Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Knjige pišu filmove

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
Talija

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 9631

Godina : 29

Učlanjen : 30.04.2018

Raspoloženje : Glas vatre

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:38

Leptirica (1997.)
Prvi domaći horor film nastao po pripoveci Milovana Glišića „Posle devedeset godina“. Epizoda pripovetke sa elementima fantastike proširena je na čitav film, tako da ljubavna priča izmedju Živana i Radojke nije u prvom planu.

Film je snimljen bez ikakvih specijalnih efekata, scenografija je na niskom nivou ali, ima bogatu glumačku postavu. U Američkoj kinematografiji je jedan od cenjenijih jugoslovenskih filmova.

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:39

Borilački klub (Fight club – 1999.)
Borilački klub je maksimalno kontraverzan u oba formata. Ključna razlika je u tome što je kraj drugačiji. Priče o anarhiji i sociopatskoj ljudskoj analizi su slične u filmu i knjizi. Autor istoimenog romana, Čak Palahnjuk, otvoreno je priznao da mu je film Dejvida Finčera sjajan i da mu daje prednost. Otišao je toliko daleko da je izjavio kako se stidi knjige.

Život zapadne civilizacije opisan je (a i prikazan) sirovo i surovo. Film je uspeliji uglavnom zbog vizuelnih tehnika, pregledniji je i koncizniji. Takođe, kritika potrošačkog društva je u njemu jasnija i provokativnija.

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:40

Djavo nosi Pradu (The Devil Wears Prada – 2006.)
Osrednji film, sa osrednjim scenariom, osrednjom produkcijom i visokom modom. No, u odnosu na svoj literarni predložak, istoimeni roman Lorin Vajsberger, u prednosti je, ako ni zbog čega drugog, onda zbog fantastične Meril Strip u ulozi urednice modnog časopisa „Pista“.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:40

Kad jaganjci utihnu (The Silence of the Lambs – 1991.)
Ovaj triler postigao je ogroman uspeh kako u pisanoj, tako i u ekranizovanoj verziji. Entoni Hopkins u ulozi višestrukog ubice, nadmoćnog intelekta, istančanog osećaja za estetiku, čuvar džentlmenskih manira, Hanibala Lektora dao je jedan od najupečatljivijih likova svetske kinematografije svih vremena.

Za svega dvadeset minuta, koliko ima prostora u filmu, uspeo je da otelotvori savršeno intelektualno zlo. Zbog toga prednost dobija ekranizovana verzija priče. Istoimeni roman napisao je Tomas Heris. On se može posmatrati i kao primer kako jedan triler treba da izgleda u pisanoj formi, maestralno napet i bez napora čitljiv.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:41

Kum (The Godfather – 1972.)
Legendarni film snimljen je po istoimenom romanu Maria Puza. Zapravo, prva dva dela prate literarni predložak, još preciznije, preuzete su sve scene u kojima je Robert de Niro. Najidealnije je knjigu čitati po gledanju filma, koji pokriva sve bitne događaje, onda se vaša slika širi i obogaćuje detaljima, sporednim likovima.

Samoj knjizi se ne mogu pripisati gotovo nikakve zamerke ali, ona nije ni približno medju najboljim delima svetske književnosti, dok je film jedan od najveličanstvenijih ostvarenja ikada!

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:42

Rekvijem za snove (Requiem for a Dream, 2000)
„Rekvijem za snove“ je film snimljen 2000. godine u režiji Darena Aronofskog, a nominovan je i za Oskara. Oslikava tragičan sunovrat četiri zavisnika, prikazujući ih, simbolično, kroz tri godišnja doba: leto, jesen i zimu. Svaka od ovih osoba ima svoj san koji pokušava da ostvari posredstvom različitih opijata. Film je za inspiraciju imao istoimeni roman Hjuberta S. Džuniora, napisan 1978. godine.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:43

Isijavanje (The Shining, 1980)
Ljubiteljima Stivena Kinga, čuvenog američkog pisca, ova informacija je sigurno poznata. „Isijavanje“ (1977) je samo jedan od romana ovog autora koji doživeo svoju filmsku adaptaciju. King je jedan od pisaca koji su najviše privlačili Holivud, pa su njegova dela doživela više od 50 ekranizacija (ne računajući serije i TV filmove).

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:44

Ajkula (Jaws, 1975)
Kada je Piter Benčli potpisao ugovor za ekranizaciju svog romana (1971), nije ni sanjao kakav uspeh će adaptacija doživeti. Film je, zbog velike popularnosti, dožieo čak tri nastavka, a interesantno je da se Benčli nije složio sa idejom o prvom nastavku, jer, kako je rekao, ko bi želeo da gleda toliko filmova o napadima ajkula? Ispostavilo se – mnogi, s obzirom na to da je prvi film ostvario jednu od najvećih zarada u Holivudu u to vreme.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:45

Doručak kod Tifanija (Breakfast at Tiffany’s, 1961)
Lik Holi Golajtli, u dugoj crnoj haljini sa muštiklom, prva je asocijacija na čuvenu holivudsku glumicu Odri Hepbern. Pre nego što je ovekovečena na velikom platnu, Holi je postojala kao literarni junak u najpoznatijem romanu Trumana Kapota, napisanom 1958. godine i uvek je bila, po rečima samog pisca, njegova omiljena kreacija.

