Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Hulio Kortasar

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35381

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Pon 4 Maj - 18:08

... Onda postanem ubeđen da je ne biti idiot jedna od najvažnijih stvari u čovekovom životu, sve dok malo po malo ne počnem to da zaboravljam, recimo ugledao sam patku kako pliva na jednom od jezera u parku Boi de Bolonj, i toliko je bila lepa da nisam mogao a da ne čučnem pored jezera, i ostao sam tako ni sam ne znam koliko posmatrajući njenu lepotu, vragolastu radost njenih očiju, onu finu dvostruku liniju kako joj preseca grudi i polako se širi dok se ne izgubi u daljini.
Moje oduševljenje ne rađa se samo zbog patki, to je nešto što patkama uspeva naprečac, ponekad to može da bude suvi list koji se ljulja na ivici obale ili narandžasti kran, ogroman i tanak na plavom popodnevnom nebu, ili miris vagona kada uđete i imate kartu za put od nekoliko sati, i sve se nešto čudesno dešava, sendvič sa šunkom, dugmići za paljenje i gašenje svetla (jedno belo a drugo ljubičasto), ventilacija na podešavanje, sve mi to izgleda prelepo i skoro toliko neverovatno da me to, što imam takve stvari pri ruci, ispunjava nekom vrstom unutrašnje žalosne vrbe, zelene kiše radosti koja se neće nikad završiti.
Ali mnogi mi kažu da je moj entuzijazam dokaz nezrelosti (hoće da kažu da sam idiot, samo biraju reči), i da nije moguće toliko se oduševljavati paukovom mrežom što se presijava na suncu, budući da ako neko pravi takve ekscese zbog paukove mreže pune rose, šta će mu onda ostati za veče kada se bude davao Kralj Lir? Mene to pomalo iznenađuje, jer entuzijazam nije nešto što može da se potroši ako je neko stvarno idiot, troši se samo ako je neko inteligentan i ima smisao za vrednost i istoričnost stvari, i zato iako trčim sa jedne strane na drugu stranu jezera u Boi de Bolonj da bih bolje video patku, to me ne sprečava da to isto veče skačem od oduševljenja ako mi se dopadne kako peva Fišer Dieskoa.
Kad sad razmislim, idiotizam mora da je ovo: kad možeš stalno da se oduševljavaš zbog nečega što ti se sviđa, i da neki mali crtež na zidu ne smatraš bezvrednim zbog sećanja na Đotove freske iz Padove. Možda je idiotizam neka vrsta stalnog prisustva i ponovnog početka: sad mi se sviđa jedan žuti kamenčić, sad mi se sviđa "Prošle godine u Marijenbadu", sad mi se sviđaš ti, samo momenat, sad mi se sviđa ova neverovatna lokomotiva što purnja u stanici Gare de Lion, sad mi se sviđa ovaj pocepani i prljavi plakat. Sad mi se sviđa, mnogo mi se sviđa, sad sam ja, nepopravljivo ja, savršeni idiot u svom idiotizmu koji ne zna da je idiot i uživa izgubljen u svom uživanju, sve dok mu prva inteligentna rečenica ne vrati svest o tome da je idiot i natera ga da žurno potraži cigaretu nespretnim rukama, gledajući u pod, shvatajući a ponekad se i slažući jer i idiot mora da živi, naravno do sledeće patke i do sledećeg plakata, i sve tako.

iz zbirke Put oko dana za osamdeset svetova

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 30208

Godina : 30

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nizvodno od juce

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Čet 21 Maj - 21:09

Setting I

Ova casa viskija vec je bila puna, vec
    je izgubila trnovit venac u tvom nezasitom grlu.

A ti cutljiva, ti koja ne pijes i postavljas
    svoje vecito pitanje ocima-mravinjacima

Ili ti koja slusas u ovom ogledalu-vracalici
    cigarete, crne vlasi

Ne sluze se naslonjacama niti manirima
    Prostirka ih prisvaja u svoj crtez
    Pale svece puse marihuanu

“Volimo se, jer su nam slabosti iste.”- Jonathan Swift
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Čet 21 Maj - 21:09

Setting II

Pre svega pitanja,
    ogrlica pitanja
    Ako odgovara, cini to istovremeno
    i sve se mesa, i vise nije vazno.

Vazna su pitanja
    makaze koplja

Zasto nije dosla Beba?
    Gde si kupila ovu majicu?
    Mogu li da je probam? Daj mi je.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Uto 26 Maj - 18:19

Hulio Kortasar "Pridji, Aleksandra" 

Pridji bubice, 
ovde, kraj mene, 
priljubljenu uz reči te tražim. 

Već je noć, dodji, 
u kući nikoga nema. 

Znaš već da su sve one kao ti, 
kao što vidiš, posrednice. 
pada kiša u rue d'Eperon 
i Dženis Džoplin. 

Aleksandra, bubice, 
dodji u ove redove, na ovu hartiju od pirinča, 
sa pirinčanih polja, 
u ovo mastilo što tvojom kosom se igra. 
(Volela si te beznačajne stvari 
aboli bibelot d'inanit' sonore 
lepak i koverte 
knjižaru-igračku 
čašu sa olovkama, 
sveske na linije) 

Dodji, ostani, popij ovaj gutljaj, pada kiša, 
pokisnućeš na rue Dophine, 
u prepunim kafanama nema nikoga, 
ne lažem te, nikoga nema. 

Znam, teško je, tako je teško 
ova čaša je teška i ova šibica, 
i ne voliš da me vidiš tamo gde je najteže, 
u mojoj odeći i mojim knjigama 
i ne dopada ti se što toliko volim Džerija Maligana. 

Želiš da me uvrediš, a da to ne boli, 
da mi kažeš, 'Kako to da si živ, 
kako čovek može da jeste kada nema ničega više osim magle od cigareta, 
kako živiš, na koji način otvaraš oči svakoga dana... Nemoguće', 
kažeš, 'nije moguće!' 

Bubice, u redu, 
Bog te pita znam li, ali je tako, Aleksandra, 
sklupčaj se ovde, pij sa mnom, 
gledaj, pozvao sam ih, 
posrednice će sigurno doći, 
parti za tebe, cela zabava za tebe: 
Erzebet, 
Karin Bliksen, 
već shvataju, znaju da je noć naša, 
vlažne kose penju se uz četiri sprata, 
a starice ih špijuniraju iz svojih stanova... 
Leonora Karington, pogledaj je, 
Unika Soru sa slepim mišem, 
Klarise Lispektor, aguaviva... 
mehurići klize goli, taru se o svetlo, 
Remedios Varo sa peščanim satom po kojem poskakuje laser, 
mlada Urugvajka beše tako dobra prema tebi - 
premda nikada nisi saznala njeno pravo ime... 
Kakav skup, kakav sparni šah, 
kakva maison close od paučine i Telonijusa, 
kako duga i lepa može biti noć sa tobom i Džoni Mičel, 
sa tobom i Elenom Marten, 
sa posrednicama... 
animula duvan, vagula Anais Nin, blandula votka i tonik... 

