Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Šta je prijateljstvo?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35419

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Šta je prijateljstvo?   Uto 27 Sep - 14:11

Mnogi će se sigurno složiti kako pronaći pravog prijatelja nije lako. Nije ni čudo pogledamo li što ljudi očekuju od pravog prijatelja. Muriel James i Louis Savary navode osam karakteristika prijateljstva. Dakle, kad nam je netko prijatelj?
Na raspolaganju nam je kad ga trebamo
Svi mi od prijatelja očekujemo da će nam biti na raspolaganju kad ga trebamo. Ako imamo problema od njega očekujemo da nam pomogne.
Provodi vrijeme s nama u zajedničkim aktivnostima
Pomalo je iznenađujuće, ali istraživanja su pokazala da su za prijateljstvo važnije zajedničke aktivnosti nego slični stavovi. Tako ćete se sprijateljiti s nekim tko voli jutarnji jogging bez obzira što je on vatreni HDZ-ovac a vi ste član neke lijevo orijentirane stranke. (Ma baš nam i nije neki primjer.) Prijatelji su dakle međusobno sličniji po svojim aktivnostima, nego po svojim stavovima.
Vodi računa o nama
Od svojeg prijatelja očekujemo da iskreno vodi računa o nama. Kad nas netko ignorira, ne uzima u obzir naše osjećaje, indiferentan je ili nepažljiv - zaključujemo da ne brine o nama i sigurno ga ne ubrajamo među prijatelje.
Iskren je
Od prijatelja očekujemo da bude iskren prema nama. Ako smo nešto krivo procijenili, ako smo previše popili ili krivo zakopčali gumbe na košulji - očekujemo da nam to kaže. To ne znači da pritom ima pravo povrijediti nas ili uvrijediti, ali mora naći načina da nam kaže ako misli da od sebe pravimo budalu ili griješimo na neki drugi način (pravimo od sebe vola ili majmuna).
Možemo mu reći stvari o sebi u povjerenju
Prijatelju mnogo više kažemo o sebi nego poznanicima ili ljudima koje smo tek upoznali. Jedan od razloga je taj što pretpostavljamo da će dobivene informacije držati za sebe.
Lojalan nam je
Od prijatelja ne očekujemo da nas izda ili nam bude nelojalan, čak i u teškim okolnostima. Zato narod kaže da se pravi prijatelji prepoznaju u nevolji. Oni drugi ostaju s nama samo dok nam je dobro. Također, lojalan će prijatelj stati na našu stranu i onda kada nismo prisutni.
Razumije nas
Kada ste u društvu dva dobra prijatelja može vam se dogoditi da uopće ne razumijete o čemu govore. Naime, dobrim je prijateljima ponekad dovoljna samo jedna riječ da se razumiju, samo jedna aluzija pa da prasnu u smijeh, samo jedan značajan pogled pa da znaju o čemu se radi. Ako se ponašaju na takav način trećoj je osobi u njihovu društvu obično neugodno.
Suosjeća s nama
Od prijatelja očekujemo da suosjeća s nama, da nam daje emocionalnu podršku i da pokuša gledati na stvari iz naše perspektive. Ako se požalite prijatelju da se šef ne ponaša prema vama pravedno a prijatelj odgovori da misli kako je šefovo ponašanje u redu i da je dotični poznat kao dobar rukovoditelj vjerojatno ćete biti iznenađeni i razočarani. Naime, sigurno ste očekivali da se prijatelj pokuša "staviti u vaše cipele".
Svemu navedenomu dodat ćemo još dvije stvari. Od prijatelja se očekuje i da:
Podijele sve novosti o svom (ne)uspjehu - podnesu sve novosti o našem (ne)uspjehu
Vjerojatno znadete da to baš nije lako. Ljudi se boje pričati o svojim neuspjesima jer to kod drugih može izazvati likovanje. Radi li se o uspjehu mogu se javiti zavist, ljubomora, čak i želja da se to na neki način pokvari. Imamo li dakle osobu kojoj bez straha možemo pričati o svojim usponima i padovima - imamo prijatelja.
Trude se da im u zajedničkom druženju bude dobro
Neki ljudi samo pasivno očekuju da ih drugi zabavljaju: ako im je u društvu dosadno - krivi su drugi. Prijatelj će se potruditi da i sam pridonese ugodi zajedničkoga druženja.
Dovoljno je da samo jedna od ovih značajki nije obostrana pa da se prijateljstvo poremeti. Vjerojatno i sami imate iskustvo koliko ste bili pogođeni kada ste primjerice svojoj prijateljici ispričali o svađi sa svojim dečkom ili mužem, a onda otkrili da ona nije iskrena i da svoje bračne ili ljubavne svađe drži za sebe. Ili, još gore, da je sve što je čula od vas prepričala nekoj trećoj osobi. A da ne govorimo kako vam je bilo kada je birajući između vaše proslave rođendana i odlaska na izlet - odabrala ovo drugo. A vi ste zbog njezine rođendanske proslave propustili odlazak s poznanicima u Trst!
Naravno, kao i sva pravila, i ova pravila se često krše. No, većina ljudi svojim prijateljima tolerira povremeno kršenje pravila. No ako je to često, zadovoljstvo prijateljstvom se značajno smanjuje.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Uto 27 Sep - 14:12

