Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Ivan Turgenjev

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Ivan Turgenjev - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ivan Turgenjev   Ivan Turgenjev - Page 2 Sat610Pon 19 Avg - 19:27

"Svaki dan dolaze stari roditelji na grob svoga sina Basarova: "Sakrivalo se ma kako strasno, grešno buntovno srce u grobu, cveće što raste na njemu, gleda mirno na nas svojim nedužnim očima, ona nam ne govori samo o večnom miru 'ravnodušne' prirode, ono nam govori i o večnom pomirenju i o beskrajnom životu."

(Očevi i deca)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Ivan Turgenjev - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ivan Turgenjev   Ivan Turgenjev - Page 2 Sat610Pon 19 Avg - 19:27

"Kako slobodno dišu grudi, kako se brzo pokreću udovi, kako se krepi svaki čovek, prožet svežim dahom proleća…A kako je ta ista šuma lepa u jesen! Nema vetra, ni sunca, ni svetla, ni kretanja.Blagim se vazduhom širi jesenski miris, nalik na miris vina. Na lipama visi poslednje zlaćano lišće. Vlažna se zemlja ugiba pod nogama. Grudi mirno dišu, ali dušu obuzima čudan nemir. Ideš, a pred oči ti izlaze drage slike, draga lica, mrtva i živa.Čovek vlada celom svojom prošlošću, svim svojim osećajima i silama, celom svojom dušom."

(Lovčevi zapisi)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Ivan Turgenjev - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ivan Turgenjev   Ivan Turgenjev - Page 2 Sat610Pon 19 Avg - 19:28

"Je li sreću zaslužila?
Ovakva pitanja čovjek postavlja samo u mladosti. Sve na svetu dobro kao i zlo nije čoveku dato po zasluzi, nego od jednoga za sada nepoznatoga logičkoga zakona, u koji se još ne usuđujem da upustim i ako mi se katkada čini da o njemu imam mračnu predstavu."

(Stepski kralj Lir)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Ivan Turgenjev - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ivan Turgenjev   Ivan Turgenjev - Page 2 Sat610Pon 19 Avg - 19:28

"Istina koja nije izrečena u pravo vreme, gora je od laži.

"Na svetu ne postoji ništa jače... ni nemoćnije od reči."

"Suze su poput oluje; poslije njih čovek je uvek mirniji."

"Kad jednom priviknemo svoju savest da nešto primi kao nužno zlo, to uskoro počinje sve više da nam izgleda kao nužno, a sve manje kao zlo."

"Postoje prilike u kojima je taktičnost neumesna, gora od grubosti."

"Reč 'sutra' izmišljena je za neodlučne ljude i za decu."
"Priroda ne mari za našu čovečju logiku, ona ima svoju, koju mi ne razumemo i ne priznajemo, dok nas kao točkom ne pregazi."
"Novo tlo valja orati plugom, koji duboko prodire, a ne ralicom što se skliže površinom."
"Sudbina ne savija, ona lomi" - ruska poslovica
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Ivan Turgenjev - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ivan Turgenjev   Ivan Turgenjev - Page 2 Sat610Pon 19 Avg - 19:28

Slična kratka priča se desila u mom životu. Hodala sam ulicom i kod Narodnog pozorišta sedeo je prosjak. Pocepan, prljav, zapuštenog izgleda. Sedeo je na betonu i pokušavao da ustane ali nikako. Sretoše nam se pogledi i on mi reče pružajući ruku: Pomozi mi... Zbunjena pružih mu ruku i povukoh da ustane.
Gotovo da sam zaboravila taj dogadjaj.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Ivan Turgenjev - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ivan Turgenjev   Ivan Turgenjev - Page 2 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Ivan Turgenjev
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Očevi i deca - Turgenjev
»  Ivan V. Lalić
» Ivan Radović
» Ivan Stojanovic
» Ivan Dobnik
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-