Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Koje gume izabrati?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Koje gume izabrati?   Koje gume izabrati? Sat610Sre 25 Maj - 21:43

1. Barum
2. Sava
3. Semperit
4. Continental
5. Michelin
6. Tigar

Koje da izaberem od navedenih, a da budu optimalno resenje i za zimske i letnje uslove i naravno da ne budu preskupe (mozete da navedete npr. koje od jeftinijih, a koje od skupljih modela). Navela sam ovde proizvodjace koje su mi nudili prodavci, a molila bih ako mozete da mi kazete koji model tacno da pazarim sa kratkim objasnjenjem zasto se odluciti za njega, a ne za druge. Hvala unapred.










Koje gume izabrati? Haoss10


Poslednji izmenio Shadow dana Uto 16 Avg - 21:16, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koje gume izabrati?   Koje gume izabrati? Sat610Čet 26 Maj - 0:48

Izbor odgovarajućih guma



Izbor odgovarajućih guma za vaše vozilo je veoma važna odluka od koje zavisi vaša bezbednost i uživanje u vožnji. Postoji veliki broj faktora koji utiču na izbor i treba dobro razmisliti pre kupovine. Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći prilikom donošenja odluke o kupovini.
Kada zameniti gumu?


Po zakonima većine evropskih zemalja gume su istrošene kada preostali deo gazećeg sloja ima dubinu manju od 1,6mm (kod nas još uvek 1mm). Da bi pomogli vozačima da uoče da su gume istrošene proizvođači unutar gazećeg sloja utiskuju indikator istrošenosti koji postaje vidljiv kada se šara istroši.
Iako je zakonski minimum u EU 1,6mm testovi pokazuju da je guma sa dubinom šare 3mm daleko sigurnija. Prema tome, zamenite gume kada dubina šare padne na 3mm!
Vodite računa o zakonskom minimumu jer možete platiti kaznu, a u slučaju saobraćajne nezgode osiguravajući zavod može odbiti da plati štetu. Gubitak svojstava gume usled istrošenosti posebno je izražen na kiši i snegu. Sa istrošenim gumama na snegu ste u velikoj opasnosti.
Koja je odgovarajuća dimenzija?


Najjednostavnije je kada se na vozilu nalaze gume iz prve ugradnje, tada je dovoljno videti oznaku dimenzije na gumi i kupiti iste takve.
Osnovna funkcija gume je da nosi težinu vozila. Kada birate gumu morate biti sigurni da će moći da izdrži opterećenje. Indeks opterećenja u oznaci gume će vam to pokazati.
Maksimalnu brzinu koju guma može da izdrži pri dozvoljenom opterećenju pokazuje indeks brzine. Za vožnju po našim putevima sasvim je dovoljno imati gume sa brzinskim indeksom V jer nećete imati mogućnosti da vozite brže od 240 km/h. Ako idete u inostranstvo u zemlje koje imaju bolje puteve moraćete da se pridržavate uputstava proizvođača.
Ali ako ste kupili polovna kola ne možete biti sigurni da je prethodni vlasnik montirao odgovarajuću gumu. Pogledajte u priručnik koji ide uz automobil koja je prava dimenzija.
Letnja, zimska ili guma za sve sezone?


Želili bismo da vam preporučimo ono što je za vas najbolje, a u krajnjoj liniji i najisplativije – 4 letnje leti i 4 zimske zimi, ali stanje u novčanicima većine naših vozača je takvo da ne bi mogli izdržati ove troškove.
Razlike u klimatskim uslovima utiču na izbor guma. Gume moraju odgovarati najlošijim klimatskim uslovima u toku godine. Ako vozite letnje gume preko cele godine, performanse guma biće najlošije u najlošijim klimatskim uslovima, po snegu i ledu. Ako imate sreće da zima bude blaga možete proći sa letnjim gumama sa neistrošenom šarom. Mnogi zaboravljaju da se zimske gume ne stavljaju samo zbog snega i leda već zato što letnje gume gube svojstva kad temperatura padne ispod +7°C. U krajevima gde su zime blage, a temperatura retko pada ispod nule, gume za sve sezone (all-season) mogu biti dobar izbor.
Koliko kilometara prelazite?


Ako prelazite 5000 km godišnje, vozite po gradu i nikada niste vozili brže od 160 km/h standardne gume srednjeg ili nižeg kvaliteta biće verovatno sasvim dobar izbor.
Ako imate nameru da prodate auto sigurno vam neće trebati skupa premium brand guma koja prelazi više od 100 000 km.
Performanse guma


Prema performansama gume se dele uglavnom na tri tipa:

  1. Standardne - rade se u brzinskim indeksima S,T,(H) i prečnicima od 13"-15"
  2. Gume visokih performansi (High performance – HP) - rade se u brzinskim indeksima H,V,(W) i prečnicima od 15"-17"
  3. Gume ultra visokih performansi (Ultra high performance – UHP) - rade se u brzinskim indeksima W, Z i ZR i prečnicima od 16"-20"

Nivo kvaliteta guma


Ne treba mešati performanse i nivo kvaliteta. U okviru svakog od tri tipa guma postoje različiti nivoi kvaliteta od najnižeg do najvišeg kvaliteta. Na primer, gume visokih performansi proizvode i Tigar i Michelin, ali je kvalitet Michelinovih guma daleko viši.
Brandovi koji se izdvajaju najvišim kvalitetom (premium brandovi) su: Michelin, Bridgestone, Goodyear, Pirelli, Continental i Dunlop.
Gume srednjeg nivoa kvaliteta čine najširu grupu. Svaki premium brand ima u vlasništvu brand srednjeg kvaliteta: Michelin – BF Goodrich, Bridgestone – Firestone
Good Year – Fulda itd.
Vodeći proizvođači imaju u svom vlasništvu i brandove iz segmenta nižeg kvaliteta: Good Year – Debica, Bridgestone – Dayton itd.
I u okviru guma srednje i niže klase postoje podele na višu i nižu srednju odnosno nižu klasu, ali jasne granice se ne mogu povući. Ako ne možete ni po čemu da ih razlikujete cena će vam pokazati gde pripadaju.
Rezultati testova


Rezultati testova koje sprovode auto magazini mogu biti odlučujući faktor za bizbor gume. ADAC motorwelt je najpoznatiji i najčitaniji auto magazin na svetu. Poznat je po savesnosti i nezavisnosti programa za testiranje koje sprovodi tim profesionalaca. Testovi ostalih nemačkih magazina kao što su Auto Bild, Auto motor und sport, Test stiftung warentest itd. po objektivnosti ne zaostaju mnogo. Kada nekoliko magazina da najvišu ocenu nekoj gumi budite sigurni da nećete pogrešiti ako je izaberete za svoj automobil.

Izvor:4Gume
Nazad na vrh Ići dole
innuendo TT

Elita
Elita

avatar

Ženski
Poruka : 1897

Učlanjen : 21.04.2011


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koje gume izabrati?   Koje gume izabrati? Sat610Čet 26 Maj - 15:43

Tigar je deo Michelin familije i mislim da im je od tad kvalitet prilično i podignut. Zimske tigrove Wintera i Sava Eskimo su bile najprodavanije i masa ljudi je zadovoljna snjima.
Ne znam za koji auto kupuješ i ako ne voziš nekog ekstra sportaka da ti je bitan "grip" mislim da ti je Tigar ili Sava sasvim ok izbor,odnos cena kvalitet
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Letnje gume treba napuniti azotom   Koje gume izabrati? Sat610Pon 18 Jul - 0:51

Letnje gume treba napuniti azotom

Koje gume izabrati? Car-tires-lg-413x294

Kada dnevna temperatura počne da prelazi sedam stepeni, vulkanizeri preporučuju da se zimske gume odmah zamene letnjim. Takođe, pred letnji period je mnogo bolje puniti pneumatike azotom nego vazduhom.

- Čim dnevna temperatura pređe sedam stepeni, odmah treba skinuti zimske gume. One su prepune silike i postaju suviše mekane na vrelom asfaltu. Pri većim brzinama počinju da se čupaju, deformišu, postaju nesigurne za vožnju – kaže za “Blic” Lidija Mihailović, vlasnik vulkanizerske radne “Mihailović”.

Ona dodaje da je ovaj segment veoma važan u pripremi automobila za leto, što potkrepljuje i podatak da je “Mišlen” čak imao i nalepnicu koja se stavlja na automobil da bi se odredila temperaturu. Naime, kada ta nalepnica promeni boju (na primer u crveno), vreme je za promenu guma.

Vozačima je česta dilema da li puniti gume azotom ili vazduhom? Većina vulkanizera će se odlučiti za azot jer on ima nekoliko prednosti.

- Azot je gušći od vazduha, logično je da guma mnogo teže ispušta nego u slučajevima kada je punjena vazduhom. Inače je mnogo manje zagrevanje pneumatika koji su punjeni azotom od onih s vazduhom. Preporučujemo punjenje azotom jer se smanjuje trenje pneumatika, pa samim tim i njihovo trošenje. Takođe, zagrevanje je manje prilikom obrtaja, što opet ima veze sa trenjem – kaže Mihailović.

Kada se jednom napune azotom, pritisak u pneumaticima bi trebalo kontrolisati minimun jednom mesečno. Kod mnogih vulkanizera je punjene azotom besplatno za stare mušterije, dok nove plaćaju 100 dinara po točku.

Kod zamene guma nemojte dozvoliti da vam jedan tip gume bude na jednom, a drugi na drugom točku. Ukoliko nemate podrum ili garažu gde biste ostavili svoje zimske gume, možete se osloniti na svog majstora. Naime, veće vuklanizerske kuće nude mogućnost skladištenja i čuvanja guma uz minimalnu nadoknadu ili čak i bez nadoknade.

Saveti vulkanizera
1. Proveriti jednom mesečno pritisak u gumama (pravilan pritisak smanjuje potrošnju i do 20 odsto)
2. Balansirati gume jednom mesečno. Ovo može produžiti vek letve volana za više od 30.000 km
3. Pumpati gume azotom
4. Čuvati gume na hladnom i suvom mestu
5. Ostaviti pneumatike kod vulkanizera (mnogi ih skladište besplatno)

Izvor: Blic










Koje gume izabrati? Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koje gume izabrati?   Koje gume izabrati? Sat610Uto 8 Nov - 16:53



Guma u glavi

Koje gume izabrati? 9514812404



Nije tajna da se zakoni kod nas pišu po copy-paste sistemu, dobar primer za to je Zakon o bezbednosti saobraćaja, ali obavezne zimske gume i lanci za sneg, ne ili-ili već i jedno i drugo, ne može da se nađe nigde do u srpskoj legislativi


Samo dan pošto je na snagu stupio novi pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, posle apela Ministarstva unutrašnjih poslova, ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić odložio je primenu poprilično besmislenog Člana 121. ovog pravilnika po kome vozila u periodu od 1. novembra do 1. aprila moraju biti opremljena zimskim pneumaticima (gumama) i lancima za sneg.

"Odluku donosim imajući u vidu da se bliže zimski uslovi u saobraćaju i da su proizvođači i distributeri guma izrazili zabrinutost da svi građani možda neće moći da obezbede sigurne i skupe gume, čime bi doveli u pitanje i samu primenu pravilnika", objasnio je Mrkonjić i pozvao Ministarstvo unutrašnjih poslova da se do stupanja na snagu te odredbe pravilnika do 1. maja 2011. striktno primenjuju odredbe starog pravilnika, kojim se predviđa obaveza upotrebe najmanje dve zimske gume na pogonskim točkovima ili letnjih guma sa najmanje četiri milimetra dubine šare, kao i upotreba lanaca na pogonskim točkovima. Tome bi trebalo dodati "ili radijalnih pneumatika na svim točkovima", kako u "starom" pravilniku piše. Tako, do iduće godine, u Srbiji će važiti propisi slični onima u većini evropskih zemalja, trgovci auto-gumama biće uskraćeni za koju stotinu miliona evra prometa, a država za koju desetinu miliona od nenaplaćenog poreza na dodatu vrednost.

ŠTA SAD: Prema članu 131. Zakona o bezbednosti saobraćaja, ministar nadležan za poslove saobraćaja, u ovom slučaju Milutin Mrkonjić, bliže će propisati način, vreme posedovanja i korišćenja zimske opreme na vozilu u saobraćaju na putevima, a vozač je dužan da u saobraćaju na putu zimsku opremu poseduje i koristi na propisan način.

Budući da je ministar Mrkonjić odložio primenu spornog člana novog pravilnika do 1. maja iduće godine, pitanje je šta znači "dosledna primena starog pravilnika" u kome doslovce piše da se "pod zimskom opremom motornih i priključnih vozila, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju pneumatici za zimsku upotrebu (M+S) na pogonskim točkovima, odnosno radijalni pneumatici na svim točkovima, ili pneumatici sa letnjim profilom ako vozilo u priboru ima lance za pogonske točkove", kao i da "na pneumaticima dubina šara gazećeg sloja, po obimu i širini, mora iznositi najmanje četiri milimetra". Ni reči nema kada se zimska oprema upotrebljava.

To "kada" posredno je definisano članom 291. aktuelnog Zakona o bezbednosti saobraćaja kojim je propisano "da će policijski službenik narediti vozaču koji se kreće po putu ili delu puta na kome je obavezna upotreba zimske opreme, odnosno lanaca za sneg, a iste ne upotrebljava i time ugrožava ili može ugroziti nesmetano i bezbedno odvijanje saobraćaja, da ih upotrebi, da vozač mora postupati po toj naredbi, a ukoliko vozač ne postupi po naredbi, policijski službenik isključiće vozilo iz saobraćaja, odnosno, po mogućnosti, uputiće ga na put gde upotreba zimske opreme nije neophodna i ujedno mu naplatiti kaznu od 3000 dinara saglasno članu 334, stav 39.

Šta smo, dakle, imali? Zimska oprema – zimske gume na pogonskim točkovima, sve četiri radijalne gume ili letnje gume sa lancima na pogonskim točkovima obavezni su samo "na putu ili delu puta na kome je obavezna upotreba zimske opreme", a taj put ili deo puta mora biti označen odgovarajućim saobraćajnim znakom, odnosno kada "upravljač javnog puta" blagovremeno i tačno obavesti javnost "o ograničenju i zabrani saobraćaja na javnim putevima, o vanrednim uslovima i posebnim merama za saobraćaj na njima, kao i o prohodnosti javnih puteva u zimskom periodu i u slučaju elementarnih nepogoda ili vanrednih događaja zbog kojih je nastao prekid saobraćaja, odnosno zbog čega su znatno otežani uslovi saobraćaja (član 156. stav 9. ZOBS). Kao što rekosmo, tako je to sa copy-paste zakonom.

ŠTA POSLE: To što ove zime zimske gume neće biti obavezne besmislenost člana 121. Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima ništa nije manja; iduće godine u ovo doba opet ćemo računati koliko će vozače da košta pametovanje premudrog pravilnikopisca i kako mu ugoditi.

U stvari, koliko će da košta već se zna: između 250 i 500 evra po automobilu, zavisno od dimenzije guma. Istina, ima onih koji tvrde da može da se prođe jeftinije, da mogu da se kupe polovne gume. Da sve bude još gore, to preporučuju "stručnjaci" kojima su puna usta bezbednosti saobraćaja. Zaista zanimljivo: ko to prodaje zimske gume, a da valjaju? A ako ne valjaju, čemu služe? Formalnom ispunjavanju propisa?

Nije problem samo novac već i prostor. Naime, da bi zadržale svojstva, dok se ne koriste, auto-gume moraju da se čuvaju na tamnom, hladnom i suvom mestu, najbolje uspravno postavljene na nekom regalu ili polici, a valjalo bi da im se povremeno promeni položaj. Važno je da nisu izložene suncu, neonskom svetlu, vlazi i suviše visokoj temperaturi, pošto u takvim uslovima postaju kruće, gube čvrstinu i elastičnost, a čelična vlakna koja u sebi imaju u dodiru sa vlagom korodiraju i gube svoja mehanička svojstva. Rezultat svega toga je kraći vek trajanja gume. U slučaju da se lageruju namontirane na naplatke/felne, važno je da budu propisno napumpane, najbolje je da budu okačene tako da ne dodiruju pod da se ne bi deformisale. Baš lepo, samo gde to da se drže?

"Pravilnikom nije zabranjeno da se zimske gume koriste i leti", kaže načelnik Odeljenja za bezbednost saobraćaja Ministarstva za infrastrukturu Demir Hadžić. "Najbezbednije je koristiti leti letnje, a zimi zimske gume. Postoje i gume za sve sezone, koje mogu da zadovolje i zimske uslove i nećemo praviti nikakav problem ukoliko neko ima ove pneumatike." Baš lepo: nije zabranjeno koristiti zimske gume leti, samo je pitanje koliko je to bezbedno, jer zimska guma se "drži" za vreo asfalt isto kao letnja guma po bljuzgavici. Ali ništa zato: "srpska pamet" kaže da može.

Budući da se Srbija nalazi tu gde se nalazi i da ima klimu kakvu ima – da blage zime bez mnogo snega i leda nisu retkost, ozbiljno je pitanje čemu striktno od-do određenje kada je zimska oprema obavezna. "Policija će postupati u dogovoru sa nama", objašnjava Hadžić za "Pres". "Znači, ako 25. marta bude 25 stepeni, ne može niko da maltretira vozače i da im traži zimske gume." Nema veze šta u pravilniku piše, nego šta kažu nadležni. Čemu onda pravilnik?

"Suština ovog pravilnika jeste da za pet do deset godina imamo mnogo kvalitetniji vozni park", ističe Demir Hadžić. "Nisu predviđene drakonske kazne, već želimo da kod vozača probudimo svest o bezbednosti."

(vesti)
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koje gume izabrati?   Koje gume izabrati? Sat610Uto 8 Nov - 17:03

Sam svoj majstor - Kako da proverite da li vaše gume odgovaraju saobraćajnim propisima

Uređaji za merenje dubine šara od 200 do 1.500 dinara


Vozači mogu da izmere dubinu šare na svojim gumama pomoću takozvanog šarometra ili dubinomera, a cene ovih uređaja se kreću od 200 do 1.500 dinara. U auto-servisima kažu da dubinu šare mere prilikom redovnih pregleda kola i da ovu uslugu ne naplaćuju

Koje gume izabrati? Dubinasare



Po propisima, dubina šare na gumama od 1. novembra do 1. aprila mora da bude najmanje četiri milimetra. Da ne biste došli u opasnost da vam naplate kaznu, dubinu šara možete izmeriti specijalnim meračima napravljenim upravo za tu svrhu. U bolje snabdevenim radnjama auto-delova i opreme mogu se kupiti digitalni merači, čija je cena oko 1.500 dinara. Iako su ovi uređaji najprecizniji, može vam poslužiti čak i jeftiniji plastični šarometar, koji košta od 200 do 500 dinara. Profesor saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić kaže da on koristi upravo jedan ovakav i da „služi svrsi".
- Ove spravice možete kupiti u gotovo svakoj prodavnici. Ako nemate ovu spravu, možete da improvizujete tako što ćete običnu šibicu gurnuti u šaru, zabeležiti mesto dokle ulazi i posle izmeriti tu dužinu lenjirom. Inače, onaj ko nema dovoljno duboku šaru kao da i nema gumu, jer pri najmanjem snegu ili kiši ona može da kliza kao na sankama - upozorava Vujanić.