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Uto 27 Sep - 14:13

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Uto 27 Sep - 14:18

U životu postoji mnogo stvari kroz koje ne možemo prolaziti sami,a sve i da tih stvari postoji mnogo manje, lepše ih je proživeti s’nekim. Mnogo ljudi prođe kroz naš život, uzme šta im je potrebno, i odu, ali ostaju oni koji su tu zbog nas, a ne zbog sebe, oni koji daju a ne traže nista za uzvrat.
Ono sto sam ja naučila kroz život jeste da se prijateljstvo ne bira, ono biva ko zna zbog čega, kao i ljubav, a ljubav je valjda jedina stvar koja nema definiciju, koju ne treba objašnjavati i tražiti joj razloge. Prijateljstvo,u stvari, znači ljubav. Sve drugo može da se prevari ali to ne može! Sve drugo može da se izmakne i ostane nedorečeno ali to ne može jer zavisi od nas. Ne mogu da kažem : „Budi mi prijatelj!“ ali mogu reci: „Biću ti prijatelj!“ [/size
[size=16]Prijatelj ne može biti svako, i njih ne može biti mnogo. Prijatelj ima mana i nije tu samo da sa tobom podeli dobro, već je tu da kaže ono što misli, da nas svojim kritikama natera da preispitamo neke odluke i uputi nas na pravi put, misleći i želeći nam samo dobro i samo najbolje! Za prijatelja se vezujemo vremenom, on postaje deo nas, njegova razmišljanja su povezana s’našim i osećamo sve što i on oseća. On može biti posve različit od nas samih, kako po izgledu tako i duhom, jer pravo prijateljstvo ne trpi predrasude. Prijateljstva nisu trajna ako jedna strana daje sebe, a druga se stedi. Moramo znati da cenimo svaki plemenit postupak, svako saosećanje sa našim bolom, našom tugom, svaki savet i toplu reč. Nikada se ne smemo zapitati zašto mi to činimo, jer ako se preispitujemo onda to nije ono iskreno, iz srca. Tada prestajemo biti prijatelj! Danas su prijateljstva površna: tajne više nisu tajne i skoro je isto da li je ispričala celom svetu ili samo jednoj osobi. Sve manje je žrtvovanja, zalaganja, darivanja drugima i za druge. Sve više je ljudi koji žele da menjaju ljude, a ne da ih prihvataju onakvim kakvim jesu.
Ja sebe smatram srećnom, jer imam prijatelja kog nisam birala valjda su se duše same privukle. Dovoljno mi je da znam da bih joj se uvek našla i u dobru, i u zlu a srce mi je još ispunjenije kada znam da je ona za mene već mnogo učinila i da me prihvata ovakvu kakva jesam. Hvala prijatelju!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Uto 27 Sep - 14:21

Imati dobrog prijatelja je veoma važno za sretan život. Naučite kako prepoznati pravog prijatelja i pročitajte savjete o tome kako biti tu za prijatelje kada im je potrebno.

Ovo će vam pomoći ako:

Niste sigurni u vaše prijateljstvo
Ne znate šta reći ili uraditi za prijatelja
Želite saznati šta je dobar prijatelj
Zašto su dobri prijatelji tako važni

Mnoga istraživanja su se bavila prednostima prijateljstva i pokazala su ono što već možete pretpostaviti. Što bolje i kvalitetnije prijateljstvo imate - to ste sretniji. Stoga je dobro za svoju ličnu sreću biti nekome najbolji prijatelj i imati grupu dobrih prijatelja koji vas podržavaju. Ali ponekad je teško odrediti šta čini dobrog prijatelja.

Znakovi dobrog prijatelja

Prijatelji će ulaziti i izlaziti iz vašeg života, ali važnije od toga koliko prijateljstvo traje je to da vas prijatelj voli zbog onoga što jeste. Dobrog prijatelja možete prepoznati po njegovim djelima – velikim i malim, kojim vam pokazuju da im je stalo.

Dobar prijatelj je:

•    neko ko će vas podržati bez obzira na sve
•    neko kome možete vjerovati i ko vas ne osuđuje
•    neko ko vas neće iznevjeriti ili vam namjerno povrijediti osjećanja
•    neko ko je ljubazan i poštuje vas
•    neko ko vas voli jer je tako odlučio, a ne zbog toga jer to tako treba
•    neko u čijem društvu uživate
•    neko ko pokazuje odanost
•    neko ko je pouzdan i spreman reći istinu, čak i kada je to teško
•    neko ko se smije s vama
•    neko ko je uz vas kada vam je teško
•    neko ko vas nasmijava
•    neko ko je tu da vas sasluša
•    neko ko će plakati kada i vi plačete.

Kako biti dobar prijatelj

Ako želite učiniti sve ili većinu gore navedenih stvari za nekoga do koga vam je stalo, vi ste već dobar prijatelj. Ponekad se desi da ne znamo šta reći ili učiniti kako bismo nekome iskazali svoju podršku. Ovo su neke praktične stvari koje možete učiniti da pokažete da ste tu za prijatelje.

