Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Teri Pračet

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 30220

Godina : 30

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nizvodno od juce

PočaljiNaslov: Re: Teri Pračet   Ned 25 Sep - 10:50

Teri Pračet (1948 -2015) je bitanski pisac, širom sveta poznat po svom serijalu o Disksvetu. Prvi roman o Disksvetu, „Boja magije“, objavio je 1983. godine, upoznavši tada čitalačku publiku sa Rinsvindom, jednim od svojih najupečatljivijih likova. Do kraja svog života Pračet je uspeo da završi 41 roman ovog serijala, a knjige su doživele globalnu popularnost (prodato je više od 80 miliona primeraka, štampanim na 37 jezika) i donele su Pračetu status kultnog pisca, a Disksvetu status jednog od najpopularnijih fiktivnih svetova. Pored romana o Disksvetu, Pračet je pisao i druge romane za odrasle i decu, ali i knjige poezije, kratkih priča i eseja. Za života je napisao preko 80 književnih dela. Preminuo je 2015. godine, u svom domu, nekoliko godina nakon što je javnost saznala da boluje od Alchajmerove bolesti.
[size=16]„Akrepski odred“ je 31. roman u serijalu o Disksvetu. Radnja je smeštena u Borograviju, malu zatucanu zemlju koja večito ratuje. Kako se ostalim stanovnicima Disksveta čini, cela ta nacija je potpuno luda. Tome verovatno doprinosi i činjenica da poštuju Nagana, (blago rečeno) strogog boga, koji svoju Svetu knjigu redovno dopunjuje novim zabranama, pa tako, među „grozomornim grehovima“ u očima Nagana stoje, između ostalog, čokolada, mačke, patuljci i plava boja.[/size]

Baš u toj Borograviji, gde se ljudi plaše Nagana, a poštuju Vojvotkinju (za koju niko nije sasvim uveren da je živa), [size=16]Poli Perks jedne noći odseca svoju dugu kosu, oblači mušku odeću i odlazi da se dobrovoljno prijavi u rat, kako bi pronašla svog brata Pola. Tamo će, zajedno sa ostalim vojnicima, među kojima su i jedan vampir, Igor i trol, činiti deo Akrepskog odreda, grupu hrabrih vojnika koja će se proslaviti širom sveta zbog svoje hrabrosti i patriotizma... ali i zbog činjenice da je upravo njihov odred poslednji koji se i dalje drži na nogama (to im, naravno, niko nije saopštio). Poli će, na sopstveno iznenađenje, vrlo brzo otkriti da ona nije jedina devojka koja među nogama krije klupko čarapa, ali i da borba u ratu nije onoliko časna koliko je stare knjige prikazuju.[/size]

Ako je „Akrepski odred“ prva Pračetova knjiga koju držite u rukama, ne očajavajte. Iako je u pitanju jedna od poslednjih knjiga o Disksvetu, veza sa prethodnim romanima je minimalna. Osim nekolicine likova koji se sporadično pojavljuju i aluzija na neke običaje, vrste i događaje, nema bitne vezanosti za praćenje fabule. Naravno, moj savet je da knjige čitate redosledom kojim su napisane i u potpunosti se upoznate sa Pračetovim svetom, ali ukoliko je, kao što već rekoh, baš ovaj roman prvi na koji ste nabasali, imali ste sreće.

„Akrepski odred“ dotiče nekolio bitnih i veoma ozbiljnih tema. Koristeći svoj dobro poznati smisao za humor i osećaj za satiru, Pračet koristi priliku da u ovom romanu jasno iznese svoj stav o užasima rata, religijskoj dogmi, polnoj diskriminaciji i pitanju roda, ali i o modernom novinarstvu i njegovoj sklonosti ka manipulaciji.

Naslov romana potiče od pamfleta iz 16. veka u kojem Džon Noks (reformator crkve u Škotskoj) iznosi svoje stavove (uglavnom bazirane na hrišćanskoj doktrini) o nepodobnosti žena da budu na bilo kakvim odgovornim funkcijama, pa prema tome, ni u vojsci. Pračetov odgovor na ovakve stavove, koji su, nažalost, daleko od prevaziđenih, jeste jedan kritički oštar, ali istovremeno dirljiv profeministički roman ispunjen inteligentnim humorom.

Ovaj roman je samo jedan u nizu dokaza o Pračetovom umeću kao pisca i ne odstupa od recepta koji je autor koristio da se publici zauvek podvuče u kožu. Miks fantastike, folklora i humora s jedne strane, a s druge, analiza ljudskih karaktera, svakodnevnih problema i filozofskih pitanja – sve to smešteno na ploči koju nose četiri slona na leđima ogromne kornjače. Oduzmite iz njegovih knjiga Disksvet i naći ćete se u vrlo realnom svetu. Možda u početku nećete biti svesni toga, jer ćete biti zauzeti smejanjem, ali uvučeni ste u klopku. Pračet vas je već naterao da se zamislite o temi koju je odredio za svoj roman i čim sklopite korice, poželećete još.

