Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Empty
PočaljiNaslov: Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami!   Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Sat610Ned 1 Sep - 19:28

Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami!

Autor: Novosti

Govorila mi je da je ružno krasti, prositi, lagati i da svaki čovek, ako je zdrav i želi da radi, može pošteno da zaradi novac za pristojan život. Zato sam i rešio da svoje crteže pošteno ponudim onima kojima se dopadnu i koji hoće da ih kupe, kaže mali Nikola

Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Gradsko-stambeno-konkurs-crtez-daci-1328585176-55719

BEOGRAD - Devetogodišnji Nikola Jovanović gotovo svakog dana na ulici, u Kraljice Marije ispred broja 27, gde živi u dvorišnoj zgradi sa majkom Snežanom, stidljivo prodaje prolaznicima svoje crteže, kako bi zaradio ne za džeparac, već da bi pomogao majci koja je ostala bez posla.

Na ovu ideju je, kako tvrdi mali Nikola, došao sam:- Pre četiri godine mama i ja smo bili u vrlo teškoj situaciji - priča Nikola.

- Ona nije imala stalan posao, radila je po kućama, a njena zarada nije bila dovoljna za naš, inače, skroman život. Onda sam odlučio da joj pomognem. Nikola kaže da ga je majka, još od malih nogu, učila kako treba da se ponaša u životu:

- Govorila mi je da je ružno krasti, prositi, lagati i da svaki čovek, ako je zdrav i želi da radi, može pošteno da zaradi novac za pristojan život. Zato sam i rešio da svoje crteže pošteno ponudim onima kojima se dopadnu i koji hoće da ih kupe. Nisam želeo da moja mama pati, sekira se i plače noću, jer ne zna kako da mi obezbedi sve ono što misli da mi je potrebno.

Radiću ovo dok ne porastem - odlučan je mali Nikola.

- Najviše želim da imam svoju sobu i sopstveni krevet. Hoću da završim školu i da, kad porastem, postanem policajac. Da imam stalan posao i redovno zarađujem, kako bih i tada pomogao svojoj mami, a i sebi stvorio solidan život.

Dečakovu priču potvrđuje i mama Snežana.

- Ne znam da li ovakvo dete, njegovih godina, još negde postoji. Prerano je sazreo, postao pravi mali čovek, primer svima nama odraslima, a ne deci. Kad mi je prvi put rekao šta želi da radi, usprotivila sam se. Nisam želela da se pati i da neko posle kaže da sam ga ja primorala na tako nešto. Ali Nikola je bio odlučan. Ništa ga nije moglo pokolebati i na kraju sam popustila.Snežana kaže da je samohrana majka. Ona i sin žive u prostoriji od 14 kvadrata, koju su namenski podelili, pa imaju zajedničku sobicu, malu čajnu kuhinjicu i improvizovano kupatilo.- Nikola već više od četiri godine, bilo da je leto ili zima, prodaje crteže na ulici. Nekad zaradi 200 dinara, nekad i više. Ima dana kad ne uzme ni dinara i onda je mnogo tužan, pa ume i da se naljuti i pocepa neki crtež.

U skromnom domu, u kojem je do prošle godine bio zemljani pod, postavili su laminat, okrečili zidove, postavili sanitarije kako ne bi zimi morali da odlaze u poljski toalet i kupaju se u kuhinji.

- Taman kad smo planirali da saniramo malo krov, koji i po najmanjoj kiši prokišnjava, ostala sam bez stalnog posla. Od 3.000 dinara dečijeg dodatka i rada po kućama teško da smo Nikola i ja mogli da preživimo - zabrinuto će Snežana.Nikola kreće u četvrti razred škole "Starina Novak".

Raduje se povratku u školsku klupu, učitelju, drugovima.- Snaći ćemo se nekako, najvažnije je da mi je dete zdravo. Nikola je ponosan i hrabar dečak, pošten i vredan. Evo, u petak nas je posetila jedna žena iz Padinske Skele koju ne poznajemo, a koja je videla šta moj Nikola radi. Poklonila je detetu 5.000 dinara.
Snežana nije htela da uzme novac od nepoznate žene, ali je ipak popustila.

- Mama i ja pošteno zarađujemo za život, ne prosimo. Od para koje sam dobio od tete iz Padinske Skele kupiće mi blok, tempere, neku knjigu, ako zatreba i nove patike. Još kad bi se neko našao da zaposli moju mamu...
Zato, ako naše sugrađane put nanese do Kraljice Marije 27, neka malo zastanu kod Nikole i kupe njegov crtež, koji će sasvim sigurno, uveseliti kupca, a pre svega malog prodavca.

I dok većina školaraca još uživa u letnjem raspustu na najrazličitije načine, mali Nikola svaki trenutak, naročito kada je kiša i loše vreme, provodi radno, crtajući na običnom papiru. Najviše cveće, vaze, šolje, bokale, jer se to, kako kaže, najbolje prodaje.

Voleo bih da treniram fudbal

Ovaj neobični mali čovek sanja o najobičnijim stvarima kao i njegovi vršnjaci: temperama i kompjuteru kojeg nema, Ronaldu, kojeg najviše voli. I sam, kad god može, trči na fudbal.

- Igram fudbal sa decom u kraju, a i mama me vodi na treninge, tamo gde su oni besplatni. Želeo bih da ozbiljnije treniram, ali nemamo para - kaže Nikola.










Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
dusajuca

  

dusajuca

Ženski
Poruka : 8125

Lokacija : Banat

Učlanjen : 09.08.2012


Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Empty
PočaljiNaslov: Re: Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami!   Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Sat610Ned 1 Sep - 19:50

...dusa mala napacena sad
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Empty
PočaljiNaslov: Re: Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami!   Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Sat610Pon 2 Sep - 16:59

Mama će dobiti posao!

Novosti.rs

Želje Nikole Jovanovića, koji prodaje crteže na ulici, polako se ostvaruju. Vlasnica pekare sa Karaburme ponudila Snežani zaposlenje. Stigli kompjuter, novac, čak i poziv u školu fudbala

Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Nikola-jovanovic-crtezi-1378119445-360309

BEOGRAD - Život devetogodišnjeg Nikole Jovanovića promenio se gotovo iz korena. Njegov obrok je do prošle nedelje zavisio od dobre volje prolaznika, a već danas on ima kompjuter, pripremljen sav pribor za školu, novac za najosnovnije potrebe...

Naime, dečak je prodavao svoje crteže na trotoaru ispred ulaza u dvorište u Ulici kraljice Marije 27, da bi pomogao majci Snežani, koja je ostala bez posla. Njegov višegodišnji trud se isplatio, mama će, što je najviše i želeo, verovatno dobiti stalan posao, jer vlasnica pekare sa Karaburme želi Snežanu da zaposli kao pomoćnu radnicu za 25.000 dinara mesečno.

- Naravno da sam presrećna - priča ona. - Od maja sam bez posla. Prihvatila bih bilo šta, samo da mogu pošteno da zaradim i izdržavam svoje dete.

Snežanin telefon, od Nikolinog pojavljivanja u medijima, neprestano zvoni. Javljaju se ljudi iz cele Srbije koji žele da pomognu dečaku da ima srećnije detinjstvo. Ismet Krcić mu je doneo kompjuter, bračni par iz Beograda 10.000 dinara, javili su se i iz jedne škole fudbala žele da prime Nikolu u svoj tim... Želje malog devetogodišnjaka polako su počele da se ispunjavaju.

- Bila bih neskromna da kažem da sada nemam da ga pripremim za novu školsku godinu - iskrena je Snežana. - Kupili smo bojice, tempere, blokove, sad preostaje da učitelj kaže šta je još neophodno.

Snežana je samohrana majka. Ona i sin žive u prostoriji od 14 kvadrata u kojoj imaju zajedničku sobicu, malu čajnu kuhinju i improvizovano kupatilo.

Nikola više od četiri godine, bilo da je leto ili zima, prodaje crteže na ulici. Nekad zaradi 200 dinara, nekad i više. Ima dana kad ne uzme ni dinara, i onda je mnogo tužan.











Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Empty
PočaljiNaslov: Re: Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami!   Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami! Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Nikola (9) prodaje svoje crteže da pomogne mami!
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Digitalizujte svoje crteže, slike i beleške
» In Memoriam
» Satima hoda po snijegu da napravi predivne 'crteže'
» Milioner prodaje sve za 3,5 mil. $
» Šta se sve prodaje deci po školama
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Porodica :: Deca i škola-