Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Zanimljivosti iz sveta arheologije

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:09

GEOLOŠKI FENOMEN DAŠT-E KAVIRA, VELIKE SLANE PUSTINJE

Dašt-e Kavir, poznata i kao Velika slana pustinja, se nalazi u središnjem dijelu Iranske visoravni, oko 300 kilometara jugoistočno od Teherana. Pustinja je duga oko 800 kilometara i široka 320 kilometara, a poznata je po geološkom fenomenu koji čine formacije blata i slanih močvara (kavirima).

Prije nekoliko desetina miliona godina ovu regiju je prekrivao veliki slani ocean. Kada je ocean presušio, iza sebe je ostavio oko 6 do 7 kilometara debeli sloj soli. Tokom vremena, sol je prekrio debeli sloj blata. No, sol ima prilično nisku gustoću, pa je tako tokom godina pomalo izvirala na površinu formirajući slane kupole. Danas su slane kupole Dašt-e Kavira jedni od najboljih primjera ovog geološkog fenomena. Geolozi su identifikovali oko 50 velikih slanih kupola u regiji.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 FPXyi2H

Iako izgleda kao tvrda površina, kora soli je debela samo nekoliko centimetara, a ispod nje se nalazi mekani sloj masti nalik blatu koju Iranci nazivaju “Charbeh”, a iz koje se vrlo teško može izvući ako u nju slučajno upadnete. Upravo je zbog toga Dašt-e Kavir izuzetno opasna pustinja.

Tlo pustinje je sterilno i nije pogodno za uzgoj. Velika slana pustinja je gotovo nenaseljena i samo djelomično istražena, a ljudska naselja se mogu pronaći u samo nekoliko razasutih oaza. U planinskim područjima pustinje se može pronaći nešto više naselja, kao i divlje ovce, kamile i perzijski leopardi.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 PaJ1ITa

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 SCcWkyj

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 PZdrwMR

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 CeEq4Kg

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 MUHhofe

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 578fJvU

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 HomeJKe

pixelizam










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:17

Najstariji arheološki dokaz o postojanju Isusa Hrista

Sarkofag iz prvog veka , koji je nedavno otkriven u Izraelu, mogao bi biti najstarija arheološka potvrda postojanja Isusa Hrista iz Nazareta. Natpis na sarkofagu na aramejskom jeziku -
"Jakov, sin Josipov, brat Isusa Hrista" - nalazi se na inače praznoj površini sarkofaga isklesanog od vapnenca. Naučnik Andre Lemaire smatra da je vrlo verovatno da se ime Isus odnosi na Isusa iz Nazareta, a starost sarkofaga procenjuje na 63. godinu n.e., samo tri decenije nakon Hristove žrtvene smrti. Lemaire, poznati stručnjak za drevne natpise, svoje spoznaje objavio je u zadnjem izdanju Biblical Archaeology Reviewa. Sveštenik Joseph Fitzmyer, profesor s Katoličkog Univerziteta , koji je proučavao fotografije sarkofaga, složio se s Lemaireom utoliko što smatra da stil pisanja savršeno odgovara stilu drugih natpisa iz prvog veka. A pojavljivanje sva tri poznata imena u istom kontekstu zaista jest upečatljivo. "Ali postoji jedan veliki problem, mora se dokazati da je Isus iz teksta Isus iz Nazareta, a to niko ne može dokazati", zaključio je Fitzmyer. No Lemaire ne odustaje od svog entuzijazma već navodi dokaze poput specifičnog stila pisanja, činjenice da su Jevreji običaj pokapanja mrtvih u kosturnice održavali samo u periodu između 20. godine p.n.e. i 70. n.e. što stavlja ovaj natpis sasvim sigurno u period Isusa te Marijinog i Josipovog sina Jakova koji je postao jedan od stupova prve hrišćanske skupštine u Jeruzalemu.

