Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Citati, odlomci književnih dela

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 28131

Godina : 30

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nizvodno od juce

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:39

Ne verujem da je neki filozof svoja istinska i poslednja mišljenja ikad izrazio u
knjigama: Ne pišu li se knjige upravo radi toga da bi se sakrilo ono što čovek u sebi
taji? Svaka filozofija krije takođe neku filozofiju; Svako mišljenje je zaklon, svaka
reč je ujedno i maska.

Fridrih Niče - S one strane dobra i zla

Kreativni um poigrava se predmetom svoje ljubavi.-K.G. Jung
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:39

Zasićenje sveta, tehničko zasićenje života, eksces mogućnosti i aktualizacije potreba i
želja. Kako verovati u stvarnost kada je njena proizvodnja postala automatska?
Ono stvarno je gušenje svojim vlastitim gomilanjem. Ono je više sredstvo nego što bi san
bio izrazom neke želje, jer je njegovo virtualno dovršenje već tu.
Lišavanje sna, lišavanje želje. A znamo za duševne nerede koje izaziva lišavanje od sna.
Problem je u osnovi isti kao i onaj u ukletom delu: problem prekobrojnog - ne manjka,
nego ekscesa stvarnosti kojega se više ne znamo riješiti.
Nema više simboličnog rešenja za višak pomoću žrtve.
Možda samo u nesreći ili posredstvom izbijanja anomičnog nasilja koje je, kakva god bila
njegova društvena ili politička određenja, uvek izazov toj neodoljivoj objektivnoj prinudi
normalnog sveta.

Žan Bodrijar - Inteligencija zla

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:40

Čovek i ne može sresti sebe dolazeći spolja, ne može
sebe nikad sresti kao što u polju svoga okolnog sveta
zatiče Zemlju i Nebo, stene, raslinje, životinje. Dimen­zija
polja okolnog sveta u kome nalazi takve strane
stvari pripada naročito njegovom životu, jeste mo-
menat njegovog postojanja. Stajati otvoren za pred­
mete, odakle ga može sresti ono bivstvujuće koje nije
on, dakle, predmeti, — čini integralnu crtu njegove
egzistencije. Strogo uzevši, »predmetom« može po­
stati samo ono što je od iskona »po sebi«. Drvo koje
opažamo i kome priznajemo samosvojno bivstvo jeste
i» što jeste, nezavisno od toga da li ga mi primećuje-
mo ili ne primećujemo. Njegovo bivstvo je nezavisno
od tog postati-opažen; ono se ne rađa u predmetnosti
za nas; ono nije samo jedan »objekt« za nas kao pred­
stavljajući »subjekt«. Sigurno je da se događa nešto
veoma značajno kad takvo nemo bivstvujuće poput
drveta uđe u prostor čoveka, kad postane »rečito«,
kad uroni u 'svetlost znanja, kad postane providno za
pojam. Ali supstancija te strane stvari ne ulazi bez
ostatka u pojavljivanje-za-čoveka.

Eugen Fink - Osnovni fenomeni ljudskog postojanja

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:41

Stojim na platformi elektricnog tramvaja, i potpuno sam nesiguran u pogledu svog polozaja na ovom svetu, u ovom gradu, u svojoj porodici. Cak ni uzgred ne bih umeo reci kakve bih zahteve u bilo kom smislu mogao s pravom da postavim. Ne mogu se nicim braniti sto stojim na ovoj platformi, sto se drzim za ovu rucicu, sto dopustam da me nosi ovaj tramvaj, sto se ljudi sklanjaju pred njim ili idu mirno, ili se odmaraju pred izlozima. - Istina, to niko i ne zahteva od mene, ali to je svejedno.

Tramvaj se priblizava stanici, jedna devojka staje blizu vrata, spremna da sidje. Vidim je tako jasno kao da sam je opipao. Odevena je u crno, nabori na suknji se gotovo ne pomeraju, bluza joj je pripijena uz telo i ima okovratnik od bele guste cipke, otvorenom levom sakom se oslonila o zid, kisobran u njenoj desnoj ruci dotice drugi stepenik odozgo. Lice joj je preplanulo, a nos, lako stanjen u sredini, pri vrhu je okrugao i sirok. Ima mnogo smedje kose i lelujave kratke vlasi na desnoj slepoocnici. Malo uho joj je priljubljeno uz glavu, ali ja stojim blizu i vidim celu poledjinu desne usne skoljke i senku pri korenu.

Upitao sam se onda: Kako to da se ona ne cudi sebi, da drzi usta zatvorena i ne kazuje ništa o tome?

Putnik u tramvaju, Franc Kafka

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Da, osećam očajnu potištenost, jer je duši neop-
hodno da se nadahnjuje srodnim dušama, a onaj ko iz-
nad svega voli istinu želi da ga prožme dah istinolju-
bivih duša. Ništa drugo nisam našao uokolo do politi-
čare, ljude nezainteresovane da sagledaju svet
onakvim kakav jeste, spremne jedino da upotrebe
stvari po svom naho|enju. Politika je prisutna na aka-
demijama i u školama, u knjizi poezije i u istorijskoj
knjizi, u strogom držanju moralnog čoveka i u raska-
lašnom ponašanju razvratnika, u frizerskom salonu i u
monaškoj ćeliji. Politika je i te kako prisutna čak i u
laboratorijama: hemičar i histolog unose u svoje eks-
perimente brižljivo prikrivenu izbornu naklonost.

Hose Ortega i Gaset - Posmatrač

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Kad sam bio ugrožen, mislio sam samo na nju, hrabreći se njenim prisustvom.
Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi, nalazeći olakšanje.
Kad osjetim radost, trčim da je podijelim s njom, zahvalan joj, kao da mi je ona daruje.
Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio.
Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao. Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude.
Dao sam joj sve što nisam našao u životu, a bez čega ne mogu. Čak se i umanjujem pred njom, da bi ona bila veća, i ja pomoću nje. Bogato je darujem, da bih mogao da uzmem. Ja sam osujećen, ona je ostvarena, i tako sam obeštećen. Ona mi namiruje izgubljeno, i dobijam više nego što sam želio da imam. Moje želje su bile maglovite i rasute, sad su sakupljene u jednom imenu, u jednom liku, stvarnijem i ljepšem od mašte. Njoj priznajem sve što ja nisam, a opet ništa ne gubim, odričući se. Nemoćan pred ljudima i slab pred svijetom, značajan sam pred svojom tvorevinom, vrednijom od njih. Nespokojan pred nesigurnošću svega, siguran sam pred ljubavlju, koja se stvara sama iz sebe, jer je potreba, pretvorena u osjećanje.
Ljubav je žrtva i nasilje, nudi i zahtijeva, moli i grdi.
Ova žena, cio moj svijet, potrebna mi je da joj se divim i da nad njom osjetim svoju moć.
Stvorio sam je kao divljak svoga kumira, da mu stoji iznad pecinske vatre, zaštita od groma, neprijatelja, zvijeri, ljudi, neba, samoće, da traži od njega obične stvari ali da zahtijeva i nemoguće, da osjeća oduševljenje ali i ogorčenje, da se zahvaljuje i da grdi, uvijek svjestan da bi mu bez njega strahovi bili preteški, nade bez korijena, radosti bez trajanja.
Zbog nje, isključive, i ljudi su mi postali bliži...

