Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Omiljeni delovi iz knjige

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Sledeći
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 24411

Godina : 29

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nepredvidivo

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:18

Put – traka zemlje po kojoj se hoda peske.. Cesto se razlikuje od puta ne samo zato sto se po njoj vozi autom, nego i time sto je tek crta koja spaja jednu tacku s’ drugom.. Cesta nema smisao u sebi samoj: smisao imaju samo dve tacke koje spaja.. Put je pohvala prostora.. Svaki deo puta ima smisao sam u sebi i zove nas da se zaustavimo.. Cesta je pobednicko obezvredjivanje prostora koji, zahvaljujuci njoj, danas nije nista do puka prepreka ljudskom kretanju i gubitak vremena.. Pre nego sto su se putevi izgubili iz krajolika, izgubili su se iz ljudskih dusa: covek je prestao zudeti za tim da hoda, da hoda vlastitim nogama i raduje se zbog toga.. Ni svoj zivot nije video vise kao put, nego kao cestu, kao crtu koja vodi od tacke do tacke, od cina kapetana do cina generala.. Vreme zivota mu je postalo tek prepreka koju treba savladati sto vecom brzinom..Put i cesta, to su ujedno dva razlicita poimanja lepote..U svetu cesta, lep krajolik znachi-oaza lepote, spojena dugackom linijom s’ drugim oazama lepote..U svetu puteva je lepota neprekidna i stalno promenjiva, na svakom koraku govori- „Zaustavi se!“

Milan Kundera

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:18

To je od reči do reči ono što mi je pričao, uostalom, odavno već, jedan lekar – primeti starac. – To beše čovek već u godinama i nesumnjivo pametan. On je govorio tako isto otvoreno kao i vi, iako šaleći se, ali šaleći se tužno; ja, veli, volim čovečanstvo, ali se čudim samome sebi: što većma volim čovečanstvo uopšte, tim manje volim pojedine ljude, to jest svakog zasebno kao pojedinca. U svojim maštanjima ja sam često – veli on – dolazio do čudnih misli da služim čovečanstvu, i ja bih možda pošao i na krst za ljude kad bi se to najedared odnekud zahtevalo – a međutim, ni dana nisam kadar provesti ni s kim u jednoj sobi, znam to iz iskustva. Tek što se taj nađe blizu mene, a već njegova ličnost
guši moje samoljublje i stešnjava moju slobodu. Za jedan dan sam kadar i najboljeg čoveka omrznuti: jednog zato što dugo za ručkom jede; drugog zato što ima kijavicu i neprestano se useknjuje. Ja, veli, postajem neprijatelj ljudi čim me se oni i najmanje’ dotaknu. Zato se uvek tako dešavalo da što sam više mrzeo ljude pojedince, tim je vatrenija postajala moja ljubav prema čovečanstvu uopšte.

F.M. Dostojevski, Braća Karamazovi

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:19

„Mislim sada da sloboda nije biti ni mocan ni bogat, ni omiljen ni bez obaveza, vec biti u stanju da voliš. Voleti drugoga toliko da makar i za tren zaboraviš na sebe, to znaci biti slobodan. Mistici i crkvenjaci govore o odbacivanju ovog tela i njegovih žudnji, o odbijanju da robuješ puti. Ne kažu da se kroz put (telesno) oslobadjamo. Da ce nas žudnja za drugim uzdici iz nas samih potpunije no išta božansko.
Mlak smo mi svet i naša ceznja za slobodom, ceznja je za ljubavlju. Da imamo hrabrosti da volimo, ne bismo toliko cenili sve te ratne cinove.
Ljubav je, kažu ropstvo, a strast je demon i mnogi su se zbog ljubavi izgubili. Znam da je ovo istina, ali znam da i bez ljubavi samo pipamo kroz tunele svojih života i nikad sunca ne vidimo.“