Slušajte

Slušanje je veoma važno, ali to može biti veoma teško. Najbolji način za slušanje je da pokušate razumjeti situaciju iz tačke gledišta vašeg prijatelja. To će vam omogućiti da postavljate prava pitanja, a prijatelji će cijeniti to što imaju nekoga kome je doista stalo do njihovih osjećanja i do onoga kroz šta prolaze. Ne morate imati sve odgovore i ne trebate pretpostavljati da vaši prijatelji traže savjet; vjerovatno samo žele razgovarati o onome što su već odlučili učiniti.

Pitajte ih šta im je potrebno

Ako ste zabrinuti za nekoga i želite biti tu za njih, pitajte ih šta im je potrebno. Na taj način ćete znati šta im pomaže kada im je teško, a vi ćete im pomoći na način koji smatraju najkorisnijim.

Nasmiješite se

Osmijesi i zagrljaji su sjajan način da pokažete prijateljima da nisu sami, da ste tu za njih i da su vam važni.

Budite u kontaktu

Čak i kada ne živite blizu jedni drugih, potrudite se da budete u kontaktu putem facebooka, emaila, sms-a i telefona. To će pokazati vašim prijateljima da mislite na njih i kada niste zajedno.

Informišite se

Ako je vaš prijatelj bolestan ili ima neke druge psihičke probleme, dobar način pružanja podrške je da naučite nešto o njegovom problemu. Vaš interes za ono kroz šta prolazi, pokazat će da vam je stalo i da planirate biti uz njega bez obzira na sve.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Uto 27 Sep - 14:45

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm

Master
Master

Ženski
Poruka : 6248

Godina : 37

Učlanjen : 05.08.2015

Raspoloženje : Fenomenalno ;))

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Uto 27 Sep - 22:13

Kao i ljubav tako i prijateljstvo.Ako te ljudi prihvate najgoru(sa svim manama),a tek onda vrlinama.
Nema dalje.
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Sre 28 Sep - 19:53

Prijatelj je neko ko razume tvoju prošlost, veruje u tvoju budućnost i prihvata te onakvim kakav jesi, pa su zato prijatelji pravi dragulji, mirne luke, oni nam brišu suze, dodiruju nam srce na najlepše načine, podržavaju, hrabre, umeju da slušaju. A ponekad nam reči nisu ni potrebne, jer pravo prijateljstvo nastaje tek onda kada zajedničko ćutanje postaje prijatno, tvrde stručnjaci. Ti posebni, dragoceni ljudi u našim životima, kojih ima tek nekoliko, naše su srodne duše. Volimo ih najjačim emocijama, od njih uzimamo najbolje, ali im isto to i dajemo. Sve je isto kao i u ljubavnim odnosima, tvrde psiholozi, sa tom razlikom što nema fizičke ljubavi.
Zbog toga stručnjaci tvrde da je prijateljstvo u stvari varijanta ljubavne veze, odnosno emocionalna privlačnost koja nastaje po istom principu kao i kada volimo. Naime, ljudi se prepoznaju na osnovu sličnosti i međusobnog razumevanja, karaktera, interesovanja. Ponekad u nekome prepoznamo osobinu koju nemamo, a voleli bismo da je imamo, zbog čega prijateljstvo pruža osećaj da smo emotivno bogatiji, da nam je život sadržajniji. Vrlo često, tvrde stručnjaci, ljudi su skloni da biraju prijatelje koji mogu da ispune potrebe koje su ostale neispunjene.
Baš kao ni zaljubljivanje, i ljubav, ni prijateljstvo ne može da se izazove, događa se spontano i dogodi se tako što neko jednostavno takne naše srce i baš kao i ljubav, obogati naš život.
Psiholozi tvrde da za najbolje prijatelje uvek "biramo" slične osobe. Psiholozi to objašnjavaju činjenicom da u odnosu na naše osobine i emocije uvek biramo ljude koji popunjavaju "praznine" u našem karakteru, koji nam "leže" i pored kojih se osećamo udobno i srećno. Jačina ovih odnosa je u tome što su oni, baš kao i ljubav, protkani intenzivnim emocijama, ali, za razliku od nje, lišeni uobičajenih "neprijatelja" osećanja - posesivnosti, nesigurnosti, ljubomore, straha od napuštanja...
Upravo zato raspad dugogodišnjeg prijateljstva boli mnogo više od raskida emotivne veze, tvrde stručnjaci. Ljudi se teže oporavljaju zbog gubitka prijatelja, nego od razvoda, pokazuju istraživanja. A prijateljstva se raspadaju iz raznih razloga, a najčešći je to što od prijatelja zahtevamo savršenost i smatramo da je taj odnos sam po sebi idiličan i stabilan i da u njega ne treba previše ulagati. A to nije tačno. I prijateljstvo, baš kao i ljubav, prolazi kroz faze idealizacije, gubitka iluzija, prilagođavanja i interakcije. Prolazak kroz te faze mnoga prijateljstva rasturi, ali mnoge ljude i trajno poveže. Psiholozi smatraju da se prijateljstva najlakše rasturaju kada dođu do faze "borbe za moć", odnosno ako neko manje dominantan u tom odnosu poželi da takvo stanje promeni. Ponekad tokom prijateljstva "manje volimo" prijatelja, prolazimo kroz fazu kada nas nervira. I to je sasvim u redu, tvrde stručnjaci, jer takve faze i procesi omogućavaju da prihvatimo i druge i sebe.
Osećanja ljutnje, besa, krivice ili nemoćnosti događaju se i u prijateljstvima i treba ih prihvatati, jer nas ona vežbaju da prihvatimo negativne emocije i "čiste" psihu, usavršavaju emotivnu inteligenciju. Čak i kada smo nezadovoljni ponašanjem ili reakcijama prijatelja, ipak ga i dalje volimo. Bliskost kakvu ostvarujemo u prijateljstvu jedna je od najdubljih veza koju možemo da ostvarimo sa drugim bićem, tvrde stručnjaci.
Zbog toga je prijateljstvo odnos koji nas obogaćuje, a lepo i oslobađajuće iskustvo to što možemo voleti uprkos nesavršenosti, čak i kada smo ljuti i povređeni. Pa, kao i sa partnerom, i sa prijateljima treba otvoreno razgovarati o svemu što nam smeta, savetuju psiholozi, jer je to jedini pravi način da sačuvamo dragocen odnos koji smo izgradili. Prećutkivanje ili prelaženje preko nesuglasica vremenom može da vas udalji od prijatelja, a kada se ode predaleko nijedan neće moći da objasni šta se zapravo dogodilo, a prijateljstvo više neće postojati.

