Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Nikolaj Gogolj

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Uto 28 Feb - 20:04

Iz pripovetke Strašna osveta
Dnjepar

Divan je Dnjepar kad je tiho vreme, kad on slobodno i lagano valja svoje široke vode kroz šume i brda. Ni tutnji ni šumi; gledaš ga i ne znaš, ide li ili se ne miče njegova veličanstvena širina. I čini ti se da je sav od stakla saliven, i kao da plav put, poput ogledala, bez mere u širinu, bez kraja u dužinu, ide i vije se po zelenom svetu. A jarko sunce voli onda da se ogleda s visine i da pusti zrake u hladnu staklenu vodu, pa i šume na njegovim obalama vole da se ogledaju u vodi. Sa svojom zelenom kosom one ne naginju s poljskim cvećem vodi, pa gledaju u nju i ne mogu se nagledati i nadiviti se svom svetlom licu, i smeše se na njega i pozdravljaju ga mašući granama, a u sredinu Dnjepra ne smeju pogledati; niko, osim sunca i plavog neba, ne gleda u nju; retka je ptica, koja će doleteti do sredine Dnjepra. Kako je divan! Nema takve reke na svetu!
Divan je Dnjepar i u toploj letnjoj noći, kada sve spava, i čovek, i zver, i ptica, i samo Bog veličanstveno posmatra nebo i zemlju i veličanstveno otresa svoju rizu. Od rize osipaju se zvezde; zvezde gore i svetle iznad sveta i sve se ogledaju u Dnjepru. Sve ih drži Dnjepar na svom tamnom krilu, nijedna mu neće umaći, osim ako se ugasi na nebu; crna šuma, puna gavranova koji spavaju, i stara razdrobljena brda nagla se, kao da bi ga hteli pokriti svojom dugom senkom, ali uzalud. Nema ničega na svetu što bi moglo pokriti Dnjepar. Plav, plav ide on svojim tokom usred noći kao i usred dana; i vidi se toliko u daljinu koliko samo čovečje oko može da sagleda. Raznežen, pripija se bliže obalama, u noćnoj hladovini, pušta za sobom srebrnu struju koja seva kao pljoštica u sablje dimiskije, a zatim sinji Dnjepar ponovo spava. Divan je i tada Dnjepar, i na svetu nema ovakve reke. Kada se krenu po nebu brda od plavih oblaka, a crna se šuma nija do korena, hrastovi ječe, i munja, lomeći se među oblacima, najedanput osvetli ceo svet, - strašan je tada Dnjepar! Vodena brda grme udarajući o gore, i blešteći i stenjući beže natrag, plaču i nadaleko se razlivaju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Uto 28 Feb - 20:04

Onde je samo jedan jedini valjan čovek - javni tužilac, pa i on je, ako ćemo istinu govoriti, svinja.

Glava Ivana Ivanoviča liči na rotkvu okrenutu nadole; glava Ivana Nikiforoviča na rotkvu okrenutu gore.

Počeo sam razmišljati o tome kako da se iščupam iz gomile, da stanem na takvo mesto odakle bih mogao da sagledam celu masu, a ne samo ljude koji su pored mene - kako da sadašnjost, odvojivši se od nje, na neki način za sebe pretvorim u prošlost.

Dosad su sve gospođe nekako malo govorile o Čičikovu; istina, priznale su da ima lepo držanje čoveka iz otmenog sveta; ali otkad su se proneli glasovi o njegovom milionerstvu, pronašle su se i druge lepe osobine." ( „Mrtve duše")

„Ali nije takva sudbina i drugačija je sreća pisca koji se usudio da iznese na videlo sve ono što je svaki čas pred očima, a što nemarne oči ne vide, svu strašnu, potresnu kaljugu od sitnica što sputavaju naš život... On neće požnjeti slavu da mu svet pljeska, on neće videti suze zahvalnosti, ni jednodušnog ushićenja ljudi koje je uzbudio; njemu neće potrčati u susret šesnaestogodišnja devojčica, zanesene glave i s herojskim poletom... on, najzad, neće uteći od savremene kritike, od pretvorne, pakosne kritike, koja će nazvati ništavnim i sramnim njegova dela koja je on s velikom ljubavlju stvarao; odrediće mu prezrenja dostojan kut među piscima što vređaju čovečanstvo; prišiće mu osobine junaka koje je opisao; oduzeće mu i dušu i srce i božanstveni plamen talenta... ( „Mrtve duše")