Ne odlazi, odsutna, ne odlazi, 
igraćemo se, videćeš, već pristižu. 
Sa Ezrom Paundom i marihuanom, 
sa ostacima šupe i jednom ribom koja će plivati zaboravljena nesumnjivo, 
u lavoru, sa sundjerima, 
medju čepićima i telegramima ostalim zauvek bez odgovora. 

Olga je drvo od dima, koliko *****. 
Ta crnka koju su ranile burnice, Petrove ptice 
a Natalija Ginzburg raspliće buket nedonetih gladiola... 

Vidiš, bubice? Tako. Takodje i već. Viski. 
Maks Ros, Silvina Okampo, 
neko u kuhinji sprema kafu. 
Njena otrovnica peva: dve kockice poljubac, 
Leo Fere. 

Ne misli više na prozore, 
napolju iza kiša pada u Rangunu - 
Pa šta. 
Sa igrom amo. 
Zamor (ptičji konsonanti vokali suncokreta) 
Pridji, bubice. Smiri se. 
Ne postoje prozori, ne postoji napolju, 
i u Rangunu ne pada kiša.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Pet 29 Maj - 18:41

Живот је бајка – ХУЛИО КОРТАСАР
Људи су прво мислили да то што пише није сам написао. А онда је постао један од најбољих приповедача на свету

]опут многе деце, почео сам прво да пишем песме, пре прозе; биле су то песме са савршеном римом и ритмом. Веома лоше као песме, ]наравно, затрпане наивним осећањима и детињастом претенциозношћу... Пошто сам мајци показао два-три сонета, она их је прочитала породици. А та породица била је најпрозаичнија која може да се замисли: казали су мајци да ту постоји само једно објашњење, а то је да сам ја плагијатор, да сам те сонете преписао из неке књиге, пошто су ме стално виђали како нешто читам. Онда се мајка увече попела у моју собу пре него што сам заспао и постиђено – јер ме је у суштини веома поштовала и волела – покушала да извуче из мене јесам ли те песме сам написао, или сам их преписао из неке књиге. Спопало ме је очајање, чини ми се да никад нисам толико плакао.”  
   Ето, тако је почео књижевни живот Хулија Кортасара, једног од најбољих приповедача 20. века на свету, писца пет романа од којих су „Школице” омиљено штиво многих генерација, писца чија су дела преведена на десетине језика. На српском је објављиван више пута, први пут пре четрдесетак година, и увек је радо дочекиван. Недавно је    „Службени гласник” објавио књигу Кортасарових „Сабраних прича”. 
   Тако нешто урађено је још само у Француској и Шпанији! У једној књизи, истина у два тома, објављено је 90 прича! Превела их је Александра Манчић, и уживала у пишчевим речима и његовој личности.

Време приватних књига
   Хулио Кортасар рођен је 26. августа 1914. године у Бриселу, где су тада радили његови родитељи, Аргентинци. Наредне три године живео је у Швајцарској и Шпанији, па тридесет три у Буенос Ајресу у Аргентини, и затим исто толико у Паризу у Француској. Умро је 12. фебруара 1984. године. 
   Одрастао је уз мајку, сестру и тетку – отац их је напустио док је Хулио био дете. Рано је заволео читање, дивио се Жилу Верну и Александру Дими. Причао је да је први роман написао у деветој години, али га је исцепао зато што му се није допао. У младости је имао мало пријатеља. Дивили су се Европи, једном су чак покушали да пребегну некаквим теретним бродом, али неуспешно. Волели су француску и енглеску књижевност. Ево како је открио Жана Коктоа: 
   „Једнога дана у шетњи по Буенос Ајресу открио сам ’Опијум’ извесног Жана Коктоа. Било је нечега у тој књизи, наглавачке ме је бацила не само у модерну књижевност него у модерни свет. Од тог дана читао сам и писао на други начин, с другим амбицијама, с другим визијама.” 
   Већ у двадесетој морао је да издржава породицу, напустио је студије, и наредних пет година био наставник средње школе у унутрашњости.  Како је рекао, тада је прочитао на хиљаде књига. Тамо је и писао приче, али за себе, не за објављивање. Објавио је сонете „Присуства” и потписао их псеудонимом Хулио Денис. Збирку је сврстао у своје „приватне књиге”. Затим се вратио у Буенос Ајрес и постао професор књижевности на универзитету. Ту се школовао да постане преводилац и наставио да пише, опет за своју душу.

Кортасара приповедача открио је Хорхе Луис Борхес, велики писац, тако што је у свом часопису „Анали Буенос Ајреса” објавио Кортасарову причу „Запоседнута кућа”. Причу је написао у једном даху, једног летњег јутра, након што га је пробудио следећи сан: 
   „Био сам сам у некој веома чудној кући са ходницима и угловима и све је било сасвим обично, више се не сећам шта сам у сну радио. У неком тренутку, из једног од углова врло јасно се чуо неки шум, и ту је већ настао осећај кошмара. Тамо је било нечега што ме је испуњавало ужасом каквог има само у кошмарима. Онда сам полетео да затворим врата и да навучем резе како бих претњу оставио са оне друге стране.       Онда сам на тренутак осетио мир и као да је сан поново постао миран.   Пробудио сам се са осећајем тескобе због тог кошмара. То буђење је, опет, значило исто што и коначно избацивање из самог сна. Онда се јако добро сећам како сам онако у пиџами, не оправши зубе и не очешљавши се, сео за писаћу машину и за један сат – прича је врло кратка – за сат и по је била написана.”

Битка с речима

Захваљујући стипендији француске владе, 1951. године отишао је у Париз. Било је то испуњење младалачке чежње! Једном ју је овако објаснио: 
   „Не могу да порекнем своје дубоко позвање које је настало можда због чињенице да сам се родио у Белгији и говорио само француски у раном детињству; веома дубок додир с културом, с духовним вредностима Француске. С десет или дванаест година поново сам открио француски језик за свој рачун и почео да читам на француском, и на велико запрепашћење неких мојих сународника много пута сам рекао да у мојој библиотеци има више књига на француском него на шпанском или енглеском, и то је тачно.” 
   У Паризу је постао преводилац Унеска, али је почео да преводи и књижевна дела. „Мислим да ми је од помоћи било и то што сам врло рано научио стране језике, као и чињеница да ме је превођење опчињавало од самог почетка. Да нисам писац, био бих преводилац.”
   Тада је већ био писац: 1949. године објавио је „Краљеве”, драмску поему о веома необичном погледу на грчки мит о Минотауру, а непосредно пре поласка за Париз – збирку прича „Зверињак”. Био је сигуран да су добре. „Знао сам да нико пре мене није објављивао такве приче на шпанском, бар не у мојој земљи. Било је других ствари, као што су величанствене Борхесове приче, али оно што сам ја радио било је другачије.”
   Било је другачије зато што је писање Кортасару било игра: „ Исход сукоба између писца и речи је весела битка”, рекао је. Да му је игра циљ, недвосмислено је открио и насловима неких дела – „Крај игре”, „Школице”, „Слагалица 62”, „Дивертименто”. Писао је онако како су га мисли водиле, зато га је привлачио надреализам и аутоматско писање надреалиста, зато га је привлачио и џез – музика којој није неопходна партитура. Џез га је научио ритму реченице. 
   „Верујем да писању које нема ритам заснован на грађењу реченице, на интерпункцији, развоју простих реченица унутар сложене, које једноставно не претвара прозу с великим унутрашњим сударима – али не постаје какофонија – недостаје оно што ја тражим у својим причама.  Недостаје му нека врста свинга који ће објаснити шта се догађа на крају мојих прича, колико је брижљиво грађен ритам на крају. Ту не сме бити ниједне сувишне речи, ни тачке, ни запете. Прича мора судбински да се приближава крају као велика џез-импровизација или Моцартова симфонија. Ако се заустави, све оде дођавола.”[/size]

Четвороношке по башти
[size=16]
   Кортасар је био убеђен да је немогуће јасно раздвојити „стварно” од „нестварног” па је тај спој постао важна особина његове прозе. Зато су његове приче истовремено веома реалистичне и веома фантастичне, зато његово фантастично настаје из неке стварне ситуације. Фантазија га није занимала. 

„Кад сам написао ’Прогонитеља’, дошао сам до тачке кад сам осетио да ћу морати да се ухватим укоштац с нечим што ми је ближе. У тој причи више нисам био сигуран у себе. И тако сам узео егзистенцијални проблем, људски проблем, који сам касније проширио у ’Наградама’, и нарочито у ’Школицама’. Фантазија ради фантазије престала је да ме занима. У то време био сам већ потпуно свестан опасног савршенства приповедача који досегне одређени ниво врсности и остане на њему заувек, без напредовања. Било ми је помало већ досадно и замарало ме да гледам како ми приче добро полазе за руком. У ’Прогонитељу’ сам хтео да престанем да измишљам и да останем на сопственом терену, да мало посматрам себе. А посматрати себе, за мене значи посматрати ближњег, посматрати човека. Нисам претерано пажљиво посматрао људе све док нисам написао ’Прогонитеља’”, рекао је 1967. године.
   За Кортасара је књижевност „непосредан начин да истражимо оно што нам се дешава, да се упитамо о разлозима из којих нам се то дешава, а често и да пронађемо путеве који ће нам помоћи да продужимо кад осетимо да нас околности коче” па зато „што је књижевност књижевнија то постаје историчнија и делотворнија”.
   Кортасарова последња књига била је, као и прва, песничка: „Осим предвечерја”, објављена 1985. године. У њој је написао и о повезаности свог детињства с песништвом: 
   „Осећање поезије у детињству: волео бих да знам више, али се бојим да не дође до наопаког уметања, да се присећам обавеза које скоро увек изобличава прошлост. Има ствари које се враћају у налетима, које успевају да на тренутак поново изазову детиње дубоке утиске и недостатак критичности: осећам како се четвороношке завлачим под притке парадајза и у кукуруз у башти у Банфилду, као цар у свом царству, посматрам инсекте без ентомолошких посредовања, њушкам влажну земљу, лишће, цвеће, онако како сада то нисам у стању да радим”.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Pet 29 Maj - 18:44

Izmedju Mage i mene buja trscanik reci, razdvaja nas samo nekoliko casova i ulica, a vec se moja bol zove bol , moja se ljubav zove ljubav.... Sve manje cu osecati a sve vise se secati, ali sta je secanje ako ne jezik osecanja, recnik lica, dana i mirisa koji se vracaju poput glagola i prideva u recenici, iduci tek malo ispred same stvari, ciste sadasnjosti, rastuzujuci nas ili nas poducavajuci zastupnicki, dok i samo bice ne postane zastupnik, lice koje gleda unazad razrogaci oci, pravo lice se brise kao na starim fotografijama i Janus je odjednom bilo ko os nas.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Pon 8 Jun - 19:58

Enter Valentina

Verovatno sve znaju
    da ces ih fotografisati
    i da ce te silovati
    svestenica jednog podzemnog carstva
    u kojem se govori jezikom
    za koji je obavezan glosar
    na kraju sveske.

Dodji obucena u kozu
    bez bica i bez cizama, golih nogu
    i golih grudi; hoces li tako, udvoj zelju
    usana koje se smese
    iza benson i heDziza.

Valentina iz Italije
    tvoja mini-suknja se ocrtava
    na samoj ivici nacionalne cenzure.

Dodji da slusamo Badena Pauela.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Uto 16 Jun - 14:31

Zverinje

Ovom otkacenom knjigom prica, pod naslovom Zverinje, Tanesi obeležava pola veka od pojave romana Školice, posle koga je Hulio Kortasar svrstan medu najvece argentinske pisce. Ubrzo, on postaje jedan od najneobicnijih i najznacajnijih svetskih romansijera i pripovedaca. Više godina posle smrti Kortasara, njegova prva supruga, Argentinka Aurora Bernandes (1920), filolog i prevodilac, napravila je antologiju njegovih prica na temu životinja, košmarnih i jednako razigranih. Citalac je u prilici da na jednom mestu nade sve njegove nesvodive živuljke, ukljucujuci tu i potištenu kamilu koja je proglašena nepoželjnom. Tu su i uznemiravajuce manuskupije, i razulareni krokodili iako ih niko nije video. A tu je i jedno dete koje ne može da pristane na reci kojima ukucani pokušavaju da ga umire govoreci mu da ne treba da se plaši, da je to što ga je nedokucivim prolomom nocne tišine užasnulo u stvari obican petao. U pricama o životinjama cini se kao da same reci, ali i prepoznatljivi kortasarovski recenicki sklopovi, sticu i jedan drugaciji život. Kao da i reci postaju mravi, konji, kasoari, tigrovi ili facolomci... Antologija Zverinje nastanjena je životinjama, mitološkim, izmaštanim, domacim, koje strpljivo iz zasede cekaju svog citoaca.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Sre 17 Jun - 18:57

Školice" su opus magnum argentinskog književnika Julija Cortázara i jedno od najvažnijih djela hispanoameričke književnosti. Ovaj se roman značenjski račva u nekoliko smjerova, ima mnoštvo mogućnosti interpretiranja, a samo je čitanje prava avantura s obzirom na to da pisac nudi čitatelju - kao istinskom sustvaratelju značenja - barem dva različita načina čitanja knjige. Cortázarove "Školice" igraju se na dva kontinenta: s one i s ove strane, u dva grada: Parizu i Buenos Airesu, u čijim se toposima, atmosferama i putanjama likova ogleda istinsko tkanje života

Bogatstvo "Školica" otkriva se i u jeziku, u ludizmu govorā, stilova i pripovijednih modusa, u prepletu eksperimentalnoga, poetičnoga i realističnoga, u oponašanju džezerskih varijacija, humoru, ironiji ili sklonosti nadrealnome. Za Cortázara umjetnost mora biti i inovacija i spoznaja i igra. Prava igra podrazumijeva postojanje čvrstih pravila i zanos u činu igranja; znači i kombinatoriku i slobodu. A "Školice" su upravo vrhunska književna igra koja fascinira svojom strukturom i lakoćom improviziranja, te istovremeno pruža silan užitak u samom igranju - čitanju i sustvaranju značenja.

"Roman je napisan u znaku neumoljive potrage, koja se zbiva na svim zamislivim razinama... Horacio Oliveira, središnji lik 'Školica', prototipski je tragatelj. Tragaju i članovi Kluba Zmije, traga i Morelli, autorov dvojnik i glasnogovornik. Što se traži? Autentičnost, 'novi poredak, mogućnost nalaženja drugog života'. Ono traženo izražava se u mnoštvu figura, 'opsesivnih metafora' rasutih po cijelom romanu kao što su: most, prolaz, otvor, središte, ključ, 'kibuc želje'. Po želji se može dodati: smisao, svrha, spas. Osnovna figura je, naravno, sama igra školice: dopiranje od 'Neba' do 'Zemlje', ali u istoj ravni... 'Školice' su i potraga za drukčijom književnošću, za svojevrsnom anti-književnošću i anti-romanom ili ne-romanesknim romanom u 'samoubilačkoj pobuni protiv knjiškog uma'..."

( iz pogovora Dinka Telećana )

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Sre 17 Jun - 18:58

“Lo que mucha gente llama amar consiste en elegir a una mujer y casarse con ella. La eligen, te lo juro, los he visto. Como si se pudiese elegir en el amor, como si no fuera un rayo que te parte los huesos y te deja estaqueado en la mitad del patio.”

INOVATIVNA, originalna, ambiciozna, hrabra i pomalo riskantna zamisao argentinskog pisca Hulija Kortasara, kada je početkom šezdesetih godina prošlog veka pisao roman "Školice" na kraju se isplatila.
Ako te zanima šta mislim o ovoj knjizi, reći ću ti, sa uobičajenom skromnošću, da će biti jedna vrsta atomske bombe na književnoj sceni Latinske Amerike - zapisao je Kortasar u pismu koje je 1962, godinu dana pre izdavanja "Školica" (28. jun 1963), poslao svom prijatelju, američkom pesniku Polu Belkburnu.
Slavni Argentinac nije ni morao da bude skroman, jer je njegovim roman započeo hispanoamerički "bum", nastavljen u delima nobelovaca Gabrijela Garsije Markesa i Marija Vargasa Ljose i Meksinakca Karlosa Fuentesa.- "Školice" ni posle pet decenija ne gube na inovativnosti i originalnosti, jer dozvoljavaju svakom čitaocu da prati kreativnu liniju koja odgovara njegovom senzibilitetu. Svaka generacija čita ovaj roman na različit način - smatra ugledni pisac, kritičar i profesor Hulio Ortega.
 Kontranovela, hronika jednog ludila, crna rupa ogromnog levka, krik upozorenja, jedna vrsta atomske bombe, poziv na neophodan nered, beskonačni lavirinti reči, velika humoreska - samo su neki od opisa Kortasarovih savremenika koji su pokušali da na jednostavan način opišu komplikovanu formu "Školica" i fenomen njenog uspeha. 
- "Školice" su zbir mnogih želja, ideja, nadanja i, naravno, životnih poraza - objašnjavao je Kortasar.
Tehnika pripovedanja koju je upotrebio autor razlikovala se od svega do tada viđenog u literaturi. Smešten u dve "scenografije", gradove Pariz i Buenos Ajres, roman "Školice" je podeljen na 155 poglavlja koja se mogu čitati proizvoljnim redosledom, kombinovani sa podtekstovima iz drugih dela. Jedan od tri metoda čitanja je da se prati uobičajena linearna struktura, od prvog poglavlja. U tom slučaju, knjiga se završava u 56. poglavlju, a preostali deo je označen kao "suvišan". Drugi metod predlaže sam autor, a na ovaj način "Školice" počinju od 73. poglavlja, a zatim se prati tabela sa uputstvima data na prvoj stranici romana. Treći način je potpuno proizvoljan i ostavlja mogućnost čitaocu da bira poglavlja i prati redosled koji sam izabere.
"Putujući" sa glavnim junakom Oliveirom "tamo i ovamo", čitaoci ostaju fascinirani njegovom ljubavnicom Magom, upoznaju intelektualce i osobenjake koji čine "Klub zmije", saznaju književne ideje Morelija, romanopisca koji je, na neki način, Kortasarov alter-ego i junak "suvišnih poglavlja". Čitanje knjige, međutim, osim neuobičajene naracije, prate i druge "komplikacije". Neka poglavlja su ispričana u prvom, a neka u trećem licu, mešaju se unutrašnji monolozi sa naratorovim obraćanjem u samo jednoj rečenici. Kortasar koristi razne jezike i meša ih sa stihovima iz džez pesama. 
Uprkos komplikovanoj strukturi i stilu, uspeh "Školica" bio je neverovatan među mlađom populacijom. 
- Čitali smo je u pozadini burnih dešavanja u Evropi i Latinskoj Americi. Cela generacija identifikovala se sa romanom i njegovim junacima. Pobožno smo ponavljali Oliveirine reči s početka knjige: "Hoću li sresti Magu"? Devojke su htele da budu kao ona, a muškarci da budu Oliveira, a svi smo želeli da živimo u Parizu i Buenos Ajresu - priseća se urugvajska književnica i Kortasarova bliska prijateljica Kristina Peri Rosi. 
Kortasar je roman prvobitno nazvao "Mandala", kao aluziju na budistički i hinduistički simbol Univerzuma i energije. Pred sam izlazak romana promenio je naslov u "Školice", jer mu je "Mandala" zvučala pretenciozno.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Čet 23 Jul - 20:00

Hulio Kortasar ili o stalnoj igri brojeva i drugim mačorima[/center]
Na američkom slengu Cat označava vrhunskog džezera. Džimi Smit je na primer The Cat.  Zašto bih krila da sam tog mačora uživo slušala jedne davne godine u Beogradu, kad je na električnim orguljama izveo svoju verziju Basin Street Blues-a.      Argentinski pisac Hulio Kortasar voleo je i mačke i džez. I sam je svirao trubu, i sam je mogao da bude ono što se kod nas podrazumeva kad se kaže „macan“. Ali je voleo i Mocarta, pesnike francuskog nadrealizma i slikare simfonijskog prelamanja boja.
          Voleo je i običnu belu kredu. Njome se na prašnjavom pločniku bilo koje ulice mogu iscrtati školice. Onda se vrhom cipele gura kamičak iz kućice u kućicu te dečje igre, i jednim skokom se Sada i Ovde može sa Zemlje stići do Neba, samo ako taj skok bude tačan kao i neka neponovljiva improvizacija Čarlija Parkera, ili Džimija Kartera iz priče Progonitelj.  Stvar je u tome što kad se stekne potrebna veština, većini ljudi više nije do igre. Negde po svojim ulicama života ljudi zature dete u sebi.                   
          Kortasar, koji možda nikad nije ni bio dete, stalno se igrao. I to na sve ili ništa. A naročito prilikom pisanja. Pisanje mu je bilo i kreda, i vrh cipele, i kamičak.
          Bilo mu je i Bil Evans za klavirom, i Leonora Karington sa sve svojim mačkama na platnu, kad za promenu izađe iz mirišljavih apstrakcija Vijejre da Silve, i bilo mu je čisti boks, kao vid usmerene snage. Roman ima šesnaest rundi; kratka priča se dobija nokdaunom. Tom piscu kamerne erotike i ontološkog pristupa jeziku dobro je došlo poznavanje aperkata kad je po dolasku u Pariz sredinom minulog veka radio i kao sportski komentator, ne bi li i na slobodi preživeo: u Argentini, naime, tada dolazi na vlast Huan Domingo Peron, još jedan demagog koga je Čarli Čaplin svakako obuhvatio svojim filmom o velikom vlastodršcu, a čija je žena Evita opet priča za sebe. 
          Sredinom minulog veka dobar deo čovečanstva bio je ispunjen nadom u pravedniji svet po okončanju Drugog svetskog rata. Evita Peron i Hulio Kortasar bili su čak savremenici u toj zabiti Čivilkoj sred argentinske pampe, tj. ravnice. Sredinom tog minulog veka, sred još jednog bespuća u ravničarskoj Mađarskoj, Bela Hamvaš – koji je tada radio kao železnički skretničar, a koji je posle smrti progovorio celom svetu na osnovu prevoda sa srpskog, zahvaljujući jednom našem predanom profesoru, osnivaču katedre za hungarologiju, i kutijama za cipele u kojima je Hamvaševa udovica dotle držala muževljeve rukopise o civilizacijama uzduž i popreko – takođe se zapitao šta posle nade.
          Pa, ništa: još svega na hiljade tzv. niskofrekventnih ratova na sve strane.
          A i dalje, svi mi, malo li je! Mi, šmiranti; mi, upravo nade; mi, hronopiji…
          Šmiranti su, da podsetim, oni koji, shodno Kortasaru, nikud ne idu na put, a da nisu pre toga triput proverili rade li sijalice u ormanu hotelske sobe. Nade će biti srećne ako u toj sobi bude i sto, preko kojeg će jednostavno da otvore mapu ili da preko androida vide šta u tom novom gradu treba pogledati. Hronopiji će, kao sićušna stvorenja zadužena za kijanje na svečanim prijemima, i u tom i u bilo kojem drugom gradu, da se uhvate za ručice kako bi poskočili od radosti što i mi, u Beogradu, obeležavamo stogodišnjicu rođenja Velikog Hronopija, kako su prijatelji nazvali tog protoautora hiperteksta i pre kompjuterskog napuštanja linearnog ređanja reči; tog dugajliju koji je u nekom trenutku počeo i bradu da pušta, a dete pronašao u nama. 
          Veliki Hronopij se rodio 1914, i to 26. avgusta. Prevod njegovog kultnog romana Školice objavljen je na tadašnjem srpskohrvatskom jeziku pre ravno trideset godina. Naknadno je na hrvatskom objavljen izvanredan prevod Dinka Telećana, inače angliste, koji se – što je još čudesnije – u nekom svom propratnom tekstu ne libi da oda priznanje kolegi: „Srpski prevod je (da sad ne uznemirim svoju mačku, koja voli preko polica sa knjigama da ode u sopstveni san, ta moja Mara čija sam ja zapravo njena) onaj je koji mi je najviše legao“, kaže dakle otprilike sin našeg najboljeg hispaniste Milivoja Telećana, dok smo skupa bili mi, možda upravo deveta kućica.
          Kako bilo, ugovor o prevođenju tog romana potpisala sam upravo jednog 26. avgusta. Poskočila sam tada od radosti kao malo zeleno stvorenje, sve na jednoj pa na drugoj nevidljivoj nožici. Tog dana jeinače bio i rođendan moje majke.
          Knjigu Tajno oružje, u prevodu Radoja Tatića iz 1969. godine, a u izdanju tadašnjeg „Nolita“, dobila sam za neki od svojih rođendana od Ljubice Landeke kad smo nekoliko godina kasnije zajedno studirale francuski jezik i književnost na Filološkom fakultetu pri Beogradskom univerzitetu. U toj knjizi se nalazi i pominjana priča Progonitelj, a od svoje Ljube iz Pančeva sam za neki drugi rođendan u to vreme dobila i LP takođe pomenutog Parkera: Lover Man.

Deca danas muziku po mogućstvu daunlouduju. Nemaju kad da preskaču tamo neke podeoke u prostoru.Prostor je, kao i istina, postao još jedna virtuelna kategorija. 

No, povodom bojnih otrova koji su prvi put upotrebljeni, kao fozgen između ostalih, te godine kadje još jedan Veliki rat počeo, i kad se upravo tada rodio taj jedan miroljubac koji ne može ni u vremenu da zastari, jer je oduvek, a sasvim tiho, bio ne ispred nego iznad vremena – iako je zatreptao za svakim trenom tekuće stvarnosti – samo ću još da najtoplije preporučim izložbu likovnih radova na temu Kortasara i njegovog dela u galeriji beogradskog Instituta Servantes: čudesno je stao svaki rad, velelepan po sebi, na tom nevelikom prostoru, gde ima svoju priču, a svi radovi se opet između sebe u priči nadovezuju: i privremene instalacije, i video-prilozi, i srce po zemlji umesto kamička, kod prvonagrađenog Nenada Galantića,
          ili krhkog klirita u izlogu Instituta,
          ili printova po njegovom podu, gde me svi gaze, jer taj izuzetno pročišćeni rad u likovnom smislu otpočinje prvom stranicom Školica, posle koje se dešavaju ostale kućice, i dalje po podu, kao što se i valja, dok na prvoj ipak piše moje ime. 
          Sada bih, posle svega, još nešto, naravno sasvim lično, opet za dušu pustila. 

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Pet 13 Nov - 19:16

Zašto tako daleko od bogova? Možda zato što postavljamo takva pitanja.
Pa šta? Čovek je životinja koja pita. Onog dana kada budemo zaista umeli da pitamo, tada će biti dijaloga. Za sada, pitanja nas vrtoglavo udaljuju od odgovora. Kakvu epifaniju možemo da očekujemo kada se davimo u najlažnijoj slobodi, u judeohrišćanskoj dijalektici? Treba nam pravi Novum Organum, treba širom otvoriti prozore i izbaciti sve na ulicu, a naročito treba baciti i prozor i sebe s prozora. To je ili smrt ili poletanje. Samo to treba uraditi, nekako to treba uraditi.

Školice - Julio Cortazar

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Čet 1 Sep - 20:24

Dok lutam kejom de Selestin, gazim suvo lišće; kada podignem list i pažljivo ga zagledam, vidim da je pun prašine starog zlata a odozdo ima neku duboku zemlju kao miris mahovine koji mi se lepi za ruku. Stoga donosim suvo lišće u sobu i pričvršćujem ga za abažur. Dolazi Osip, ostaje dva sata, a lampu čak i ne opaža. Sutradan dolazi Etjen, s beretkom u ruci, Dis donc, c'est epatant ca! diže lampu, proučava lišće, oduševljava se, Direr, nervature itd. 

Jedna ista situacija i dve verzije... Zamislim se nad svakim listom koji neću videti ja, skupljač lišća, zamislim se nad tolikim stvarima koje će biti u vazduhu a koje ove oči ne vide, jadni slepi miševi iz romana, bioskopa i sasušenog cveća. Na sve strane biće lampi i lišća koje neću videti. 

I tako, de feuille en aigulle, mislim na ona izuzetna stanja kada se na časak naslućuje nevidljivo lišće i nevidljive lampe, kada se osećaju u vazduhu koji je izvan prostora. To je veoma jednostavno, svako uzbuđenje ili neraspoloženje gura me u stanje pogodno za 

nazvaću to paravizijama 

to će reći (a ono što ne valja to je da se kaže) 

trenutnom sposobnošću da izađem iz sebe, da odjednom sebe obuhvatim spolja, ili iznutra ali u drugoj ravni, 

kao da sam ja neko ko me gleda 

(ili još bolje - jer u stvari ne vidim sebe - kao neko ko me živi). 

To ne potraje, svega dva koraka na ulici koliko je inače potrebno da se duboko udahne (ponekada prilikom buđenja može i malo duže da potraje, ali onda je to basnoslovno) 

i u tom trenutku znam šta sam jer upravo savršeno saznajem šta nisam (a to je ono što kasnije uopšte neću znati). Ali nema reči za materiju između reči i čiste vizije poput bloka očiglednosti. Nemoguće je učiniti objektivom, precizirati tu nedostatnost koju sam magnoveno uhvatio a koja je bila jasno odsustvo ili jasna greška i jasna nepotpunost ali 

ne znajući čega, čega. 

Pokušaj da se ovo drugačije iskaže. Kada se to desi, ja više ne gledam prema svetu, od mene ka onome drugom, nego sam za trenutak ja svet, spoljašnja ravan, ono ostalo što mene gleda. Vidim sebe onako kako drugi mogu da me vide. To se jedva primećuje, zato i traje tako kratko. Merim svoju nedostatnost, uočavam sve ono što usled odsustva ili kakve mane nikad ne vidimo u sebi. Vidim ono što nisam. Na primer (ovo naknadno sastavljam, ali otuda potiče): ima ogromnih područja do kojih nikada nisam stigao, a ono što čovek nije upoznao, to je ono što on nije. Čovek tada poželi da potrči, da uđe u neku kuću, u onu radnju, da uskoči u voz, da pojede čitavog Zunadaoa, da zna nemački, da upozna Aurangabad... To su lokalizovani i traljavi primeri koju mogu da daju neku predstavu, neku ideju (ideju?) 

Još jedan pokušaj da se ovo iskaže: nedostatnost se više oseća kao intuitivno siromaštvo nego kao puki nedostatak iskustva. Zaista nisam preterano zabrinut što nisam pročitao celog Zundaoa, možda sam malko setan što je život isuviše kratak za tolike biblioteke itd. Nedostatak iskustva je neizbežan, ako pročitam Džojsa automatski žrtvujem drugu knjigu i obrnuto itd. Osećanje nedovoljnosti je oštrije u 

To je donekle ovako: vazduh ima svoje struje pored tvoje glave, tvoga pogleda, 

zona zaustavljanja tvojih očiju, tvog čula mirisa, tvog čula ukusa, 

što znači da šetaš okolo sa svojom granicom spolja 

a dalje od te granice ne možes stići kad pomisliš da si potpuno pojmio neku stvar, ta ti stvar, slično ledenom bregu, pokazuje jedan svoj delić, onaj spolja, a sav njen ogromni ostatak je podalje od tvoje granice i upravo zbog toga je "Titanik" i potonuo. Hovaj Holiviera daje huvek neke takve primere. 

Budimo ozbiljni. Osip nije video suvo lišće na lampi jednostavno zato što je njegova granica s ovu stranu onoga što lampa znači. Etjen ga je odlično video ali, s druge strane, njegova granica mu nije dopustila da vidi da sam ja tmuran i da ne znam šta da radim sa Polom. Osip je odmah primetio i stavio mi to do znanja. I sve tako. 

Zamišljam čoveka kao amebu koja baca pseudopodije da bi sustigla i obavila svoju hranu. Ima i dugih i kratkih pseudopodija, premeštanja, okolišenja. Jednog dana se to fiksira (to je ono što nazivaju zrelošću, odraslim čovekom). S jedne strane stiže daleko, a s druge ne vidi lampu na dva koraka. I tu se ništa ne može. Neki dasa može tako da živi prilično uveren da mu ništa zanimljivo neće izmaći sve dok mu jedan trenutni odron sa strane ne pokaže nesto za sekundu ali mu na žalost ne da vremena da zna šta, 

pokazuje mu njegovo isparcelisano biće, nejednake pseudopodije, 

slutnju da negde dalje, tamo gde sada vidi čist vazduh, 

ili u ovoj neodlučnosti, u raskrsnici opredeljenja, 

ja lično, u ostatku stvarnosti koju ne poznajem, 

samog sebe uludo čekam. 

Hulio Kortasar - Školice

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Ned 25 Sep - 13:11

Hulio Kortasar ili o stalnoj igri brojeva i drugim mačorima

Na američkom slengu Cat označava vrhunskog džezera. Džimi Smit je na primer The Cat.  Zašto bih krila da sam tog mačora uživo slušala jedne davne godine u Beogradu, kad je na električnim orguljama izveo svoju verziju Basin Street Blues-a.

Argentinski pisac Hulio Kortasar voleo je i mačke i džez. I sam je svirao trubu, i sam je mogao da bude ono što se kod nas podrazumeva kad se kaže „macan“. Ali je voleo i Mocarta, pesnike francuskog nadrealizma i slikare simfonijskog prelamanja boja.
          Voleo je i običnu belu kredu. Njome se na prašnjavom pločniku bilo koje ulice mogu iscrtati školice. Onda se vrhom cipele gura kamičak iz kućice u kućicu te dečje igre, i jednim skokom se Sada i Ovde može sa Zemlje stići do Neba, samo ako taj skok bude tačan kao i neka neponovljiva improvizacija Čarlija Parkera, ili Džimija Kartera iz priče Progonitelj.  Stvar je u tome što kad se stekne potrebna veština, većini ljudi više nije do igre. Negde po svojim ulicama života ljudi zature dete u sebi.                   
          Kortasar, koji možda nikad nije ni bio dete, stalno se igrao. I to na sve ili ništa. A naročito prilikom pisanja. Pisanje mu je bilo i kreda, i vrh cipele, i kamičak.
          Bilo mu je i Bil Evans za klavirom, i Leonora Karington sa sve svojim mačkama na platnu, kad za promenu izađe iz mirišljavih apstrakcija Vijejre da Silve, i bilo mu je čisti boks, kao vid usmerene snage. Roman ima šesnaest rundi; kratka priča se dobija nokdaunom. Tom piscu kamerne erotike i ontološkog pristupa jeziku dobro je došlo poznavanje aperkata kad je po dolasku u Pariz sredinom minulog veka radio i kao sportski komentator, ne bi li i na slobodi preživeo: u Argentini, naime, tada dolazi na vlast Huan Domingo Peron, još jedan demagog koga je Čarli Čaplin svakako obuhvatio svojim filmom o velikom vlastodršcu, a čija je žena Evita opet priča za sebe. 
          Sredinom minulog veka dobar deo čovečanstva bio je ispunjen nadom u pravedniji svet po okončanju Drugog svetskog rata. Evita Peron i Hulio Kortasar bili su čak savremenici u toj zabiti Čivilkoj sred argentinske pampe, tj. ravnice. Sredinom tog minulog veka, sred još jednog bespuća u ravničarskoj Mađarskoj, Bela Hamvaš – koji je tada radio kao železnički skretničar, a koji je posle smrti progovorio celom svetu na osnovu prevoda sa srpskog, zahvaljujući jednom našem predanom profesoru, osnivaču katedre za hungarologiju, i kutijama za cipele u kojima je Hamvaševa udovica dotle držala muževljeve rukopise o civilizacijama uzduž i popreko – takođe se zapitao šta posle nade.
          Pa, ništa: još svega na hiljade tzv. niskofrekventnih ratova na sve strane.
          A i dalje, svi mi, malo li je! Mi, šmiranti; mi, upravo nade; mi, hronopiji…
          Šmiranti su, da podsetim, oni koji, shodno Kortasaru, nikud ne idu na put, a da nisu pre toga triput proverili rade li sijalice u ormanu hotelske sobe. Nade će biti srećne ako u toj sobi bude i sto, preko kojeg će jednostavno da otvore mapu ili da preko androida vide šta u tom novom gradu treba pogledati. Hronopiji će, kao sićušna stvorenja zadužena za kijanje na svečanim prijemima, i u tom i u bilo kojem drugom gradu, da se uhvate za ručice kako bi poskočili od radosti što i mi, u Beogradu, obeležavamo stogodišnjicu rođenja Velikog Hronopija, kako su prijatelji nazvali tog protoautora hiperteksta i pre kompjuterskog napuštanja linearnog ređanja reči; tog dugajliju koji je u nekom trenutku počeo i bradu da pušta, a dete pronašao u nama. 
          Veliki Hronopij se rodio 1914, i to 26. avgusta. Prevod njegovog kultnog romana Školice objavljen je na tadašnjem srpskohrvatskom jeziku pre ravno trideset godina. Naknadno je na hrvatskom objavljen izvanredan prevod Dinka Telećana, inače angliste, koji se – što je još čudesnije – u nekom svom propratnom tekstu ne libi da oda priznanje kolegi: „Srpski prevod je (da sad ne uznemirim svoju mačku, koja voli preko polica sa knjigama da ode u sopstveni san, ta moja Mara čija sam ja zapravo njena) onaj je koji mi je najviše legao“, kaže dakle otprilike sin našeg najboljeg hispaniste Milivoja Telećana, dok smo skupa bili mi, možda upravo deveta kućica.
          Kako bilo, ugovor o prevođenju tog romana potpisala sam upravo jednog 26. avgusta. Poskočila sam tada od radosti kao malo zeleno stvorenje, sve na jednoj pa na drugoj nevidljivoj nožici. Tog dana jeinače bio i rođendan moje majke.
          Knjigu Tajno oružje, u prevodu Radoja Tatića iz 1969. godine, a u izdanju tadašnjeg „Nolita“, dobila sam za neki od svojih rođendana od Ljubice Landeke kad smo nekoliko godina kasnije zajedno studirale francuski jezik i književnost na Filološkom fakultetu pri Beogradskom univerzitetu. U toj knjizi se nalazi i pominjana priča Progonitelj, a od svoje Ljube iz Pančeva sam za neki drugi rođendan u to vreme dobila i LP takođe pomenutog Parkera: Lover Man.

Deca danas muziku po mogućstvu daunlouduju. Nemaju kad da preskaču tamo neke podeoke u prostoru.Prostor je, kao i istina, postao još jedna virtuelna kategorija. 
          No, povodom bojnih otrova koji su prvi put upotrebljeni, kao fozgen između ostalih, te godine kadje još jedan Veliki rat počeo, i kad se upravo tada rodio taj jedan miroljubac koji ne može ni u vremenu da zastari, jer je oduvek, a sasvim tiho, bio ne ispred nego iznad vremena – iako je zatreptao za svakim trenom tekuće stvarnosti – samo ću još da najtoplije preporučim izložbu likovnih radova na temu Kortasara i njegovog dela u galeriji beogradskog Instituta Servantes: čudesno je stao svaki rad, velelepan po sebi, na tom nevelikom prostoru, gde ima svoju priču, a svi radovi se opet između sebe u priči nadovezuju: i privremene instalacije, i video-prilozi, i srce po zemlji umesto kamička, kod prvonagrađenog Nenada Galantića,
          ili krhkog klirita u izlogu Instituta,
          ili printova po njegovom podu, gde me svi gaze, jer taj izuzetno pročišćeni rad u likovnom smislu otpočinje prvom stranicom Školica, posle koje se dešavaju ostale kućice, i dalje po podu, kao što se i valja, dok na prvoj ipak piše moje ime. 

Sada bih, posle svega, još nešto, naravno sasvim lično, opet za dušu pustila. 

Silvija Monros Stojaković je rođena u Buenos Ajresu 1949, a u Beogradu je završila Filološki fakultet. Prevela je sa španskog više od sedamdeset bibliografskih jedinica, a na španski je prevela dela Andrića, Pavića, Simovića, Dušana Kovačevića. Objavila sledeće naslove: „Poslednje Kortasarove školice“ 1991, „Ogledalo ljubavi“ (prepiska Olje Ivanjicki i Leonida Šejke) 1994, „Grad na gradovima“ 2000. i „Ortegina klepsidra“ 2001. Prevodi i sa katalonskogfrancuskog iportugalskog. Piše pesme, predgovore, pogovore, prikaze i druga pisma. Živi i radi u Beogradu.

Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Ned 25 Sep - 13:14

Institut Servantes u Beogradu obeležava nizom manifestacija sto godina od rođenja Hulija Kortasara, međunarodno priznatog argentinskog pisca koji je se smatra jednim najzlasužnijih za preporod kreativne proze u XX veku, pogotovo kratke priče, kako u strukturi, tako i u upotrebi jezika.
Pod zajedničkim nazivom „Godina Kortasar 2014.“, organizovaće se niz aktivnosti posvećenih stogodišnjici rođenja poznatog argentinskog pisca.
Institut Servantes i ambasada Argentine, u saradnji sa udruženjem ULUPUDS, priredili su izložbu „Godina Kortasar 2014“ koja je otvorena u sredu, 2. jula i u kojoj učestvuje 35 odabranih autorainspirisanih Kortasarom. Ova grupna izložba nastala je kao rezultat otvorenog konkursa za umetnike sa prebivalištem u Srbiji, a moći će da se poseti do 15. septembra.
Film “Priče o kronopijima i famama” Hulia Luduenja iz 2013. biće prikazan 10. jula u 19 časova u Institutu. U ovom animiranom filmu, Kortasarove priče smeštene su u jednom kinematografskom kolažu koji slikaju najznačajniji argentinski slikari poput Karlosa Alonsa, Patrisija Bonte, Krista i Rikarda Esposita, između ostalog.
Dokumentarac “Kortasar” Tristana Bauera iz 1994. godine biće prikazan 15. jula, u 19 časova. Autor objašnjava da je u ovom dokumentarnom filmu  pokušao da Kortasarovoj biografiji pristupi kao da je nastala od same naracije autora „Školica.“ Pred objektivom, Kortasar postaje sopstveni protagonista: njegov lik jednak je njegovim mislima.
Okrugli sto pod nazivom “Jazzuela: muzika, život i priče Hulija Kortasara” sa temom piščeve strasti ka džez muzici biće održan 17. jula u 19 časova. Ta Kortasarova muzička strast je, prema nekima, imala do te mere uticaj na njegovo književno stvaralaštvo da se njegov stil, slobodan i improvizujuć, može smatrati odrazom sastavnih elementa džeza. U sklopu okruglog stola biće upriličena projekcija fotografija, mate i džez muzika.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Sre 28 Sep - 19:05

Već znatno iza mezzo
camin di nostra vita
ukazuje se teritorija ljubavi
jedan, pre mentalni, negoli hemijski, lavirint
gde moguće je
biti lagano srećom ispunjen
i bez niti ili konca rastrojene Arijadne
bez pene bez čaršava bez butina.
Sve se odvija u sklopu odraza smiraja dana
tvoja kosa tvoj miris tvoja pljuvačka.
I tamo te sa druge strane činim svojom
dok se ti sa svojom prijateljicom
igraš noćnih igara.

Hulio Kortasar

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   Čet 6 Okt - 12:04

U LJUBAVNOJ IGRI JE I TRENUTNA SMRT LIJEPA

Dodirujem ti usta, prstom dodirujem rub tvojih usana i ocrtavam ih kao da izlaze iz moje ruke, kao da se tvoja usta prvi put malko otvaraju, dovoljno je da zažmirim pa da se sve raspline i sve ponovo počne, svaki put stvaram usta koja poželim, usta koja moja ruka bira i crta na tvom licu, usta izabrana od svih mogućih suverenom slobodom mog sopstvenog izbora da ih svojom rukom crtam na tvom licu a koja se, pukom slučajnošću koju ne nastojim da shvatim, podudaraju baš sa ustima što se smiješe ispod ovih koje ti crta moja ruka.
Gledaš me, gledaš me izbliza, sve bliže me gledaš, zatim se igramo kiklopa, gledamo se iz sve veće blizine a oči postaju sve veće, približavaju se i pretapaju, kiklopi se gledaju i zbunjeno dišu a usta se sreću, bore se u toplom, grickaju se usnama, jedva prislanjaju jetik o zube, igraju se po odajama gdje težak vazduh struji donoseći znani miris i tišinu. Tada moje ruke uranjaju u tvoju kosu, lagano miliju dubinu tvoje kose dok se ljubimo kao da su nam usta puna cvijeća i riba, živih pokreta, tamnih mioimirisa. Ako se ujedamo, ta bol je slatka, ako se davimo u kratkom ali stravičnom i istovremenom uzimanju daha, ta trenutna smrt je lijepa. I samo je jedan sok iz usta i samo je jedan ukus zrelog voća, i ja osjećam kako pored mene treperiš kao mjesec na vodi.
Hulio Kortasar

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Hulio Kortasar   

Nazad na vrh Ići dole

Hulio Kortasar
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Hulio Kortasar
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-