Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Pevani pesnici

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35419

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:17

Želela bih da ovde postavljamo stihove srpskih pesnika,na kojima su utemeljene kompozicije.A ima ih zaista mnogo.

Milan Kujundžić Aberdar,Mita Popović,Petar Veles Perić,Aleksandar Sandić,Duško Trifunović,Jovan Ilić,Jovan Jovanović Zmaj, Branislav Crnčević,Đura Jakšić Laza Kostić,Milorad Petrović Seljančica,Jovan Hadžić, Miloš Svetić,Milutin Nikanor Grujić,Jovan Grčić Milenko,Radojko Jovanović(Rade Drainac)Milan Rakić,Milovan Vitezović,Milosav Buca Mirković,Desanka Maksimović,Vladislav Petković Dis,Jovan Dučić,Veljko Petrović,Mika Antić,stevan Vladislav Kaćanski,Dragutin Ilić,Branko Radičević,Drago Kuđić,Žarko Petrović,Dobrica Erić,Dušan Radović,Djordje Miletić,Aleksa Šantić,Petar Preradović,Janko Veselinović,,Vasilije Vasa Živković,Jovan Nikolić,Dušan Kovačević,vera Tornjanska,Osman Đikić,Dragiša Penjin,Branko Ćopić,Vladimir Nikolić,Dragomir Brajković,Jovan Đorđević,Draga Dimitrijević Dejanović,Milorad Panić Surep,Spiridon Jović,isidor Ćirić,Milan Berić,Vladimir Jovičić,Milovan Vidaković,Aleksandar Leso Ivanović,Petar Petrović Njegoš,Dragomir Brzak,Vladimir Vasić,Milorad Mitrović,Pero Zubac,Dositej Obradović,Aleksandar Petrović (Šandor Petefi)Jovan Sterija Popović,Dragutin B. Ilić,Jovan Subotić,Stanislav Vinaver,Velimir Rajić, Kosta Abrašević,Mira Alečković,Branislav Nušić,Ivan Glišić,Matija Bećković...
Ovo su najpoznatiji.Da li vi znate još njih koje nisam pobrojala?
Možda i niste znali a pevušili ste ili negde čuli pesmu,ko joj je autor. flower

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:19

Milan Kujundžić Aberdar, pesnik, filozof, profesor, ministar prosvete Srbije, predsednik Narodne skupštine Srbije, diplomata, akademik, zadužbinar... uveo predškolski rad, osnovao devojačke škole, podigao Bogosloviju na rang više škole. Sva imovina Srpskoj kraljevskoj akademiji.
Najmlađi sin starog Kujundžića bio je čuveni beogradski lekar dr Voja Kujundžić...
Milan Kujundžić rodio se 16. februara 1842. godine u Beogradu, gde je izučio osnovnu školu, gimnaziju i Licej. Još za vreme školovanja istakao se među svojim drugovima živom prirodom i učešćem u književnim i drugim javnim poslovima... Više je nauke filosofske slušao u Beču, Nemačkoj, Parizu i Ingleskoj.
Pisao je rodoljubive i ljubavne pesme. Njegova ljubavna poezija odlikuje se osobitom nežnošću i lepim slikama. Pesme izdao je u dve sveske, od kojih je prva (Prvi jek) a druga (Drugi jek). Zbirkama je dao naslov "Aberdar" (složeno od aber, to jest haber = vest i dar), koji je koristio kao svoj pseudonim.
Kujundžić je preminuo u Beogradu 14. novembra 1893. godine, postavši, zaveštajem svojim, i dobrotvor Srpske Kraljevske Akademije, a njegov rad na prosvećivanju društva srpskoga, odlučnost u poslovanju i pristupačnost sačuvali su mu uspomenu od zaborava, tako česte pojave u narodu koji se žuri da u kulturi stigne druge ne bolje ali srećnije narode.

Dodirni rukom žice,
Izmami iz njih guk,
Oh on će kaz'ti više,
Neg ljudski pusti zvuk.

Zemaljski lanci tonu
U divnom guku tom,
Srca se tu sastaju
U caru nebesnom.

Oči se sklope tiho,
Iščezne udes klet,
Oh, to je onaj, dušo,
Nebesni, drugi svet

Nek se ižljube srca!
Slobodno im je tu,
Zagrljaj ovaj rađa
Blaženost večitu.

Dodirni rukom žice,
Izmami iz njih guk —
Oh, on će kaz'ti više,
Neg ljudski pusti zvuk.

NAŠA PJESMA Antologija hrvatskog i srpskog pjesništva
Priredio Josip Milaković  
II knjiga Sarajevo, 1905

YouTube: Danica Obrenić — Dodirni rukom žice

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:20

MITA POPOVIĆ
(1841—1888)

"Rođen je u veoma siromašnoj porodici Nauma i Julijane Popović, rođene Kresojević... 1852. godine naprasno umire otac Naum, a porodica postaje još siromašnija. Popović je bio odličan učenik... Maturirao je 1861. godine i po preporuci njegovog profesora Jožefa Kalmara (mađ. Kalmar Jozsef) i po preporuci direktora bajske gimnazije i glavnog sudije grada Baje, odmah je uspeo da upiše prava u Pešti. Bio je član "Preodnice" i pitomac Tekelijanuma. Državni ispit je položio odličnim uspehom 1863, a sledeće godine ga je ispitna komisija predložila da radi u sudu. 1869. je stekao zvanje meničnog advokata.
Mita Popović u svojoj mladosti nije ili je veoma slabo govorio srpski. Pesme je počeo pisati na mađarskom jeziku... Srpski je počeo da uči od 1862. godine. Iste godine je ispevao svoju prvu pesmu na srpskom Oj potoče, oj potoče mali....
Popović je pisao u romantičnom maniru i njegove pesme su svojedobno bile veoma popularne na koje su mnogi kompozitori komponovali melodiju (Jovan Paču, Aksentije Maksimović, Mita Topalović, Dragutin Blažek itd). Ušao je u knjigu Znameniti Srbi 19. veka Andre Gavrilovića. Njegove pesme štampaju svi značajni srpski listovi Danica, Letopis Matice srpske, Golub, Preodnica, Stražilovo i Javor. Najpoznatije pesme Mite Popovića su O Vidovu-dnu (Sabljo moja dimišćijo), Pod lipom, Napred!, Napraviću šajku, U gori, Šalaj dalaj danom, Gusle moje javorove."
"Glavno obeležje rada njegova — a u tome mu je i poglavita zasluga — jeste u oduševljenju kojim je budio narod srpski. Poklič za rad i napredak, upravljen narodu srpskom, čuo se vazda sa lire Popovićeve. I ko god veruje da se knjigom i pesmom može u narodu raditi korisno i uspešno, taj nikada neće odricati istinu, po kojoj je Mita Popović bio svome narodu učitelj-pesnik."

• Napraviću šajku (muzika: Jovan Paču)
    Sagradiću šajku
    Izvođači: Sofka Nikolić, Živan Milić, Predrag Gojković Cune, Raša Pavlović, Zvonko Bogdan

• Gusle moje javorove (muzika: )
    Izvođači:

• O Vidovu-dnu (muzika: Davorin Jenko)
    Sabljo moja dimišćijo (dimiskijo)
    Izvođači:

• Mesečina (muzika: Jovan Paču)
    Izvođači:

Pesmu "Ado sa vrela milja" Mita Popović preveo je sa mađarskog. Originalni naziv je "Gorka čaša".

• Ado s' vrela milja (muzika: )
    Izvođači: Nikola Zaninović

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:20

SAGRADIĆU ŠAJKU *

Sagradiću šajku
Od suvoga kedra.
Katarku ću od šimšira,
A svilena jedra.

Suzama ću šajki
Da izvezem ime,
Što ih ronim kad nikada
Niko ne vidi me.

Pa ću pustit' šajku
Niz talase mirne,
A uz njena jedrila će
Uzdah da mi mine.

Sagrađena šajka
Poče da se kreće,
Al' u luku određenu
Nikad stići neće.

YouTube: Sofka Nikolić — Sagradiću šajku
YouTube: Predrag Cune Gojković — Sagradiću šajku

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:21

Stihovi — Mita Popović

MESEČINA *

Mesečina svu nedelju dana
Nabrala sam venac jorgovana.
Daću diki kog sam izabrala,
Ta njemu sam već i srce dala.

Košulju sam već sašila tanku,
Svom jaranu, rošenom Stanku.
Njemu zlatnu, a svekru od svile;
Nema takve ni u bele vile!

"Iz pozorišnog komada Naši seljani... (1846. Subotica, 1902. Zagreb)" [Tihomir Vujičić: "Muzičke tradicije Južnih Slovena u Mađarskoj"]

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:22

PETAR VELES PERIĆ
(1924—1991)

Veles (Petar) Perić je bio jedan od najpopularnijih pesnika prvih posleratnih godina u FNRJ, naročito u periodu od 1946. do hapšenja i slanja na Goli otok 1949. [...]
Iz hronološki predstavljene zbirke pesama "Kroz zeleni talas", vidi se da je Veles Perić imao širok dijapazon tema — od pesama o sopstvenim pesmama, preko onih koje opisuju izvesne istorijske događaje (...), potom pesme posvećene ideologiji komunizma, pacifističke, akcijaške (...), posvećene kompozitorima klasične muzike — Šopenu, Šumanu, Šubertu i Bahu, kao i socijalne — kritičke i optimističke.
Ipak, najveći domet Veles postiže u introspektivnim, misaonim i ljubavnim pesmama, kao što su "Pored reke", "Hoću da ličim na tebe", "E, godine...", "Moj put", "Ne!", "Trideset mi je leta", "Oko nas je leteo polen", i jedna pesma koja ga je nadživela, kao stara gradska pesma: "Kočijašu! (hajd' na čašu)". [...]
Tragedija i veličina ovog pesnika se ogleda u njegovoj veri i istrajnosti u ideal, čija će se dekadencija, nažalost, pokazati kao najveće razočaranje dvadesetog veka, a njegova sudbina kao još jedna u nizu onih koji su, jer su išli za svojom glavom, platili anonimnošću.
Preminuo je 1991. godine, 6. septembra, u Beogradu. R. L.

• Kočijašu! (muzika i arr. Dubravko Isakov Cicko)
    Kočijašu, ajd' na čašu
    Izvođači: Zoran Bugarski Brica

KOČIJAČU!

Mesec — svinga
od mesinga,
          nebom luta.
Kočijašu,
skreni kola pored puta.

Kočijašu,
hajd' na čašu,
dođi, druže, da te pitam,
kome njene ruke mašu,
ove noći
          dok se skitam.

Noć je pala,
kola stala,
          konji vrani
i vrata su zaškripala
na mehani.

Nikog nema.
Krčmar drema
preko stola.
Gazda, mi smo dva boema,
i željni smo alkohola.

Prič'o sam joj o proleću,
možda grešno,
možda čudno.
Ona dunu k'o u sveću.
Sve ugasi,
          sve zaludno.

Ne sećam se ničeg više,
pamtim samo bat koraka,
koji nam se podeliše
na dve strane
          od sokaka.

Ona jednom, a ja drugom.
Rastasmo se bez svršetka,
pijan zvižduk, mesto metka,
prosvir'o sam samo
          tugom.

Pošao sam bez zaklona
niz ulicu, koju pljujem.
I mislio, da l' zna ona,
u šta sve ja
          ne verujem.

Pošao sam kud me nose
dve cipele, k'o dva splava.
— Pijan, ružan, guste kose,
prazno srce,
          puna glava.

Kočijašu,
ispij čašu,
ispijmo je za čoveka.
I poteraj sad u kasu,
na putu nas
          zora čeka.

YouTube: Zoran Bugarski Brica — Kočijašu, ajd' na čašu

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:22

ALEKSANDAR SANDIĆ
(1836—1908)

Aleksandar Sandić, gimnazijski profesor, novinar, književnik, lični sekretar — pisar Vuka Stefanovića Karadžića u Beču, rođen je 1836. godine u Zrenjaninu. Umro je 1908. godine u Novom sadu.

• Uskliknimo s ljubavlju (muzika: Kornelije Stanković — zapisao je i za hor uradio ovu pesmu)
    Izvođači:

"Svetosavsku himnu je zapisao i za hor komponovao Kornelije Stanković. Sledili su ga Stevan Mokranjac, Davorin Jenko, Petar Krstić".
[M. Đorđević: "Rađanje srpskih himni"]

Napomena: Postoje više verzija "Svetosavske himne" poznate pod naslovima: "Himna Svetom Savi" i "Uskliknimo s ljubavlju". Sve ove verzije počinju stihovima: Uskliknimo s ljubavlju svetitelju Savi. Zna se da je Kornelije Stanković zapisao i za hor uredio jednu od verzija sa nazivom "Uskliknimo s ljubavlju". Kao autora teksta naveo je Aleksandra Sandića. Ovo izdanje Stankovićevih pesama štampano je 1859. godine pod nazivom Srpske narodne pesme posvećene Srpkinjama.

Himnu svetom Savi snimili su, između ostalih i (muški) hor uz pratnju Velikog duvačkog orkestra "Beograd" i grupa "Legende".

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:23

Stihovi — Aleksandar Sandić

[1] USKLIKNIMO S LJUBAVLJU

Uskliknimo s ljubavlju
Svetitelju Savi
Srpske crkve i vrhovnoj
Svešteničkoj glavi,
Tamo venci, tamo slava
Gde naš pastir vlada sada,
Pojte mu Srbi,
Pesmu i utrojte.

Iz te svete gore nam
Dođe, Oče Savo,
Suze braći ubrisa,
Nemanjića Slavo!
Svešteniče, crkve sjajne,
Duhovnice, svete tajne.
Savo, svetitelju
Među Apostoli!

Puna si nam, kosnice,
Trudoljubna Srbije!
Izbor dičnih sinova:
Srba sokolova;
K' nebu gore pogledajte,
Tamo Savu ugledajte:
Savu — našu Slavu
Pred prestolom Božjim.

Oj, Srbije rođena,
Sestro Herceg (o) vino!
Umilato baci zor
Na Savine dvore;
Miloševo slavilo se
S' groba nekad Svetog Save
Fruška Gora krasi se
Tjelom Knez Lazara.

Car Uroš je (poslednja
U Nemanje dika)
Silnog Cara Dušana
Krunu nasledio;
Vukašine, kleti vrane,
Srpska roda, crni vraže,
Ti Uroša ubi,
A dušu izgubi.

Puna veka četiri
(i šesnaest leta)
Mila majko Srbije,
Ti ne gleda sveta.
Čuj nam radost, Sveti Savo,
Duhovenstvu, prva glavo:
Srbija je mila
Lice razvedrila!

[2] HIMNA SVETOM SAVI

Uskliknimo s ljubavlju
svetitelju Savi
srpske crkve i škole
svetiteljskoj glavi.
Tamo venci tamo slava
gde naš srpski pastir Sava.
Pojte mu Srbi pesmu i utrojte!

S neba šalje blagoslov
Sveti otac Sava
sa svih strana svi Srbi
s mora i Dunava
k nebu glave podignite
Savu tamo ugledajte.
Savu srpsku slavu
pred prestolom Tvorca!

Blagodarna Srbijo
puna si ljubavi
prema svome pastiru
svetitelju Savi.
Bosna i Hercegovina
Svetog Save dedovina
s tobom slave slavu
Svetitelja Savu.

Da se srpska sva srca
s tobom ujedine
sunce mira, ljubavi
da nam svima sine.
Da živimo svi u slozi
Sveti Savo ti pomozi.
Počuj glas svog roda
srpskoga naroda!
Pet vekova Srbin je
u ropstvu čamio
svetitelja Save
ime je slavio.
Sveti Sava Srbe voli
i za njih se Bogu moli.
Pojte mu Srbi, pesmu i utrojte!

[3] HIMNA SVETOM SAVI

Uskliknimo s ljubavlju
svetitelju Savi
srpske crkve i škole —
svetiteljskoj glavi.
Tamo venci tamo slava
Gde naš srpski pastir Sava.
Pojte mu Srbi
Pesmu i utrojte!

Blagodarna Srbijo,
Puna si ljubavi
Prema svome pastiru
Svetitelju Savi.
Celo Srpstvo slavi slavu
Svoga oca Svetog Savu.
Pojte mu, Srbi,
Pesmu i utrojte!

S neba šalje blagoslov
Sveti Otac Sava
Sa svih strana svi Srbi
S mora i Dunava
K nebu glave podignite
Savu tamo ugledajte.
Pojte mu, Srbi,
Pesmu i utrojte!

Da se srpska sva srca
S tobom ujedine,
Sunce mira, ljubavi
Da nam svima sine.
Da živimo svi u slozi,
Sveti Savo, ti pomozi,
Počuj glas svog roda,
Srpskoga naroda!

Pet vekova Srbin je
U ropstvu čamio
Svetitelja Save
Ime je slavio.
Sveti Sava Srbe voli
I za njih se Bogu moli.
Pojte mu, Srbi,
Pesmu i utrojte!

[4] HIMNA SVETOM SAVI

Uskliknimo s ljubavlju
Svetitelju Savi
Srpske crkve i škole
Svetiteljskoj glavi.
Tamo venci tamo slava
Gde nas srpski pastir Sava.
Pojte mu Srbi,
Pesmu i utrojte!

Blagodarna Srbijo,
Puna si ljubavi
Prema svome pastiru
Svetitelju Savi.
Bosna i Hercegovina
Svetog Save dedovina
S tobom slave slavu
Svetitelja Savu.

Mileševo slavi se
Telom Svetog Save
Koga slave svi Srbi
S obe strane Save;
Sinan-paša vatru pali
Telo Svetog Save spali,
Al' ne spali slave,
Niti spomen Save.

S neba šalje blagoslov
Sveti otac Sava;
Sa svih strana svi Srbi
S mora i Dunava
K nebu glave podignite
Savu tamo ugledajte.
Savu srpsku slavu,
Pred prestolom Tvorca!

Zdravo Sreme, Banate
I Srbijo Stara
Ravanice, čuvaj nam
Telo Knez Lazara;
Crna Goro, sestro mila,
Zdravo i ti s nama bila
Da slavimo slavu
Svetog oca Savu.

Da se srpska sva srca
S tobom ujedine,
Sunce mira, ljubavi,
Da nam svima sine,
Da živimo svi u slozi,
Sveti Savo, ti pomozi.
Počuj glas svog roda,
Srpskoga naroda!

...Kao autori stihova pominju se Jovan Grigorijević, episkop vršački i mitropoliti karlovački, koji je, po nekima, ove stihove napisao još 1735. Književnik Jovan Đorđević piše da je prisustvovao izvođenju pesme o svetom Savi 1839. godine na đačkoj proslavi u Segedinu i ubeđen je da je autor ovih stihova katiheta Pavle Stamatović, njegov profesor. Pominje se i ime pisca Aleksandra Sandića kao mogućeg autora 'Svetosavske himne'...
I kompozitor Kornelije Stanković (1831—1864) zapisao je i za hor uradio ovu pesmu. A onda slede Mokranjac, Jenko, Krstić..."
[Žarko Petrović: "O, Srbijo", Beograd, 1992.]

* * *

"...U kragujevačkom Liceju 1840. godine Savindan je svečano proslavljen, a već sledeće godine gotovo da nije bilo škole u Srbiji bez svetosavskog programa. Himna "Uskliknimo s ljubavlju" posle dve godine potpuno je preovladala, u Beogradu se pevala od 1843. godine.
U Sremu je bio Kuveždin, jedini manastir u srpstvu posvećen Svetom Savi i njegovom ocu Simeonu (Stefanu Nemanji), pa samim tim bio je i žarište svetosavskog kulta, u kom je arhimandrit bio čuveni 'Srb-Milutin', pesnik Nikanor Grujić, potonji vladika pakrački. Odatle je ponikla i svetosavska himna, delo, kako se obično kaže, 'nepoznatog kuveždinskog kaluđera'.
Svečana pesma ispevana tokom 18. veka u slavu Svetom Savi, najstarija je himna u Srba. Napisana je na crkvenoslovenskom jeziku i imala je četiri strofe. Javno je izvedena 1839. godine u Segedinu, a posle toga je često izvođena u Srbiji. Prvi notni zapis ostavio je Kornelije Stanković, posle svetosavske proslave u Beču 1858. godine"...
[Živica Tucić: "Patron čitavog srpskog školstva", tekst objavljen 27.01.2006. u Glasu javnosti]

