Trebalo nam je milijarde godina da nas stvorimo. Milijarde godina za stvaranje ljudskog bića! Ali hoćemo li preživjeti sljedeće tisućljeće?

Koliko je sati? Prvo imamo horizont pojedinca, a zatim obitelji, kulture i književne kulture, ali postoji i geološko doba - dolazimo iz tetrapodova koji su puzali iz mora prije 350 milijuna godina - i konačno, postoji kozmičko vrijeme , Naš je svemir star oko 13,7 milijardi godina.

Ali, u stvarnosti, ova razdoblja vremena nisu tako udaljena jedna od druge kako se mogu činiti. Imamo razloga da se osjećamo kao kod kuće u svemiru. Planeta na kojoj živimo upravo je jedna trećina doba svemira, a klasa životinja kojoj pripadamo, kralježnjaci, postojala je samo 10 posto vremena kada je naš solarni sustav i život na Zemlji postojao. Svemir nije više beskonačan od toga. Ili obrnuto: naši korijeni i naša srodstva su zamršeno i duboko utkani u univerzalnu zemlju.

Ljudska bića mogu biti jedina bića u cijelom svemiru koji imaju univerzalnu svijest. Imamo zapanjujući osjećaj golemog i tajanstvenog kozmosa u kojem sudjelujemo. Dakle, ne samo da imamo globalnu odgovornost za spašavanje našeg planeta. Imamo kozmičku odgovornost.

Ovo je predgovor 20. godišnjice izdanja 'Sophie's World' (Weidenfeld & Nicholson, £ 8.99) objavljeno 8. listopada 2015 . Prijevod ©️ Paul Russell Garrett 2015 objavljen je 8. listopada 2015.

Sophiejev svijet: najvjerojatnije bestseler

John Walsh

Kao fikcija usmjerena na globalnu publiku mladih odraslih, to je jedva tamo gore s The Hunger Games, zar ne? Mislili bi da bi samo tinejdžeri koji su bili neobično ozbiljni mislili da će kupiti Sophienov svijet: roman o povijesti filozofije. Ipak, debela knjiga od 518 stranica s nepristojno ravnim poglavljima ("The Pre-Socratics", "Descartes") bila je najprodavanija romansa u svijetu 1995. Od tada je prodana 40 milijuna primjeraka i prevedena na 60 jezika.

pg-31-sophies-world-4.jpg

Njegov autor, Jostein Gaarder, nepoznat je, 43-godišnji norveški srednjoškolski učitelj u Bergenu, sa suprugom Siri i dva sina, kada je udario u jackpot sa svojom trećom knjigom za djecu (prethodne su bile zove Solitaire Mystery i kroz staklo, Darkly). Rekao je novinarima kako je očekivao da će se privući stručnom čitateljstvu - školama koje poznaju njihovu kategoriziranu imperativ iz njihovog logičkog pozitivizma. Pogriješio je.

Knjiga počinje s 14-godišnjom Sophie Amundsen koja se vraća iz škole kako bi pronašla dva slova za nju. Svaki od njih postavlja pitanje: "Tko sam ja?" I "Odakle dolazi zemlja?" Neobična skandinavska dlakavost, Sophie osjeća mješalicu u mozgu dok razmatra svijet filozofije. Ona također nalazi u poštanskom sandučiću pismo jednoga Alberta Knaga, upućene svojoj 15-godišnjoj kćeri Hilde Moller Knag. Sophie nema pojma tko su oni. Dok je zbunjujuće tijekom dana tajnoviti post, ona nalazi tečaj u filozofiji u papirnati papir i počinje podučavati filozofije, od Sokrata do Sartre, od profesora koji se zove Alberto Knox.

Mnogi se članovi osvrnuli na to kako bi mladi čitatelji mogli izdržati estrihe neproziranog žargona u kojem su neka poglavlja bila pričvršćena, a neki cinici u knjizevnom svijetu pripisali su uspjehu Sophiejevog svijeta roditeljima koji su se nadali da će svojim mladunčadi potaknuti brzo obrazovanje. BBC je prikazao verziju knjige Paul Greengrass (kasnije usmjeriti dva Bourne filmova) u kojima je glumio Jim Carter (kasnije poznatiji kao Carson u Downton Abbey) kao Alberto Knox i Twiggy kao Sophiejeva majka.