“Volimo se, jer su nam slabosti iste.”- Jonathan Swift
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski
Poruka : 35381

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Teri Pračet   Pet 30 Sep - 11:18

Prtljag pokleknu. Rinsvind podje dalje. Posto je presao nekoliko metara, zastade i oslusnu. Nije bilo nikakvog zvuka. Kada se okrenuo, Prtljag je bio tamo gde ga je ostavio. Izgledao je nekako scucureno. Rinsvind promisli na trenutak. 'Ajde dobro' rece. 'Dolazi!.
Okrenuo se i uputio ka Univerzitetu. Posle nekoliko minuta, Prtljag kao da je doneo odluku. Ponovo je protegnuo nozice i zatrupkao za njim. Nije izgledalo kao da mu je ostalo puno izbora. Isli su kejom, pa u grad, dve
tackice u iscezavajucem krajoliku, koji je, kako se perspektiva sirila, obuhvatio i sicusni brod na pocetku putovanja preko sirokog zelenog mora, koje je bilo tek deo blistavog kruznog okeana, na oblacima prosaranom Disku, na ledjima cetiri dzinovska slona koji su stajali na oklopu ogromne kornjace. Koja ubrzo postade odsjaj medju zvezdama, i isceznu.

Teri Pracet/ Svetlost Čudesnog

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
ana-ana

Član
Član

Ženski
Poruka : 464

Učlanjen : 15.09.2016

PočaljiNaslov: Re: Teri Pračet   Sub 1 Okt - 18:41

Sudeći prema "Lepim i tačnim proročanstvima Agnes Neter - jedinog pouzdanog vodiča kroz budućnost - svet će okončati u subotu. Sledeće subote, zapravo. Nešto pre večere...

Armagedon je u toku. Sile dobra i sile zla spremaju se za finalnu bitku. U igri su proročanstva, četiri jahača Apokalipse, razna druga nadprirodna bića, ljudi kojima su davno prije dodijeljene uloge u finalu, anđeo sa plamenim mačem (Azirafael) i guja koja je potakla Evu na prvi grijeh (Krouli). Azirafael i Krouli su od početka na zemlji. Anđeo je tu da pomaže ljudima, a guja da ih iskušava. Predugo su sa ljudima pa su se pomalo očešali o slobodnu volju i prednosti koje pružaju tehnološka dostignuća, dobre knjige, muzika... Ne žele da sve nestane. Knjiga se meni dopada kroz stil pisanja koji obiluje šaljivom notom. Stekla sam utisak da su autori prije svega imali za cilj da čitaoca upozore da je šala nezaobilazni segment života, nešto kao Bog definitivno ima dobar smisao za šalu.

"Pa", reče Krouli, koji je razmišljao o ovome sve dok ga glava nije zabolela, "zar se nisi zapitao malo o svemu tome? Znaš - o tojima i mojima, o Raju i Paklu, dobru i zlu, o tako tim stvarima? Mislim, čemu?"
Koliko se prisećam", reče anđeo kruto, "došlo je do pobune i..."
"Ah, da. A zašto se to desilo, a? Mislim, nije moralo da se desi, zar ne?" upita Krouli, mahnitog pogleda. "Niko ko je mogao da načini svet za šest dana ne bi dozvolio da se takva sitnica dogodi. Osim, naravno, ako to ne želi."
"Ma daj. Budi razuman", reče Azirafal, sumnjičavo.
"Nije to dobar savet", reče Krouli. "To uopšte nije dobar savet. Ako sedneš i razmisliš o tome razumno, doći ćeš do nekih veoma čudnih ideja. Na primer: zašto načiniti ljude ljubopitljivima, a onda staviti neko zabranjeno voće tamo gde mogu da ga vide, s velikim neonskim prstom koji se pali i gasi, na kojem piše 'OVO JE TO!'?"
"Ne sećam se nikakvog neona."
"Metaforički govorim. Mislim, zašto učiniti to ako zaista ne želiš da to pojedu, a? Mislim, možda samo hoćeš da vidiš kako će sve da se odigra. Možda je sve to deo velikog nedokučivog plana. Sve to. Ti, ja, on, sve. Neki veliki test da bi ustanovio da li sve što si napravio radi kako treba, a? Počneš da misliš: to ne može biti velika kosmička partija šaha, to mora da je samo jedan veoma komplikovan pasijans. I ne trudi se da odgovaraš. Da smo to u stanju da razumemo, onda mi ne bismo bili mi. Zato što je sve to... sve je..."
NEDOKUČIVO, reče prilika koja je hranila patke.
"Da. Tako je. Hvala."
Gledali su kako visoki nepoznati muškarac pažljivo baca praznu kesu u korpu za otpatke i udaljava se travom. Potom Krouli odmanu glavom.
"Šta sam ono govorio?" upita.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Teri Pračet   

Nazad na vrh Ići dole

Teri Pračet
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Teri Pračet
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu