Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebookGoogle+

Delite | 

Popadije

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski
Poruka : 75121

Učlanjen : 06.06.2011

PočaljiNaslov: Popadije   Pon 10 Jun - 20:05

Čime se danas bave supruge sveštenika i đakona Srpske pravoslave crkve: Najviše je veroučiteljica i vaspitačica, mada ima lekara, pisaca... Sveštenik ipak mora suprugu da poštuje više od ostalih ljudi.

Mnogočlana porodica đakona Vasilija Vojvodića

KUĆA ne počiva na zemlji nego na ženi. Naročito ako je kuća popovska, jer tu, kažu, bez popadije - nema ni popa. I zaista, prema crkvenim kanonima, svaki sveštenik mora svoju suprugu da poštuje više od ostalih ljudi, jer ako ga ona ostavi ili se upokoji, on može samo još jednom, i to uz posebno odobrenje, da se oženi. U suprotnom, postaje monah ili raspop. Ko sve danas čini temelj svešteničkih porodica, kako izgledaju savremene popadije i čime se bave? Da li je prošlo vreme kada su bile samo domaćice koje čuvaju decu, kuvaju i spremaju? Postoje li za njih drugačiji moralni kodeksi u odnosu na ostale žene?
- Svešteničke supruge su sve ređe domaćice. Ima ih u svim strukturama društva, od profesora univerziteta do lekara - priča prof. dr Radomir Nikčević, šef kabineta mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija. - Moja supruga Vesna je profesor klasične filologije. Dugo je predavala grčki i latinski, a sada se bavi i prevođenjem.
Po savetima SPC, koje u svojoj knjizi "Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere" daje patrijarh Pavle stoji da "žena treba da bude posvećena svome mužu, deci i domaćinstvu". I da "ko oltaru služi, od oltara treba i da živi."
- Nekad je bilo nezamislivo da žena radi - kaže Radmila - Cica Armić, supruga prote Blagoja, paroha pri hramu Svetog Save na Vračaru. - Uglavnom su pevale za pevnicom u crkvi dok im muž služi liturgiju. Ipak, novo vreme donelo je promene.
Podsećajući da će retrospektivu života u jednoj svešteničkoj porodici dati u svom najnovijem romanu "Popadija" (izdavač "Obeležja"), Radmila Armić kaže:
- Od trenutka kad sam se kao devojka pre tri decenije zaljubila u mladog bogoslova do danas znala sam da samo vera, ljubav i volja sve pobeđuju. Popadija ili protinica je temelj svešteničkog doma, ali i temelj parohije. Ja sam umela da prepoznam i zavolim svoje parohijane, pa su me uvek cenili, kako u rodnoj Mačvi, tako i u Beogradu.
Ova dama jedan je od osnivača humanitarnog udruženja "Glas Srpkinje", koje pomoć obezbeđuje za ugrožene porodice, decu i stare, a do sada je jedina od oko 2.800 popadija koje je SPC odlikovala ordenom Svetog Save.
Supruga sveštenika Slobodana Đošića Marija, magistar je tehničkih nauka. Radi na Institutu za tehnologiju nuklearnih sirovina i drugih minerala (ITNMS), a u 34. godini ona je nadomak i doktorske titule:
- Magistrirala sam 2005. godine, a sada pripremam odbranu doktorata. Inače, živim kao svaki drugi naučnik u Srbiji. Mislim da bez obzira na to šta radite, sve nosite iz porodice. I pre udaje redovno sam išla na liturgiju, pa je i život uz sveštenika došao kao i sve drugo, sasvim prirodno.
Bojana Radičević je veroučiteljica u Srednjoj turističkoj školi i supruga jednog mladog đakona SPC. Ona ne krije da funkcioniše kao sve druge zaposlene žene:
- Supruge sveštenstva SPC jedino u odnosu na druge žene moraju malo više da vode računa o svom oblačenju i ponašanju, kako bi svojim primerom postale uzor za druge - u ovom slučaju za mlade koji stasavaju.

Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Popadije   Pon 10 Jun - 20:06