* * *

"Ko je pisac stihova svetosavske himne? Na koje stihove se zapravo odnosi ovo pitanje? Stihove koje je kompozitor Kornelije Stanković (1831—1864) zapisao (i za glas i klavir uradio) ili stihove koje nalazimo u knjizi Žarka Petrovića "O, Srbijo" ili u tekstu Živice Tucić? Da Žarko Petrović, i ne samo on, pominju Aleksandra Sandića kao mogućeg autora himne može se objasniti na samo jedan način, da im nisu poznati stihovi Aleksandra Sandića "Uskliknimo s ljubavlju". Jasno je da se radi o različitim pesmama. Takođe, zanemaren je i podatak godine rođenja Aleksandra Sandića (1836—1908) koji je imao samo tri godine kada se "Svetosavska himna" prvi put javno izvodi. Naravno, ako je tačan podatak da je pesma "Uskliknimo s ljubavlju" tj. "Svetosavska himna" javno izvedena 1839. godine u Segedinu.  Najverovatnije da je Aleksandar Sandić posudio početni stih himne (ostale strofe su drugačije) i da mu je ona poslužila kao inspiracija.
Kornelije Stanković je 1859. godine objavio 29 pesama za glas i klavir pod nazivom Srpske narodne pesme, posvećene "Srpkinjama". Pesma "Uskliknimo s ljubavlju" autora Aleksandra Sandića nalazi se pod rednim brojem 1.

[1] Stihovi preuzeti iz knjige: Kornelije Stanković — Sabrana dela | knjiga 2 | Glvni urednik Danica Petrović | Beograd — Novi sad 2007
[2] Stihovi preuzeti iz teksta Živice Tucić: "Patron čitavog srpskog školstva"
[3] Stihovi preuzeti iz zbirke notnih zapisa Žarka Petrovića: "O, Srbijo", Beograd, 1992.
[4] Stihovi preuzeti sa sajta: Српска православна црква

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:26

DUŠAN TRIFUNOVIĆ
(1933—2006)

Duško Trifunović, srpski književnik, pesnik i televizijski autor, rođen je 13. septembra 1933. u selu Šijekavac kod Bosanskog Broda.  
"Nije bio član sekcija, ni mladi pesnik pionir.— U Sarajevo dolazi sa 24 godine i zanatom bravara, ali već sledeće godine izdaje prvu knjigu. Bio je plodan stvaralac koji je stvorio dvadeset knjiga poezije, četiri romana i nekoliko drama.—
"...Sa dvadeset i dvije godine sam počeo da pišem. Svoju prvu zbirku pjesama napisao sam na vratima vagona, jer sam dvanaest godina radio u fabrici kao majstor-bravar. Pravio sam vrata za vagone i nikada nisam zakasnio na posao. Uvijek sam se ponašao po zakonu, nisam vikao: "Dajte mi slobodu". Sam sam je obezbjeđivao tako što sam bio poslušan. Bojao sam se škole jer su me tamo ispitivali. Profesor te pita, a ti znaš da on to zna. Mislio sam, kako su blesavi, pitaju te ono što već znaju. Onda sam došao do zaključka da jedino ako budem pisao neću morati nikome da polažem račune.—
...U početku su piscu najveća inspiracija samoća i nesreća. Posle shvatiš da ne moraš robovati istoriji i teoriji književnosti. Nisam mogao ostati u pjesničkom jeziku koji se sastojao od vjetra, vode i magle. Nisu me interesovale te elementarne nepogode.—
"...Bio je jedan od najznačajnijih predstavnika takozvane estradne, govorne poezije, od svoje prve knjige "Zlatni kuršum" (1958) kojom je debitovao u književnosti i odmah bio nagrađen Brankovom nagradom, na Stražilovu. Teorija ga nikada nije zanimala već samo praksa. Žalio je doktorske i doktrinarne pesnike. Mogao je da napiše, i pisao je, pesme na sve teme, situacije, osećanja. U obilnoj produkciji za narod, najširu publiku, nije se stideo narudžbina. Od recitala, otvaranja izložbe, do jelovnika, šta i kad zatreba. Kako za decu tako i za odrasle, za pastire i akademike. Pazio je jedino da ne umre naše/njegovo slovo ljubve, da ne izneveri moć poezije i mesto pesnika. Smatrao je da je poezija jedina nacionalna umetnost jer je jezik jedini što narod ima i što ga čini svojim. Sve drugo se može doneti, pa i u vidu humanitarne pomoći."
Jedan muzički urednik je sakupio 133 Duškove pesme na koje je napisana muzika.
Umro je 28. januar 2006. godine, u Novom Sadu.

• Glavni junak jedne knjige

Izvodjaci: Bijelo dugme (vokal: Zeljko Bebek)

• Stranac

Ima neka tajna veza
Izvodjaci: Bijelo dugme (vokal: Zeljko Bebek), Jadranka Stojakovic

• Sta je, tu je

• Pristao sam bicu sve sto hoce (muzika: )

• Sta bi dao da si na mom mestu (muzika: )

• Lova (tekst: D. Trifunovic & G. Bregovic / muzika: Goran Bregovic)

• A milicija trenira strogocu (muzika: )

Izvodjaci: Bijelo dugme (vokal: Alen Islamovic)

• Glavo luda (muzika: Ranko Boban)

Izvodjaci: Zdravko Colic

• Ljubomora (muzika: Kornelije Kovac)

• Srce je cudna zvijerka (muzika: Kornelije Kovac)

• Malo pojacaj radio (tekst: G. Bregovic & D. Trifunovic / muzika: Goran Bregovic)

• Rijeka suza i na njoj ladja (tekst: D. Trifunovic & G. Bregovic / muzika: K. Kovac & G. Bregovic)

• Da mi nije ove moje tuge (muzika: Kornelije Kovac)

• Zlatna ribica (muzika: Ivan Dropulic)

Izvodjaci: Seid Memic Vajta

• Budi dobra do oktobra (muzika: Ranko Boban)

• Ne ocekuj da te iko razume (muzika: Ivan Dropulic)

• Razglednice (muzika: Ivan Dropulic)

• Samoca (muzika: Ivan Dropulic)

• Bilo mi je lijepo s tobom (muzika: Ivan Dropuluc)

• Princ iz bajke (muzika: Ivan Dropulic)

• Cimciraste samsare (muzika: Ivan Dropulic)

• Dobro se osecam (muzika: Ivan Dropulic)

• Pesma Sarajevu (muzika: Ivan Dropulic)

• Zivot je maskembal (muzika: G. Lendjel)

Izvodjaci:

• Covjek bez broblema (muzika: Ranko Boban)

• Ne zaboravi me (muzika: Ranko Boban)

• Karavan (muzika: G. Lendjel)

• Kadija (muzika: G. Lendjel)

• Sta je Ana rekla (muzika: G. Lendjel)

• Stap (muzika: G. Lendjel)

• Nepoznata pjesma (muzika: G. Lendjel)

• Balada o ravnici (muzika: Ranko Boban)

• Lepa Radic (muzika: R. Boban)

• Majstori, majstori (muzika: Ranko Boban)

• Selo (muzika: Ranko Boban)

• Ne zaboravi me (muzika: Ranko Boban)

• Nasa pisma (muzika: N. Vucina)

• Dijanin san (muzika: G. Lendjel)

• Od Olova do Trnova (muzika: G. Lendjel)

• Marijana (muzika: B. Sreten)

• Ne daj se (muzika: Ranko Boban)

• Ravno mi do mora (muzika: Ranko Boban)

• Vozdra co'jek (muzika: Ranko Boban)

• Grijesio sam (muzika: Ranko Boban)

• Ho-ruk (muzika: G. Lendjel)

• Zivot (muzika: G. Lendjel)

• Ti si mi bila u svemu naj, naj, naj (muzika: Gabor Lendjel)

Izvodjaci: Indeksi, Vajta & Teska industrija

• Treba omesti manijake (muzika: )

Izvodjaci: Indeksi

• Nova nada (muzika: Jadranka Stojakovic-R. Rihtman)

Izvodjaci: Jadranka Stojakovic

• Ako me ikada nađeš (muzika: Jadranka Stojakovic)

• Čarobnjaci (muzika: Jadranka Stojakovic)

• Kad nisi znao ništa bolje (muzika: Jadranka Stojakovic)

• O tom potom (muzika: Jadranka Stojakovic)

• Osjećam da neko dolazi (muzika: Jadranka Stojakovic)

• Ko priznaje, pola mu se prasta (muzika: G. Lendjel / I. Savin)

Izvodjaci: Bisera Veletanlic

• Padala sam (muzika: Kornelije Kovac)

Izvodjaci: Bisera Veletanlic

• Novi Robinzoni (muzika: I. Arnautalic)

Izvodjaci: Neda Ukraden, 1975.

• Do posljednje kapi zivota (muzika: I. Arnautalic)

Izvodjaci: Neda Ukraden, 1975.

• Još te volim (muzika: K. Kovač)

Izvodjaci: Neda Ukraden, (VŠS '79)

• Što si bliže meni (muzika: V. Miloš)

Izvodjaci: Neda Ukraden, (Zagrebfest ’79)

• Kad sam bila cvijeće u Japanu (muzika: V. Miloš)

Izvodjaci: Neda Ukraden, 1979.)

• Sve što se odgađa, to se ne događa (muzika: Boban)

Izvodjaci: Neda Ukraden, (Yugovizija '81)

• Za tri dana prođe svako čudo (muzika: K. Monteno)

Izvodjaci: Neda Ukraden (Opatija '82)

• Mislite malo na me (muzika: E. Arnautialić)

Izvodjaci: Senad od Bosne 1979.)

• Ima nešto (muzika: )

Izvodjaci: Željko Joksimović

Na CD Zdravka Colića Pesme koje volimo iz 1996. u izdanju HI-FI Centar, kao tekstopisci pesme Malo pojačaj radio navodi se: V. Hadzimilović i Duško Trifunović a autori muzike: K. Kovač i K. Alić.

Stihovi — Dušan Trifunović

MILICIJA *

Milicija ima dobrih strana
što je mlada, lijepa i okretna,
dobroćudna a naoružana
pa su djeca sigurna i sretna.
Tako mlada, lijepa i okretna. . .

Njihov poziv ima svojih mana:
kad je kiša, blato ili zima
a lopovi dođu toga dana
— moraju se igrati sa njima.
Bez obzira kiša, blato, zima. . .

Milicija trenira strogoću,
kao glumci pred uloge teške,
da ne bude sve kako ja hoću,
ako volim da ponavljam greške.
Milicija trenira strogoću. . .

Bijelo dugme (vokal: Alen Islamović) — A milicija tenira strogoću

KAD SAM BILA CVIJEĆE U JAPANU
V. Miloš — D. Trifunović — I. Savin

Sve sam bila, otkako se živi.
Iz pepela dizala se svoga.
Počinjala život ispočetka,
i nestajala opet posle toga.

Kad' sam bila cvijeće u Japanu,
u carevom vinogradu grožđe,
ili so u nekom okeanu,
čekala sam da čas ovaj dođe.

Čekala sam da čas ovaj dođe...

Sve sam bila, i sve mogla biti,
i što jesam, i što nisam htjela.
Al' ničega za me bilo nije,
prije nego što sam tebe srela.

Kad' sam bila cvijeće u Japanu,
u carevom vinogradu grožđe,
ili so u nekom okeanu,
čekala sam da čas ovaj dođe.

Čekala sam da čas ovaj dođe...

YouTube: Neda Ukraden — Kad' sam bila cvijeće u Japanu

IMA NEŠTO

Ima nešto u tom što me nećeš
ostavljaš mi vremena za druge
vidim kako veselo obljećeš
kao leptir oko moje tuge.

nesto čemu ni sam ne znaš ime
sve što kažeš na šalu okrećeš
a sve znači — ne zaboravi me.

od te laži načisto umrjeću...

i u tome što ja tebe neću...

YouTube: Željko Joksimović — Ima nešto

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:27

JOVAN ILIĆ
(1824—1901)

"Rođen je 1824 godine. Gimnaziju je učio u Kragujevcu, licej u Beogradu, a filozofiju u Eperješu i Beču. Pobratim je Branka Radičevića, prijatelj Sime Milutinovića Sarajlije, aktivan je član kao član napredne omladine, a 1848. sa dobrovoljcima Stevana Petrovića Knićanina učestvovao u borbi protiv Mađara.
U svojoj drugoj zbirci pesama oslobađa se ranijih uticaja, prima Vukove ideje i piše sasvim u duhu narodne pesme. On toliko podražava i ton i oblik narodne pesme, da su mnoge njegove pesme ušle u narod i teško ih je razlikovati od narodnih. U tim pesmama ima topline, iskrenosti i vešto uobličenog istočnjačkog dekora, ali su danas nerazumljive i nepristupačne, uglavnom zbog jezika..."
J. Ilić pripada jednom vremenu koje je prošlo; on pripada onome vremenu kada je naša nacionalna individualnost bila određenija, kada su nam nacionalne težnje bile jače i življe, i mi bili više svoji no što smo danas... Vrlo je veliki deo svojih pesama ispevao Ilić po narodnim pesmama. Od njih je on, vrlo često, pozajimao motive, razmer, pojedine slike i poređenja, pokadsšo i čitave stihove, tako, da mu ove pesme, u svemu izgledaju kao narodne... On od narodnih pesama nije uzimao samo spoljnu formu; on je umeo ući u duh narodne poezije, jer i sam u tome duhu oseća..."
Umro je 1901 god. u Beogradu.