Kako ga kupiti? - mislio je Akakije Akakijevič, mislio, i zaključio da će morati smanjiti svoje uobičajne troškove, barem na godinu dana: odreći se čaja uvečer, ne paliti sveću, a kad baš bude morao nešto raditi, otići će gazdarici u sobu i raditi uz njenu sveću; kad bude hodao ulicama, mora će gaziti što lakše i opreznije po kaldrmi i kamenim pločama, tako reći na prstima da ne bi prerano iznosio potplate; mora će što ređe davati pralji rublje na pranje, a da se ne bi pohabalo, mora će svaki put, kad se vrati kući svući i obući samo polu pamučni haljetak, vrlo star koji čak i samo vreme štedi. ( Šinjel)

Ali, pametan je onaj koji se ne gadi ni od kakvog karaktera, već, upravo u njega uprvši ispitivački pogled, promatra ga i traži samo prvobitne uzroke što je takav. Sve se u čoveku brzo menja; još se nije čestito ni osvrnuo, a već je unutra narastao strašan crv koji samovlasno prigrabi sve životne sokove.

Nepoznatom tugom već je planula zemlja, a život je postao još okrutniji. Sve se izopačava i snižava, pred svima raste samo divovski lik dosade, dostižući svakim danom nepreglednu visinu. Sve je gluvo, svuda je groblje, Bože, prazno i strašno postaje na Tvom svetu.

Poletite, konji, i nosite me sa ovoga sveta. Dalje, dalje, da ne vidim ništa, ništa. Eno se nebo kovitla preda mnom... Da li se to moja kuća plavi u daljini? Da li to moja majka sedi kraj prozora? Majčice, spasi svog jadnog sina! Pusti suzu na njegovu bolesnu glavu! Pogledaj kako ga muče! Privij na svoje grudi jadnog sirotana! Za njega nema mesta na svetu! Proganjaju ga! Majčice! Sažali se na svoje bolesno dete.

"Ona ležaše kao živa: čelo divno, nežno, kao sneg, kao srebro, činilo se da misli; obrve- noć usred sunčanog dana, tanke, ravne gordeljivo su se izvijale nad zatvorenim očima, a trepavice strelama padahu na obraze razbuktale zarom potajnih želja; usta rubini, spremni da se osmehnu smehom blaženstva, potopom radosti...Ali u njima, baš, u tim bać crtama, on vide još nešto što ga probode stravom. Osećao je da mu duša počinje nekako bolno da se uzmecuje, kao kad bi neko, usred vihora veselja i među gomilom što se usplahireno zakovitlala vrtlogom, pesmu zapevao mrtvačku. Rubini usta njenih, činilo mu se, krvlju su se lepili za samo srce njegovo. Odjednom nešto strahovito poznato pokaza se na njenom licu. 'Veštica!'- ciknu on glasom ne više svojim, oči okrete u stranu, poblede sav, i stade čitati svoje molitve. To beše ona ista veštica koju je on ubio!"
Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski
Poruka : 12017

Učlanjen : 30.04.2018

Raspoloženje : Glas vatre

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:48

Čemu se smiješ? Samome sebi!"

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

"Do jednostavnosti treba narasti".

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

"Kako je sve već u našoj svetoj Rusiji zaraženo oponašanjem, svaki izigrava i oponaša svoga šefa."

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

Malo je kazati da je služio revno – ne, on je služio s ljubavlju."

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:49

Mladost je sretna, jer za nju postoji budućnost."

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

"…nije moj posao da držim propovijedi. Umjetnost je ionako propovijed. Moj posao je govoriti u živim slikama, ne s argumentima. Moram prikazati pravi život, a ne raspravljati o životu."

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

"Što je više destrukcije, to je veća aktivnost gradskih autoriteta."

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:50

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:51

Napisao je sjajne prikaze dela Aleksandra Puškina, Mihaila Ljermontova i Nikolaja Gogolja, a njegovo "Pismo Gogolju" je obrazac preciznosti i oštrine kritičke misli. Neka od njegovih dela su: "O ruskoj istoriji i o istoriji Gogolja", "Književne maštarije", "Junak naših dana", "Pesme M. Ljermontova", "Deoba poezije na rodove i vidove", "Reč o kritici" i mnoga druga.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:52

Mi ne tražimo ideal života nego život sam, onakav kakav jeste. Bio on ružan ili lep mi ga ne želimo ulepšavati, jer je u pesnikovom prikazivanju lep i u prvom i u drugom slučaju. Baš zbog toga: gde je istina - tamo je i poezija.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

Venci besmrtnosti su u naše vreme mnogo poskupeli.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

