Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Vujica Resin Tucic

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35419

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Vujica Resin Tucic   Čet 29 Dec - 11:20

Stvaralaštvo jednog od najistaknutijih pripadnika i protagonista jugoslovenske umetničke avangarde sedamdesetih godina ("Nova umetnička praksa") u značajnoj se meri vezuje za Zrenjanin, u kom se školovao i u njemu načinio prve književne korake.

Rođen je 1941. u Melencima, a školovao se u rodnom mestu, Zrenjaninu, Vršcu i Beogradu. Tvorac je teoretskog pojma tradicija avangarde, u okviru koje je objavio dvanaest knjiga poezije, proze i eseja. Autor je knjiga "Jaje u čeličnoj ljusci", "San i kritika", "Slovo je puklo", "Prostak u noći", "Reform grotesk", "Hladno čelo", "Sneg veje, ljubav je večna".

Rešin Tucić pripada generaciji zrenjaninskih književnika i pesnika koja je, okupljena oko ovdašnjeg književnog časopisa "Ulaznica" (čiji je jedno vreme i bio urednik) i nekadašnjeg Doma omladine, prezentovala napredne književne ideje. Tokom sedamdesetih godina ga je od odlaska u zatvor spasao Oskar Davičo, nakon što je njegova poezija proglašena za neprijateljsku delatnost. Pripadao je jugoslovenskoj umetničkoj avangardi nazvanoj "Nova umetnička praksa". Uz njegovo ime vezuje se niz subverzivnih i provokativnih umetničkih poduhvata, materijalizovanih krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina, na liniji delovanja avangardnih grupa i pokreta.

U Zrenjaninu je Vujica Rešin Tucić realizovao jedan od prvih umetničkih projekata (publikacija "Pamfleti", 1968), da bi potom svoju umetnost predstavljao na širokom prostoru, preko Beograda i Novog Sada do Zagreba, Splita, Rijeke i Kranja. Dobitnik je više književnih nagrada i priznanja, a u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine za proleće 2010. planirana je njegova retrospektivna izložba "Struganje mašte".

Sahrana Vujice Rešina Tucića je sutra, 1. decembra, na Novom groblju u Novom Sadu. Komemoracija će se održati istog dana, u 11h, u Studiju M, u zgradi Radija Novi Sad.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vujica Resin Tucic   Čet 29 Dec - 11:21

Poljubio Sam Ružu I Komad Belog Hleba

Idem u zrelo doba,
osvrćući se.
Privijaš se uz mene,
kao uz noć
punu zvezda.
Užasno se stidim:
poljubio sam ružu
i komad
belog hleba.

Iz knjige Struganje mašte, Dnevnik, Novi Sad, 1991.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vujica Resin Tucic   Čet 29 Dec - 11:21

Ubistvo

O,
ubistvo.
Stojiš samo,
nasred sveta,
zagledano u svoje srce -
nož koji blista.
Drhtimo pred tobom,
skriveni u mesu,
zgrčeni
jedno uz drugo.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vujica Resin Tucic   Čet 29 Dec - 11:24

Vujica Rešin Tucić: Strahote podzemlja

Izdavačka kuća Levo krilo objavila je roman Vujice Rešina Tucića "Strahote podzemlja". Ova briljantna i urnebesna knjiga koja se čita u jednom dahu i koja prevazilazi sva uobičajena žanrovska očekivanja je: politički triler, ljubavna priča, kritika totalitarnog društva, uzbudljiva naučno-fantastična storija sa simpatičnim superherojem negativcem, šund roman sa mnogo seksa, geopolitička rasprava, slika korupcije i cenzure na srpskoj književnoj sceni, roman o socijalističkom Beogradu sedamdesetih godina prošloga veka, poetska, rimovana, vinaverovska, rableovska igra jezikom i kulturom, vrhunska parodija i zahvaljujući svemu tome slavlje i afirmacija neobuzdanog Erosa - života i literature

Nazvana po starogrčkom Menipu iz Gadare, menipeja ili menipska satira kao žanr je "sinteza ozbiljne pouke i šale, usmjerena je protiv predrasuda, religijskog i filozofskog dogmatizma, a služi se karikaturom, personifikacijom i parodijom mitova" piše Ana Dalmatin povodom kultnog romana Kiklop Ranka Marinkovića, i dodaje da je tradicija ove avangardne književne vrste bogata: Rable, Svift, Volter, Erazmo Roterdamski, Breton. Mogli bi se dodati na tu listu i Dostojevski, Servantes, Bulgakov... svi oni koji su uspeli da se poigraju ovim elitnim žanrom koji je više vezan za strukturu, stil dela nego što ima određene nedvosmislene osobine.

