Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Danil Harms

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35419

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:35

Daniil Harms,Rođen je kao Danil Ivanovič Juvačov a pseudonim Harms je smislio u srednjoj školi. Koristio je i pseudonime Horms, Čarms, Šardam itd.
Rodjen je 1905 a umro je od gladi u zatvoru,zbog antisovjetskog delovanja, 1942. godine.
Satiričar,rane sovjetske ere,koristio je nadrealistički i apsurdni stil.

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:38

Danil Harms (1905 – 1942.)

Prenosimo nekolika “slučaja” velikog ruskog pisca D. I. Harmsa, čiji se život završio jednako apsurdno kao i mnoge njegove priče: pod velom nerazjašnjenih okolnosti, u jednoj od mnogobrojnih Staljinovih čistki.

izvor: Harmsove kratke priče, objavljene u zbirci “Slučajevi”

Bio jedan riđi čovjek koji nije imao oči i uši. Nije imao ni kosu, tako da su ga uslovno nazvali riđim.
On nije mogao ni da govori jer nije imao usta. Nos takođe nije imao.
Štaviše, nije imao ni ruke ni noge. Nije imao ni stomak, nije imao ni leđa. Nije imao ni kičme, nije imao nijedan unutrašnji organ. Nije imao ništa! Tako da nije jasno o kome je riječ.
Bolje onda da o njemu više i ne govorimo.

Vodvilj
Na pozornicu izlazi Petrakov-Gorbunov, hoće nešto da kaže, ali štucne. Počinje da povraća. Izlazi.
Dolazi Pritikin.
PRITIKIN: Uvaženi Petrakov-Gorbunov trebalo je da vam saopšti… (Povraća i istrčava.)
Dolazi Makarov.
MAKAROV: Jegor… (Makarov povraća. Istrčava.)
Dolazi Serpuhov.
SERPUHOV: Da ne bi bilo… (Povraća i istrčava.)
Dolazi Kurova.
KUROVA: Htjela bih… (Povraća i istrčava.)
Dolazi jedna mala djevojčica.
MALA DJEVOJČICA: Tata me je zamolio da vam svima prenesem da se pozorište zatvara. Svima nam se povraća.
(Zavjesa.)
Teško je reći bilo šta o Puškinu onome ko ništa ne zna o njemu.
Puškin je veliki pjesnik. Napoleon je, po veličini, manji od Puškina.
Bizmark je, u poređenju s Puškinom, mačji kašalj.
A Aleksandar I i II i III su prosto nule u poređenju s Puškinom.
A i svi drugi ljudi su, u poređenju s Puškinom, nule.
Samo u poređenju s Gogoljem, nula je i sam Puškin.
Zato – bolje da ja vama nešto napišem o Gogolju, nego što pišem o Puškinu.
Ali, Gogolj je tako veliki da se o njemu ne smije ništa pisati, i zato ću, ipak, da pišem o Puškinu.
Ali, poslije Gogolja, nekako je ponižavajuće pisati o Puškinu. A o Gogolju se ne smije.
Zato – bolje da ništa ne pišem.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:39

Danil Harms, Pismo

Dragi Nikandre Andrejeviču,
Primio sam tvoje pismo i odmah shvatio da je od tebe. Najpre sam pomislio da ono istovremeno i nije od tebe, ali samo što sam ga otvorio, odmah sam shvatio da je od tebe, a pre toga sam mislio da ono nije od tebe. Drago mi je što si se već odavno oženio, jer kada se čovek oženi onom kojom hoće da se oženi, znači da je postigao ono što je hteo. Juče sam primio tvoje pismo i odmah pomislio da je to pismo od tebe, ali sam zatim pomislio da po svoj prilici nije od tebe, ali sam otvorio i video – baš od tebe. Vrlo je lepo od tebe što si mi napisao pismo. Najpre mi nisi pisao, a zatim si mi odjednom napisao pismo, mada si mi već i ranije, do onda kad mi jedno vreme nisi pisao, takodje pisao. Odmah, čim sam primio tvoje pismo, zaključio sam da je ono od tebe, a, zatim, veoma mi je drago što si se već oženio. A to, kad čovek poželi da se oženi, onda po svaku cenu i treba da se oženi. Zato je meni veoma drago što si se ti naposletku oženio upravo onom kojom si hteo da se oženiš. I baš si dobro uradio što si mi napisao pismo. Veoma sam se obradovao kad sam ugledao tvoje pismo, čak sam odmah pomislio da je od tebe. Istina, dok sam ga otvarao, prošlo mi je kroz glavu da nije od tebe, ali sam zatim, uprkos tome, zaključio da je od tebe. Hvala što si mi pisao. Zahvaljujem ti na tome i veoma mi je drago zbog tebe. Ti možda ne pogadjaš zašto mi je toliko drago zbog tebe, ali ja ću ti odmah reći zašto mi je zbog tebe drago. Drago mi je zato što si se oženio, i to upravo onom kojom si hteo da se oženiš. A to je, znaš, veoma lepo oženiti se upravo onom kojom želiš da se oženiš, zato što tada upravo i postižeš ono što si hteo. Eto, upravo zato mi je tako drago za tebe. A takodje mi je drago i zato što si mi napisao pismo. Ja sam još izdaleka zaključio da je pismo od tebe, ali kako sam ga uzeo u ruke, pomislio sam: a zamisli da nije od tebe? I zatim sam mislio: ma ne, naravno da je od njega. Otvarao sam pismo i sve vreme mislio: da li je od tebe ili nije od tebe? da li je od tebe ili nije od tebe? I kad sam ga otvorio, video sam da je od tebe. Veoma sam se obradovao i odlučio da i ja tebi napišem pismo. Ima toliko toga da se kaže, ali bukvalno nema se vremena. Ono što sam stigao, napisao sam ti u ovom pismu, o ostalom cu ti pisati kasnije, jer za to sad uopšte nemam vremena. U krajnjoj liniji, dobro je što si ti meni napisao pismo. Sada znam da si se već odavno oženio. Iz prethodnih pisama sam znao da si se oženio, a danas sam opet video – cela je istina da si se oženio. I meni je veoma drago što si se oženio i napisao pismo. Odmah, čim sam ugledao tvoje pismo, istog časa sam zaključio da si se opet oženio. Ali, mislim se, to je lepo što si se ti opet oženio i napisao mi o tome pismo. Sad mi piši o tome ko je tvoja nova žena i kako je sve to ispalo. Prenesi pozdrav svojoj novoj ženi.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:41