U ovom svetu moralno izvitoperenih fenomena, retki su i srećni izuzeci istinske veličine koja uvek naplaćuje skupo za svoju ekskluzivnost i postaje žrtva svoje superiornosti. Priroda genija koji su nesvesni svoje genijalnosti, i biva uništena od strane neosvešćenog društva kao žrtva njegovih grehova, baš kao Puškinova Tatjana.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:53

Ne brinite o inkarnaciji ideja. Ako ste pesnik, vaša dela će se inkarnirati bez vašeg znanja. Biće i moralna i nacionalna, ako pratite slobodno svoju intuiciju.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

Snažno sam ubeđen da su ljudi ili društvo najbolja i nepogrešiva kritika.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:54

Predmet komedije nije da koriguje moral i ismeva poroke društva. Ne, komedija bi trebalo da oslika odstupanja između života i svrhe. Treba da bude kiselo voće revolta probuđeno degradacijom ljudskog dostojanstva, sarkazam, a ne epigram, grčevit smeh, zadovoljan kez. Treba biti napisana sa žuči, a ne razblažena solju, rečju, treba da prigrli život u njegovom najvišem značaju.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:54

Da bi imala literaturu, jedna nacija treba da živi, ne samo na praktičnoj, već i na moralnoj i duhovnoj osnovi doprinoseći time kroz svoj nacionalni život razvoj univerzalnog duha čoveka.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:55

Gogolja valja smatrati ocem ruske prozne književnosti jer je zahvaljujući njemu došlo do apsolutne prevlasti proze nad poezijom u ruskoj književnosti.
Mladost je sretna, jer za nju postoji budućnost. ‘

Nikolaj Vasiljevič Gogolj ukrajinski je i ruski književnik, utemeljitelj modernog ruskog realizma. Rođen je 31. ožujka 1809. (neki izvori kao datum rođenja navode 1. travnja) u mjestu Veliki Soročinci u Ukrajini, koja je u vrijeme njegovog rođenja bila dijelom velikog ruskog carstva. Umro je u Moskvi 1852. godine.

Školovao se u Poltavi, Nježinu i Petrogradu, a neko je vrijeme bio odgojitelj plemićke djece u Petrogradu. Kasnije je predavao povijest na Petrogradskom sveučilištu. Imao je prijateljske veze gotovo sa svim tadašnjim ruskim piscima, a Puškinova smrt ga je izrazito potresla te navela na različite oblike misticizma. Često je putovao te boravio u mnogim drugim europskim zemljama, a potkraj života vratio se u Moskvu gdje je živio u materijalnoj oskudici te na koncu i umro.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:56

Književni rad

Gogoljev prvi književni pokušaj je djelo Hans Kihelgarten koje je spalio jer je bio nezadovoljan njime te je vjerovao da može bolje. Zatim piše zbirku pripovijedaka Večeri na zaselku kraj Dikanjke te postaje poznat u književnim krugovima. Godine 1835. objavljuje zbirku pripovijesti Mirgorod gdje se nalazi i djelo Taras Buljba, koje će 1842. godine biti prošireno u roman. Iste godine je objavio i Arabeske sa esejima i pripovijestima. Tada počinje ciklus ‘peterburških pripovijesti’, a najpoznatije su Kabanica i Nos. U tim je pripovijestima Gogolj pisao prema zahtjevima naturalne škole, kojom je označen početak ruskoga realizma.

Nikolaj Vasiljevič bio je i dramatičar, a dvije cjelovite komedije, Revizor i Ženidbu, uz nekoliko jednočinki i kazališnih fragmenata, napisao je 1835. i utro put razvoju ruske komediografije i drame općenito. Gogolj je 1842. napisao svoje posljednje i najvažnije djelo – roman Mrtve duše. Pretpostavlja se da mu je ideju za komediju Revizor dao Puškin, kao i za roman Mrtve duše. Njih je Gogolj zamislio kao Danteovu Božanstvenu komediju tako da su Mrtve duše zapravo trebale biti koncipirane u tri dijela – od koji je prvi dio doživio brojna izdanja i prijevode te ga smatramo cjelovitim i završenim romanom. Na drugom je dijelu radio preko deset godina te ga na koncu spalio, a treći nije nikad ni započeo.

Gogolja valja smatrati ocem ruske prozne književnosti jer je zahvaljujući njemu došlo do apsolutne prevlasti proze nad poezijom u ruskoj književnosti. I sam Dostojevski to je potvrdio rekavši: ‘Svi smo mi izašli iz Gogoljeve Kabanice’. Gogljeva djela ispričana su s dosta ironije i humora koji često kod čitatelja izazivaju tugu, a ne smijeh pa možemo govoriti o Gogoljevu smijehu kroz suze. Mnoge institucije obilježavaju 2009. godinu kao Gogoljevu, što podupire i UNESCO te je ta godina proglašena upravo njegovom.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

Kabanica, 1842.

