Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Vojnički pasulj

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Vojnički pasulj Empty
PočaljiNaslov: Vojnički pasulj   Vojnički pasulj Sat610Sre 13 Mar - 18:09

Najčuvanija "tajna" JNA dostupna civilima

Svi koji su služili vojsku u JNA ne preskaču priliku da pohvale određena jela koju su baš zahvaljujući vojnim kuvarima stekla kultni status – poput nenadmašnog pasulja. Sada, zahvaljujući specijalnom kuvaru objavljenom na internetu, i civili mogu da napokon uživaju u hvaljenim jelima vojske JNA.

Vojnički pasulj 68050959951408ff34c040597041352_orig

Na sajtu se mogu naći brojni recepti za jela koja su bila dostupna vojnicima Jugoslovenske narodne armije uključujući razne supe, čorbe, jela od ribe kao i jela od mesa.

Pored recepata kuvar nudi i brojne praktične savete koji vam mogu pomoći pri kuvanju nekih od, sada antologijskih, recepata.

Pored tačnih, vojničkih, mera za sve sastojke koji idu u jelo, tu su naravno i preporučene količine priloga i hleba koje treba da se nađu uz jela kako bi celokupan doživljaj bio što sličniji onom u kantini.

Pogledajte sve recepte na sajtu JNA kuvar - Recepti Jugoslovenske Narodne Armije

Vojnički pasulj 17306128335140923c6a2f5260301729_v4_big










Vojnički pasulj Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Vojnički pasulj Empty
PočaljiNaslov: Najčuvanija "tajna" JNA dostupna civilima   Vojnički pasulj Sat610Čet 14 Mar - 10:46


Na clanak o vojnickom pasulju na b92.net stiglo je puno komentara.Evo nekih :


Travanjska klasa 1984./85. Petrovac na Mlavi pa prekomanda u Jemenske stene pored Užičke Požege. Hrana u Petrovcu vrhunska i to zahvaljujući jednom civilnom kuharu. Nikad u životu ni prije ni poslije nisam jeo bolji grah. Do kasarne je bila pekara pa smo uvijek jeli svježi i vrući kruh. I dan danas se sjećam mirisa koji se iz te pekare širio kasarnom. U Jemenskim stenama hrana očaj. Kuhalo se u Užičkoj Požegi, pa bi nam se dovozilo u manjerkama. Porcije male i neukusne pa bi sami nešto mućkali i kuhali. Srećom selo Prijanovići je bilo uz kasarnu pa su nam civili često donosili svakakvog suhog i svježeg mesa, povrća, krumpira, jaja i voća. Od svega mi je u najgorem sjećanju ostala konzerva "Dimljena ukljeva". To je smrdilo ko svi vrazi, a o ukusu bolje da ne pišem. Imali smo jednog Albanca (Bujar Gashi) koji se davio tim konzervama. Mogao ih je deset komada pojesti u jednom obroku.
(Hrvat, 14. mart 2013 02:16)


.................

Pirot 89/90, ne znam zavisi li to od kuvara ali ja sam u vojsci odlicno jeo. Otisao sa 75 a vratio se sa 85 kg. cesto smo imali burek za dorucak ili veceru a za rucak stvarno dobar pasulj a tek bosanski lonac (imao sam drugara Albanca i sa njime sam se menjao dao bi mu salaru za meso) u par navrata smo dobili i pohovanog mesa a u svaku nedelju neki kolac.
(nsabi, 14. mart 2013 01:02)

