Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011

Sportisti vegetarijanci: Da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Sportisti vegetarijanci: Da ili ne?   Sportisti vegetarijanci: Da ili ne? Sat610Uto 24 Dec - 19:26

Vegetarijanci su za mnoge nežna stvorenja koja bi ustuknula unutar sportske arene. Uprkos brojnim uspesima sportista koji su vegetarijanci, ljudi i dalje preispituju njihove sposobnosti.

Sportisti vegetarijanci: Da ili ne? 18630_a

Lizzie Amistead imala je svega 10 godina kada je rekla svojim roditeljima da želi da bude vegetarijanac. Juče je na Olimpijskim igrama osvojila srebrnu medalju u napornoj biciklističkoj trci.

Ukoliko pogledamo maratonce iz Kenije, iako nisu striktni vegetarijanci, njihova ishrana sadrži jako malo mesa, ali u velikoj većini slučajeva obroci se sastoje iz pirinča, pasulja, zelenog povrća i testa. Lista Kenijaca koji su osvajali medalje poprilično je dugačka, skoro beskonačna.

Međutim, veliki broj nutricionista i dalje ne veruje u sve prednosti koje vegetarijanska ishrana može da pruži sportistima. Iako to predstavlja dijetu sa jako malo zasićenih masnoća, što je dobro, ovakva ishrana zahteva od sportista da budu poprilično istrjani u uzimanju protein, gvožđa i vitamina B12.

“U pitanju je težak posao. Naravno da je sve to moguće, ali ja skidam kapu ljudima koji u tome uspevaju”, izjavila je Linia Patel, sportski nutricionista.

Iako Lizzie Amistead nije prvi sportista vegetarijanac koji je ostvario uspeh na Olimpijskim igrama, ali odajemo počast svim sportistima koji su bez mesa u svojoj ishrani ostvarili veliki uspeh.

Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Sportisti vegetarijanci: Da ili ne? 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Sportisti vegetarijanci: Da ili ne?   Sportisti vegetarijanci: Da ili ne? Sat610Uto 24 Dec - 19:27

Paavo Nurmi

Jedna od najvećih trkača na duge staze u istoriji sporta koji je osvojio 9 zlatnih medalja, uključujući I zlato na trkama na 5.000 i 1.500 metara u istom danu.

Murray Rose

Poznat kao “Niz algi” zbog svoje veganske ishrane, ovaj Australijanac osvojio je 4 zlatne medalje. Rose je bio vegan od svog detinjstva.

Edwin Moses

Dva puta osvajač zlatne medalje, Moses je imao nezapamćenu seriju pobeda kada je uzastopno osvojio 122 medalje između 1977. i 1987. godine. U tom period oborio je i 4 svetska rekorda.

Bode Miler

Jedan od najvećih alpskih skijaša svih vremena. Miler je osvojio 5 Olimpijskih medalja, uključujući I zlato u Vankuveru 2010. godine. Odrastao je kao vegetarijanac na organskoj farmi u Nju Hemširu.

Carl Lewis

Lewis nije bio vegetarijanac kada je osvojio 4 zlatne medalje u Los Anđelesu 1984. godine, međutim, promena ishrane samo je poboljšala njegovu formu. 1991. godine pobedio je na trci na 100 metara i tom prilikom je oborio i svetski record.

Emil Voigt

Poslednji Britanac koji je osvojio zlatnu medalju na maratonu. Voigt je bio posvećeni vegetarijanac.

Martina Navratilova

Sportisti vegetarijanci: Da ili ne? News-graphics-2008-_658742a

Iako je izgubila u četvrtini finala u njenom jedinom pojavljivanju na Olimpijskim igrama u Atini 2004. godine, Navratilova je jedna od najvećih teniserki u istoriji ovog sporta. Osvojila je 18 grend slemova, tu uključujući 9 na Vimbldonu. Veliki je pobornik vegetarijanstva.