Ono je ljudska potreba, tvrde stručnjaci, a odnos sa nekim sa kim smo bliski, ali ipak nevezani svakodnevnim životom, uravnotežuje i mnoge druge aspekte života. Dobar prijatelj odlična je zamena za psihoterapeuta, tvrde stručnjaci. Kada nekome ko nas poznaje i razume naš vrednosni sistem izložimo problem, već smo na pola puta do rešenja. Bliski odnosi unapređuju veštine, "bistre" mozak i izoštravaju čula, pokazuju istraživanja. A posebna vrednost prijateljstva je u tome što nam je ono dokaz da smo sa nekim razvili odnos odanosti i bliskosti bez iakvog uslova. Nismo morali, ali smo želeli. Pravi prijatelji ne zavide jedni drugima, raduju se tuđoj sreći, pa je nedostatak zavisti još jedan dokaz da pored sebe imate pravog prijatelja, tvrde psiholozi.

Postoje različiti nivoi prijateljstva, a istraživanja pokazuju da čovek ima najviše od pet do sedam najbližih prijatelja, kao i da žene promene otprilike šest najboljih prijateljica tokom života. Muškarci mnogo ređe sklapaju, ali i rasturaju prijateljstva, pa su bliska druženja kod jačeg pola trajnija. Statistike pokazuju da čak 47 odsto muškaraca ima jednog prijatelja čitav život, odnosno da postoje prijatelji sa kojim nikada ne prekinu kontakt, dok takva prijateljstva ima tek 24 odsto žena. Ipak, žene imaju intenzivnija i bliskija prijateljstva od muškaraca i zbog toga teže podnose njihove propasti. Psiholozi ove rezultate objašnjavaju činjenicom da žene, mnogo češće nego muškarci, kroz prijateljstva mere sopstveni kvalitet, pa kada ono propadne imaju osećaj da nisu uspele, pogotovo ako je prijatelj inicirao prekid druženja.

Prijatelje možemo pronalaziti čitavog života bez obzira na godine, a druženje sa njima odlično je i za zdravlje. Istraživanja pokazuju da prijateljstvo usporava broj srčanih otkucaja, smanjuje krvni pritisak i nivo stresa. Ljudi koji više vremena provode u društvu bliskih prijatelja, imaju manji rizik da obole od kardiovaskularnih bolesti, ređe doživljavaju infarkt ili moždani udar i žive pet godina duže u odnosu na "samotnjake".

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Sre 28 Sep - 19:54

RECITE "IZVINI" ŠTO PRE

Prijatelji se razilaze zbog različitih životnih situacija, promena u navikama, potrebama, željama, pogledima na svet. Prijatelj koji se povuče verovatno je nezadovoljan nekim stvarima u odnosu koje više ne želi da toleriše. Ukoliko vam je stalo da obnovite prijateljstvo, savetuju psiholozi, učinite to odmah. Istraživanja pokazuju da svađe između prijatelja rezultiraju prekidom prijateljstva mnogo češće onda kada tišina predugo traje. Ako ste pogrešili, recite "izvini" što pre, jer će vaše odugovlačenje kod prijatelja samo pojačati negativne emocije.
Razgovarajte otvoreno o svemu i pokušajte da sebe sagledate iz perspektive prijatelja. Psiholozi tvrde da postoje tri situacije koje će najlakše rasturiti prijateljstvo, koje nikada sebi ne smete da dozvolite - prijatelje nikada nemojte da vređate, ne kritikujte njihovu decu i pomozite im kada to od vas zatraže.