Dakako, sva tri imena s natpisa uobičajena su imena onog vremena i prostora, ali Lemaire procenjuje da je samo 20 Jakova iz Jeruzalema 1. veka imalo oca po imenu Josip i brata Isusa. Osim toga, spominjanje bratova imena uz očevo i to na sarkofagu više je nego neuobičajeno, a zasad postoji samo jedan sličan primer na aramejskom jeziku. Spomenuti Isus morao je dakle biti istaknuta ili slavna osoba - Isus iz Nazareta svakako ima sve kvalifikacije. Ovih dana izraelski stručnjaci izvršili su temeljnu mikroskopsku analizu površine natpisa i zaključili da na sarkofagu nema dokaza koji bi pobili Lemaireovo datiranje. Međutim, Kyle McCarter s John Hopkins Univerziteta smatra da se brat spominje jer je ili bio vlasnik grobnice ili je organizovao pogreb. O postojanju Isusa iz Nazareta osim Biblije svedoče i mnogi istorijski dokazi. Primerice, jevrejski istoričar iz prvog veka Josip Flavije piše da je "brat Isusa takozvanog Hrista pod imenom Jakov kamenovan na smrt" kao bogohulnik 62. godine n.e. U Jevanđeljima, Delima Apostolskim i hrišćanskim poslanicama Jakov se spominje kao jedno od ostale dece Marije i Josipa, dakle brat Isusa Krista koji je nakon Hristove smrti postao hrišćanin i bio jedan od starešina zajednice u Jeruzalemu. Do otkrića ovog sarkofaga najstariji arheološki dokaz na kojem se spominje ime Isusa Krista bio je fragment 18. poglavlja Ivanova jevanđelja za koji se procenjuje da potiče iz 125. godine n.e., a otkriven je 1920. u Egiptu. Ime Isusovo spominju i tri svetovna rimska autora iz ranog drugog stoleća te jevrejski istoričar Josip Flavije na kraju prvog veka, dok su imena Poncija Pilata i Heroda pronađena na kamenim natpisima iz Jeruzalema. Vlasnik srkofaga, koji ga je kupio pre 15 godina od arapskog trgovca starinama u Jeruzalemu, zatražio je Lemairea da ne objavljuje njegovo ime. Sarkofag je navodno iskopan na južnim obroncima Maslinske gore, a vlasnik i arapski posrednik nisu bili svesni njegovog značaja sve dok ga ovo proleće nije pregledao Lemaire. Upravo se pregovara o mogućem izlaganju sarkofaga u Torontu i SAD-u.

Otkriće francuskog paleontologa Andre Lemera, koji je na zidu grobnice u Jerusalimu iz prvog veka naše ere pronašao zapis 'Jakov, sin Josifov, brat Isusov' , koji se vezuje za Svetog Jakova Pravednika, treba podvrgnuti detaljnijoj ekspertizi, smatraju predstavnici crkve i naučnih krugova. Prema rečima episkopa Zarajskog Merkurija, iz patrijaršije Severne Amerike, teško je 'napraviti predstavu o karakteru pronađenog zapisa na osnovu novinske vesti'. On smatra da u ekspertizi treba da učestvuju i predstavnici crkve. 'Bilo bi umesno zainteresovati za to crkvene arheologe, istoričare i bogoslove Ruske pravoslavne crkve ili bratske crkve u Svetoj zemlji', naglasio je on. Po misljenju Merkurija, reč je o otkriću grobnice apostola Jakova, brata Božjeg, koji je jedini od 'dece Josifove' bio blizak Hristu i smatra se njegovim učenikom. Posle njegovog vaskrsnuća i vaznesenja Jakov je bio prvi episkop Jerusalima, a kasnije su ga Jevreji svrgli. Otkriće njegovog groba može biti jedna od potvrda biblijske priče.
Izvor: Vumi's antika










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:19

Vikinzi i starosedeoci Amerike: licem u lice

Prateći bledi trag artefakata, jedan kanadski arheolog traga za izgubljenim poglavljem istorije Novog sveta…
Nešto u vezi sa tim neobičnim kanapima nije se uklapalo.Patriša Saderland je to odmah uočila: netipično su paperjasti, tako mekani na dodir.

Ovi brodski kanapi potiču iz jedne napuštene naseobine na krajnjem severu Bafinovog ostrva u Kanadi, duboko u Arktičkom krugu, severno od Hadsonovog zaliva. Tu su se pre oko 700 godina domorodački lovci grejali oko fenjera u kojima je gorela fokina mast. Osamdesetih godina XX veka jedan rimokatolički misionar je, takođe sa čuđenjem, posmatrao mekane kanape nakon što je iskopao na stotine zanimljivih predmeta iz tih istih ruševina. Napravljeni od kratke dlake iščupane sa kože arktičkog zeca, ovi vezovi nimalo ne liče na opute koje su arktički lovci uplitali u konopce. Otkud to ovde? Stari sveštenik nije imao odgovor, pa je kanape spakovao zajedno sa ostalim pronađenim predmetima i poslao ih u Kanadski muzej civilizacije u Gatinou, u Kvebeku.

Godine su prolazile sve dok jednog dana tokom 1999. godine Saderlandova, koja je arktički arheolog u muzeju, nije stavila kanape pod mikroskop i videla da su to kratke dlake upredene u mekane niti. Praistorijski narodi na Bafinovom ostrvu, međutim, nisu ni preli ni tkali. Oni su komade odeće od koža i krzna prošivali i uvezivali oputom. Otkud onda ovaj ispredeni kanap? Saderlandovoj je sinulo. Nekoliko godina ranije, kad je pomagala na lokalitetu jedne vikinške seoske kuće na Grenlandu, videla je svoje kolege kako iskopavaju komade sličnog kanapa iz poda prostorije za tkanje. Odmah je telefonom pozvala jednog arheologa u Danskoj. Posle nekoliko nedelja stručnjak za vikinške tkanine obavestio ju je da su kanapi iz Kanade isti kao predivo nordijskih žena sa Grenlanda. „Ostala sam bez reči”, seća se Saderlandova.

