Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Religija,inspiracija umetnika

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Esti

Ženski
Poruka : 35406

Učlanjen : 28.10.2014

Raspoloženje : U bojama duge

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 19 Jan - 11:54

KONE MANASTIRA GRADAC
RAĐENE PREMA PRAVOSLAVNOM KANONU

Ne sudite mi danas,možete sutra,kada me iz sna probude jutra!
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 19 Jan - 12:14

SLIKARSTVO MATI EFIMIJE

SVE ŠTO DIŠE NEKA HVALI GOSPODA
Kreativnost je satrudništvo i stvaralaštvo sa Tvorcem i Najvećim umetnikom - Svetom Trojicom. Ranije je za mene kreativnost bila samo traganje za smislom, dok nisam upoznala Hrista i Njegovu Svetu Apostolsku Pravoslavnu Crkvu, kroz čivu i spasonosnu veru u Njega.

"Kroz umetnost sam nekada pokušavala da nađem Onoga koga nisam znala, ali sam u Njegovo postojanje bila sigurna, a umetnost je sada za mene izraz radosti i zahvalnosti Bogu koji mi se javio."

"Poslije skoro 20 godina bavljenja "klasičnim" ikonopisom osetila sam potrebu da svoj doživljaj i svoju ljubav prema ikoni izrazim na način koji mi je blizak, a to je crtež, pastel kolaž, kombinovana tehnika... Te radove nazvala sam "moja impresija ikone", jer sam kroz novu tehniku pokušala da izrazim oduševljenje koje već dugo osećam prema mnogim, u proteklim vekovima, nastalim ikonama, a bez opterećenja i razmišljanja da li će se to ikome dopasti ili ne. Na moje iznenađenje reakcije publike su više nego ohrabrujuće. Očigledno da nisam usamljena u toj potrebi da na jedan nov način opišem susret i molitveni odnos sa svetima."

Divne reči svetog apostola Pavla: "Radujte se svagda u Gospodu, i opet velim: radujte se!" - biće uvek i naša poruka od srca svima. Ali ova radost što je u nama ne dolazi otud što smo se mi, uklonivši se od sveta, sklonili od briga, pa nam je lako radovati se. Naprotiv, živeći liturgijom, mi ne možemo da zaboravimo stradanja svih onih što su u svetu i oko nas. Ali, pošavši za Hristom, bili smo svesni da sa Njim treba da proživimo i osetimo: izdaju, poniženje, stradanje, Golgotu i sramnu smrt. Sa Njim umiremo, ali sa Njim i vaskrsavamo. To je ono što svako stradanje i svaku tugu pretvara u radost. To je naša poruka i način komunikacije sa onima koji žive u svetu.

Za monaha, bez obzira na obrazovanje, manastir je utočište, dobro mesto, poput košnice za pčelu, "plodna zemlja koja dobre plodove rađa". Tu je sve podređeno cilju monaškog života: postizanju duhovnog savršenstva. I tu nema razlike između obrazovanog i neobrazovanog monaha. Ali, svaka zemlja može biti "dobra zemlja" ukoliko smo u zajednici sa Hristom. Bez toga i sa obrazovanim ili neobrazovanim monaštvom bez razlike, manastir postaje - pakao!"
"Susret sa Pol Kleom je za mene bilo nešto neverovatno.... U to doba sam svu istinu tražila u umetnosti. Tražila sam od dobrih umetnika da daju odgovor za moje postojanje na ovoj planeti zemlji. Šta i kako??? Trudimo se, napredujemo, i očigledno je da svaki umetnik ima svoj razvojni put. Pol Kle me je osvojio svojom lepotom, čistotom. Njegove su slike tako obasjane, što ja volim i što mi prija. Pol Kle mi je na neki način pomogao. Naučio me je i šta je dobro i šta je lepo u slikarstvu, ali me je naučio i da se ne držim samo toga. Nego da ipak ima nešto drugo, sigurnije, što treba da potražim nešto dublje od toga, dublje od umetnosti. Svaki dar nam je od Boga dat, a treba da pronađemo onoga ko nam je dao taj dar. " -
izvod iz emisije Nivo 23
"Uvek mi je bilo interesantno da pratim umetnost od početka, još od praistorije. Mada se to možda nije zvala umetnost, to je neka primenjena, ritualna umetnost. Počev od pećinskih cteža, koji su ima neku magijsku svrhu. Mi sad kad gledamo nama je to umetnost, estetski savršena. Verovatno su oni tom neposrednošću postigli da ti pećinski crteži budu lepi. I kada bi mi sada bili tako jednostavni bilo bi lepo sve što radimo."
"Zlatkasto smeđi kolorit dobro izražava moje zlatkasto osećanje u manastiru"

