Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Kajanje

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Kajanje   Kajanje Sat610Ned 21 Avg - 13:30

Kajanje...

Živimo sa njim, koegzistiramo, taloži se, i, često mimo naše svesti, preraste u gotovo fizičku boljku koja ume da parališe i izazove emotivnu i psihičku stagnaciju.
Naravno, prag izdržljivosti na kajanje varira od osobe do osobe, ali ono što je kod svakog kajanja isto je da postoji uvek i kod svih, nezavisno od količine.

Kajanja su “emotivna otelotvorenja postavljena kao direktna suprotnosti raciju, razgranata u dve kategorije – prva kategorija šalje svest o tome kako je dobro što određeni put u datoj situaciji nije odabran jer nije bio dobar, i svest o tome kako je odluka mudro donesena. Druga kategorija govori o tome kako je određeni alternativni postupak mogao biti mnogo gori. ”

Možda bi nam prijalo da verujemo da se zaista iz grešaka uči, a da je kajanje naša racionalna reakcija na našu emotivnu glupost.

Da li se kajete zbog nečega?

Šta je u stvari kajanje reakcija ili izbor?










Kajanje 4285547593


Kajanje 2lwq2yh


Kajanje 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
KozaIzOza

Član
Član

KozaIzOza

Ženski
Poruka : 46

Lokacija : Oz

Učlanjen : 05.07.2011

Raspoloženje : povuci-potegni-izbegni


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sre 31 Avg - 12:15

kajanje je reakcija nesigurnih dushica Laughing kolateralna shteta nashih greshaka... kajanjem mislimo da mozemo da popravimo efekat uchinjene shtete/ greshke...samoobmana potpuno nepotrebna... ushushkivanje i zelja za projekcijom sebe u lepshem svetlu...
radim ono shto ocu i ne kajem se...greshim al necu da se teshim Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sre 26 Okt - 11:19

Kajanje bi trebalo da bude način da se, ako i u nečemu grešimo, popravimo kada shvatimo da grešimo i da kajanjem promenimo sebe.

Najteži put je taj trenutak shvatanja da postoji problem i njegovo prihvatanje, priznavanje.., a onda raditi na tome da se kroz to kajanje iskupimo prema onima o koje smo se ogrešili..

Ne mislim da je kajanje ni reakcija niti izbor nego moralna odgovornost kada se takve neprijatne ili loše situacije dogode..










Kajanje Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sre 7 Dec - 15:42

Kajanje je način da speremo nečistu savest
zbog grešaka koje smo počinili nesvesno
ili svojom voljom. Ako uspemo da ubedimo
sebe da smo time skinuli teret sa savesti
i izvukli pouke, kajanjem smo ponovo stekli
samopoštovanje prekopotrebno za borbu
što se zove život.
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sre 21 Mar - 20:04

Mislim da ako imaš savest i moralna si osoba kajanje dodje kao normalna reakcija na grešku ili pogrešan čin koji smatraš da si napravio.Ako si osoba koja nema savest , olako shvataš svoje greške uz izvinjenje a iste ponavljaš više puta onda mislim da je kajanje izbor ..odabereš kad ćeš se pokajati a kada ne.
Kajem se zbog nekih stvari koje nisam učinila u pravo vreme i na pravi način ali isto tako se kajem što sam neke stvari uradila na pogrešan način.Ponekad osetim kajanje jer nemam dovoljno vremena koje bih posvetila voljenima ali retko kada pogrešim toliko da se kajem zbog odredjenih stvari koje sam uradila namerno ..možda samo sasvim nesvesno ili mahinalno ..u afektu Rolling Eyes










Kajanje 4285547593


Kajanje 2lwq2yh


Kajanje 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
Sarra

  

Sarra

Ženski
Poruka : 9173

Učlanjen : 09.04.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sub 31 Mar - 11:17

Kajanje je žaljenje za nečim što je prošlo i što smatramo pogrešno učinjenim. Sasvim je normalno da se ljudi kaju zbog pogrešnih reči,postupaka,ljubavi prema pogrešnoj osobi... Umem da se kajem i mislim da je to bitan deo karaktera jer spoznati svoje greške,to je prava poenta.










Always be positive  Kajanje 2109348208
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Kajanje   Kajanje Sat610Uto 9 Okt - 17:38

Kajanje

Kajanje Thinking-300x220

Mnoge pesme govore kako ne treba žaliti ni za čim u životu…Da li tako treba da živimo? Da li treba da budemo vođeni pesmom i živimo u trenutku, bez gledanja u prošlost i osećaja griže savesti, ili treba da naučimo nešto iz tih životnih lekcija analizirajući svoje ponašanje i posledice koje pritom nastaju? Evo malo pojašnjenja ove tako komplikovane emocije i osećaja…

Šta je kajanje?

