Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Pisci i dela srpskog realizma

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 24346

Godina : 29

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nepredvidivo

PočaljiNaslov: Pisci i dela srpskog realizma   Sre 8 Mar - 11:38

Ne može se sa sigurnošću utvrditi tačna godina kada su naši pisci počeli da stvaraju u duhu realizma. Kod nas je uvek sve bilo nekako izmešano i bez reda, tako da se epoha realizma vezuje za kraj 19. i početak 20. vek. Zanimljivo je i to da dok su neki pisci stvrali i objavljivali svoja dela u duhu romantizma u istom tom periodu su nastajala i dela u duhu realizma. Tako je na primer najlepša pesma Santa Maria della Salute iz doba romantizma objavljena 1909, a roman Nečista krv, koji je napisan u duhu realizma, objavljen je 1910.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pisci i dela srpskog realizma   Sre 8 Mar - 11:38

Jakov Ignjatović

Jedan od prvih pisaca koji stvara u duhu realizma je Jakov Ignjatović, tako da je roman Večiti mladoženja jedan od prvih iz tog perioda. Roman govori o raspadu jedne srpske porodice koja živi s kraja devetnaestog veka u Južnoj ugarskoj. Trgovac Sofronije Kirić je čitavog života sticao i bogatio se, da bi njegova deca sve to izgubila. Stariji sin Pera nije bio zainteresovan za trgovački posao, ali je zato stalno započinjao neke svoje poslove i to bezuspešno, dok je drugi sin Šamika završio za advokata, družio se sa ženama, ali se nikada nije oženio, te je polako rasprodao sve što je otac stekao.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Laza Lazarević

Iako je Laza za života napisao svega devet pripovedaka sve su izuzetne. On na odličan način prikazuje psihički život svojih junaka. Napisao je sledeće pripovetke: Švabica, Vetar, Verter, Sve će to narod pozlatiti, Prvi put s ocem na jutrnje, U dobr čas hajduci, Na bunaru, Školska ikona.
Švabica je napisana na vrlo zanimljiv način, u epistolarnoj formi, gde mi na osnovu Mišinih pisama, koje on upućuje svom drugu, saznajemo o njegovoj ljubavi prema Švabici Ani. Naime, on je studirao medicinu u Berlinu a gazdraica kod koje je stanovao je imala ćerku Anu u koju se zaljubio.
Sve će to narod pozlatiti govorio o položaju ratnih invalida, o tome kako država nije brinula o mladićima koji su u ratu postali invalidi braneći svoju državu, a ta ista država posle toga nije htela ni malo da im pomogne, te su oni morali da prose da bi dobili nešto novca za život.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Stevan Sremac

Sremac piše tri čuvena romana Pop Ćira i pop Spira, Ivkova slava i Zona Zamfirova. Veruje da svi znate njihov sadržaj sbog filmova, ali svakako vredi pročitati i dela.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Branislav Nušić

Naš najveći komediograf je napisao 17 velikih komedija i 15 jednočinki. On veoma realno prikazuje život Srba, njihovu narav, navike, ismeva političare, vlast, društvo. Kada čitam njegove komedije shvatim kako se naše društvo i država nisu ni malo promenili ni posle sto godina od nastanka njegovih dela.
Narodni poslanik govori o čoveku koji je sasvim neobrazovan i nepismen a odlučuje da se kandiduje za narodnog poslanika. Poznato?
Gospođa ministarka govori o živki čiji je muž postao novi ministar i kakve je sve to promene unelo u njen život.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pisci i dela srpskog realizma   Sre 8 Mar - 11:39

Radoje Domanović

Naš najbolji satiričar svih vremena. On u svojim pripovetkama ismeva vlast, političare, društvo. I ponovo vidimo da se u našoj državi ništa nije promenilo.
Po mom mišljenju, njegova najbolja pripovetka je Mrtvo more gde on govori o srpskoj naravi da nikako ne prihvataju ništa što je novo i dobro u društvu, ne cene ničiji rad i trud, te odmah osuđuju i ismeva pesnika, naučnika i umetnika iako zapravo nisu ni pogledali njihova dela.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Svetolik Ranković

Tek sam sada imala tu čast da pročitam delo Gorski car, većinu pomenutih dela sam čitala i ranije. Gorski car nam govori o hajdučkom životu, ali ne na onakav način kako smo navikli iz epskih pesama. On hajduke predstavlja onakve kavi zaista jesu, razbojnici koji su pljačkali srpska sela. Glavni junak je Đurica kome društvo nije dalo da stane na svoj put i guralo ga je u propast samo zato što je njegov otac bio lopov (krao je da bi imao šta da jede). Matori i mudri ča Vuju uvlači jake i bistre mladiće u hajdučki život, te ih uči kako da ubijaju i pljačkaju, a onda im uzima veći deo plena.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Bora Stanković

Bora Stanković polako zakoračuje u svet modernizma. Napisao je jedan od naših njboljih romana Nečista krv koji govri o Sofki koju je otac, čija porodica polako propada, prodao Marku, odnosno njegovom dvanaestogodišnjem sinu Tomči. Govori nam o običaju snohačestva, odnosno običaja gde svekar imam pravo da uzme svoju mladu snahu za sebe.
Još jedno izuzetno delo je pripovetka Uvela ruža koja govori o ljubavi naratora i njegove komšinice.

Većina ovih knjiga se radi u školama kao lektira, neke su pomalo dosadne, pre svega Večiti mladoženja, ali sve nose veoma snažnu poruku i svako treba da ih pročita i za vreme školovanja ali i da im se varti kasnije i tako vidi koliko je sazreo. Ja sam Nečistu krv doživela potpuno drugačije kada sam je čitala kao lektiru nego li sada. Tada mi je bila veoma dosadna, stil mi je bio pretežak, sve mi je bilo mutno i nejasno. Međutim, sada mogu da kažem da je to jedan o mojih omiljenih romana.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Pisci i dela srpskog realizma   

Nazad na vrh Ići dole

Pisci i dela srpskog realizma
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Den Simons
» Orhan Pamuk
» Od književnog dela do filma