PRIJATELJSTVO U 12. GODINI NAJVAŽNIJE

Prijateljstva iz detinjstva veoma su važna, jer predstavljaju model za sve kasnije odnose u životu. Početak adolescencije je trenutak kada se stvaraju prva "prava" prijateljstva koja mogu trajno da se održe. Dete počinje da razvija osetljivost na druge i postaje sposobno da izgradi čvrste i duboke veze, pa zbog toga prijateljstva iz osnovne ili srednje škole ponekad opstaju čitav život. Sa druge strane, njihov prekid u tom uzrastu može da ostavi ozbiljne posledice po psihu deteta, tvrde stručnjaci.
Istraživanja pokazuju da su deci najvažnija prijateljstva sklopljena u 12. godini, jer najintenzivnije utiču na sliku koju stvaraju o sebi, pomažu im da podignu nivo samopouzdanja i utiču na to kakav će odnos imati prema ljudima u zrelom dobu.

Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 46041

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Sre 10 Maj - 23:57

„Prijatelj je onaj koji te poznajte kakav stvarno jesi, shvata što si prošao, prihvata šta si
 postao i još uvek ti dopušta da rasteš.“

Vilijam Šekspir
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 46041

Učlanjen : 04.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Sre 10 Maj - 23:59

Neki ljudi odlaze svešteniku. Neki idu na časove poezije. Ja idem prijateljima.“ 

Virdžinija Vulf
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 24411

Godina : 29

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nepredvidivo

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Čet 11 Maj - 10:36

Čovjek čovjeka ne može da upozna dok s njim ne pojede onoliko soli koliko može zubima da podigne. (Buda)

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Čet 11 Maj - 10:38

ISTINSKO PRIJATELJSTVO

Prije nego što shvatite što je istinsko prijateljstvo treba da razumijete nekoliko drugih stvari.

Prvo je obično prijateljstvo. Prijateljstvo je ljubav bez ikakvih bioloških tonova u tome. To nije intimno prijateljstvo koje vi obično razumijete – ljubavnik, ljubavnica. Koristiti riječ prijatelj koja je u bilo kom sljučaju povezanom sa biologijom je čista glupost. To je samo fizička zanesenost i zaluđenost. Vi ste tu samo bili biološki iskorišćeni za svrhu reprodukcije. Ako mislite da ste u ljubavi onda pogrešno mislite; to je samo hormonalna privlačnost. Vaša hemija se može promijeniti i vaša ljubav će nestati. Samo jedna inekcija hormona i muškarac može postati žena, žena može postati muškarac.

Prijateljstvo je ljubav bez biološkog prizvuka. To je postao rijedak fenomen. To je bila velika stvar u prošlosti, ali nekoliko velikih stvari iz prošlosti je sasvim nestalo. Veoma je čudno da su ružne stvari opstale, one ne umiru lako; a divne stvari su veoma krhke, one umiru i nestanu veoma lako. Danas se prijateljstvo shvata u biološkom, ekonomskom ili sociološkom smislu – u smislu upoznavanja, neka vrsta poznanstva. Ali prijateljstvo znači da ste spremni i da se žrtvujete ako se takva potreba ukaže. Prijateljstvo znači da ste od nekoga stvorili važniju osobu neko što ste vi; neko vam je postao dragocjeniji i od vas samih. To nije posao. To je ljubav u njenoj potpunoj čistoti.

Prijateljstvo je moguće i na način kakvo je sada. Čak i nesvjesne osobe mogu imati takvo prijateljstvo. Ali ako vaše biće postane svjesnije, prijateljstvo će se tada početi mijenjati u prijateljevanje. Prijateljevanje ima šire značenje, daleko veće nebo. Prijateljstvo je maleno pri poređenju sa prijateljevanjem. Prijateljstvo se može prekinuti, prijatelj se može pretvoriti u neprijatelja. Ta mogućnost uvijek ostaje prisutna u samoj prirodi prijateljstva.

Podsjetiću vas na uputstvo koje je Makjaveli dao princezi svijeta u njegovom velikom radu Princ. Jedno od njegovih uputstava je: Nikada ne kažite svom prijatelju to što nijeste spremni da kažete vašem neprijatelju jer osoba koja vam je danas prijatelj već sjutra se može pretvoriti u neprijatelja. A sljedeća sugestija slijedi: Nikada ništa ne kažite protiv neprijatelja jer već sjutra vaš neprijatelj vam može postati prijatelj. To će vas zbuniti. Makjaveli je dao veoma jasan uvid: da se naše svakodnevne ljubavi mogu pretvoriti u mržnju, da naša prijateljstva svakog trenutka mogu postati neprijateljstva. To je nesvjesno stanje čovjeka – gdje je iza ljubavi skrivena mržnja, gdje mrzite istu osobu koju volite ali toga nijeste svjesni.

Prijateljevanje postaje moguće samo onda kada ste istiniti, kada ste autentični i kada ste sasvim svjesni svog bića. I iz te svjesnosti, ako se ljubav ukaže, to će biti prijateljevanje. Prijateljevanje se nikada ne može preokrenuti u svoju suprotnost. Zapamtite to kao kriterij: najveće vrijednosti u životu su samo one koje se ne mogu preokrenuti u svoju suprotnost; zapravo, tu ne postoji suprotnost.

