Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Viktor Pelevin

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35381

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Viktor Pelevin   Sub 9 Maj - 13:39

Mnogo toga što je Morkovin govorio Tatarski uopšte nije razumeo. Jedino što je jasno shvatio iz razgovora bila je šema funkcionisanja biznisa u eri prve akumulacije, i njena veza sa reklamom.
- Generalno – govorio je Morkovin – dešava se otprilike sledeće. Čovek uzima kredit. Za taj novac iznajmljuje ofis, kupuje džip čiroki i osam kartona smirnofa. Kada smirnof nestaje, ispostavi se da je džip slupan, ofis ispovraćan, a kredit treba da se vrati. Onda se uzima drugi kredit – triput veći od prvog. Njime se otplaćuje prvi kredit, kupuje se džip grand čiroki i šesnaest kartona absoluta. Kada absolut...
- Razumeo sam – prekinuo ga je Tatarski. – I šta na kraju?
- Dve varijante. Ako je banka, kojoj je čovek dužan, kriminalna, njega u određenom trenutku ubiju. Pošto drugih banaka kod nas nema, obično tako i biva. Ako je čovek, naprotiv, i sam kriminalac, onda se poslednji kredit prebacuje na Državnu banku, a čovek proglašava sopstveni bankrot. U ofis mu dolaze sudski izvršioci, popisuju prazne flaše i izbljuvan faks, a on posle izvesnog vremena počinje sve ispočetka. Državna banka sad ima svoje kriminalce, tako da je situacija malo komplikovanija, ali generalno slika ostaje ista.
- Aha – rekao je Tatarski zamišljeno. – Ali nisam razumeo kakve to veze ima sa reklamom.
- E, tu počinje ono najvažnije. Kada je popijena otprilike polovina smirnofa ili absoluta, džip je još u voznom stanju, a smrt deluje daleko i apstraktno, u glavi čoveka, koji je sve to zakuvao, dolazi do posebne hemijske reakcije. U njemu se budi osećaj beskrajne veličine, i on naručuje reklamni spot. Pri tom on zahteva da taj spot bude jači nego kod drugih idiota. U novčanoj protivvrednosti, na to odlazi otprilike trećina svakog kredita. Psihološki je sve jasno. Otvorio čovek neko malo preduzeće Everest i umire od želje da vidi svoj logotipčić na prvom kanalu između BMW i Koka-Kole. E, pa eto, u trenutku kada u glavi klijenta dođe do ove reakcije, na scenu stupamo mi.
Tatarskom se svidelo to " mi "...

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Viktor Pelevin   Pet 30 Sep - 11:42

A šta je onda književnost?
- Pa, na primer, Marsel Prust. Ili Džems Džojs.
- Džojs? - upita on primičući se. - Onaj što je napisao Uliksa? Probao sam da čitam. Dosadno. Ako ćemo pravo, uopšte ne shvatam zašto su potrebne takve knjige.
- Kako to misliš?
- Pa tog Uliksa niko ne čita. Tri čoveka su ga pročitala i onda celog života od tog žive - pišu članke, idu na konferencije. A niko drugi to nije savladao.
- Znaš šta - rekoh, bacajući Vukodlake na pod. - Vrednost knjige ne odredjuje to koliko će ljudi da je pročita. Genijalnost Mona Lize ne zavisi od toga koliko posetilaca prodje pored nje tokom godine. Najveće knjige imaju malo čitalaca, zato što njihovo čitanje zahteva napor. Ali upravo zbog tog napora radja se estetski efekat. Književni fast-fud nikad ti neće podariti nešto slično.
- Jednom sam te već zamolio, govori jednostavnije...
- Sasvim jednostavno mogu da kažem ovako. Zamisli, recimo, da si kamiondžija. Knjige koje čitaš su kao saputnici koje primaš u kabinu. Ako primaš kulturne i umne ljude - i ti ćeš uz njih postati pametniji. Ako budeš vozio budale - i sam ćeš postati budala. Zadovoljavati se detektivskim romanima - to je... to je kao voziti polupismenu prostitutku radi felacija.

Viktor Peljevin "Sveta knjiga vukodlaka"

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Viktor Pelevin   Pon 10 Okt - 11:12

''Ocigledno postoji neka chudna podudarnost
ukupne slike zivota i onih sitnih dogadjaja koji
se choveku stalno deshavaju, i kojima on ne pridaje znachaja.
Sada jasno vidim da je moja sudbina vec prilichno jasno
odredjena u vreme kada josh nisam ozbiljno razmishljao
o tome kakvom bih hteo da je vidim; shtavishe, vec mi se tada prikazala
u malo uproshcenom obliku. Mozda je to bio eho buducnosti.
A mozda je ono shto mi smatramo ehom buducnosti u stvari seme te buducnosti, koje
pada na tle bash u onom trenutku koji nam se kasnije,
izdaleka, chini kao eho koji dopire iz buducnosti.''

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Viktor Pelevin   

Nazad na vrh Ići dole

Viktor Pelevin
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Viktor Pelevin
» Viktor Vasnecov
» VIKTOR IGO " ZVONAR BOGORODIČINE CRKVE "
» Victor Hugo (Viktor Igo