Gaarder je postao sve više politiziran. Kampanja je vodila o uzrocima okoliša (glavna preokupacija njegovog novog Uvoda), a 1997. godine uspostavila je godišnju nagradu Sophie od 100.000 USD za pojedince ili zaklade koji promiču održivi razvoj. U sljedećih 15 godina dodijelio je 1,5 milijuna dolara nagradnog fonda. Kontroverznije, Gaarder je 2006. godine napisao polemične članke u norveškom tisku o problemu palestinskih izbjeglica. Pozvao je judaizam "arhaičnu nacionalnu i ratoboransku religiju" i napadnut je zbog antisemitizma. Ali 20 godina nakon što je prvi put zaprepastio svijet knjiga, Gaarder uvodi novu teen generaciju na nečem trajnije važnom od Harryja Pottera i filozofskog kamena. Naime, filozofi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:14

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:15

Kako su samo nestali s vrtne zabave. Kao da ih je zemlja progutala... -Ali... - »Kao da ih je zemlja progutala... « - Pa priča je negdje morala završiti. Osim toga, to sam samo napisao. - Da, to, ali ne i ono što se kasnije dogodilo. Pomisli da su ovdje... -Misliš? - Osjećam to, tata. Sofie otrča natrag do auta. - Zadivljujuće! - prizna Alberto dok se penjala u auto s francuskim ključem. - Ta djevojka sigurno ima posebne sposobnosti. Major obgrli Hilde. - Čuješ li kako valovi čudesno sviraju? -Da . - Sutra moramo izvući čamac u vodu. - Čuješ li kako vjetar čudno šapuće? Vidi kako lišće jasike drhti. - Ovo je živ planet... - Napisao si nešto o onome »između redaka«. -Da? - Možda i ovdje u vrtu ima nečeg »između redaka«. - Priroda je svakako puna zagonetki. Ali, mi govorimo o zvijezdama na nebu. - Uskoro će se pojaviti i zvijezde u vodi. - Da, tako si zvala svjetlucavi plankton kad si bila mala. Na neki si način bila u pravu. Jer, svjetlucavi plankton i svi drugi organizmi napravljeni su od elemenata pomiješanih u nekoj zvijezdi. - Mi isto? - Da, i mi smo zvjezdana prašina. - Krasno rečeno. - Kada radioteleskopi hvataju svjetlost dalekih galaksija, udaljenih na milijarde svjetlosnih godina, izrađuju kartu svemira onako kako je izgledao u prastaro doba, odmah nakon »velikog praska«. Sve što čovjek vidi na nebu jesu kozmički fosili stari na tisuće i milijune godina. Jedino što tumač zvi jezda može učiniti jest da gata u prošlost. - Zato što se zvijezde u sazviježđu udaljuju jedna od druge prije nego što njihova svjetlost stigne do nas? 432
SOFIJIN SVIJET - Prije samo dvije tisuće godina, zviježđa su izgledala prilično drukčije. - Nisam to znala. - Ako je noć jasna, vidimo milijune, čak milijarde godina daleko u pro šlost svemira. Na neki način putujemo kući. - To moraš malo bolje objasniti. - Ti i ja također smo počeli s »velikim praskom«, jer sva je tvar u svemiru organska ejelina. Jednom u prastaro doba, sva je materija bila skupljena u grudu, koja je bila toliko masivna da bi glavica pribadače težila mnogo mili jardi tona. Ovaj je »praatom« eksplodirao zbog ogromne gravitacije. Kao da se nešto razbilo. A kad podignemo pogled prema nebu, pokušavamo pronaći put k sebi samima. - Kako si to čudno rekao. - Sve zvijezde i galaksije u nebeskom prostoru napravljene su od iste tvari. Nešto se od toga zgrudalo na jednom mjestu, nešto na drugom. Ga laksije mogu biti udaljene jedna od druge na milijarde svjetlosnih godina. No, sve su istog podrijetla. Sve zvijezde i planeti pripadaju istom rodu... - Shvaćam. - Što je zapravo svjetska tvar? Što je to eksplodiralo prije mnogo milijardi godina? Odakle dolazi? - To je velika zagonetka. - Međutim, to se duboko tiče svih nas. Jer, i mi smo od te tvari. Mi smo iskra iz velikog ognja koji je zapaljen prije mnogo milijardi godina. - I to je krasno rečeno. - Ali, nećemo pretjerivati s velikim brojevima. Dovoljno je u ruci držati kamen. Svemir bi bio nepojmljiv i kad bi se sastojao samo od kamena veličine naranče. Pitanje bi bilo jednako nepristupačno: odakle dolazi taj kamen? Sofie se odjednom uspravi u crvenom kabrioletu i pokaže prema zaljevu. - Željela bih isprobati čamac na vesla! — usklikne. - Privezan je. Osim toga, ne možemo podići vesla. - A da pokušamo? Pa Ivanje je... - Možemo barem otići do mora. Iskočili su iz auta i potrčali kroz vrt. Na molu su pokušali odvezati uže koje je bilo pričvršćeno za čelični prsten. Nisu mogli podići čak ni kraj užeta. - Kao da je zakovan - reče Alberto. 433
JOSTEIN GAARDER - Ali imamo vremena. - Pa da, pravi filozof se nikad ne predaje. Kad bismo samo... ovo uspjeli odriješiti... - Na nebu se pojavilo još više zvijezda - reče Hilde. - Da, ljetna je noć sada najtamnija. - A zimi iskri. Sjećaš li se noći prije tvog odlaska u Libanon? Bio je prvi dan Nove godine. - Tada sam odlučio da ću ti napisati knjigu o filozofiji. Bio sam u velikoj knjižari u Kristiansandu, u knjižnici također. Nije bilo ničega za omladinu. - Kao da sjedimo skroz na vrhu jedne od tankih dlaka u krznu bijelog zeca. - Pitam se ima li koga tamo u noći svjetlosnih godina? - Čamac se odvezao! - Gle, stvarno... - Ništa ne shvaćam. Provjerila sam užad malo prije tvog dolaska. - Ozbiljno? - To me podsjeća na ono kad je Sofie posudila Albertov čamac. Sjećaš se kako je plutao po jezercu? - Ovo je sigurno njezino djelo. - Samo se ti šali. Ja cijelu večer osjećam da tu nečeg ima. - Jedno od nas mora otplivati do njega. - Hajdemo oboje, tata. 434
Sadržaj RAJSKI VRT ...na kraju krajeva, nešto je jednom moralo nastati ni iz čega... CILINDAR ...jedino što nam je potrebno da postanemo dobri filozofi jest sposobnost da se čudimo... MITOVI ...između snaga dobra i zla postoji neka neizvjesna ravnoteža... FILOZOFI PRIRODE ...nešto ne može postati ni iz čega... DEMOKRIT ...najgenijalnija igračka na svijetu... SUDBINA ...vračar pokušava protumačiti nešto što je zapravo potpuno nejasno... SOKRAT ...koja zna što ne zna, ta je najmudrija... 16 26 32 43 48 56 441
JOSTEIN GAARDER ATENA ...iz ruševina se izdiglo nekoliko visokih zgrada... PLATON ...čežnja za stvarnim stanom duše... MAJOROVA KOLIBA ...kako je djevojčica u zrcalu zatreptala s oba oka... ARISTOTEL ...brižljiv čovjek sa smislom za red, koji je htio pročistiti ljudske pojmove... HELENIZAM ...iskra iz ognja... RAZGLEDNICE ...nalažem si strogu cenzuru... DVA KULTURNA KRUGA ...samo se tako možeš spasiti od lebdenja prazninom. SREDNJI VIJEK ...proći dio puta nije isto što i poći krivim putem... RENESANSA ...o božanski rode u čovječjem ruhu... BAROK ...ista tvar od koje su snovi tkani... DESCARTES ...on s gradilišta želi odstraniti sve krhotine... SPINOZA ...Bog nije lutkar... LOCKE ...prazna i besadržajna kao ploča prije učiteljeva ulaska u razred... HUME ...bacite je onda u vatru... BERKELEY ...kao ošamućen planet oko gorućeg Sunca... 442 68 73 85 93 107 122 129 142 161 184 198 209 217 226 238
SOFIJIN SVIJET BJERKELY ...staro čarobno zrcalo, koje je prabaka kupila od neke Ciganke... PROSVJETITELJSTVO ...od toga kako se proizvodi igla, do toga kako se lije top. KANT ...zvjezdano nebo nada mnom i moralni zakon u meni... ROMANTIZAM ...zagonetni put vodi prema unutra... HEGEL ...što je umno, to je zbiljsko... KIERKEGAARD ...Europa na putu u bankrot... MARX ...bauk kruži Europom... DARWIN ...lađa koja plovi životom natovarena genima... FREUD ...onu ružnu, sebičnu želju koja se javila u njoj... NAŠE DOBA ...čovjek je osuđen da bude slobodan... VRTNA ZABAVA ...bijela vrana... KONTRAPUNKT ...dvije ili više melodija u suzvučju... VELIKI PRASAK ...i mi smo zvjezdana prašina... Kazalo imena i pojmova
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:16

VELIKI PRASAK ...i mi smo zvjezdana prašina... Hilde se udobno namjestila pored oca u vrtnoj ljuljački. Bilo je gotovo dva- naest sati. Sjedili su i promatrali zaljev, dok se tu i tamo koja zvijezda javljala na nebu. Slabi valovi udarali su o kamenje ispod mola. Otac prekine tišinu: - Čudno je razmišljati o tome da živimo na malom planetu u svemiru. -Da.. . - Zemlja je jedan od mnogih planeta koji kruže oko Sunca. Ali, samo je naš planet živ. - Možda i jedini u cijelom svemiru? - Da, to je moguće. No, može biti da svemir ključa od života. Jer, svemir je nepojmljivo velik. Udaljenosti su toliko velike da ih mjerimo u »svjetlo snim minutama« i »svjetlosnim godinama«. — Što to zapravo znači? - Svjetlosna minuta je udaljenost koju svjetlo prevaljuje u jednoj minuti. A ta je velika, jer svjetlost prelazi 300.000 kilometara kroz svemir u samo jednoj sekundi. Drugim riječima, svjetlosna minuta iznosi 300.000 puta 60, ili 18 milijuna kilometara. Svjetlosna godina je gotovo deset bilijuna kilome tara. - Koliko ima do Sunca?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Ned 25 Mar - 11:17

