Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Ogledalce, ogledalce – Istina o našim najboljim prijateljima

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35419

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Ogledalce, ogledalce – Istina o našim najboljim prijateljima   Sre 28 Sep - 20:06

Ako bliskost čini osnovu prijateljstva, čini se da je najbolji prijatelj onaj sa kojima delite „super“ veliku intimnost. Ako se poverimo da nam je novac na izmaku ili da se naš momak loše ponaša, verovatno ćemo to reći sa dosta detalja i naširoko. Od našeg najboljeg prijatelja očekujemo dostupnost i „van vremena dežurstva“. Ako imamo neku hitnu situaciju - realnu ili izmišljenu, i imamo potrebu da pričamo, očekujemo da naš najbolji prijatelj, ostavi sve i dojuri do nas.

Kako neki socijalni psiholozi ističu, postoji još jedna komponenta u vezi sa najboljim prijateljima koja možda nadmašuje i intimnost – podrška socijalnog identiteta, način na koji naš prijatelj razume i podržava način na koji mi sebe doživljavamo u društvu ili u nekoj grupi. Ako sebe vidimo kao majku prvo, pa tek onda kao trbušnu plesačicu subotom ujutru u lokalnom plesnom studiju, naša najbolja prijateljica će verovatno biti mama isto zato što ona podržava naš primarni socijalni identitet (nasuprot našem ličnom identitetu, kao neko, ko recimo voli crno beli film ili dolazi iz Bronksa). Naš socijalni identitet može da se poveže sa našom religijom, našom etničkom grupom, našom društvenom ulogom, ili članstvom u nekom specijalnom klubu.

Još jedna studija je pokazala važnost podrške socijalnog identiteta. Praćena je grupa studenata na koledžu od prve do završne godine. Tokom tog perioda, studenti su zamoljeni da opišu nivo bliskosti, kontakte, opštu podršku i podršku socijalnog identiteta sa njihovim prijateljima istog pola. Rezultati su pokazali da bliskost, kontakti i podrška određuju da li će se prijateljstvo održavati, ali da samo jedan faktor, a to je podrška socijalnog identiteta određuju da li će se prijatelj uzdignuti na status „najboljeg“. Najbolji prijatelji su često bili deo iste grupe, istog bratstva, istog tenis tima. Mada su prijatelji koji su pružali takvu podršku bili i izvan grupa. Nekad sve što prijatelj treba da uradi da bi zadržao status najboljeg prijatelja je da da potvrdu identiteta svog prijatelja u datoj grupi („Ti si pravi hrišćanin“) ili potvrdu statusa same grupe („Baš je kul što sviraš saksofon za Stenford bend“). Razlozi za ovakve rezultate, kažu istraživači, mogu se kretati od većeg nivoa intimnosti do razumevanja kako da se pomogne u ispunjavanju pragmatičnih potreba radi poboljšanja samopouzdanja.

Postajemo najbolji prijatelji sa ljudima koji jačaju naše samopouzdanje kroz afirmaciju našeg identiteta kao članova neke grupe, i to važi za oba pola. Muškarci koji su svoj željeni identitet formirali kroz učešće u školskom fudbalskom timu će najverovatnije svog bivšeg saigrača nazivati „najboljim prijateljem“.

Naša želja za podrškom identiteta je tako jaka, da može napraviti razliku i kod problema zavisnosti. Tako je jedna studija pokazala da ljudi koji se bore sa problemima zavisnosti u mnogo većoj meri će uspeti da se izbore sa tim u roku od tri meseca od kad su osetili jači konflikt između upotrebe droga i njihovih društvenih uloga i samog doživljaja sebe. Za one koji su osećali da su društveno u skladu sa upotrebom droga, mala je verovatnoća da će ostaviti narkotike.

Mi se držimo ljudi koji podržavaju naš socijalni identitet, a odvajamo od onih koji to ne čine. Čak i menjamo prijatelje kada oni originalni prestanu da daju podršku našem viđenju sebe.