Otkriće je otvorilo velika pitanja koja su kopkala Saderlandovu, nagnavši je da se upusti u svesrdnu naučnu istragu koja traje već duže od jedne decenije. Da li se grupa Nordijaca iskrcala na zabačenu obalu Bafinovog ostrva i ostvarila prijateljski kontakt sa domorodačkim lovcima? Da li je taj kanap ključ za rasvetljavanje odavno zaturenog poglavlja istorije Novog sveta?

VIKINŠKI MOREPLOVCI bili su istraživači bez premca u srednjovekovnoj Evropi. Gradili su stamene brodove od drveta, koji čak i danas izazivaju divljenje, i isplovljavali iz svoje domovine u Skandinaviji u potrazi za zemljom, zlatom i drugim blagom. Neki su u VIII veku plovili na zapad do današnje Škotske, Engleske i Irske, sejući smrt mačem u prepadima koji su ovekovečeni u raznim srednjovekovnim rukopisima. Mnogi su se okrenuli prekomorskoj trgovini. Još u IX veku vikinški trgovci su stigli istočno čak do obala Belog i Crnog mora i plovili su plićacima istočnoevropskih reka. Osnovali su gradove duž glavnih evroazijskih trgovačkih puteva i nabavljali najfiniju robu tadašnjeg Starog sveta – staklene posude iz doline Rajne, srebrninu sa Bliskog istoka, školjke iz Crvenog mora, svilu iz Kine.

Najveći pustolovi među njima odvažno su zaplovljavali daleko na zapad, u rizične, maglom prekrivene vode severnog Atlantika. Na Islandu i Grenlandu vikinški kolonisti vredno su gradili čitava sela, sa velikim skladištima punim arktičke robe namenjene za prodaju po Evropi, od morževe belokosti do spiralnih kljova narvala koji su prodavani kao rogovi jednoroga. Pojedine vikinške vođe, neustrašive kad je u pitanju istraživanje nepoznatog, išle su još dalje na zapad i plovile između ledenih bregova sve do Amerike.

Negde između 989. i 1020. godine vikinški moreplovci – verovatno oko 90 muškaraca i žena – iskrcali su se na obalu današnjeg Njufaundlenda i sagradili tri velike zajedničke prostorije i brojne zemljane kolibe, u kojima se prela vuna, kovalo gvožđe i popravljali delovi brodova. Šezdesetih godina XX veka norveški avanturista Helge Ingstad i njegova supruga, arheolog Ana Stajn Ingstad, otkrili su i iskopali zarasle ruševine ovog drevnog logora kod mesta Lanso Medouz. Kasnije su kanadski arheolozi pronašli gvozdene brodske klinove i druge artefakte sa olupine broda, verovatno vikinškog, u blizini ostrva Elsmer. Međutim, narednih godina je otkriveno malo drugih tragova legendarnog prisustva Vikinga u Novom svetu – sve dok se nisu pojavila otkrića Patriše Saderland.
U bledunjavoj svetlosti praskozorja, na Bafinovom ostrvu, Saderlandova i njena terenska ekipa u koloni po jedan silaze vijugavom, stenovitom pešačkom stazom do zelene udoline Tenfild. Sinoćni jak vetar sada je utihnuo, teški oblaci su se razišli i nebo se razvedrilo iznad nazubljene stenovite obale koju su vikinški moreplovci svojevremeno zvali Heluland – „zemlja kamenih ploča”. Mnogo pre dolaska Vikinga drevni stanovnici ovog područja podigli su tu naselje, na mestu koje se danas zove Nanuk.

Saderlandova s teškom mukom silazi niz brdo, obazrivo bacajući pogled ka obali, u slučaju da se tu vrzma neki polarni medved. Ovog jutra obala je pusta. Saderlandova prolazi između dve slatkovodne bare od otopljenog snega i glasno se iščuđava nad debelom, sunđerastom mahovinom u dolini. „Mnogo je zelenila, ima podosta građevinskog materijala”, kaže ona. „Ovo je najzelenija dolina u kraju.”

Saderlandova, koja je sada stalni istraživač pri Univerzitetu u Aberdinu, osmehuje se, svesna koliko je ovo mesto savršeno. Ispod nas leži zaklonjen zaton, prirodna luka za okeanski vikinški brod. Duž nekih od natopljenih, raskaljanih delova doline uljasti sjaj zemlje pune mikroba ukazuje na prisustvo tzv. močvarnog gvožđa, rude koju su vikinški kovači vešto obrađivali. Međutim, čim se Saderlandova popela na malo uzvišenje iznad arheološkog lokaliteta, elan joj je splasnuo. Posle sinoćne oluje iskopani kanali poplavljeni su blatnjavom vodom dubokom dvadeset centimetara. Drenaža će trajati satima, uz mnogo kofa i pumpanja. „Nemamo mi vremena za to”, ljutito dobacuje.