Meša Selimović

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:42

Velika je privlačnost Onostranog, onoga sa druge strane granice; ne, ne verujem u ograde koje bi postojale zbog prirodnog morala. Šta je on do puke, nametnute konvencije? Prava opasnost za ljudski rod ne leži među disidentima i otpadnicima; ne uništavaju oni svet, već oni normalni, samodovoljni u svojim kanalima i jazbinama, postavivši sebe za arbitre sveta, zaogrnute zavaravajućim plaštom zdravog razuma. Priroda nije benevolentna, apolonijska sila, duboko prožeta prožeta Božjom voljom i naklonjena čoveku; ne, Ona je beskonačna, mračna orgija koćenja i umiranja, dionizijski karneval nemarnih, prema životu ravnodušnih sila. Svemir je beskonačan i hladan; od početka vremena kidan lancima entropije, hrli ka svome umiranju, kao i sve što živi. Nestati u hladno ništavilo, to je sudbina svega. Život nije ništa nego kratkotrajni plamen, predodređen za gašenje; slepo grca u patetičnim pokušajima da se održi, ali srce svakim trenom sve slabije pumpa, mišići slabe; entropija nas i same raskida unutra. Molekuli u nama raspadaju se, ostavivši za sobom samo hrpu atoma; i nigde tu nema mesta za nešto više; da nije možda duša skrivena među hemijskim vezama? Gde tu ostaje mesta za stara naklapanja o pravilima, nazorima i redu? Ne, sve to potpada u kategoriju ljudskih izmišljotina kojim prikrivaju istinu; sve je dozvoljeno. Haos leži svuda i u svemu.

Miloš Mihailivić - Toplotna smrt svemira (priča)

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

BUDALA, im. Osoba koja se naročito često nalazi u intelektualno-spekulativnim
krugovima, a širi se kanalima moralne aktivnosti. Budala je sveprisutna, sveoblična,
svevideća, sveznajuća, svemoćna. Budala to beše što izmisli slova, štampu, železnicu,
parobrod, telegraf, banalnost i naučne discipline. Stvorio je rodoljublje, i naučio
narode da ratuju - osnivač je teologije, filozofije, prava, medicine i Čikaga.
Uspostavio je monarhistički i republikanski oblik vladavine. Postoji od večnosti do
večnosti - kako je budalio u praskozorje stvaranja, tako budali i sada. U osvit
vremena, pevaše na prvobitnim brdima, a u podne postojanja predvođaše procesiju
bića. Njegova majčinska ruka je toplo ušuškala ugaslo sunce civilizacije, i u sumraku
on sprema Čovekov večernji obrok mleka i moralnosti, i navlači pokrivač sveopšteg
groba. I kada svi mi ostali utonemo u san večnog zaborava, on će ostati budan da
napiše istoriju ljudske civilizacije.

Embrouz Birs - Đavolji rečnik

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

"Necu da joj pomognem, neka se otkrije sama, to je i smisao ove igre u kojoj se uspostavlja nas odnos. Pomalo sam nadmocan, jer vidim da se ne brani, ali osecam da nije slucajno stala na moj put : nesto ce se desiti medju nama.
Cini mi se da to znamo i ona i ja, trazimo se i cekamo. I uvek sve odgadjamo, kao u strahu od resenja. Ovako je mogucnost, cvetanje, prostranstvo zelje. Sve je tu moguce, sve je pred nama. A kad predjemo tu granicu, naci cemo se na cvrstom tlu tacno odredjenog odnosa i obaveza kojih se bojim. Samo ona i ja, u uskom kavezu moguce ali nedovoljne neznosti, omedjeni sobom i osecanjima koja bi se mogla zaviti, ili koja bismo pokazivali da ne bude sasvim mucno. Samo ona i ja, bez svetla, bez neomedjenih sirina, koje nas draze kao mogucnost ...
I ne znam sta je jace, sta je vaznije, i zato se ispitujemo i cekamo.
Bez ikakve logike, dirnut sam sto osecam da sam joj potreban i sto me gleda drukcije nego ikoga drugog, a bas toga se bojim. Zao bi mi bilo da joj nanesem bol, a sigurno bi tako bilo. Ili vrlo verovatno.
Uzasavaju me obaveze, mogle bi da budu mucne, a privlaci me sto ih ona nudi. To radja nadmocnost, koja moze da bude surova, ali i velikodusna : cuvam se i jednog i drugog ...”

Mesa Selimovic

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:43

Kad sam postao svjestan postojanja nevidljive ruke koja je upravljala mojim hodom po trnovitoj stazi, nisam se više osjećao osamljenim i strogo sam nadzirao svoje riječi i postupke, iako mi to, dakako, uvijek nije najbolje uspijevalo. Čim bih pogriješio, odmah bi me nekom točnošću i domišljatošću stigla zaslužena kazna, tako da nije bilo sumnje da se tu uplitala neka Sila. Nepoznati je postao moj osobni poznanik s kojim sam razgovarao, kojem sam zahvaljivao, kojeg sam molio za savjet. Ponekad bih ga u mašti uspoređivao sa Sokrato- vim Demonom, a svijest o tome da mi Nepoznati po- maže davala mi je odlučnost i sigurnost koja me tjerala na neobične napore.

August Strindberg - Inferno

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Bog nije jednostavno programirao čoveka, već je njegovom biću dodao otvorenost. Proširio gaje na dimenziju trebanja i obogatio ga. Istim udarcem stvarnost je postala prostranija, ali isto tako i opasnija: od sada postoje biće i trebanje. Ta ontologija iz bića i trebanja provaljuje u zatvoreni svet raja, gde se sve zbiva na srećan jednodimenzionalan način, zbog čega Hegel taj takozvani raj s omalovažavanjem označava kao „vrt za životinje”. U raju počinje karijera svesti i time i avantura slobode: pri tom se nešto stiče, ali se i gubi neupitno jedinstvo sa sobom i sa svim živim.
Tog gubitka ćemo se stalno sećati jer još uvek imamo pred očima one tri vrste rajskog uspeha koje danas pobuđuju našu zavist: zavidimo životinjama jer su u celini priroda, bez svesti koja ih ometa. Zavidimo Bogu, jer je on možda čista svest, bez prirode koja bi ga ometala. I zavidimo detetu, toj božanskoj životinji. Time zavidimo sebi samima i svome izgubljenom detinjstvu, njegovoj spontanosti i neposrednosti. Sećanje nam dopušta da verujemo da smo svi jednom već doživeli izgon iz raja - kada je naše detinjstvo došlo do kraja.

Ridiger Zafranski - Zlo ili drama slobode

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

За живот каквим је живео Роберт Бартон обично се
каже: без идеала, kако је то необично. Колико је више
догађаја било у животу Александра или Цезара или Напо-
леона? И колико је био важнији живот једног Колумба или
Пизара, него животи таквих као Бартон? Колумбо је стигао
у Америку, а Пизаро је освојио Перу. Бартон је боравио у
доњем свету и сусрео се лицем у лице с меланхолијом. А
кад се погледају линије судбине, постоје људи који се ни-
када нису нигде мрднули из свога града, али однели су
веће победе од Октавијана; постоје и такви који су цео
живот провели у библиотеци, изгледају осамљани, тихи,
без догађања, а обесне пустоловине, вртоглаве опасности,
горка искушења и бездање провалије њехове судбине биле
су веће него оних освајача који су били на три континента
и учествовали у три стотине битака.
На изглед осамљене и тихе судбине често су много
више узбуркане, налазе се над провалијама и понорима,
него оне којима се готово сваки тренутак одиграва пред
лицем јавности. Живот у којем на изглед нема догађаја
често је много занимљивији од живота стотине пустолова
и скитница. Тајна усамљених судбина каткада је већа него
Цезарова.

Бела Хамваш - Анатомија меланхолије (есеј)

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:44

Jedva je čovek stizao da sagleda kako Jjudi, dani i stvari nestaju u ovom moru zelenila, u ovoj klimi vrućine i komaraca. Ništa nije bilo poštedeno. Prosto odvratno, sve se rastakalo u komadiće, u rečenice, u žaljenja, u krvna zrnca, sve je nestajalo na suncu, topiJo se u bujici svetlosti i boja, a s tim je odlazila i volja za životom i vreme, sve, Ostajala je samo strepnja, blistava u vazduhu.

