Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Karl Krolow

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Karl Krolow   Sre 3 Jan - 19:02

Karl Krolow (11. ožujka 1915. - 21. lipnja 1999.) bio je njemački pjesnik i prevoditelj. Godine 1956. dobio je nagradu Georg Büchner. Rođen je u Hannoveru u Njemačkoj i umro u Darmstadtu, Njemačka.
Krolow je došao iz obitelji državnih službenika, odrastao u Hannoveru gdje je pohađao gimnaziju. Od 1935. do 1942. studirao je germanski i romanski jezici, filozofiju i povijest umjetnosti na sveučilištima Göttingen i Breslau. [1] [2] Krolow, koji je bio član Hitlerove mladeži iz 1934., pridružio se NSDAP-u 1937. [2] Od 1940. Krolow je započeo s pjesmama objavljenima u časopisima iz nacističke propagande poput Krakauer Zeitung. Od 1942. radio je kao slobodni pisac sa sjedištem u Göttingenu. [2] Godine 1943/44 objavio je u nacističkom tjedniku Das Reich.

Krolow se preselio u Hannover 1952., a 1956. godine u Darmstadt, gdje je do smrti živio kao nezavisni pisac. Od pedesetih godina prošlog stoljeća, Krolow je bio jedan od najvećih pjesnika poslijeratne njemačke književnosti. Bio je i prevoditelj francuskog i španjolskog jezika, te autor radova proze. Od 1951. član je PEN Centra Savezne Republike Njemačke, od 1953. član Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung u Darmstadtu (privremeno kao predsjednik), [5] od 1960. član Akademije der Wissenschaften und der Literatur u Mainzu, a od 1962. godine član Bayerische Akademie der Schönen Künste. Za svoj opsežan i raznovrsan rad dobio je brojne nagrade, uključujući 1956 Georg Büchner, 1965 Great Lower Saxony Art Award 1975, Goethe-Plakette des Landes Hessen, Veliki red za zasluge Savezne Republike Njemačke, literatura , nagrada Stadtschreiber von Bergen i Rainer Maria Rilke za poeziju 1976., počasni doktorat iz Technische Universität Darmstadt, 1983 Hessischer Kulturpreis (Hessian Culture Prize), 1985. godine Großer Literaturpreis der Bayerische Akademie der Schönen Künste i 1988. godine Friedrich - Landerlin-Preis Bad Homburg. [6]

Karl Krolow je pokopan u grobu obitelji svojih roditelja i djedova i baka na gradskom groblju Engesohde (divizija 13) svog rodnog grada Hannovera.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Karl Krolow   Sre 3 Jan - 19:02

Čitanje - Karl Krolow
Sve sam ostavio
neka leži.
Moja sjena iza mene
polako putuje
od sjevera na istok.
Sjećanje mi dopire
do ruba knjige.