Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Nenad Grujičić

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Sledeći
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35381

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:33

Nenad Grujičić rođen je 12. septembra 1954. godine u Pančevu. U čestim porodičnim selidbama, najranije godine proveo u Šajkašu, odakle 1960. godine odlazi u Gomjenicu i Prijedor, mesto roditeljskog zavičaja, gde pohađa osnovnu i srednju školu. Na Filozofskom fa­ku­l­tetu u Novom Sadu diplomirao je na grupi jugolovenska i opšta književnost.

Bio je glavni i odgovorni urednik studentskog književnog lista To jest (1978—1980) i urednik poezije u Glasu omladine 1980—1981. Predavao je književnost u Vojnoj gimnaziji u Beogradu 1982. godine.

Predsednik Društva književnika Vojvodine (1993—1997) i predsednik Saveta Međunarodnog salona knjiga i Dana Laze Kostića u Novom Sadu (2000—2004).

Živi u Novom Sadu i radi kao direk­tor pesničke institucije Brankovo kolo u Srem­skim Karlovcima. Objavio dvadesetak knjiga poezije, proze, eseja, kritika i polemika.

Pesme su mu prevođene na ruski, engleski, nemački, francuski, italijanski, španski, jermenski, poljski, gruzijski, arapski, rumunski, švedski, češki, slovački, ukrajinski, mađarski, makedonski, rusinski i slovenački jezik.

KNJIGE POEZIJE:

• "Maternji jezik", KOS, Beograd, 1978, 1995.
  • "Linije na dlanu", Prosveta, Beograd, 1980.
  • "Vrvež", Matica srpska, Novi Sad, 1985.
  • "Carska namiguša", BIGZ, Beograd, 1990.
  • "Jadac", Srpska književna zadruga, Beograd, 1993.
  • "Pusta sreća", Prosveta, Beograd, 1994, 1995, 1996.
  • Pesme pri ruci", KOS, Beograd, 1995.
  • "Log", Vreme knjige, Beograd, 1995.
  • "Cvast", Prosveta, Beograd, 1996, 1997.
  • "Čistač", Izabrane pesme, Prosveta, Beograd, 1997.
  • "Snovilje", Glas srpski, Banja Luka, 1998.
  • "Živa duša", Prosveta, Beograd, 1999.
  • "I otac i mati", Izabrane pesme, Matica srpska, Novi Sad, 2002.
  • "Mleč", Izabrane pesme, Glas srpske, Banja Luka, 2004.
  • "Svetlost i zvuci", Izabrane i nove pesme, Srpska književna zadruga, Beograd, 2005.
  • "Šajkaški soneti", Prometej, Novi Sad, 2008.
  • "Darovi", Orfeus, Novi Sad, 2009.
  • "Vijadukt", (poeme), Prometej, Novi Sad, 2011.

OSTALE KNJIGE:

• "Prokrustova postelja" (eseji i kritike), Stražilovo, Novi Sad, 1989.
  • "Auh, što život ušima striže" (almanah), Stražilovo, Novi Sad, 1990.
  • "Branko — Pesnik mladosti" (monografija o B. Radičeviću), Književna zajednica Novog Sada, 1984, 1985, 1990. i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1992.
  • "Ojkača" (studija i antologija), Književna zajednica Novog Sada, 1988, Dnevnik, Novi Sad, 1992. i Zadužbina Petar Kočić, Banja Luka ‡ Beograd, 1996.
  • "Ples u Negvama" (eseji i kritike), Prosveta, Beograd, 1998.
  • Polemike i odušci", Oslobođenje, Srpsko Sarajevo, 2004.
  • "Priče iz potaje", Prometej, Novi Sad, 2007.
  • "Živi zvuci Nenada Grujičića", (Miloš Jevtić, kolekcija Odgovori), Beogradska knjiga, Beograd, 2008.
  • "Muža duša" (roman), Prometej, Novi Sad, 2009.
  • "Priče za romane", Kulturni centar Novog Sada, 2012.
  • Antologija srpske poezije (1847—2000), Brankovo kolo, Sremski Karlovci, 2012.