Roman "Strahote podzemlja" Vujice Rešina Tucića dragocen je doprinos književnom žanru menipeje. Ova briljantna i urnebesna knjiga koja se čita u jednom dahu i koja prevazilazi sva uobičajena žanrovska očekivanja je: politički triler, ljubavna priča, kritika totalitarnog društva, uzbudljiva naučno-fantastična storija sa simpatičnim superherojem negativcem, šund roman sa mnogo seksa, geopolitička rasprava, slika korupcije i cenzure na srpskoj književnoj sceni, roman o socijalističkom Beogradu sedamdesetih godina prošloga veka, poetska, rimovana, vinaverovska, rableovska igra jezikom i kulturom, vrhunska parodija i zahvaljujući svemu tome slavlje i afirmacija neobuzdanog Erosa - života i literature.

Genijalnost ovog kratkog i britkog romana je u tome što on ukršta, umnožava potencijal tri vrste podzemlja: ideološkog, telesnog i jezičkog. Autor nam je u njemu priredio nadrealno poigravanje proklamovanim društvenim vrednostima, parolama nekadašnje SFRJ. Takođe, Vujica Rešin Tucić ne priznaje nikakve granice, ruši ih smehom, otkriva nam podzemlje jezika, rimuje običan govor, efektno i ironično koristi stihove drugih, psovku, pogrešne prevode, meša visoki i niski stil, suvereno se igra rečima izmamljujući njihov skriveni potencijal, ulazi u žilu kucavicu jezika i kulture. Telesno podzemlje pratimo u seksualnoj igri glavnih likova i ono je dato virtuoznim izrazom u neraskidivom i duhovitom zagrljaju ideologije. Time se sistem spojenih sudova političke, libidonozne i metaforičke energije složenog organizma ove knjige zatvara.

Nasilje i paranoja glavnog junaka, njegova karikaturalna prepotencija samo su do kraja dovedeni prećutni mitovi naše socijalističke i svake druge prošlosti. Tadašnje podzemlje bila je korupcija na svim nivoima, a koja se krila iza komunističkih parola. Danas, kada se ideologija srpskog domaćina pokazala na delu, naše su podzemlje, na žalost, hiljade mrtvih u grobnicama širom nekadašnje zemlje posejani ludilom nacionalističkog projekta.

Da bi se napisala ovakva knjiga autor mora biti oslobođen u svakom smislu, ideološkom, jezičkom, kulturnom, društvenom. Vujica Rešin Tucić je u formi palp romana pronašao formulu da izrazi svu složenost ex-YU društvene stvarnosti. "Strahote podzemlja" prava su poslastica i test za imaginativnu i misaonu oslobođenost. Proza u svome najboljem izdanju postaje poezija, gust tekst koji se čita kao pesma. Nije onda nikakvo čudo što je ovaj subverzivni poetski roman napisao izvrsni pesnik, performer i pripadnik novosadske avangarde sedamdesetih godina Vujica Rešin Tucić.

Panta Rhei, glavni junak romana, u brzom "Maseratiju" izleteo je na ulice 1991. godine i sada opasno juri Podzemnom strujom Levog krila. Uživajte u njegovoj vratolomnoj vožnji!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Vujica Resin Tucic   Čet 29 Dec - 11:25

UDRITE DECU, TUCITE SMRT
S kapicom na ćelavoj glavi,
zamotana u pelene,
smrt vas vreba
sitnim očima.
Mlatara rukicama
i traži vas, u tami
Udrite decu,
tucite svoju smrt!

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Vujica Resin Tucic   

Nazad na vrh Ići dole

Vujica Resin Tucic
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Alka Vujica
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-