Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Oliver Dragojevic

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Pon Maj 16, 2022 9:42 pm

Oliverovi Dupini, koji su svirali s njim 25 godina, vraćaju se na scenu. Udružili su snage sa splitskim glazbenikom, Oliverovim nećakom Petrom Dragojevićem, u novom projektu "Tragom Olivera". Riječ je o nizu koncerata koji će se održavati sljedeće dvije godine kako u Hrvatskoj, tako i u regiji, ali i inozemstvu, a na kojima će se pjevati Oliverove i Petrove pjesme. Dupinima i Petru na koncertima, na kojima su planirane i Arene, pridružiti će se Oliverovi suradnici i prijatelji kao što su Gibonni, Petar Grašo, Tedi Spalato, Doris Dragović... Dupini i Petar nedavno su ušli u studio i snimili pjesmu "Nedostaješ mi ti".
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Pon Maj 16, 2022 9:48 pm

Prvi javni nastup Oliver je imao 1957, kada je sa starijim bratom Aljošom nastupio na Radio Splitu, pevajući omiljenu im "Dianu", tadašnju verziju originala Pola Enke. Nakon tog nastupa nastavili su sa gažama na letnjoj terasi restorana u splitskom brodogradilištu. U ansamblu Batali svirao je klavijature u podrumima Dioklecijanove palate, a svi su čekali da mali šesnaestogodišnji naočarko otpeva na kraju seta "Una Lacrima Sul Viso" i "Tombe la Neige".
Moji roditelji su ga slušali mnogo pre njegovog prvog albuma Ljubavna pjesma iz 1975. godine. To je bilo vreme Oliverovih početaka 1960-ih. Prvi, pravi javni nastupi nakon Splitskog festivala za decu, na kojem je izveo pesmu „Baloni“ (kada ga je prvi put primetio legendarni kompozitor Zdenko Runjić). Bilo je to, po majčinom sećanju, u hotelu Park, u Makarskoj, koji se nalazio tik uz plažu. Oliver mlad, kao i njih dvoje.
Izašao je na binu uz ogromnu tremu, u šarenoj košulji sa kratkim rukavima i zlatnim lančićem, nešto debljim od onih koje su se u staroj "Jugi" kupovale prvim simpatijama. Sa dužom kosom, još mršaviji nego što ga se većina seća. Kako se koncert bližio kraju, cela terasa hotela bila je na nogama. Svi su znali da prisustvuju istoriji koji će jednog dana nekome prepričavati. I meni je, srećom, pripala ta čast.
U međuvremenu imao je prvi "seniorski" nastup 1967. sa pesmom "Picaferaj" u Splitu. Budući evergreen Zdenka Runjića prošao je nezapaženo, a to razočarenje navodi Olivera da četiri i po godine svira u inostranstvu, od Nemačke do Meksika, gde mu glas postaje ugodni bariton. Duvan čini svoje, pa boju njegovog glasa oblikuje u nešto nalik hrapavoj turpiji. Unikatno. Godine 1973. dok je bio u Dubrovačkim trubadurima upoznaje svoju srodnu dušu, suprugu Vesnu, koja je radila u dubrovačkoj bolnici, a godinu dana kasnije se i venčavaju.
Citat :
"Da je Vesna došla poslije, nikada je ne bih oženio, jer bih mislio da je sa mnom zbog love."
Svadbene fanfare prate i dve nove pesme "Ča će mi Kopakabana" (Kopakabana, po brodu koji je Oliver voleo) i "Galeb i ja". Život i dalje omeđen skromnošću. Mali stan u ulice 20. divizije. U jednom momentu ih je bilo 11, zajedno sa njegovim roditeljima, sve do 1982. godine kada su se preselili u Tolstojevu ulicu.

Na Splitu, Prokurativama 1974, ukrao je šou sa "Copacabanom" i jednom velikom Al Banu, a kako ne bi i Terezi Kesoviji i Mišo Kovaču.
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Pon Maj 16, 2022 9:53 pm

 Jedna je Splićanka otkrila angedotu koja najbolje svjedoči koliko je Oliver bio jednostavan i skroman.
"Ja sam zvala moje na ručak, on je sidija s nama, ja govorim: 'Oliver, hoćeš li s nama na ručak?', on govori: 'Što imaš za ručak?' Ja govorim: 'Kokoš i krumpire', a on govori: 'Ajd, 'oću'. Kad je doša, ja sam van stavila škorovadu (posuda za pečenje, op.a.) nasrid stola. Bili su pijati postavljeni na stol, on govori: 'Mala, šta će ti ovi pijati?', ja govorin: 'Pa za ist', a on će na to: 'Mala, šta će ti pijati, jesi došla na ljetovanje ili pred sud, makni pijate.' Kako je on prstima s nama jeo tu kokoš i krumpire, ja to nikad u životu zaboravit neću“, kazala je Splićanka Dalka Čolak.
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Pon Maj 16, 2022 9:54 pm