NAGRADE:

• Brankova nagrada Matice srpske
  • Milan Rakić
  • Vukova nagrada
  • Pečat varoši sremskokarlovačke
  • Skender Kulenović
  • Stražilovo
  • Pavle Marković Adamov
  • Kondir Kosovke devojke
  • Pjesma nad pjesmama
  • Kočićevo pero
  • Grb Sremskih Karlovaca
  • Lazar Vučković
  • Šušnjar
  • Dnevnikova nagrada
  • Zlatna značka KPZ
  • Prva nagrada na Smotri jugoslovenskih radija
    u Ohridu za emisiju ''Od bećarca do ojkače''

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:34

Nenad Grujičić je po svemu izuzetna pojava u našoj književnosti i markantna ličnost našeg književnog jezika, čak u izvesnom romantičarskom smislu, tako da njegovo portretisanje mora biti veoma inspirativan posao što, priznaćete, nije baš obavezno slučaj sa većinom naših savremenika.

Pre svega pesnik, i to jedan od najistaknutijih, ali takođe i vrlo originalan, bespoštedan književni kritičar, pa onda i polemičar, jedan od najduhovitijih i najfrekventnijih koje imamo, Grujičić nije od onih autora za koje jednostavno određujemo kontekst pevanja i mišljenja, jer se krug njegovih srodnika neočekivano proširuje, i to u onom najboljem i najdubljem tradicijskom pravcu. U njegovom rukopisu treperi i stalno je delatna najfinija tradicijska rezonanca ‡ za koju često mislimo da je neponovljiva u duhu savremenog pesništva. Kroz njegove stihove kao da zaista progovaraju najdelikatniji refleksi narodne lirske poezije, varnica koju svi čuvamo negde u ličnom i kolektivnom sluhu, ali je samo retki mogu ukresati.

Po tom daru je Grujičić, inače izrazito samosvestan i poetički upućen autor, poseban među savremenicima. On suvereno vlada izvorima našeg pesništva, sve tamo do usmenog, i zato je "maternji jezik", naslov njegove prve zbirke pesama, toliko adekvatan i za sve ostale.

Podela na faze, kritičarima tako draga pri pokušaju integralnog razmatranja nekog opusa, ovde je jedva izvodljiva i mogla bi se vršiti samo po principu uočavanja manje ili veće naglašenosti poetičkih konstanti, koje se iz nekoliko pravaca slivaju u jedinstven pesnički glas. U novim knjigama koje su svojevrsni omaž sonetu ‡ prava sonetna ekvilibristika i samoanaliza ‡ nema ničeg izveštačenog, nego se promišljanje pesme unutar pesme odvija uz male svečanosti i eksplozije lirske inventivnosti po kojoj znamo punokrvnog Grujičića.

Ni ovde, naravno, iz njegovog glasa ne iščezava gorko-ironični impuls, nego se čak i pojačava, praćen ‡ što je naročito važno ‡ specifičnim jezičkim hedonizmom: očiglednim i čujnim uživanjem u konstrukciji sočnih lirskih fraza, sa efektnim poentiranjem na malom prostoru, kao da je u svaki stih ugrađen mali mehanizam koji će sve te sintagme dovesti u nezgodne a opet funkcionalne relacije ‡ da bi značenje pesme i njena zvukovnost postali jedno.

Važno je naglasiti autentičnost Grujičićeve lirike, njenu elementarnu snagu i njenu duboku ukorenjenost u bogatstvo našeg jezika. Ta elementarnost je bitna jer baš zahvaljujući njoj pesnik tako raskošno varira svoje retoričke registre, od ironičnog, sentimentalnog i erotskog ‡ do rodoljubivog, i u svim registrima biva ujednačeno kvalitetan. Pesnik priziva primordijalno stanje pesme tako što luta kroz tradiciju, nastojeći da kroz to lutanje obnovi magiju samog stvaralačkog čina. Jezik lutanja uvek je konkretan i ekspresivan, krajnje intiman i jednokratan, a istovremeno kao da dolazi iz velike udaljenosti, iz neke kolektivne memorije, pomalo se vrteći i oko razočaravajućeg inventara svakodnevice, oko svojevrsne opčinjenosti trivijalnim ‡ ne da bi se ono izložilo poruzi, nego da bi na fonu karikiranja još jednom zablistao moćni refleks iskonskog pevanja, Nenadu Grujičiću toliko svojstven i drag.

Želidrag Nikčević

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:35

NENAD GRUJIČIĆ — Knjige poezije

MATERNJI JEZIK
Ovo je knjiga koja je očekivana, ili tačnije, knjiga koja je bila neophodna....
[Milivoj Nenin]

LINIJE NA DLANU
Nema sumnje, Grujičić je u dosluhu s najnovijom i preovlađujućom orijentacijom moderne poezije na "novi realizam" i "poetski publicizam", koji se ne usteže ni od društvenog, pa ni političkog tumačenja čovekove situacije, s jedne strane, niti od "nepoetskog", dokumentarnog, dnevničkog i autobiografskog govora, s druge. ...
[Slavko Gordić]

VRVEŽ
U svojim najboljim pjesmama, koje pretežu u Vrvežu, Nenad Grujičić je uspio da progovori svojim glasom, svojom nutrinom...
[Ranko Risojević]

CARSKA NAMIGUŠA
U Carskoj namiguši  Grujičić ostaje veran jeziku koji je "posisao" sa Maternjim jezikom, tom zvuku i melodiji koje je tako strasno prizivao i ispitivao. Maternji jezik je, i na ovom primeru vrlo uspela metafora koja apsorbuje, fermentira, pa onda isijava niz značenja od značaja za razumevanje Carske namiguše, kao i Grujičićeve poezije uopšte...
[Zoran Đerić]

JADAC
Najpre, nova je knjiga pesnikov pogled u protekle decenije, povratak dečačkim uspomenama i zavičajnim (zapadnobosanskim) temama, otiskivanje ka prostorima izbledelih i potisnutih slika, suočavanje s korenima sudbinskih udesa i s razlozima današnje neurotičnosti...
[Čedomir Mirković]

PUSTA SREĆA
Najsloženije spojeve i najveći raspon razlike Grujičić ostvaruje u knjizi Pusta sreća u kojoj je sabrao tri sonetna venca: Žižak, Vihor i Tajac....
[Saša Radojčić]

LOG
Mistik beline i pesnik samoga sebe je Nenad Grujičić, a zbirka soneta Log ukazuje se kao srebrnast nimbus nad dosadašnjim pesnikovim ostvarenjima...
[Jelena Aleksić]

MATERNJI JEZIK I PESME PRI RUCI
U ovoj knjizi je ono najbolje od Grujičića. Ona predstavlja tačku s koje se pruža najčistiji i najdalji pogled na Grujičićev pesnički trud.
[Laslo Blašković]

CVAST
Šta je Cvast? Preliv boje, tanani slikarski akvarel? I to! Ali nešto vidljivije, što donose sazvučja Grujičićeve Krajine. A koju je pjesnik u nekom svom drugom svijetu prepoznao i doslutio. I koju je, u nekom drugom vremenu, doživio...
[Zdravko Kecman]

ČISTAC
Posle devet knjiga pesama i dve decenije prisustva na književnoj sceni, pesnik Nenad Grujičić osmelio se da istupi na čistinu i preispita sve što je do sada učinio u poeziji, objavljujući obiman izbor stihova pod efektnim naslovom "Čistac"...
[Dejan Tadić]

SNOVILJE
Dve su osnovne teme "Snovilja", zbirke pesama plodnog i sve prisutnijeg u srpskoj poeziji Nenada Grujičića: ljubav i pesma...
[Nikolaj Timčenko]

ŽIVA DUŠA
"Živa duša" je nova knjiga Nenada Grujičića, pjesnika i esejiste, književnog kritičara i antologičara, vrsnog i polemičara i analitičara, sastavljena od tri sonetna vijenca: Dušo, Dušak, Poezija i ciklusa raznoobličnih pjesničkih štiva, od minijatura do poema...
[Momir Vojvodić]

I OTAC I MATI
Najnoviji izbor Grujičićeve poezije, posvećen ocu i majci, potvrđuje razuđenost njegovog pjesničkog interesovanja ne više i ne samo u formalnom nego i u sadržajnom smislu. On je, koliko nam je poznato, do danas jedini pjesnik koji je u jednoj zbirci objedinio pjesme o oba roditelja, ne ističući, dakle, samo jednog, što je obično do sada bio slučaj...
[Ranko Risojević]