......................
Uzme se ceo džak belog pasulja i direktno iz džaka sipa u kazan sa hladnom vodom. Zatim stavite ogromnu varjaču i začepite rupu na kazanu i ispuštate vodu dok istovremeno punite kazan i tako ga ispirate. To se obično uveče odradi da prenoći. Ujutru uključite da prokuva i onda izbacite prvu vodu i sipate novu i nastavljate kuvanje, dodate biber u zrnu , lovor ako ima svež još bolje(obično na primorju ga ima) i so. Posle toga isečete crni luk sitno, sipate ulje u šerpu i upržavate dok ne postane braonkast zatim dodate brašno da se dobro uprži a da ne zagori, zatim dodate paradajz koncentrat iz konzerve kratko upržavate i sklanjate sa šporeta i dodate beli luk u prahu, vegetu i alevu papriku. Izmešate dobro i ostavite sa strane. Kad se pasulj skuvao otvorite poklopac kazana i sipate onu uprženu smesu i izmešate dobro, kuvate još malo da se lepo zgusne. Začinite solju i služite u dubokim činijama obično uz barenu govedinu uz sladak kupus salatu, Pasulj je išao svaki dan uz još 2 različita jela. Ovo je bila prilično kvalitetnija ishrana nego u drugim kasarnama naročito onim u kojim se nije kuvala hrana nego su iz druge kasarne u kanisterima termosima bidonima donosili i to obično bude jedno jelo.Nisu svi vojni rodovi i kasarne imali isti tretman u kvalitetu ishrane. Gladovao sam dok nisam stigao u Kumbor. Marenda očajni kolutići samo odgrizeš pri vrhu platiku i napuniš vodom malo da kolutići omekšaju i onda ko paštetu istiskaš kao iz tube, kad nema "TAKO" kolač
Kumbor 1992/1993
(Kumbor, 14. mart 2013 00:50)

.....................

Prijatno septembar 1991 DJevdjelija. Hrana je bila fantastična. Sami smo se služili u kuhinji i uzimali mesa, jela, salate, slatkiša koliko smo hteli. Ako nam se nešto specijalno jede kažemo kuvaru da spremi. Graničari su se uvek dobro hranili.
(Marko, 14. mart 2013 00:08)

.......................

Klasa Januar 78, Zagreb, Borongaj...
Ja dosao iz BG i prvi dan za rucak: pasulj sa faširanim šniclama!
Mila majko kako sam se najeo, to ostaje zauvek u sećanju.
Još i onaj kačkavalj iz velike konzerve, jeste da mi onda nije nešto mirisao ali danas, pored svih ovih na tržištu nikako da pogodim taj ukus a želeo bih da opet to osetim.
Prijatno Januar 78!
(Lik, 13. mart 2013 23:52)











"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski


Poslednji put izmenio malalila dana Čet 14 Mar - 17:50, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Vojnički pasulj Empty
PočaljiNaslov: Re: Vojnički pasulj   Vojnički pasulj Sat610Čet 14 Mar - 12:32


Evo jos komentara:

Vojska i radne akcije su odlična škola života,Drago mi je sto sam sve to prosao. Vojska, Mesto na kome se navikavaš na sve ono što te kasnije čeka u civilstvu. Praksa je pokazala da oni koji to nisu prošli teško da su se u životu snašli. Hrana odlicna Sombor i Skopski Petrovac 80/81. Ne zaboravite, da u Austriji nije proso referendum za ukidanje vojnog roka.
Pozdrav teleprinterista ,
(Teleprinterista, 14. mart 2013 07:30)

...................

a sam nekih desetak godina pre tebe bio kuvar u JNA i mogu da kažem da je knjiga autentična. Medjutim, u praksi je uvek bilo odstupanja. Nisi potapao pasulj ako si imao moderne kazane za kuvanje pod pritiskom (princip ekspres lonca), ali ovi recepti su pravljeni tako da može da se kuva i u zemljanom loncu.
Improvizacija je uvek bilo, i to iz više razloga. Nekada nije bilo svih sastojaka, nekada smo bili lenji da sve dodamo, nekad bi voleli da napravimo malo gušći, za one koji na kraju ostanu bez mesa. Ako se kuvalo meso, ta voda se koristila za pasulj. Kod pasulja obično nije bilo veliki odstupanja, ali kod mesa jeste. Ako se kuva za 1500 ljudi, npr. ćufte uz pasulj, uvek će se napraviti malo više, da intendantska četa i oni koji nam trebaju ne ostanu gladni, znači kuva se npr. 1800. Pošto je količina mesa kontrolisana, doda se više hleba i malo smanje porcije.

Veličina porcije zavisi da li je meso (kobasica, slanina) već ubačeno u pasulj pre serviranja, ili se dodaje posebno, što je pravilnije.

Dobar broj jela je nepoznat jer se nije spremao za vojsku. Ali po ovim receptima se kuvalo i za oficirsku menzu, gde je izbor hrane bio bolji. takođe i u domovima JNA i ustanovama.

Što se tiče tajne vojničkog pasulja, neko je napisao da se radi o velikim količinama i tu je u pravu. Puno je lakše pravilno odmeriti začine kada se kuva u kazanu od 250 litara, nego u šerpi od 5 litara.
(Kuvar, 14. mart 2013 07:00)

.....................

Ja zakasnio u vojsku par dana, pa zavrsio kao kuvar. Elem, hrana u JNA nije bila hotelska, ali je bila OK. Jelo se 5 puta dnevno I svako je dobio svaki dan po komad mesa. I bilo je raznih jela da se jede. U Divuljama kod Splita, smo pravili lignje, stizale su zamrznute iz Japana, za veceru za celu kasarnu. Jedino smo bili kratki na salati, toga je uvek moglo da bude vise.

Inace kao kuvar imao sam privilegiju da jedem vruc 'leba sa pasulj sa suvim rebrima, koji se pravio za specijane jedinice. E to je bilo cudo!

Nisam ni slutio da ce mi taj zanat posle koristiti u zivotu.

Ajd' pozdrav svima!
(Kuvar VP1159B i VP4712, 14. mart 2013 05:31)


...............................

Eee cuveni vojnicki pasulj, kad se vratis sa gadjanja a ono mirise, nije bilo lepseg jela ,kad si mrtav gladan.A zeludac ko prazan stan.Mada mi i nismo smeli da se zalimo na klopu, kuvar 2.05 visine i crni pojas u tekvondou. Pozdrav za klasu mart 2010 zajecar
(Jakuza, 14. mart 2013 03:00)

................................


Travanjska klasa 1984./85. Petrovac na Mlavi pa prekomanda u Jemenske stene pored Užičke Požege. Hrana u Petrovcu vrhunska i to zahvaljujući jednom civilnom kuharu. Nikad u životu ni prije ni poslije nisam jeo bolji grah. Do kasarne je bila pekara pa smo uvijek jeli svježi i vrući kruh. I dan danas se sjećam mirisa koji se iz te pekare širio kasarnom. U Jemenskim stenama hrana očaj. Kuhalo se u Užičkoj Požegi, pa bi nam se dovozilo u manjerkama. Porcije male i neukusne pa bi sami nešto mućkali i kuhali. Srećom selo Prijanovići je bilo uz kasarnu pa su nam civili često donosili svakakvog suhog i svježeg mesa, povrća, krumpira, jaja i voća. Od svega mi je u najgorem sjećanju ostala konzerva "Dimljena ukljeva". To je smrdilo ko svi vrazi, a o ukusu bolje da ne pišem. Imali smo jednog Albanca (Bujar Gashi) koji se davio tim konzervama. Mogao ih je deset komada pojesti u jednom obroku.
(Hrvat, 14. mart 2013 02:16)


.................

Pirot 89/90, ne znam zavisi li to od kuvara ali ja sam u vojsci odlicno jeo. Otisao sa 75 a vratio se sa 85 kg. cesto smo imali burek za dorucak ili veceru a za rucak stvarno dobar pasulj a tek bosanski lonac (imao sam drugara Albanca i sa njime sam se menjao dao bi mu salaru za meso) u par navrata smo dobili i pohovanog mesa a u svaku nedelju neki kolac.
(nsabi, 14. mart 2013 01:02)

.....................










"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski


Poslednji izmenio malalila dana Čet 14 Mar - 17:47, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Vojnički pasulj Empty
PočaljiNaslov: Re: Vojnički pasulj   Vojnički pasulj Sat610Čet 14 Mar - 17:27

Imam knjigu Recepture za pripremanje jela u JNA .
PDF format, skinuo sa neta.
Nema što nema. Cool


Recepture za pripremanje jela u JNA










love
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Vojnički pasulj Empty
PočaljiNaslov: Re: Vojnički pasulj   Vojnički pasulj Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Vojnički pasulj
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Vojne obuke vojnika i policajaca - Vojnički dani
» Veganska ishrana i recepti
» Gurmanski pasulj
» Da li drobite hleb u pasulj?
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Uradi sam :: Kulinarstvo :: Glavna jela-