Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Karlos Kastaneda

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 29964

Godina : 30

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nizvodno od juce

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   Sub 9 Maj - 19:19

Svi su putevi isti.
Ni jedan ne vodi nikamo.
Svi oni vode kroz šikaru, u šikaru i van šikare.
Ima li taj put srce, to je jedino pitanje.
Ukoliko ima, tada je dobar... ukoliko ga nema tada nije ni od kakve koristi. 
Oba puta ne vode nikamo, samo jedan ima srce, a drugi ga nema.
Putovanje jednim prava je radost; sve dok ga sijediš bit ćeš jedno s njim.
Zbog drugog ćeš proklinjati svoj život.
Jedan te čini snažnim, drugi ti snagu oduzima.

“Volimo se, jer su nam slabosti iste.”- Jonathan Swift
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski
Poruka : 35381

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   Uto 19 Maj - 9:51

‚Život ratnika nikako ne može biti hladan, usamljenicki i lišen osecanja, jer se zasniva na njegovoj ljubavi, odanosti i požrtvovanju prema njemu najmilijem. A ko je to, zapitacete, njemu najmiliji?...
‚‚Henarova ljubav, to je ovaj svet. Malocas je grlio ovu ogromnu zemlju, ali buduci da je tako mali, mogao je jedino da pliva po njoj. No zemlja zna da je Henaro voli i zato mu posvecuje pažnju. Zbog toga je Henarov život ispunjen do vrha i zato ce, ma gde bio, on biti pun. Henaro luta stazama svoje ljubavi i, magde bio, on je celovit.
Don Huan je cucnuo ispred nas. Nežno je pomilovao zemlju.
‚‚Ona je ta izuzetna ljubav dvojice ratnika‚‚ rece on. ‚‚Ova zemlja, ovaj svet. Za ratnika nema vece ljubavi....Jedino ako voli ovu zemlju s nepokolebljivom ljubavlju, covek se može rešiti svoje tuge‚‚ rece don Huan. ‚‚Ratnik je uvek radostan, zato što je njegova ljubav nepromenljiva i što ga njegova najmilija, ova zemlja, grli i daruje mu nepojmljive poklone. Tuga pripada samo onima što mrze nju koja pruža utocište njihovom bicu.‚‚
Don Huan ponovo nežno pomilova zemlju.
‚‚Ovo divno bice, koje je živo u u svim svojim najskrivenijim kucima i koje razume svako osecanje, umirilo me, izlecilo moj bol, a kad sam konacno potpuno shvatio da ga volim, naucilo me da budem slobodan.‚‚
Zacutao je. Tišina oko nas bila je zastrašujuca. Vetar je tiho zviždao i odnekud iz daljine donosio lavež usamljenog psa.
‚‚Oslušni taj lavež‚‚, nastavi don Huan. ‚‚ To je nacin na koji mi moja voljena zemlja pomaže da ti sad iznesem poslednje što imam da ti kažem. To lajanje je nešto najtužnije što covek može da cuje. Taj pseci lavež je sneni glas nekog coveka‚‚, rece don Huan. ‚‚Dolazi od neke kuce u onoj dolini prema jugu. To covek kroz lavež svog psa, buduci da su združeni u robovanju za ceo život, urla svoju tugu, svoju dosadu. Moli smrt da mu dodje i oslobodi ga teških i mukotrpnih okova života...Taj lavež i samoca koju on stvara govore o osecanjima ljudi‚‚ nastavi on. ‚‚Ljudi ciji je život bio kao jedno nedeljno popodne, popodne koje, sve u svemu, nije bilo bedno, ali zato vruce, dosadno i neprijatno. Znojili su se i mnogo nervirali oko sitnica. Nisu znali kuda da idu, šta da rade. Njih je to popodne ostavilo jedino sa secanjem na tricava uzrujavanja i jednolicnost, i onda se primaklo kraju; vec se spustila noc.‚‚
Protivotrov tom otrovu jeste u njoj‚‚, rece don Huan milujuci zemlju. ‚‚Objašnjenje vraceva ne može nikako osloboditi dušu. Uzmimo vas dvojicu. Dobili ste objašnjenje vraceva, ali to što ga znate, uopšte ne menja stvar. Usamljeniji ste više nego ikad, jer bez nepokolebljive ljubavi prema bicu koje vam pruža svoje okrilje, samoca je usamljenost.
Jedino ljubav prema tom velicanstvenom bicu može osloboditi ratnikov duh; a sloboda je radost, sposobnost, i prepuštanje uprkos tome što joj se covek suprostavlja. To je poslednja lekcija...

Don Huan

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   Uto 9 Jun - 8:48

Okovima si vezan za svoj razum. Kod tebe je nevolja u tome sto zelis sve
da razumes, a to nije mogucno. Ako insistiras na razumevanju, onda ne
vodis racuna o svojoj celokupnoj sudbini kao ljudskog bica.

U odnosu na neiscrpne tajne zivota 'razumevanje je samo nesto malo, tako sicusno'.
U odvojenu stvarnost nije moguce stupiti, ni kretati se njom iskljucivo
po nacelima logicnosti i zahtevima razuma. Pri takvom rasudjivanju
zahtev za onim sto nazivamo zdravorazumskim pokazuje se neelastican i
neefikasan. sustina tajne izmice. takvom nacinu misljenja ona uvek
izmice!

Kad god zavrsimo razgovor sa sobom, svet je uvek onakav kakav i treba da
bude. mi ga obnavljamo, udahnjujemo mu zivot, odrzavamo ga svojim
unutarnjim razgovorima. I ne samo to, nego i put biramo razgovarajuci sa
sobom. Tako uvek iznova biramo jedno te isto sve dok ne umremo, zato
sto i u sebi vodimo jedan te isti razgovor do sudnjeg dana.
Pre svega moras da koristis usi da bi ocima olaksao. Otkako smo se
rodili sluzili smo se ocima da njima prosudjujemo svet. Govorimo
drugima, a i sebi uglavnom o onome sto vidimo. Ratnik je toga svestan i
zato slusa, on osluskuje sumove i zvuke sveta.
...
To sto ljudi cine, to su stitovi pred silama koje nas okurzuju, to sto
kao ljudi cinimo pruza nam utehu i osecanje sigurnosti, to sto ljudi
cine odista je vazno,ali samo kao stit. Mi nikada ne saznamo da je to
sto kao ljudi cinimo samo stit pa dopustamo da to ovlada nasim zivotom i
da ga cak i ugrozi. u stvari, mogao bih da kazem za celo covecanstvo to
da je ono sto ljudi cine vece i vaznije i od samog sveta. Svet je
nerazumljiv. Mi ga niakda necemo shvatiti, nikada necemo otkriti njegove
tajne. Zato moramo s njim postuupati onako kakav on i jeste - kao sa
velikom tajnom. Ali obican covek to ne cini. Za njega svet nikada nije
tajna, i kad taj obicni covek ostari, veruje da nema zasta vise da zivi.
ali starac nije odgonetnuo, iscrpeo svet. iscrpeo je samo ono sto ljudi
cine. medjutim, on u svojoj glupoj pometenosti veruje da za njega vise
nema tajni u svetu.
Ratnik je svestan te zbrke i on nauci da prema svemu postuupa kako
treba. Ono sto ljudi cine ne moze nikada biti vaznije od samog sveta. I
zato ratnik prema svetu postupa kao prema beskrajnoj tajni, a prema
onome sto ljudi cine kao prema beskrajnoj ludosti.

Volja je nesto sasvim izuzetno. To se zbiva tajanstveno. Ne moze se
nikako objasniti kako se covek njom sluzi, osim sto se moze reci da se
pomocu nje postizu zapanjujuci rezultati. Mozda je prvo od svega sto
covek treba da cini to da postane svestan da moze razvijati svoju
volju...
Volja je nesto veoma jasno i snazno sto upravlja nasim postupcima. Volja
je nesto cime se covek sluzi, na primer, da dobije bitku koju bi po
svim normalnim procenama morao da izgubi.

Stalo ti je do izvesnih stvari u zivotu zato sto su vazne, tebi su
zacelo vazni tvoji postupci, ali za mene vise nista nije vazno - ni moji
ni bilo ciji tudji postupci. Zivim ipak i dalje zato sto imam volju.
Zato sto se ta volja kalila celog mog zivota i sto je sad cista i zdrava
tako da vise nije vazno to sto za mene nista nije vazno. moja volja
upravlja ludoscu mog zivota...