" Kad sam uradila tu zlatkastu sliku, volela sam da sedim ispred nje i da je gledam. Imala sam osećaj kao da sedim pred ikonom, mada ikona izražava lik određenog svetitelja, ali meni kao da ona predstavlja sve zajedno, svet u jednom, svet u jednoj figuri koju sam nacrtala. I to je nešto što mislim da će me kopkati i dalje i što ću pokušati da radim i dalje. ako za to bude blagoslova, a to se oseća...."
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški
Poruka : 131063

Učlanjen : 07.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 26 Jan - 13:51

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 26 Jan - 13:52

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 26 Jan - 13:52

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 26 Jan - 13:53

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 26 Jan - 13:53

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 26 Jan - 13:55

love
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 75132

Učlanjen : 06.06.2011

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Uto 27 Jan - 15:58

Ne sudi nikome na ovom svijetu

makar i najveći grješnik taj bio,
Bog je čovjeka TAJNOM nazvao
koju samo on poznaje i razumije,
pa ne daji čovječe sebi toliko pravo
k’o da si ti Božije tajne spoznao.

Bog je čovjeka knjigom zatvorenom nazvao
i čitati je samo može On što ju je napisao,
pa ne sudi po koricama koje si jedino uspjeti vidio.

Ne sudi nikom na ovom svijetu,
ne dijeli ljude na dobre i loše
tek po tome kakva riječ im s jezika slazi
i koliko često neko bogomolje obilazi…
- Bog ne gledi u istrošene cipele i riječi što rasipaš
već srce posmatra i kakav naum u njem’ skrivaš.

Ne sudi nikom na ovom svijetu,
ne nazivaj ljude znalcima, čudacima…
Božiji dar je sloboda da svak’ svoj put bira
- veliki bi metež nastao kad bi svi istim putem išli
i kroz samo tvoje naočale ovaj svijet posmatrali.

Senada Brčaninović

Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 9 Feb - 12:28

Direr, Adam i Eva

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 9 Feb - 12:32

Čovek govori Bogu - Jovan Dučić

Znam da si skriven u morima sjanja,
Ali te stigne duh koji te sluti;
Nebo i zemlja ne mogu te čuti,
A u nama je tvoj glas od postanja.

Jedino ti si što je proturečno -
Kad si u srcu da nisi u svesti...
Na kom se mostu ikad mogu sresti,
Svemoć i nemoć, prolazno i večno!

Vodi li put naš k tebi, da li vodi?
Kraj i početak - je li to sve jedno?
Ko pečate ti čuva nepovredno,
Ko tvojim strašnim granicama hodi?

Jesmo li kao u iskonske sate
Nalik na tvoje obličje i danas?
Ako li nismo, kakva tuga za nas,
Ako li jesmo, kakva beda za te.

Moj duh čovekov otkud je i šta je?
Tvoj deo ili protivnost od tebe -
Jer treće nema! Kraj tvog ognja zebe,
I mrkne kraj tvog svetila što sjaje.

Samotan svugde i pred svim u strahu,
Stranac u svome i telu i svetu!
I smrt i život u istome dahu:
Večno van sebe tražeć svoju metu.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 9 Feb - 12:33

Dušan Vasiljev

Plač Matere Čovekove

Danas je nesrećan dan sinuo,
i prvi mi je pogled pao na bedu:
najbliže njemu, u tihom predgradju,
jedna je Majka raspela kosu sedu,
jer joj je sin preminuo.

Danas je umro jedan Čovek,
I Majka mu je vrisnula:

-Oh, kada čovek nije Čovek
već rob nekog, koga nema,
od koga sam do juče milost iskala:
oh, kada je čovek gori nego crv,
neka se raspe po zemlji anatema,
i neka se prolije sva crvena krv!...