Većina nas preferira da misli da mi volimo naše prijatelje zbog onoga što oni jesu, a ne zbog načina na koji nas oni podržavaju, jer to zvuči malo narcisoidno, ali studije to pokazuju.

Ono što se dešava mnogim ljudima je da menjaju prijatelje kada im se život promeni iz temelja. Primer su bivši članovi grupa za podršku obolelima od raka dojke koji su se uspešno izlečili. Iako su se te žene izlečile i nastavile svoj život sa svojim porodicama i svoje karijere, njihov socijalni identitet kao „preživele“ često ostaje vrlo jak da su njihova primarna prijateljstva postala ona sa drugim „preživelima“, jer samo one mogu da razumeju ono što su prošle i da shvate njihov pogled na život. Posle tako velikih životnih događaja kao što su brak, roditeljstvo ili razvod, mi možemo lako promeniti naše najbolje prijatelje, takođe.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski
Poruka : 35419

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Ogledalce, ogledalce – Istina o našim najboljim prijateljima   Sre 28 Sep - 20:08

Izgrađeno da traje – Kako da ostanemo prijatelji

Počev od mladalačkih dana pa nadalje, naš pojam šta čini dobro prijateljstvo se ne menja previše, ali naša sposobnost da zadržimo prijatelja se menja.To je tužna realnost; mi znamo šta znači biti i imati prijatelja, ali kako završimo fakultet, uđemo u brak, dobijemo decu, razvodimo se, čuvamo ostarele roditelje – često nismo sposobni da odvojimo vreme i energiju da održimo prijateljstvo za koje kažemo da nam znači. Kao i za sve drugo u životu, ako želimo da ostanemo prijatelji sa nekim, to zahteva malo truda. Jednostavno rečeno, moramo da se pojavimo.

Prema nekim istraživanjima, postoje četiri osnovna ponašanja za održavanje veze. I ona važe bilo da imamo 17 ili 70 godina.

Komunikacija olakšava prva dva osnovna ponašanja – samootvaranje i podršku, oba neophodna za stvaranje intimnosti. Moramo biti spremni da se otvorimo, da podelimo naš život sa prijateljem, da ih upućujemo u to šta se dešava sa nama. Ali, takođe, i mi moramo biti spremni da saslušamo i damo podršku njima. Srećom, studije pokazuju da fizička blizina nije presudna za održavanje prijateljstva. Selidba u drugi grad, drugu državu nije više kraj prijateljstva zahvaljujući internetu pre svega. Korišćenjem e-mail-a ili internet poziva možemo da zadržimo bliskost. Održavanje žive e-mail korespodencije jeste adekvatana zamena našeg fizičkog prisustva.

Interakcija je trećan bitan faktor u održavanju prijateljstva. Morate da pišete, da zovete, da posetite. Odite u najbliži kafić i ispričajte se. Nije bitno da je to neka specifična aktivnost, već je bitna sama interakcija.

Poslednje i relativno najteže ponašanje za održavanje prijateljstva je ostati pozitivan. Psiholozi ukazuju na značaj samootvaranja, ali ipak granica treba da postoji. Na kraju krajeva, intimnost koja čini prijateljstvo mora biti prijatna, za bogatije prijateljstvo, što se više osećamo dobro povodom njega, to ćemo biti i spremniji da uložimo više energije da prijateljstvo opstane.

Na kraju, Sanjina najbolja prijateljica Ana otišla je na master studije iz oblasti socijalnog rada. Sada ima veliki broj pacijenata koji joj okupiraju vreme. Iako živi relativno blizu, one su prebacile svoju komunikaciju na e-mail-ove i telefonske pozive kad imaju pauzu i kad god mogu da se uklope sa vremenom. A to i rade, uvek nađu vreme da se uklope, zato i ostaju bliske prijateljice.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole

Ogledalce, ogledalce – Istina o našim najboljim prijateljima
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Prijatelj: Osam slova koja sreću znače
» Najbolji prijatelji od detinjstva zajedno proslavili 100. rođendan
» Istina ili izazov?
» Net priče..istina ili laž..?
» Čovek na Mesecu: istina ili zavera
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu