Da bi pojeftinili proizvodnju, produžili trajanje artikla, poboljšali miris i moć upijanja, proizvođači u kozmetičke proizvode stavljaju različite sastojke, od kojih su mnogi kancerogeni.
Srpska regulativa u ovoj oblasti nije menjana od 1983, dok je Evropa menja i dva-tri puta godišnje, pa se stručnjaci pribojavaju da sve što EU zabrani stiže na naše tržište, stvarajući od Srbije „deponiju Evrope“.
Je li je tako, ne znamo, jer se kod nas preparati kontrolišu samo ako se pojavi problem. U ostalim slučajevima verujemo deklaracijama, koje su nejasne, nepotpune, loše prevedene i često sakrivene iza nalepnica.
- Nepotpune, nedovoljne informacije nisu dozvoljene. Dešava se i da sadržaj na srpskom ne odgovara sadržaju na stranom jeziku - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača.
Proizvođači su delimično u pravu kada tvrde da su količine spornih materija male i da ne mogu poremetiti funkcionisanje organizma, ali zaboravljaju da napomenu da se neke od tih materija talože u organizmu i da nagomilane mogu da imaju neželjena dejstva na zdravlje ljudi. Stoga bi na našim deklaracijama trebalo uvesti naznaka koje kategorije ljudi ne bi smele da koriste proizvod i kakve on posledice može da izazove.
NAPADI ŠIROKOG SPEKTRA - PARABENISadrže ih: šamponi, regeneratori, dezodoransi, losioni. Parabeni su konzervansi koji se sve više izbacuju iz upotrebe zbog sumnje da uzrokuje rak dojke. Na pakovanjima su označeni kao: ethylparaben, propylparaben...
- SULFATISadrže ih: paste za zube, balzami za kosu, šamponi. Natrijum laurilsulfat (NLS) i natrijum laurileter (NLES) se koriste kako bi proizvodi u kojima se nalaze stvarali veliku penu. Toksičnost tih supstanci zasad je sporna, ali stručnjaci veruju da nadražuju oči i slabe odbrambeni sistem.
- FTALATISadrže ih: lakovi za nokte, sapuni, lakovi za kosu, parfemi. Loše utiču na rad žlezda koje proizvode hormone, a izloženost ftalatima može imati uticaj na povećanu telesnu težinu dece.
- TRIKLOSANSadrže ga: sapuni, dezodoransi, losioni, kreme, paste za zube. Koristi se kao konzervans, a po sastavu je sličan dioksinu, jednoj od najtoksičnijih supstanci. Može da uzrokuje hormonalne bolesti.
- PHENOXYETHANOLSadrže ga: parfemi, ruževi, puderi, rumenila, tečni sapuni. Stavlja se zbog mirisa i još nije zabranjen, ali se sumnja da utiče na plodnost i na prerani porođaj. Slabi imunosistem i štetno utiče na kožu, pluća i oči.
- PROPYLENE GLYCOLSadrže ga: proizvodi za kosu, kreme za samopotamnjivanje, losioni za bebe, dezodoransi u stiku. Derivat nafte koji ima veliku moć prodiranja u kožu. Dovodi do brojnih alergijskih reakcija.
- BHA i BHTSadrže ih: ruževi za usne i hidratantne kreme. Sintetički antioksidansi koji mogu prouzrokovati alergijske reakcije na koži i endokrine bolesti. BHT sadrži tulen, čija se upotreba povezuje sa anemijom, oštećenjem jetre i bubrega...
- FORMALDEHIDSadrže ih: kreme za lice, mleka za telo, preparati za nokte i kosu. Iritira disajne organe, dovodi do astme, alergije... Sumnja se i da ima kancerogeno dejstvo. Krije se pod nazivima: formalin, form, lysoform, formalith...
G. Avalić