Sa svojim srebrnosedim uvojcima, devojačkim glasom, sitne građe, visoka 152 centimetra, Patriša Saderland uopšte ne liči na vođu ekspedicije. Ali ovaj 63-godišnji arheolog u logoru je živa vatra. Prva ustaje svakog jutra, a uveče se poslednja zavlači u svoju vreću za spavanje. Preko dana je svuda – pravi palačinke, sprema ručak za inuitske poglavice, proverava električnu ogradu protiv medveda. Ona odlučuje gotovo o svemu, šta god da je u pitanju. Pre samo tri meseca imala je ozbiljnu operaciju ramena; posle četiri nedelje iskopavanja leva ruka joj je toliko natečena da je nosi u povezu.
Ali Saderlandova je izuzetno odlučna žena. Nakon što je 1999. godine otkrila vikinške kanape, ponovo se vratila u depoe Kanadskog muzeja civilizacije. Počela je detaljno da pregleda nalaze drugih arheologa, artefakte iskopane na lokalitetima drevnih arktičkih lovaca danas poznatih kao Dorseti, koji su krstarili istočnom arktičkom obalom čitavih 2.000 godina, da bi onda misteriozno iščezli krajem XIV veka.

Ispitujući stotine mogućih artefakata Dorseta, često pod mikroskopom, Saderlandova je otkrila još neke strukove kanapa sa četiri glavna lokaliteta – Nanguvika, doline Tenfild, ostrva Vilous i sa Avajalskih ostrva – rasutih duž 2.000 kilometara obale, od severa Bafinovog ostrva do severnog Labradora. Osim toga, primetila je nešto izrazito neobično u zbirakama sa tih lokaliteta. Istraživačke ekipe su odatle donosile brojne parčiće drveta, iako je područje pod tundrom, bez drveća. Na svoje iznenađenje, Saderlandova je otkrila merne štapove na kojima su Vikinzi zarezivanjem beležili trgovačke transakcije, i vretena, verovatno za namotavanje niti. Uočila je i komade drveta sa četvrtastim rupama od eksera i sa flekama, moguće od gvožđa.

Datiranje radioaktivnim ugljenikom pokazalo je da jedan komad potiče iz XIV veka, pred kraj Nordijskog doba na Grenlandu.Što je Saderlandova više pročešljavala stare dorsetske zbirke, to je nalazila sve više dokaza o prisustvu Vikinga na ovim obalama. Dok je ispitivala kamene alatke, otkrila je gotovo 30 tradicionalnih nordijskih brusnih kamenova za oštrenje, što je bila standardna alatka vikinških muškaraca i žena. Takođe je našla i nekoliko dorsetskih rezbarija sa prikazom lica nalik na evropska, sa dugim nosevima, izraženim obrvama i verovatno bradom.

Svi ovi artefakti snažno ukazuju na prijateljske kontakte između dorsetskih lovaca i vikinških moreplovaca. Međutim, da bi našla nove dokaze, Saderlandova je morala da kopa, a dolina Tenfild je najviše obećavala od sva četiri lokaliteta. Šezdesetih godina XX veka američki arheolog Moro Maksvel iskopao je jednu naročitu strukturu sastavljenu od kamena i zemljanih blokova. Te ruševine je, kako je kasnije pisao, „bilo teško objasniti”, ali je na kraju zaključio da su nomadski dorsetski lovci na tom mestu napravili nekakvu vrstu kuće. U svom kabinetu Saderlandova je sedela okružena zbirkama vikinških artefakata i ta teorija joj nije delovala ubedljivo. Dorseti su gradili male kolibe veličine današnje prosečne spavaće sobe. Ova kuća u dolini Tenfild, čiji zid je duži od 12 metara, bila je mnogo, mnogo veća.

U ruševinama su pronađeni i drugi dokazi, koji nisu toliko sićušni. Jedan član ekipe iskopao je lopatu od kitove kosti, vrlo sličnu lopatama pronalaženim po vikinškim naseljima na Grenlandu. „Iste je veličine i od istog materijala kao i ašovi koji su služili za isecanje zemljanih blokova za kuće”, primećuje Saderlandova. I to ima smisla. Saderlandova i njene kolege pronašli su ostatke zemljanih blokova – materijala od koga su Vikinzi gradili zidnu izolaciju – i temelje od krupnog kamenja koje je po svemu sudeći isklesao neko ko se razumeo u nordijsko zidarstvo. Celokupna veličina građevine, tip zidova i odvodni kanal duž kamenova slični su vikinškim kućama na Grenlandu. Na jednom mestu u ruševini još se oseća prepoznatljiv smrad fekalija. Član ekipe je iz tla iskopao grumenje mahovine veliko kao pesnica, što je bila vikinška varijanta toaletnog papira. „Dorseti se nikada nisu toliko dugo zadržavali na jednom mestu da bi napravili prostoriju za toalet”, kaže Saderlandova.