Karlos Kataneda – “Odvojena stvarnost”

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   Uto 9 Jun - 9:24

STAZA SRCA

Sve što upravo proživljavaš samo je jedna od milion mogućih staza kojima
putuješ.Zbog toga moraš uvijek imati na umu, da je staza samo staza;
ako ti osjećaji kažu da po njoj ne smiješ putovati, ne smiješ na toj
stazi ostati ni po koju cijenu. Da bi imao pravilnu jasnost moraš
živjeti disciplinovanim životom. Samo tada ćeš znati da je svaka staza
samo staza i da nije uvreda ni za tebe ni za druge da je napustiš ako ti
tako tvoje srce nalaže. Pritom tvoja odluka da ostaneš na stazi ili da
je napustiš mora biti oslobođena od straha ili ambicije.

Upozoravam te. Provjeri svaku stazu temeljito i promišljeno. Provjeri toliko puta koliko misliš da je potrebno.

Ovakvo pitanje samo star čovjek postavlja. Da li ova staza ima srce?
Sve staze su iste, ne vode nikuda. Ima staza koje vode kroz grmlje, ili u
grmlje. Na mom vlastitom putu mogu reći da sam prešao duge, duge staze,
a sada se nigdje ne nalazim. Ima li ova staza srce? Ako ima staza je
dobra, ako nema staza je bez vrijednosti. Obe staze ne vode nikuda; ali
jedna ima srce druga ga nema. Jedna čini da je putovanje veselo, dok
njom putuješ, jedno si s njom. Druga će učiniti da proklinješ svoj
život. Jedna te jača druga slabi.

Prije nego što stupiš na bilo koju stazu postavi pitanje: Da li ova
staza ima srce? Ako je odgovor ne, to ćeš znati, i tada moraš potražiti
drugu stazu.

Nevolja je u tome što niko ne postavlja takva pitanja; kad čovjek
konačno utvrdi da je izabrao stazu bez srca, staza je već spremna da ga
ubije. Na tom mjestu rijetki se ljudi zaustave da bi promislili i
napustili stazu. Staza bez srca nije nikada prijatna. Moraš se mučno
potruditi, čak, da bi uopšte njom krenuo. S druge strane, staza sa srcem
je laka; nije potrebno da se trudiš da bi je volio.

Rekao sam ti da izbor staze sa srcem mora biti slobodan od straha ili
ambicije. Želja da se uči nije ambicija. Sudbina nas ljudi je da želimo
znati.

Staza bez srca će se okrenuti protiv čovjeka i uništiti ga. Nije
potrebno mnogo da čovjek umre a tražiti smrt je traženje ničega.

Za mene postoje samo putovanja stazama koje imaju srce, bilo kojom
stazom koja ima srce. Njima putujem i jedini vrijedni izazov je da ih
prođem čitavom njihovom dužinom.

I tako putujem – i gledam, gledam bez zraka.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   Uto 16 Jun - 14:20

Ova knjiga govori o dogadjajima u životu Kastanede koji su bili vrijedni pamćenja. Odabrao ih je slijedeći preporuku don Huana Matusa, šamana Jaki Indijanaca iz Meksika, koji se, kao učitelj, trinaest godina trudio da mu učini dostupnim spoznajni svijet šamana koji su u drevna vremena živjeli u Meksiku. Don Huan mu je savjetovao - na svoj neobavezan način, kao da mu je upravo tog trenutka palo na pamet - da napravi ovu zbirku dogadjaja vrijednih pamćenja...

Aktivna strana beskraja

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   Ned 4 Sep - 16:00

Okovima si vezan za svoj razum. Kod tebe je nevolja u tome sto zelis sve da razumes, a to nije mogucno. Ako insistiras na razumevanju, onda ne vodis racuna o svojoj celokupnoj sudbini kao ljudskog bica.''
U odnosu na neiscrpne tajne zivota 'razumevanje je samo nesto malo, tako sicusno'.
U odvojenu stvarnost nije moguce stupiti, ni kretati se njom iskljucivo po nacelima logicnosti i zahtevima razuma. Pri takvom rasudjivanju zahtev za onim sto nazivamo zdravorazumskim pokazuje se neelastican i neefikasan. sustina tajne izmice. takvom nacinu misljenja ona uvek izmice!

Kad god zavrsimo razgovor sa sobom, svet je uvek onakav kakav i treba da bude. mi ga obnavljamo, udahnjujemo mu zivot, odrzavamo ga svojim unutarnjim razgovorima. I ne samo to, nego i put biramo razgovarajuci sa sobom. Tako uvek iznova biramo jedno te isto sve dok ne umremo, zato sto i u sebi vodimo jedan te isti razgovor do sudnjeg dana. 
Pre svega moras da koristis usi da bi ocima olaksao. Otkako smo se rodili sluzili smo se ocima da njima prosudjujemo svet. Govorimo drugima, a i sebi uglavnom o onome sto vidimo. Ratnik je toga svestan i zato slusa, on osluskuje sumove i zvuke sveta.
...
To sto ljudi cine, to su stitovi pred silama koje nas okurzuju, to sto kao ljudi cinimo pruza nam utehu i osecanje sigurnosti, to sto ljudi cine odista je vazno,ali samo kao stit. Mi nikada ne saznamo da je to sto kao ljudi cinimo samo stit pa dopustamo da to ovlada nasim zivotom i da ga cak i ugrozi. u stvari, mogao bih da kazem za celo covecanstvo to da je ono sto ljudi cine vece i vaznije i od samog sveta. Svet je nerazumljiv. Mi ga niakda necemo shvatiti, nikada necemo otkriti njegove tajne. Zato moramo s njim postuupati onako kakav on i jeste - kao sa velikom tajnom. Ali obican covek to ne cini. Za njega svet nikada nije tajna, i kad taj obicni covek ostari, veruje da nema zasta vise da zivi. ali starac nije odgonetnuo, iscrpeo svet. iscrpeo je samo ono sto ljudi cine. medjutim, on u svojoj glupoj pometenosti veruje da za njega vise nema tajni u svetu. 
Ratnik je svestan te zbrke i on nauci da prema svemu postuupa kako treba. Ono sto ljudi cine ne moze nikada biti vaznije od samog sveta. I zato ratnik prema svetu postupa kao prema beskrajnoj tajni, a prema onome sto ljudi cine kao prema beskrajnoj ludosti.

Volja je nesto sasvim izuzetno. To se zbiva tajanstveno. Ne moze se nikako objasniti kako se covek njom sluzi, osim sto se moze reci da se pomocu nje postizu zapanjujuci rezultati. Mozda je prvo od svega sto covek treba da cini to da postane svestan da moze razvijati svoju volju...
Volja je nesto veoma jasno i snazno sto upravlja nasim postupcima. Volja je nesto cime se covek sluzi, na primer, da dobije bitku koju bi po svim normalnim procenama morao da izgubi.

Stalo ti je do izvesnih stvari u zivotu zato sto su vazne, tebi su zacelo vazni tvoji postupci, ali za mene vise nista nije vazno - ni moji ni bilo ciji tudji postupci. Zivim ipak i dalje zato sto imam volju. Zato sto se ta volja kalila celog mog zivota i sto je sad cista i zdrava tako da vise nije vazno to sto za mene nista nije vazno. moja volja upravlja ludoscu mog zivota...
mi naucimo o svemu da mislimo, a onda izvezbamo oci tako da vide ono sto gledaju onako kako mi mislimo o tome sto gledamo. Gledamo sebe vec uvereni da smo vazni. I zato moramo i da se osecamo vaznim! Ali kad covek nauci da VIDIi, uvidja da vise ne moze da misli o stvarima koje gleda, a kad ne moze da misli o tome u sta gleda, onda mu sve postaje nevazno.

Karlos Kataneda- 'Odvojena stvarnost'

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   Pon 19 Sep - 16:43

Okovima si vezan za svoj razum. Kod tebe je nevolja u tome sto zelis sve da razumes, a to nije mogucno. Ako insistiras na razumevanju, onda ne vodis racuna o svojoj celokupnoj sudbini kao ljudskog bica.''
U odvojenu stvarnost nije moguce stupiti, ni kretati se njom iskljucivo po nacelima logicnosti i zahtevima razuma. Pri takvom rasudjivanju zahtev za onim sto nazivamo zdravorazumskim pokazuje se neelastican i neefikasan. sustina tajne izmice. takvom nacinu misljenja ona uvek izmice!

Kad god zavrsimo razgovor sa sobom, svet je uvek onakav kakav i treba da bude. mi ga obnavljamo, udahnjujemo mu zivot, odrzavamo ga svojim unutarnjim razgovorima. I ne samo to, nego i put biramo razgovarajuci sa sobom. Tako uvek iznova biramo jedno te isto sve dok ne umremo, zato sto i u sebi vodimo jedan te isti razgovor do sudnjeg dana. 
Pre svega moras da koristis usi da bi ocima olaksao. Otkako smo se rodili sluzili smo se ocima da njima prosudjujemo svet. Govorimo drugima, a i sebi uglavnom o onome sto vidimo. Ratnik je toga svestan i zato slusa, on osluskuje sumove i zvuke sveta.
...
To sto ljudi cine, to su stitovi pred silama koje nas okurzuju, to sto kao ljudi cinimo pruza nam utehu i osecanje sigurnosti, to sto ljudi cine odista je vazno,ali samo kao stit. Mi nikada ne saznamo da je to sto kao ljudi cinimo samo stit pa dopustamo da to ovlada nasim zivotom i da ga cak i ugrozi. u stvari, mogao bih da kazem za celo covecanstvo to da je ono sto ljudi cine vece i vaznije i od samog sveta. Svet je nerazumljiv. Mi ga niakda necemo shvatiti, nikada necemo otkriti njegove tajne. Zato moramo s njim postuupati onako kakav on i jeste - kao sa velikom tajnom. Ali obican covek to ne cini. Za njega svet nikada nije tajna, i kad taj obicni covek ostari, veruje da nema zasta vise da zivi. ali starac nije odgonetnuo, iscrpeo svet. iscrpeo je samo ono sto ljudi cine. medjutim, on u svojoj glupoj pometenosti veruje da za njega vise nema tajni u svetu. 
Ratnik je svestan te zbrke i on nauci da prema svemu postuupa kako treba. Ono sto ljudi cine ne moze nikada biti vaznije od samog sveta. I zato ratnik prema svetu postupa kao prema beskrajnoj tajni, a prema onome sto ljudi cine kao prema beskrajnoj ludosti.

Volja je nesto sasvim izuzetno. To se zbiva tajanstveno. Ne moze se nikako objasniti kako se covek njom sluzi, osim sto se moze reci da se pomocu nje postizu zapanjujuci rezultati. Mozda je prvo od svega sto covek treba da cini to da postane svestan da moze razvijati svoju volju...
Volja je nesto veoma jasno i snazno sto upravlja nasim postupcima. Volja je nesto cime se covek sluzi, na primer, da dobije bitku koju bi po svim normalnim procenama morao da izgubi.

Stalo ti je do izvesnih stvari u zivotu zato sto su vazne, tebi su zacelo vazni tvoji postupci, ali za mene vise nista nije vazno - ni moji ni bilo ciji tudji postupci. Zivim ipak i dalje zato sto imam volju. Zato sto se ta volja kalila celog mog zivota i sto je sad cista i zdrava tako da vise nije vazno to sto za mene nista nije vazno. moja volja upravlja ludoscu mog zivota...
mi naucimo o svemu da mislimo, a onda izvezbamo oci tako da vide ono sto gledaju onako kako mi mislimo o tome sto gledamo. Gledamo sebe vec uvereni da smo vazni. I zato moramo i da se osecamo vaznim! Ali kad covek nauci da VIDIi, uvidja da vise ne moze da misli o stvarima koje gleda, a kad ne moze da misli o tome u sta gleda, onda mu sve postaje nevazno.

Karlos Kataneda- 'Odvojena stvarnost'

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Karlos Kastaneda   

Nazad na vrh Ići dole

Karlos Kastaneda
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Karlos Kastaneda
» Karlos Ruiz Zafon
» Karlos Fuentes
» Karlos Ruis Safon