O, Sine, moj dobri sine!

Otac ti nije Sveti Duh,
Ni Drvodelja sa livanskih puta.
Sine, ti si plod dve neme žudje
i jednog besvesnog minuta.
Nisam te rodila u jaslama,
već u krvavoj postelji,
izmedju četiri vlažna duvara,
jednog šarenog, zamrzog januara.

Sine, tebi su i meni rekli da smo robovi,
i naša su srca bez mislosti sekli,
i našu su snagu bez milosti razvlačili
i sve su nam uvek tumačili
da se setimo
da to Bog tako želi!

Rodjeni, mrtvi sine, Bog je laž,
i naši su ga dušmani izumeli.
Ustani, Sine, da se svetimo;
da krvlju vekovnih namesnika boga
posvetimo forume Rima,
i da kopljem ponovo probodemo rebro
Učitelju iz Jerusalema.

Da iskopamo Judino srebro,
i da na tome svetom mestu
podignemo Čoveku hram,
i dovedemo u hram našu Novu Vestu
koja će sebe iskreno dati.

Ustani, Sine, da grozne laži
koje se rađaju u ime Oca i Sina
sahrane Sin i Mati...
Danas je umro jedan Čovek,
i zalud je Majka sede kose čupala
i u grudi se lupala...
Nije se probudio.

Onda ga je sama okupala,
i obukla ga u crno.
I u dnu svog vrta, o ponoći,
sama ga je sahranila...

I tužna se majka Čovekova
tu, pored groba, nastanila...

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 9 Feb - 12:34

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Pon 9 Feb - 12:37

Salvador Dali - Christ of St.John of The Cross

Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Uto 10 Feb - 23:06

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Uto 10 Feb - 23:07

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Uto 10 Feb - 23:09

love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Muški

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Uto 10 Feb - 23:10

love
Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Sre 11 Feb - 9:11

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Sre 11 Feb - 9:12

Od legende rokenrola, Džimija Hendriksa, do italijanske pevačice, Đane Nanini, mnoge zvezde su muziku povezivale sa religijom. Međutim, oni su najčešće daleko od toga da budu religiozni, kao i njihovi brojni fanovi.
"Pevanje je za mene poput medicinske mantre", rekla je jednom prilikom italijanska pevačica i autorka tekstova pesama, Đana Nanini, u jednom intervjuu. "Kada pevam, osećam se kao da sam u transu. To me čini srećnom i menja moju svest. Volela bih da podelim to osećanje sa celim svetom." Poznata italijanska muzičarka ipak tvrdi da nije religiozna, piše Dojče vele.

Predavanje sebe osećaju ekstaze, koji muzika stvara je iskustvo koje odjekuje kroz kulture i žanrove, a dele ga i izvođači i publika. Muzika može da deluje kao magnet, dok njene note deluju na podsvest. "Muzika i religija imaju iste korene", veruje švajcarska muzikološkinja i psihološkinja, Marija Špihiger. "One mogu da otkriju osećanja koja je teško izraziti rečima. Iskustva koja se tako ispoljavaju prevazilaze svakodnevnicu."
"Zamah anđeoskih krila"

Duhovna moć muzike se uočava kao nit koja povezuje čitavu ljudsku istoriju. Čak i u 21. veku, šamani koriste zvuke bubnjeva i frulica u svojim ritualima. Brojne tradicionalne i tribalske grupe posežu za muzikom kao nekom vrstom pristupa božanstvima.

U hrišćanstvu je muzika oduvek igrala bitnu ulogu. Od gregorijanskih crkvenih pesama i Bahovih kantata na orguljama, pa sve do pevanja molitvi, muzika služi kao jezik koji daje izraz očajanju i radosti, stanju mirovanja i ekstaze.

Muzički psiholog, Hajner Gembris, opisuje ovu pojavu na sledeći način: "Muzika je kao zamah anđeoskih krila. Ona nas dodirne i dopušta da osetimo prisustvo nečega transcendentnog, nečega što prevazilazi ograničenost ovog sveta."
Duhovnost bez religioznosti

Međutim, u sekularnim delovima Zapada, religiozni aspekti muzike sve više i više blede. Obožavanje koje je kod starijih generacija bilo rezervisano za svete figure, sada je preusmereno na rok i pop zvezde među mlađim generacijama. Mnogi ljudi danas traže osećanja koja su nekada pružale molitve u religioznim ritualima u koncertnim dvoranama i klubovima.