zvor: Harmsove kratke priče, objavljene u zbirci “Nula i ništa”
Idiotu je iz okovratnika njegove košulje štrčao vrat, a na vratu glava. Glava je nekada bila skroz kratko podšišana. Sad je kosa kao u ježa. Idiot je nešto dugo govorio. Niko ga nije slušao. Svi su samo mislili: kad će već jednom da umukne i da ode? Ali idiot je, ne primjećujući ništa, nastavio da govori i da se kaliberi.
Na kraju, Joblov nije mogao više da izdrži i prišao je idiotu, rekavši mu kratko i jasno i surovo: Marš napolje. Idiot je zbunjeno gledao oko sebe, ne shvatajući šta se događa. Joblov mu je opalio šamar. Idiot je poleteo iz fotelje i popio patos. Joblov ga je šutnuo i proletevši kroz vrata, idiot se stropoštao niz stepenice.
Tako ti je to i u životu: em idiot, em bi još i da kaže nešto. Takve treba po njušci. Da, po njušci!
Kuda god da pogledam, svuda vidim samo tu idiotsku, robijašku njušku. Čizma prosto plače za takvom njuškom.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:44

Danil Harms – realnost apsurda ili apsurdna realnost

(Upozorenje realistima : autor ne snosi odgvornost ukoliko dođe do iskrivljenja slike ili uma.)
A, ne! Ne smemo ga predati zaboravu fioke; odatle je već spašen. Ne smemo ga predati ni zaboravu vremena, vreme nam ne bi oprostilo; jer svako vreme treba Danila Ivanoviča Juvačova da udari empirijski pečat apsurda nad ogoljenom suštinom čovečanstva.
“Harm” i “Charm” kao nauditi i šarmirati objedinjeno u Kharms (Harms) nagoveštava uvredljiv šarm Danila Juvačova. Obložen pseudonimima (Dan Dan, Kharms, Shardam, Charms, Khorms..) jasno odbacuje sve strogosti, poigravajući se formom i suštinom. Jedan od pseudonima, kasnije njegov zaštitni znak – Harms, nastao je kao posledica izučavanja britanske književnosti i njegove fasciniranosti Dojlovim Šerlokom Holmsom. Iako svoj i nemaran za književne trendove, upečatljiv Harmsov stil prekopiran do detalja od Šerloka Holmsa – lula, kačket, odelo, stav – odaje njegovu sklonost ka kopijama i dendizmu. Inspiraciju za lik Šerloka Holmsa, Dojl nalazi u doktoru Džozefu Belu, percepirajući ga kao sposobnog da iz malih zapažanja izvodi velike i krucijalne zaključke. Da li je to spona izmedju Harmsa i Holmsa? Bez ikakve sumnje!
Harmsova dela za decu jedina otkrivaju naizgled drugačijeg Hramsa. Lagana i lepršava, vedra i razigrana, njegova dela posvećena deci i danas su prijemčiva dečijem ukusu.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:45

Noć
 Soko spava. I sve ptice.
Spava jagnjad, ko i koze,
Spavaju i bubičice,
Gledajte im samo poze.
Spava mostić iznad vode,
Spava mladi žbun, dakako,
Spava – bradom nebo bode –

Mačke
Idem tako putem,
Žurim u svoj kutak;
Vidim mačke ljute,
Leđa okrenuta.
Viknuh: “Mačke ljute!
Hajdemo kod mene
Hajdemo svi putem,
Hajde da se krene.

Hajde brže, mačke,
Ručak ću vam dati –
Krompir, luk, maslačke
Traž’te u salati.”

