Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Ljubavna pisma poznatih

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pon 12 Jun - 19:09

Franc i Felice
Pismo Franca Kafke iz 1917.godine upuceno Felici Bauer

Da se u meni bore dvojica, to znaš. Da onaj bolji od dvojice, pripada Tebi, u to sam poslednjih dana najmanje sumnjao. O toku borbe si čitavih pet godina bila obaveštavana rečju i ćutanjem, i naizmenično, i jednim i drugim, što je Tebi, većinom, donosilo patnju. Ako pitaš da li je to uvek bilo istinito, mogu reći da se ni prema jednom čoveku nisam više suzdržavao da svesno ne lažem kao prema Tebi.
Nekih prikrivanja je bilo, a laži veoma malo, pod pretpostavkom da uopšte može biti "veoma malo laži".
Ja sam lažljiv čovek, na drugi način ne mogu da održim ravnotežu, moj čun je veoma krhak. Ako sebe preispitam kakav mi je konačan cilj, proizilazi da ja zapravo ne težim da postanem dobar čovek i da odgovorim zahtevima najvišeg suda, već sasvim suprotno, težim za tim da sagledam čitavu ljudsku i životinjsku zajednicu, spoznam njihove osnovne sklonosti, želje, etičke ideale, da ih svedem na jednostavne obrasce, i da se, što je moguće pre, razvijem u tom pravcu do tog stepena da se svima umilim i to (ovde nastaje skok) toliko umilim da bih na kraju, ne gubeći ničiju ljubav, kao jedini grešnik koga neće peći, sve one niskosti što se kriju u meni smeo da izvodim otvoreno, naočigled celog sveta. Sažeto rečeno, meni je stalo malo do ljudskog suda, pa i taj sud hoću da prevarim, doduše bez prevare.(...)
(...) Uostalom, poveriću ti jednu tajnu u koju u ovom trenutku ni sam ne verujem (iako bi me u nju mogla ubediti tama koja se u daljini oko mene spušta kad pokušavam da radim ili mislim), ali koja, ipak, mora da je istina: ja više neću ozdraviti. Upravo zato što to nije tuberkuloza koja se leči ležanjem i posebnom negom, već jedno oružje čija krajnja neophodnost ostaje dok živim. A oboje ne možemo ostati živi.
-Franc
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 36500

Godina : 42

Učlanjen : 22.01.2017

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pet 23 Jun - 18:08

Vaša fotografija je načinila veliki utisak kod mojih roditelja. Dok su još bili utonuli u posmatranje, rekao sam sa puno razumevanja: Da, da, baš izazovno luče. Na račun toga i tome sličnog već sam otrpeo prilično zadirkivanja, što meni, međutim, uopšte nije neprijatno.
Dobio sam Tvoje drago pismo, koje mi stvara bol u stomaku, što si bila tako dobra da mi pismo pišeš iz kreveta. Uopšte ne brinem, jer po tvom dobrom raspoloženju vidim da zlo nije veliko. Samo se dobro neguj i budi čila i raduj se našoj dragoj Lizerel1.

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pet 25 Avg - 10:09

10. jul 1926. Subota

Ja ne bih mogla da zivim sa tobom ne zbog neshvatanja, vec zbog razumevanja. Patiti zbog tudje pravednosti koja je istovremeno i vlastita, patiti zbog pravednosti - to ponizavanje ne bih podnela.

Do dana danasnjeg ja sam patila samo od nepravde, bila sam samo ja u pravu, ako su se i susretale slicne reci (retko) gestovi (cesce), pokretac je uvek bio drugaciji. Pored toga, tvoje nije na tvome nivou - nije sasvim tvoje, manje je tvoje nego suprotno. Susrecuci se s tobom, ja se susrecem sa sobom, koja sam ostricama okrenuta protiv sebe.