Priča o Oliveru Dragojeviću počinje 7. prosinca 1947. u Splitu gdje je glazbenik rođen, kao peto dijete Mate (Marka) i Kate Dragojević iz Vele Luke na Korčuli, i to u zgradi škole "Natko Nodilo", u kojoj je tada bilo rodilište. Ime  mu je odabrala majka, nazvavši ga po Oliveru Twistu.
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Pon Maj 16, 2022 9:55 pm

Kad su ga kao malog pitali što bi želio postati kad naraste, govorio je - mesar. Zašto? Oliver dolazi iz siromašne obitelji. Budući da je znao dječaka, sina od mesara kod kojeg se svaki dan jelo meso, to ga je toliko fasciniralo da je i sam želio postati mesar.
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Pon Maj 16, 2022 9:56 pm

Prvi javni nastup Oliver je imao 1957. kad je sa starijim bratom Aljošom nastupio na Radio Splitu, pjevajući njima omiljenu 'Dianu', a Zlatko Gall u knjizi ''Oliver: južnjačka utjeha'' navodi kako su nakon tog nastupa nastavili s gažama na ljetnoj terasi restorana u splitskom brodogradilištu.
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:33 am

Prvi bend s kojim je nastupao (1962.) zvao se 'Tequila' koja je nedugo nakon njegovog dolaska preimenovana u 'Batali', a svirale su se obrade koje su se skidale s Radio Luxembourga.
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:36 am

Prvi festivalski nastup Oliver je imao 1961., nastupivši na splitskom dječjem festivalu  'Djeca pjevaju' s pjesmom 'Baloni'.

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:37 am

Prvi 'seniorski' nastup imao je pak 1967. kad je s pjesmom 'Picaferaj' nastupio u Splitu. Pjesma Zdenka Runjića koja je u međuvremenu postala evergreen tada je prošla nezapaženo.



Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:39 am

Nakon razočarenja s 'Picaferajem' Oliver je četiri i pol godine svirao u inozemstvu, od Njemačke i Švedske, preko Švicarske, Engleske do Meksika. Osim što je vidio 'svita', izbrusio je i glas.
"Otiša san 1967. i osta do 1972. - pune četiri i pol godine, svirajući baš svakoga dana od osan uvečer do četiri ujutro!  S godinama mi je glas postajao jedan ugodni bariton. Duvan je učinija svoje. Puno sam pušija, puno se trošija, pa mi je glas doša hrapav ka rašpa – ka turpija. I to je postala moja boja, moj timbar", prisjetio se glazbenik.
Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:42 am



Pisati o Oliveru Dragojeviću, a ne spomenuti skladatelja Zdenka Runjića bio bi grijeh jer riječ je o skladatelju koji je za Dragojevića napisao 200-injak pjesama.
Prvi put Runjić je Olivera primijetio još kao mladića, tijekom izvođenja pjesme 'Baloni' na festivalu 'Djeca pjevaju' (1961.), a prva pjesma koju mu je napisao bila je 'Picaferaj' s kojom je Oliver nastupio na Splitskom festivalu 1967. godine.
Ta pjesma, tada  je na Splitskom festivalu doživjela debakl, no  sedam godina kasnije, 1974.  s pjesmom ‘Ča će mi Copacabana’ postigao je uspjeh, osvojivši nagradu publike.
Uslijedili su brojni hitovi poput  'Galeb i ja', 'Skalinada', 'Nocturno', Romanca', 'Karoca', 'Malinkolija', 'Stine', 'Vjeruj u ljubav' i mnoge druge koje su obilježile karijeru Olivera Dragojevića.



Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:49 am

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:52 am

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Maj 17, 2022 10:54 am

Nazad na vrh Ići dole
kreja

Master
Master

kreja

Ženski
Poruka : 5670

Učlanjen : 18.12.2021


Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610Uto Nov 14, 2023 7:35 am

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Oliver Dragojevic - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Oliver Dragojevic   Oliver Dragojevic - Page 3 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Oliver Dragojevic
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» In Memoriam
» Danijel Dragojević
» Oliver Mandic
» Oliver Peč Dželatova kći
» Oliver Mandić
Strana 3 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Muzika, Film, Net :: Muzika :: Biografije Muzičkih Izvodjača-