Janet Vinterson, „Strast“

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:19

Postoji jedna rec u koju staje pola veka našeg života. To je rec – najmanji zajednicki sadržatelj. Rec fantom. Nema. Slušamo je od najmanjih nogu. Cujemo je u isto vreme kad i svetu rec: mama! Nema. Ta cetiri slova sadrže citavu istoriju naše bede. Kada ulazimo u trgovinu, mi ne tražimo ono što nam treba, vec pitamo: ima li?
U pekari: ima li hleba? U mlekari: ima li mleka? Na benzinskoj pumpi: ima li goriva? Nema.
Verovao sam da sam do kraja istražio pustoš ta cetiri slova i da me više ništa ne može iznenaditi, ali, evo, stigli smo do samog kraja – ulazimo u banke i pitamo: ima li para?
Nema.
Pokusavam da zamislim Švajcarca kojem u Nacionalnoj banci u Ženevi kažu da nema para! Voleo bih da mu vidim izraz lica u casu kada mu se ruši citav svet…
A nama, ništa! Oguglali smo na rec nema.
„Kada cete dobiti pare?“
„Ne dosadujte, covece! Vidite li da radimo? Otkud znamo kada cemo dobiti? Možda sutra popodne, možda u ponedeljak…“
Hvalimo se jedni drugima kako smo bili srecne ruke, kada u nekoj banci slucajno dobijemo svoj novac i u tome ne vidimo ništa cudno.
Nema se roji i razmnožava.
Nema – ta strašna, deficitarna rec, cija praznina zlokobno odjekuje.
Da li smo svi poludeli?

Momo Kapor

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:20

Ljutio se na samog sebe, ali onda je pomislio kako je, u stvari, sasvim prirodno što ne zna šta želi.
Covek nikad ne može znati šta treba da želi, jer živi samo jedan život i nikako ne može da ga uporedi sa svojim prethodnim životima, niti ga u sledecim životima popraviti.
Je li bolje biti s Terezom ili ostati sam?
Nema nikakve mogucnosti da proveri koja je odluka bolja jer ne postoji mogucnost poredjenja. Covek proživljava prvi put sve i bez pripreme. Kao glumac koji igra predstavu bez ikakve probe.
Pa koliko onda vredi život ako je prva proba života vec sam život? Život je onda uvek slican skici.
Samo, ni skica nije prava rec, jer je skica uvek narct za nešto, priprema za sliku.
A skica koja je naš život je skica ni za šta, crtež iz koga ne sledi slika.

Milan Kundera – „Nepodnošljiva lakoca postojanja“

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:20

Sve u vezi sa mnom bilo je tako bedno, tako ocajno kao i dan kad sam se rodio. Osim što sam mogao da pijem s vremena na vreme, mada nikad dovoljno .
Pice je bila jedina stvar koja je cinila da se covek ne oseca vecito zblanut i uzaludan. Sve ostalo je samo kljucalo i kljucalo, rijuci sve dublje. I ništa nije budilo interesovanje, ništa. Ljudi su bili ograniceni i oprezni, svi isti. A ja moram da živim sa tim govnarima ceo život, mislio sam .
Jebo ih bog, svi su imali svoje cmarove i polne organe i usta i pazuha. Kenjali su i caskali i bili tupi kao sopstvana noga .
Devojke su dobro izgledale sa distance, sunce je blistalo kroz njihove haljine, njihovu kosu. Ali prides li im bliže i cuješ njihovu svest dok im izlazi na usta , dolazilo ti je da iskopaš rupu pod bregom i sakriješ se unutra sa mašinkom u ruci.
Pouzdano sam znao da nikad necu biti sposoban za srecu, da se oženim, nikada necu imati decu.
Jebes ga, nisam cak bio u stanju ni sudopera da budem…

Bukovski

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:21

Možda. Imamo svoju rec.
Najmudriji odgovor na konacna pitanja.

Rec koja ukazuje na otvorena vrata i široke horizonte. Ne verujem u to da je znacenje života zagonetka koju treba razrešiti.
Život jeste. Ja jesam. Svašta može da se desi.
A ja verujem da svome životu mogu dati novo znacenje.
Neizvesnost je sreca u formi nesrece.
Da sam apsolutno siguran u sve, proveo bih život u patnji, bojeci se smrti. Ali, pošto je uvek sve moguce, cuda su uvek negde u blizini i nikada nece prestati da se dogadaju.
Verujem da covekova sloboda može da se definiše jednom jedinom recju koja, poput sicušnog podupiraca omogucava vratima postojanja da ostanu otvorena.
Ta rec je: Možda.