Ali zašto bi se i neumorni putnici, Vikinzi, zadržavali na ovom vetrovitom ćošku Helulanda? Kakvo blago su tražili?


PRED KRAJ IX veka jedan bogati vikinški trgovac stigao je na dvor engleskog kralja Alfreda Velikog. Bio je prijatan i komunikativan, obučen u raskošnu odeću stranog porekla i zvao se Otere. Govorio je o svom dugom putovanju do obala Belog mora, gde je od severnjaka zvanih Sami nabavio retku, luksuznu arktičku robu – od krzna vidre i kune do naramaka mekanog ptičjeg paperja. Onda je vikinški trgovac kralju poklonio morževu belokost, materijal koji se mogao izrezbariti u bleštavu šahovsku figuru ili neko drugo umetničko delo.


Otere nije bio jedini vikinški trgovac koji je tolio žeđ Evropljana za finom robom sa ledenog severa. Svakog proleća ljudi iz naselja na zapadu i istoku Grenlanda odlazili su na sever do bogatog obalskog lovišta Nordsetur. Logorujući na obali, ovi srednjovekovni Grenlanđani bi onda lovili morževe i drugu arktičku divljač, punili svoje čamce sa kožama, krznima, belokosti, čak i sa živim mladuncima polarnih medveda, za trgovinu sa drugim narodima. Samo dva-tri dana plovidbe zapadno od Nordsetura, iza uzburkanih voda Dejvisovog moreuza, ležala je još jedna, potencijalno bogatija arktička riznica – Heluland. Planine sa glečerima preteći su se nadvijale nad tom zemljom, ali tamošnja ledeno hladna voda vrvela je od morževa i narvala, a kopno je bilo puno karibua i malih krznatih životinja.
Vikinški moreplovci koji su pre hiljadu godina istraživali obalu Severne Amerike verovatno su tražili, kao i Otere, partnere za trgovinu. U današnjem Njufaundlendu, koji su Vikinzi zvali Vinland, došljaci su naišli na neprijateljski doček. Domoroci su bili dobro naoružani i strance su smatrali uljezima na njihovoj zemlji. Ali zato su u Helulandu male nomadske grupe lovaca Dorseta možda uočile priliku za sebe i prostrle im crveni tepih. Imali su tek nešto malo ratničkog oružja, ali su vešto lovili morževe i postavljali zamke za krznate životinje čija je meka dlaka mogla da se ispreda u raskošne niti. Štaviše, neki naučnici misle da su Dorseti uživali u trgovini. Vekovima su se trampili sa susednim domorodačkim grupama za bakar i drugu retku robu. „Možda su oni bili prvi preduzetnici na Arktiku”, kaže Saderlandova.


Bez razloga da strahuju od lokalnog stanovništva, vikinški moreplovci su očigledno izgradili sezonski logor u dolini Tenfild, verovatno i zbog lova i zbog trgovine. U okolini je bilo mnogo polarnih lisica, a stranci su imali barem dve poželjne stvari da ponude dorsetskim lovcima kao trampu za njihova krzna: komade drveta koji se mogu oblikovati i parčiće metala koji se oštrenjem mogu pretvoriti u sečiva. Izgleda da je cvetala trgovina krznom i drugom luksuznom robom. Arheološki dokazi ukazuju da su neke porodice Dorseta verovatno preparirale životinjske kože u logoru nedaleko od vikinškog seoceta.


Pre trinaest godina, kad je prvi put uočila one čudne strukove kanapa, Saderlandova nije mogla ni da zamisli da na obali njenog voljenog Arktika postoji mala vikinška trgovačka ispostava. Ali Saderlandova ima još mnogo posla. Istražen je samo delić doline Tenfild, a upečatljivi nalazi Patriše Saderland – novi dokazi o prijateljskim kontaktima vikinških moreplovaca i severnoameričkih starosedelaca, što je verovatno prva trgovina krznom između Evrope i Amerike – pokrenula je žučnu polemiku među mnogim njenim kolegama. Arheologija se uglavnom zasniva na tumačenju dokaza. Kao kod otkrića na Lenso Medousu pre više decenija, bitka za priznanje biće teška i duga. Ali Saderlandova je čvrsto odlučila da dokaže da sumnjičavci greše.


Ona navlači mrežicu protiv komaraca preko lica i nastavlja da kopa. „Mislim da ovde ima još mnogo da se iskopa, sigurno”, kaže uz osmeh. „I naći ćemo još svašta.”
Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Viknzi_i_starosedeoci_aps_422168812










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:19

„Pivo su pili svi – bez obzira na godine, pol ili status. Pravilo se od delimično skuvanog ječma, i vode, koje je na suncu fermentiralo. Kasnije se u pivo dodavalo voće kako bi se ublažio jak ukus“
Grnčarija stara više od 5.000 godina, koju su Egipćani koristili za proizvodnju piva, nađena je na jednom gradilištu u Tel Avivu, saopštila je izraelska služba za antikvitete.

– U 17 arheoloških rovova našli smo predmete za čuvanje poljoprivrednih proizvoda u Bronzano doba (3.500-3.000 godine pre Nove ere), a među njima stotine keramičkih posuda za proizvodnju piva, rekao je predstavnik te službe Diego Barkan.

Po njegovim rečima, to otkriće dokazuje „egipatsku okupaciju“ Tel Aviva pre više od 5.000 godina.

– Do sada smo znali za egipatsko prisustvo u severnom delu pustinje Negev, na jugu Izraela, i duž južne obale, a sada da se ta ‘okupacija’ prostirala i jugoistočno od Tel Aviva, rekao je Barkan.

Arheolozi su naveli da je pivo bilo „nacionalno piće“ drevnog Egipta, i da je imalo jednaku vrednost kao i hleb.

– Pivo su pili svi – bez obzira na godine, pol ili status. Pravilo se od delimično skuvanog ječma, i vode, koje je na suncu fermentiralo. Kasnije se u pivo dodavalo voće kako bi se ublažio jak ukus, dodao je izraelski ured za antikvitete.

(Beta)










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:21

Mapa stvoritelja

Trodimenzionalna mapa, na kojoj je nepoznata ruka utisnula zemaljske reljefe prije 120 milijuna godina, zapravo je geografska mapa koju je izradila neka nepoznata civilizacija. Visoka je 148 centimetara, široka 106, a debljina joj je 16 cm. Teška je tonu i pol. Na prvi pogled, čini se kao neki kamen nepravilne površine.
Nije riječ o prirodnoj ploči, nego o rukotvorini sastavljenoj iz tri sloja. Prvi je debeo 14cm, sastavljen je od dolomita; drugi je sastavljen od diopsida nepoznate tehnologije, a na njemu su urezani crteži; treći, od dva milimetra, načinjen je od porculana, a služi kao zaštitni sloj.
Iz ispitivanja je proizašlo da reljefi na ploči odgovaraju suvremenom području izmedu Ufe i Sterlitamaka, izuzevši nekih varijacija, kao što je kanjon koji ga presijeca. Geološka su istraživanja pak ustanovila da je u tome području bila nastala jedna raspuklina, koja je prije više milijuna godina nestala. Nije poznata drevna tehnologija koja je korištena za njenu izradu.
 Mapa sadrži i brojne natpise, a pretpostavlja se da je stara preko 100 miliona godina. Tekst ispisan na njoj još nije dešifriran. Ako je riječ o originalnoj ploči, onda je moguće kako ona predstavlja dokaz o postojanju drevne visokorazvijene civilizacije. Znanstvenici smatraju kako bi se ovakva trodimenzionalna mapa mogla koristi i za letenje. S obzirom da su ispitivanja još uvijek u tijeku, ploča nije dostupna pogledima javnosti.
Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Mapa










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:29

Najznačajnija otkrića arheologije u prošloj godini
Časopis „Arkiolodži“ Američkog instituta arheologije, koji izlazi već 69 godina, objavio je 10 najvažnijih arheoloških otkrića u prošloj godini. Na prvom mestu je otkriće zapisa u kojem se prvi put pominje London, odnosno rimski "Londinium", osnovan u prvom veku naše ere.


Anali Londona

Tokom rimske uprave Velikom Britanijom, za pisanje su korišćene drvene tablice prevučene voskom. Tokom 2016. pronađeno je 400 takvih tablica, prilikom iskopovanja temelja za upravnu zgradu kompanije „Blumberg“, navodi se u dvobroju za januar i februar.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 GqFdFee

Takve drvene ploče su vrlo retke, a kolekcija iz Londona je sačuvana zato što je bila izložena stalnoj vlazi, ali bez prisustva kiseonika. Među pločicama je i jedna, nastala oko 50. godine prvog veka, na kojoj se jasno može pročitati ime grada.

Pošto je London osnovan početkom prvoga veka nove ere, na pločama su i prvi podaci o tom gradu.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:30

Astroarheologija otkrila kmerske gradove

Istraživači su u severozapadnoj Kambodži skenirali laserom iz vazduha 2.330 kvadratnih kilometara, gde su sada guste šume, i otkrili da je region oko hramova Angkor Vat i Angkor Tom nekada bio gusto naseljen.