Kajanje je negativno emocionalno stanje svesti koje uključuje osuđivanje samoga sebe za neki loš ishod stvari. To je osećaj gubitka i tuge, koji nas navodi da razmišljamo o „pogrešnom“ izboru koji smo napravili i koji bi promenili da možemo vreme da vratimo unazad. Za mlade ljude, ovo neprijatno osećanje i iskustvo može biti poučno, jer navodi konkretnu osobu na ponovno fokusiranje i preduzimanje da se nešto ispravi ili napravi bolji izbor sledeći put. Nažalost, često se pretvori u osećaj koji proganja, stvara hroničan stres i stalan osećaj krivice koji itekako može da naškodi umu i telu.

Da li je kajanje isto kod žena i muškaraca?

Istraživanja iz rodne oblasti su pokazala, da 44% žena se duže kaje i žali za prethodnim partnerom, dok kod muškarca je taj procenat 19.Pretpostavlja se da je razlog tome, što muškarci brže zamene prethodnu partnerku novom, pa je kajanje kraće. Prirodno je žaljenje za prošlim, dok ne naiđe novi.

Da li kajanje ima veze sa geografskim poreklom?

Istraživačke studije su upoređivale žaljenje tj. kajanje po kulturama. Rezultati su bili sledeći: američka omladina po studiji ima veći izbor pred sobom u odnosu na druge kulture, koje su bazirane na porodicu kao primarni cilj i jedini izbor s toga se češće pokaju i žale za propuštenim. Oni koji se ograničavaju da li tradicijom, običajima, religijom, prihvataju svoje stanje bez razmatranja drugih mogućnosti pa je kajanje ređa pojava.

Da li ljudi osećaju veće žaljenje osvrćući se u daleku prošlost?

Kada je u pitanju neki kraći i skorašnji prošli period ljudi žale zbog pogrešnog izbora, neke greške koju su načinili radeći nešto, dok gledajući u daleku prošlost uglavnom žale za nečim propuštenim, kao što je neka propuštena prilika za ljubav, ili nedovoljno vremena koje nisu posvetili određenim osobama ili stvarima.

Kajanje Regret-image-300x199

Ima li ikakve vrednosti u kajanju?

Istraživanja govore da ima. Ispitivanjem grupe mladih ljudi, ocenjeno je da kajanje ima više pozitivnu konotaciju nego negativnu. Obrazloženje leži u objašnjenju da se kajanjem budi preduzimljivost i nagon za ispravljanjem stvari, budi se predusetljivost odnosno veća obazrivost da se isto ne ponovi.


Vrednost koja leži u kajanju po istraživanjima je sledeća:

-daje smisao svetu;

-utiče na ponašanje u budućnosti;

-pruža uvid u stvari i osećanja;

-stvara društvenu harmoniju;

-poboljšava sposobnost približavanja nekoj mogućnosti (utiče na pasivnost).

Međutim, upravo od ličnosti i snage uma zavisi u kom pravcu će otići kajanje. Kada postane osećaj progona od strane misli i osećaja krivice, biva destruktivan po um i telo. Čini osobu pasivnom i toliko opterećenom tim osećajem, da ona nije u stanju aktivno da učestvuje u svim životnim aktivnostima. Kada je stanje svesti konstantno pod tim pritiskom dolazi do depresije, koja može bitii prolazna ali vrlo često se dijagnostikuje kao oboljenje. S druge strane, sem depresije, može izazvati i hroničan stres koji utiče loše po imuni sistem i organizam uopšte.

Šta je kognitivna osnova kajanja?

To je vrsta kajanja koja proizilazi iz hipotetičkog razmišljanja „šta bi bilo kad bi bilo“, odnosno da zamišljamo nešto što smo mogli da uradimo a nismo, a onda se još pokajemo zbog toga. Hardvardski bilten je pisao o čoveku iz Liverpula, koji je uvek uplaćivao tiket za loto sa istom kombinacijom brojeva. Jednom kada je zaboravio da uplati ti brojevi su bili pogodak. Toliko je sebe optuživao, da je na kraju izvršio samoubistvo. Po istraživanjima, ovakva vrsta kajanja je uglavnom vezana za „propuštene“ poslovne prilike kojima smo bili blizu i propustili ih.

Da li reklame zloupotrebljavaju moć kajanja?

Da. Marketinške kuće se itekako pozivaju na osećaj kajanja kada rade određenu reklamu. Recimo, kada je u pitanju reklama o životnom osiguranju, oni Vas navedu da osetite osećaj griže savesti ako to sebi ili svojoj porodici ne obezbedite. Poznati brendovi na primer „Nike“ promovisanjem zdravog načina života, odnosno potrebe za rekreacijom Vas natera da se zapitate i pokajete što niste dovoljno fizički aktivni, a krajnji cilj je svakako prodaja proizvoda.