"Duhovnost se ne pojavljuje samo kod jedne osobe", kaže muzikološkinja Marija Špihiger. "Umesto toga, ljudi se oslanjaju na kulturno nasleđe koje već postoji. Za mnoge, muzika ima veliki značaj. Oni izvlače značenje i svrhu iz nje, a neki ljudi zadovoljavaju i religiozne porive kroz muziku kao posrednika."
Osećanje omamljenosti

Obožavaoci, kao što je tridesetšestogodišnja Elizabet Dik, dele taj osećaj. "Volela sam da slušam Enigmu", kaže ona. "Nežna muzika ovog benda svakako je nešto duhovno za mene. Imala sam osećaj da lebdim u drugim dimenzijama."

Doduše, Elizabet uživa da ide i na rok koncerte, ali ona poriče bilo kakvu direktnu povezanost sa religijom. "Možda to i nema neke posebne veze sa duhovnošću. Ipak, kada se na hiljade obožavalaca raduje, ta atmosfera te lako ponese. Tada se osećam kao u transu."

Ista stvar se primećuje i na nastupima tehno umetnika, gde mladi ljudi igraju u omamljujućem ritmu. Istraživanja pokazuju da ova muzika ima uticaj na celo telo preko autonomnog nervnog sistema. Disk džokeji često znaju kako da upotrebe te veze, puštajući muziku sa identičnim ritmom čitav minut. Nakon nekoliko sati izloženosti ovoj muzici, plesači bivaju uvučeni u stanje nalik transu.
Rok zvezde kao božanstva

Na taj način, ne samo muzičke zvezde, već i disk džokeji, uzdižu se kao kvazi-religiozne ikone i igraju posebno važnu ulogu za mlade ljudi koji počinju da grade svoje ličnosti. Američka pevačica Pink i grupa Fejtles su to iskazali naslovom svojih pesama: "Bog je disk džokej”.

Postoji još jedna paralela između religioznih figura i rok zvezda na nivou koncerta. Među obožavaocima se širi objedinjujuća atmosfera. Neke grupe muzičkih posvećenika imaju čak i potrebu da se razlikuju od ostalih obožavaoca drugih žanrova kroz rituale, oblačenje i nakit.

Kada je reč o umetnosti marketinga, mistifikacija i stvaranje božanstava takođe igraju ulogu. Ova industrija često voli da predstavlja muzičke zvezde kao nadljude. Mnogi fanovi su oduševljeni idejom da se jednog dana pridruže redovima svojih idola, a to se odražava u popularnosti televizijskih takmičenja kao što su "Američki idol” ili "Nemačka traži super-zvezdu”.

Vernici i agitatori

Uloga koju religija igra kod samih zvezda značajno je različita. Postoje religiozni muzičari, kao što je nemački pop pevač, Ksavijer Naido, čije verovanje može da se čuje u rečima njegovih pesama i vidi u njegovom svakodnevnom životu. On se moli dva puta dnevno, kao deo njegove hrišćanske prakse.

Drugi muzičari nekada koriste religijske simbole kao provokaciju. Madona je uzburkala strasti tokom nedavne turneje naslikavši slike Isusovog raspeća po telu, mada teško da bi se moglo reći da je po prvi put ova zvezda, čija je jedna od najpoznatijih pesama "Kao molitva” (Like a prayer), ukrstila moć religije i muzike. Vatikan je plamteo u besu zbog toga što je ona samu sebe predstavila kao simbol emancipacije.
Religijske vizije

I druge zvezde, uključujući i Majkla Džeksona u određenim trenucima njegove karijere, slave sebe na bini uz bombastične svetlosne efekte, vatru i lasere. Ovi efekti čine da zvezde izgledaju skoro kao spasioci koji su poslati po svoje sledbenike, kažu psiholozi. Tradicionalni koncerti su se pretvorili u grandiozne predstave pune simbola koji podsećaju na elemente iz Starog zaveta, u kojima se bog predstavlja ljudskoj vrsti na različite načine.

Ovakve analize su, naravno, pomalo uzvišene u poređenju sa prosečnom percepcijom obožavalaca koji odlaze na koncerte. Ali, mnogi bi mogli da se slože da opisom iskustva jednog devetnaestogodišnjaka. "Kada odem sa svojim prijateljima na rok koncert, osećaj je oslobađajući. Svi smo mi jedno. Sve brige koje imamo preko nedelje, sve nevolje sa šefom – sve nestaje i odjednom nije važno. Osećam se kao da sam prebačen negde drugde, u neki drugi svet."

Izvor: B92

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Sre 11 Feb - 9:25

4 najveće misterije drevnih religija
I zašto su možda jednostavnije nego što izgledaju

4. Misteriozne statue u Aleksandriji

Kada je bivši general Aleksandra Velikog pokorio Egipat, odmah je uveo svoju omiljenu religiju. Odnosno Boga Sarapisa za koga je i sagradio ogroman hram u Aleksandriji. A centralno mesto u hramu je bilo rezervisano za gvozdeno sunce.

Ok fino.

Ali vidite, to gvozdeno sunce je ledbelo. A kako je u to vreme ravno čudu bio svako ko nije umro posle nedelju dana od kašlja, jasno vam je da je gvozdena kugla koja lebdi bila nesumnjivi dokaz u božansku rabotu.

Ali sunce nije bilo samo, pa su se u Aleksandriji nalazile statue koje su takođe lebdele. I ne samo to već su Mars i Venera čak mogle da se pomeraju u vazduhu, piše istoričar Plinije.

Dakle, opasne frekvencije su bile u Aleksandriji čini se.

Ali...

Ali nema ničeg mističnog u svetu tome. Osim magneta. Koji jesu zabavni ali fakat nisu baš božanski. Metalna kugla je bila postavljena između prirodnih magneta. I statue po gradu su na isti način lebdele. A to sve znači da su stari Grci koristili nauku kako bi malo pojačali versko iskustvo. Otprilike isto kao što ovi naši koriste Audi. Otprilike...

3. Proročište u Delfiju

Delfi je bilo jedno od najvažnijih mesta antičkog sveta. Recimo zato što su tamo sveštenice iz Apolonovog hrama proricale sudbinu. Ali, to su radile malo manje konkretno od recimo Milana Tarota.

Zapravo, davale su dvosmislene odgovore i po tome bile veoma poznate. Kada ih je Lidijski kralj pitao da li da napadne Persiju, proročice su mu rekle da će velika vojska biti poražena u ratu. Samo su zaboravile da spomenu koja vojska. Mada fakat ništa nisu slagale iako je ova momčina dobila po od Persijanaca...

Ali i pored te sitnice, Delfi je bio toliko popularan da su sveštenice radile u tri smene. Stvarno vam kažemo.

Ali...

Ali nema ničeg genijalnog u celoj priči. Osim činjenice da su ljudi oduvek bili i ostali skloni da veruju prevarantima.

Uz to, sveštenice nisu bile posebno sposobne da vide budućnost već su zapravo bile pod uticajem snažnih narkotika. Hram Delfi je sagrađan tik iznad podzemnih izvora odakle su isparavali ugljovodonični gasovi koji izazivaju halucinacije.

Setite se toga kada vam neko predloži da vam proriče sudbinu ili nešto slično...

2. Šamani Inki

Iako vam je prva asocijacija na Inke verovatno žrtvovanje ljudi, ova drevna civilizacija iz Južne Amerike je radila i još ponešto.

Recimo njihovi šamani su mogli da prizovu zle duhove. A oni su im pomagali kod proročanstava, kletvi, komšijskih sukoba i drugih svakodnevnih sitnica.

Zli duhovi su se navodno pojavljivali u vatri koja se pomerala kako su oni govorili.

Ali...

Ali trik je, ono, za decu. Dakle vatrom su upravljali sami šamani koji su uz to govorili iz stomaka. A pošto su svi bili nadrogirani sve vreme, to im je prolazilo. Nije ni čudno što je nestala cela civilizacija kad bolje razmislimo...

1. Drevni mađioničari iz Egipta

U Egiptu su stvarno voleli trikove. Recimo mađioničarske trikove. Mada, u to vreme su mislili da je u pitanju prava magija, božansko priviđenje ili nešto treće svakako neobjašnjivo.

E pa u papirusima iz tog perioda piše da je najpoznatiji iluzionista svog vremena bio Dedi. On je navodno životinjama skidao glave, da bih ih posle spajao bez posledica. Ozbiljna stvar zar ne?

Ali...

Ali trik jeste dobar. Ipak, samo je trik u pitanju. Evo kako on izgleda u praksi.

Dakle, sve što vam je potrebno je malo veštine i naivna publika. A to što je sve izvodio pred faraonima znači da je bio stvarno vešt..

Izvor: Domino magazin

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Sre 11 Feb - 9:29

Religija čoveka

Veliki kineski mudrac Lao-ce rekao je: «Onaj koji može da umre, ali neće propasti, poseduje život večni.»

To znači da on živi u životu besmrtnog Čoveka. Težnja za tim životom navodi ljude da se upuste u borbu za istinsko nadživljenje. A u našoj svetoj knjizi je rečeno: «Pomoću adarme (negacije darme) čovek napreduje, stiče ono što mu se čini poželjnim, pobeđuje neprijatelje, ali propada u korenu.» U toj izreci se nagoveštava da postoji život koji je za ljude suštiji od njihovog fizičkog života koji je prolazan.

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Sre 11 Feb - 9:33

Nazad na vrh Ići dole
Esti

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Uto 24 Feb - 19:59

Ted Hjuz, Loza, Teologija

Loza

U početku beše Krik
koji Krv stvori
koji Oko stvori
koji Strah stvori
koji Krilo stvori
koji Kost stvori
koji Granit stvori
koji Ljubičicu stvori
koji Gitaru stvori
koji Patnju stvori
koji Adama stvori
koji Mariju stvori
koji Boga stvori
koji Ništa stvori
koji Nikad stvori
Nikad Nikad Nikad
koji Vranu stvori
što vapi za krvlju
larvama i ljuskama
bilo čim
trepereći krilima bez perja
u prljavštini gnezda.

Teologija

Ne, nije zmija
Jabukom zavela Evu
Neko je tu
Pobrkao lončiće.

Adam je pojeo jabuku.
Eva je pojela Adama.
Zmija je pojela Evu.
Ovo je mračna utroba.

A zmija, dotle,
Sita drema u Raju -
Isceri se kad čuje
Da Bog svadljivo zove.

Ted Hjuz,
muž Silvije Plat

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 75132

Učlanjen : 06.06.2011

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   Čet 26 Feb - 10:47

Jadikovka hrišćanina...

O moj Bože okrutnog li boja!
Dva čoveka otkrivam u sebi.
Jedan, ljubav gajeć prema Tebi,
vernom srcu pruža mi spokoja.
Drugi, srdit na rešenja Tvoja,
na Tvoj zakon pobunio sve bi.

Jedan sav duh, i sasvim uzvišen,
želi da me uzdigne do Svoda,
da mi blaga neprolazna poda,
sveg ostalog da ostanem lišen.
A drugi me, pod kojim uzdišem,
na Tlu drži, tu mi je sloboda.

Avaj, dokle sam sam bojno polje,
gde ću naći mirna utočišta?
Želim, ali ne postižem ništa.
Želim. Ali, o, silne nevolje,
mada žudim, ja ne činim bolje,
već zla činim, mada mrzim ista.

O Milosti, o kreposna zrako,
daj da budem saglasan sa sobom;
i kroteći svojom snagom dobrom
tog čoveka različnog opako,
taj rob kome smrt preti i pako
daj da bude Tvojim vernim robom.

Žan Rasin (1639-1699) (prepev: K. Mićević; puni naziv pesme je
Jadikovka hrišćanina zbog suprotnosti koje otkriva u sebi)

Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Religija,inspiracija umetnika   

Nazad na vrh Ići dole

Religija,inspiracija umetnika
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Religija,inspiracija umetnika
» Žene kao večita inspiracija umetnika
» Reči kao inspiracija