Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Andre Žid

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35406

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Andre Žid   Pon 19 Sep - 17:08

Većina svađa pojačava nesporazum.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!

Poslednji put izmenio Esti dana Pon 10 Okt - 12:24, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Andre Žid   Pon 19 Sep - 17:08

Prav put ne vodi nigde osim do cilja.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Andre Žid   Pon 10 Okt - 12:24

Zasto je moja misao tuzna?
Izmedju svih, najvise me privlace veliki ravni krajolici – jednolicne ledine – i poduzeo bih duga putovanja da nadjem mocvarne zemlje, ali nalazim ih i ovde, gde me okruzuju. – Ne sudite po tome da sam tuzan; nisam cak ni melanholican. Ja sam Titir i usamljenik i neki krajolik volim kao knjigu koja me ne odvraca od moje misli. A moja misao je tuzna, ozbiljna je, a u prisutnosti drugih cak i sumorna. Volim je vise od svega, a ravnice, sumorne bare i ledine trazim upravo zato da bih je proveo po njima. Lagano je vodim po njima.
Zasto je moja misao tuzna? – Da sam patio zbog toga, cesce bih se o tome pitao. Da mi vi niste skrenuli pozornost, mozda to ne bih ni saznao, jer ona se cesto zabavlja mnogo cime sto vas nimalo ne zanima. Ona, tako, rado precitava ove retke. Radost nalazi u sitnicama koje je beskorisno spominjati vam, jer ih vi ne biste priznali …’

Andre Zid “Mocvare“.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 26629

Godina : 30

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nizvodno od juce

PočaljiNaslov: Re: Andre Žid   Uto 2 Maj - 20:51

Prekjuce, ponovni pad.
Prekjuce, ponovni pad.
Covek veruje da je pao duboko kao nikad i da je sav napor poslednjih dana propao.
Ali ravnoteza se uspostavlja malo brze; podavanje nije vise tako potpuno.
Pakao bi bio nastaviti i gresiti, i protiv moje volje, bez uzivanja. Prirodno je sto dusa odana Necastivom postaje, i bez sopstvenog uzivanja, poslusno orudje prokletstva za drugoga.
Svesno se sluzim ovde, kao i ranije, takvim recnikom i slikama koji impliciraju jednu mitologiju u koju nije sasvim nuzno da verujem. Dovoljno je sto mi ona najrecitije objasnjava jednu duboku unutrasnju dramu. A i psihologija je moze sa svoje strane objasnjavati kao sto mitologija objasnjava izvesne grce mitove … sta mari! Duboko objasnjenje moze biti samo svrsishodnost.
Shvatio sam duboku istiniost reci: „Ko hoce da zadobije svoj zivot, izgubice ga.“ Zacelo, bas u savrsenom odricanju trijumfuje individualizam, a samoodricanje je vrhunac samopotvrdjivanja.
A naprotiv, bas time sto vise volimo sebe zavrbuje nas i potcini Necastivi. Ko bi se usudio da tu govori o oslobodjenju? Od kojih zakona? Kao da porok nije neodoljiviji od svake duznosti!

André Gide

Ono na šta se fokusiramo raste, a ono što ignorišemo nestaje.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Andre Žid   

Nazad na vrh Ići dole

Andre Žid
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Andre Zid
» Andre Žid
» Andre Kohn
» Nena Miljanovic