L. F. Selin - Putovanje nakraj noći

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:44

Jasmina Mihajlovic - Ljubav sa recnikom nepoznatog

Ljubavna pisma.Divno ih je dobijati.Ona su najlepsi pokloni.Tesko,a slatko ih je pisati.Uzbudljivo je citati tudja.Roniti kroz nepoznate intimne zivote predaka ili potpuno nepoznatih ljudi.Poruke zaljubljenih su citav jedan svemir u virtualnoj ljubavi razdvojenih osoba.
Nekada davno postojali su takozvani epistolari.Obrasci pisama nepoznatim osobama,pretpostavljenima,administrativnim celnicima,porodici,prijateljima i naravno,voljenim osobama."Duso moja slatka","Lane moje","Grlice bela","Sudbino moja",nezno-slatki su poceci tih ceznjivih stiva.
Pozutela hartija sa izbledelim mastilom plave ili zelene boje,tragovi suza na razlivenim slovima,miris drvenih fioka,kutija od ruzinog drveta,miris skrivenih tamnih prostora gde su cuvana.Pohabave satenske masnice kojima su sveznjevi povezivani.Energija ljubavi vezana u cvor.
Caroban je prateci pribor ljubavnih pisama.Divne kutije sa finim papirom,nazubljenim kovertama,hrapavim kartoncicima za poruke,mastovite mastionice,drzalje s perima,vosak i pecati sa utisnutim grbovima ili monogramima za zatvaranje pisama,puderasti prah koji se pospe da bi brzo upio mastilo,parfemi u bocicama od biljurnog stakla sto daju aromaticnu notu otposlatom pismu...
Nasledila sam od jedne rodjake pisaci sto njenog muza.Sav od punog drveta,pripada stilu ranih cetrdesetih proslog veka.Ruzan je spolja.Solidan cetvrtasti komad bez ukrasa govori o epohi u kojoj je izradjen.Nema skrivenih pretinaca,niti dvostrukog dna,vec je bilo doslo vreme otvorenosti,vreme bez dubokih tajni.Sto ipak ima kljucice za fioke i pregrade.Sve brave su obijene.Nesuptilno.Nasilno.Prica se da je moja rodjaka,lepa gospodja ali bez poroda u trenutku strahovite ljubomore na svog takodje lepog muza,predratnog profesora univerziteta,obila njegov sto trazeci ljubavna pisma druge zene.Posle rodjakine smrti,a ona je pozivela jos nekoliko godina po muzevljevom odlasku s ovog sveta,morala sam kao naslednica da preturam po njihovim stvarima,po njihovom zivotu.Ni ja nisam nasla njegova pisma.Nasla sam njena.Zapravo,njenog ljubavnika.Bila su sakrivena u raskosnu ruzicastu cipkanu suknju italijanske lutke.Onu koja se nekada stavljala kao ukras na sredinu bracnog kreveta.
Lutku sa ljubavnim pismima pronasla sam u pozuteloj kartonskoj kutiji na vrhu kuhinjskog ormarica.Ispod nje su bile kutije sa prvim tipom plehanog elektricnog rostilja i jedne sprave za pecenje galeta.Cipka na lutkinoj suknji je vec pocela da se raspada i truli,pisma su bila neverovatno cedna i ja sam mnogo plakala citajuci ih.Ne toliko zbog njihovog sadrzaja,nego zbog cele price,zbog toga sto mi se desilo da bas ja buem ta koja ce razdeviciti proslost ove zene posle njene smrti.
Svoja ljubavna pisma cuvam u kutiji od cigarilosa koje je pusio moj muz dok mi jos nije bio muz.Ona ima majusnu mesinganu kopcu,kitnjastu markicu zemlje porekla i utisnut crtez palmi,mora i crnkinja koje plesu,na poklopcu.Unutra sam,osim pisama,stavila mirisnu uspomenu-njegovu maramicu natopljenu parfemom koji je tada koristio.Kada u setnim trenucima otvorim svoju skrinjicu ljubavnih secanja,preplavi me izmaglica mirisa,vracajuci me u proslost.Tada procitam nasumice neko pismo i lekoviti ritual povratka u nekadasnju ljubavnu opnu okrepi me donekle.Na dnu tih secanja je ipak tuga.Melanholicna,setna,ovlasna tuga.Pramen minulih vremena.
Danas se pisma cuvaju u kompjuterskim folderima.Posiljalac koji poseduje personalni folder,te nije strpan u opsti inbox,dobro je prosao.Ima sopstvenu "kutiju".Ljubavne sms poruke cuvaju se i u boljim mobilnim telefonima koji imaju memoriju za arhiviranje.U protivnom,moraju da se bace.Delete-lepa engleska rec za brisanje,unistavanje,odbacivanje...