• Soneti — IV (muzika: )
    Leti, leti, pesmo moja mila
    Izvođači: Nikola Kolaković, Radmila Dimić, Pavle Stefanović, Edo Ljubić, Dušica Bilkić, Lepa Lukić, Zorica Marković

• Protužila Pembe Ajša (muzika: )
    Izvođači:

• Poskoči momo... (muzika: I. Arnautalić)
    Izvođači: Goran Gerin

• Dilber-Ana (muzika: Vladimir R. Đorđević)
    Izvođači:

• Kad ja viđeh oči tvoje (muzika: Stanislav Binički)
    Izvođači:

• Da su meni tvoje oči (muzika: Stanislav Binički)
    Izvođači: Stevan Bačić Trnda, Paja Todorović, braća Popović

• Dvori Davorovi (muzika: Jenko Davorin)
    Izvođači:

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:28

Stihovi — Jovan Ilić

SONETI VI *
LETI, LETI, PESMO MOJA MILA

Leti, leti, pjesmo moja mila,
Glas tvoj nek se do neba izvija!
Nosi želju na ljubavna krila,
Da si dragoj slađa i milija!

Ja kakva je, žalosna ne bila!
Kad je vdjeh — sunce me ogrija!
Ta ljepša je, nego bjela vila,
Nego alem dragi kad zasija.

Ono oko — oko sokolovo,
Ono grlo — grlo labudovo,
Ona usta — ah, željice draga!

Sam anđelak da s neba zablista,
I nebesa da s' otvore ista,
Ne bi ljepšeg ja video blaga!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

Stihovi — Jovan Ilić

DILBER-ANA *

More, Ano, dilber-Ano,
I biserna vita grano,
    Dušo moja medena!
Ti si, Ano, lepo cveće,
Nema onog, koj' te neće.
Tvoje lice — nazli-belo,
Tvoje čelo — alt'n-čelo,
Tvoje oči — alem dragi,
Tvoja usta — melem blagi!
Čuješ, Ano, čuješ zlato,
Čisto zlato odabrato.
U baščici izvor teče,
Izvor teče, zemlju seče.
Tu mi cveta ruža bela,
Ruža bela i vesela.
Kad u jutru zora svanu,
I rumeno sunce granu,
Izvor-voda usanula,
Bela ruža uvenula!
More, Ano, dilber-Ano,
I biserna vita grano!
Ti si, Ano, ruža bela,
Ruža bela i vesela.
Uvenuće lice tvoje,
Ko što vene srce moje!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

Stihovi — Jovan Ilić

PEMBE — AJŠA
PROTUŽILA PEMBE AJŠA

Protužila Pembe Ajša:
"Dertlija sam nego paša!
"Otkud neću dertli biti
"Kad na srcu jad mi gori?
"Kako neću suze liti,
"Kad me teška tuga mori ?
"„Akšam ide, noć se sprema,
"A za mene sanka nema;
"Hodža viče: Saba zora!
"A ja dremam kraj prozora.
"Jad jadujem, ne kazujem,
"Bona nisam, a bolujem;
"Koga hoću, ne daju mi,
"Koga neću, nameću mi.
"Al' tako mi sveca moga,
"Ne imala dina svoga!
"Bolovaću i umreću,
"Nametnika ljubit' neću!
"Volim s gorom drugovati,
"Neg' s nedragim živovati.
"Volim s lista vodu piti,
"Neg' nedragom ljuba biti!"
Pa od derta, teške muke,
Ode mlada u hajduke.
Malo vr'jeme dugo, ne bi,
Dobar lovak ulovila,
Baš pašina sina mila,
Mlado momče prema sebi.
Majka stara poručuje.
Ajšu kara i svjetuje:
"Vrat se amo, kud se tepaš,
"Te svileno ruho c'jepaš !"
Ajša majci odgovara:
"Ne brini se, majko stara!
"Ne cjepam ga četujući,
"Već s pašićem sevdišući!"
Paša sinu poručuje
Po svojemu vjernom agi:
"Vrat' se amo, sine dragi!
"Ko će s babom da pašuje?" —
"Dosta aga ti imadeš,
"Pašuj, babo, kako znadeš;
"Volim moje Pembe drago,
"Neg' sve tvoje silno blago!
"Milija je meni Ajša,
"Nego da sam carev paša!"

"...1884. godine, Mokranjac je podario Beogradu svoju "Prvu rukovet" u kojoj se nalaze dve pesme srpskih pesnika: "Jarko sunce odskočilo", Đorđa Maletića i "Protužila Pembe Ajša", Jovana Ilića."

Iz I-e rukoveti Stevana St. Mokranjca — Protužila Pembe Ajša

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:29

Stihovi — Jovan Ilić

POSKOČI MOMO... *

"Poskoči, momo, poskoči,
"Rujno mi vince natoči,
"Daću ti puce srebrno
"I vito pero zlaćano!" —
""Ne mogu, momče, ne mogu,
""Bratac mi stao na nogu!""
   Oj jagnje belo, prebelo,
   Povedi kolo veselo!

"Poskoči, momo, poskoči,
"Rujno mi vince natoči,
"Daću ti nizu dukata
"I moga konja đogata!" —
""Ne mogu, momče, ne mogu,
""Tatko mi stao na nogu!""
   Oj jagnje belo, prebelo,
   povedi kolo veselo! —

"Poskoči, momo, poskoči,
"Rujno mi vince natoči,
"Povolim tebe, neg' sebe,
"Daću ja mene za tebe!" —
Tri plota moma preskoči
Momčetu vinca natoči;
    Oj jagnje belo, prebelo,
    Povedi kolo veselo!

Goran Gerin — Poskoči, momo

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:31

Stihovi — Jovan Ilić

KAD JA VIĐEH OČI TVOJE
Muzika Stanislav Binički

Kad ja viđeh oči tvoje,
Ja kakve su oči klete?
Mal' ne rekoh: "Zbogom, svjete!"

Kad ja viđeh oči tvoje,
Moj zumbule! Moj Cvijete!
Poda me se zemlja krete,

Kad ja viđeh oči tvoje,
S'tvog čardaka, s'tvog saraja,
Ja pomislih: eto raja!

Zlo ti minuh mimo dvore!
Od sevdaha vas izgoreh,
Zlo ti minuh mimo dvore!
Od sevdaha vas izgoreh.

Kad ja viđeh oči tvoje.
Oči tvoje.

St. Binički Spava moma & Po polju je kiša & Zejnabi za pevanje uz pratnju klavira.
Izdavačka knjižarnica Gece Kona, 1924.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:32

Stihovi — Jovan Ilić

DVORI DAVOROVI.
Muzika: Jenko Davorin

Oj, u Gori b'jeli dvori,
I u dvori ***** zlata,
Veselo se pjesma ori,
Od istoka do zapada.
     Stjeg do stjega, sto do stola,
     Zlaćan pehar do pehara,
     Jeka zvoni do Stambola
     Od paloša i handžara.
     Brat se s' bratom bratski kuca,
     Nek zlotvoru srce puca :
     Hurra !
     Vina amo pune čaše,
     Neka živi što je naše !

A čiji su ono dvori,
Zlatna ***** odabrana ?
To su dvori Davorovi,
A djetići Strahilj-bana.
St'jeg do st'jega, sto do stola,
Zlaćen pehar do pehara,
Jeka zvoni do Stambola
Od paloša i handžara
Brat se s bratom bratski kuca,
Nek zlotvoru srce puca :
Hurra !
Vina amo pune čaše,
Neka živi što je naše !

Od Adrnje, sinjeg mora,
I Žiškovog Zlatnog Praga,
Do slavnoga Petribora
Sve su ono braća draga.
     Zlaćen pehar do pehara,
     Jeka zvoni do Stambola
     Od paloša i handžara.
     Brat se s bratom bratski kuca,
     Nek zlotvoru srce puca :
     Hurra !
     Vina amo pune čaše,
     Neka živi što je naše !

Pa kad klikne Slava mati
S Ivanovog gordog grada,
Topuzom će zakucati
Na vratima Carigrada.
     Zlaćen pehar do pehara,
     Jeka zvoni do Stambola
     Od paloša i handžara.
     Brat se s bratom bratskn kuca,
     Nek zlotvoru srce puca :
     Hurra !
     Vina amo pune čaše,
     Neka živi što je naše !

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:33

JOVAN JOVANOVIĆ ZMAJ
(1833—1904)

"Rođen je 1833 godine u Novom Sadu. Gimnaziju je učio u Novom Sadu i Požunu, a prava u Pešti, Pragu i Beču. U toku cele druge polovine XIX veka on je najobilniji srpski pesnik, urednik mnogih listova i časopisa i jedan od najistaknutijih nacionalnih radnika.
Zmaj, otac naše poezije za decu, veliki srpski liričar, branio se pesmom od lične nesreće.
Najbolji deo Zmajeve lirike su njegovi 'Đulići' i 'Đulići uveoci', u kojima je opevao nežnu i plemenitu ljubav prema svojoj ženi i tugu i očaj usled njene smrti. ...On je pesnik bogatog i raznolikog unutarnjeg života, koji sa čudnom lakoćom može da kaže ono što oseća i misli.
Retko je koji pesnik ostavio u svojoj poeziji toliko vedrine, smeha, jetkosti, šaljivosti, nežnosti, ljubavi i tuge, straha, očaja, a sve pišući pesme kao pisma istom biću, istom srcu.
Naša deca Zmaja pamte po vedrini, pošalicama, duhovitosti, a pravi Zmaj je patnik, nevoljnik, stradalnik, nesrećnik u životu, izbeglica međ svojima, lekar koji ne naplaćuje usluge ako već ne mora...
"...Ali Zmaj nije bio samo gibak duh, darovit đak ove ili one pesničke škole, jednog ili drugog pesnika. To je bio jak pesnički talenat, bogata i puna pesnička duša, iz koje je desetinama godina šibao mlaz velike poezije. Ekspanzivna pesnička snaga, bogatstvo unutrašnjega života, pokretan, otvoren i stvaralački duh, stalno pesničko nadahnuće, retka plodnost i radljivost, — to su osobine koje ga naročito odlikuju. On je pevao više i lakše no ijedan srpski pesnik, i pre i posle njega, tako da cela njegova poezija čini utisak jedne velike i srećne improvizacije, i da mu je zbog te obilnosti i lakoće u pevanju odricana dubina i zrelost. U stvari, to je samo dokaz njegove snage, i ništa drugo."
Umro je 1904 god. u Sremskoj Kamenici, u Sremu."

• Đulići — VII
    Mesečina, a meseca nema
    Izvođači: Zvonko Bogdan

• Đulići — XVII
    Kaži mi, kaži
    Izvođači: Sekstet "Narakord"

• Đulići — XXI
    Može li sunce sjati

• Đulići — XXIII
    Tijo noći
    Tiho, noći, moje sunce spava
    Izvođači: Ivana Pandurović, Braća Bajić, Zvonko Bogdan, Miodrag Bogdanović & Hor OS Drinka Pavlović, Sekstet "Studio", "Kolibri"

• Đulići — XLVII (muzika: Kornelije Kovač)
    Pjesmo moja
    Izvođači: Zdravko Čolić, Zvonko Bogdan

• Đulići — LIII (muzika: )
    Đulići, Đulići

• Đulići — LV
    Selo je sunce jarko (muzika: narodna)

• Đulići — LXI
    Zaspala si a ja budan (muzika: )

• Đulići uveoci — IX
    Na tvom grovu / Kad sam bio na tvom grobu
    Izvođači: Aleksandar Trandafilović

• Selo sunce, stiglo veče
    Izvođači: Joca Maksimović

• Jedna cura (mala) 1857. (muzika: )
    Izvođači: Predrag Živković Tozovac, sekstet "Skadarlija"

• Kad se setim 1858.
    Izvođači: Aleksandar Trandafilović, Nestor Gabrić, Milan Babić

• Pod prozorom 1860. (muzika: Stanislav Binički)
    Nebo je tako vedro
    Izvođači: Dubravka Nesović, Zivan Milić, Andjelija Milić, Miki Jevremović, Ansambl "Lole", Snežana Berić

• Noć je tija, mesečina sija

• . . . (muzika: )
    Izvođači:

• Kod ovako divne noći
    Izvođači: Živan Milić, Nenad Nikolić, Aleksandar Trandafilović, Mile Bogdanović, Miki Jevremović

• Zračak viri ? (muzika: Isidor Bajić)
    Izvođači: Zora Drempetić, Miodrag Bogdanović, Predrag Gojković, Marija Grozdanović, duet Radulović & Jovanović, Orkestar Stevice Jovanović, Živojin Jergić, Nada Obrić, "Svilen konac"

• Brankova želja 1877. (muzika: )
    Izvođači: Jelena i Aleksandar Dejanović

• Po polju je kiša... (muzika: Stanislav Binički)
    Izvođači: Živojin Tomić, Vojislav Spasić

ĐULIĆI — VII *
MESEČINA AL' MESECA NEMA

Mesečina, — al' meseca nema;
Moja mila zelen venac snila,
Pak se malo u snu nasmijala, —
Od toga se ponoć zasijala.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:34

Stihovi — Jovan Jovanović Zmaj

ĐULIĆI — XVII *
KAŽI MI, KAŽI

Kaži mi, kaži,
Kako da te zovem,
Kaži mi kakvo
Ime da ti dam, —
Hoću li reći:
Diko, ili snago,
Ili ću: lane,
Ili: moje blago,
Hoću li: dušo,
Ili: moje drago —
Kaži mi kakvo
Ime da ti dam
Sve su to mila
Imena i lepa,
Kojima Srbin
Svome zlatu tepa.
Al’ ja bih proveo
Čitav jedan vek
Tražeći lepše,
Milije i slađe —
Dičnije ime,
Što još ne ču svet,
Da njim nazovem
Moj rumeni cvet.

"Narakord" — Kaži mi, kaži

ĐULIĆI — XXI *
MOŽE LI SUNCE SJATI

"Može l' sunce sjati
I u crnoj noći?"
Odgovor će dati
Tvoje crne oči.

ĐULIĆI — XXIII *
TIHO NOĆI, MOJE SUNCE SPAVA
TIJO NOĆI

Tijo, noći,
Moje sunce spava;
Za glavom joj
Od bisera grana,
a A na grani
Kâ da nešto bruji,
To su pali
Sićani slavuji:
Žice predu
Od svilena glasa,
Otkali joj
Duvak do pojasa,
Pokrili joj
I lice i grudi,
Da se moje
Sunce ne probudi.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:34

ĐULIĆI — XLVII *
PESMO MOJA

Pesmo moja, zakiti se cvetom,
Pesmo moja zamiriši svetom;
Još sva srca ohladnila nisu, —
Poznaće te, pesmo, po mirisu!

Poznaće te, da si čedo milja,
Da ti ljubav majka i dadilja.
Da si rada pevati o slasti,
Razumeće, što ne umeš kasti.

Pesmo moja, već si na poletu,
Pozdravi mi sve na ovom svetu,
Pozdravi mi slavlje i golube,
I sva srca, što se silno ljube.

Zdravko Čolić — Pjesmo moja

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:36

ĐULIĆI — LIII *
ĐULIĆI, ĐULIĆI

Đulići, Đulići,
Slabiji i jači, —
Poljupci, poljupci,
Sad duži, sad kraći!

Poljupci se boje,
Da ih ko ne čuje, —
Ja svojima ne dam,
Da brzo prohuje.

Drago moje, drago,
Nema smrti leka, —
Poljupci su vreli, —
Al' smrt ladna čeka;

Kad nas jednom zgrabi,
Pa u ništa maši,
Poljupci će živet'
U Đulići naši.

ĐULIĆI — LXI *
ZASPALA SI A JA BUDAN

Zaspala si. A ja budan, —
U misli se neke gubim;
Čini mi se, grehota bi
Bila da te sad poljubim.

Čisto vidim snove tvoje,
Iz raja su, sa visina, —
To se ne sme porušiti
Sa zemaljskim poljupcima.

ĐULIĆI UVEOCI — IX
KAD SAM BIO NA TVOM GROBU

Kad sam bio na tvom grobu
Zamirisa mir bosiljka,
A meni se priču glasak:
"Šta mi radi moja Smiljka?"

Tvoja Smiljka, sirotanka,
Još ne može nogom stati,
A otac je zborit' uči —
Prva reč joj biće: Mati!

Kad uzmogne nogom stati,
Kad nauči mater zvati,
Dovešću je grobu tvome,
Tu nek kaže: Mati, mati!

Oh, kako će na te glase
Crna guja jada moga
Upiti se, stegnuti se
Oko srca ranjenoga!
Pa će možda smrtnim stegom
Razdrobiti svu tegotu, —
Vi'š, kako su lepi nadi,
Što me drže u životu!

SELO SUNCE, STIGLO VEČE

Selo, sunce, stiglo veče
mesečina meka;
a veselje bujno teče,
ka' golema reka.

Joca Maksimović — Selo sunce, stiglo veče
JEDNA CURA (MALA) *

Jedna cura mala
poljubac mi dala,
a što ga je dala
kad se pokajala;
za poljubac jedan
pesmu je iskala.

Kad si pesmu htela,
što si mi otela
srce iz nedara
koje pesme stvara,
zoro moja bela!

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:37

KAD SE SETIM *

Kad se setim, mila dušo
rumenila lica tvoga,
tad ne pijem druga vina,
samo vina crvenoga.

Al' kada mi na um dođu,
dođu tvoje crne oči,
tada krčmar ništ' ne radi
samo crno vino toči.

A ja pijem, pevam, plačem
od žalosti, od milina,
pa kad pođem ja posrnem
od ljubavi i — od vina.

A s prozora tvoja majka
gleda, pa se osmehiva, —
Ne smejte se, draga gospo,
tom je vaša ćerka kriva.

1858.

Nestor Gabrić — Kad se setim, mila dušo
Aleksandar Trandafilovic — Kad se setim, mila dušo

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:37

POD PROZOROM *
NEBO JE TAKO VEDRO

Nebo je tako vedro,
ponoć je tako tija,
al' moje srce nije —
želja mi želju vija.

Dok jedna burno leti
da mi te iz sna budi,
već druga tiho ljubi
premile tvoje grudi.

Sad nežna tvoja duša
miline divne sanja, —
a ima l' lepšeg sanka
od topla milovanja!

O, siđi, draga, siđi,
topla te ljubav čeka,
ponoć je tako tiha!
Trava je tako meka!

Da nas od sveta skrije,
bledi će mesec zaći, —
al' ja ću i u mraku
ustašca tvoja naći.

1860.

Anđelija Milić — Nebo je tako vedro (Pod prozorom)

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   Sub 6 Jun - 11:38

KOD OVAKO DIVNE NOĆI *

Od ovako divne noći,
Zar ja moram spavati?
I ovako lepog društva,
Zar se moram rastati?

Bledi mesec svoje zrake,
Na sve strane rasuo.
Sad se moje šeboj cveće,
Po prozoru rasulo.

Zora sviće, noć se gasi,
Naša pesma jenjava.
Idem tebi mila moja,
Prepun želja i snova.

Miodrag Bogdanović — Kod ovako divne noći

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

Stihovi — Jovan Jovanović Zmaj ?

ZRAČAK VIRI
(stihovi J. J. Zmaj ?)

Zračak viri kroz grančice
i pozdravlja sunčev sjaj.
A iz luga poj slavuja
odpozdravlja noć i dan.
Aj, ustaj, ustaj
slatka rano, raju moj.
Tebe volim u tom sjaju
Ah, premili danče moj.

Noćas nebo rasipalo
na me divni miris tvoj.
Tebe gledam u tom sjaju
ah, premili cvete moj.
Aj ustaj, ustaj
slatka rano, raju moj.
Tebe volim u tom sjaju
ah, prelepi cvete moj.

Duet Radulović & Jovanović — Zračak viri

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PO POLJU JE KIŠA...
Stihovi Jovan Jovanović Zmaj

Po polju je kiša pala
Kiša rosulja.
Na devojci ništa nema,
Samo košulja...

Tanana je košuljica,
Uzvodlija bela,
Provide se bela nedra,
Ko dva sunca da su vedra,
Pa su me zanela,
Pa su me zanela!

Tankom stazom pođe amo:
"Hodi sunce ogrejano,
Hodi dušo, hodi!"
Al' to staza brže čula,
Nalevo se obrnula
U šumu vodi...

Oj stazice grabljivice,
Ti ostala pusta!
Nu, tako mi vere moje,
Stignuću vas obadvoje
Jer je šuma gusta,
A slatka su, medena su
Devojačka usta.

St. Binički Spava moma & Po polju je kiša & Zejnabi za pevanje uz pratnju klavira.
Izdavačka knjižarnica Gece Kona, 1924.

Živojin Tomić — Po polju je kiša pala

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Pevani pesnici   

Nazad na vrh Ići dole

Pevani pesnici
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Pevani pesnici
» Indijski pesnici
» Grčki pesnici
» Dobriša Cesarić