Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće Empty
PočaljiNaslov: Kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće   Kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće Sat610Uto Jun 04, 2013 12:53 am

Savjetujemo kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće

Proljetna suša nije uvijek vidljiva oku, a može prouzročiti velike štete na biljnom materijalu

Iako je veća potreba biljaka za vodom najviše izražena u kraćem razdoblju godine, koje se zbog promjene klime pomiče sve više u proljeće, baš je to vrijeme najvažnije za rast i uspješan razvoj ukrasnih biljaka.

– Proljetna suša nije uvijek vidljiva oku, a može prouzročiti velike štete na biljnom materijalu. To je vrijeme kad biljke najviše rastu, razvijaju se korijenje i listovi, otvaraju se cvjetovi. I tada biljke imaju velike zahtjeve za vodom – kaže Darko Uidl, dipl. ing. šumarstva iz Vrtnog centra Zrinjevac. Biljka je u to vrijeme kao trudnica, vrlo je osjetljiva i puno treba, a ne smije biti ni gladna ni žedna. Odnosi se to na trajnice i ljetnice. Svoje zahtjeve imaju i travnjaci iako će oni ipak lakše sve preživjeti jer vlati trave stvaraju krošnjicu koja zasjenjuje tlo i tako sprečava njegovo isušivanje. Zanemarite li tada da vašim biljkama treba voda, zbog stresa mogu se javiti brojni problemi, među kojima i pojačana osjetljivost na gljivice.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kako je navodnjavanje najpotrebnije u kratku razdoblju, nekima se može činiti da je to bačeni novac. No sve uloženo u vrt može bez vode biti uzaludno ako biljke propadnu.

– Sve uloženo u vrt neće imati smisla ako nije nadograđeno – ističe D. Uidl. Ručno zalijevanje nije dovoljno efikasno, gotovo 40 posto vode koja se potroši zapravo se prolije. Problemi nastaju i kad nekoliko dana nikoga nema kod kuće, jer se oslanjanje na susjede i sve koji su obećali uskočiti vrlo često pokaže neučinkovitim. Može pomoći i malčiranje, no rješenje svih problema je sustav za navodnjavanje.

[You must be registered and logged in to see this image.]

U njemu je važno napraviti dobar raspored, ali je još važnije imati dobar izvor vode, jer manji kapacitet izvora poskupljuje investiciju.

– Idealno bi bilo da se voda iz izvora, bez obzira na to je li riječ o vodovodu ili bunaru, skuplja u jezero pa iz njega ide u sustav za navodnjavanje – kaže D. Uidl, dodajući da se na taj način može izbjeći štetno djelovanje klora, koji djeluje na biljke ali dugoročno i na sastav tla. Vrsta biljke odredit će koliko joj treba vode, a to se obično dozna ili pri kupovini biljke ili na svojim pogreškama. Ritam zalijevanja tijekom dana odredit će pak vrsta tla – u pjeskovitom tlu voda brzo odlazi u dublje slojeve, dok u glinenom tlu ostaje na površini, s koje veći dio i ispari. Kad je o travnjaku riječ, za zalijevanje treba tri do pet litara po metru četvornom.

– Zalijevati treba rano ujutro, kad je zemlja najhladnija i ima još dovoljno vremena da voda ode u tlo prije nego što se ugrije – objašnjava Darko Uidl i dodaje da se travnjak zalijeva odozgo, glumeći kišu, dok cvijeće uglavnom nije dobro zalijevati po lišću. Za ruže zalijevanje po lišću može biti i pogubno jer se lako razvije pepelnica, a nakon nje dolaze i druga oboljenja.

[You must be registered and logged in to see this image.]


– Kad imate sustav navodnjavanja, ne smijete zaboraviti ni na prihranu. Voda ispire hraniva dublje u tlo, a biljka koja se zalijeva brže ih i troši – napominje D. Uidl. Prihrana se odnosi i na travnjake, jer bez dovoljno hraniva trava će biti žuta unatoč zalijevanju. Iako ne mogu potpuno zamijeniti sustave za navodnjavanje, biljkama mogu pomoći i priručni raspršivači vode, koji se stavljaju na crijevo za zalijevanje. Područje koje pokrivaju treba zalijevati barem 10-ak minuta, a zatim ih premjestiti. U cvjetnjacima je najbolje pustiti vodu da teče u tlo i da ga dobro namoči. A svima koji nemaju na raspolaganju dovoljno vode, D. Uidl preporučuje da odmah odaberu biljke i travnjake koji mogu preživjeti s malo vode.

Sustavi prilagođeni za male vrtlare

Za ljubitelje cvijeća, ali i one koji sade vlastito povrće, najveći je problem kako biljke zaštititi od suše kad nisu kod kuće. Profesionalni sustavi za natapanje nekima su preskupi, a nisu upotrebljivi za biljke koje rastu na terasama i balkonima, gdje sve češće viđamo i male povrtnjake.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Osim već isprobanih metoda s vodom u podlošcima, malim sustavima koji uključuju klin za natapanje i crijevo koje je uronjeno u vodu ili metode s plastičnom bocom na koju je stavljen poseban nastavak, u specijaliziranim vrtnim trgovinama mogu se pronaći i prilagođeni sustavi za navodnjavanje. Lako se montiraju, a osim u vrtu, mogu se koristiti i na terasi i balkonu.
Za cvjetne posude
Može poslužiti i obična plastična boca s nastavkom kroz koji biljka dobiva vodu tijekom 24 sata, dva do tri decilitra. Upotrebljiva za balkonske cvjetne posude
Raspršivač
Za povrtnjake i cvjetnjake prikladan je i oscilirajući raspršivač Gardena. Natapa površinu od 5 do 50 m², a širina je raspršivanja između 2 i 5 metara
Prilagodljivo
Uz pomoć sustava za mikronavodnjavanje Gardena mogu se ciljano natapati male površine, raspon mlaza je od 10 do 40 cm
Unizu
Uz sustav mikronavodnjavanja iz Gardene precizno se dozira količina vode za svaku biljku, sprečava nepotrebno trošenje, a u niz se mogu spojiti biljke koje imaju slične potrebama za vlagom
Kapaljka
Kapaljka u serijskom nizu iz sustava mikronavodnjavanja Gardena omogućuje navodnjavanje redova biljaka sa sličnim potrebama za vodom, npr. balkonskih biljaka.

(Dom&vrt)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće Empty
PočaljiNaslov: Da biljke me uvenu dok ste odsutni   Kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće Sat610Pet Avg 02, 2013 12:39 pm

Da biljke me uvenu dok ste odsutni
novosti.rs


Čak i ako vas neće biti dve nedelje, a niko ne može da zalije vaše biljke, možete da se pobrinete za njih. Napunjene plastične flaše sa probušenim čepom zabodite u saksiju.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Thinkstock

PLANIRATE da otputujete od kuće, ali ne znate šta ćete da radite sa vašim biljkama u domu? U sparnim danima je i sedam do 10 dana odsustva mnogo, ali stručnjaci savetuju kako da omogućite biljkama da prebrode vaše odsustvo i do 15 dana.


Ako vas neće biti nedelju dana, na dan polaska na put obilno zalijte sobno cveće, a balkonsko zalivajte obilno nekoliko dana pred put, a posebno uoči odlaska iz kuće i ostavite mu vodu u tacni. Takođe, odlično rešenje je da napunite plastične flaše vodom, zatvorite ih, probušite čep i zabodete u saksije okrenute ka vrhu. Tako će da ispuštaju vodu kap po kap. Što je saksija veća, to vam je potrebna i veća flaša.

Čak i ako vas neće biti dve nedelje, a niko ne može da zalije vaše biljke, možete da se pobrinete da one ne „pate“ mnogo. Saksije sa sobnim cvećem prethodnog dana potopite u kadu čije ste dno obložili debelom krpom i napunili sa 3-4 cm vode i ostavite tako dok čitava površina zemlje ne postane veoma vlažna. Tako će dobro da upije vodu i narednih nekoliko dana neće nimalo da ožedni. Balkonske biljke sklonite u hlad, dodajte svežu zemlju pomešanu sa granulama želatina po uputstvu - one se napune vodom kada se zaliju a zatim postepeno ispuštaju vodu u zemlju. Pre polaska od kuće, obilno zalijte sve biljke.











[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
 
Kako svom bilju osigurati vode i kad niste kod kuće
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Kako tepate svom partneru?
» Kako trenirati kod kuće
» Kako da gajite đumbir kod kuće
» ŠOKANTNO KAKO NAS VARAJU: Žena izliječila karijes svom sinu bez odlaska zubaru!
» Prisluškivanje i njuškanje po vašem telefonu
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Uradi sam :: Biljni i životinjski svet :: Biljni svet-