To su bila sedišta lokalne uprave u okviru prostranog Kmerskog carstva, čiji su planovi veoma slični naselju neposredno uz čuveni hram Angkor Vat, a to znači da su imali četvrtaste kvartove kanale, i misteriozne humke. To je prva potvrda da su u Kmerskom carstvu postojali značajni gradovi u 10. i 11. veku










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:31

Svedočanstva o teroru u rodnom mestu demokratije

Atina je rodno mesto demokratije. Stoga je veoma značajno otkriće masovne grobnice iz 7. veka pre nove ere, u kojoj je nađeno 80 muških kostura, povezanih lancima.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 SGZex2t

Taj grob je svedočanstvo o sukobima između veleposednika i građana Atine koji su se zalagali za demokratiju. Da se radilo o pogubljenju, svedoče udarci tupim predmetima po lobanjama verovatno pobunjenika koji su zahtevali da se ukine tiranija i uspostavi demokratija.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:31

Magija egipatske mode traje 7.000 godina

Da je Egipat i dalje nepresušna riznica istorijskih saznanja, najbolja je potvrda košulja ili mini-haljina za koju je pomoću radioaktivnog ugljenika utvrđeno da potiče iz 5100. godine pre nove ere.

Veoma fino tkana pamučna odeća nađena je u gradu Tarkhan i pravo je čudo da je opstala u tako dobrom stanju toliko dugo, pa danas važi za najstariji odevni predmet takvog kvaliteta i toliko usavršenog kroja.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:32

Prvi umetnici su bili neandertalci

Nekoliko stotina metara od ulaza u pećinu Brunikel u severozapadnoj Francuskoj, pre nekoliko godina su nađeni kameni krugovi načinjeni od izlomljenih stalaktita.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 QXB8mBE

Tada se smatralo da su stari oko 47.000 godina, ali je prošle godine urtanijumsko-torijumsko datiranje stalaktita pokazalo da su postavljeni pre 176.000 godina.

Pošto su u tom regionu tada živeli neandertalci, to znači da su samo oni mogli da sakupe kamenje i stalaktite i načine te krugove. Izrada krugova je zahtevala kolektivno angažovanje, a dosad nije nađen uzrok njihove gradnje.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:33

Žena u središtu drevnog Perua

Uloga žene u drevnim kulturama privlači poslednjih godina sve veću pažnju i zato su peruanski arheolozi bili prijatno iznenađeni kada su našli grob neke ugledne žene, star 4.600 godina.

Na sajtu Aspero je prikazan ženski grob sa kosturom ugrađenim veoma retkim školjkama, koje su donete sa udaljenosti od nekoliko stotina milja ka severu Perua. Odeća joj je bila ukrašena figuricama ptica i amazonskih majmuna, izrađenih od kostiju.

Na lokalitetu su nađene figurine žena od gline iz istog perioda, što pokazuje da su žene imale značajnu ulogu u toj ranoj zajednici.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:33

Praistorijski ratovi u Africi

Na obali jezera Turkana u Keniji, nađene su kosti 27 muškaraca koji su pre 10.000 godina bili masakrirani iz nepoznatih razloga. To pokazuje da je još onda bilo ratova između plemena, čije su razlozi nama nepoznati.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:34

Vreme suživota Španaca i Indijanaca

Na malom ostrvu Mona u blizini obale Portorika, lokalno stanovništvo je ukrašavalo pećine crtežima svojih božanstava.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 NeYpmUJ

U jednoj od pećina, pored crteža iz 10. i 11. veka, nađeni su crteži krstova i zapisi iz Biblije na latinskom jeziku, koje su ostavili prvi Španci, koji su u 16. veku stigli do tog ostrva.

To je, smatraju stručnjaci, neosporan dokaz da su dve civilizacije bile spremne da žive jedna do druge, a tek kasnije je došlo do sukoba i netrpeljivosti.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:35

Kapetan ne napušta svoj brod

U blizinim ostrva Antikitera u Egejskom moru je pre nekoliko godina nađena olupina potonulog broda iz 65. godine pre nove ere. Brod je nosio veoma bogat teret. Prošlog leta je na potonulom brodu nađen ljudski skelet, što je izuzetno redak slučaj.


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 VGi3G92

Naučnici se nadaju da će utvrditi poreklo tog mornara, ili kapetana koji nije napustio svoj brod. Skelet je inače nađen u jednoj od ostava potonulog broda.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:37

Mesto pogubljenja Salemskih veštica

Sačuvano je oko 1.000 zvaničnih dokumenata vezanih za čuveno suđenje vešticama iz Salema u 17. veku, ali se ni u jednom se pominje mesto gde je 19 osuđenih osoba bilo obešeno.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 B4aMS4n

Sada je konačno utvrđeno mesto gde su bila postavljena vešala, ali nema tragova pokojnika. Veruje se da su rođaci pogubljenih, koji su obešeni od 1692. do 1693, dolazili tokom noći i pokojnike odnosili do porodičnih grobnica.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptySre 29 Maj - 19:42

Pronađena grobnica Sulejmana Veličanstvenog u Mađarskoj?