Vi ste pitali: „Što je istinsko prijateljstvo?“

Ako želite da osjetite istinsko prijateljstvo, prijateljevanje, biće vam potrebna velika transformacija. Kakvi ste sada, prijateljevanje je daleka zvijezda. Vi možete gledati udaljenu zvijezdu, možete imati neko intelektualno poimanje o njoj, ali to će ostati samo intelektualno shvatanje ali neće imati egzistencijalni osjećaj. Dok ne dobijete egzistencijalni osjećaj prijateljevanja biće vam veoma teško, skoro nemoguće, da napravite razliku između prijateljstva i prijateljevanja. Prijateljevanje je nešto najčistije kada je u pitanju ljubav. To je toliko čisto da to ne možete zvati cvijet, to možete samo zvati miris koji možete osjetiti i doživjeti, ali se ne možete uhvatiti za to. Ono je prisutno, vaše nosnice su pune toga, vaše biće je okruženo time. Vi osjećate prisutstvo ali ga ne možete uhvatiti; to iskustvo je tako veliko i tako široko a vaše ruke su tako malene.

Rekao sam vam da je to pitanje veoma složeno, ne zbog samog pitanja već zbog vas. Vi još nijeste u poziciji gdje prijateljevanje može postati iskustvo. Budite istiniti, budite autentični, i spoznaćete najčistiji kvalitet ljubavi – uvijek će vas okruživati miris ljubavi. A taj kvalitet najčistije ljubavi je prijateljevanje. Prijateljstvo je upućeno nekome, neko je vaš prijatelj.

Jednom je Buda bio upitan: „Da li prosvijetljeni čovjek ima prijatelje?“ On je rekao: „Ne!“ Čovjek je bio iznenađen jer je mislio da prosvijetljeni čovjek ima čitav svijet prijatelja.

Ali Gautama Buda je bio u pravu bilo da ste iznenađeni ili ne. Kada kaže: „Prosvijetljeni čovjek nema prijatelja“, on kaže da ne može imati prijatelje jer ne može imati neprijatelje. Oni idu zajedno. On može imati prijateljevanje ali ne može imati prijateljstvo. Prijateljevanje je neusmjerena, neadresirana ljubav. To nije neki ugovor, pisan ili nepisan. Ona nije usmjerena od jedne ka drugoj individui; ona je od jedne individue ka čitavoj egzistenciji, gdje je čovjek samo jedan mali dio jer su u to uklučena i drveća, životinje su uključene, rijeke su uključene, planine su uključene, zvijezde su uključene. U prijateljevanju je sve uključeno. Prijateljevanje je način bitisanja vašeg stvarnog i istinskog bića; vi počinjete da isijavate time. Ono dolazi samo od sebe, vi ne treba da to unosite. Svako ko vam se približi će osjetiti vaše prijateljevanje.

To ne znači da neće niko biti vaš neprijatelj. Ali kada ste vi u pitanju, vi nećete biti nikome neprijatelj jer više nijeste nikome prijatelj. Vaše uzdignuće, vaša svijest, vaše blaženstvo, vaše spokojstvo, vaš mir će uznemiravati mnoge, smetaće mnogima, mnogi će, ne shvatajući vas, postati vaši neprijatelji. Zapravo, jedan prosvijetljeni čovjek ima mnogo više neprijatelja od običnog čovjeka. Običan čovjek ima nekoliko neprijatelja, nekoliko prijatelja. Prosvijetljeni čovjek ima skoro čitav svijet koji je neprijateljski raspoložen prema njemu jer slijepi čovjek ne može oprostiti čovjeku koji vidi, neznalica ne može oprostiti čovjeku koji zna. Oni ne mogu osjećati ljubav prema čovjeku koji je dosegao svoje ispunjenje jer je njihov ego povrijeđen.

Prije nekoliko dana sam dobio četiri pisma iz četiri različita američka zatvora. Sva četiri zatvorenika su tražila sanijas. Jedan američki zatvorenik je čitao moje knjige. Kada sam bio na jedan dan u tom zatvoru službenici su se zainteresovali, zatvorenici su se zainteresovali i mora da su potom naručili moje knjige. Zatvorenik je čitao te knjige.

Iako je Amerikanac, on je pisao: „Osho, čitao sam vaše knjige, gledao sam vas na televiziji, a kada ste bili u zatvoru na jedan dan, i ja sam bio tamo.“ On je bio tamo pet godina... „To je bilo jedno predivno iskustvo i ja neću nikada zaboraviti trenutke provedene zajedno u istoj ćeliji; to je bio najvašniji dan u mom životu. Ja od tada nosim nešto u sebi što želim da ispoljim. Vi nijeste počinili nikakav prestup. Toga sam postao svjestan onog trenutka kada sam vas vidio. Ali da biste bili nevini treba da budete veći kriminalac od svih drugih. A pošto ste o tome govorili na radiju, na televiziji, vaše knjige su čitane u čitavoj zemlji, došao je trenutak kada ste postali važniji od samo predsjednika Amerike. To je pokrenulo čitav proces uništenja vaše komune, vašeg zatvaranja – samo da bi vas ponizili.“