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:45

NAKLONOST, im. Osećanje ili raspoloženje izazvano pogrešnim uverenjem da je
jedna stvar bolja od neke druge. Neki antički filozof je zastupao učenje da život nije
ništa bolji od smrti. Kada ga je jedan učenik zapitao a zašto onda ne umre, on je
odgovorio: "Zato što smrt nije bolja od života." Duža jeste.

Embrouz Birs - Đavolji rečnik

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Monotono pištanje amok-ptice postade nepodnošljivo. Pritisnu, dlanovima
usne školjke ali su vapaji i kroz njih prodirali. Dok je očima tragao za kamenom,
drvcetom, bilo čime da besmislen let zaustavi, shvati da ptica možda i nema
gnezda, da ga je izgubila, da njen očaj otuda potiče i da nije daleko od njegovog
očajanja. Najednom, ptica ispusti još prodorniji krik, skupi krila i kao kamen
sunovrati se u dubinu. Oseti stid što je svojim antropoidnim uskraćenostima
objašnjavao Prirodu. U njoj nema samoće u kojoj, kao pod neprovidnim i
neprobojnim biljurnim zvonom, čuče doživotni ljudski zatočenici. Životinja nikad
nije usamljena. Ako oko nje nije, njen je čopor u njoj. Ni ova ptica
nije usamljena. Ni očajna. Ona — lovi. Samo, sunovrat nije izgledao kao
poniranje za lovinom. Preko mora se prevukla čelična skrama sumraka i ptica
nije mogla videti ribu na koju se ustremila. Napeto je čekao da se ekscentrično
stvorenje ponovo u vazduh vine.

Borislav Pekić - Atlantida

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Evo, najzad je otkucnuo čas da i ja potražim svoje vreme, svoje izgubljeno vreme. Moje traganje, međutim,
teško da će imati sreću da kao na kamen spoticanja iznad zakopanog blaga naiđe na naš život, istinski
život, život konačno otkriven i razjašnjen, jedini život stvarno proživljen, o kome je sanjao Marsel Prust:
Potrošeno vreme nikada više neće biti pronađeno.

Borislav Pekić - Graditelji: IV Simfonija

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:46

Umreću. Pčela će takođe umreti. Tanker će dospeti na dok i tamo će početi da se raspada.
Trska će odrveneti i zimski će je vetar slomiti kao prut. Avion će pasti s neba. Cvrčak će umreti.
Galeb će uginuti. Riba išćeznuti u tiganju. Na zemlji leži siv i smeđ listić mirte koja je večna,
zimzelena, neuništiva, besmrtna. Tamo, u dubini, mene očekuje morski pas, ili kučka koja ima
mlade. Mi jedemo ribe, ribe jedu nas. Talas će poklopiti gliser. Kućica iznad mene za sto godina
biće razvalina. Lida će umreti. I sin će umreti. Umrećemo svi, a zbog toga se neće ništa
promeniti, pogotovu neće ovde. Zašto mi tako nešto pada na pamet? Zasad tanker još uvek
prevaljuje svoj put, i sve stoji, leži, visi, korača, pliva, leti po svojoj putanji. Lida uživa na suncu,
ili — ljutita zbog rđave usluge, sipa hladan sok u visoku čašu, odozgo još i sifonski mlaz, ah,
kako prija! Idem u vodu, ali pre svega moram slomiti smešni otpor prema kretanju. Neću skočiti.
Uranjam u vlažno plavetnilo nad zelenim dnom. Voda mi zapljuskuje uši, zaplivam, okrećem se
na leđa, oči upirem u belo nebo, osećam po telu meko talasanje morske vode, u mene opet
prodire svežina. Neću mreti. Ni pčela neće umreti. Umreti neće niko, do daljeg svi smo večni,
neuništivi, besmrtni. Ležim mirno na leđima, osluškujući sam sebe. Bolestan sam.

