Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Share | 

Omiljeni delovi iz knjige

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Sledeći
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 21457

Godina : 29

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nepredvidivo

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Ned 19 Mar - 22:14

Vreme je da se penje, da se napreduje za stepenicu više, iako ni prethodna stepenica nije još potpuno osvojena ni utvrđena kako treba. Govoriti malo, ne govoriti zlo, glupo, površno ni uzaludno, ili čak ne govoriti uopšte. Sve su to stepenice na putu ličnog napretka i usavršavanja koje u toku života, kao teren u ratu, osvajamo, gubimo i ponovo osvajamo. S godinama, tačnije rečeno sa starošću, koja nastupa polako i tiho kao sumrak na zemlju, krv hladni, nagoni odumiru, savlađujemo se i obuzdavamo lakše, tako da i bez svoje velike zasluge govorimo manje, možda razumnije i čovečnije. Ali to nije dovoljno. Vreme je da se pređe na postizavanje višeg stepena, a to je: unutarnje ćutanje. Šta vredi što mudro držimo jezik za zubima, ako u nama još sve vri od oštrih sudova i brzopletih replika koje ne pokreću naš jezik i ne prelaze preko usana, ali potresaju i paraju našu unutrašnjost? Često mogu da se vide takvi starci koji smireno i prepodobno ćute, ali im se u pogledu i podrhtavanju usnica javlja ponekad odraz unutarnjih kivnih i zloćudnih monologa i dijaloga.

Bilo je vreme da već naučimo da u sebi ćutimo. Sve nas poziva na to. Priroda sama nam pomaže u tome. Vreme je, jer inače će nam se desiti da do kraja zlo živimo i, na kraju, ružno umremo. A to je strašno.

Znakovi Pored Puta Ivo Andric

Ljubav je bajka za budale.- Charles Bukowski
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Ned 19 Mar - 22:15

"Nadati se usprkos svakoj nadi" je visoka mudrost koju je do sada dosegla samo ljubav. Bijelu magiju zelje nece nitko nauciti iz tudjeg iskustva ma koliko svjedocanstvo i primjer bili ocigledni, Oni mogu sluziti samo kao poticaj, kao prijedlog, nikad kao primjer, jer kao sto postoje opci zakoni kojima smo svi podlozni, tako postoje i individualni.

Upravo je covjek jedninstven, neusporediv i nezamjenjiv.

Ja ne mogu stici do srece po Vasem tragu, niti Vi po mojem jer mi dolazimo iz razlicitih smjerova vjecnosti.
Nase jezgre bica zastrte su zivotom, medjusobno stranim.

Ni dvije rijeci nemaju isto znacenje za dvoje ljudi, jos manje isto iskustvo.

"Zablude zivota" Prentice Mulford

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Ljubav je uvek nova. Nije vazno da li volimo jednom, dvaput, deset puta u zivotu jer se stalno suocavamo sa situacijom koju ne poznajemo. Ljubav nas moze odvesti u pakao ili u raj, ali uvek nas nekud odvede. Treba je prihvatiti, jer je ona osnovna hrana naseg postojanja.Ako je uskratimo sebi, umrecemo od gladi gledajuci zudno u drvo zivota, a necemo imati smelosti da pruzimo ruku i uberemo plodove. Treba traziti ljubav, ma gde ona bila, cak i onda kada to podrazumeva sate, dane, nedelje razocarenja i tuge.

Jer onog casa kada krenemo u potragu za ljubavlju, i ljubav takodje polazi nama u susret!
I spasava nas.

Na obali reke Pjedre, sedela sam i plakala - Koeljo

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Sa suzama u ocima Odbori za izbir izbacili su Vedu,Bibliju,Tripitaku,Kuranh kao i onu ogromnu literaturu koja se na njima temeljila.Uprkos svekolikoj raskosi,lepoti i mudrosti koju su ova dela sadrzala nije se smelo dopustiti da ona okuze devicanske planete,drevnim otrovima religiske mrznje,verovanja u natprirodno i poboznog mrmljanja..cime su se nebrojene milijarde muskaraca i zena svojevremeno tesilo ne hajuci uopste sto pri tom sakate vlasiti um...
Artur Klark..Pesme daleke zemlje

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Ned 19 Mar - 22:16

"U životu, dragi moj prijatelju, nije reč o tome da osvojite što je moguće veći broj žena, jer je to samo spoljašnji uspeh. Reč je, pre svega, o tome da negujete sopstvene visoke zahteve, jer se u njima ogleda mera vaše lične vrednosti. Zapamtite, dragi prijatelju, da pravi ribar vraća sitne ribice u vodu!"

"Ljubav je kao i pobožnost, dolazi kasno. U dvadeset godina žena nije ni zaljubljena ni pobožna, sem kakve specijalne naklonosti, neke vrste urođene svetosti. Žena najčešće podleže ljubavi i strasti tek u doba kada je samoća više ne plaši. Strast je doista suva pustinja, zapaljena Tebaida. Strast je profani asketizam, isto tako težak kao i verski asketizam. Otuda su velike ljubavnice isto tako retke kao i velike pokajnice. Oni koji dobro poznaju život i svet, znaju da žene ne meću rado na svoje nežne grudi kostretnu košulju istinske ljubavi."

"- Hoćete da govorite o nekome koga sam juče videla na stanici? Uveravam vas da je bio najobičniji susret.
On oseti bol primetivši da se ona ne usuđuje da kaže ime onoga o kome je govorila.
- Tereza, on nije došao radi vas? Nije li vas on nagnao da mi na obali Arna kažete "Ne mogu!" On vam nije ništa?
- Uveravam vas da me ni u kom pogledu ne interesuje i da ne shvatam šta možete misliti.
- Žena ne može biti ljubomorna na isti način kao i čovek, niti osetiti ono što nama daje najviše patnje.
- Ništa o tome ne znam. Zašto?
- Zašto? Zato što u krvi, u mesu žene nema onog ludog i plemenitog besnila za posedovanjem, onog starinskog instinkta od koga je čovek stvorio pravo. Čovek je bog koji svoje stvorenje hoće celo. Od nezapamćenih vekova žena je stvorena za deobu. Naše strasti odrđuje prošlost, tamna prošlost. Već smo bili tako stari kako smo se rodili! Ljubomora je za ženu samo povreda samoljublja. Kod čoveka je to mučenje duboko kao moralni bol, stalno kao fizička bol... Pitaš zašto? Zato što si ti uprkos mojoj potčinjenosti i mom poštovanju, uprkos strahu koji mi ulivaš, materija a ja ideja, ti stvar a ja duša, ti glina a ja majstor! Šta je smerni i grubi grnčar kraj lepe amfore? On je bedan. Jest, ja sam ljubomoran. Znam dobro šta je u mojoj ljubomori. Kad je ispitujem, nalazim u njoj nasledne predrasude, gordost divljaka, bolesnu osetljivost, smešu glupe sile i svirepe slabosti."

"Ne voliš me više. Ali, tim gore po tebe! Ja tebe volim. Nije trebalo da se daš. Ne nadaj se da ćeš se izvući. Sve si učinila da te volim, da sam ti privržen, da ne mogu živeti bez tebe. Poznali smo zajedno zadovoljstva koja se ne daju zamisliti. Ni ti se nisi odricala svoga dela. Nisam te ja na silu uzeo! Htela si. Još pre šest nedelja bila si zadovoljna. Bila si za mene sve. Ja sam bio sve za tebe. Bilo je trenutaka kada više nismo znali da li sam ja ti, ni da li si ti ja, i sad hoćeš da te najedanput ne znam više, da budeš za mene tuđinka? Tvoji poljupci, tvoj dah na mome vratu, tvoji uzvici, sve to, dakle, nije istina? Sve to ja izmišljam, je li? Pa dobro, ja se nisam izmenio. Ja sam ono što sam i bio! Nemaš ništa da mi prebaciš. Nisam te varao sa drugim ženama. Ne zbog toga da bih to sebi zapisao kao zaslugu. Nisam mogao. Kada je čovek tebe spoznao, i najlepše su mu bljutave. Nikada nisam pomislio da te varam. Zašto me ne bi više volela? Odgovori mi, odgovori... Reci da me još voliš. Reci, jer je to istina. Tereza, odmah ćeš osetiti da me voliš kao što si me nekad volela... (on polete ka njoj, vatren, raširenih ruku. Ona ga, očiju punih straha odbi sa ledenom grozom.) On razume, zaustavi se i reče: "Imaš ljubavnika!"

Anatol Frans "Crven krin"

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Kao što svako može da vam kaže, nisam baš dobar čovek. Ne znam pravu reč. Oduvek sam se divio lupežima, odmetnicima, k*rvinim sinovima. Ne volim glatko izbrijane momke sa kravatom i dobrim poslićem. Volim očajnike, ljude razbijenih zuba, razbijenog duha i razbijene sudbine. Takvi me interesuju. Puni su iznenađenja i eksplozija. Volim i propale žene, pijane k*rve što psuju, zarozanih čarapa i razmazane šminke. Zanimaju me perverznjaci, a ne sveci. Mogu da se opustim s klošarima, jer sam i sam klošar. Ne volim zakone, morale, religije, pravila. Ne volim da me oblikuje društvo...

Carls Bukovski-Djavo je bio vruc

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Zivot je izbor,a ne sudbina,jer obican covek zivi kako mora,a pravi covek zivi kako hoce; zivot na koji bedno i bez otpora pristaje je bedno tavorenje,a izabrani zivot je sloboda.Covek postaje slobodan svojom odlukom,otporom i nepristajanjem.
M.Selimovic...Krug

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Ned 19 Mar - 22:18

I kada se pred tobom otvore mnogi putevi a ti ne budesh znala kojim da krenesh, nemoj pocci bilo kojim, nego sedi i sachekaj. Dishi duboko i s poverenjem u sebe, onako kako si disala onog dana kada si doshla na svet; ne dozvoli da ti neshto odvuche pazhnju; chekaj, i dalje chekaj. Budi mirna, ccuti i slushaj svoje srce. Kad chujesh njegov glas, ustani i idi kuda te ono vodi."

(Suzana Tamaro: "Idi kuda te srce vodi")

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Ned 19 Mar - 22:18

Jedno od najvaznijih ljudskih osecanja je ljubomora, zavist. Zato se ne treba hvaliti. Ljudi suvise zavide. Oni vise vole sazaljenje nego neciji uspeh.Cak ne treba govoriti ni neku istinu o sebi koja vas istice. Sazaljenje izaziva simpatije, a uspeh neprijateljstvo. Na svim nivoima drustva, kod bogatih i kod siromasnih to je jednako. Nesreca nekog prijatelja vas ne pogadja onoliko koliko to izgleda. Treba se stalno paziti, biti obazriv da bi covek prezivio i izbegao nesrece. Nikada se, znaci, ne treba hvaliti ni najmanjim uspehom, cak ni u vrlo rafiniranom drustvu…cim neko napusti drustvo, odmah postaje meta razgovora. Nije se cak radilo o licnim stvarima, gde se neko zamerio nekom, ne, to je jednostavno ono da covek mrzi coveka. To nisu bili zli ljudi, ali instinkt da umanje drugog su sacuvali kao neophodnu potrebu. Ja mislim da je covek uvek takav. Mozda toga nema kod monaha.

Emil Sioran

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Ned 19 Mar - 22:19

"Citavog zivota shvatala sam ljubav kao neku vrstu dobrovoljnog ropstva. To je laz: sloboda postoji jedino kada je prisutna i ljubav. Onaj koji se potpuno predaje, ko se oseca slobodnim, taj voli celim bicem. A ko voli celim bicem, oseca se slobodnim!!!
Upravo zbog toga, uprkos svemu sto mogu da iskusim, ucinim, otkrijem, nista nema smisla. Jedino sto zelim je da se ponovo posvetim traganju za samom sobom - a to znaci za covekom koji ce me razumeti, koji me nece povredjivati.
Ali o kakvim to glupostima govorim?
U ljubavi niko nikog ne moze da povredi; svako od nas je odgovoran za ono sto oseca i ne mozemo drugog da krivomo za to.
Vec sam iskusila patnju kada sam izgubila osobe u koje sam bila zaljubljena. Danas sam cvrsto ubedjena da niko nikoga ne gubi jer niko nikoga ne poseduje.
To je istinsko iskustvo slobode: imati najvazniju stvar na svetu a ne posedovati je!!! "

Paulo Koeljo - 11 Minuta

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

"Veragut je do sada vodio neprirodni, ali dosledni život čoveka koji se dobrovoljno zazidao, koga život više ne zanima, a čije se bitisanje pre sastojalo od podnošenja negoli od doživljavanja života".
"Patio je i borio se protiv patnje, buneći se i mireći se sa sudbinom, a sve se završilo na tome da je pustio da stvari idu svojim tokom, održavajući sebe samo za svoj rad".
"Opet je bio sam i osećao se još prazniji nego pre...Najsrećniji bi bio da je negde daleko, gde za njega niti ko zna, niti za njega pita"...
Hese...Rosshalde

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Muskarci su veoma cudna stvorenja. Umeju da se tuku, da vicu, da prete, ali premiru od straha pred jednom zenom.Mozda ne bas onom kojom su se ozenili, ali uvek postoji neka koja ih plasi i podcinjava svojim hirovima i cudima..."

"Sloboda postoji jedino onda kada je prisutna ljubav. Onaj ko se potpuno predaje, ko se oseca slobodnim, taj voli celim bicem. U ljubavi niko nikog ne moze da povredu, svako od nas je odgovoran za ono sto oseca. Niko nikoga ne gubi jer niko nikoga ne poseduje. To je istinsko iskustvo slobode - imati najvazniju stvar na svetu a ne posedovati je..."

Paolo Coelho

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 20 Mar - 18:58

"Pred mojom kucicom stajao je kamen, visok, siv kamen. Iz njega je izbijao izraz prijateljstva prema meni. Kao da me vidi kad odlazim i dolazim, i uvek me pozna. Kada sam u praskozorje odlazio, voleo sam da prodjem pored toga kamena i cinilo mi se kao da sam tamo ostavljao nekog dobrog prijatelja, koji bi me cekao dok se ne vratim.

A gore u sumi otpocinjo bi lov. Nekad sam ponesto ubio, nekad nisam...

S one strane ostrva prostiralo se more u teskom miru. Kada bih se ispeo visoko gore, cesto sam stajao i sa visova gledao na more. U tihe dane brodovi se gotovo nisu pomerali napred. Po tri dana sam mogao videti isto jedro, malo i belo, kao galeb na vodi. Ali ponekad, kad bi se vetar podigao, brda u daljini su mogla gotovo isceznuti, nastajala je oluja, jugozapadna bura, prizor ciji sam ja bio posmatrac. Sve je bilo u dimu. Nebo i zemlja bi se slili u jedno, more se uspinjalo u vratolomnim igrama u vazduhu, pretvaralo se u ljude, konje i pokidane zastave. Ja sam stajao u zaklonu neke stene i na um su mi padale razne stvari. Dusa mi je bila uznemirena. Bog ce znati, mislio sam, cega sam ja danas svedok i zasto se more otvara pred mojim ocima..."

Knut Hamsun Pan

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Shta je zivot?

Ovde smo zato, mislio je gospodin ot Vitkovich, shto je u ovom delu svemira vreme nauchilo da se zaustavlja.Mozda je rech o nekoj vrsti pripitomljenog vremena. Zivot nije moguc u nepripitomljenom vremenu, u vremenu koje protiche, nego samo u vremenu koje se na trenutak zaustavilo. Ako shvatimo da vechnost silazi kao blagoslov od Boga, kao vrsta svetlosti koja ne stari, kako kazu vizantijski monasi, a da vreme silazi od Satane, koji je sa leve strane Hrama, shvaticemo da na odredjenom mestu moze doci do zlatnog preseka vechnosti i vremena. Na tom mestu krsta, gde se vreme i vechnost seku, vreme se na trenutak zaustavlja da bi ga blagoslovila vecnost i to je sadashnji trenutak. Van tog sadashnjeg trenutka u bivshem i buducem vrenemu nema zivota, niti ga je ikada bilo, niti ce ga ikad biti.
Dakle, mi smo ovde, jer se u ovom delu svemira vreme zaustavlja i omogucava nam na taj nachin zivot. Mozda mozemo zamisliti i vreme koje ne uspeva da se ukrsti sa vechnoshcu, pa je liseno zaustavljanja, dakle sadashnjice i zato neplodno, jalovo vreme. U takvom delu svemira ne mozemo biti, jer je nashe osnovno svojstvo zivot. A smrti, one mogu da se klizaju uz I niz matricu vremena.