Ja sam bio iznenađen da je jedan zatvorenik mogao imati tako dubok uvid. On je rekao: „Ljudi kao vi će biti osuđivani jer i znatno moćniji ljudi izgledaju nalik pigmejcima pred vašom svjesnošću i vašom visinom. To je vaša greška.“ On je još rekao: „Da nijeste bilo toliko uspješni, vi biste bili nezapaženi. Da vaša komuna nije bila toliko uspješna, niko ne bi obraćao pažnju na vas.“

Prosvijetljeni čovjek nema prijatelje, nema neprijatelje, ima samo čistu ljubav, neusmjerenu. On je spreman da je prelije u srce bilo koga ko je sprema da je primi. To je istinsko prijateljevanje. Ali takav čovjek će izazvati mnoge egoe, povrijediće one koji misle da su veoma važni i moćni ljudi. Predsjednici i kraljice, premijeri i kraljevi će se odmah zabrinuti, zamisliti. Čovjek koji nema moć će odmah biti u fokusu interesovanja ljudi, odmah će privući mnogo više ljudi od onih koji imaju moć, novac i ugled. Takvom čovjeku se ne prašta. On treba da bude kažnjen bilo da je počinio neki prestup ili ne. A prosvijetljeni čovjek ne može počiniti prestup; to je zaista sasvim nemoguće. Ali biti bezazlen, prijateljski, biti ispunjen ljubavlju bez ikakvog razloga, samo biti svoj je dovoljno da izazove mnoge egoe protiv vas. Zato kada kažem: „Prosvijetljeni čovjek nema neprijatelje“, mislim da on sa svoje strane nema neprijateljstva. Ali sa druge strane, što je on uzvišeniji, to će sve više neprijateljstava biti protiv njega, biće više neprijatelja, mržnje, osuđivanja. To se tako događalo vjekovima.

Neki dan mi je Nirvano rekla da onog dana kada sam novčano kažnjen sa četiri stotine hiljada dolara – više od čitavog bogatstva rupija – znajući dobro da ja ne posjedujem ni jedan cent, advokat koji je radio za Nirvano joj je rekao: „Ponovo su to uradili.“

Ona ga je upitala: „Što govorite?“ A on joj je odgovorio: „Da, ponovo su to uradili. Ponovo su razapeli Isusa, ponovo su kaznili čovjeka koji je sasvim nevin – ali ta njegova nevinost povrijeđuje njihove egoe.“

Samo intelektualno shvatanje neće biti dovoljno – iako je dobro da imate inetelektualno razmišljanje jer vam to može pomoći da krenete ka egzistencijalnom iskustvu. Ali samo iskustvo vam može dati puni ukus ogromne ljupkosti, ljepote, božanstvenosti i istine o ljubavi.

Osho

Satyam Shivam Sundaram: Truth Godliness Beauty

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   Čet 11 Maj - 10:41

PRIJATELJSTVO JE TU, A MI SMO KO ZNA GDJE

Juče smo sjedile nas četiri.
Kod mene okupljanje poslije mog posla dok majstor popravlja još jedan kućni uređaj koji se pokvario. „Ne mogu nigdje iz kuće“, ne prepoznajem sebe dok izgovaram te riječi odraslih ljudi.

Jedna je u posjeti Banjaluci i odsjeda kod mene. S drugom sam i drugarica i saradnica, i višestruko uvezana oko svega. S njom danas popijem najviše kafa, podijelim najviše informacija, popušim najviše dima kao pasivni pušač… S njom danas najčešće popijem onu čašicu rakije što piju odrasli pred jelo ili bez povoda, znate ona što se pije samo jedna, a ne kao prije samo kad se pije uveče.

Treća povela klinca. Znamo ga od kad se rodio, ma šta od kad se rodio, od kad je nastao. U stvari, znamo ga i koju godinu ranije, kad je imao minus pet godina, kad nije bio ni u planu. A sad ima pet godina i sad već počinjemo da govorimo kao odrasli ljudi da je isti njegov tata.

Od nas četiri, tri smo bile redovan dio kafanske postavke u par kafana oko faksa. U jednoj ponajviše. U toj, koja je odredila i muža, i život ove što danas ima klinca, koji će iduće godine u školu. Hej, u školu, a znamo ga… već rekoh od kad ga znamo.
Druga iz opisa u drugoj rečenici, ona se povremeno pridruživala na onim kafama što počnu k’o pauza od učenja, a završe na alkoholu i u noći. Nije to bilo često, jer dvije od nas smo bile preodgovorne da bismo to sebi često dozvolile. Ali ta treća, ta koja ima klinca, ona je nastavljala, mijenjala kafane, miješala pića… Ona je momke upoređivala sa pićima: od loše domaće brlje, do jegera i dobrog konjaka. Ona je zapravo naša učiteljica: prva espreso kafa popijena je s njom, prvi bejlis, prvi osjećaji da mozak može, al’ noge ne mogu da ponesu to iskustvo do kuće… Ona je ta koja je najbolje tumačila riječi iz njegovih višestruko pretresanih SMS poruka. Ona je znala kako treba odgovoriti.

