Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Ljubavi srpskih i svetskih pisaca

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Ljubavi srpskih i svetskih pisaca   Pon 22 Jan - 12:26

T. S. Eliot i Vivienne Haigh-Wood
Pjesnik je tijekom mladosti bio na glasu srcolomca i poznato je da je izludio nekoliko ljubavnica, ali njegov odnos s neurotičnom muzom Vivienne Haigh-Wood bio je najstresniji - za njega. 'Morao sam se svakodnevno uvjeravati da je volim', napisao je kasnije Eliot kad se prisjećao propalog braka. Iako je tolerirao njene česte psihičke i fizičke ispade, Viviennin preljub s filozofom Bertrandom Russellom, natjerao ga je da napusti suprugu. Razveli su se 1933, a pisac se potrudio da je u potpunosti isključi iz svog života. Vivienne je hospitalizirana u ustanovu za mentalno oboljele 1938, nakon što je pronađena kako izgubljeno luta londonskim ulicama i raspituje se za Eliota, vjerujući da je obezglavljen. Ostala je u bolnici do kraja života.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Ljubavi srpskih i svetskih pisaca   Pon 22 Jan - 12:27

Ljubavna priča Desanke Maksimović dirljivija je od svih njenih pesama

Čuvena pesnikinja Desanka Maksimović je preminula na današnji dan 1993. Za sobom je ostavila brojne pesme, ali malo ljudi zna za ljubav njenog života.

Na proslavu njenog 94. rođendana, godinu dana pred smrt, posetio ju je novinar NIN-a Borislav Gajić. Razgovarali su o njenim pesmama, koje su njena jedina "deca", ali i o tome kako je 14 puta padala i lomila noge. A govorila je i o svojoj prvoj i jedinoj ljubavi - Sergeju Slastikovu Kalužaninu.
Ljubav na prvi pogled - verovatno

Nakon studija na Filozofskom fakultetu, na kojem studira književnost i istoriju umetnosti, dobija stipendiju francuske vlade i 1923. odlazi u Pariz. Bila je profesorka u Prvoj ženskoj gimnaziji, a supruga je upoznala kao već poznata pesnikinja.

- Pozvali su me Rusi jednog dana da u njihovom klubu održim predavanje i pročitam nekoliko svojih pesama. Tu sam upoznala Sergeja. Da li je to bila ljubav na prvi pogled? Verovatno! Ali, sigurno, moja prva ljubav i prvi muškarac s kojim sam se poljubila. Bila sam već zrela devojka. Kasnije smo se zbližili. Nisam mogla odmah da se udam, jer još je bilo dece (braće i sestara), koji nisu bili izvedeni na put. Sergeju sam objasnila da treba sačekati, jer moje nasleđene dužnosti moram do kraja ispuniti. Bio je plemenit čovek i shvatio me. Strpljivo je čekao dan kada smo se napokon venčali i zasnovali svoj dom - opisuje Maksimović.

Sergej se zbog ljubavi odrekao glumačke karijere

Udala se 1933. godine za Sergeja. On je bio ruski emigrant. Kao mladi kadet tokom Prvog svetskog rata je zarobljen od Turaka, uspeo je da se nakon projnih putovanja dočepa Beograda.

Nakon venčanja je završio glumačku školu i dobio ponudu da ode u Skopski teatar. Međutim, zbog Desankine službe u Beogradu on je to odbio.

- Zaposlio se u izdavačkoj kući „Prosveta" kao prevodilac ruskog jezika. Za svog života preveo je četrnaest knjiga. Pisao je i pesme za decu, potpisujući se kao "Kalužanin". Bio je rodom iz Kaluge, šumovite oblasti blizu Moskve - kaže Maksimović.

"Bio je siromašan, ali njega je srce tražilo"

Kada se udala, mnogi su bili iznenađeni. Govorili su kako je mogla bolje da se uda. Da su je mnogi tražili i za njom uzdisali, ali ona je na to imala samo jedan odgovor.

- Ja sam se udala za čoveka kojeg je moje srce tražilo, bez obzira na to što je bio siromašan. U njemu sam našla ono što sam želela - odgovarala je Maksimović.
Pesme su njihova deca

Nikada nije žalila zbog toga što nije imala dece. Kao najstarija u roditeljskoj kući, odgajila je brojnu braću i sestre. Brinula o njima sve dok nisu postali svoji ljudi. Tako je proživela osećaj materinstva.

- Kasnije, u braku, moj stvaralački rad me celu ispunjavao. Kada bih napisala jednu pesmu, kao da sam tri deteta rodila. Toliko bih se istrošila. Ja sam se sva davala - ispričala je tada Desanka Maksimović.

Sergej je preminuo 1976. godine. Sahranjeni su jedno pored drugog.

Izvor: Noizz.rs
Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 10801

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Misli rađaju patnju

PočaljiNaslov: Re: Ljubavi srpskih i svetskih pisaca   Uto 12 Jun - 19:01

Ivo Andrić je imao dve ljubavi u toku svog života

Ivo Andrić, rođen 1892. godine u Dolcu kod Travnika. Njegov bogati život obeležile su dve ljubavi. Književnost i Milica. “Jelena, žena koje nema”, delo posvećeno Milici, koje će pored sačuvanih pisama svedočiti o jednoj velikoj ljubavi.
Milica Babić Jovanović bila je udata za čoveka koji je nakon službe uhapšen u Berlinu i tamo služio svoju kaznu. Nakon tog događaja susreti dvoje ljubavnika odvijaju se u Beogradu u Prizrenskoj ulici. Na prvom spratu zgrade u kojoj je živeo, na balkonu bi sedeo i u svesku beležio misli. Andrić se Milicom oženio u Septembru 1958. godine. Tada je imao 66 godina. Milica je tada bila udovica. Imao je običaj da kaže da je upravo 66 godina čekao na svoju jedinu ženu u životu. Njihova veza trajala je punih trideset godina pre samog venčanja.

Zanimljivo je da su se genijalci kroz istoriju, a pretpostavka je i danas, ludo zaljubljivali u žene koje su bile “zabranjene”.

Kako bilo, Ivo Andrić je svoje najlepše misli u delima posvetio upravo njoj. Milici, ženi koje nema.

“Tako me u zamasima koji obeznanjuju nosi ta vasionska ljuljaška od jedne savršene sreće do druge, od Jeleninog i mog prisustva do nestanka i nas i svega sa nama u sreći opšteg postojanja.”
“Velika, prava ljubav pokazaće svoju punu snagu samo onda ako uspe da od dvoje ljubavnika, slabih ljudi, načini stvorenja koja se ne boje ni promena, ni nesreća, ni rastanka, ni bolesti, ni života ni smrti.“

„Zbunjen i poražen, gledam kako se sva lepota sveta, po čudnoj i svirepoj alhemiji ljubavi, pretvara u žalost za tobom.“

Prelepa molitva Iva Andrića… u detinjstvu si me izabrao i označio…

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Ljubavi srpskih i svetskih pisaca   

Nazad na vrh Ići dole

Ljubavi srpskih i svetskih pisaca
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Ljubavi srpskih i svetskih pisaca
» LJubavi srpskih pisaca
» Najvece ljubavi srpskih vladara
» Rekli su o ljubavi...