Ova je pripovijetka objavljena 1842. godine te spada najznačajnija djela ranog ruskog realizma. Priča pripovijetke vrlo je jednostavna – mali činovnik odlučuje nabaviti novu kabanicu koja postaje san njegova života. Međutim, prvu noć otmu mu je te on umire od tuge, a njegov duh luta gradom u potrazi za svojom kabanicom. Djelo je to u kojem prava priča leži u stilu te unutrašnjoj strukturi ove anegdote. Prožeta je otužnim humorom, a njezin fantastični završetak daje cijeloj pripovijesti groteskni tonalitet. Gogolj se u ovom djelu bavi društvenom stvarnošću i društvenim problemima svojega vremena te progovara o problemima maloga čovjeka uhvaćenoga u mrežu birokracije i nehumanih odnosa. Gogolj ne uljepšava i vjerno oslikava odnose, prostore, ljude iz različitih društvenih sredina dajući potpunu sliku Sankt Peterburga u prvoj polovini 19. st.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

Mrtve duše, 1842.

U ovom romanu najznačajnije dolazi do izražaja Gogoljev realizam. Roman je prvotno zamišljen kao poema podijeljena u tri dijela: pakao, čistilište i raj (po uzoru na Danteovu Božanstvenu komediju), ali napisao je samo jednu, objavljenu 1842., i pet ulomaka drugoga dijela. Kada je 1852. Gogolj pao u depresiju, zapalio je sva svoja neobjavljena djela, između ostalih i drugi dio romana. Mrtve duše predstavljaju društveni roman kroz koji je Gogolj htio prikazati stanje tadašnje birokratske i feudalne Rusije. Glavni junak, Pavel Ivanovič Čičikov, dolazi na ideju da bi od vlastele mogao kupovati popis umrlih seljaka, na koji su ovi plaćali poreze i tako bi on kupovao mrtve duše. Na kraju njegove malverzacije bivaju otkrivene te završava u zatvoru, ali se na koncu uspijeva spasiti kazne. Roman je poznat po neozbiljnosti i groteski, a pripovjedač cijelo vrijeme komunicira s čitateljima pokušavajući im objasniti zašto je za glavnoga junaka odabrao Čičikova. Zadivljujućom lakoćom razgolitio je ondašnje prilike i ismijao provincijski mentalitet, veleposjednike i velmože, službenike i skorojeviće, stvorivši likove koji su u ruskom društvu postali obrasci za lijenost, tupoglavost, sebeljublje i potkupljivost.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   Pon 2 Jul - 7:58

Niko ne može shvatiti Gogolja. Sve u vezi s njim je nepojmljivo, od početka do kraja. Ništa se ne može sklopiti iz njegovih pojedinačnih karakternih crta. Čak je i Ljermontova lakše zamisliti: agresivan, kurčevit husar... A Gogolj je nemoguć. I on nikada neće biti shvaćen (Ana Ahmatova)

1. Ana Ahmatova je u pravu; i sa današnje vremenske distance (dvestogodišnjica od Gogoljevog rodjenja obeležena je širom sveta prošle, 2009. godine) umnogome je teško potpunije shvatiti tog velikog ruskog književnika. Medjutim, moja namera nije da ovom prilikom široko pišem o sveukupnom Gogoljevom značaju, već da prvenstveno ukažem, bez insistiranja, na dve osobenosti iz njegovog privatnog života (žene, religija), pitajući se da li su i u kojoj meri imale odraza na njegovo književno stvaralaštvo. A prilazim tome zato što dobri analitičari svetske književne povesti smatraju da je Gogolj, na svoj način, aktuelan i danas. Na to me je podsetila i jedna Gogoljeva biografija koja mi je nedavno došla do ruku.

O Nikolaju Vasiljeviču Gogolju (Никола́й Васи́льевич Го́голь, 1809-1852), zna se mnogo. Najpre je smatran dobrim satiričarem i humoristom, da bi kasnije bio proglašen za oca ruskog realizma i socijalno-moralnog pravca u književnosti. Nesporno je da je on jedan od najvećih ruskih pisaca, tako da njegovo ime stoji barabar sa imenima velikana Puškina, Tolstoja, Dostojevskog, Turgenjeva i Čehova.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Nikolaj Gogolj   

Nazad na vrh Ići dole

Nikolaj Gogolj
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» NIKOLAJ VASILJEVIC GOGOLJ " REVIZOR "
» Episkop Nikolaj
» Simbolika imena u romanima Dostojevskog - Nikolaj Zernov
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći