Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Eseji

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 24346

Godina : 29

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nepredvidivo

PočaljiNaslov: Re: Eseji   Uto 28 Feb - 20:20

Ljubav! Postoji li čarobniji, ljepši osjećaj u svijetu? Voljeti je plemenito, pošteno, a ujedno i neizbježno. Bez ljubavi ne bismo postojali, niti spoznali smisao života. Sofoklo je davno spomenuo : ²A ja za ljubav samo dođoh na taj svijet.². Ljubav je ta koja nas čini potpunima, naše duše sitima. Lijek je to i melem naših rana; ljubav. ²Jedna riječ oslobađa naš život boli i tegoba, ta riječ je ljubav.² - također je smatrao Sofoklo. Ljubav je ta koja važnost pridaje trajnim, nepromjenjivim vrijednostima, a oduzima važnost onih prolaznih. Shakespearove riječi u potpunosti prikazuju tu dubinu: ²Ljubav ne gleda očima već dušom, zato je krilati Amor na slikama slijep.². Simbol je to same ljubavi; slijepe, potpuno predane ljubavi.
Što je zapravo ljubav? Većina ljubavlju još uvijek smatra poveznicu muškarca i žene. Mnogi ju definiraju kao obostran doživljaj osjećaja koje uzajamno dijelimo. To se primjenjuje i na ostale vrste ljubavi. Nažalost, danas volimo one koji nas vole, one koji su ljubazni s nama, pomažu nam. Moramo biti svjesni da to nije ona prava, istinska ljubav. Ljubiti znači davati bez očekivanja. Prava se ljubav zauzima za drugu osobu, želi je usrećiti. Ona gori od želje da učini nešto dobro, da nekoga razveseli, ublaži mu bol. Ona je ta koja s osmjehom čini dobro i tada kada joj je teško. Baš kao što i cvijet pruža svoj miris i onima koji ga kidaju.
Netko je jednom definirao ljubav kao ²osjećaj koji osjećate da ćete osjećati kad osjećate osjećaj koji nikad prije niste osjećali². Iako sam se često pitala što je, ustvari, ljubav, rano sam zaključila da uključuje mnogo više od one fizičke veze. Katkad sam pomišljala da bi život bio jednostavniji bez ljubavi. No, shvatila sam da bi tada bio i manje zabavan, pa i isprazan.
Franjo Saleški je zaključio: ²Ljubav je ta koja prethodi želji. Jer, zapravo, što drugo želimo ako ne ono što ljubimo? Ljubav prethodi uživanju. Jer kako bismo mogli uživati u nekoj stvari, ako je ne bismo ljubili?². Tko posjeduje ljubav, kao da ima ulaznicu u bilo koje društvo. Sposoban je uživati u društvu kraljeva u palačama, a ujedno se zabavljati sa seljacima na poljima. Uvažavanje i poštivanje druge osobe bitna je oznaka ljubavi.
Sveti je Pavao nekoć govorio: ²Ljubav ne traži svoje.². ona je ta koja traži isključenje bilo kojeg privatnog interesa. Uvijek je spremna tražiti dobro druge osobe. ²nemojte tražiti za se velike stvari.²- kazao je prorok. Jer, male stvari lako postaju velike, ako ih činimo s velikom i čistom ljubavlju.
U današnje nam se vrijeme sve prethodno navedeno čini neizvedivim. Pitamo se: Tko još u svemu vidi ljubav? Ili sve čini iz čiste, nesebične ljubavi? Kako ljubiti neprijatelje?. Sve se to čini pomalo nemogućim. Sjetimo se Isusovih riječi. Zar je On govorio o nerealnom životu, životu koji nema veze s ljudskim, životom današnjeg čovjeka? O svim je tim pitanjima potrebno dobro promisliti te shvatiti njihov smisao. Sve je moguće ako se želi od srca, s čvrstim uvjerenjem da će se ostvariti. Važno je samo prepustiti se te potpuno izgorjeti. Ljubav je strpljiva. Ima snage trpjeti, podnositi, vjerovati konačno; nadati se.
Prema vjerovanju davnog kršćanskog pisca ljubav uključuje tri dimenzije: fizičku, psihičku i duhovnu. Rekao je ² Ljubite srdačno jedni druge bratskom ljubavi. U davanju časti prednjačite jedni drugima! ². Drugim riječima, trudite se nadmašiti jedni druge u iskazivanju brige. Samo ako se svaka osoba brine za drugu i potpuno joj se posvećuje, veza može rasti i razvijati se. A briga jednog partnera najčešće služi kao motivacija drugome da reagira istom mjerom.

Romeo i Julija? Nezaboravni, potpuno predani, nesebični ljubavnici! Katkad se pitam bih li voljela ljubiti kao što su se oni ljubili. Ljubili su se bezuvjetno. Romeo je posjedovao Juliju, a Julija je posjedovala Romea. Bili su to dragovoljni robovi ljubavi! On je bio njezin vlasnik, a ona njegov. Pretopili su se u jedno tijelo te živjeli potpuno novi svijet, svijet ljubavi. Jedno su drugome bili najvažnija sastavnica i najslađa poslastica života. Ali kako su završili? Nesretno, nažalost! Jedno bez drugoga nisu mogli funkcionirati, niti pronaći smisao odvojenih života.
Mnogobrojne čari ljubavi otkrivene su u prekrasnim stihovima pjesme ²Hvalospjev ljubavi² svetoga Pavla. Njezini nam završni stihovi govore i više no dovoljno:
²A sada; ostaju vjera,
ufanje i ljubav- to troje-
ali najveća među njima je ljubav.² .
Postoje i stihovi koji me nadahnjuju kad mi je najteže, kad osjećam da pomalo gubim vjeru u neiscrpnu ljubav. Nepoznatog su autora, a glase otprilike ovako:
²Da netko daje za ljubav
sve što u kući ima,
taj bi navukao prezir na sebe.
Mnoge vode ne mogu ugasiti ljubav
Niti je rijeke potopiti…² .
Svakog me puta iznova ²probude² te mi pomognu da se vratim normalnom, ispunjenom životu.
Ljubav. Strpljiva, snažna, optimistična… jednako uzbudljiva i u djetinjstvu, i u mladosti, i u starosti. Pokretač životnih radosti, ali i boli. Uzrok je tuge, ali i ljepote. Jezik ljubavi je tajanstven, ali univerzalan i razumljiv svima.
Jedno je sigurno; ljubav sutrašnjice nazire se na obzoru, čeka na vas. Vi samo trebate ispružiti svoje ruke i spremno dočekati toplinu ljubavi u dubini vlastitog žića.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Eseji   Uto 28 Feb - 20:21

Ljubav

Ljubav je lepo i prijatno osećanje koje je prisutno u svačijem životu. Dok čovek živi, on oseća potrebu da voli i da bude voljen, jer bez ljubavi njegov bi život bio prazan i potpuno bezvredan.
Postoje različite ljubavi, a svaka od njih čoveka čini srećnim i ispunjenim, unosi toplinu u njegovo srce i pruža mu osećaj sigurnost. Čovek obično voli ljude koji su mu bliski i koji ga okružuju, ali to nije jedina vrsta ljubavi koju on može da oseti. Postoje i druge vrste ljubavi koje ga pokreću i ispunjavaju njegov život. To su ljubav prema sportu i klubu za koji navija, ljubav prema domovini, svom gradu i rodnom kraju. Svaku od ovih ljubavi čovek nosi duboko u sebi i ne dozvoljava nikome da ih ugrozi. One su jače od svega, čvrste su i neuništive. Bilo da se radi o ljubavi prema roditeljima, bratu i setri, drugarima i nekim drugim dragim i bliskim ljudima ili o ljubavi prema svom kućnom ljubimcu, svojoj zemlji i svom gradu, nema velikih razlika, jer svaka od ovih ljubavi je nesebična, uzajamna i nikad ne prestaje. Ali postoji još jedna vrsta ljubavi, potpuno drugačija od svih ostalih. Ona je nežna je i krhka i mora se dobro čuvati. Zbog ove ljubavi srce čoveku jače kuca, a telo mu obuzimaju ustreptalost i neki čudni žmarci. Ona menja čoveka, čini ga uznemirenim i pomalo nesigurnim. Kada je isuviše nesiguran u sebe i svoja osećanja, njegovu ljubav prati ljubomora, osećanje koje izaziva bol u srcu i veliki nemir u duši. Zato onaj koji voli treba da se bori protiv ovog ružnog osećanja, jer ljubav je lepa samo kada nema ljubomore, kada je strpljiva, iskrena i čista.
Ljubav je osećanje koje pobeđuje sve, a čovek kada voli i kada je voljen oseća se lepo, srećno i zadovoljno. Voleti je najlepša stvar na svetu, jer ljubav čini čuda. Ona čoveku daje krila i bez nje život ne bi imao smisla.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Eseji   Uto 28 Feb - 20:22

Esej o prijateljstvu
Najčešća tema za pisanje Eseja je prijateljstvo. Kada bih o tome pisala mogla bih roman ispisati, jer se toliko stvari veže za dvoje ljudi koje zajedno putuju kroz život.

Esej o prijateljstvu!

"Nije li prijateljstvo najljepša stvar na svijetu?

Zar nije lijepo kada znate da će vas neko podržati i saslušati kada vam bude najteže. Čovjek nije stvoren da živi sam, kao i uvijek teži ka tome da dođe do nekoga sa sličnim mišljenjem, do nekoga ko će ga podržati.i koji će uvijek biti tu za njega. Ovaj svijet je prepun osoba koje su naizgled različite, ali ipak ima nešto što ih spaja. Osobine, vrline i mane. Danas ljudi najviše gledaju mane kod drugih i prema tome biraju prijatelja, ali oni pravog prijatelja tako neće moći naći. Ja nisam sigurna da li bih mogla bez svojih prijatelja jer je svaki poseban na svoj način, ne znam ni da li bih mogla smanjiti njihov broj. Oni me čine jačom, u mene ulijevaju nadu za životom, vjeruju u mene i uvijek su tu da me podrže. Današnje generacije sve teže pronalaze pravog prijatelja, tehnologija nam oduzima vrijeme i stvara zanimacije koje dovode čovjeka da pomisli da je sam sebi dovoljan, to je iluzija. Čovjek nije stvoren da sam putuje kroz život, zato potreban mu je prijatelj koji ga neće ostaviti samog kada ga najviše treba.“

Dobrog prijatelja nije lako naći, teško je ostaviti i nemoguće zaboraviti!!

Najbolji prijatelj je dvojnik na koga ne sličimo izgledom, a dušom smo jednaki!!

happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Eseji   

Nazad na vrh Ići dole

Eseji
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Eseji
» Eseji o ljubavi
» Antun Gustav Matoš