– Neka! – kažu ljute.
Nisi ti naš takmac!-
Neće dalje putem,
Sede – i ni makac.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:45

Apsolutna kolizija između duboke netrpeljivosti prema deci i redova koje je njima posvetio, nagoni na razmatranje ove neobične dvojnosti kod Harmsa, tim pre što su jedino dela pisana za decu objavljivana za njegovog života. Možda je Harmsa naivno i bezbrižno dečje neznanje razjedalo i skrnavilo, terajući ga da im se pisanjem približi. Možda su se neznanje i bezbrižnost njemu velikom i sveznajućem rugali, pa on ruganjem životu zatvarao krug. Možda je njegova genijalnost “obogaljila” njegovo detinjstvo ranom spoznajom apsurda pa se branio dečijim pesmama. Možda…
Harmsove groteske u minijaturama prkose čak i najvećim apsurdistima poput Beketa i Kamija. Dela Beketa i Kamija spadaju u ona suptilnije građe, pitkija su i prijemčiva. Harmsovo oslikavanje životnih situacija izrazom groteske i alogičnosti, koje pritom imaju i uvredljiv ton, teško ostavljaju bilo kakav suptilan trag u umu čitaoca. Disfemizam u njegovim delima (posebno minijaturama) pojačava sirovost i surovost u biti apsurdnog života, ne da bi omalovažio individualan stil života, već da bi život doveo u inferiorno stanje nasuprot njemu samom. Njegovo karikaturisanje realizma zapravo liči na “preslikavanje” u izvrnutom ogledalu, pa izopačenje zavisi od toga sa koje strane ogledala se stvari posmatraju. Pa ipak, jednostavnost poimanja sveta kroz većinom jednostavan knjževni izraz čini ustupak razumevanju i prihvatanju Harmsovih dela, pisanih bez potrebe za udovoljavanjem i objavljivanjem.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:46

Bio jedan riđi čovek
 “Bio jednom jedan ridji čovek. Taj nije imao ni oči ni uši. Ni kosu nije imao, tako da su ga ridjim zvali uslovno. Ni da govori nije mogao, jer taj ni usta nije imao. Nije imao ni nos. Nije imao čak ni ruke ni noge. Ni stomak nije imao, ni ledja nije imao, ni kičmi nije imao, ni unutrašnje oragane nije imao. Ništa taj nije imao. Tako da se ne zna o kome se radi. Bolje onda da o njemu više i ne govorimo.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:46

Svet
 Govorio sam sebi da vidim svet. Ali mome pogledu nije bio dostupan ceo svet i ja sam video samo delove. I sve što sam video, nazvao sam delovima sveta. I posmatrao sam osobine tih delova, stvrao nauku. Shvatio sam da postoje mudre osobine delova I da u tim istim delovima postoje i glupe osobine. Delio sam ih i davao im imena. U zavisnosti od osobina, delovi sveta su bili mudri I glupi.
A bilo je I takvih delova sveta koji su mogli dam isle. I ti delovi su posmatrali druge delove I mene. I svi delovi su ličili jedni na druge I ja sam ličio na njih. I razgovaro sam sa tim delovima sveta.
Ja sam kazao: delova grom.
Delovi su kazali: snop vremena.
Ja sam kazao: i ja sam deo tri skretanja.
Delovi su odgovorili: i mi smo male tačke.
I odjednom ih više nisam video, a zatim ni druge delove. I uplašio sam se da će se svet srušiti.
Ali istog časa sam shvatio da ne vidim delove odvojeno, već sve odjednom. U početku sam mislio da je to NIŠTA. A onda sam shavtio da je to svet, a ono što sam ranije vio da NIJE svet. I ja sam oduvek znao šta je to svet, a šta sam ranije video – ni sada ne znam. I kada su nestali delovi, njihove mudre osobine su prestale da budu glupe. I ceo svet je prestao da bude mudar ili glup.
Ali samo što sam shavtio da ja to vidim svet – nisam ga više video. Uplašio sam se, misleći da se svet srušio. Ali dok sam ja tako razmišljao, shvatio sam da ne bih više tako razmišljao da se svet srušio. I gledao sam, tažeći svet, ali ga nisam nalazio.
A zatim nisam imao kuda da gledam.
Tada sam shavtio da dok sam imao kuda da gledam – oko mene je bio svet. A sada ga nema. Postojim samo ja.
A onda sam shvatio da ja i jesam svet.
Ali svet nije ja.
Iako sam ja, u tom istom trenutku, svet.
A svet nije ja.
A ja sam svet.
A svet nije ja.
A ja sam svet.
I više ništa nisam mislio

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:47

armsovo imanentno prisustvo u svim avangardnim literarnim „institucijama“, stecištima ovaploćenja literarnih ideja, otkriva ne tako apsurdnog i iz realnosti izopštenog Harmsa. „Udruženje pesnika za decu“, oformljeno 1927. Godine, čiji je Hrams bio član, je najbolji primer za to. Sa druge strane, Velimir Hlebnjikov osmišljava eksperimentalni poetski jezik – ZAUM, neku vrstu pesničkog esperanta, s tom razlikom što bi zaum bio organski a ne veštački stvoren kao esperanto. Ovaj univerzalni pesnički jezik usmerava na ono što se dešava iza uma (zaum) i implicira neodređenost smisla. Osim toga, bazična zaum – ideja evocira i reintegriše zaboravljenu simboliku zvuka u jeziku, posebno kada je u pitanju slovenski jezik. Iako nikada nije stvarno zaživela, Zaum je kao ideja pobrala naklonost od stane mnogih, pa i Harmsa.
.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:47