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 MaFDIQ1

Mađarski stručnjaci saopštili su da je skoro izvesno otkrivena grobnica (turbe) turskog sultana Sulejmana Veličanstvenog kod mesta Sigetvar na jugu Mađarske

Svi prikupljeni podaci ukazuju na jedno te isto mesto. Zato kažemo „skoro izvesno”, jer nema naznaka da bi grobnica mogla da se nalazi negde drugde. Ali, potrebno je još dokaza, jer je reč o vrlo osetljivoj temi – objasnio je Norbert Pap, vođa multidisciplinarnog istraživačkog tima.

Iskopavanja koja su obustavljena za ovu zimu, trebalo bi da potvrde ovo otkriće kada ponovo budu nastavljena u aprilu.

Sultan Sulejman, koga istoričari smatraju najvećim vladarem Osmanskog carstva, umro je septembra 1566. (u 72. godini) tokom opsade dvorca u Sigetu, 30 km zapadno od Pečuja, blizu sadašnje mađarsko-hrvatske granice.

Sulejmanovo telo je potom preneto u Istanbul i tamo sahranjeno, ali legenda kaže da su njegovo srce i unutrašnji organi izvađeni i sahranjeni na mestu pogibije, objasnio je Pap.

Masivni zidovi pravougaone građevine, za koju se pretpostavlja da je turbe, sagrađeni su od opeke i kamena. Centralni prostor je dimenzija 7,8 x 7,8 metara, a u njega se ulazilo sa severozapadne strane kroz trodelnu pristupnu prostoriju. Sačuvani dekorativni elementi na do sada otkrivenim delovima zida podudaraju se sa onima iz istanbulske grobnice, a lokacija građevine se poklapa sa istorijskim crtežima.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 ZGYPx9R

Papov tim je proučavao ovaj lokalitet još od 2013. U oktobru ove godine počeo je sa iskopavanjem na, kako je verovao, tačnom mestu sultanove pogibije.

Osim delova grobnice, arheolozi su otkrili i ostake jedne džamije, derviškog manastira i drugih građevina iz osmanskog grada Turbeka, koji je na jednoj srednjevekovnoj francuskoj mapi prikazan sa natpisom „Ovde leži Sulejman”.

– Ovaj pronalazak je izvanredan jer je grad bio jedinstven primerak u osmanskoj Mađarskoj – kaže Pap, inače profesor geografije na Univerzitetu u Pečuju. Osmanlije su uglavnom okupirale postojeće gradove na teritorijama koje su osvajali ali Turbek su izgradili od temelja. Kada je Austrijsko carstvo proteralo Turke iz Mađarske, krajem 17. veka, i Turbek i grobnica su uništeni.

Rođen 1494. Sulejman je vladao od 1520. do 1566, duže od bilo kog drugog sultana i proširio je Osmansko carstvo sve do Balkana, Bliskog istoka i severne Afrike.

Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 JI1Q9Nj

Siget su branili lokalni vojnici predvođeni hrvatsko-mađarskim plemićem Nikolom Zrinskim. Opsada je bila pirova pobeda za Turke, jer je decenijama odložila njihovo (ispostaviće se, neuspešno) napredovanje ka Beču.

Sulejmanova smrt je čuvana u tajnosti 48 dana kako bi sprečila vojnike da odustanu od bitke.










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 EmptyČet 30 Maj - 17:21

Ugrožen Akropolj u Atini


Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 ASRu0u9


Taman kada se pomislilo da je Grčka prošla ono najgore što kriza može da učini, novi udarac ju je pogodio u sredu – Akropolj se ruši.

Inženjeri su otkrili da deo ogromne ravne stene na kojoj drevni Partenon leži u centru Atine popušta. Timovi Centralnog arheološkog saveta otkrili su “nestabilnost duž velikog prostora” nakon ispitivanja odrona koji se dogodio u januaru, a tokom kojeg se ogroman kamen survao niz najposećenijeg lokaliteta u grčkom glavnom gradu.

Rad na obezbeđivanju južne padine brda na kojem leži 2.500 godina star kompleks hramova biće neophodan, a kao glavni uzrok problema navode se cevi za kišnicu koje vode od starog muzeja na Akropolju.

Uprkos teškim rezovima na drugim mestima, restauracija ovog lokaliteta traje od 1970-ih i ostala je sveta, simbol slavne prošlosti nacije.

U ne tako slavnoj sadašnjosti, Grčka je morala da izdrži šest godina brutalne recesije, sa nezaposlenošću koja je dostigla 27 odsto. Međutim, prvi put od 2008. godine očekuje se umeren rast od 0,4 odsto godišnje.

(via National Geographic Srbija / Foto: Wikipedia)










Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti iz sveta arheologije   Zanimljivosti iz sveta arheologije - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Zanimljivosti iz sveta arheologije
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Zanimljivosti iz sveta ribolova
» Zanimljivosti iz sveta Košarke
» Zanimljivosti iz sveta fudbala
» Zanimljivosti
» Zanimljivosti iz fizike
Strana 3 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Nauka
  • Istorija
  • Arheologija i Antika
  • -

    Sada je Sub 27 Apr - 19:47