Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Umjetna inteligencija

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610Sub 7 Feb - 23:39

Umjetna inteligencija



Bespoštedna trka za profitom.
Masovna robotizacija.
Razvoj umjetne inteligencije
Da li će čovjek sam sebe dovesti u opasnost? Shocked

Da nam roboti jednog dana ne dođu glave? happy










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Re: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610Sub 7 Feb - 23:41

Elon Musk: Umjetna inteligencija najveća je prijetnja čovječanstvu

"Moramo biti oprezni kada je u pitanju umjetna inteligencija. Ona je najveća prijetnja našoj egzistenciji. S njom prizivamo demone", rekao je

Umjetna inteligencija Elonmusk_27102014_screen

DA SMO priču o umjetnoj inteligenciji i "prizivanju demona" čuli od bilo kog drugog, odbacili bismo to kao klasičnu paranoju, međutim, kad te riječi dolaze od uglednog vizionara kao što je Elon Musk, cijela priča dobiva na težini.

Naime, Musk je u još jednom javnom nastupu, ovog puta u sklopu predavanja na američkom sveučilištu MIT, ponovno progovorio o problemu umjetne inteligencije.



"Moramo biti oprezni kada je u pitanju umjetna inteligencija. Ona je najveća prijetnja našoj egzistenciji. S njom prizivamo demone", rekao je osnivač Tesla Motorsa i naglasio potrebu osnivanja regulatornog tijela na američkoj i međunarodnoj razini.

"Znate one priče u kojoj lik s pentagramom i svetom vodom tvrdi da može kontrolirati demona, ali to na kraju ne ispadne tako", našalio se Musk koji je prošlog kolovoza izjavio da su "super inteligentni roboti potencijalno veća opasnost od nuklearnog oružja".

(Index.hr)










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Re: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610Sub 7 Feb - 23:49

Bill Gates: Zabrinut sam zbog razvoja umjetne inteligencije

Bill Gates također je upozorio na prijetnju koju AI predstavlja za čovječanstvno

Umjetna inteligencija Billgates-30012015-625getty

BILL GATES posljednji je u nizu poznatih iz svijeta tehnologije koji je izrazio svoju zabrinutost oko evolucije umjetne inteligencije u budućnosti, iako misli da će proći "desetljeća" prije nego što će superinteligentni strojevi predstavljati prijetnju ljudima.

Ovim svojim upozorenjem pridružio se Elonu Musku i Stephenu Hawkingu koji su već napominjali da bi AI mogla označiti kraj čovječanstva, a kazao je to za vrijeme sudjelovanja u Redditovom segmentu Ask Me Anything.

"Ja sam u taboru onih zabrinutih zbog super inteligencije. Prvo će strojevi umjesto nas obavljati poslove i neće biti super inteligentni. To bi trebalo biti pozitivno ako to dobro sprovedemo. A nekoliko desetljeća nakon toga inteligencija je dovoljno jaka da počinje predstavljati problem. Slažem se s Elonom Muskom i nekim drugima po ovom pitanju i ne shvaćam zašto ljudi nisu zabrinuti zbog ovoga", poručio je.

Musk je u nekoliko navrata govorio o opasnostima koje predstavlja umjetna inteligenciji, između ostalog i obraćajući se studentima MIT-a u listopadu prošle godine: "Moramo biti oprezni kada je u pitanju umjetna inteligencija. Ona je najveća prijetnja našoj egzistenciji. S njom prizivamo demone", rekao je osnivač Tesla Motorsa i naglasio potrebu osnivanja regulatornog tijela na američkoj i međunarodnoj razini.

"Znate one priče u kojima lik s pentagramom i svetom vodom tvrdi da može kontrolirati demona, ali to na kraju ne ispadne tako", našalio se Musk koji je prošlog kolovoza izjavio i da su "super inteligentni roboti potencijalno veća opasnost od nuklearnog oružja".

A u intervjuu u prosincu Stephen Hawking poručio je: "Primitivni oblici AI koji već postoje pokazali su se vrlo korisnima. Ali mislim da bi daljnji razvoj mogao označiti kraj čovječanstva", kazao je.