Tvorci i protagonisti OBERIU grupe, Danil Harms i Aleksandar Vedenski (Александар Введенски), potpisuju i manifest „poslednje sovjetske avangarde.“ Platforma za građenje koncepta OBERIU-a proizilazi iz ideja avangardnih umetnika tadašnje Rusije. „Huligani literature“, kako ih je kasnije nazivala konzervativna štampa Rusije, provokativinim nastupima apsurdnih fikcija u predstavama i performansima, ovekovečuju odbojnost ka nasilnom širenju bezličnog i dekadentnog staljinizma i jednoobraznog kulturnog stila. Harmsova drama „Elizaveta Bam“, doživljava izvođenja u evropskom „teatru apsurda“ i mnogo godina kasnije.
Hapšen po drugi put, Danil Harms umire u zatvoru 1941., u svojoj 37-oj godini života. Umire od gladi.
Gladan ili sit života?
Harms je proždirao apsurd ne dozvoljajući da bude uvučen u njega i progutan. Lišavanjem smisla čak i samog apsurda, Harms se zajedljivo smeje bivstvovanju, ne upućujući nikome ništa, odlažući svoje misli na dno sopstvene fioke.  Ljudski kostur, početak i kraj beskraja, goli smisao postojanja su esencija Harmsovih dela. Zadatak koji je stajao pred njim, sada stoji pred nama – pronalaženje smisla besmisla, ekvilibrijum nihilizma i realizma, pomirenje sveta i sopstva.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:56

Slučajevi

Starice koje ispadaju

Jedna starica se usled svoje preterane radoznalosti nagnula kroz prozor, ispala i razmrskala se.

Kroz prozor se nagnula druga strica da bi videla onu koja se razmrskala, ali je usled svoje preterane radoznalosti takođe ispala kroz prozor, strmoglavila se i razmrskala.

Zatim je kroz prozor ispala treća starica, zatim četvrta, zatim peta.

Kada je ispala i šesta starica, meni je dosadilo da ih gledam, pa sam pošao na Maljcevsku pijacu gdje su, kažu, jednom slepcu poklonili pleteni šal.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:56

Susret

Tako jednom pošao neki čovek na posao, pa usput sreo drugog čoveka koji se,
pošto je kupio veknu poljskog hleba, vraćao svojoj kući.

To bi, u stvari, bilo sve.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:57

Slučajevi

Jednom se Orlov prejeo papule i umro.
A Krilov je saznao za to i takođe umro.
A Spiridonov je umro sam od sebe.
A Spiridonovljeva žena je pala s kredenca, pa i ona umrla.
A Spiridonovljeva deca podavila se u veštaèkom jezeru.
A baba Spiridonova se propila i završila na ulici.
A Mihajlov je prestao da se češlja i dobio šugu.
A Kruglov je nacrtao damu sa bičem i poludeo.
A Perehrestov je telegrafski dobio četiri stotine rubalja i toliko se uzoholio da su ga najurili iz službe.
Sve su to dobri ljudi, ali im se nije dalo...

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 9:58

Malo dokumentarnih detalja...

Harmsov život završio se kao život mnogih njegovih književnih junaka. Nesuđene ljubavnike Pronina i Irinu Mazer odvode iz kuće uniformisani enkavedeovci, patriota i istinski vitez Aleksej Aleksejevič Aleksejev nestaje u crnoj marici «nekud u pravcu Admiraliteta», iznenađenog starca iz «Kape» presreću nasred ulice i odvode «milicioner i jedan građanin u sivom odelcetu», a samog Danila Ivanoviča, lenjingradskog čudaka u liku Šerloka Holmsa, neumornog podrugljivca i "najvećeg marginalca" u novijoj književnosti, jedne večeri u pozno ljeto 1941. godine domar poziva da "na trenutak" siđe u dvorište, odakle ga u kućnom rublju i papučama, crnom maricom odvode službenici Staljinove policije. Februara sledeće godine umro je od gladi u zatvorskoj bolnici u Lenjingradu.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:00