S tobom ne bih mogla da zivim, Borise, u julu mesecu u Moskvi, jer bi ti na meni iskalio...
Mnogo sam o tome razmisljala - i pre tebe - celog zivota. Vernost, kao borba sa samom sobom nije mi potrebna (ja - kao trambulina, to je ponizavajuce). Vernost kao postojanost strasti ne razumem, to mi je strano. (Vernost kao nevernost - razvodi sve!) Tokom celog zivota samo mi se jedna priblizila (mozda je nije ni bilo, ne znam, ja ne umem da zapazam, tada se priblizila nevernost, njena forma). Vernost je zbog odusevljenja. Odusevljenje je u coveku prepravilo sve ostalo, on je s mukom voleo cak i mene, do te sam ga mere ja udaljavala od ljubavi. Ne odusevljenost, vec odusevljenje. To mi je odgovaralo.

Sta bih ja radila s tobom, Borise, u Moskvi (svuda, u zivotu)? Pa zar jedinka (svejedno kakva) moze da da zbir? To je drugaciji kvalitet. Drukcije se vrsi cepanje atoma. Sustina ne moze da se raspadne na moze biti. Heroj ne stvara trg. Njima je potreban trg, da bi jos jednom i na novi nacin stvorili heroja (sebe).

Da kazem o razumevanju. Ja te razumem izdaleka, ako ugledam ono sto te odusevljava, mene ce preplaviti prezir, kao slavuja pesma. Likovacu od njega. Bicu izlecena od tebe istog trenutka. Kao sto bih se izlecila od Getea i od Hajnea kad bih videla njihove - Gretchen. Ulica kao mnostvo, da, ali ulica ovaplocena u jedno, mnostvo koje je uobrazilo (i ti ces ga sam uveriti) da je jedinka, ulica sa dve ruke i dve noge...

Shvati me: nezasita iskonska mrznja Psihe prema Evi, od koje nemam nista. A od Psihe - sve. Psihu za Evu! Shvati neobuzdanost mog prezira (Psiha se za Psihu menja). Dusa za telo. Otpada i moje i njeno. Odmah si osudjen, ja ne shvatam, ja se povlacim.

Ljubomora. Nikad nisam shvatala zasto Tanja, koja je opravdano skromnog misljenja o sebi, negoduje na X zbog toga sto voli i druge. Zasto? Pa ona vidi da postoje pametnije i lepse, upravo ono cega je ona lisena, to je kod nje na ceni. Moj slucaj se komplikuje jos i time sto nije privatan, sto moja ma cause prestaje istoga casa da bude moja i postaje cause tacno polovine sveta: Duse. Mene prevariti je indikativno.

Ljubomora? Ja jednostavno popustam, kao sto dusa uvek popusta telu, narocito tudjem - iz najcistijeg prezira, od necuvene nesagledivosti. U strpljenju i negodovanju stvara se ono sto je moglo postati bol.

Jos nije bilo pametnjakovica koji bi mi rekao: "Menjam te za stihiju: mnostvo: bezlicno. Menjam te za sopstvenu krv".
Ili jos bolje: prohtelo mi se ulice. (Niko mi nije govorio ti).

Obamrla bih od otvorenosti, odusevila bih se tacnoscu i - mozda bih shvatila. (Muske ulice nema, postoji samo zenska. - Govorim o sastavu. - Muskarac je stvara svojom zeljom. Ona postoji i na otvorenom polju. - Nijedna zena (izuzeci su neprirodni) nece poci sa radnikom, svi muskarci idu sa devojcurama, svi pesnici).

Ja imam drugu ulicu, Borise, koja se prosipa, skoro kao reka, Borise, bez ljudi, s krajevima svih krajeva, sa detinjstvom, sa svim osim sa muskarcima. Ja ih nikada ne posmatram, ja ih jednostavno ne vidim. Ja im se ne dopadam, oni imaju njuh. Ja se ne dopadam polu. Neka u tvojim ocima i gubim, ja sam ocaravala, u mene se gotovo nisu ni zaljubljivali. Nijednog pucnja u celo - proceni sam.
Ko se jos ubija zbog Psihe! Pa nje nikada nije ni bilo (posebna forma besmrtnosti). Ubijaju se zbog vlasnice kuce, a ne i zbog njene gosce. Ne sumnjam da cu u starackim uspomenama mojih mladih prijatelja biti - prva. Sto se tice muske sadasnjice, u njoj nikada nisam ni postojala.
Lajtmotiv vaseljene? Da, lajtmotiv, verujem i vidim, ali lajtmotiv - kunem ti se! - koji nikada u sebi nisam cula. Cini mi se to je muski lajtmotiv.

Moje jadikovanje je zbog nemogucnosti da postanem telo. Zbog nemogucnosti da potonem. ("Kada bih jednom poceo da tonem...")

Borise, sve je to tako hladno i proracunato, ali iza svakog sloga je ziv slucaj, koji je ziveo i, ponavljanjem svojim, naucio. Mozda bi, kad bi video sa kim i kako, proglasio moj instinkt (ili nepostojanje njegovo) za pravi. "Nije cudno..."

A sada zakljucak.

Pismo je pocinjalo: "ne zbog neshvatanja vec zbog shvatanja". Ono se zavrsava: "Ne shvatam, povlacim se." Kako to povezati?

Razni pokretaci na istom nivou - eto tvoga mnostva i mojega. Ti ne shvatas Adama, koji je voleo samo Evu. Ja ne shvatam Evu, koju svi vole. Ja ne shvatam put kao takvu, ne priznajem joj nikakava prava, ne dajem joj pravo glasa, koji nikada nisam ni cula. Ja se sa njom, ocigledno gazdaricom - ne poznajem. (Krvi mi je vec ocigledno bliza, kao tekucina), "krv koja se uzdrzava..." Ah, kada bi moja imala od cega da se uzdrzava. Znas li sta ja zelim - kada zelim. Pomracenja, prosvetljenja, preobrazenja. Krajnji rt tudje duse i - svoje. Reci koje nikada neces cuti, koje nikada neces izgovoriti. Nepostojece. Cudovisno. Cudo.

Ti ces dobiti u ruke, Borise - zato sto ces konacno dobiti - cudnovato, tuzno, neprohodno, raspevano cudoviste koje ce se otimati iz ruku. Secas li se onog mesta sa cvetom u "Junacini"? (Ceo "Junacina" - koliko je to o sebi!)

Borise, Borise, kako bismo ti i ja bili srecni - i u Moskvi, i u Vajmaru, i u Pragu, i na ovom svetu, a posebno na onom, koji je vec sav u nama. Tvoja vecita odlazenja (tako ja to vidim) i - ono sto tvojim ocima gleda sa poda. Tvoj zivot - odsutan sa svih ulica sveta, i kod moje kuce. Ja ne podnosim prisustvo, i ti ne podnosis. Mi bismo se slozili.
Rodjeni, daj oduska srcu koje je ispunjeno mnome. Ne muci se. Zivi. Neka te zbunjuju zena i sin. Oprastam ti sve i svakoga. Uzimaj sve sto mozes - dok jos zelis da uzimas.
Seti se toga da je krv starija od nas, narocito kod tebe, semita. Ne kroti je. Uzimaj sve to sa lirske - ne, sa eticke visine.

Pisi mi ili ne pisi o svemu, kako hoces. Ja sam osim svega ostalog, ne, pre i posle svega (do prvog svitanja!) - tvoj prijatelj.

M.

Marina Cvetajeva - Borisu Leonidovicu Pasternaku
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pon 25 Sep - 10:58

Najdraži - moje telo je prosto ludo od želje za tobom - ako ne dođeš sutra - ne znam kako da dočekam - pitam se da li tvoje telo želi moje ko što moje želi tvoje - poljupce - vrelinu - vlažnost - sve stopljeno u jedno - zagrljaj čvrst da boli - stisak i borbu.”

Od kako sam te ostavio, konstantno sam u depresiji. Za mene je sreća biti pored tebe. Stalno i iznova u sećanju oživljavam tvoje zagrljaje, suze, nežnu brižnost. Draži neuporedive Žozefine raspaljuju stalan i živi plamen u mom srcu. Kada ću, oslobođen svih briga i stega, moći da provodim sve vreme ovog sveta sa tobom, kada će mi jedina obaveza biti da te volim, i da razmišljam samo o sreći govoreći o njoj i dokazujući je tebi?