Vitomil Zupan - Igra s đavolovim repom

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:46

Nema šta da se žali u vezi sa smrću više nego što bi se
žalilo za rastenjem cveta. Nije smrt ono što je užasno, već
životi koje ljudi žive ili ne žive do svoje smrti. Oni ne
poštuju sopstvene živote, oni pišaju po svojim životima.
Iseravaju ih. Glupa stoka. Previše su obuzeti jebanjem,
filmovima, novcem, porodicom, jebanjem. Misli su im
pune vate. Gutaju Boga bez razmišljanja. Brzo
zaboravljaju kako se misli, drugima prepuštaju da misle
umesto njih. Mozgovi su im zacepljeni vatom. Ružno
izgledaju, ružno govore, ružno hodaju. Pusti im veliku
muziku i oni je neće čuti. Većina ljudskih smrti je obična
prevara. Ništa tu nije ostalo da umre.

Čarls Bukovski - Dnevnik

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:47

Ако уопште постоји нека идеологија технократије, то је сцијентизам, у свим својим
облицима и начинима испољавања. Обележава га вера у стално ширење спознаје
путем науке, без неког одређеног циља коме стреми, сем оног утилитарног, култ
техничког прогреса и непрекидног увећања моћи која се материјализује путем
технике.
Хуманистички патос који га каткад прати ваља схватити више као лукративни
додатак. Његов стварни учинак мери се брзином ширења технократије,
технократског поретка са свим његовим последицама, а не дубином спознаје ни
количином прикупљених чињеница. Он је оружје у туђим рукама, не знамо да ли
катастрофе која ће донети истребљење људског рода или дубоке промене света која
се врши посредством технике. Или – и једног и другог, истовремено.

Борис Над - Постапокалипса

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Volecu te kao sebe. Ili ne, nekako je malo, volecu te vise.
Volecu te kao potrebu koju sam sam sebi stvorio,
cuvacu te kao talisman protiv svih zivotnih uroka, poput divljaka,
stajaces oko mene kao zid, iznad mene kao krov, oko mene kao toplina.

- - - - - - - - - -

- Ne mozes da volis mene?
- Volecu te kao tebe. Predlozi dokle!
- Bojim se rokova.
- Onda bez rokova. Uvek. U beskraj.
- Bez roka. Uvek.
- Postojacemo samo ja i ti. Unisticemo sve sto nam ne treba. Sobom. Secanja necemo imati. Ni dece necemo imati. Deca su nesrecna, uvek. Bicemo deca jedno drugome. Pristajes li?

Mesa Selimovic, Tisine

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Budući konformista, ja živim, pokušavam da živim, tako što oponašam druge, poštujući pravila igre, užasavaljući se originalnosti. Rezignacija automata: pretvaraš se da si strastan, a potajno se smeješ tome; priklanjaš se konvencijama samo zato da bi ih mogao krišom gaziti; uveden si u sve protokole, a prebivališta u vremenu nemaš; čuvaš obraz onda kada bi ga neophodno valjalo izgubiti...