Хармсова Сабрана дела на српском објављена су 2005. године у Београду, а издавач је Логос. Реч је о две дебеле књиге од по 900 страна и у њима се налази све што је Хармс икада написао - песме, цртежи, приче, белешке, па чак и записници са његовог суђења. Колико се сећам, цена је била сасвим прихватљива.
Занимљиво је да смо ми, поред Руса, први у свету који су добили сабраног Хармса. Ни далеко већи језици још увек немају Данила Ивановича тако свеобухватно представљеног, што треба захвалити Корнелији Ичин, управнику катедре за славистику. Она је подстакла и каналисала у Срба прирођени хармсовски импулс и ентузијазам, и све се окончало тиме да је пре две године у Београду одржана велика међународна конференција о писцу Случајева, као пратећа манифестација појављивању његових сабраних дела на српском. Као и остале добре ствари у Србији, и ова је, дакле, махом почивала на ентузијазму. Необично је да је београдску хармсовску фешту мало ко приметио, што потврђује чињеница да његови ревносни читаоци не знају да су ове књиге изашле.
Занимљива је историја рукописа Данила Ивановича. По пишчевој смрти један његов пријатељ, именом Јаков Друскин, срећом је покупио све папире из Хармсове собе. Ово се одиграва током Другог светског рата у опсаднутом Лењинград, данашњем Петрограду, када све што може да гори бива искоришћено за потпалу. Јаков је потом целу хрпу натоварио на санке и одвезао на безбедно место. Тако је рукописе спасио ломаче или могућне полицијске заплене. Тек 1960. Хармс је рехабилитован, а Друскин, и сам уметник али и научник, рукописе је учинио доступним јавности. Свеједно, Хармсова дела објављују се по први пут тек 1978. и то у Бремену. Русија је морала да причека почетак своје менталне рехабилитације да би Хармс био и тамо објављен.
Поука: добри рукописи никад не горе, па чак ни у опкољеном Лењинграду, што би била парафраза једног другог великог руског писца.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:01

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:01

"Zanima me samo besmislica, samo ono što nema praktično nikakvog smisla. Zanima me isključivo ružna strana života. Herojstvo, patos, neustrašivost, čojstvo, higijena,moral, patetika i hazard - mrski su mi i kao riječi i kao osjećanja."

(Harmsov dnevnik iz 1937. godine)

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:02

POČETAK VRLO LEPOG DANA
(Simfonija)

Pevac jedva da je kukuriknuo, a Timofej je vec kroz prozorče izleteo na krov i prestravio sve koji su u to vreme prolazili ulicom. Seljak Hariton je zastao,uzeo kamen i bacio ga na Timofeja.
Timofej je nekud nestao.“Pametnjakovic“,povika gomila, a neki tamo Zubov se zaleteo i svom snagom udario glavom u zid. „Bljak!“ vrisnu baba otecenog obraza. No, Komarov je babu dobro zveknuo i baba je zavijajući pobjegla. Prolazio je tu Feteljušin i smejuljio se. Prišao mu je Komarov i rekao: “Ej masni debeli!“ i udario je Feteljušina u stomak. Feteljušin se naslonio na zid i počeo da stuca. Romaškin je pljuvao odozgo s prozora i gadjao Feteljušina. U istom momentu nosata zena je tu blizu mlatila sina cegerom po glavi.
A podebela mlada majka trljala je lice lepe devojčice o zid od cigle. Mali pas slomio je svoju tanku nožicu i valjao se na trotoaru. Mali je dečak iz pljuvačnice jeo nesto odvratno. Ispred piljarnice se skupio dugacak red za secer. Babe su glasno klele i gurkale jedna drugu korpama. Seljak Hariton se napio i pred babama stajao raskopčana šlica govoreći prostakluke. Tako je počeo lep,letnji dan.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:30

AUTOBIOGRAFIJA

A sada ću da ispričam kako sam se rodio, rastao i primetio kod sebe prve znake genija. Rodio sam se dvaput. Evo kako je to bilo. Moj tata oženio je moju mamu 1902. godine, ali se me moji roditelji doneli na svet tek krajem 1905. jer je moj tata hteo da mu se dete rodi obavezno za Novu godinu. Tata je izračunao da treba pristupiti zaèeæu tačno 1. aprila i tek je toga dana izašao pred mamu sa predlogom da začnu dete.
Prvi put tata je prišao mami 1. aprila 1903. godine. Mama je odavno čekala taj trenutak i veoma se obradovala. Ali tata je, očigledno, bio u šaljivom raspoloženju i nije mogao da se uzdrži da ne uzvikne: &ljuot;Aprili-li-li!&ljuot;
Mama se strašno naljutila i toga dana nije dala tati da joj priðe. Trebalo je saèekati do iduæe godine.
Sa istim predlogom tata je prišao mami 1. aprila 1904. godine. Ali mama je, pamteæi prošlogodišnji sluèaj, rekla da ne želi da se opet naðe u nezgodnom položaju i opet nije dozvolila tati da joj priðe. Tata je navaljivao, ali ništa nije vredelo.
I tek sledeæe godine tati je pošlo za rukom da mamu obrlati i da me zaène.
Tako sam, eto, zaèet tek 1. aprila 1905. godine.
Tatina raèunica je, meðutim, potpuno omanula jer se pokazalo da sam ja bio nedonošèe i rodio se èetiri meseca pre roka. Tata se tako razgoropadio da se babica koja me je prihvatila toloko zbinila da je poèela da me gura natrag, tamo odakle sam upravo bio došao.
Jedan naš poznanik koji je prisustvovao poroðaju, inaèe student Vojno-medicinske akademije, izjavio je da im neæe uspeti da me uguraju natrag. Pa ipak, bez obzira na studentove reèi, oni su me svejedno gurali i gurali nazad, ne vodeæi raèuna u žurbi da li me guraju tamo gde treba.
Tada nastade strašna pometnja.
Porodilja vièe: &ljuot;Dajte mi moje dete!&ljuot; Odgovaraju: &ljuot;Vaše dete, vele, nalazi se u Vama!&ljuot; - &ljuot;Šta!?&ljuot; viče porodilja, &ljuot;kako u meni, kada sam ga upravo rodila!&ljuot; - &ljuot;Ali&ljuot;, vele ostali, &ljuot;da niste možda pogrešili?&ljuot; - &ljuot;Kako&ljuot;, vièe porodilja, &ljuot;otkud pogrešila! Zar ja mogu da pogrešim! Svojim oèima sam videla da je dete koliko malopre ležalo ovde na mušemi!&ljuot; - &ljuot;To je taèno&ljuot;, odgovaraju porodilji, &ljuot;ali možda se negde zavukao.&ljuot; Jednom reèi, ne znaju ni sami šta da joj kažu.
A porodilja galami i traži svoje dete.
Morali su da pozovu jednog iskusnog lekara. Taj iskusni lekar je pregledao porodilju i raširio ruke, ali se ipak dosetio i dao porodilji dozu engleske soli. Porodilja je dobila proliv, pa sam tako po drugi put došao na svet.
Tada se tata opet razgoropadio, navodno, da se to i ne može smatrati roðenjem, a da ovo, što kažu, još nije èovek nego neki poluzametak, pa ga zato valja ili vratiti natrag ili smestiti u inkubator.
I tako mene smeste u inkubator.
25. septembra 1935.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:33

