Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Egon Savin, Pod zrvnjem

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35419

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Egon Savin, Pod zrvnjem   Pet 14 Okt - 11:04

Koren ljudskog zla je u bedi, kaže Egon Savin, reditelj predstave “Pod žrvnjem” Dragoslava Nenadića koja će premijerno biti izvedena 16. oktobra u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Čuveni reditelj je juče na konferenciji za medije naglasio da je komad pozorišno snažan, a tematski izuzetno aktuelan, i da početak 20. veka, kada je nastao tekst “Pod žrvnjem”, i današnje vreme, između ostalog povezuje tema siromaštva.

- Beograd između dva svetska rata bio jedina evropska metropola u kojoj je 80 posto stanovništva živelo ispod granice siromaštva. To oslikava ovaj komad na uzbudljiv način i nadam se da predstava ima dozu prijemčivosti koja će omogućirti da postanemo svesni u kom i kakvom svetu živimo.

Komad, kako je rekao, govori o upotrebi i zloupotrebi dece.

- Roditelji guraju decu u kriminal, u prostittuciju. Rade to iz očaja. Koren ljudskog zla je u bedi. To je ono o čemu se mora misliti.

Dragoslav Nenadić je, kako je istakao, nepravedno marginalizovan pisac a upitan u šaljivom tonu da li je on “dramski arheolog” obzirom da je ne tako davno “oživeo” Nušićevo delo “Iza božijih leđa” Egon Savin kaže:

- Jesam u neku ruku (smeh). Sve je to nađeno u arhivu Narodnog pozorišta. Znam da u prašini tog arhiva postoji još barem pet, šest ili ko zna koliko sjajnih komada. Znam, jer pomalo izučavam početak 20. veka gde mi imamo ozbiljne literarne predstavnike kad je reč o socijalnoj i naturalističkoj drami.
U daljem razgovoru o komadu i predstavi “Pod žrvnjem”, problemu siromaštva, ističe:

- Ponavljam, koreni ljudskog zla jesu u bedi. Tu nema više nikakve dileme a uzrok te bede je opet kapitalistički koncept sveta, odnosno danas neoliberalni kapitalizam. Priroda kapitala je takva. I sada, jednostavno naše sudbine su u rukama korporacija kompanija banaka. Dovoljno je da tamo neko nešto, iz ko zna kojih razloga, devalvira i automatski imate stotine hiljada ljudi bez stanova, na ulici, na ivici gladi. To je naša svakodnevica. O takvoj svakodnevici su govorili i Dikens i Dostojevski i Zola...Moraćemo nešto kolektivno da učinimo na formiranju saosećanja, solidarnosti. Nadam se ponovo socijalističkom konceptu. To što je, kako je pokazalo istorijsko iskustvo, ta ideja kopromitovana i zloupotrebljena ne znači da je poništena a još manje znači da je ova aktuelna jedina moguća.

Podsećanje da je pre nepunih nedelju dana imao premijeru “Pasivnog pušenja” Nebojša Romčević u Zvezdara teatru prokomentarisao je rekavši:

- Slučajno se dogodilo da za osam dana imam dve premijere. Predstava u Zvezdara teatru je trebala da izađe krajem prošle sezone ali nije zbog nekih okolnosti koje nisu pozorišne.
U predstavi, koju čini omnibusu sastavljenom od tri priče, igraju Boris Isaković, Anita Mančić, Marko Janketić, Jelena Petrović, Amar Ćorović, Bojan Lazarov, Nebojša Milovanović, Vesna Stanković, Milica Gojković, Miodrag Dragičević, Nenad Jezdić i Nebojša Ljubišić.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole

Egon Savin, Pod zrvnjem
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Egon Savin, Pod zrvnjem
» Egon Schiele, (1890 - 1918)
» Egon Schiele
» Slučajnost ili nepoznate sile?
» O SVETOM SAVI
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu