Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Ned 3 Apr - 21:18

Kako da znate koje je ulje dobro za vas auto!


Vecina vozaca ima vecitu nedoumicu koje ulje treba da se koristi u svom vozilu. Noseni mislju da je skuplje ulje bolje cesto dodju u situaciju da moraju da dosipaju ulje i da misle da njihov motor nije u dobrom stanju jer je poceo da trosi ulje. Ali nije uvek tako.
Svi proizvodjaci ulja imaju siroki asortimat razlicitih gradacija ulja (0w-30 pa do 20w60) i razlicite karakteristike ulja (sinteticka, polusinteticka,mineralna). Sve je to sa razlogom. Sad da bi znali koje je ulje dobro za vas motor morate da znate neka osnovna pravila.

Prvo sta treba da znate kilometrazu vaseg vozila, potom da li vas motor trosi motorno ulje.
Nepisano je pravilo da svi proizvodjaci motornih ulja za nova vozila preporucuju full sinteticka ulja koja su u gradacijama od 0w-30 pa do 15w-40, koja imaju najbolje performanse. Njihova gustina je najmanja i imaju najbolje aditive koji stvaraju najmanje trenje izmedju klipova i bloka motora. Takva ulja su i najbolja do nekih 100.000 km. Ali vec posle te kilometraze nije preporucljivo da se tako retka ulja koriste jer auto ce poceti da ga trosi. Interval zamene full sintetickih ulja je izmedju 10 000-15 000km

Posle toga bi bilo dobro da se predje na polusinteticka ulja koja imaju gradacije od 10w-40 pa do 20w-50. Njihove performanse nisu losije ali su bolje za vozila koja su presla preko 100.000 km, ona se preporucuju do 150 000 km. Podmazivanje i trenje koje ona stvaraju su i dalje dobra ali zbog gustine u kojoj se proizvode ce smanjiti potrosnju vaseg motora. Polusinteticka ulja imaju manji interval zamene ulja ona se menjaju u intervalu od 8 000-12 000 km.

I na kraju dolaze mineralna ulja koja se preporucuju za motore koji su presli vise od 150 000 km i koja trose ulje u vecem obimu. Ako potrosnja ulja je veca mozda bi i trebali da sipate mineralno ulje u gradaciji od 20w-50 koje se preporucuje za motore koji su dosta ishabani. Mineralna ulja su i najzastupljnenija kod svih proizvodjaca jer je njihova upotrba najveca. Oni se proizvode u gradacijama od 15w-40 pa do 20w60. Nivo podmazivanja je manji ali manja je i potrosnja kod vozila koja trose ulje u velikoj meri. Mineralna ulja se manjaju na svakih 3 000-7 000 km. Posle toga pocinju da gube svoje performanse
Nazad na vrh Ići dole
innuendo TT

Elita
Elita

avatar

Ženski
Poruka : 1897

Učlanjen : 21.04.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Sub 30 Apr - 9:12

Slažem se sa gore napisanim,jedino za mineralno ulje mislim da ne bih sipao u neko vozilo novije generacije bez obzira na pređenu kilometražu. Osim za stojadina ,yuga ...tu je polu sint ulje koje odgovara za većinu zahteva a nije baš tako velika razlika u ceni.
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Zastita protiv kradje   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pon 20 Jun - 14:39

Sta je po vama najbolja zastita automobila protiv kradje.

-Alarm
-Zeder
-Igla
-Sapa
-Lavlja kandza
-Skriveni prekidac
-Kasko osiguranje

Neka kombinacija od ovih zastita ili nesto sasvim drugo. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
innuendo TT

Elita
Elita

avatar

Ženski
Poruka : 1897

Učlanjen : 21.04.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pon 20 Jun - 15:41

I ja sam imao sličnu nedoumicu pre izvesnog vremena. Raspitivao se na više strana,googlao po netu i zaključak je da ne postoji 100% zaštita,sve se provaljuje pre ili kasnije. Mada za zeder se tvrdi da još nije provaljen i da su snimci po netu fejkovi
Po tome preostala poenta zaštite je da lopovu što više vremena treba za krađu i da mu što više zakomplikuje. A to bi trebalo da bude kombinacija mehaničke i elektronske zaštite+imobilajzer

Po mom mišljenju ,zeder,alarm srednje klase i skriveni prekidač je maksimum što se može učiniti.

Naravno kasko je naj elegantnije rešenje ako možeš plaćati tu svotu Cool
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pon 20 Jun - 15:50

Mislim da je Zeder ipak najbolji, mada me nervira to skidanje i nameštanje svaki put kad ulazim ili izlazim iz auta. Rolling Eyes

Ali, ako je sigurniji od alarma ili raznih multilocka onda ok SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 3884182119










SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
innuendo TT

Elita
Elita

avatar

Ženski
Poruka : 1897

Učlanjen : 21.04.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pon 20 Jun - 15:52

Shadow ::
Mislim da je Zeder ipak najbolji, mada me nervira to skidanje i nameštanje svaki put kad ulazim ili izlazim iz auta. Rolling Eyes

Ali, ako je sigurniji od alarma ili raznih multilocka onda ok SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 3884182119

nema kod zedera skidanja,samo ključ možda misliš na lavlju kandžu?
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pon 20 Jun - 18:14

Slazem se potpuno sa ovim sto je Innuendo TT napisao.Ja sam na svakom svom autu do sada od zastite uvek imao samo zeder+alarm i nikada nisam imao problema,moje je isto misljenje da je to najbolja zastita,jos nisam cuo da su nekom ko je imao zeder ukrali auto.

@Shadow, zeder se ne skida,vari se na letvi volana.

@gagasasa, i stari auto se krade,uzmu ga mangupi i voze dok ima goriva a cesto ga i slupaju i opet ti naprave stetu ako je stari auto.
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pon 20 Jun - 19:33

A jel? Rolling Eyes

Onda sam ja mislila na lavlju kandzu SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 3884182119

Ja inače imam samo alarm happy a to sa lavljom kandzom je suviše komplikovano i teško za mene. Pa ona sigurno ima više od 3 kg. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 3929217648










SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
innuendo TT

Elita
Elita

avatar

Ženski
Poruka : 1897

Učlanjen : 21.04.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pon 20 Jun - 20:04

pa jeste smaranje postavljanje i skidanje lavlje kandže osim toga i oštećuje volan. Zeder je noviji proizvod ,pravi ga ista firma ali je 4-5 puta skuplji.
Ima i električnu blokadu ali suviše jednostavnu,više kao zaštitu za samoga vozača da ne bi krenuo sa zaključanim Zederom...
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Uto 16 Avg - 22:22

Da li je istina da kod novih modela automobila ne postoji skala koja pokazuje temperaturu motora već je prisutna samo lampica ?.. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 941697105










SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Gentleman

Super Član
Super Član

avatar

Muški
Poruka : 987

Lokacija : Tajna

Učlanjen : 16.08.2011

Raspoloženje : Ok


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Čet 18 Avg - 22:41

Shadow ::
Da li je istina da kod novih modela automobila ne postoji skala koja pokazuje temperaturu motora već je prisutna samo lampica ?.. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 941697105

Istina je da kod nekih modela ne postoji pokazivač temperature,na primer Citroen Saxo,Ford KA... ali ukoliko automobil počne da se greje,počinje da gubi vodu automatski ti se pali lampica koja prijavljuje grešku!
Nazad na vrh Ići dole
Silvija

Elita
Elita

Silvija

Ženski
Poruka : 3721

Učlanjen : 09.08.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Čet 18 Avg - 22:48

12. Tonirana stakla
13. DVD Very Happy
14.Podesavanje volana i sedista po visini
15. GPS
16. Multifunkcionalni volan
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Čet 18 Avg - 23:40

Gentlmen ::
Shadow ::
Da li je istina da kod novih modela automobila ne postoji skala koja pokazuje temperaturu motora već je prisutna samo lampica ?.. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 941697105

Istina je da kod nekih modela ne postoji pokazivač temperature,na primer Citroen Saxo,Ford KA... ali ukoliko automobil počne da se greje,počinje da gubi vodu automatski ti se pali lampica koja prijavljuje grešku!

Da li je dobro ili loše to što ne postoji skala, i koliko kilometara se otprilike, sme preći sa upaljenom lampicom za temperaturu?










SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 19 Avg - 0:05

Shadow ::
Koliko kilometara se sme preći sa upaljenom lampicom za temperaturu?

Trebalo bi odmah da se stane i da se dolije tecnost u hladnjak inace moze da dodje do ozbiljnog ostecena motora,prvo obavezno sacekati da se motor malo ohladi pa onda to uraditi ili voziti do prve pumpe pa to uraditi,najbolje je u hladnjak stalno sipati antifriz i zimi i leti jer on pocinje da kljuca na 120°C , dok obicna voda na 100°C.



Kada se stigne kuci treba dobro kompresorom sa vazduhom dobro izduvati hladnjak od prasine,zatim ga cistom vodom isprati i ostaviti neko vreme da se dobro osusi pa voziti.



Ako se lampica i dalje pali i temperatura dize onda moze da bude termostat ili elektronika i trebalo potraziti pomoc nekog majstora da se to ispita.
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 19 Avg - 0:16

Gothic ::
Shadow ::
Koliko kilometara se sme preći sa upaljenom lampicom za temperaturu?

Trebalo bi odmah da se stane i da se dolije tecnost u hladnjak inace moze da dodje do ozbiljnog ostecena motora,prvo obavezno sacekati da se motor malo ohladi pa onda to uraditi ili voziti do prve pumpe pa to uraditi,najbolje je u hladnjak stalno sipati antifriz i zimi i leti jer on pocinje da kljuca na 120°C , dok obicna voda na 100°C.



Kada se stigne kuci treba dobro kompresorom sa vazduhom dobro izduvati hladnjak od prasine,zatim ga cistom vodom isprati i ostaviti neko vreme da se dobro osusi pa voziti.



Ako se lampica i dalje pali i temperatura dize onda moze da bude termostat ili elektronika i trebalo potraziti pomoc nekog majstora da se to ispita.

Pitam, jer mi je moj prijatelj pričao kako je krenuo na more ove godine sa novim automobilom, koji je baš skoro i kupio, (Opel Astra je u pitanju) i kaze da mu se u povratku, odjednom upalila lampica i auto se ugasio posle nekoliko kilometara, jer nije imao gde da stane..Pokušao je sve i svašta ali na kraju je morao da ga šlepuje do prvog majstora i on mu je rekao nešto u smislu da mu je "zaribao motor" ? SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 1317522191

Čudi me da je tako nešto moguće, naročito što je novi auto u pitanju SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 1317522191










SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 19 Avg - 0:25

Shadow ::

Čudi me da je tako nešto moguće, naročito što je novi auto u pitanju SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 1317522191



Novi auto ima garanciju,popravice mu to samo neka bude uporan.Duzni su u roku od dana kada ostavi auto u servis za najvise 45 dana auto da mu bude popravljen u protivnom neka im pripreti trzisnom inspekcijom i pozove je ako treba Very Happy.
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 19 Avg - 0:39

Meni je važno samo da ima muziku i prednja stakla "na struju".

Inače mi se novi auti pretežno ne sviđaju, dizajn mi bljutav, bez osobnosti. Sve mi to nekako slično.
Najljepši auto mi je stari Ford Capri. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 1870918564
Odmah bi ga kupio da se proizvodi.



Vidi Ljepotana. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 2400465566 SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 1376247440

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Cwh4l










love
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 19 Avg - 0:59

Ja sam oduvek bila veliki obožavalac folcwagenovih automobila i najveća želja mi je bila da imam novijeg passata ..Very Happy

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA WmMHyKY

Ali, na kraju sam se ipak odlučila za Opel Vectru  SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 3884182119 ..koju sad obožavam.. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 4141348285

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Opel-vectra-3










SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 19 Avg - 1:09

Abu Dabi ::
Vidi Ljepotana. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 2400465566 SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 1376247440

Dobar je bio Capri,secam se kada sam bio mali rodjak me je provozao u njemu,samo sto je bio crvene boje.

Od novijih fordova jedino mi se Mustang svidja.Very Happy

Nazad na vrh Ići dole
Gothic

  

Gothic

Muški
Poruka : 4155

Učlanjen : 30.03.2011


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 19 Avg - 1:12

Very Happy
Shadow ::
Ja sam oduvek bila veliki obožavalac folcwagenovih automobila i najveća želja mi je bila da imam novijeg passata ..Very Happy
Ali, na kraju sam se ipak odlučila za Opel Vectru SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 3884182119 ..koju sad obožavam.. SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 4141348285



Bolje sto si uzela Vectru ovi novi Passati se dosta kvare Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34286

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Pet 23 Nov - 15:41

SAVETI ZA VOŽNJU PO SNEGU


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 9027440054f2bae5487a59919624258_640x23685

Mnogi muškarci ovo pitanje mogu shvatiti i kao uvredljivo jer se podrazumeva da smo svi odlični vozači. Ipak, izlazak na teren i vožnja u otežanim uslovima ukazuju na to da je ovo pitanje na mestu. Želimo da vam damo nekoliko saveta i uputstava za bezbednu i opuštenu vožnju




Rešenje problema na putu pre svega počinje dobrom organizacijom. Kada osvane snežno jutro, morate da izađete iz vašeg toplog doma ranije nego inače i da pripremite automobil za vožnju. Najbolje je da metllicu ili vaše sredstvo za čišćenje držite van auta ili u prtljažniku.

Na taj način ćete izbeći situaciju da se nagomilani sneg sa automobila sruči pravo na vaše sedište. Ako se to dogodi, znamo da sledi rafal psovki i pokušaja da se rukom ukloni sneg sa sedišta. Loš način da započnete dan.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 10605472504f2bb50a912a1039362434_orig


U našoj zemlji postoje dve škole čišćenja snega sa automobila. Ili ćete prvo sesti u automobil, upaliti motor i onda započeti uklanjanje snega ili ćete prvo očistiti sneg, pa tek onda upaliti motor.

Oba stila imaju svoje mane i prednosti. Ako radite po prvom scenariju, rad motora omogućiće topliju kabinu kada započnete vožnju, povoljniju radnu temperaturu motora ali ćete generisati više buke u vašem komšiliku, kao i zagađenja izduvnim gasovima. Moj komšija me je jutros otrovao dok sam čistio sneg sa trotoara. Upalio je motor, očistio auto, a onda se vratio u kuću i ostavio motor da radi. Ovo je u inostranstvu kažnjivo.

Sa hladnim, ali od snega očišćenim automobilom duže ćete se smrzavati tokom vožnje. Takođe, može doći do maglenja stakala sa unutrašnje strane kabine.

U svakom slučaju, pre vožnje obavezno uklonite sav sneg sa vašeg automobila. I sa krova, i sa haube i sa bočnih stakala i sa registarskih tablica.

Takođe, bilo bi dobro da počistite i sneg sa trotoara, ako niko drugi nije tu dužnost obavio.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 13369776484f2bc66cd8a27405503860_orig


Ako je temperatura vazduha veoma niska, kao što je bio slučaj toko pravljenja ovog izveštaja, tokom vožnje može doći do stvaranja leda na vetrobranu, posebno na njegovim ivicama. Savet je da topao vazduh iz ventilacionog sistema usmeravate i prema vetrobranu, kako bi ova staklena površina ostala topla tokom vožnje.

Vodite računa da brisači nisu zalepljeni za vetrobransko staklo zbog leda koji se stvorio između dve vožnje, takođe, nemojte ih koristiti dok na vetrobranu ima leda. To je pogubno za brisače.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 2650287224f2bc66d17e13972289543_orig


I brisači će bolje raditi svoj posao ako ne brišu ledenu površinu. Na fotografiji možete videti pojavu leda na vetrobranu kada jačina ventilatora nije podešena na maksimum. Tokom vožnje treba menjati otvore iz kojih izlazi topao vazduh kako biste osigurali da ne dolazi do maglenja ostalih stakala u automobilu. Aktiviranje klima uređaja dok je uključeno grejanje najefikasnije odmagljuje stakla.

Dugoročno izlaganje veoma toplom vazduhu učiniće vas pospanim i dekoncentrisanim pa povremeno otvarajte i zatvarajte prozore. savetujem vam da ne vozite u debeloj jakni sa kapom na glavi. Veoma brzo će vam postati vruće i nelagodno, a pokretljivost i sposobnost da čujete dešavanja oko vas biće umanjena.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 809733744f2bae5546ff7496803351_orig


Ako nemate dobre gume, zaboravite na vožnju. Na - 8 stepeni bićete potpuno bespomoćni. Svaki polazak i svako zaustavljanje i pri veoma malim brzinama biće veoma veliki rizik. Ni trud ekipa za čišćenje snega ne može doći do izražaja. So koju posipaju delotvorna je do - 7 stepeni.

Veoma je važno da tokom vožnje ne pravite nagle pokrete i manevre. Da biste to izbegli, pre svega je važno da se ne krećete neprimereno brzo. Uvek držite odstojanje u odnosu na vozilo ispred vas i nadajte se da će isto shvatiti i vozač koji se nalazi iza.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 2191967974f2bae5583b3f066850523_orig


Više ne možete voziti u istom stepenu prenosa, u kojem ste vozili po suvom. Posebno kada skrećete ili prolazite kroz raskrsnice u ovako teškim uslovima. Po veoma klizavom kolovozu, u Laguni III sa dizel motorom snage 150KS, na Pirelli zimskim gumama, kroz male gradske raskrsnice prolazio sam u prvom stepenu prenosa. Ako vam zvuči nelogično, treba da znate da će dizelaš bez gasa uvek ići sporije u prvom stepenu prenosa nego u drugom, pa samim tim biće poslušniji.

Ako bih pokušao da to skretanje izvedem u drugoj brzini, snaga motora koja se prenosi do točkova (odnosno brzina kojom se auto tada kreće) nadjačala bi silu prijanjanja između gume i podloge što bi rezultovalo pravolinijskim kretanjem, odnosno rizičnom situacijom u kojoj možete da pređete u suprotnu traku i da izazovete sudar. Pritiskanje kočnice neće vam uvek pomoći, a može da vam stvori još opasniju situaciju.

Ako vozite automobil čiji je motor dva-tri puta slabiji od ovog iz Lagune ili ako je benzinac, nećete imati slične probleme ako skrećete u višem stepenu prenosa po izuzetno klizavom kolovozu.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 21022575124f2bae55bbd02309101510_orig


Ako primetite da ste izgubili kontrolu nad vašim automobilom i da ništa što ste probali ne funkcioniše, u ovakvoj situaciji bi vam pomoglo naglo pritiskanje kvačila, praćeno nežnim kočenjem.

Aktiviranje kvačila prekinuće pogon i neverovatnom lakoćom povratiće upravljivost vašem automobilu. Setite se, u ovoj situaciji prejaka snaga je izazvala gubitak kontrole.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 11321148534f2bae56117c9353328403_orig


Ovaj savet biće posebno koristan vozačima automobila sa dizel motorom i velikim obrtnim momentom. ABS i druga slična pomagala ne dolaze do punog izražaja pri niskim brzinama, na ovoliko klizavim saobraćajnicama. Umesto da se uzdate u njihovu bezuslovnu pomoć, pokušajte da se tokom vožnje ponašate razumno i da sprečavate neprijatne situacije.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 21116490004f2bb50af3ac0070878408_orig


Ako vozite automobil sa zadnjim pogonom, ne znam šta da vam kažem. Nežno, nežno, nežno sa gasom. Danas sam video čoveka koji je sa BMW-om serije 3 čekao da svi vozači ispred njega prevale uspon, pa je tek posle toga odlučio da i on krene u pohod na vrh.

Čovek očigledno ima iskustva jer zna da ako samo jedan vozač ne pređe preko vrha, BMW je gotov. Ostaće zaglavljen a pošto će biti čitava kolona vozača iza njega, neće imati priliku da pokuša još jednom.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 7541073254f2bb50b73575061406873_orig


Prestrojavanje je veoma nezgodan proces po ovako teškim uslovima za vožnju. Iako znaju da im je izuzetno teško da zaustave svoj automobil, neki vozači zanemaruju tu činjenicu i prestrojavaju se ispred drugih vozača kao da je put suv. Kako znaju da će vozač kojem su presekli put biti u stanju da se zaustavi? Ne znaju, zato je važno da uvek držite adekvatno rastojanje i da omogućite sebi da se bezbedno zaustavite.

Meni je vozač autobusa bez bilo kakvih problema presekao put, što možete videti na fotografiji.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 9973318384f2bb50bb850e592561643_orig


Možda jedna od najvažniijh stavki je vođenje računa o pešacima. Kako mnogi trotoari nisu očišćeni, a blokirani su parkiranim automobilima, pešaci nemaju izbora nego da se kreću po kolovozu. Ako znate koliko se vama, u automobilu žuri, šta mislite koliko se tek pešacima žuri?


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 9152399864f2bb50c0d14f281587289_orig


Slojevita odeća, debele jakne, šalovi, kapuljače i kape umanjuju mogućnost pešaka da vas uoči. Dok se približavate sa leđa, nemojte očekivati da će se pešak skloniti sa puta. Razumnije je očekivati da će se okliznuti i pasti pa je zato važno da usporite i da ostavite dovoljno rezerve da se zaustavite ako stvari krenu po zlu.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 9041374934f2bb50c5447b249821635_orig
Na po jeden minut vožnje između dve benzinske pumpe čovek je morao da stane. Priterala nužda


Kada su ovako teški uslovi za vožnju, jedino je sigurno da ćete kasniti tamo gde ste krenuli. Morate ostati smireni i obazrivi jer vi kao pojedinac ne možete učini ništa da biste pre stigli na cilj. Vi ste u koloni samo jedan delić ogromnog sistema i suština je da funkcionišete u njegovim okvirima, odnosno da doprinosite njegovom boljem funkcionisanju. Tokom dana nalik ovom 3. februaru 2012. godine, najbolje bi bilo da ne mrdate iz kuće, posebno ne svojim automobilom.


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA 15780757544f2bb50c978c9779845425_orig
Ovaj vozač je na autoputu preturao po svojoj torbi da bi pronašao nešto.
To je trajalo predugo da bi bilo bezbedno



Nepromišljeni potezi mogu samo pogoršati stvar i doneti nepotreban stres, a u slučaju vožnje i ugrožavanje života ili materijalnu štetu. Kada vidite da je vozač ispred vas dao žmigavac i da želi da se prestroji, propustite ga. Nemojte se gurati sa njim i po svaku cenu praktikovati vaše prvenstvo. Pokušajte da propustite vozača ispred vas i videćete kako je to jedan prijatan osećaj.

Kada bismo svi uspeli da postupamo po sistemu "jedan po jedan" saobraćaj bi mnogo bolje funkcionisao, svi bismo brže stizali do cilja i mnogo bi se manje živaca trošilo.

Srećan put. Nadam se da ćete imati uspešan vozački dan.



B92; Piše: Nemanja Pantelić
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34286

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Sre 12 Dec - 18:02

UPOZNAJTE SVOJ PNEUMATIK!

Deset stvari koje morate znati o gumama



SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume

U poslednje vreme, bar kada su u pitanju pneumatici, forma je zamenila suštinu. Svedoci smo beskrajnih diskutuja o pravilniku o zimskim gumama tj. o njegovim odredbama: kolika mora biti minimalna dubina šare, kako će se primenjivati pravilnik, kolike su kazne za njegovo nepoštovanje i slično






Međutim, ono o čemu se malo govori jesu opšte karakteristike guma i koliko vozači zapravo poznaju osnovne činjenice o njima.

Zbog toga je sajt Prodaja Guma izdvojio 10 najvažnijih činjenica o pneumaticima koje Vam prenosimo u celini:


1. Šta je "E" oznaka?

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume_502

"E" oznaka znači da guma poseduje odgovarajući E sertifikat (homologaciju) i da zadovoljava propise Evropske unije o deklarisanju kvaliteta auto gume. Ova oznaka se sastoji od slova „E“ ili „e“ i broja koji je uokviren krugom ili kvadratom, nakon čega sledi još jedan broj pod kojim je sertifikat zaveden. Uokvireni broj je šifra zemlje koja je izdala E sertifikat i nema veze sa kvalitetom gume. Oznaka za Srbiju je E10.


2. Šta je oznaka DOT na gumi?

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume_503

Mesto i datum proizvodnje. Obeležava se brojem koji stoji pored oznake DOT na bočnoj strani gume. DOT se sastoji od dva broja. Prvi označava fabriku gde je proizvedena a druga cifra (koja se sastoji od četiri broja) označava nedelju i godinu proizvodnje gume. Na primer, ukoliko je DOT broj na gumi 3808 to znači da je guma proizvedena u 38. nedelji 2008. Krajnji rok u kome se gume smatraju novim i kao takve se mogu prodavati je 6 godina, naravno ukoliko su propisno skladištene. Ovo je preporuka svih vodećih proizvođača i međunarodnih institucija koje imaju veze sa gumama.


3. M+S standard (eng. Mud and Snow)

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume_504

M+S standard odnosi se samo na geometriju šare i podrazumeva da je 25% (i više) kontaktne površine otvoreno. Ovo zapravo znači da bilo koje gume čija šara ima navedene geometrijske karakteristike mogu biti M+S gume, bez obzira da li su one po svom sirovinskom sastavu i drugim osobinama gume za sve sezone, zimske gume ili letnje gume.


4. Oznaka pahuljice

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume_505

Omogućava kupcima da u velikoj ponudi M+S guma lakše izaberu one koje su namenjene za vožnju u pravim zimskim uslovima. To znači da će vam gume sa oznakom pahuljice obezbediti drastično bolje vozne karakteristike i ponašanje na niskim temperaturama, po bljuzgavici i snegu, od guma koje nose samo M+S oznaku.


5. Indeks nosivosti ili LI (Load Index)

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume_506

Numerički kod koji odgovara maksimalnoj težini koju guma može da podnese. Indeks nosivosti na gumama koje imate na vašem vozilu pomnožen sa 2 mora da odgovara ukupnom opterećenju pogonske osovine vašeg vozila.


5a (6). Indeks brzine (eng. Speed Index) - je alfabetski kod koji odgovara maksimalnoj brzini koju guma može da podnese.


7. Dubina šare

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume_507

Vertikalni raspon od vrha šare do dna najdubljeg kanala na gazećem sloju. Kod novih guma iznosi oko 8 mm, dok je kod pravih zimskih guma označenih pahuljicom i veća. U Srbiji se dubina šare izražava u milimetrima, a prema pravilniku ZOBS-a zakonski obavezna minimalna dubina šare za M1 vozila iznosi 1,6 mm za letnje gume i 4 mm za zimske gume.


8. Pritisak u gumama - ukoliko je pritisak u gumama 20 posto manji od propisanog, njihov rok upotrebe može biti do 30 posto kraći. Ispravan pritisak u gumama ne određuje vrsta i dimenzija guma, već opterećenje vozila i stil vožnje, tj. brzina. Da biste saznali koji je ispravan pritisak za vaše vozilo, potrebno je da proverite karticu proizvođača automobila koja se najčešće nalazi sa unutrašnje strane vozačkih vrata ili poklopca za gorivo, unutar pregratka za rukavice ili ispod haube, na kojoj se pored vrednosti pritiska nalaze i preporučene dimenzije guma. Pritisak se proverava kada su gume hladne, jer se tokom vožnje pritisak u njima povećava kako raste njihova temperatura.


9. Tubeless ventil

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Gume_508

Veoma mali i relativno jeftin, ali veoma bitan deo kada je u pitanju bezbednost i trajnost gume. Njegova uloga je da održi pritisak u gumi i preko njega je jedino moguće menjati i prilagođavati veličinu pritiska u gumama. Kapica ventila takođe mora biti u dobrom stanju jer predstavlja dodatni čep i sprečava da u ventil uđu prljavština i vlaga.


10. „Run flat“ gume - gume koje su dizajnirane na takav način da ne ispuštaju vazduh kada se probuše, čime omogućavaju da nastavite da vozite ali smanjenom brzinom (do 90km/h) i ne duže od 150-300 km u zavisnosti od vrste gume.



vrelegume.com
Nazad na vrh Ići dole
Markoni

Master
Master

avatar

Muški
Poruka : 9204

Lokacija : Evropa

Učlanjen : 16.10.2011

Raspoloženje : Uvek Dobro


SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610Sre 7 Avg - 21:40

Obavite generalku mesec dana pre polaska na put

   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Shutterstock1149239525-620x350
Foto-ilustracija: Shutterstock

Krećete na duže putovanje automobilom? Pripremite vozilo i osigurajte putovanje bez gnjavaža.





Proleće i leto obično probude pustolovni duh, a mnogi se u avanturu otisnu upravo automobilom. Mi smo se pobrinuli za savete, a dobru zabavu prepuštamo vama.

1. Generalka mesec dana pre puta
Kad se planira dugo putovanje, treba misliti unapred. Zato svog ljubimca pregledajte detaljno barem mesec dana pre kretanja na putovanje. Ako nakon generalke vaš automobil pokaže neke male nedostatke, imaćete još vremena da ih ispravite.

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Auto-2861859960720-830x0
Foto: Pixabay.com

2. Ulja i tečnosti
Pre samog putovanja obavezno proverite nivo ulja u motoru. Ne štedite na ulju, kupite ono koje preporučuje knjižica za rukovanje vozilom. Za dug put najbolje je u prtljažniku imati i rezervni litar ulja. Proveravanje ulja u kočnicama takođe je imperativ pre kretanja na put.
Kad ste sigurni da je s uljima sve u redu, proverite i stanje rashladne tečnosti, pogotovo ako krećete na put u letnjim mjesecima. Nekoliko litara destilovane vode nosite sa sobom za svaki slučaj, bolje će vam poslužiti od rezervne ležaljke.  Rezervoar rashladne tečnosti nikako ne smete otvarati nakon zaustavljanja automobila.
Pre polaska proverite i stanje vetrobranske tečnosti.

3. Guma glavu čuva
Ćelave gume imaju plitke žlebove. Ukoliko u žleb stavite kovanicu i guma ne prekriva njene ivice, to je alarm za uzbunu - odmah promenite gumu!
Većinu oštećenja na gumama uzrokuje nepravilan pritisak. Guma s preniskim pritiskom može da pukne pri većim brzinama. Pritisak u gumama meri se kad su gume hladne. Takođe, ni ne pomišljajte da bilo gde krenete bez rezervne gume i alata za promenu guma.

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Tyre-17146691920-830x0
Foto: Pixabay.com

4. Stanje pod haubom
Pregledajte stanje kaiševa - ako su istrošeni, trk do auto-mehaničara. Isto važi i ako gumene cevi pod haubom imaju na sebi zadebljanja, što znači da su oslabile.
Statistike kažu da je neispravan akumulator glavni uzrok kvara na automobilima, pa mu posvetite posebnu pažnju.

5. U slučaju nevolje
Proverite jeste li sa sobom ponijeli trougao, fluorescentni prsluk, kanap za vuču, vatrogasni aparat i kutiju prve pomoći. Ukoliko putujete u inostranstvo, informišite se o tamošnjim službama za pomoć u saobraćaju.

6. Vozačku, molim!
Pre kretanja, proverite imate li sledeće dokumente: vozačka dozvola, lična karta, knjižica vozila, saobraćajna dozvola, kreditne i debitne kartice.
Ako idete preko granice, trebaće vam i: vinjete za zemlje u kojima je to potrebno, adresa srpske ambasade, zeleni karton , uslovi ulaska u zemlju za kućne ljubimce, međunarodna vozačka dozvola.

7. Gužve i stranputice
Na putu je radio vaš najbolji prijatelj, pratite izveštaje o stanju na putevima i tako planirajte put. Opšte pravilo je da na more, ako baš ne morate, ne putujete petkom popodne i da se ne vraćate nedeljom uveče.
Osim gužvi, putovanje vam se može zakomplikovati i ako zalutate. Proučite rutu pre nego sednete u automobil. Nijedan GPS nije savršen, pa za svaki slučaj nosite sa sobom i papirnu kartu. Proučite i forume i blogove da saznate iskustva ljudi koji su već putovali autom na vaše odredište. Jednim statusom na Fejsbuku možete i od svojih prijatelja saznati neke korisne informacije o putovanju na određenu destinaciju.

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Navigacija-830x0
Pixabay

8. 10-20 odsto svih nezgoda uzrokovano je umorom!
Umor i pospanost smanjuju vašu sposobnost reagovanja na opasnosti, pa se što pre isključite iz saobraćaja. Odmorite se i pokušajte da odspavate. Otvaranje prozora i puštanje glasne muzike samo su kratkotrajna rešenja.

9. Spas od vrućine
Ako vam usred leta na užarenom putu zakaže klima, biće to uspomena koju nećete dugo zaboraviti. Teško da će pomoći otvoreni prozori. Proverite klimu prie puta, a ako se slučajno ne setite, uz put ćete verovatno naići na jednu od brojnih specijalizovanih radionica za popravku i punjenje klima-uređaja.

10. Koristan i beskoristan prtljag
Pre putovanja provetrite i iznutra očistite automobil usisivačem. Što je auto više natovaren, više će goriva trošiti. Zato dobro razmislite šta sve vučete sa sobom. Ako niste sigurni treba li vam nešto, to vam verovatno ne treba. Učvrstite prtljag - ako se pomera, može da destabilizuje vaš automobil. Ako nosite prtljag na krovu, dobro proverite krovne nosače i učvršćenost kutije na njima.

SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Trunk-24649791920-830x0
Foto: Pixabay.com

11. Napunite rezervoar kod kuće
Napunite li rezervoar dan pre putovanja, rešićete jednu nepotrebnu brigu. Uz to, gorivo je često jefinije u gradu nego na otvorenom putu.

12. Gorivo za vas
Ne idite na put bez male zalihe suve i nekvarljive hrane. Ponesite i dosta tečnosti. Putem će vam sigurno trebati okrepljenje, a već znate koliko su skupi sokići i grickalice na pumpama i odmorištima.

13. Korisne sitnice
Možda će vama i društvu na putu dobro poslužtiti: ćebad i jastuci, velike plastične kese za otpad, auto-punjač za mobilni telefon, sapun, vlažne maramice, toalet papir...

(Telegraf.rs)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Empty
PočaljiNaslov: Re: SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA   SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
SAVETI O VOŽNJI I VOZILIMA
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Znate li odakle 'ridžovani' u vozilima GSP?
» Bušio gume na nepropisno parkiranim vozilima
»  Ove greške u vožnji SVI pravimo a tako uništavamo automobil
» OPASNA POVEZIVOST: HAKERI U VOŽNJI isključili motor i kočnice
» Mali saveti
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Auto/Moto ::  Auto/moto svet :: Automobili-