U auto-servisima šare proveravaju prilikom redovnog servisa, a usluga je besplatna.

Veća aktivnost MUP-a u proveravanju dubine šare može se očekivati sa prvim snegom, a advokat Damir Okanović kaže da kazne za neodgovarajuće gume iznose od 15.000 do 30.000 dinara, jer se to podvodi pod tehničku neispravnost vozila.

(Press-online)
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34534

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Označavanje guma u EU od 2012. godine   Koje gume izabrati? Sat610Sre 9 Nov - 0:11

Označavanje guma u EU od 2012. godine


Od novembra 2012. godine sve nove gume koje se prodaju u Evropi biće klasifikovane i označene oznakama za efikasnost potrošnje goriva, prijanjanje na mokrom i performanse buke. Označavanje će biti slično onom koje se traži za uređaje u domaćinstvu, a potencijalni kupci će moći da uporede karakteristike pre kupovine.

Parlament je usvojio nacrt propisa u utorak bez glasanja. Članice Evropskog parlamenta i predsedavajući saveta postigle su dogovor posle duge diskusije početkom oktobra kada je Ivo Belet (Evropske narodne stranke) predstavio koristi koje donose propisi. On je rekao da je“novi sistem označavanja bio razumljiva mera s velikim prednostima za zaštitu okoline i potrošače”, a pored toga troškovi proizvođača bili bi minimalni.

Kao i evropsko energetsko označavanje, u označavanju guma biće koriščene klase rangirane od najboljih performansi (zelena “A” klasa) do najlošijih (crvena “G” klasa). pored naznaka koliko gume utiču na efikasnost potrošnje goriva automobila, one takođe daju informacije o performansama u uslovima mokrog kolovoza i buke usled kotrljanja van vozila u decibelima.

Pošto će od 1. novembra 2012. godine, isporučioci guma za putnička vozila, laka i teška dostavna vozila, (C1, C2 i C3 gume) morati da informišu potrošače o efikasnosti potrošnje goriva, prijanjanju na mokrom i klasama buke u svim tehničkim promotivnim materijalima, uključujući i websajtove. Protektirane gume, proffesionalne off-road gume i trkačke gume će biti izuzete od ovih zahteva.

Sve C1 i C2 gume proizvedene posle 1. jula 2012 moraju imati nalepnicu ili moraju biti praćene oznakom prilikom distribucija iz fabrike u prodavnicu ili u auto servis.

Pošto gume nisu uvek izložene u prodavnicama, članovi Evropskog parlamenta insistirali su da maloprodavci budu obavezni da prikažu oznake gume kupcu pre prodaje, kao i na računu ili uz račun.

Da bi promovisao vrlo tihe gume, Parlament je pregovarao o redizajnu simbola buke. Nivo spoljne buke kotrljanja biće označen rastućim brojem crnih “talasa” koji se emituju iz “zvučnika”. Tihe gume za automobile koje proizvode buku nižu od 68 decibela, na primer, biće označene jednim crnim i sa dva bela “talasa” pored vrednosti u decibelima.

Odluke o mogućim podsticajima potrošačima za promociju guma boljih performansi bile bi donete na nacionalnim nivoima. U principu, državama članicama bi trebalo dozvoliti da daju podsticaje samo za gume rangirane kao najmanje “klasa C” za efikasnost potrošnje goriva i prijanjanje na mokrom.


Zašto je to neophodno?

