Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina Empty
PočaljiNaslov: Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina   Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina Sat610Pon 20 Jul - 19:15

Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina

Kada se 14. marta 1930. godine pojavila vest o otkriću novog nebeskog tela na mračnom kraju Sunčevog sistema, svet je goreo od znatiželje.

Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina 641390_venetiaburney_ff
Ona je "krstila" Pluton: Venejša Barni iz Oksforda

Jednog martovskog jutra 1930. godine Venejša Barni doručkovala je u svom domu u Oksfordu, dok je njen deda Falkoner prelistavao dnevno izdanje londonskog "Tajmsa".

Na 14. stranici novina tog dana je osvanula priča o novootkrivenoj planeti na samom obodu Sunčevog sistema.

Deda je pročitao članak svojoj unuci, pravom malom zaljubljeniku u planetarni sistem, koja je neretko u školi pravila makete Sunčevog sistema.

- Svi smo bili oduševljeni. Danima se pričalo o novom nebeskom telu. Odjednom mi je sinulo: "Zašto ga ne bismo nazvali Pluton?" I tako je sve počelo - izjavila je Venejša u dokumentarcu "Naming Pluto".

To se dopalo deidi, penzionisanom kustosu biblioteke Bodlejen pri Oksfordskom univerzitetu, te je pozvao svog prijatelja, poznatog britanskog astronoma, i predočio mu predlog imena.

Ubrzo je dobio odgovor koji je glasio: "Ja mislim da je to briljantno!". Astronom je poslao telegram svojim kolegama u Opservatoriji "Arizona", koji su i otkrili nebesko telo. Nakon glasanja, Pluton, tada zvanično deveta planeta Sunčevog sistema, dobio je ime. Zanimljivo je da se nijedan član opservatorije nije protivio tome da njihovo novootkriveno čedo dobije ime koje je predložila mala Britanka.

- Iako Pluton više nije planeta, iako je mali i nebitan, za mene ima ogromnu sentimentalnu važnost. Gledam na njega kao na autsajdera među velikim planetama, koji je odbačen na tamnu stranu Solarnog sistema. Ipak, uprkos tome što je mali, mnogima nebitan i dalek, meni će uvek biti omiljen - rekla je Venejša Barni.

blic.rs










Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
 
Pluton svoje ime duguje devojčici od 11 godina
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Da li Pluton treba da bude planeta ili ne?
» STRAVA U NEGOTINU: Tinejdžerke (17) tukle, mučile i obrijale glavu devojčici (13) zbog Fejsbuka!
» CD odsvirao svoje
» Skuhajte svoje pivo!
» Poznajete li svoje pretke
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Astronomija-