MLEČ
Čašu poetske mliječi, destilat svog višeknjižja, Nenad Grujičić podiže u slavu poezije i pjevanja, zaumnih moći jezika i pjesničkog izričaja, njegovog volšebnog obuhvata visina, dubina i širina duhovnih i životnih...
[Anđelko Anušić]

SVETLOST I ZVUCI
Uz sonet (i vijenac!), kao dominantnu impresiju nakon susreta sa Grujičićevom poezijom, nameće se odmah i bespogovorno zavičaj, kao iskon  i donji kamen ne samo ove poezije, već ukupnog Autorovog bića i bitisanja...
[Miroslav Egerić]

ŠAJKAŠKI SONET
"Šajkaški soneti" Nenada Grujičića jesu lirsko traganje za izgubljenim vremenom. Pesnik je uspeo da prizove i dočara dane ranog detinjstva u Šajkašu, ali je, takođe, svemoćnim pesničkim vidom, oživeo i dane u kojima nije učestvovao (odlazak roditelja iz Bosne u Šajkaš i početak života u novoj sredini, sa svim nedaćama i radostima), kao i jedno udaljenije, istorijsko vreme (život Srba-graničara kroz vekove, odblesci ratova, obredi koji sežu u davninu)...
[Maja Belegišanin]

DAROVI
...ne zaboravljam da je ova poezija dobrim delom namenjena sladokuscima. Ona od svog čitaoca zahteva ne samo izuzetan lirski rafinman, ne samo veoma razvijen prirodan sluh, nego i vrlo konkretna znanja o lirskoj tradiciji. U njoj se prepliću odjeci različitih čitanja, uvek je tu zapretano neko suptilno ukrštanje s lektirom, a istovremeno ne prestaje da treperi neponovljiva autobiografska struna, prenapregnuta porodičnim, zavičajnim i nacionalnim refleksima...
[Želidrag Nikčević]

VIJADUKT
Ova po mnogo čemu neobična knjiga sačinjena je iz tri poeme: "Vijadukt", "Pokrivanje kuće" i "Žabar". Nenad Grujičić obnavlja u savremenom srpskom pjesništvu zapostavljen oblik — poemu, u kojoj se elementi lirske poezije prepliću sa narativnim. Sa snažnim životnim izvorima, ova nesvakidašnja knjiga donosi krajiški ambijent gdje se kao toponimski epicentar javlja Gomjenica (i ne samo ona) natopljena krugovima burnih slika i prizora, koji svojim umjetničkim dometom vode ka univerzalnoj dimenziji rukopisa.
[Predrag Bjelošević]

* * *ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE (1847—2000)
... nastoji da pokaže beskrajnu lepotu poezije u srpskom jeziku i da istakne svu njenu raskoš u periodu od jednog i pô veka — praćenjem putanje eksplozije pesničkog jezika.
... ova antologija pokazuje širinu i lepotu srpskog jezika ostvarenog u najrazličitijim pesničkim rešenjima, u slobodnom i vezanom stihu, u raznovrsnim formama i oblicima, u nepreglednom mnoštvu tematskih i motivskih polja, u dionizijskom i apolonijskom tonu, u kreativnim moćima poezije.
Sasvim je očigledno da je priređivač duboko probdeo nad pesničkim opusima i, snažno koncentrisan, birao pesme koje su ušle u Antologiju, pesme koje izazivaju visoko čitalačko uzbuđenje i snažan doživljaj.
[Marija Sloboda]

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:36

Fotografija Nenada Grujičića iz vremena kada je objavio prvu i drugu knjigu pesama.

Fotografisao Andrej Tišma

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:37

Maternji jezik
Nenad Grujičić

O MATERNJEM JEZIKU

Oko naslova Grujičićeve pesničke prve knjige lebdi omaglica slutnji i pitanja moderne filozofske i književne misli. Maternji jezik! Je li po sredi Kročeova ideja (inspirisana starim Herderovim i Hamanovim učenjem) da je poezija maternji jezik čovečanstva, da su jezik i pesništvo u osnovi jedno: stvaranje, pothranjivano i usmeravano silama imaginacije? Ili je, možda, u pitanju pesnička overa strukturalističke "filozofije sistema", koja daje povlašćeno mesto jezičkoj aktivnosti, pripisujući joj nezavisan totalitet? Ili je, naprotiv, reč o otporu nametljivoj filozofiji ljudskog jezika, otporu inspirisanom jednom "filozofijom čoveka", koja u jeziku vidi "prirodnu ustanovu"? Jer, kako veli Mikel Difren, "za svakog čoveka postoji njegov maternji jezik koji predstavlja podlogu i hranu njegovoj misli, i čovek u njemu obitava onako kao što zametak obitava u majčinoj utrobi: on će od majke morati da se odvoji, ali će uvek ostati okružen njenim staranjem i nežnošću".

Samo jaki razlozi dopuštaju podvrgavanje jedne pesničke knjige teorijskoj "anketi". Ovoga puta to pravo nam daju bar dva obeležja Grujičićeve knjige: jezik i poezija su njen predmet, više negoli njen subjekat ili njeno podneblje, i, potom, u njenom pismu ima toliko kategorijalnog jezika i toliko destilisane pojmovne bistrine da ove tekstove, i nehotice, pre nego sa ikakvim literarnim uzorkom, upoređujemo sa manirom i stilom definicija.

Pesnički opit Nenada Grujičića izveden je čisto i dosledno. Kako u njegovom shvatanju pesništva, tako i u njegovom pesničkom činu zadivljuje kristalna i definitivna jasnoća stava i iskustva.

Slavko Gordić, 1979

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

OLOVKA

Olovka je kao žena.
Prestali smo se
dogovarati
o svemu što je ručak
     i potreba.
Lažemo se
     i trošimo
     pred spavanje.

Po nekoji put
klizim s postelje
niz papir!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

OBIČAJ

Moćna je navika
koja me oplemenjuje
ranim sjećanjima.

Ona žestoko gori
     i oplakuje dan
     kada sam prvi put
uzeo olovku
     i nacrtao kosu liniju
ali liniju
što prolazi kroz srce
     i nastavlja se
     do porođajnog mesta
ili zamke za sve one
koji razmišljaju
o putešestviju
kroz nejasne predjele
     i vradžbine pjesme
     što se kao u snu
iznenada ukazuju!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:38

TO

Bilo šta da se priča
     i nagađa
o svemu ovome
ništa se neće znati
jer dok pišem
izražavam duboku brigu za TO
     i samo tada
     tamo neke meni
sudbinski jasne slike
     i prilike
     jesu nesmetana šetnja
     do sna
jedine raskoši gdje nema
razlike
između mene
     i meni različitih
ljubimaca Prirode
     i Razmišljanja.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

RAZLAGANJE ŽIVOG BIĆA

Ne bi trebalo valjda
da branim ovo što pišem?

Ispostaviće se da postavljam
zamku
i uvlačim Vas
u džunglu stihova.

Rekli ste kroz nos:
A
i ti pišeš poeziju?
Pa da vidimo?

Ja sam drhtao
i razlagao dugačku pjesmu
na dijelove:

U prvi idu ljudi
u drugi bilo šta
u trećem je opadalo lišće
kroz četvrti tekla voda
kroz peti krv
i tako dalje
do nekog beskonačnog broja
kojim se obilježava taj
posljednji komadić
moga znanja.

Samo uz pomoć poezije!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

OPASNO PROTEZANJE

Kad jezik zazvuči
ili se sluša
ili ne sluša.

Ali
sad smo ovdje da ga slušamo
     i aplaudiramo
     za podvige u mnogim ratovima
što ih je učinio
za dobrobit nas mladih jezičara
koje sudbinski interesuje
     i pjesma
ali nas muči
njeno protezanje kroz vjekove
pa ipak
o pa ipak
pristajemo
njome da se služimo!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

UNUTRAŠNJA

Ipak
neki Veliki zakon
izvan zemaljskog reda
uspostavlja poredak
u mojim stihovima
što crpe svu snagu
     i služe meni-žrtvi
     da poklekne
     sudbinskom teretu
iznutra.

Oh dušo
kako mudro
zabavljaš se tijelom!
Tvoja orgija
nebeska je strast
što kratko traje
     i ostavlja me
     u razorenom stanju.

Brižno ispisujem
neku vrstu sna:

Unutrašnja građa moga bića
što prije se
mora raščlaniti
     i otpočeti
     život bez smetnje.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:39

PREVODILAČKI RAD

Ovo je pjesma
koju sam preveo
sa svog jezika na Vaš.

Nisam nimalo sumnjao
u obostrane prednosti
i mogućnosti
da se moj govor izrazi
svakodnevnim riječima.

Sve se ulijevalo
u već pripremljene kanale
a meni je preostalo samo
da ubrizgam život
neartikulisanoj masi
i prihvatim
Vaše uslove:

Ptica bez krila
ne može da leti
jer to se protivi
svim oblicima bioloških
i gravitacionih
saznanja.

List vode takođe
ne može presjeći ribu
jer šaran je čvršće
agregatno stanje!

Zatim ste me primorali
proderali ste se
kako pjesma
ne smije imati gestove
kako ona nije živo biće
koje mlatara rukama
i donjom usnom
opominje na opasnost:
Nema pjesma gestove!

Dobro
u redu.
Ovo je samo prevodilački rad
i zajednički dokument
o našem sučeljavanju.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

VELIKA POMETNJA

Duša jednom napusti tijelo
     i ne vraća se u isto.
Slobodna istražuje
     i lovi opet nekog stvora
     da mu se usadi
da ga optereti
čitavog života.

Moja duša
poprilično miruje.
Ne zalazi u naše
zajedničke probleme
onoliko koliko ja to činim
     i pojedoh se živ
     što ponekad ne mogu
     pjesmu napisati
ili još gore
kad pomislim
     i uplašim se
     da nikad ništa neću napisati.

O velike li pometnje!
Ni traga ni glasa od stvoritelja
a ja nagađam
     i uveličavam
     ovako divno stanje
moga mesa.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

POEZIJA

Ah:

To je bistri Um.
Jezik oslobođen predrasuda.
Otvorene rečenice
mojih glavnih briga.
Rasulo koje
dovodim u red.

Zapravo
sad se izbavljam
prije vremena!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:40

KROZ KRV

Kad ulazim
u mnoge predjele
Prirode
     i Razmišljanja
širim se
     i otvaram
bez milosti izranjam
     i nastavljam trk
     preko poprskanih površina
prstima niz mokro lice
niže
naniže
da iščupam srce
unutrašnjeg dvojnika
koji uzdiše
teško diše
izdiše
poslije dugih putovanja.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

TAJNA SE OTKRIJE NA KRAJU

Onaj sam
koji kopka
po utvrđenjima
što ih niko vjekovima
nije osvojio
već se pri kraju života
dao u bjekstvo
napustivši
     i svoje najdraže
     u porodici
     da bi njemu bilo najbolje
znao on to
     ili ne!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PUTOVANJE

Put kojim idem
     i ne osvrćem se
    ne obrćem oko ose
zaraza je
što zakonom vjerovatnoće
izlazi
     i prelazi
iz sveg
     i svačeg
u ovakve kao što sam ja.

Put se ne vraća u izvor muke
iz koje počinje
već gradi vječnu Arhimedovu spiralu
po kojoj kružim
     i udaljavam se od centra
     istine
koju slutim
     i nazirem
pa je kao takvu
ovoga puta negiram
     i ostavljam za sljedeće
     aktivno putovanje.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

POSLJEDICE

Ne postoji ono
što se osjeća svim čulima
bez obzira na ljepotu
ugrabljene misli
što vodi u zamršene
predjele vječnosti.

Rad do iscrpljenosti
na ovom fenomenu
samo je užurbanost moje krvi
     i svih dosadašnjih
     vjekova poezije
     što počivaju
nad
     i pod grobovima
Homera
Dantea
Branka
     i ostalih.

Ali
meni ne preostaje
ništa
nego da se plodim stihovima
     i živim u zabludi
kao svi prethodnici
     i oni koji će
sutra
možda
doći.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:41

MOĆ KOJA NIJE

Isto je pisati o ružama
prije
ili poslije kiše.

