Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Herman Hese

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sre 15 Nov - 17:11

"Šta je u stvari istinski živ čovek, to se danas svakako zna manje no ikada, te se zato ubijaju u gomilama ljudi od kojih je svaki dragoceni ogled prirode - koji postoji samo jedanput. Ali, svaki čovek nije samo on sam, nego je on jedinstvena, sasvim posebna, važna i znamenita tačka u kojoj se pojave sveta ukrštaju samo jedanput na taj način i nikada više. Zato je povest svakog čoveka važna, zato je svaki čovek, dokle god živi i ispunjava volju prirode, izvanredan i dostojan svake pažnje. U svakome je otelotvoren duh, u svakom pati stvorenje, u svakom se izbavitelj raspinje na krst..."
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sre 15 Nov - 17:12

"Svako mora jednom da načini korak koji ga rastavlja od njegovog oca, od njegovog učitelja. Svako mora da oseti ponešto od tvrdoće usamljenosti, mada većina ljudi može to slabo da podnese, te uskoro ponovo povija kičmu.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

"Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače. A ono što se u meni dogadja, što je za mene slast, doživljaj, ekstaza i uzvišenost, to svet voli i traži možda jedino u pesničkim delima, a u životu smatra ludošću!"
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

"Usamljenost je nezavisnost. A ja sam je preživljavaoi stekao tokom dugog niza godina. Nezavisnost je hladna, ali je i spokojna, čudesno spokojna i prostrana kao onaj hladni i tihi prostor u kome se okreću zvezde."
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

"Setio sam se svojih zaboravljenih mladićkih godina - koliko sam voleo ovakve mračne, mutne večeri u poznu jesen ili zimu, kako sam, opijen, žudno uvlačio u sebe raspoloženje usamljenosti i melanholije kada sam do ponoći, uvijen u svoj kaput, trčao po kiši i vetru kroz neprijateljsku prirodu punu opalog lišća, već i tada usamljen, ali ispunjen dubokim uživanjem i pesmama, koje sam kasnije zapisivao pri svetlosti sveće. To je prošlo, taj pehar je popijen i više se nije punio. Da li je trebalo žaliti za tim? Nije. Ne treba žaliti ni za čim što je prošlo. Žaliti treba za Sada i za Danas, za svim onim nebrojenim danima koje sam izgubio, koji su mi protekli ne donevši mi darove ni uzbudjenja."
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sre 15 Nov - 17:13

Ako ti je za svako zadovoljstvo potrebna dozvola sveta - onda si doista za žaljenje!"

"Moja duša je ponovo počela da diše. Moje oči su ponovo progledale, i u trenucima sam strasno naslućivao da je dovoljno da sakupim rasuti svet slika, da treba samo na stepen slike da podignem ovaj 'harihalerovski' život stepskog vuka kao celinu, pa da i sam udjem u svet slika i postanem besmrtan. Zar svaki čovečji život ne znači zalet i pokušaj prema tom cilju?"
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 27140

Godina : 41

Učlanjen : 22.01.2017

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sre 15 Nov - 21:24

Negde u daljini blesnu munja, 
jasmin čudnim sjajem 
kao odlesak plašljive zvezde, 
gori u tvojoj kosi. 

Tvojoj čudesnoj moći, 
olovnom nebu bez zvezda, 
prinosimo poljupce i ruže, 
o, umorna, sparna noći. 

Poljupci bez sreće i sjaja 
zbog kojih se odmah pokajasmo, 
ruže su što u tužnom plesu 
uvele latice rasipaju. 

Noć prolazi bez zore! 
Ljubav bez radosti i suza, 
u nemirnom iščekivanju 
novog uragana!

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sub 14 Apr - 7:16

U životu ne postoji nikakva dužnost
osim dužnosti: biti srećan.
Samo smo zato na svetu.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sub 14 Apr - 7:17

Sa svim dužnostima,
svim moralom
i svim zapovedima
retko činimo jedno drugoga srećnim,
time ni sebe ne činimo srećnima.

Ako čovek može biti dobar,
može to samo onda
kada je srećan,
kada u sebi ima sklada,
dakle ...kada voli.

To je bilo učenje,
jedino učenje na svetu.

To je rekao Isus,
To je rekao Buda,
To je rekao Hegel.

Za svakoga je na ovome svetu
jedino važno
njegovo vlastito najunutarnjije,
njegova duša,
njegova sposobnost da voli.

Ako je ona u redu,
onda je svejedno
jede li se proso ili kolači,
nose li se dragulji ili rite;
onda svet zvuči zajedno sa dušom,
onda je dobro.

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sub 14 Apr - 7:19

“Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve…”

Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voljeti sve, da je sposobnost da osjećamo ono što daje vrijednost i ljepotu našem postojanju. Gdje god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija.

Novac nije ništa, moć nije ništa. Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesretni.

Ljepota nije ništa. Vidio sam lijepe muškarce i lijepe žene koji su bili nesretni uprkos svojoj ljepoti.

Ni zdravlje nije sve; svatko je zdrav ‘ko se tako osjeća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je njegovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.

Ali sreća je uvijek bila tamo gdje je netko znao voljeti i živio za svoja osjećanja; ako ih je njegovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Ljepota ne pruža radost onome ‘ko je posjeduje, već onome ‘ko umije da je voli i da joj se divi . . .
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sub 14 Apr - 7:19

Ako nekog mrzimo, onda u njegovom liku mrzimo nešto što je usađeno u nama samima. Ono što nije u nama samima, to nas ne uzbuđuje." (Demian)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sub 14 Apr - 7:20

"Bog nam ne šalje očaj da bi nas ubio, već da bi nov život u nama probudio."
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

"...imamo u duši i sve ono što je ikada živjelo u ljudskim dušama. Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali....svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi."
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

"I najnesrećniji život ima svojih sunčanih časova i, pod pjeskom i kamenjem, svoje sitne cvjetiće sreće." (Stepski vuk)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

Ja sam odabrao put egoista ili vjernika, pa obaveze prema vani smatram sporednima u odnosu na one koje dugujemo vlastitoj duši."
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    Sub 14 Apr - 7:21

"Mi možemo razumjeti jedan drugog, ali svako od nas može da protumači sebe samog." (Demian)
"Mržnja prema samome sebi dovodi do iste stravične osamljenosti i očaja kao i pretjerani egoizam."
"Nije sreća biti voljen. Svako voli sebe, ali voljeti drugog, to je sreća!"
"Nikada nisam živio bez vjere i ne bih niti dana bez nje mogao, ali sam cijeli svoj život mogao bez crkve."
"Ništa na svijetu nije čovjeku odvratnije negoli da pođe putem koji ga vodi njemu samome!"
"Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti... Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time..."
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Herman Hese    

Nazad na vrh Ići dole

Herman Hese
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Herman Hese
» Džek London - Gvozdena peta ; Herman Hese - Stepski vuk
» Herman Hese
» Herman Hesse