Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.

PrijemTražiRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook

Delite | 

Zanimljivosti o piscima

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorPoruka
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski
Poruka : 11798

Lokacija : Sve moje nežnosti i gluposti još uvek na tvome pragu spavaju.

Učlanjen : 24.06.2019

Raspoloženje : Lahorasto

Zanimljivosti o piscima - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pet 6 Sep - 10:00

Početkom devedesetih prošlog veka, kada je u Beogradu bilo aktuelno menjanje imena ulica, ulazi pesnik Pera Pajić u Srpsku književnu zadrugu i kaže: „Ostadosmo mi bez ulice u Beogradu”. Milorad Đurić ga teši rečima: „Šta tebe briga, tebe čeka ulica u Valjevu”, a Dragan Lakićević doda: „Pa posle možeš da daš oglas u novinama: menjam veliku ulicu u Valjevu – za manju u Beogradu”.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pet 6 Sep - 10:00

Vladimir Nabokov je „Lolitu“ napisao na papirićima dok je putovao po Americi i sakupljao leptire. ​
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pet 6 Sep - 10:01

Vilijam Šekspir – engleski pesnik i dramski pisac, jedan od najuticajnijih dramaturga u istoriji i tvorac „Romea i Julije“ ima samo nekoliko godina formalnog obrazovanja.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pet 6 Sep - 10:01

Najprodavaniji pisac na svetu je spisateljica Agata Kristi. Njenih 78 kriminalističkih romana prevedeno je na 44 jezika i do danas prodato u 2 milijarde primeraka.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Džoan K. Rouling, tvorac lika Harija Potera, srušila je čak nekoliko rekorda – knjiga Hari Poter i polukrvni princ na tržištu se pojavila u julu 2005. i od tada ne silazi sa lista najprodavanijih knjiga.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pet 6 Sep - 10:02

Momo Kapor je izbačen iz dve škole. Kada su ga izbacili iz Treće muške gimazije u Beogradu, njegov otac Gojko ga je prebacio u Sarajevo, u Prvu mušku gimnaziju – gde je sedeo u istoj klupi kao i Ivo Andrić. Kako Momo piše u svom autobiografskom delu „Ispovesti“ – bio je najgori đak u čitavoj gimnaziji, toliko loš da su ga izbacili u sedmom razredu na godinu dana iz svih škola u Jugoslaviji.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pet 6 Sep - 10:02

Tokom bombardovanja Sarajeva, aprila 1941. godine,majka Mome Kapora – Bojana je poginula, zaštitivši telom četvorogodišnjeg Momu i tako ga spasila sigurne smrti. Tada je poginulo 40 ljudi, koji su boravili u toj kući, čak i malo mače koje je mali Momo držao u rukama.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Meša Selimović je u gimnaziji u Tuzli sedeo u klupi zajedno sa patrijarhom Pavlom.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 9 Sep - 8:31

Edgar Alan Po je bio oženjen rođakom
Zanimljivosti o piscima - Page 8 Edgar-Alan-Po-1024x512
Danas je Edgar Alan Po najpoznatiji predstavnik američkog romantizma, a naročito mračnog romantizma, kao i jedan od najuticajnijih ličnosti svetske književnosti. Uprkos tome što je danas slavljen i obožavan, tokom života mu baš i nisu cvetale ruže.
Njegov biološki otac napustio je porodicu kada je Po bio svega jednu godinu star, majka je preminula godinu dana nakon toga, da bi ga kasnije napustili i njegovi hranitelji.

Po je bio alkoholičar, kritika nije bila naklonjena njegovom radu, a imao je problema da objavi svoja dela zbog brojnih neprijatelja u branši koje je sa lakoćom stekao.

Uprkos svemu, Po je uspeo da pronađe sreću u romantičnoj ljubavi koju je želeo da kruniše brakom. Kada je podneo zahtev za sklapanje braka izabranica njegovog srca, rođaka Virdžinija Klem, imala je svega trinaest godina dok je Pou u tom trenutku bilo čak dvadeset i šest.

Iako su u braku proveli jedanaest godina ni tu bračni par nije imao mnogo sreće. Virdžinija je zbog tuberkuloze postala invalid, a poslednjih pet godina života je provela iskašljavajući krv. Preminula je u dvadeset i četvrtoj godini života. Njena smrt bila je inspiracija za nastanak besmrtne pesme Anabel Li.
Zanimljivosti o piscima - Page 8 Virdzinija_Po_Klem
Virdžinija Po
Uprkos svemu, Po je uspeo da pronađe sreću u romantičnoj ljubavi koju je želeo da kruniše brakom. Kada je podneo zahtev za sklapanje braka izabranica njegovog srca, rođaka Virdžinija Klem, imala je svega trinaest godina dok je Pou u tom trenutku bilo čak dvadeset i šest.

Iako su u braku proveli jedanaest godina ni tu bračni par nije imao mnogo sreće. Virdžinija je zbog tuberkuloze postala invalid, a poslednjih pet godina života je provela iskašljavajući krv. Preminula je u dvadeset i četvrtoj godini života. Njena smrt bila je inspiracija za nastanak besmrtne pesme Anabel Li.

Današnja kritika veliki broj mrtvih žena u Poovim delima tumači kao odjek piščeve patnje zbog preminule supruge. Prisustvo krvi i tela koja krvare u Poovim delima takođe je posledica njegovog života sa Virdžinijom.

Njeno telo prvo je pokopano na lokalnom groblju koje se nalazilo u blizini porodičnog imanja, da bi, nakon Poove smrti, bilo iskopano i sahranjeno pored supruga u Baltimoru gde i danas zajedno počivaju.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:12

Osman Đikić, bosanskohercegovački pesnik, bio je musliman iz Mostara. Tokom celog svog života izjašnjavao se kao Srbin. Zbog toga je izbačen iz petog razreda gimnazije. Školovanje je nastavio u Beogradu, Carigradu i Beču. Jedan je od osnivača društva „Gajret“ koje je okupljalo muslimansku omladinu prosrpski orijentisanu.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:13

Momčilo Đujić, sveštenik i četnički vojvoda, izdao je 1931. godine u Srpskoj pravoslavnoj štampariji u Sremskim Karlovcima zbirku pjesama „Emilijada“. ​
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:13

Peter Askarti je napisao i dao u štampu svoj prvi roman. Međutim, kupaca romana uopšte nije bilo i neprekidno je razmišljao šta da uradi kako bi prodao štampane primerke knjige. Sinula mu je ideja i dao je oglas veoma zanimljivog sadržaja. U novinama je pisalo: Milioner, visok, elegantan, obrazovan, rado bi se oženio s gospođicom koja bi bila u svemu slična junakinji romana „Ljubav je pobedila“ koji je napisao Peter Askarti. Roman je ubrzo rasprodat.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:14

Jovan Jovanović Zmaj je imao još 398 pseudonima, od kojih su mnogi bili likovi iz njegovih dela, ali i imena časopisa koje je objavljivao.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:14

Na engleskom dvoru Mark Tven je bio na večeri pored neke dame koja je visoko dizala nos i žalila se što su ga postavili da sedi pored nje. On joj jednog trenutka prošapta:

-Milejdi, da li biste spavali sa mnom za milion funti?

Ona pomisli na nagomilane dugove, na bal na kome neće imati novu haljinu i nakit i uzdišući kaže DA.

-A da li biste za1 funtu?

-Šta vi mislilte, ko sam ja?

-Ko ste, to sad znamo, još da se dogovorimo oko cene, odgovorio je Tven!
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

Godine 1833. Petar II Petrović Njegoš primljen je u dvor ruskog cara Nikolaja u Petrogradu. Kada je ruski car ugledao visokog, kršnog i mladog crnogorskog monaha, iznenađen, a i sam visok, on tada reče Njegošu: „Pa vi ste viši od mene!“ Njegoš mu na to odgovori sledećim riječima: „Samo je Gospod Bog viši od ruskog cara!“ Zahvaljujući Njegoševoj snalažljivosti i dosetljivosti, Crna Gora je kasnije u mnogome uživala čast ruskih privilegija.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:15

Pisanjem se stiču i slava i honorari, priča Branko Ćopić, ali uverio sam se da je i to prolazno. Nalazio sam se u Splitu kada sam predložen za redovnog člana Srpske akademije nauka. Odmah sam seo u avion i pošao za Beograd da saznam rezultate glasanja. Odjednom, avion se u vazduhu zapalio. Uplašen, pogledao sam dole da odmerim visinu i tada primetim jednog seljaka kako spokojno jaše magarca. Nije čuo kad sam mu viknuo: „Daj ti meni to magare, a ja ću tebi članstvo u Akademiji…“
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:15

Početkom devedesetih prošlog veka, kada je u Beogradu bilo aktuelno menjanje imena ulica, ulazi pesnik Pera Pajić u Srpsku književnu zadrugu i kaže: „Ostadosmo mi bez ulice u Beogradu”. Milorad Đurić ga teši rečima: „Šta tebe briga, tebe čeka ulica u Valjevu”, a Dragan Lakićević doda: „Pa posle možeš da daš oglas u novinama: menjam veliku ulicu u Valjevu – za manju u Beogradu”.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:16

Vilijam Šekspir – engleski pesnik i dramski pisac, jedan od najuticajnijih dramaturga u istoriji i tvorac „Romea i Julije“ ima samo nekoliko godina formalnog obrazovanja.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:16

Džoan K. Rouling, tvorac lika Harija Potera, srušila je čak nekoliko rekorda – knjiga Hari Poter i polukrvni princ na tržištu se pojavila u julu 2005. i od tada ne silazi sa lista najprodavanijih knjiga.
Nazad na vrh Ići dole
Zoi

Master
Master

Zoi

Ženski

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610Pon 30 Sep - 18:17

Momo Kapor je izbačen iz dve škole. Kada su ga izbacili iz Treće muške gimazije u Beogradu, njegov otac Gojko ga je prebacio u Sarajevo, u Prvu mušku gimnaziju – gde je sedeo u istoj klupi kao i Ivo Andrić. Kako Momo piše u svom autobiografskom delu „Ispovesti“ – bio je najgori đak u čitavoj gimnaziji, toliko loš da su ga izbacili u sedmom razredu na godinu dana iz svih škola u Jugoslaviji.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Zanimljivosti o piscima   Zanimljivosti o piscima - Page 8 Sat610

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljivosti o piscima
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 8 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-