SOFIJIN SVIJET - Malo više od osam svjetlosnih minuta. Sunčeve zrake, koje griju naše obraze za toplog lipanjskog dana, putuju, dakle, osam minuta kroz svemir prije nego što stignu do nas. - Nastavi! - Udaljenost do Plutona, najudaljenijeg planeta našeg Sunčevog sustava, iznosi dobrih pet svjetlosnih sati od našeg planeta. Kada astronom telesko pom promatra planet Pluton, zapravo gleda pet sati u prošlost. Također bismo mogli reći da slici Plutona treba pet sati da dopre do nas. - To je malo teško zamisliti, ali mislim da zapravo razumijem što želiš reći. - Fino, Hilde. Tek smo se počeli orijentirati, znaš. Naše je Sunce jedna od 400 milijardi zvijezda u »galaksiji« koja se zove Mliječni put. Ova galaksija izgleda kao veliki disk, gdje se naše Sunce nalazi u jednom od spiralnih krakova. Ako u jasnoj zimskoj noći promatramo zvjezdano nebo, vidimo širok pojas zvijezda. To je zato što gledamo u središte Mliječnog puta. - Izgleda da se zbog toga Mliječni put na švedskom zove »Zimska ulica«. - Udaljenost do naše najbliže susjedne zvijezde u Mliječnom putu iznosi četiri svjetlosne godine. Možda je to ona koju vidimo nad školjem. Ako si zamisliš da gore postoji promatrač zvijezda s vrlo snažnim teleskopom upra vljenim prema Bjerkelvju, znaj da bi on vidio Bjerkelv kakav je bio prije četiri godine. Možda bi vidio jedanaestogodišnju djevojčicu kako sjedi u ovoj lju ljački i maše nogama. - Nemam riječi. - No, to je samo najbliža susjedna zvijezda. Cijela galaksija ili »maglica«, kako se to još kaže, široka je 90.000 svjetlosnih godina. To znači daje svjetlo sti potrebno toliko godina kako bi stigla s jednog kraja galaksije na drugi. Kada upravimo pogled prema zvijezdi u Mliječnom putu udaljenoj 50.000 svjetlosnih godina od našeg Sunca, to znači da gledamo 50.000 godina una trag. - Ta je misao pregolema za moju malu glavu. -Jedini način na koji možemo promatrati svemir jest, dakle, taj da gledamo u prošlost. Nikad ne možemo znati kako svemir izgleda. Znamo samo kako je izgledao. Kada gledamo neku zvijezdu udaljenu na tisuće svjetlosnih godina, putujemo zapravo na tisuće godina unatrag u povijest svemira. - Posve nepojmljivo. - Sve što vidimo pogađa naše oko u obliku svjetlosnih valova. Tim valo vima treba vremena kako bi proputovali prostor. Možemo to usporediti s
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 23357

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    Čet 11 Okt - 14:38

Svetski bestseler, objavljen u tiražu od preko 10 miliona primeraka, izazvao veliko interesovanje i čitalacke publike u Jugoslaviji. Bivši profesor filozofije, Justejn Gorder kroz neobičnu priču detektivskog karaktera zapravo predstavlja čitaocima istoriju filozofije, čineci je tako dostupnom i zanimljivom. Petnaestogodišnja Sofija biva uvedena u "zemlju filozofskih čuda" anonimnim pismima sa pitanjima "Ko si ti?", "Iz čega nastaje svet?", "Koje sile upravljaju tokom istorije?"... Putokaze i smernice u nepoznatoj i zanimljivoj zemlji čuda nude joj razmišljanja i odgovore, kao i pisana istorija filozofije u nastavcima koju u pismima dobija. Ova izuzetna knjiga, namenjena svim generacijama, svojevrsna je borba protiv navikavanja na svet, poziv na budjenje iz usnulosti svakodnevnog život.

Zagrljaj vodi do mesta gde se šapuće  
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Jostein Gaarder    

Nazad na vrh Ići dole

Jostein Gaarder
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-