Eva Novaković, supruga dr Luke Novakovića, starešine hrama Svetog Save i upravnika Patrijaršije, jeste apotekarka, a Jelena, supruga sveštenika Živadina Protića iz crkve Sabor srpskih svetitelja, projektant je u JKP “Vodovod i kanalizacija Pančevo” pune tri decenije.
Marija Popović, supruga prote Miodraga Popovića, urednika verskog časopisa "Pravoslavlje", otkriva da je njeno obrazovanje išlo u dva smera:
- U Kanadi, gde sam živela, završila sam prvo biznis administrejšn (ekonomiju), a zatim i kompjutersko programiranje, i neko vreme bila sam šef računovodstva u jednoj kanadskoj kompaniji. Kad sam se vratila, zarada nije bila tako dobra kao u Kanadi, pa sam se preorijentisala i pokrenula jedno poljoprivredno gazdinstvo. Na hektar zemlje nedaleko od Krupnja danas se sa svojim saradnicima bavim uzgojem malina, a cilj mi je da ovaj naš proizvod plasiram na evropsko tržište.
Među uspešnim suprugama je i doktorka Dragana sa Plućnog odeljenja lozničke bolnice, udata za mesnog đakona Ivu.
Katarina Radičević po vokaciji je vaspitačica i nastavila je da se druži sa decom u prvom crkvenom obdaništu "Đurđevak", čiji je direktor. Nedavno je na hramovnoj slavi (crkva svetog Đorđa), pred mališanima i gostima zasvirala i harmoniku. Profesor Dimitrije Kalezić, sa Bogoslovskog fakulteta, ne krije da je i njegova supruga 25 godina radila kao vaspitačica.
- Danas mnogo popadija završava Muzičku akademiju, ima onih koje rade kao nastavnice ili pevaju u crkvenom horu.
Treba podsetiti da je i Marčela, supruga sveštenika Aleksandra Lukića, solista hora Pozorišta na Terazijama.
Pojedine popadije su se iz prvobitnih profesija "prekvalifikovale", pa danas vode pokloničke grupe na putovanja, oslikavaju crkve, prave ikone ili rade u prodavnicama crkvenih relikvija i knjiga. Ima i onih koje su kao protinica Milica Marković po povratku iz rasejanja u zavičaju podigle crkvu kao zadužbinu.
Jerej crkvene opštine Pečuj Peđa Hajduković kaže da je i njegova supruga od frizerke postala ikonopisac:
- Nekoliko godina smo živeli u manastiru Grgetek i ona je tamo izučila freskoslikarstvo od akademskih ikonopisaca. Uostalom, to je blisko mojoj profesiji pa neće biti problema kad promenimo parohiju.
Na Kosovu i Metohiji živi jedna od najaktivnijih popadija, bar što se tiče humanitarnog rada, Svetlana Stević. Osim što održava narodnu kuhinju u Prekovcima, ona vodi i nevladinu organizaciju "Majka devet Jugovića", koja pomaže bolesnim Srbima i hendikepiranoj deci na KiM.

Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Popadije   Pon 10 Jun - 20:07

SVEŠTENSTVO POŠTUJE BLAGODETI RAĐANJA

BIBLIJSKE pouke "rađajte se i množite.." kroz istoriju hrišćanstva najviše su sledile svešteničke porodice. Pre nekoliko godina sveštenstvo Dalmatinske eparhije imalo je više dece nego svi parohijani zajedno. List SPC "Pravoslavni misionar" u najnovijem broju doneo je priču (prenosimo fotografiju) o mnogočlanoj porodici đakona Vasilija Vojvodića, sekretara Bogoslovskog fakulteta u Beogradu. Njegova supruga Irina na svet je do sada donela osmoro dece, pa je, kaže, pre svega majka i čuvar doma. Svoju fakultetsku diplomu koristi da deci pomaže oko učenja jezika.

MAŠA - MAJKA I ZUBARKA

VISOKIM obrazovanjem može da se pohvali i Maša Popović, supruga sveštenika Slaviše Popovića iz Saborne crkve.
- Kao stomatolog ordinacije "Sveti Antipa" i majka četvoro dece smatram da svaka sveštenička žena i kroz svoju profesiju pokazuje šta je to pravoslavlje. Pitaju me često kako sve postižem, a ja kažem da je sve samo stvar dobre organizacije.

USPEŠNE ŠIROM SVETA

NAJSTARIJI srpski sveštenik u rasejanju Draško Todorović, koji je osnovao SPC u Švajcarskoj, može se podičiti što mu je supruga Helena jedna od najcenjenijih rukovodilaca u čuvenoj "UBS banci". Marketing menadžer u jednoj švajcarskoj kozmetičkoj korporaciji je i Selena Kotarčević, supruga sveštenika Ljube iz Sen Galena. Ima i onih koje rade u crkvi, drže časove dopunske nastave na srpskom jeziku ili predaju veronauku.
Ima čak i onih poput doktor Marion Gras
-Račić koja voli da kaže da je po vokaciji publicista, a po opredeljenju srpski patriota. Ova popadija iz Nemačke nedavno je pokazala da je veliki borac za pravdu i istinu našeg naroda, jer je pismo-dopis za odbranu Kosova poslala direktno Savetu Evrope.

novosti.rs

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Popadije   

Nazad na vrh Ići dole

Popadije
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Popadije
Strana 1 od 1