Poslednji izmenio Talija dana Sre 2 Maj - 10:46, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:46

Šindlerova lista (Schindler’s List, 1993)
Lik Oskara Šindlera u filmu koji je Liamu Nisonu doneo nominaciju za Oskara, a režiseru Stivenu Speilbergu osvojenih čak 7, inspirisan je romanom Tomasa Kenelija (Schindler’s Ark, 1982). Ovaj biografski roman napisan je kako bi ovekovečio život i delo Šindlera, člana nacističke partije, koji je tokom Drugog svetskog rata uspeo da spasi preko hiljadu Jevreja zaposlenih u njegovoj fabrici. Zanimljivo je da, iako je bio zainteresovan za priču, Spilberg najpre nije bio siguran da je spreman da režira film o Holokaustu, pa je pokušao da ponudi projekat drugim režiserima, da bi na kraju ipak odlučio da preuzme rizik. „Šindlerova lista“ danas važi za jedan od najboljih filmova snimljenih na ovu temu.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:47

Neprilagođena (Girl, Interrupted, 1999)
„Neprilagođena“, film u režiji Džejmsa Mangolda, u kojem glavne uloge tumače Vinona Rajder i Anđelina Žoli, jeste filmska adaptacija istoimenog memoara Suzane Kejsen (1993). U ovoj knjizi, autorka opisuje svoj boravak u psihijatrijskoj bolnici, nakon što joj je dijagnostifikovan granični poremećaj ličnosti. Nakon premijere filma, koji je Žolijevoj doneo Oskara, autorka je optužila reditelja da je priču učinio melodramatičnom, dodavši delove zapleta koji ne postoje u originalu.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:49

Pijanista (Pianist, 2002)
Film Romana Polanskog, bazira se na istinitoj priči opisanoj u memoarima poljskog kompozitora jevrejskog porekla, Vladislava Špilmana, prvi put objavljenih pod imenom „Smrt grada“, 1946. godine. Priča opisuje kako je Špilman preživeo deportaciju Jevreja u koncentracione logore. Zbog stava da nisu svi Nemci loši, knjiga je dugo bila pod cenzurom. Najzad, 1998. godine, ponovo je objavljena, najpre u Nemačkoj pod naslovom „Čudesno preživljavanje“, a zatim i u Engleskoj kao „Pijanista“. Knjiga je doživela svetsku slavu nakon ekranizacije u režiji Polanskog, koja je nagrađena sa 3 Oskara.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:50

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 10:57

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 11:00

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Sre 2 Maj - 11:01

Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 13262

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:09

Jedan od onih filmova za koji su svi čuli, ali retki ga pogledali, Kramer protiv Kramera je priča o sudskoj bici između bivših supružnika oko njihovog zajedničkog deteta. U glavnim ulogama su odlični Dastin Hofman i Meril Strip.
Oskarom nagrađeni film nastao je prema dve godine ranije izdatom istoimenom romanu pisca Ejverija Kormana. Svi oni koji ulože vreme u čitanje ovog romana, složiće se – ova priča je, i na papiru i na ekranu, aktuelna i danas, i često na podseti da u okršajima odraslih često stradaju najneviniji.

Poslednji izmenio Laida dana Ned 17 Jun - 19:28, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:11

Vil Smit je, složićete se, zaista dobro odglumio ovu tešku, ali inspirativnu ljudsku priču. U filmu glumi Krisa Gardnera koji jedva spaja kraj s krajem, trudeći se da obezbedi bolju budućnost za svog sina.
Ovaj dirljiv, emotivan film nastao je prema autobiografiji pravog Kristofera Gardnera. On danas svoje vreme provodi držeći motivacione govore preko 200 dana u godini. Kako? Možda će vas knjiga i film inspirisati…
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:14

Sedam godina na Tibetu: moj život na dvoru Dalaj Lame putopis je poznatog austrijskog alpiniste i olimpijskog pobednika u skijanju, Hajnriha Harera, i vredno svedočanstvo o događajima u Tibetu za vreme i nakon Drugog svetskog rata. Upravo ova knjiga poslužila je kao osnova za film Sedam godina na Tibetu sa Bredom Pitom u glavnoj ulozi.