Emil Sioran - Kratak pregled raspadanja

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Ničeov poraz radiklano se, dakle, razlikuje od onog koji je Tomas Man
uzeo za predmet svog romana, i koji je poredio s porazom Nemačke.
Ako je pisac Doktora Faustusa zapisao: „Ko Ničea uzme za ozbiljno, od
reči do reči, ko mu poveruje, taj je izgubljen",to ne treba shvatiti u
uskom smislu. Istina je da ćemo u vezi s voljom kod Ničea naći savete
koji su često protivrečni, koji zavode na pogrešan put, koji vode
gubljenju mere. Ali niko ne može delati ako svom delanju ne postavi
neki ograničen i racionalan cilj, ako ne služi. Izvan službe, sve što je
čovek sebi postavio jeste Bog, i time se naš život održava u granicama
zabrana, a on sam ostaje nedostižan cilj službe. Mrtav Bog ostaje sam
Bog, i možda je u duhu teologije reći: „Prema čovekovim merilima, Bog
je lud!" ili: „Bog je izgubljen!" Čovek, odista, ne može da živi bez
pravila. Naime, biti „čovek" nije nimalo različito od „slediti pravila". Eto
zašto ne treba mnogo toga menjati u drugoj rečenici Tomasa Mana koju
sam naveo: „Čak i u najžešćim ispadima protiv vrednosti koje on
duboko u sebi nikada nije prestao da postavlja suviše visoko, nije imao
osećaj da ih krši, ali još manje izgleda da je i u najgorim pogrdama
video išta drugo do samo još jedan oblik odavanja počasti." Ali ni ovu
rečenicu ne bi trebalo uzeti u vulgarnom smislu kao ni onu prvu. Treba
naprosto reći da je Niče onaj ko je pronašao prvobitnu preteću istinu:
da čovek, koji ne ume da živi bez pravila, ne može dosegnuti punu
snagu ukoliko pravila ne napusti, te otuda mora napustiti i život.

Žorž Bataj - Niče i Faust

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:48

Gledamo zlo, činimo zlo i izloženi smo zlu. Žan Bodrijar se pita kuda je zlo danas nestalo i odgovara da je ono svuda. To me podseća na Andersenovu bajku ‘Snežna kraljica’, u kojoj se đavolovo ogledalo – koje izobličava na zlo sve što se u njemu ogleda – razbija, a krhotine dospevaju u oči i srca ljudi, tako da oni vide zlo i ružnoću kuda god da pogledaju. Za većinu nas pojam zla nije primarno vezan uz svakodnevnu realnost i naša svakodnevna iskustva, već nam se zlo prenosi putem masovnih medija. Zlo je, tako, istovremeno i odsutno i sveprisutno – odsutno iz našeg konkretnog iskustva, a sveprisutno u medijskoj stvarnosti.

Laš Svensen - Filozofija zla

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   Čet 24 Avg - 19:48

Najveći deo mladosti čovek izgubi u nespretnim postupcima. Bilo je očigledno da će me moja prijateljica napustiti, konačno i uskoro. Još nisam naučio da postoje dva čovečanstva: čovečanstvo bogatih i čovečanstvo siromašnih. Trebalo mi je, kao i tolikim drugima, dvadeset godina i rat da bih naučio gde mi je mesto i da pitam za cenu stvari pre no što ih se dotaknem, a pogotovu pre no što se za njih vežem.

*Za siromaha u ovom svetu postoje samo dva osnovna načina da crkne, bilo od krajnje ravnodušnosti svojih bližnjih u miru, bilo od ubilačke strasti tih istih u ratu. Ako, pak, počnu da misle o vama, odmah ti bližnji pomisle na mučenje i ni na šta drugo. Zanimate ih jedino kad ste u krvi, smradovi! Prenšar je, što se toga tiče, bio u pravu. Pred neminovnošcu klanice ne razmišlja se mnogo o budućnosti, čovek bi samo da u ljubavi provede to malo dana koliko mu je ostalo, jer je to jedini način da nekako zaboravi to telo, koje će mu sutra odrati odozgo do dole.

L. F. Selin - Putovanje nakraj noći

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Citati, odlomci književnih dela   

Nazad na vrh Ići dole

Citati, odlomci književnih dela
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Od književnog dela do filma
» Književna dela po azbučnom redu