Kako se izboriti sa ovim osećajem?

Upregnite svoje emocije

Kao i druge emocije, kajanje ima funkciju preživljavanja. Na taj način mozak nam govori da sagledamo druge opcije i izbore, i predupredimo posledice koje mogu nastati nekim našim delima. Kajanje se navodi kao glavni razlog oporavka kod zavisnika.

Ukoliko ne postoji bilo kakva mogućnost da utičete na određenu situaciju, pustite …

Ako iznova sebe optužujete za nešto što niste mogli promeniti, možete jako naškoditi svom umu i telu i pasti u depresiju. Pronađite način da oprostite sami sebi i nastavite dalje. Većina ljudi lakše oprašta drugima nego samom sebi.

Uverite se da Vaša krivica nije potpuna

Sagledajte okolnosti, činjenice koje su mogle da utiču na donošenje neke odluke i usmere Vas u datom pravcu. Možda ste imali u tom trenutku ograničeno znanje, bili pod pritiskom ili nekim drugim okolnostima.

Sagledajte situaciju sa pozitivnije strane

Razmislite o životu kao o putovanju. Svako pravi greške i to može biti prilika da naučite neku lekciju, više načina reagovanja, o vrednostima, ranjivosti i drugim ljudima. Možete naučiti kako da bolje brinete o sebi, a ono što je najvažnije da iz svega toga izvučete ono najbolje!

(Planeta zdravlja)










love
Nazad na vrh Ići dole
Dr.Love

Elita
Elita

Dr.Love

Muški
Poruka : 1646

Učlanjen : 29.03.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Uto 16 Okt - 14:25

Osećam kajanje zbog nekih stvari koje sam ranije činio , svakim danom pokušavam da operem grehe i sve zaboravim ali to nije lako i ide jako sporo.
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sre 28 Nov - 12:35

Što mislite, koliko vremena tjedno trošimo na kajanje?


Kajanje Dtb9S7H

Prosječna osoba se kaje zbog šest velikih stvari koje je propustila u životu, a evo za čim ljudi najviše žale.


Voljeli biste da ste više putovali, više vježbali ili se više trudili u školi? Nikako niste jedini.

Od 200 sudionika u anketi, više od polovice priznalo je da bi voljeli da su u životu napravili neke drugačije odluke: izabrali drugačiji posao, živjeli na drugom mjestu ili se vjenčali za nekog drugog.

Petina žena žali zbog izgubljenog vremena koje su provele s pogrešnim partnerom, dok za istim žali deset posto muškaraca. Četvrtina ispitanika vjeruje da nije moguće živjeti bez kajanja, a to bi možda moglo objasniti zašto provodimo 19 minuta dnevno ili dva sata tjedno razmišljajući što smo mogli napraviti drugačije.

Ljudi najviše žale zbog toga što
1. nisu putovali i vidjeli više svijeta
2. nisu ostali u kontaktu s prijateljima iz prošlosti
3. su premalo vježbali
4. nisu uštedjeli dovoljno novca
5. nisu prestali pušiti.
6. nisu se više trudili u školi
7. zbog izbora posla
8. zbog izgubljenih godina s pogrešnim partnerom
9. nezdravog hranjenja
10. nisu se više raspitivali o životu svojih baka i djedova prije nego su umrli

Ljudi najviše krive nedostatak novca i obitelj što nisu ostvarili svoje želje, ali trećina priznaje da krivica leži u njihovom nedostatku hrabrosti.





(Magazin.hr)










love
Nazad na vrh Ići dole
Del Boy

Član
Član

Del Boy

Muški
Poruka : 295

Godina : 49

Lokacija : Peckam

Učlanjen : 14.11.2012

Raspoloženje : Lovely jubbly


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sre 28 Nov - 12:41

Definitivno se kajem zbog stavke 5
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sre 28 Nov - 12:50

Citat :
živjeli na drugom mjestu

E to mi žao , da sam živjela negde na moru bio bi mi vrhh al mi ostaje samo da se kajem što nisam otišla negde na more i toplije krajeve Kajanje 1376247440










Kajanje F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Uto 4 Dec - 1:18

Ima jedna narodna: Poslije hebanje nema kajanje. Laughing

Toga se držim.

Srce me vodi kroz život. Razum ga koji puta podrži, koji puta ne.

Ali, uvijek uradim po svom, kako mislim da treba.

Koji puta možda kasnije i požalim, ali ko ga hebe.

Tako sam htio, tako sam odabrao, tako sam dobio.

Ne kajem se. Za ničim.