Poslednji izmenio Laida dana Ned 17 Jun - 19:15, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:15

Džozef Dominik Piston, poznatiji po aliasu Doni Brasko, bivši je FBI agent koji je šest godina života proveo infiltriran u porodice Bonano i Kolombo, dve od pet mafijaških porodica u Njujorku. Svojim radom položio je temelje za uspešnije obavljanje tajnih zadataka unutar FBI-ja i CIA-e.
Zbog svoje umešanosti, Piston se i dalje krije od očiju javnosti, ali za sobom je ostavio knjigu "Doni Brasko: moj tajni život u mafiji", po kojoj je napisan scenario za film Doni Brasko. U ovom filmu, Donija glumi Džoni Dep, rame uz rame sa Al Paćinom.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:17

Još jedan film snimljen prema istinitoj priči je Buđenja, nastao prema istoimenim memoarima Olivera Saksa, britanskog neurologa. Ulogu Saksa u filmu preuzeo je Robin Vilijams koji otkriva pozitivne efekte droge L-DOPA i počne da ih testira na katatoničnim pacijentima.
Robert De Niro nosi ulogu jednog od pacijenata koji se uz pomoć ove droge probudi nakon decenija katatoničkog stanja i mora da se snađe u novoj životnoj okolini. Duo Vilijams – De Niro obezbedio je čak i nekoliko nominacija za Oskara, a film je ušao među kultne radove.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:20

Naučnofantastična novela H. Dž. Velsa Nevidljivi čovek poslužila je kao osnova za film Čovek bez tela. Impresivni vizuelni efekti čak su obezbedili nominaciju za Oskara 2000. godine. U glavnoj ulozi je naučnik Sebastijan Kejn (Kevin Bejkon) koji otkrije serum za nevidljivost i ostane nevidljiv duže vreme.
Velsova interpretacija nevidljivosti ipak je malo kompleksnija: Velsu nije potreban serum, već se njegov glavni lik igra optikom, prelamanjem i upijanjem svetlosti. Knjiga je ipak izdata krajem 19. veka!
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:21

Osim u "Buđenjima", Robin Vilijams glumi u još jednom ekranizovanom filmu, ali ovog puta nije reč o istinitoj priči.

"Dvestogodišnjak" je inspirisan kratkom pričom "The Bicentennial Man" Isaka Asimova, koji je poslužio i kao osnova za roman "The Positronic Man" napisan u saradnji sa Robertom Silverbergom.
Vilijams glumi androida Endrjua čija je uloga da čisti po kući. U jednom trenu, porodica počne da se pita – je li Endrju dobro programiran ili postaje prava osoba?
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Ned 17 Jun - 19:29

Fotografija iz filma na kojoj par leži na plaži i strastveno se ljubi sigurno je jedna od najpoznatijih filmskih fotografija 20. veka.
Film je nastao na osnovu istoimenog romana Džejmsa Džonsa, a bavi se dogodovštinama tri američka vojnika (Bert Lankaster, Montgomeri Klift, Frenk Sinatra) koji su stacionirani na Havajima pre napada na luku Perl Harbor.

Roman je baziran na detaljima iz Džonsovog života, a neki likovi su navodno verodostojno precrtani iz stvarnoga života.
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   Uto 3 Jul - 11:57

u tekstu knjige Konje ubijajuzar ne? detektiv pita glavnog junaka zbog čega je pucao u glavu svojoj partnerki. Umoran, premoren od svega i rajski iskren, mladić je odgovorio: "Zamolila me je..." Policajac, takođe umoran od svakodnevnih prizora bede i očaja, kao za sebe prokomentarisao je: "Kakvo uslužno kopile..." Tako se ubija u čoveku ono najbolje. Posle toga bude se instinkti.

Adaptacija romana Horace McCoya istražuje granice odanosti i izdržljivosti. Radnja se odvija na maratonskom natjecanju u plesu za vrijeme Velike depresije 30-ih godina prošlog stoljeća.

Osiromašeni natjecatelji se bore, više sami sa sobom nego sa drugim parovima, da izdrže na nogam što duže u nadi da će osvojiti novčanu nagradu koja će im bar na neko vrijeme osigurati egzistenciju.

Priča prati mladu Gloriu (Jane Fonda) čiji se partner razboli pa je prisiljena plesati sa nježnim i sramežljivim Robertom (Michael Sarrazin). Organizator (Gil Young) zabavlja publiku dok parovi potupno odustaju i padaju s nogu od izmorenosti.

U početku nezainteresirana za film Jane Fonda je pristala glumiti nakon što je redatelj Sidney Pollack tražio njen angažman u kreiranju karaktera Glorie. Kasnije je, za vrijeme snimanja imala problema u braku sa Roger Vadimom jer se toliko poistovijetila sa likom ogorčene i beznadne Glorie.

'I konje ubijaju zar ne' je film sa najviše nominacija za Oscara, a bez da je dobio nominaciju za najbolji film (9). Oscara je dobio samo Gil Young za sporednu mušku ulogu, dok su važnije nominacije dobili Jane Fonda za glavnu žensku, Susannah York za sporednu žensku ulogu, adaptirani scenarij, te Sidney Pollack za režiju.
Jane Fondi je ovo bila prva nominacija i film ju je etablirao kao ozbiljnu glumicu, nakon golišavih uloga koje je dobivala zbog ljepote, nakon ovog filma postaje jedna od najcijenjenijih američkih glumica 70-ih sa 'sivom fazom' sredinom desetljeća zbog otvorenih govora protiv rata u Vijetnamu i drugih ljevičarskih aktivnosti.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Knjige pišu filmove   

Nazad na vrh Ići dole

Knjige pišu filmove
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Knjige pišu filmove
» Vjerske knjige i mi
» Knjige o slikarima
» Zašto gledate filmove?