„Možda da, možda ne“, R. Fulgam

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 11:21

„Sedosmo u camac, ona sede kraj mene na moje sedište i dodirnu me svojim kolenom. Ja je pogledah i ona mi na tren uzvrati pogled. Pricinila mi je prijatnost time što me je dodirnula kolenom, poceh da se osecam nagradjenim za taj gorki dan i radost mi se vracala kada ona iznenada promeni položaj, okrete mi ledja i poce da razgovara sa doktorom koji je sedeo kraj krme. Celih cetvrt sata nisam postojao za nju. Onda ucinih nešto zbog cega se kajem i što još uvek nisam zaboravio. Njena cipela pade sa noge, ja je zgrabih i zavitlah u vodu daleko od camca, od radosti što je blizu ili od potrebe da skrenem pažnju na sebe i podsetim je da postojim – ne znam. Sve se zbi tako brzo, nisam razmišljao, to mi je samo tako sinulo. Dame vrisnuše. A ja se ukocih od toga što sam ucinio, ali kakva je korist bila od toga? Što je ucinjeno, ucinjeno je. “

Knut Hamsun „Pan“

happy
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Master
Master

Ženski
Poruka : 10801

Godina : 41

Učlanjen : 22.01.2017

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pet 14 Jul - 23:11

Ljubavlju nazivamo svaku moc,svaku sposobnost da saosecamo,
kao i superiornostda se osmehujemo u patnji.
Ljubav prema sebi i sopstvenoj sudbini, nezni pristanak na ono sto Nedokucivi zeli da ucini
sa nama i onda kada nismo u stanju da ga vidimo i razumemo
- to treba da bude nas cilj.
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:25

Moje srce je bilo užarena, tecna masa koja ce se, poput naše planete, postepeno hladiti i ocvršcivati.
Svuda caruju tišina, osama i zaborav medu ovim slavom uznesenim ruševinama. Vera koja je, poput živog ognja, podigla ovu kamenu molitvu, danas se malo-pomalo gasi i trune u grudima. Naš buržujski i pozitivisticki vek povinuje se samo kultu boga Novca; zveket zlatnika njegova je omiljena romansa.

Gustavo Adolfo Beker - “U osami manastira”

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:29

Prepoznao ju je u gužvi, kroz suze neponovljivog bola što umire bez nje, pogledao ju je poslednji put zauvek, očima sjajnijim, tužnijim i zahvalnijim od onih što ih je ikada videla u pola veka zajedničkog života, i uspeo joj je reći poslednjim dahom:
Samo Bog zna koliko sam te voleo.

"Ljubav u doba kolere"

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:30

Margarita je zmirkala prema jakom suncu, prisecajuci se sna koji je usnula prethodne noci, prisecala se kako je tacno pre godinu dana, tog istog dana, tog istog sata, sedela na ovoj klupi kraj njega. Ovog dana ga nije bilo kraj nje, ali je Margarita Nikolajevna u mislima razgovarala sa njim: "Ako su te prognali zasto se, onda, ne javljas? Jer, drugi se ipak javljaju. Ne volis me vise? Ne, zbog necega u to ne mogu da poverujem. Znaci, prognan si i umro... Onda me, molim te, pusti, daj mi, najzad, slobodu da zivim, da disem..."
Margarita Nikolajevna je sama sebi odgovarala za njega: "Slobodna si... zar te ja drzim?".
Posle mu je protivurecila: "Ne, kakav je to odgovor? Ne, napusti moje pamcenje, tek tada cu biti slobodna".

"Majstor i Margarita", Bulgakov

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:30

- Ah - rece mis. - Svet mi svaki dan postaje sve tesniji. Isprva je bio toliko prostran da sam se plasio, pa sam trcao dalje i bio srecan sto napokon u daljini s leva i zdesna vidim zidove, ali ti dugi zidovi toliko se brzo priblizavaju jedan drugome da sam vec u poslednjoj prostoriji... a onde u uglu stoji zamka u koju cu uleteti.

- Treba samo da promenis smer u kojem trcis - rece macka i... pozdere ga.

Kafka

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:31

Pa za sta onda da se odlucimo? Za tezinu ili lakocu?
To pitanje je postavio jos Parmenid u 6. veku pre Hrista. Video je citav svet podeljen na parove suprotnosti: svetlost - tama, grubost - neznost, toplina - hladnoca, postojanje - nepostojanje. Jedan pol suprotnosti bio je za njega pozitivan (svetlost, toplina, neznost, postojanje), drugi negativan. Takva podela na pozitivne polove moze nam izgledati sasvim jednostavna. Sve do jednog slucaja - sta je pozitivno, tezina ili lakoca?

Parmenid je odgovorio: Lakoca je pozitivna, tezina je negativna.