Šta me zanima - Danil Harms

Pesme. Slagati misli u pesme.
Izvlačiti misli iz pesama.
Ponovno slagati misli u pesme.
Proza.
Prosvetljenje, nadahnuće, ozarenost, nadspoznaja.
Putovi uspeha.
Pronalaženje vlastitog sistema kretanja.
Poznavanje različitih nepoznatih nauka.
Opšti zakoni različitih pojava.
Nula i NULA.
Brojevi.
Znakovi.
Slova.
Pisma i rukopisi.
Sve logički besmisleno i smešno.
Sve što potiče smeh.
Glupost.
Humor.
Prirodnjaci.
Obeležja.
Individualna praznoverja.
Čudesa.
Majstorije ruku, ali ne i varke sa spravama.
Uzajamni ljudski odnosi, privatni.
Lepo ponašanje.
Ljudska lica.
Lepota žena.
Polna fiziologija žena.
Mirisi.
Likvidiranje gadljivosti. Umivanje, kupanje i kupka.
Čistoća i prljavština.
Hrana.
Pripremanje nekih jela.
Serviranje jela.
********* lule i cigareta.
Uređenje kuće, stana i sobe.
Odeća muška i ženska.
Zanima me: što zanima druge ljude?
Što rade ljudi sami sa sobom.
San.
Beljžnice.
Pisanje po papiru tintom ili olovkom.
Papir, tinta, olovke.
Dnevno beleženje događaja.
Mali psi glatke dlake.
Žene, ali samo moj tip.
Mravinjaci.
Štapovi trstike.
Voda.
Kotač. Meteorologija.
Zanimaju me dobre starice iz dobre kuće.
Mesečeve mene.
Beleženje vremena.
Beleženje događaja.
Kabala.
Pitagora.

Zanima me samo besmislica, samo ono što nema praktično nikakvog smisla. Zanima me isključivo ružna strana života. Herojstvo, patos, neustrašivost, čojstvo, higijena,moral, patetika i hazard - mrski su mi i kao reči i kao osećanja."
(Harmsov dnevnik iz 1937. godine)

Poslednji izmenio Esti dana Uto 12 Maj - 10:34, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:33

Makarov i Petersen

Makarov: Ovde, u ovoj knjizi, piše sve o našim željama i njihovim ispunjenjima. Pročitaj ovu knjigu, i shvatićeš kako su tašte želje naše. Isto tako, shvatićeš – kako se lako ostvaruju tuđe želje, i kako je teško ispuniti svoje.
Petersen: Nešto si mnogo počeo svečano da mi govoriš. Tako govore indijanske poglavice.
Makarov: Ova je knjiga takva – da o njoj i treba govoriti uzvišeno. Štaviše, i kad razmišljam o njoj, ja skidam kapu.
Petersen: A pereš li ruke, pre nego što dodirneš tu knjigu?
Makarov: Da, i ruke je potrebno oprati.
Petersen: Ti i noge, za svaki slučaj, operi!
Makarov: Ovo je neduhovito i drsko.
Petersen: Je li, pa kakva je to knjiga?
Makarov: Naslov joj je zagonetan…
Petersen: Hi-hi-hi!
Makarov: Ta knjiga se zove MALGIL.
Petersen nestaje.)
Makarov: Gospode Bože! Šta je sad ovo? Petersene!
Petersenov glas: Šta se desilo? Makarove! Gde sam?
Makarov: Gde si? Ne vidim te!
Petersenov glas: A gde si ti? Ni ja tebe ne vidim! Kakve su ovo lopte?
Makarov: Šta da se radi? Petersene, čuješ li me?
Petersenov glas: Čujem! Ali, šta se to desilo? I kakve su ovo lopte?
Makarov: Možeš li da se krećeš?
Petersenov glas: Makarove! Vidiš li ti ove lopte?
Makarov: Kakve lopte?
Petersenov glas: Pustite! Pustite me! Makarove!
(Tišina. Makarov stoji užasnut, a zatim uzima knjigu i otvara je.)
Makarov (čiita): “…Postepeno, čovek gubi svoj oblik i postaje lopta. A, postavši lopta, čovek gubi sve svoje želje”.
Zavesa.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:35

