Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Basne

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Dala

Urednik
Urednik

Ženski
Poruka : 24346

Godina : 29

Učlanjen : 29.10.2014

Raspoloženje : Nepredvidivo

PočaljiNaslov: Re: Basne   Čet 27 Okt - 13:49

Slon i kameleon

Sreo jednom slon kameleona. Ala si mali!-podsmehnu mu se. Jeste da sam mali, -odgovori kameleon - ali to ne znaci da nisam brži od tebe.
Slon ljutito zatrubi: - Za takvu drskost trebalo bi da te kaznim i ubijem surlom!
Bolje je da umesto toga zakazemo trku za sutra ujutru!-uzviknu kameleon hitro.
Slonu se ovaj izazov učini smešnim, ali pristade.
Kameleon sazva svoju braću i reče im: -Dokazaćemo slonu da je pamet često moćnija od snage. Rasporedite se sutra ujutru duž puta i čekajte slona. Kad osvanu zora, slon naidje i smesta poče da trči.Kameleon se, medjutim, uzavera na slonov rep ali tako da slon to nije osetio.Ne prođe mnogo,a slon na putu srete kameleona, naravno ne onoga koji je visio na njegovom repu pa ga upita:- Već si ovde stigao ? Kako to? Zar se nisi umorio?

I tako se to ponavljalo: slon se upinjao što je igda mogao, a kameleon ga je posle kratkog vremena uvek sačekivao. Slon je trčao i trčao,ali mu se činilo kako danikako nemože prestići kameleona. Najzad se sav iscrpljen skljoka na zemlju. Kameleon mu se svera sa repa,pa upita:
-No, šta veliš za našu opkladu?
Slon je bio prinudjen da prizna:
-Pobedio si me!

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Basne   Čet 27 Okt - 13:50

Tri bika i lav

Udruže se tri vola, i odu u planinu veliku gde je bilo dosta trave i vode. Dođe lav da ih pokolje, ali oni se pribiju jedan uz drugoga, pa dočekaju lava na rogove, te im lav ne mogne ništa. Lav se doseti, pa se privuče blizu Belonje, te ga zovne i reče mu: “Dogovorite se ti i Rudonja, te mi izdajte Galonju, nemojte ga braniti, pa će ostati sva paša vama dvojici.” Belonja pristine, pa još i Rudonju nagovori te lavu izdaše Galonju. Pošto lav smiri Galonju, opet prizove Belonju i posavetuje ga da mu ovaj izda Rudonju, pa da za njega samoga sva paša ostane. Belonja pristine i Rudonju lavu izda. Pošto lav i Rudonju smiri, onda kidisa na Belonju.Belonja mu reče:”Zar ćes pogaziti veru?” - a lav mu odgovori: ”Nije vera tvrda u jačega!”

happy
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Basne   Čet 27 Okt - 13:51

Ribar i ribica

Ribar je u svakoj barci plovio pored obale u svim pravcima i tankom trskom održavao svoj dragi zivot. Jednom s konjske strune skine ribicu, još nedoraslu za tiganj. Ona ga, praćakajući se, ovako zamoli:

- Kakva ti je dobit što si me ulovio? Ili, kakvu ćeš cenu za mene postići? Još nisam dovoljno odrasla. Pusti me, dakle, sada, nemoj me bez koristi ubijati. Kada, hraneći se morskim algama, postanem velika, pogodna za gozbu bogataša, tada dodji ovamo da me ponovo uloviš. – tako je ribica mrmljajući i praćakajući se molila, ali nije umolila starog ribara. On joj, probadajući je oštrom trskom, reče: - Lud je onaj koji ne čuva male ali sigurne, nego lovi ono što nije sigurno.

happy
Nazad na vrh Ići dole
Rene

Elita
Elita

Muški
Poruka : 1930

Učlanjen : 27.09.2016

PočaljiNaslov: Re: Basne   Pet 28 Okt - 22:59

Dve žabe - Ezop
Dve žabe prebivahu u jednoj barici, a kad im se ova u leto osuši, podju da traže vodu. Nađu jedan dubok bunar. Onda mlada žeba predloži staroj: O, prekrasne li vode! Hajde da skočimo unutra! Možemo lako skočiti dole - odgovori stara - ali ako se i ovde osuši, hoćemo li moći napolje iskočiti?
Pouka
Iz ove basne svako sebi može izvući pouku: ne počinji ništa pre nego dobro razmisliš i sagledaš kako ćeš do kraja okončati
Nazad na vrh Ići dole
Mea

Elita
Elita

Ženski
Poruka : 2775

Učlanjen : 24.07.2016

Raspoloženje : Pozitivno

PočaljiNaslov: Re: Basne   Ned 30 Okt - 14:54

Zvali magarca na svadbu
Dremao magarac nad praznim jaslama, dok neko zakuca na vrata obora. Kad, ko je doletla lastavica na svu prešu, te reče magarcu: Brže! Poslali su me po te da idemo na svadbu. Upita magarca njegov sin: Što će reći da tebe zovu stara a mene mlada ne, kad bih ja bolje i zapevao i poigrao od tebe? Valja da im je nestalo drva ili vode, odgovori magarac.
Nazad na vrh Ići dole
Dala

Urednik
Urednik

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Basne   Sre 28 Jun - 11:43

Tri bika i lav

Udruže se tri vola, i odu u planinu veliku gde je bilo dosta trave i vode. Dođe lav da ih pokolje, ali oni se pribiju jedan uz drugoga, pa dočekaju lava na rogove, te im lav ne mogne ništa. Lav se doseti, pa se privuče blizu Belonje, te ga zovne i reče mu: “Dogovorite se ti i Rudonja, te mi izdajte Galonju, nemojte ga braniti, pa će ostati sva paša vama dvojici.” Belonja pristine, pa još i Rudonju nagovori te lavu izdaše Galonju. Pošto lav smiri Galonju, opet prizove Belonju i posavetuje ga da mu ovaj izda Rudonju, pa da za njega samoga sva paša ostane. Belonja pristine i Rudonju lavu izda. Pošto lav i Rudonju smiri, onda kidisa na Belonju.Belonja mu reče:”Zar ćes pogaziti veru?” - a lav mu odgovori: ”Nije vera tvrda u jačega!”

happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Basne   

Nazad na vrh Ići dole

Basne
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Basne
» Basne
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2