Je li bio u pravu ili nije? To je pitanje.
Sigurno je samo jedno: suprotnost tezini - lakoca je najtajanstvenija i najmnogoznacnija od svih suprotnosti.

"Nepodnosljiva lakoca postojanja", Kundera

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:31

Nemoj misliti da ovaj svet postoji zbog tebe. Nije svet tek posuda po tvojoj meri.
Svet i ti, poput dva drveta koja stoje jedno kraj drugog, stojite uspravno svaki za sebe, ne oslanjajući se jedan na drugog.
Ti znaš da pored tebe stoji naočito drvo zvano svet. Drago ti je zbog toga. Mada on na tebe verovatno i ne pomišlja.
Ipak, zasebno od sveta izvan tebe, i u tebi samom postoji jedan svet. Unutar svog bića možeš da zamisliš ogroman polumračni svet. Tvoja svest počiva na granici ta dva sveta.
Ono što je važno jeste da spoljni svet sačinjen od planinskih venaca, ljudi, bojadžijskih radionica i pesme zrikavaca povežeš sa onim velikim svetom koji postoji u tebi, da dva sveta koja stoje na korak rastojanja jedan od drugog dovedeš u saglasnost, u sklad.
Kao, na primer, kad gledaš u zvezde.
Kada ti polazi za rukom da dva sveta dovedeš u sklad, mnogo lakše provodiš dane. Nema potrebe da rasipaš snagu uma na beznačajnosti.
Osećaš ukus vode, ređe naljutiš druge.
Teško je na pravi način posmatrati zvezde, ali što budeš veštiji, više će to imati učinka.
Ne moraju to biti zvezde; i žubor ili zričanje dolazi u obzir.

Nacuki Ikezava

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:32

I tako se skrivam iza vrata da me Stvarnost, kada udje, ne bi videla.
Skrivam se ispod stola odakle naglo skacem i plasim Mogucnost.
Kako se odvajam od sebe,
dve me mucnine stezu kao dve ruke u cvrstome zagrljaju – mucnina od mogucnosti zivljenja samo u Stvarnome, i
mucnina od mogucnosti poimanja samo Moguceg.
Tako pobedjujem svu stvarnost.

"Nikada ostvareno putovanje", Fernando Pessoa

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:34

Ne postoje četiri strane sveta, nego samo jedna, a ta nema imena. Ne zna se i ne pita se više sta je dole, a šta gore, šta iza a šta ispred. Živ sam, ali u svetu poremećenih odnosa i dimenzija, bez mere i videla. I Jelena je prisutna, ali samo utoliko što znam da negde preza ruku kojom hoće nešto da mi doda. I ja živo želim da podignem desnicu i primim sitan, nevidljiv predmet koji mi nudi. Tako ostajemo u tom bolnom položaju jednog zapocetog i jednog nerodjenog pokreta, a ne znamo gde smo ni na čemu smo, ko smo ni kako se stvarno zovemo. Ono što je živo i jasno u mojom svesti, to je naša želja koja je jedna. Po toj želji i znam da postojimo, ona je jedino što nas vezuje i što znamo jedno o drugom...

I. Andric

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:35

Pogled volje je necist i izoblicen. Tek tada kada ništa ne želimo, tek tada kada naš pogled postaje cisto posmatranje, nastupa duša - ljepota. Ako posmatram šumu koju želim da kupim, zakupim, u njoj želim da lovim, opteretim je hipotekom, tada ne vidim šumu vec samo odnos prema svojoj volji, svojim planovima i brigama, prema svom novcaniku. Tada se ona sastoji od drveta, stara je ili mlada, zdrava ili bolesna. Ali ako ne želim ništa od nje, gledam li “bez misli” u njenu zelenu dubinu, tek tada postaje šuma, priroda, rastinje, tada je lijepa.
Tako je i s ljudima i njihovim licima. Covjek, koga ja sa strahom, s nadom, požudom, s namjerom, sa zahtjevom gledam, nije covjek vec samo mutno ogledalo moje volje. Gledam ga, svjesno ili nesvjesno, s puno ustezanja, s pogrešnim pitanjima: “Da li je pristupacan ili ponosan? Poštuje li me? Može li se prevariti? Razumije li nešto o umjetnosti?” S hiljadu takvih pitanja najcešce se odnosimo prema drugim ljudima koje susrecemo, i mi važimo za poznavaoce ljudskih duša i psihologe ako nam podje za rukom da razjasnimo u njihovoj pojavi, njihovom izgledu i ponašanju ono što služi našim namjerama i odgovara nam. Ali, ta predstava je siromašna, i u tom nacinu poznavanja duše najpromišljeniji su: seljak, skitnica, nadriadvokat, vecina politicara i ucenih.
U trenutku kada volja miruje i javlja se posmatranje, cisto vidjenje i predanost, sve postaje drugacije. Covjek prestaje da bude koristan ili opasan, interesantan ili dosadan, prijatan ili neobrazovan, jak ili slab. On postaje priroda, postaje lijep i neobican kao i sve ka cemu se okrece cist pogled. Jer pogled nije istraživanje ili kritika, on nije ništa osim ljubavi. On je najviše i najpoželjnije stanje naše duše: bespožudna ljubav.
Ukoliko smo postigli to stanje, makar i na nekoliko minuta, sati ili dana (zadržati ga zauvijek u sebi bila bi potpuna duhovnost) tada ljudi izgledaju drugacije nego inace. Oni nisu više ogledala ili djelici naše volje, oni ponovo postaju priroda. Lijepi ili ružni, stari ili mladi, dobri ili loši, otvoreni ili zatvoreni, cvrsti ili meki, nisu više suprotnosti, nisu više mjera. Svi su lijepi, znacajni, niko više ne može biti potcijenjen, omražen ili neshvacen.
Sa stanovišta mirnog pogleda priroda je samo promjenljiv oblik uvijek prisutnog, besmrtnog života. Tako je i covjekov najvažniji zadatak i dužnost da razvije dušu. Beskorisno je raspravljati da li je duša nešto ljudsko, ne nalazi li se i u životinjama, u biljkama! Duša je sigurno svuda - svuda je moguca, svuda pripremljena, svuda naslucivana i poželjna. Ali, kao što ne smatramo da je kamen izraz pokreta, iako je i kamen pokret, život, stvaranje, propadanje, tako dušu tražimo prije svega kod covjeka. Tražimo je tu gdje se najsigurnije nalazi, boluje, postoji.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:35

Bio sam vrlo srecan kad sam, legavsi da spavam, pokriven, pocinjao, sâm u potpunoj usamljenosti, neuznemiravan vise hodom ljudi oko mene i njihovom larmom da izgradjujem sebi drugi zivot. Tako je nastala ''ideja'' u najuzavrelijoj masti, i tad su svi snovi, dotle glupi, postajali razumni, i iz fantasticnog oblika romana presli u trezven oblik realnosti.

"Mladic", Dostojevski

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Pon 31 Jul - 17:36

Možda. Imamo svoju reč.
Najmudriji odgovor na konačna pitanja.

Reč koja ukazuje na otvorena vrata i široke horizonte. Ne verujem u to da je značenje života zagonetka koju treba razrešiti.
Život jeste. Ja jesam. Svašta može da se desi.
A ja verujem da svome životu mogu dati novo značenje.
Neizvesnost je sreća u formi nesreće.
Da sam apsolutno siguran u sve, proveo bih život u patnji, bojeći se smrti. Ali, pošto je uvek sve moguće, čuda su uvek negde u blizini i nikada neće prestati da se događaju.
Verujem da čovekova sloboda može da se definiše jednom jedinom rečju koja, poput sićušnog podupirača omogućava vratima postojanja da ostanu otvorena.
Ta reč je: Možda.

"Možda da, možda ne", R. Fulgam

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Sre 9 Avg - 19:43

Nikad nema onih koje trazis.
Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi. Izbrisati je , da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje, ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mjesaju utvare i zivot, pa nema ni cistog sjecanja, ni cistog zivota. Dave se i osporavaju, neprestano.
Gde ce se zatvoriti taj krug u kom se strast hrani a ne trosi?
‘Oborio sam pogled, nikad covjek ne smije misliti da je siguran ni da je umrlo ono sto je proslo. Ali zasto se budi kad mu je najmanje potrebno.
Covjek treba da se odrice svega sto bi mogao da zavoli, jer su gubitak i razocarenje neizbjezni. Moramo se odreci ljubavi, da je ne izgubimo. Moramo unistiti svoju ljubav, da je ne uniste drugi. Moramo se odreci svakog vezivanja, zbog moguceg zaljenja. Misao je surovo beznadna. Ne mozemo unistiti sve sto volimo, uvijek ce ostati mogucnost da nam to uniste drugi.
Gdje su zlatne ptice ljudskih snova, preko kojih se to bezbrojnih mora i vrletnih planina do njih dolazi?

Derviš i smrt

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Sre 9 Avg - 19:44

Godinama sam bio nervozan (neurotičan). Bio sam plašljiv, depresivan i ohol. I svako mi je govorio: Ti se moraš promeniti. I svaki bi mi rekao kako sam neurotičan. Bili su mi već dosadni, i ja sam im obećavao i mislio sam se promeniti, ali nikad nisam uspeo pa koliko god sam se trudio. To što me je najviše bolelo, bilo je da mi je najbolji prijatelj uvek govorio kako sam neurotičan. I on je uvek ponavljao, da se moram promeniti. I njemu sam obećavao, pa opet nije od toga bilo ništa, to nikad nisam uspevao. Tako sam se osećao bespomoćan i zarobljen. Jednog mi dana reče on Ne menjaj se! Ostani kakav jesi! I nije važno, da li ćeš se ti promeniti ili ne! Volim te, onakvog kakav jesi. Tako neka bude Te reči su zvučale poput muzike u mojim ušima. Ne menjaj se, ne menjaj se, volim te…. I ja sam se otpustio i postao sam življi, i gle čuda nad čudom – ja sam se promenio. A sada znam da se nisam u istinu mogao promeniti, dok nisam našao nekoga, ko me zaista voleo, bez obzira da li ću se promeniti ili ne. Volim te rado te prihvatam onakvog kakav jesi, kad se nekome kaze, onda njemu ili njoj čini neobično dobro. Biti voljen bez preduslova i pretpostavki omogućuje život pun smisla. Ako se netko oseća voljen i ljubljen onda može velikodušno darovati svoj život, može se zauzimati za ljude a da uopste ne gleda šta mu to donosi. Ne odbacujte sebe govoreći kako ništa ne vredite! Dopustite sebi da budete voljeni! Prihvatite sebe takvi kakvi jeste sa svim svojim vrlinama i manama!

Anthony de Mello

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

"Kada se probudim i prsti su mi ukoceni, skoro sam sasvim siguran da sam sanjao svoje detinjstvo. Poljana na kojoj smo se igrali, poljana na kojoj je sve bilo otkriveno i sve bilo moguce. Toliko bi dugo trcali, da smo mislili da pljujemo krv. Za mene je to zvuk detinjstva, zadihanost i cipele koje struzu tvrdu zemlju."
Nikol Kraus "Istorija ljubavi"

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

"Da imam foto aparat", rekao sam, "slikao bih te svakoga dana. Tako bih zapamtio kako si izgledala svakoga dana svoga zivota."
"Izgledam isto."
"Ne, ne izgledaš. Sve vreme se menjaš. Svakog dana pomalo. Da mogu, sacuvao bih sve to."
"Ako si toliko pametan, kako sam se danas promenila?"
"Postala si malo srecnija i takode, malo tuznija."
"Kako znaš?"
"Razmisli malo. Nije to tako kod svakoga, znaš. Neki ljudi, kao na primer tvoja sestra, postaju samo srecniji i srecniji svakoga dana. A neki ljudi, kao Bejla Aš, postaju samo tuzniji i tuzniji. A neki ljudi, kao ti, postaju oboje."
"A šta je sa tobom? Da li si ti najsrecniji i najtuzniji sada nego što si ikada bio?"
"Naravno da jesam."
"Zašto?"
"Jer me ništa ne cini srecnijim i ništa me ne cini tuznijim više nego ti."
Nikol Kraus "Istorija ljubavi"

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   Sre 9 Avg - 19:45

"Ja sada ništa ne odobravam niti se bilo čemu protivim. Apsurdno je zauzimati takav stav prema životu. Nismo došli na svet zato da paradiramo moralnim predrasudama. Uopšte ne registrujem šta običan svet priča, a nikada se ne mešam u ono što drugi ljudi rade... Prava mana braka jeste što čini čoveka nesebičnim. Ipak, postoje karakteri koje brak čini svestranijim. Zadržavaju svoj egoizam i dodaju mu više drugih ega. Prinuđeni su da žive više života. Postaju organizovaniji a biti organizovan mislim da je cilj ljudskog postojanja."
Oskar Vajld "Slika Dorijana Greja"

happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Omiljeni delovi iz knjige   

Nazad na vrh Ići dole

Omiljeni delovi iz knjige
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Omiljeni delovi iz knjige
» Omiljene knjige