Glavni cilj uvođenja novih standarda označavanja guma je informisanje kupaca o najvažnijim karakteristikama korišćenja proizvoda, vezanih za bezbednost, ekonomičnost i ekološki uticaj. Potrošač na taj način dobija relane informacije, koje su dostupne kao rezultat testova, da bi odabrao jedan ili drugi proizvod.


Koje oznake su najvažnije za potrošača?

Prijanjanje na mokroj površini je vrlo važno sa bezbednu vožnju. Otpor kotraljnju je direktno vezan za potrošnju goriva i ekološki uticaj. Buka od rada guma, osim akustičkog komfora, takođe utiče na životnu sredinu.


Da li je novo zakonodavstvo primenjivo na sve gume u Evropskoj uniji?

Novo označavanje je primenjivo na sve gume, osim usko specijalizovanih vrsta kao što su reparirane gume, gume za profesionalne džipove, trkačke gume, gume sa spajkovima, gume za rezervne točkove, gume s prečnikom manjim od 10 inča i većim od 25 inča, gume s indeksom brzine do 80 km/h i gume za automobile s datumom prve registracije do 1. oktobra 1990. godine.


Pored drugih važećih normi evropskog zakonodavstva ovo pravilo važi na teritoriji svih zemalja Evropske unije.

Od novembra sledeće godine biće daleko lakše izabrati odgovarajuće gume najvišeg kvaliteta I od toga će imati koristi sve socijalno odgovorne kompanije. Svaki proizvod ne samo da odgovara svestkim standardima kvaliteta nego umnogome utiče i na razvoj čitave industrije.


4gume.com
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koje gume izabrati?   Koje gume izabrati? Sat610Čet 18 Jul - 13:40

Gume - vrste i namena

Gume su veoma važan deo automobila. One su jedan od ključnih faktora za bezbednost na putu. Različiti tereni i putevi, zahtevaju različite vrste guma.

Koje gume izabrati? 181139184351e79d53d54cb611305221_640x45885
Foto: Đorđe Bošković

Izvor - sajt Internet prodaja guma

Kada kupuju automobile, ljudi se žestoko premišljaju, traže savete i noćima ne spavaju razmišljajući da li je baš taj auto dobar izbor. Nasuprot tome, većini kupovina guma ne predstavlja važan događaj. Izuzetak je mali broj onih entuzijasta koji znaju da postoje različiti tipovi guma. Ostali uglavnom samo kupuju i zamenjuju klasične gume.

Postoje različite vrste guma koje odgovaraju potrebama vozača i uslovima na putu.
Tubetype i tubless gume
Hajde da najpre istaknemo razlike i prednosti pneumatika sa unutrašnjom (tubetype) i pneumatika bez unutrašnje gume (tubeless). Ove prve imaju unutrašnju gumu između spoljašnjeg pneumatika i felne, koja "drži" vazduh. Pneumatik sa unutrašnjom gumom osetljiv je na oštećenja usled prekomerne toplote zbog trenja između unutrašnje gume i zida spoljašnje gume. Zato je njihov vek kraći.

Tubetype guma lako se probuši ako se ekser zabode u nju i rupa nastala u unutrašnjoj gumi brzo se širi, jer je napravljena od tankog materijala i pod stalnim je trenjem u kontaktu sa spoljašnjom gumom. To može dovesti do eksplodiranja unutrašnje gume pri velikoj brzini. Do oštećenja ove vrste pneumarika može doći i ako guma nije dobro postavljena.

Tubeless gume nemaju unutrašnju gumu i pružaju veću sigurnost u vožnji, jer pri eventualnom probijanju ne dolazi do naglog ispuštanja vazduha.

Vazduh se u tubeless gumama održava između gume i felne. Većina novih modela automobila ima ova gume, baš zbog navedene sigurnosti. Tubeless gume gube vazduh u slučaju uboda, ali se napravljena rupa ne povećava, pa je ispuštanje vazduha postepeno i traje mnogo duže.