Sta je smrt?

Moglo se, dakle, zakljuchiti, da na pitanje: odakle dolazi vreme? Odgovor glasi: vreme dolazi iz smrti. Jer dokle god bude smrti bice vremena. Kad nestane smrti, nece vishe biti ni vremena. Jer, ako je zivot tamo, gde vreme stoji, zaustavljeno u trenutku sadashnjosti, onda je smrt u oblasti kroz koju vreme teche. Znachi, vreme teche kroz smrt i zaustavlja se u zivotu. Tachno u onoj tachki gde se seku vechnost i vreme na prozoru dushe... Smrt se moze desiti samo u sadashnjici. Niko ne moze biti ubijen u svojoj proshlosti ili buducnosti. A smrt je delic nasheg vremena koji je izgubio moc da se zaustavi. Jer, kolichina vremena koja miruje zaustavljena u svemiru je stalna. Vishak otice. Zato se smrti moraju deshavati.

Milorad Pavic

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

"Zivot protiche ovako: rodite se, umrete, a izmedju to dvoje vas boli stomak. Ziveti, to znachi da vas boli stomak, sve vreme: sa 15 godina vas boli stomak jer ste zaljubljeni; sa 25, jer vas zastrashuje buducjnost; sa 35 jer previshe pijete; sa 45 zato shto previshe radite; sa 55 jer vishe niste zaljubljeni; sa 65 jer vas progoni proshlost; sa 75 jer imate rak. U intervalima ste se samo povinovali roditeljima, pa profesorima, pa gazdama, pa muzzevima, pa lekarima. Ponekad sumnjate da vas zafrkavaju, ali je vecj kasno, jednog dana, jedan od njih vam najavi da cjete umreti i tada vas, na kishi, smeste u drveni kovcheg, pod zemlju, na groblju Banju. Mislite da cjete biti poshtedjeni? Tim bolje za vas. Kad budete ovo chitali, ja cju biti mrtva. Vi, vi cjete zziveti, a ja ne. Zar to nije potresno? Vi cjete shetati, piti, jesti, tucati, imacjete izbora, a ja cju biti daleko, na nekom mestu koje ne poznajem bolje nego vi, ali koje cju poznavati dok budete chitali ove redove. Smrt nas razdvaja. Zar to nije tuzzno, tako je, ja mrtva i vi koji chitate ovo pismo, sa obe strane stoji nepremostiv zid,a medjutim, mozzemo da prichamo. Ziveti i chuti lesha koji vam govori: praktichan je Internet.
Vash omiljeni fantom,
Sofi"

Frederik Begbede - 399

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 20 Mar - 18:59

"Zato mi se ono sto jeste cini dobrim, smrt mi se cini kao zivot, greh kao svetastvo, mudrost kao ludost, sve mora da bude tako, potrebni su samo mojpristanak, moja dragovoljnost, moja saglasnost, za mene je tako dobro inikada mi ne moze naskoditi. Na svom telu i u svojoj dusi sam iskusio da mije greh bio preko potreban, bili su mi neophodni pohota, teznja za zemaljskim dobrima, bila mi je nuzna i sujeta, a trebalo je da zapadnem u sramno ocajanje da bih naucio da se ne protivim, da naucim da volim svet ida ga ne uporedjujem sa nekakvim uobrazenim svetom svojih zelja, sa savrsenstvom kakvo sam ja zamislio, vec da ga pustim onakvog kakvo jeste, daga volim i da mu rado pripadam."

- H.Hese - Sidarta

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

'Ljudi izvikuju kako zele stvoriti lepsu buducnost, ali to nije istina. Buducnost je praznina prema kojoj su svi ravnodusni, koja nikog ne zanima, dok je proslost puna zivota i njeno lice nas izaziva, ljuti, vredja tako da ga zelimo unistiti ili premazati bojama. Ljudi zele biti gospodari buducnosti samo zato da bi mogli menjati proslost. Bore se za pristup u labaratorije u kojima retusiraju fotografije i iznova pisu biografije i istorije.'

Kundera: 'Knjiga smeha i zaborava'

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

''Ocigledno postoji neka chudna podudarnost
ukupne slike zivota i onih sitnih dogadjaja koji
se choveku stalno deshavaju, i kojima on ne pridaje znachaja.
Sada jasno vidim da je moja sudbina vec prilichno jasno
odredjena u vreme kada josh nisam ozbiljno razmishljao
o tome kakvom bih hteo da je vidim; shtavishe, vec mi se tada prikazala
u malo uproshcenom obliku. Mozda je to bio eho buducnosti.
A mozda je ono shto mi smatramo ehom buducnosti u stvari seme te buducnosti, koje
pada na tle bash u onom trenutku koji nam se kasnije,
izdaleka, chini kao eho koji dopire iz buducnosti.''
V. Peljevin

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 20 Mar - 19:06

Don DeLilo, Anđeo Esmeralda (odlomak)

Sišli su do kombija, sestre i troje dece i, uz ono dvoje koji su već bili na ulici, krenuli da razdele hranu, počevši od najtežih slučajeva.
Vozili su se liftovima i prolazili kroz duge hodnike. Iza svakih vrata postojao je skup nezamislivih života, sa svojim istorijama i sećanjima, i ribicama koje su plivale u prašnjavim akvarijumima. Sestra Edgar je išla na čelu, a petoro dece u koloni iza nje, svako sa po dve kese s hranom, dok je Grejsi bila na začelju, takođe noseći hranu, i izvikivala brojeve stanova ljudi sa spiska.
Porazgovarali su s jednom starijom ženom koja je živela sama; bolovala je od dijabetesa i jedna noga bila joj je amputirana.
Videli su čoveka koji je imao epilepsiju.
Porazgovarali su s dve slepe žene koje su živele zajedno i imale zajedničkog psa-vodiča.
Videli su ženu u invalidskim kolicima, odevenu u majicu s natpisom JEBEŠ NJUJORK. Grejsi je rekla da će ona hranu koju joj daju verovatno da zameni za heroin, i to je najgore ulično đubre. Ekipa je stajala i gledala, namršteno. Grejsi je stisnula zube, suzila svetle oči i ipak predala ženi hranu. Raspravljali su se oko toga, ne samo opatice, već i članovi ekipe. Sestra Grejs protiv svih. Čak je i žena u kolicima smatrala da ne treba da dobije hranu.
Videli su čoveka obolelog od raka, koji je pokušao da sestri Edgar poljubi ruke u gumenim rukavicama.
Videli su petoro male dece šćućurene na krevetu, i desetogodišnje dete koje ih je čuvalo.
Koračali su kroz prolaze između zgrada. Deca su se vraćala do kombija da uzmu još hrane, pa su u koloni koračala kroz prolaze pod nezdravo bledim svetlom.
Porazgovarali su sa trudnicom koja je gledala sapunsku operu na španskom. Sestra Edgar rekla joj je da ako dete umre kršteno, duša mu odlazi pravo na nebo. To je na ženu ostavilo dubok utisak. Ako je dete ugroženo, a nema sveštenika, reče joj sestra Edgar, onda žena može sama obaviti krštenje. Kako? Tako što će da sipa običnu vodu detetu na čelo, i da izgovori reči: „Krštavam te u ime Oca i Sina i Svetog Duha.“ Žena je ponovila te reči na španskom i na engleskom i svi su se osetili bolje.
Prolazili su niz hodnike pored stotina zatvorenih vrata, i sestra Edgar je mislila na svu onu decu u limbu, nekrštenu, na bebe u podzemnom svetu, na rubu pakla, i na pobačene ne-bebe, na kosmički oblak smlavljenog fetusa što lebdi u Saturnovim prstenovima, ili na bebe rođene bez imunološkog sistema, na krhku dečicu koju je odgajio računar, ili na bebe rođene s nasleđenom narkomanijom – viđala ih je neprestano, glavatu novorođenčad zavisnu od kreka, podsećala su na stvorenja iz seoskog folklora.
Slušali su smeće kako se survava u peći za spaljivanje i koračali su jedno iza drugog, tri dečaka i dve devojčice bili su kao jedno telo sa opaticama, kao jedna zanjihana prilika s mnogo pokretnih delova. Spuštali su se liftovima i završavali isporuke u grupi stambenih zgrada u kojima su na ulaznim vratima predvorja umesto stakla stajale daske.
Grejsi je ostavila ekipu u Ptičjem svetilištu baš kad se tu zaustavio jedan autobus. Šta je to, možete li da poverujete? Turistički autobus karnevalskih boja kome je na tabli u pregradi iznad vetrobranskog stakla pisalo NADREALISTIČKI JUŽNI BRONKS. Grejsi poče ubrzano da diše. Tridesetak Evropljana sa foto-aparatima oko vrata stidljivo je kročilo na trotoar ispred prodavnica zamandaljenih daskama i zatvorenih fabrika i zagledalo se preko ulice u napuštenu stambenu zgradu.
Grejsi je pobesnela, proturila glavu kroz prozor kombija i počela da viče: „To nije nadrealno, to je stvarno. Nadrealno postaje kad vi dođete ovamo. Vaš autobus je nadrealan. Vi ste nadrealni.“
Jedan monah prošao je pored nas na rasklimatanom biciklu. Turisti su ga gledali kako okreće pedale uz ulicu.
Slušali su Grejsi kako viče na njih. Videli su čoveka koji im je prišao s vetrenjačama na baterije, koje je prodavao, jarko obojenim vetrenjačama pričvršćenim uz štap, držao je u ruci stotinjak njih dok su mu druge virile iz džepova ili ispod miške, plastične vetrenjače koje su se okretale oko njega na sve strane – postariji crnac s okruglom žutom kapicom. Videli su tog čoveka. Videli su džunglu od stabala kiselog drveta i gomilu odbačenih automobila i pogledali su u šest spratova visoki zid s naslikanim anđelima iznad čijih su se heruvimskih glava vijorili barjaci.
Grejsi je vikala: „Ovo je stvarno, to je stvarno.“ Vikala je: „Brisel je nadrealan. Milano je nadrealan. Samo je ovo stvarno. Bronks je stvaran.“

Iz knjige „Anđeo Esmeralda“, Don DeLilo
Izdavač Geopoetika
Preveo s engleskog Zoran Paunović

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Sre 19 Apr - 10:36

Sasvim je istinito ono što tvrde filozofi: da na život treba gledati unatrag da bi se razumeo. Ali onda se zaboravlja na drugi princip; da se mora živeti unapred, za budućnost. Što više čovek razmišlja o toj tvrdnji, postaje sve očiglednije da se život u vremenskom toku nikad ne može ispravno shvatiti jer ni u jednom momentu ne mogu stati i sa mirom baciti pogled unazad.

Seren Kjerkegor- "Dnevnici i zapisi".

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Johan Volfgang Gete "Jadi mladog Vertera"

"Da deca ne znaju zašto neku stvar hoće - u tome se slažu svi visokoučeni majstori; ali da i odrasli posrću na ovoj zemlji kao deca, da kao deca ne znaju od kuda dolaze i kuda idu, da kao deca rade bez pravih svrha, da njih - kao i decu - rukovode s pomoću biskvita, kolača i brezove šibe, to niko ne voli da veruje, a ja bih rekao da se to prosto rukama može opipati!"

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

Sakrivamo svoje istine da bismo ih posle pronasli kao tajne. Zamisljamo da je Zlatno runo pozlacena koza ovna.
Ali, da bi ona to zaista bila, mi smo je morali prethodno u Kolhidu odneti pa to zaboraviti. I sad, kad bismo tamo
nasli o drvo obesenu kozu divljeg magarca, nas bi se svet srusio.Covek ne podnosi saznanja koja nije predvideo.

“Zlatno runo”, Pekic

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

“... Pomislio sam da vreme nije samo reka, koja se neprestano izliva iz korita, tako da čovek mora da beži, dok ona plavi sve iza njegovih leđa, da ne mora da beži u budućnost, praznih ruku, bez ičega, dok mu reka briše tragove sa svakim korakom, neprestano, kada iz jedne sekunde ulazi u drugu. Samo naša beznadežna usklađenost, umor čula, nestvarna snaga sećanja i navika, koja nas štiti, vidi to nepoznato u očima kada ih otvorimo ujutru, izbačeni talasima na obalu još jednog nepoznatog dana. Svakog jutra stupamo na nepoznato mesto, i ostaju nam samo slaba i prevrtljiva sećanja, koja nam govore ko bismo mogli da budemo. Nepovezana, pohabava sećanja, koja više ne prave razliku između sveta kroz koji smo usput prošli i senki koje je on bacio na izbušenu vetrovitu glavu, dok smo bežali napred, sve dalje. Ponekad savladamo strah od spoticanja i okrećemo se da pogledamo poslednji put, jer ne razumemo to nepoznato što nam ide u susret, i reči kojima ćemo ga nazvati, ipak će biti beznadežno neadekvatne, i tako bežimo od razaranja vremena, unazad, dok ne postanemo ništa drugo do priča koja govori o svemu što smo propustili....”

Jens Kristian Grendal, " Tišina u oktobru "

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Sre 19 Apr - 10:37

“Da imam foto aparat”, rekao sam, “slikao bih te svakoga dana. Tako bih zapamtio kako si izgledala svakoga dana svoga zivota.”
“Izgledam isto.”
“Ne, ne izgledaš. Sve vreme se menjaš. Svakog dana pomalo. Da mogu, sacuvao bih sve to.”
“Ako si toliko pametan, kako sam se danas promenila?”
“Postala si malo srecnija i takode, malo tuznija.”
“Kako znaš?”
“Razmisli malo. Nije to tako kod svakoga, znaš. Neki ljudi, kao na primer tvoja sestra, postaju samo srecniji i srecniji svakoga dana.
A neki ljudi, kao Bejla Aš, postaju samo tuzniji i tuzniji. A neki ljudi, kao ti, postaju oboje.”

“A šta je sa tobom? Da li si ti najsrecniji i najtuzniji sada nego što si ikada bio?”
“Naravno da jesam.”
“Zašto?”
“Jer me ništa ne cini srecnijim i ništa me ne cini tuznijim više nego ti.”

Nikol Kraus “Istorija ljubavi”

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Sre 19 Apr - 10:37

Zamislite životnu energiju koja na nama pokušava da odsvira do, re, mi, fa, sol, la, si do
i nazad, a na svakom koraku neki nemuzikalni ego denfuje žice.
Jadne li muzike. Malo se toga može komponovati sa nekoliko tonova.
Mnogima je, stoga život često dosadan i prazan.
Sviraju istu pesmu celoga života sve dok ne ''odsviraju svoje''. Zato bivaju dosadni i drugima. Sve se čuje, makar se trudili da ljude prevare poturajući imlažne note svog imidža i ubeđujući ih: ''To sam ja. Tako ja zvučim!''
''Pa sviraj onda tu melodiju a ne ovu dosadnu i patetičnu.'' - odgovaraju oni koji nisu gluvi.

Nebojša Jovanović - Nečujna muzika postojanja

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   

Nazad na vrh Ići dole

Omiljeni delovi iz knjige
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Omiljeni delovi iz knjige
» Omiljene knjige
» Vjerske knjige i mi
» Knjige o slikarima
» Omiljeni parfem
Strana 29 od 32Idi na stranu : Prethodni  1 ... 16 ... 28, 29, 30, 31, 32  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-