(Index.hr)










love
Nazad na vrh Ići dole
Gast

Gost
avatar


Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Re: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610Ned 8 Feb - 10:01

Nema veceg demona od covjeka. happy Ja sam za umjetnu intelegenciju, neka uniste ove demone na zemlji.
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Re: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610Uto 10 Feb - 22:00

STEPHEN HAWKING ponovo je upozorio na opasnosti koje čovječanstvu prijete zbog napretka tehnologije



Stephen Hawking u razgovoru za BBC još je jednom upozorio na prijetnje koje AI predstavlja: Razvoj umjetne inteligencije mogao bi značiti kraj za čovječanstvo

Umjetna inteligencija Stephenhawking-03122014-625bbc


Prije nešto više od mjesec dana isto je upozorenje uputio i Elon Musk, a Hawking je sad za BBC, govoreći o sustavu kojim se koristi, a koji je upravo unaprijeđen, kazao: "Razvoj umjetne inteligencije mogao bi označiti kraj za ljudsku rasu". Podsjetimo, početkom ove godine poručila je da, ako možemo robote napraviti pametnijima od ljudi, oni mogu nadmašiti naše istraživače i izmanipulirati naše političare, "razvijajući oružja koja ne možemo razumjeti".

Ipak, sustav kojim se Hawking trenutno koristi prilično je bazičan. Djelomično su ga složili inženjeri iz Intela i SwiftKeyja, koji stvara aplikaciju za smartphone tipkovnice s učenjem na bazi pretpostavki. Slično tomu sustav koji Hawkingu pomaže u funkcioniranju "usvaja" ono što on misli i predlaže njegove iduće riječi.

Dodao je i da u njegovom slučaju dugo nije bilo nikakvih promjena: "Računalno generirani glas postao je moj zaštitni znak i ne bih ga mijenjao za prirodniji glas s britanskim naglaskom. Rekli su mi da djeca kojima je potreban kompjuterski glas žele isti kakav imam ja".

Unatoč tomu ponovo je izrazio svoje strahove zbog napretka umjetne inteligencije: "Kad bi razvoj otišao predaleko, računalo bi postalo samostalno, redizajniralo samo sebe i nastavilo se stalno razvijati. Ljudi koji su ograničeni sporom biološkom evolucijom ne bi se mogli s time natjecati i bili bi zamijenjeni".

Također, Hawking je poručio da će internet igrati veliku ulogu u oblikovanju umjetne inteligencije, kako je s vremenom odlučimo koristiti: "Internetske tvrtke trebale bi napraviti više da se suprotstave prijetnju, ali to je teško napraviti bez da se žrtvuju slobode i privatnost".

(Index.hr)










love
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Re: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610Sre 5 Dec - 7:59

Šta nam sve donosi veštačka inteligencija!

Veštačka inteligencija više nije ideja iz naučnofanastične literature. Kako kompjuterska inteligencija menja naš život i kako će nam promeniti budućnost – razmotreno je u emisiji  "Zajedno sa Gretom van Sasteren".

Veštačka inteligencija mnogima od nas je promenila način života. Ona utiče na to kako putujemo, koje sadržaje pretražujemo na internetu pa čak i na hranu koju jedemo. Međutim, brzi razvoj tehnologije otvara niz suštinskih pitanja, ističe direktor Majkrosofta za pravne poslove Bred Smit.
- Baš kao što nijedan pojedinac, kompanija ili vlada ne smeju biti iznad zakona, nijedna tehnologija takođe ne sme da bude iznad zakona. Mislim da ćemo morati da stvorimo etičke principe, a zatim i zakone da bi društva mogla da odluče kako žele da se primenjuje ta tehnologija - kaže Smit.

Umjetna inteligencija Screen15

Veštačka inteligencija sada ima algoritme koji prete da prevaziđu nivoe ljudske inteligencije i koriste se u borbi protiv terorizma i svetske gladi kao i u medicini.
- Mnogo najsavremenijih metoda u imunoterapiji, na primer u oblasti lečenja raka, već je zapravo zasnovano na veštačkoj inteligenciji, a imamo mnogo razloga da verujemo da će se to nastaviti i ubrzati - dodaje on.

Međutim, napredak u veštačkoj inteligenciji takođe znači da će se tržište rada preobraziti i postati mnogo teže za niskokvalifikovane radnike.
- Kada dođete u restoran brze hrane koji ima prozor za vozače, danas vašu porudžbinu prima i unosi u kompjuter - čovek zaposlen u restoranu. Mislim da za pet godina postoji dobra šansa da ta osoba neće imati taj posao, da će ga obavljati kompjuter koji može da razume šta vi govorite i unosi narudžbinu - navodi Smit.

Smit dodaje da je za današnju radnu snagu od fundamentalnog značaja - da nauči nove veštine kako bi se adaptirala i bila uspešna u novoj eri.


B92/net
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Re: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610Uto 10 Sep - 10:26

Masovna robotizacija
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Umjetna inteligencija Empty
PočaljiNaslov: Re: Umjetna inteligencija   Umjetna inteligencija Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Umjetna inteligencija
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Vreme nauke-