Nedostatak unutrašnje gume smanjuje otpor pri rotaciji. Takođe, nedostatak unutrašnje gume poboljšava dinamičke sposobnosti, unapređuje upravljanje i ukupne performanse vozila.

Tubeless gume povećavaju efikasnost i ekonomičnost automobila.

Standardne gume

Koje gume izabrati? 166826551751e79d56b41e2598890915_640x43985
Foto: Đorđe Bošković

Danas svi vodeći proizvođači prodaju svoje automobile sa standardnim gumama. Ove gume mogu biti tubetype ili tubeless.

Standardne gume napravljene su od tvrđeg i otpornijeg materijala da bi im životni vek bio duži. One predstavljaju kompromis između upravljivosti i performansi automobila, ali ova činjenica zanemarljiva je za većinu vozača u svakodnevnoj vožnji.

To je prosečan tip gume koja se može koristiti tokom svih godišnjih doba, bilo napolju suvo, mokro, hladno ili vrelo. Napravljene su da rade podjednako u svim vremenskim uslovima. Gazeći sloj napravljen je da ima maksimalno prianjanje uz redukovanje buke i otpornost na akvaplaning.
Performance / Letnje gume
Ove gume se dizajnirane da pruže maksimalno prianjanje pri velikim brzinama na suvom putu.

Mnogi sportski automobili imaju upravo ove gume koje poboljšavaju upravljanje. Mogu se koristiti preko cele godine u krajevima gde je toplo i retko pada kiša. Vozač bi sa letnjom gumom trebalo da bude oprezan, jer ako je dotrajala, ne možete se osloniti na nju na mokrim putevima.

Ekstremna verzija ove gume upotrebljava se u automobilskim trkama i naziva se "slick" odnosno "ćelava" ili glatka guma. Ona nema šare na gazećem sloju tako da guma obezbeđuje maksimalni kontakt sa podlogom.
Zimske gume
Ove gume imaju veću gazeću površinu i imaju veće i izraženije šare od standardnih guma. Sve to je potrebno da bi se obezbedilo maksimalno prianjanje na snegu i bljuzgavici.

Kao što i im ime kaže, zimske gume dizajnirane su da se bore protiv hladnog vremena i snega na putu. Zato će se, u slučaju da se duže koriste na vrućem i suvom putu, istrošiti veoma brzo.
Run flat gume
Dizajnirane su tako da ne ispuštaju vazduh kada se probuše, pa vam je omogućeno da nastavite da vozite, ali smanjenom brzinom, uglavnom do 80 km/h.

U takvoj situaciji možete preći najviše od 100 do 200 km, u zavisnosti od vrste gume.
4×4 gume / Gume za sve terene
4×4 gume najčešće se montiraju na SUV vozila. Smesa od koje je napravljena guma nije ni meka ni tvrda, već nešto između. Imaju veliki gazeći sloj da bi obezbedile dobro prianjanje na peskovitim i blatnjavim terenima.

Bočni zidovi o 4×4 guma su kruti, tako da lako mogu da se nose sa neravnim površinama i rupama na putu.

Kada ih vozite na normalnim putevima, 4×4 gume veoma su bučne zbog propusta na gazećem sloju. Na takvim putevima se i brže troše, jer je preveliki pritisak gume na asfalt. Ako ih vozite na normalnim putevima, trošićete više goriva zbog dodatnog trenja između gume i puta.

4×4 gume dele se na off-road, on-road i zimske.












Koje gume izabrati? Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Koje gume izabrati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Koje gume izabrati?   Koje gume izabrati? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Koje gume izabrati?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Kako izabrati HD televizor
» Vesti iz auto/moto sveta
» Zimske gume: Provera, kazne, saveti
» Kako izabrati pravu sadnicu ruža?
» Stvari koje trebamo da prestanemo da govorimo ženama koje ne žele decu.
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Auto/Moto ::  Auto/moto svet-