I, iako tako različita, uvijek ona naša, koja voli dobre knjige i koja poštuje našu odgovornost. Ona se prva i smirila, kako to kažu odrasli ljudi, počela živjeti „dosadniji život“ odraslih.

Druga, ova što je bila pridruženi član, a sad je stalni, onaj bez koga se ne može zamisliti život, ona je domaća u ovom gradu. Ona je već imala te s kojima dijeli svoja iskustva. Ona je često radila i brinula brige koje mi nismo imale tada. Ona je brinula za egzistenciju već tada, i svoju, i svojih roditelja. Ona je već tada mislila o onome o čemu mi nismo ni htjele da otpočinjemo misliti dok ne dovršimo škole – od čega živjeti i kako izgraditi bolju poziciju.

A prva i četvrta, tj. Ja, mi smo bile dobra djeca iz malog grada. Mi smo došle da studiramo i mi se nismo dale pokvariti. Učile smo i kad treba i kad ne treba, odricale se koječega, mi smo, danas znam, mnogo griješile prema sebi. Mi smo se previše brinule, sada znam, bez mnogo potrebe za tim. Mi smo bile pomalo ukočene, sada znam, bez ikakve koristi po nas.

Danas nas je teško sastaviti, k’o da smo preko svijeta. Juče to bi bez nekog povoda. U stvari, povod je čim je prva u Banjaluci, jer i te se sad posjete mjere mjesecima razmaka. A nekad živjesmo preko parkinga, trčasmo ruku pod ruku šetalištem u ponoć kad nam sve doklinči… Ma veš znale prenositi jedna kod druge, da ona druga ne pali polupraznu mašinu.

Juče treća drugoj donijela poklon. Mi mislimo bez povoda, a ono povodom rođendana koji je bio u avgustu prošle godine. A druga se lupa po čelu, jer je zaboravila trećoj ponijeti poklon koji joj je kupila u novembru opet prošle godine na putovanju. Prvo se dugo nisu vidjele, a onda su pokloni ostali u drugom planu. Ali i druženja su nekako ostala u drugom planu.
Nekad smo kafu obavezno pile u kafani. Bio je to način da se zbriše iz kuće i sa stolice koju sam zagrijavala cijeli dan. Bila je draža kafa koju popijemo pod prozorom nego u kući. I niko ih u danu nije brojao, dok ga želudac ne upozori da ne može samo kafom da se hrani.

Nekad je zajednička kafa bila način zabave i druženja, „izgovor za razgovor“. Danas je toliko onih popijenih s nogu, da se napravi društvo jednoj na pauzi, da se prevaziđe 20-tak minuta neka administrativna sporost, da se odradi neki zajednički posao ili dogovori njegova realizacija.

Danas nas je i u kući teško okupiti. Za kafanu ne možemo utvrditi ni dan, a kamo li satnicu, svako se pridružuje kad može. Danas se poslije cijelog dana u letu ili u kancelariji, ili čuvajući dijete ponekad teško nakaniti i da se presvučemo za izlazak iz kuće. Danas mnogo češće kažemo kako bismo trebale negdje zajedno u provod, a ne sjećamo se kad je to posljednji put bilo bez debelog povoda. I ti stalni dogovori i pravljenje planova, i to smo usvojile od odraslih ljudi.
Nekad su se brige jednostavno stavljale na sto i brinule svako svačiju. Danas ima svako svoju, a o brigama često saznajemo kad su već prošle. I o lijepim stvarima, što je tužnije. Većina stvari pretresa se iz retrospektive kad smo već sve proanalizirale i izvele zaključke. Ne možeš se sjetiti u prvih pola sata šta se sve događalo u toliko vremena koliko se nismo vidjele, pa onda kad se sjetiš, onda se razvezeš, jer bude svega u ovoj našoj svakodnevici. Danas je mnogo manje riječi potrebno potrošiti da se traži pomoć, mnogo manje pitanja postavlja, mnogo više se rješava u hodu bez izgovorene riječi.

Nekad nije bilo majstora u našim životima, neodložnih poslovnih obaveza, slava ljudi koje treba ispoštovati: nekad nije bilo aktivnosti koje nismo planirale jedna s drugom. Nekad nije bilo muževa ni momaka, ni djece u našim životima koji se pitaju.

Ovo nije priča o tome da li je bilo bolje to tad ili ovo sad. Ne može se to uporediti. Bile su to neke druge djevojčice i djevojke. Danas znamo ono najvažnije, da se oblici i modeli mijenjaju, ali da je prijateljstvo ostalo.

Izvor: Apsurdija

happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Šta je prijateljstvo?   

Nazad na vrh Ići dole

Šta je prijateljstvo?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Prijateljstvo posle ljubavi
» Verujete li u prijateljstvo preko neta?
» Prijateljstvo
» Šta pokvari prijateljstvo?
» Koliko je prava ljubav rijetka, još je rjeđe pravo prijateljstvo
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Ljubav,Sex,Romantika :: Prijateljstvo-