Pišem o svemu
ne bih li osvojio
golema prostranstva.

Ima stvari
     i pojava
     o kojima niko
     nikad ne pjeva
a one su takođe pjesme
jer same sebe pjevaju
ne čekajući mene
i meni slične.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

TOBOGAN — LAVIRINT

Riječ se podešava
uvođenjem emotivnosti
dužinom posljednjeg sloga
naglašenim mjestima
     i sopstvenom vrpcom
     što se odmotava
     do dalekih predjela
     neslućenog sklada
što se po ko zna koji put
obnavlja
pomoću podjetinjenih
pogleda na svijet.

Praksa pokazuje:
Ono što liči na zamku
odskočna je daska
čiji ugib stvara energiju
čini formulu
s iznenadnim nepoznanicama.
     Ja vidim jasno
putanju
po kojoj klize riječi
     ili jezgro ove pjesme
     što mijenja boju moga lica.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

ZBIVANJA OKO PJESME

Tamo gdje
počinje moje tijelo
odgoneta se pjesma.

Rast riječi se nastavlja
praznim pričanjem
     i objašnjenjima
     što se silovito
približavaju
     i glasno čuju
iz usta mojih sagovornika.

Dosta
za danas je dosta!
Uporedimo
ove dvije vrste kazivanja
u šakama procijenimo
njihove težine
     i vagajmo
     vagajmo
do sljedeće pjesme.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   Ned 13 Dec - 12:42

NJEGOVO VELIČANSTVO

Jezik je pilula
što se guta svaki dan
na opštu nesigurnost
pojedinih riječi
što nastanu u datom trenutku
bez obzira da li se čak
     i ispisuju
     u besvjesnom stanju
ili kako drukčije.

U pjesmi
jezik se prevrće na glavu
     i čeka
     da se krv slije u nju
pa da zapjeva kako je nebo crveno
kako se on jezik
odriče ulogâ koje ima
     i da se nepošteno koristi
     među ljudima što su
     neraspoloženi
prema glavnoj funkciji
Njegovog Veličanstva.

U porodici
kao u pjesmi
riječi se kače
     i uz tresak kidaju
     svaka na svoju stranu
     uz sopstvene troškove
svakako!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PO ROĐENJU

Jezik je tajna
podarena
meni — razumnoj cjelini
da barata okolinom
     i ako se ikad izgradi
     u velikog pjesnika
onda
i suštinom okoline.

Pjesnik se ne oslobađa jezika
ni poslije smrti
a to znači
da je prevaren u životu
     i da se uzalud
     opkladio s knjigama
     kako će sve nestati
     svršetkom njegovog organizma
najsavršenije konstrukcije
što postoji
među
pokretljivim česticama.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

POEZIJA IMA SVOJE LJUDE

Nekakav naročit recept
ne mogu da dam
za spravljanje ovoga melema
kojim se vidaju
zdravi
     i bolesni dijelovi
     moga života.

Ah
nezgodno bi bilo
da se otkrije bilo šta
o ovome o čemu se
vjekovima govorka po školama:
Poezija je vječita!

Slažem se
     i dodajem:
Nema čovjeka
na kugli zemaljskoj
koji bi ušao u kraj
     i tajne
nitima ove ženske čarape
što ima svoje pristalice
     i gotovo!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

MIRNA SAVJEST

Nešto se može naučiti
a nešto podariti
ako pišeš pjesme
     i sarađuješ s ljudima
     koji dobro barataju
     specijalnim slučajevima
ili životnim navikama onih
što nemaju šanse
za oproštaj
slatko spavanje
     i mirnu savjest.

Ko ti garantuje da si u pravu
     i da ono što tvoja
     glava opredmeti
     ima ljudski smisao?

Nemoj se drmusati samosvjesno!

Stavi palac na čelo
     i pitaj:
     Oče
zašto si me pravio
kad nisi znao
     i nisi mogao
     pravilno
     da me rasporediš?

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Nenad Grujičić   

Nazad na vrh Ići dole

Nenad Grujičić
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Nenad Grujičić
» Nenad Zimonjić
» Nenad Mirković
» Završni Masters turnir u Londonu