O ŽIVOTU I DELU PISCA

Tajanstveni nestanci, nesrećni slučajevi, neverovatni ili nepovezani događaji , ubistva, tuče, padanje ljudi sa krovova - sve su to krhotine groteskne i obezduhovljene slike sveta u neobičnim pričama ruskog parodičara Danila Ivanoviča Juvačova, alijas Danila Harmasa, rođenog 1905. godine u Petrogradu. Takvu sliku već na prvi pogled stvara kontrast između sive sovjetske svakidašnje i fantastičnih, mahom krvavih dešavanja kojima je ona ispunjena.
U Harmsovim minijaturama njegovim junacima se dešavaju neobični i čudnovati događaji, ali gotovo na svakom koraku, ponekad doslovce u svakoj rečenici. Ovi psihološki svedeni likovi, papirnati građani predstavljeni, u pravilu, samo svojim karikiranim imenom, su model "malih ljudi" kakve je u evropsku književnost uveo Gogolj, ali ovoga puta njihove parodije i karikature, spodobe u ljudskom liku koje pokušavaju da se međusobno onesposobe, obogalje ili zauvek ućutkaju. Najzad i sama radnja je parodija na uobičajeno shvatanje radnje, svedena neretko na puko ponavljanje nespretnih pokušaja "malog čoveka" da obavi neku elementarnu radnju.

Harm se kao pisac formirao krajem 20-tih godina, pre svega pod uticajem futurista, ali je kasnije odbacio i futurizam i eufonične eksperimente u poeziji, i našao istomišljenike u krugu pesnika koji su sebe nazivali oberiutima. Prema "Manifestu OBERIU" iz 1928. godine oni su nastojali da prošire i prodube smisao "predmeta i reči", ali ne i da ga unište. "Konkretan predmet, očišćen od književne i svakodnevne ljušture, postaje građa za umetnost. Možda će vam se učiniti da su naši sižei 'ne-realni' i 'ne-logični'? Ali ko je rekao da je svakodnevna logika obavezna za umetnost?...".

Kakvi su bili njihovi javni nastupi najbolje ilustruje jedan Harmsov dnevnički zapis:

"Pošto ja pročitam svoje, izaći će Igor Bahterev i održati jedan besmislen govor, citirajući nepoznate pesnike i sl. Potom će izaći sledeći i takođe održati govor, ali sa marksističkih pozicija. Tim će nas govorom zaštiti. Na kraju, dva nepoznata lica prići će stolu držeći se za ruke i izjaviti: U povodu prikazanog ne možemo ništa da kažemo, ali možemo da otpevamo. I nešto će i otpevati. Poslednii će izaći Gega Kacman i ispričati nešto iz života svetaca."

Posle jedne književne večeri početkom 1930. kada je J. Vladimirov, pesnik blizak oberiutima, "s neviđenom drskošću nazvao publiku divljacima koji su zabasali u evropski grad i prvi put ugledali automobil", grupa je napadnuta u štampi, a njeni članovi žigosani kao književni mangupi koji se ni po čemu ne razlikuju od klasnog neprijatelja. Gotovo celu sledeću godinu Harms je, sa još nekoliko pripadnika grupe, proveo u izgnanstvu zbog navodnog pokušaja stvaranja "kontrarevolucionarne organizacije pisaca u oblasti dečije književnosti". Pošto se vratio u Lenjingrad, Harms je poslednjih 10 godina života pod raznim pseudonimima objavljivao priče i pesme za decu, a ozbiljne građane i dalje sablažnjavao ekscentričnim držanjem i odevanjem. Za tih poslednjih 10 godina je i nastao najveći broj njegovih proznih i dramskih groteski, koje su posle piščeve smrti čudom sačuvane u fascikli pod nazivom "Slučajevi". Tek 30-tak godina kasnije, krajem 60-tih u SSSR-u i Evropi počinje ponovo otkrivanje ovog pisca.

Harmsov život završio se kao život mnogih njegovih književnih junaka. Danila Ivanoviča, lenjingradskog čudaka u liku Šerloka Holmsa, neumornog podrugljivca i "najvećeg marginalca" u novijoj književnosti, jedne večeri u pozno leto 1941. godine domar poziva da "na trenutak" siđe u dvorište, odakle ga u kućnom rublju i papučama, crnom maricom odvode službenici Staljinove policije. Februara sledeće godine umro je od gladi u zatvorskoj bolnici u Lenjingradu.

( Dejan Mihailović za Slučajeve, 1989.)

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:36

Jedan je čovek išao spavati kao vernik, a probudio se kao nevernik. Srećom, u sobi tog čoveka nalazila se medicinska vaga i čovek je imao običaj svakog jutra i večeri proveravati svoju težinu. I eto, spremajući se na spavanje, čovek se izvagao i saznao da je težak 4 puda i 21 funtu. Sledećeg jutra, kad se ustao kao nevernik ponovo se vagnuo i saznao da teži samo 4 puda i 13 funti. "Prema tome", zaključio je taj čovek, "moja je vera težila otprilike 8 funti."

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   Uto 12 Maj - 10:37

Samostalna strava !

PORODICA RUNDADAROV I DRUGE PRIČE

(JEDNA MUVA…)
(I)

Jedna muva udari u čelo gospodina dok je trčao, prođe mu kroz glavu i izađe kroz potiljak. Gospodin, koji se zvao Dernjatin, bio je veoma začuđen: učinilo mu se da mu je uglavi nešto prozviždalo, a na potiljku je prsnula kožica i škakljalo ga je. Dernjatin se zaustavi i pomisli:

“Šta bi to trebalo da znači? Ta posve jasno sam čuo zvižduk. Ništa mi ne pada napamet, da mogu da shvatim, o čemu se tu radi? U svakom slučaju, osećaj je redak, nalik na neku bolest glave. Ali neću više o tome da razmišljam, nastaviću da trčim”.

S tim mislima gospodin Dernjatin potrča dalje, ali ma kako da je trčao, to mu nije uspevalo. Na plavetnom putu Dernjatin zape nogom i samo što ne pade, morao je, štaviše, da zamaše rukama u vazduhu.
“Dobro je da nisam pao – pomisli Dernjatin – inače bih razbio naočare i ne bih mogao da vidim smer puta”.
Dalje je Dernjatin koračao, oslanjajući se na svoju palicu. Međutim, jedna je opasnost sledila za drugom. Dernjatin je zapevao nekakvu pesmu da rasprši svoje loše misli. Pesma je bila vesela i glasna, takva, da se Dernjatin njome zaneo i zaboravio čak da ide plavetnim putem, kojim su, u to doba dana, obično, automobili išli vrtoglavom brzinom. Plavetni put je bio veoma uzak, i prilično je teško od automobila odskočiti u stranu. Zato se on smatrao opasnim. Oprezni ljudi su po njemu uvek išli budno, da ne bi poginuli. Ovde je smrt iščekivala pešaka na svakom koraku, čas u vidu automobila, čas u vidu teretnih kola, a čas u vidu taljiga sa kamenim ugljem. Dernjatin nije uspeo ni da obriše nos, a na njega je već išao ogromni automobil.
Dernjatin viknu:
”Umreću!” – i skoči u stranu.
Trava se razmaknula pred njim, i pade u vlažan jendek. Automobil ga je s grohotom mimoišao, podigavši iznad krova barjak teških situacija. Ljudi u automobilu bili su ubeđeni da je Dernjatin poginuo, i stoga su skinuli sve sa glave, i dalje su već gologlavi putovali.

“ Da li ste primetili, pod koje je točkove dospeo ovaj putnik, pod prednje ili pod zadnje?” – upita gospodin, odenut u muf, to jest ne u muf,nego u kapuljaču.
“Meni su – često je običavao govoriti ovaj gospodin – veoma nahlađeni obrazi i ušna resica, i stoga sam uvek u kapuljači”.
Pored gospodina u automobilu jedama interesantnih usana.
“Ja sam – reče dama – uznemirena, da nas ne optuže za ubistvo ovog putnika”.
– “Šta? Šta?” – upita gospodin, povlačeći kapuljaču s uva.
Dama je ponovila svoju bojazan.
“Ne – reče gospodin u kapuljači – ubistvo se kažnjava samo u tim slučajevima, kada je ubijeni nalik na tikvu. Ali mi nismo. Ali mi nismo. Ali mi nismo krivi za smrt putnika. On je sam vrisnuo: umreću! Mi smo samo svedoci njegove neočekivane smrti”.

Madam Anet se osmehnu interesantnim usnama i reče u sebi:
“AntoneAntonoviču, vi tako vešto izlazite iz nevolje”.
A gospodin Dernjatin je ležao u vlažnom jendeku, ispruživši ruke i noge. A automobil je već otišao. Dernjatin je već shvatio da nije poginuo. Smrt u vidu automobila ga je mimoišla. On se podiže, rukavom očisti svoje odelo, ovlaži pljuvačkom prste i plavetnim putem krene da dostigne vreme. Vreme je devet i po minuta otišlo napred, i Dernjatin je išao, dostižući minute.

(1929-1930)

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Danil Harms   

Nazad na vrh Ići dole

Danil Harms
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Danil Harms
» Konstantin Danil
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu