Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Meša Selimović

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorPoruka
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 36500

Godina : 42

Učlanjen : 22.01.2017

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pet 30 Mar - 22:34

Mlade djevojke zamišljaju život i vjeruju riječima. Starice se boje smrti i s uzdahom slušaju o raju.

Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 104343

Učlanjen : 06.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Čet 19 Apr - 23:44

''Ona je sve sto hocu ..
Ima oblik svake zelje...''

Mesa Selimovic

love
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

Muški
Poruka : 31911

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pet 20 Apr - 13:25

Ja ne biram ono što imam. Ne biram ustvari ništa, ni rođenje, ni porodicu, ni ime, ni grad, ni kraj, ni narod, sve mi je nametnuto. Još je čudnije što to moranje pretvaram u ljubav. Jer, nešto mora biti moje, zato što je sve tuđe, i prisvajam ulicu, grad, kraj, nebo koje gledam nad sobom od djetinjstva. Zbog straha od praznine, od svijeta bez mene. Ja ga otimam, ja mu se namećem, a mojoj ulici je svejedno, i nebu nada mnom je svejedno, ali neću da znam za to svejedno, dajem im svoje osećanje, udahnjujem im svoju ljubav, da mi je vrate.

Meša Selimović

Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Ned 22 Apr - 10:51

Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razlog. Pa ipak to činim, makar samo zato da još jednom pomenem čovjeka koji je unio toliko radosti u moj život.
Ali nikad ne znamo što izazivamo u drugom čovjeku riječju koja za nas ima sasvim određeno značenje i zadovoljava samo našu potrebu.

Nazad na vrh Ići dole
Unforgettable

Master
Master

Ženski
Poruka : 7519

Godina : 31

Učlanjen : 12.09.2017

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pet 27 Apr - 8:23

Prvo sam zapazio njene ruke. Dok je pridržavala jašmak, prisilnom kretnjom, koja je određena, bez mnogo mogućnosti, bile su razdvojene i neizrazite, jedva su se primjećivale. Ali kad je pustila tkaninu i sastavila ruke, one su odjednom oživjele, postavši cjelina. Nisu u pohod polazile naglo niti su se kretale živo, ali je u njihovom stišanom mirovanju, ili laganom lutanju, bilo toliko snage i nekog neobičnog smisla, da su neprestano prikivale moju pažnju. Izgledalo je da će svakog časa učiniti nešto važno, nešto presudno, stvarajući tako napetost očekivanja, stalnu i uzbudljivu. Mirovale su u krilu, sastavljene, obgrljene, kao da se dave u tihoj čežnji, ili čuvaju jedna drugu da ne odlutaju, da ne učine štogod nerazumno, nepomične u neprestanom talasanju što se jedva vidjelo, slično nemirnom drhatu, lakom grču od preobilja snage. Onda su se bez žurbe razdvajale, kao da su se dogovorile, i samo trenutak lebdjele, tražeći se, pa nježno padale, poput zaljubljenih ptica, na atlasno koljeno, opet zagrljene, nerazdvojne, srećne u svom sastavljenom ćutanju. Dugo je tako trajalo, i jedna se pomaknula, prstima što su se sporo i strasno grčili počinjala da gladi atlas ispod sebe, i kožu ispod atlasa, a druga je ležala na njoj, priljubljena, utišana, osluškujući nečujno pucketanje glatkog kumaša nad okruglim mermernim koljenom. Samo ponekad bi se otkinule i jedna bi pošla u samostalan pohod, da ovlaš dodirne minđušu na kraju uha stidljivo skrivenog ispod crne kose crvenkasta odsjaja, ili bi se zaustavila u vazduhu, da čuje neku riječ, pa bi se povlačila, bez mnogo zanimanja za razgovor, idući u susret onoj drugoj što je ćutala, uvrijeđena tom malom nepažnjom.
Pratio sam ih, iznenađen izrazitošću njihova osamostaljenog života, kao dva mala stvora što imaju svoju vlastitu životnu putanju, svoje prohtjeve i svoju ljubav, svoju ljubomoru, čežnju, blud, u jednom trenutku oduševljen, u drugom uplašen, zbog lude misli o zatvorenosti i besmislenosti tog sitnog života, sličnog svakom, ali je to bila brza i bezopasna misao, trenutni otkucaj drukčijeg života u meni, koji nisam želio da budim.''
Nazad na vrh Ići dole
Unforgettable

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pet 27 Apr - 8:26

Četrdeset mi je godina. Ružno doba. Suviše sam mlad da ne bih imao želje a suviše star da ih ostvarujem!..

Počinjem ovu svoju priču, nizašto, bez koristi za sebe i za druge, iz potrebe koja je jača od koristi i razuma, da ostane zapis moj o meni, zapisana muka razgovora sa sobom, s dalekom nadom da će se naći neko rješenje kad bude raèun sveden, ako bude, kad ostavim trag mastila na ovoj hartiji što èeka kao izazov. Ne znam šta će biti zabilježeno, ali će u kukama slova ostati nešto od onoga što je bivalo u meni, pa se više neće gubiti u kovitlacima magle, kao da nije ni bilo, ili da ne znam šta je bilo. Tako æu moæi da vidim sebe kakav postajem, to čudo koje ne poznajem, a čini mi se da je čudo što uvijek nisam bio ono što sam sad. Svjestan sam da pišem zapleteno, ruka mi drhti zbog odplitanja što mi predstoji, zbog suđenja koje otpočinjem, a sve sam ja na tom suđenju, i sudija i svjedok i tuženi. Sve ću biti pošteno koliko mogu, koliko iko može, jer počinjem da sumnjam da su iskrenost i poštenje isto, iskrenost je uvjerenost da govorimo istinu (a ko u to može biti uvjeren?), a poštenja ima mnogo, i ne slažu se među sobom.

Meša Selimovic "Dervis i smrt"
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Sub 28 Apr - 14:50

Svjestan da sam u tom trenutku samo sporedni dio njenog života, tješio sam se gorkom mišlju koja je počela da me progoni: da je svako nužno zatvoren u sebe i da je potpuno saživljavanje nemoguće i da je na kraju krajeva glupo žaliti za onim što je određeno samom prirodom stvari.
Pust život je gori nego ništa, a ljudi se opet drže te pustoši, ne vjerujući kako ima išta drugo. Ništa ne bi izgubili kad bi pustili ono što imaju, a boje se da ne bi dobili, zato šute i čekaju.
Lijepo je ovo osjećanje ponosa, brani nas od kajanja.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 11937

Učlanjen : 30.04.2018

Raspoloženje : Glas vatre

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Ned 6 Maj - 13:11

Ono što nije zapisano, i ne postoji; bilo pa umrlo.

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

… uvijek je sumnjivo kad neko misli za sebe da je pametan.

Moja najdraža pakost i veština je to što je moje ćutanje naučilo da se ne odaje ćutanjem  

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

Ljudi se ustvari boje, zato su surovi.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Ned 6 Maj - 13:12

Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta.

Nazad na vrh Ići dole
Talija

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Ned 6 Maj - 13:12

Kako su ljudi glupi! Čine zlo, da im se zlo vrati.

Nazad na vrh Ići dole
Unforgettable

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Sre 23 Maj - 16:03

Ona je moja suprotnost.Ja nisam jednostavan, delujem uznemirujuće, sve je u meni nesigurno, nemam oslonca, tražim nemoguće..i onda sam vrlo neugodan..pa mučim sebe i druge...Neću da joj kažem, žao mi je, boli me, želio sam da me prizna kao jedinu svoju mogućnost. Ne iz sujete već iz potrebe, koja za mene znači sve, da budem bezuslovno prihvaćen na ovom prelasku u život koji se još ne pokazuje, u kojem ću biti potvrdjen ili odbačen.Kažem: odbačen a ne verujem u to..Zato sam želio da stane uza me, hvatao sam se za nju, gurao je da pobijedi oklijevanje, činila mi se dovoljno sigurna da me podrži.Ali, bilo je važno da to učini sama, od svoje volje..
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pon 11 Jun - 8:49

"Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je da ne postoji, da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se miješaju utvare i život, pa nema ni čistog sjećanja, ni čistog života."

Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno shvatiti. Srećom, ima takvih ljudi, i ja im se uvijek neobično radujem.

"Samo izvolite, poslužite se mojom dobrotom, trošite moju iskrenost, hranite svoj ego mojom ljubavlju, gužvajte moje emocije kao staru hartiju, uzalud vam trud. Nećete postati bolji, nećete postati JA, jer treba vam i DUŠA . A nju mi ne možete uzeti i sve dok je imam, ostat ću ČOVJEK."

Meša Selimović

Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pet 6 Jul - 13:53

Kakvi smo ljudi mi Bosanci?
Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doći će što je određeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da često budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom riječi; ne liče na junake, a najteže ih je uplašiti prijetnjom; dugo se ne osvrću ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve počne da ih se tiče, sve isprevrću i okrenu na glavu, pa opet postanu spavači, i ne vole da se sjećaju ničeg što se desilo; boje se promjena jer su im često donosile zlo, a lako im dosadi jedan čovjek makar im činio i dobro.

Meša Selimović

Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Sub 7 Jul - 12:27

Nemoj svoj duševni mir narušavati tako što ćeš razmišljati o nedostacima drugih. Ako te neko povredi, pređi preko toga.
I budi kao ruža koja daje miris svima,a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga saseče.."
~ Mesa Selimovic ~

Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Sub 7 Jul - 12:27

Covek treba da se odrece svega sto bi mogao da zavoli, jer su gubitak i 
razocarenje neizbezni. Moramo se odreci ljubavi da je ne izgubimo. 
Moramo unistiti svoju ljubav da je ne uniste drugi. Moramo se odreci 
svakog vezivanja zbog moguceg gubitka. Misao je surovo beznadezna. Ne 
mozemo unistiti sve sto volimo. Uvek ce ostati mogucnost da nam to 
uniste drugi.

Mesa Selimovic

Nazad na vrh Ići dole
Malena40

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Sub 7 Jul - 12:28

Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi...
Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio... 
Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao...
Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude...
Meša Selimović

Nazad na vrh Ići dole
Unforgettable

Master
Master

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pon 23 Jul - 1:40

Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 104343

Učlanjen : 06.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Pet 10 Avg - 12:06

love
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Elita
Elita

Ženski
Poruka : 1525

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Sub 13 Okt - 7:22

" Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom
u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom. Nisam vešt razmišljanju, više volim
život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava
mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini,
i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me
ubaciti samo druga slučajnost."
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Elita
Elita

Ženski
Poruka : 1525

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Sub 13 Okt - 7:23

" Ne verujem da mi je unapred zapisan put kojim ću proći, jer ne verujem u neki naročit
red ovoga sveta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih
izmena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može
sačekati, u toku mešanja. Ne možeš je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš.
Pa plivaš, ili potoneš. "
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   

Nazad na vrh Ići dole

Meša Selimović
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» MEŠA SELIMOVIĆ " TVRĐAVA "
» Mehmed Meša Selimović
» MEŠA SELIMOVIĆ " DERVIŠ I SMRT "