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Sub 9 Dec - 10:24

Tvoje danasnje pismo je tako divno i prvi put posle osam nedelja - u celom svom zivotu , uostalom - osecam vecu srecu koju ljubav daje onome koji voli svom dusom i zna da mu je ljubav uzvracena. Najzad se ostvario moj san : " Izgubio sam svet ali sam nasao moju luku !" Ali ,Almsi , ti moras da mi to ponavljas jer vec sutra vise necu verovati u to. To je sreca koja ne poznaje predah..."

Gustav Maler / Ljubavna pisma Almi Maler
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pon 11 Dec - 13:28

Voljena moja, svaki moj dan ispunjen je ljubavlju prema tebi. Ne prođe ni jedna noć, a da te ne grlim u svakom naručju. Nisam popio nijednu šolju čaja, a da nisam prokleo slavu i ambiciju koje me drže daleko od tebe, dušo moja… Obožavam te, Žozefino, jedina si u mom srcu, jedina u mojoj duši. Sve moje misli tebi su namenjene… Ako usred noći ustajem da bih radio, to je samo zato da bih se tebi, slatka moja, vratio što pre… Ipak, u tvojim pismima od 23. i 26. obraćaš mi se sa Vi! Vi! O, kako si mogla napisati takvo pismo! Kako je samo hladno! A onda između 23. i 26. su puna tri dana: šta si radila kada nisi pisala svom mužu? A, mila moja, to "Vi" i ta tri dana, bacaju me u očaj. Neka je proklet onaj koji je tome uzrok! Vi! Vi! Šta li će biti kada prođe još petnaest dana? Toliko sam tužan, moje srce je tvoj rob, a sumnje me moje, strašno plaše! Voliš li me manje? Jesi li se već "utešila"? Hoće li doći dan da me više nećeš voleti? Reci mi to: bar da se na vreme pripremim na nesreću koja me čeka… Zbogom ženo, srećo, nado, brigo moja, dušo moja… Ne tražim ti večnu ljubav, niti vernost, već istinu i iskrenost bez granica. Dan kada mi budeš rekla: "Volim te manje" biće poslednji dan moje sreće ili, ko zna možda i zadnji dan moga života. Žozefina, seti se šta sam ti rekao: priroda mi je dala čvrst i odlučan karakter. Ali za tebe, moje je srce mekše od pamuka. Zauvek ću biti samo tvoj, uprkos sumnjama koje me čine nesrećnim…

Zbogom, i ako me već voliš manje, to znači da me nikada nećeš ni voleti…

Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pon 11 Dec - 13:29

Kazes mi da se bojis ljubavi.Zasto se bojis,malena moja?
Bojis li se sunceve svetlosti? Bojis li se plime?
Bojis li se zore? Bojis li se proleca?
Zasto se bojis ljubavi?

Znam da te malo ljubavi nece zadovoljiti.
Isto tako znam da malo ljubavi nece zadovoljiti ni mene.
Mi zelimo mnogo.Mi zelimo sve.Mi zelimo potpuno.
Kazem,Mari, da je u zelji ispunjenje, a ako je nasa
zelja jedna od Bozjih senki , dosecicemo sigurno nesto
i od Bozje svetlosti.

Ne boj se ljubavi Mari. Ne boj se saputnice mog srca.
Traba da joj se predamo , i pored bola ,zudnje i
potistenosti koje nosi, i pored nedoumice koju nosi,

Slusaj Mari: danas sam ja u zatvoru zelja. Te su zelje
rodjene sa mnom.Danas sam ja vezan starom idejom
starom koliko i godisnja doba. Mozes li biti sa mnom
u zatvoru dok ne izadjemo na svetlost dana?
Hoces li biti pored mene, dok se ne raskinu ovi okovi pa cemo
slobodno ici do vrha.

Sada priblizi celo.Priblizi svoje ljupko celo,tako,tako,
Bog te blagoslovio.
Bog te sacuvao ,voljena saputnice moga srca.

Dzubran

Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pon 11 Dec - 13:31

Poznajem jednu ženu

Koja stalno kupuje slagalice
Kineske

Slagalice

Pločice

Žice

Djeliće koji se na kraju sklope

U neku cjelinu.

Ona matematički

Rješava sve svoje

Slagalice

Živi pored mora

Iznosi šećer za mrave

I vjeruje

Iz dna duše

U bolji svijet.

Njena kosa je sijeda,

Rijetko se češlja.

Zubi su joj krnjavi.

I nosi široke, bezoblične, radne

Kombinezone na tijelu koje bi

Većina žena voljela da ima.

Godinama me nervirala

Onim što sam smatrao njenim

Hirovima

Kao što je potapanje ljuski od jaja

u vodu (da njom zaliva biljke

kako bi dobile kalcijum)

Ali, kad na kraju razmislim o njenom

Životu

I poredim ga sa drugim životima

Blještavijim, originalnijim

Ljepšim

Shvatim da je povrijedila

Manje ljudi nego iko koga znam

(a pod povrijedila mislim samo to,

ništa više.)

Prošla je kroz teške periode

Kada je možda trebalo

Više da joj pomognem

Jer ona je majka mog jedinog djeteta

I nekad smo se mnogo voljeli

Ali prošla je kroz to.

Kao što sam rekao,

Povrijedila je manje ljudi

Nego iko koga znam

I ako se tako gleda,

Eto,

Stvorila je bolji svijet.

Pobijedila je!
Frensis, ova pjesma je za tebe.

-Čarls Bukovski-

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Pet 13 Apr - 22:22

,, Dobro jutro voljena moja. Nerado izlazim iz jedne godine svoga života koja mi je donela toliko mnogo sreće i koja će mi potvrdjivanjem tvoje ljubavi postati nezaboravna. Za neposrednu budućnost nemam mnogo želja, samo jednu žarku; da mi ti ostaneš i da mi ostaneš ista! Zašto si mi baš sada odsutna pa ne mogu blagoslov da primim sa tvojih usana. Ja nisam zasebno, samostalno biće. Sve svoje slabosti na tebe sa naslonio, svoje slabe strane tobom zaštitio, svoje praznine tobom ispunio,,.
J.V.Gete- pismo voljenoj Šarloti
Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 11937

Učlanjen : 30.04.2018

Raspoloženje : Glas vatre

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Sre 9 Maj - 18:55

„Srećan rođendan, princezo,

Postali smo stariji i navikli smo se jedno na drugo. Razmišljamo slično.

Čitamo misli jedno drugom. Znamo šta ono drugo želi i bez pitanja. Ponekada nerviramo pomalo jedno drugo. Možda nekada uzimamo jedno drugo zdravo za gotovo.

Ali ponekad, kao danas, razmišljam o tome i shvatam koliko sam srećan što delim svoj život sa najboljom ženom koju sam ikada upoznao. Ti me i dalje fasciniraš i inspirišeš.

Činiš me boljim. Ti se predmet mojih želja i glavni razlog mog postojanja. Mnogo te volim.

Srećan rođendan, princezo.

Džon“

Par se venčao 1968. godine i ostao zajedno u braku više od 30 godina, dok ih smrt nije rastavila. Džun je umrla u maju 2003. godine, a Džoni je preminuo četiri meseca kasnije.

, pismo Džonija Keša upućeno njegovoj ženi, Džun Karter Keš, proglašeno je za najlepše ljubavno pismo svih vremena.

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Sre 9 Maj - 18:56

Čerčila Klementini Čerčil.

Vinston Čerčil piše svojoj ženi, Klementini Čerčil, 1935. godine:

„U svom pismu iz Madrasa napisala si reči koje su me dirnule, o tome koliko sam obogatio tvoj život. Ne mogu da ti opišem koliko me je to usrećilo, a kada bi postojali ljubavni računi, zauvek bih ti ostao dužan... Kako je meni bilo da živim sve ove godine u tvom srcu - nema reči koje to mogu izraziti.“

Ernest Hemingvej glumici Marlen Ditrih, 1951.godine:

Photo: Screenshot
„Ne mogu da objasnim kako svaki put kada stavim ruke oko tebe osetim se kao da sam bio kod kuće. Ni mnogo drugih stvari. Ali uvek smo bili veseli i šaljivi kada smo zajedno.“

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Sre 9 Maj - 18:57

Džimi Hendriks piše nekoj nepoznatoj devojci:

„mala devojko...

sreća je unutar tebe... skloni okove sa tvog srca i dozvoli sebi da odrasteš

kao sladak cvet kakav jesi....

Ja znam odgovor

Samo raširi krila i oslobodi se

Volim te zauvek

Džimi Hendriks“

Nazad na vrh Ići dole
Laida

Master
Master

Ženski
Poruka : 19790

Učlanjen : 26.04.2018

Raspoloženje : Igra uma

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   Sre 23 Maj - 8:41

Knjiga ljubavnih pisama otkriva romantičnu stranu Njemačke

'BEZ TEBE SVE JE PRAŠINA'

Njemački publicisti Falko Hennig i Robert Weber sastavili su knjigu koja predstavlja pregled razvoja ljubavnih pisama u Njemačkoj u 20. stoljeću, od dugih i rukom pisanih pisama iz rovova Prvog svjetskog rata pa sve do svježih i sažetih ljubavnih e-mailova. Nakladnik knjige je Rowohlt, a u originalu njen naslov glasi 'Ohne Dich ist alles Staub' (Bez tebe sve je prašina)
Tražili su ih u državnim arhivima, u antikvarijatima, na raznim buvljacima i po ulicama, u kantama za smeće, u inboxima i privatnim, obiteljskim arhivima, ponekad spakirane u kutije cipela i smještene na najvišu policu ormara. Godinama su njemački publicisti Falko Henning i Robert Weber (potonji u međuvremenu i objavljeni romanopisac) tražili svugdje ljubavna pisma običnih ljudi koja šira javnost rijetko kada ima priliku čitati.

Za razliku od slavnih ljubavnih parova, čije prepiske znaju izaći ukoričene kao knjige, oni koje je pogodila Amorova strijela a nisu celebrityji nikakve vrste nisu se dosad trebali brinuti za privatnost svog ljubavnog života. Zato je knjiga 'Ohne Dich ist alles Staub' dvojca Henning-Weber tako razotkrivajuće, zanimljivo i nadasve emotivno štivo, jer pokazuje da je ljubav uvijek velika i neobična, bez obzira osjećaju li je filmske zvijezde ili tzv. obični ljudi.
Kako stoji u predgovoru knjige, ona je nastala iz radio-emisije koju su Falko Hennig i Robert Weber vodili, a u kojoj su imali običaj čitati pisma, poruke i oglase koji su se mogli naći na ulici. S vremenom su primijetili da se na taj način može doći i do raznih ljubavnih pisama i poruka pa je uslijedilo dvogodišnje kopanje po raznim arhivima koji su se pokazali bogati takvim sadržajem. Jer svatko je nekad u životu bio zaljubljen.

'Ohne Dich ist alles Staub' tako otkriva što su njemački vojnici pisali svojim djevojkama iz rovova Prvog svjetskog rata, ali i prati kako su se mijenjali ljubavni diskursi tijekom desetljeća. U knjigu su uvrštena pisma ispunjena standardnim klišejima i frazama, ali i vrlo originalni izrazi ljubavi, a svim je objavljenim pismima zajednički ljubavni naboj. Pisma su u knjizi poredana kronološki, a svako poglavlje ima karakterističan naslov, ujedno citat iz nekog pisma. Primjerice, dvadesete godine idu s naslovom 'Želim se umoriti zazivajući tvoje ime', dok osamdesete godine predstavlja rečenica iz ljubavnog pisma o slomljenom srcu: 'Ja sam na kraju, a ona vozi Mercedes!'
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Ljubavna pisma poznatih   

Nazad na vrh Ići dole

Ljubavna pisma poznatih
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Ljubavna pisma i prepiske
» Najlepsa ljubavna pisma
» Ljubavna pisma poznatih
» Diznijeva najlepša ljubavna priča?