Nema kajanja. Laughing










love
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Uto 27 Jan - 10:44

Dođe neki put da se kaješ zbog nekih postupaka al ako kontaš da ti je to tad bilo pametno kontaj da ti je to bilo i najbolje rešenje, treba stajat iza svojih odluka , kajanje je gejasto ako se ponavlja happy










Kajanje F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

Master
Master

tamoneki

Muški
Poruka : 5128

Lokacija : svuda negde

Učlanjen : 07.02.2014


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Uto 27 Jan - 12:02

Kajanje je uvek vece zbog propustenih nego zbog pogresnih postupaka...gresku mozesda popravis a propusteno ne mozes da vratis...tako da se zbog svojih odluka i postupaka nikad ne kajem...
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Uto 27 Jan - 12:08

tamoneki ::
Kajanje je uvek vece zbog propustenih nego zbog pogresnih postupaka...gresku mozesda popravis a propusteno ne mozes da vratis...tako da se zbog svojih odluka i postupaka nikad ne kajem...

Ima istine u ovome , taako priča neko iskusan happy
ja sam ebivetar i još uvjek se kajem samo zbog pogrešnih izbora sad3










Kajanje F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

Master
Master

tamoneki

Muški
Poruka : 5128

Lokacija : svuda negde

Učlanjen : 07.02.2014


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Uto 27 Jan - 12:13

Enigma ::
tamoneki ::
Kajanje je uvek vece zbog propustenih nego zbog pogresnih postupaka...gresku mozesda popravis a propusteno ne mozes da vratis...tako da se zbog svojih odluka i postupaka nikad ne kajem...

Ima istine u ovome , taako priča neko iskusan happy
ja sam ebivetar i još uvjek se kajem samo zbog pogrešnih izbora sad3

Vremenom ces shvatiti...da nema pogresnih izbora ne bi mogla ni da prepoznas prave...a to sto si ebivetar je posledica tvog temperamenta i to te samo cini simapaticnijom...
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Ned 28 Avg - 18:24

Ponekad
Nazad na vrh Ići dole
Gast

Gost
avatar


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Ned 28 Avg - 18:26

Jok, nekajem se ako onda  samo zalim ponekad. happy
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34505

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Ned 28 Avg - 20:40

Moram da se složim sa Tonijem. Nema vajde od kajanja. Možda ponekad zažalim što nisam postupio drugačije u datoj situaciji ali to je sve
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48383

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sub 10 Dec - 15:18

nisam ja za ništa kriv, nisam hteo  happy happy

poludim kad neka budala ovako krene da objašnjava  angry

normalno da se pokajem ako nešta uradim šta nisam trebo, osećaj krivnje nastojim što pretvoriti u iskustvo i ne ponavljati greške

svako kajanje i nešto dobro izrodi, postaneš osećajniji, ljudskiji

bem ga i onog ko se ne kaje šta god uradio
take bi ja tamburom ispovedio  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm

Master
Master

Kijara-brm

Ženski
Poruka : 6268

Godina : 44

Lokacija : F-a-n-t-a-s-t-i-c

Učlanjen : 05.08.2015

Raspoloženje : Fenomenalno ;))


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sub 10 Dec - 15:23

Naravno da se kajem zbog nekih stvari,ali sad kako je tako je.
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48383

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sub 10 Dec - 15:47

ne valja da se čovek izjeda iznutra s tim kajanjem, objasniš sam sebi, naučiš da paziš drugi put i dobro  Cool










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm

Master
Master

Kijara-brm

Ženski
Poruka : 6268

Godina : 44

Lokacija : F-a-n-t-a-s-t-i-c

Učlanjen : 05.08.2015

Raspoloženje : Fenomenalno ;))


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sub 10 Dec - 15:51

EROTIC MAN ::
ne valja da se čovek izjeda iznutra s tim kajanjem, objasniš sam sebi, naučiš da paziš drugi put i dobro  Cool

Objasnila odavno. Čovek koji je svestan da greši naučiće da ne ponavlja iste greške(poneke se ponove),da oprosti,da se pokaje-*kad svest oprosti savesti*.
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34505

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Sub 10 Dec - 20:13

Nemam razloga da se kajem jer nema onih koji bi to kajanje opravdali happy
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48383

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610Ned 11 Dec - 14:45

Ja se ne kajem zbog drugih, ja se kajem zbog sebe. Džaba drugi mene osudjivali, ako ja mislim da sam u pravu ne zarezuje me ništa. Kad ja sam znam da sam pogrešio nastaje meni problem, ako je mala greška, onda samo žalim.
Ali ako sam "usro motku", evo kajanja.  Cool










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Kajanje Empty
PočaljiNaslov: Re: Kajanje   Kajanje Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Kajanje
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Kajanje
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Filozofija-